2. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 7. 2008

Bushova vláda spěchá, aby uzavřela předčasné a drahé dohody s Českou republikou a Polskem, varuje v redakčním komentáři americký deník Washington Post.

Bushova vláda sice radikálně za posledních sedm let změnila svou zahraniční politikou více než jednou, avšak zůstala pošetile důsledná v jednom úsilí: v přehnaně nadšené snaze prosadit raketovou obranu.

Sloupek
Vladimír Pospíšil

Inspirál karbec
koberec mistral
noční chodec
má kal v oku z šedi
září výkaz blech
na krápích cyp si kých
Maryčka magorová na stráních

z knihy Kalikrů kalikým (Clinamen, Praha 2007). Vybral Michal Šanda

2. 7. 2008

Xenofobie a nelidskost

Moje kolegyně stála včera ve frontě před Cizineckou policií v Praze ve tři hodiny v noci, ani to nestačilo, na řadu se nedostala. Takže si asi lidé musejí stoupnout do fronty už večer, aby se až druhý den odpoledne dostali na řadu.

Nevím, zda je to myšleno jako výběr zvlášť odolných cizinců, protože podobná organizační neschopnost je prostě nepochopitelná. To není možné přidělit čekajícím lidem pořadová čísla, anebo zavést přihlašování na internetu? Cizinci taky platí v ČR daně..., píše Marie Lipoldová.

2. 7. 2008

Budoucnost pro české vysoké školy, jak ji plánuje Ondřej Liška?

(Hospodářské noviny, Univerzity se mají proměnit ve firmy)

Podle hlavního článku Hospodářských novin z 2. května by se české univerzity měly proměnit ve firmy: "České vysoké školy by měly brzy mnohem víc připomínat firmy: řídily by je správní rady, kde budou sedět kromě uznávaných vědců i zástupci měst a byznysmeni." Když jsem v tomtéž týdnu v několika amerických časopisech viděl velmi zvláštní reklamu University of Florida, napadlo mě, že by bylo zajímavé ukázat na konkrétním případě, jak vlastně taková univerzita-firma vypadá.

2. 7. 2008

V ČR je tomu vždycky jinak:

Profesor Jan Jirák v Dopoledním Radiožurnálu

ŠOK│ 1. července hovořil Jan Jirák Radiožurnálu s Lucií Výbornou o médiích veřejné služby. Otázky po smyslu veřejné služby, vnucené médiím veřejné služby pravicovými či tržně liberálními vládami v řadě zemí dnes brzdí rozvoj zvláště v oblastech nového způsobu šíření obsahu. Internet, digitální vysílání, a způsoby, jakými je rozvinula BBC, ARD a další veřejnosprávní instituce, ohrožují monopol komerčních provozovatelů a producentů obsahu. Pokud je v médiích veřejné služby nastavena jako model spolupráce a kooperace (a to i mezinárodní - na platformě EBU) na rozdíl od konkurence mezi komerčními provozovateli vysílání, cítí se mediální a reklamní podnikatelé nekomerční alternativou existenčně ohrožení. Zlikvidovat platbu koncesionářských poplatků a zničit tak na příjmech z reklamy nezávislá veřejnoprávní média se tak stalo úkolem pravicových vlád. Co na to profesor Jirák z Karlovy univerzity?

2. 7. 2008

ODS V PRAZE

Vážený pane primátore, dne 24. 4. 2008 jsem Vám poslal níže uvedený dopis. Bohužel jsem dosud nedostal žádnou odpověď a situace v botanické zahradě se ještě více vyostřila. Jako člověk, který cítí odpovědnost za sbírky botanické zahrady -- účastnil jsem se většiny expedic ve Středomoří a Číně, které byly zaměřené na sběr a introdukce rostlin, inicioval jsem získání sbírky čínských bonsají (penjingů) v rámci grantu mezinárodní spolupráce MŠMT M619 a přes 10 let jsem odpovídal za logistiku nákupu rostlinného materiálu -- bych Vás chtěl požádat o následující:

  • pozdržte platnost personálního auditu, ve kterém se, snad neúmyslně, objevily hrubé chyby
  • jmenujte odbornou komisi či radu složenou z botaniků, zahradníků, odborníků v PR a ochraně přírody. Nechte touto komisí zhodnotit sbírky a stávající generel rozvoje botanické zahrady a nastavit podmínky pro budoucí rozvoj botanické zahrady, její činnosti a sbírek.

Děkuji za pochopení, s pozdravem

RNDr. Pavel Sekerka
kurátor sbírek pivoněk, listnatých dřevin, árónovitých rostlin mírného pásma a stínomilných trvalek, vedoucí projektu evidence genových zdrojů botanických zahrad ČR - databáze Florius

2. 7. 2008

,,Pár stranických kabinetních politiků si už dávno fakticky dělá, co chce." Takto charakterizuje českou politiku Jeroným Klimeš (LN 4.6. 2008). Petra Buzková po té, co vystřídala vrcholné politické funkce za ČSSD v době svého odchodu z politiky v květnu 2006 v nepublikovaném rozhovoru prohlásila, že lidé se dnes dostávají do parlamentu stranickými primárkami, kde je vlastní názor kandidáta spíše na obtíž a tomu pak odpovídá chování ve sněmovně: ,,Poslanci vycházejí z toho, že názor má strana." Nikoli voliči, ale pouze politické strany určují, kdo se objeví na kandidátce a kdo tam bude na volitelném místě. Tak byli občané České republiky připraveni o podíl na moci ve státě, který jim měly zaručovat svobodné volby. U nás nevládne lid, a proto Česká republika není demokratická země v pravém smyslu slova.

2. 7. 2008

Bývalý agent CIA, kterému CIA zakázala používat své skutečné jméno a dokonce i dostavit se k soudu, podal u amerického federálního soudu žalobu, ve které žádá americkou vládu, aby odtajnila dokumenty, které dokazují, že záměrně potlačila informace o tom, že Irán zastavil práce na vývoji atomové zbraně.

2. 7. 2008

Nemohu se nevyjádřit ke článku Tomáše Koloce "Tunelované České dráhy a jejich potěmkinovská eLiška", který se na stránkách Britských listů objevil 18. června. České dráhy jsou společností, která může být podrobena celé řadě objektivních kritik, avšak elektronické jízdenky v této řadě nenajdeme.

2. 7. 2008

Francouzský prezident Nicholas Sarkozy zahájil své šestiměsíční předsednictví Evropské unii s příslibem, že vyřeší "instituční krizi", kterou vyvolalo irské odmítnutí Lisabonské smlouvy. Chystá se do Dublinu a do Prahy, ve snaze přesvědčit Iry, aby o Lisabonské smlouvě hlasovali podruhé, a aby Česká republika smlouvu rychleji schválila. Chce také jednat s polským prezidentem Lechem Kaczynskim, který v úterý oznámil, že se rozhodl suspendovat ratifikaci smlouvy až do doby, než se Irsko rozhodne, co udělá.

Francouzsko-německou strategií bylo přimět ostatních 26 zemí EU, aby Lisabonskou smlouvu co nejrychleji ratifikovaly. Už ji ratifikovalo 19 zemí.

Ale odpor z ČR a z Polska dokazuje, že Sarkozyho strategie, jejímž cílem je izolovat Irsko, se nedaří.

Polský parlament už smlouvu ratifikoval, ale Kaczynski musí tuto ratifikaci schválit.

Francouzi sdělují Středoevropanům, kteří si přejí rozšíření EU na jih a na východ, že k dalšímu rozšíření nedojde, dokud nebude podepsána Lisabonská smlouva. Podle Elysejského paláce zahájí Češi své prezidentství v lednu 2009 v obrovské izolaci, jestliže Lisabonskou smlouvu nepodepíší.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 7. 2008

Ačkoli nemám rád českého ani polského prezidenta, sdílím jejich názor na Lisabonskou smlouvu. Zdá se mi krajně nepoctivé tvrdit, že pár Irů nemůže zablokovat vůli 26 ostatních států. Vezměme si třeba Polsko - dnes se zdá, že Polsko je PRO a že jeho prezident svévolně hatí vůli parlamentu a vlády. Jenže co kdyby v Polsku bylo referendum jako v Irsku? Co kdyby referendum bylo ve všech státech? Já myslím, že Francouzi, ale i Němci by byli proti - v každém případě francouzští politici už pro jistotu nenechali občany rozhodovat. Není tedy pravda, že Irové něco blokují, Irové jsou pouze jediný národ, který měl možnost vyjádřit se v referendu a řekl nahlas něco, co si myslí lidé i v mnoha jiných (ne-li ve všech) zemích. Zajímavá bude situace v Rakousku, jestli se tam nakonec referendum uskuteční, ale také němečtí politici začínají váhat. A pokud mají evropští politici kousek poctivosti v těle, měli by Lisabonskou smlouvu opravdu pohřbít.

2. 7. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Neklid v Evropě. Ratifikace Lisabonské smlouvy se zdá být nejistá, a to nejen tam, kde při prvním pokusu už ztroskotala. Stoupenci užší evropské spolupráce jsou překvapeni a hledají východisko. Při tom mluví s hrůzou o dvourychlostní Evropě. Euroskeptičtí politikové mají radost, někteří dokonce doufají, že tohle bude konec evropského sjednocení, a mluví s nadšením o konečném posilování národních států. To se mi zdá dobrým důvodem, proč se podívat na zdánlivou jednotu v Evropské unii a zamyslet se nad možnostmi, které jsou spojeny se zamítnutím Lisabonské smlouvy.

2. 7. 2008
Je to velmi deprimující okamžik. A je to potenciálně velmi tragický okamžik. Mohl by to být dokonce začátek konce Evropské unie, jak ji známe. Prostě nevím, kterým směrem se odsud vydáme. A tragedií je toto: Potřebujeme těsnější integraci v Evropě víc než kdykoliv předtím. Skutečností je, že Evropa nyní žije v daleko nepřátelštějším prostředí než dosud, než před pěti, deseti lety. Spojené státy se rozhodly z Evropy stáhnout a izolovat se od ní, už jí nebudou poskytovat bezpečnostní záruky, máme asertivní Rusko, máme probouzející se Čínu, obrovské množství hospodářské moci se přesunuje na Dálný východ. Vzniká daleko více multipolární svět. Potřebujeme daleko inteligentnější zahraniční politiku, máme-li v budoucnosti přežít. A pokud si neuvědomíme, co tohle pro nás znamená, že musíme prohloubit své instituce a nikoliv je oslabovat, zejména v oblasti obrany a zahraniční politiky, pak jsme, upřímně řečeno, hlupáci.
Paddy Ashdown, bývalý šéf britských liberálních demokratů a vyjednavač z bývalé Jugoslávie v britském rozhlase po irském odmítnutí Lisabonské smlouvy ZDE

Euroskeptikové budou do Evropské unie tak dlouho vrtat, až ji rozloží a kontinent se znovu rozpadne na národy a nárůdky, zmítající se ve vzájemné, nesmyslné nacionalistické nenávisti. Evropské unie bylo zapotřebí, aby se jednou provždy odstranilo nebezpečí vražedných válek v Evropě, jimiž - a jejichž důsledky - bylo tvrdě postiženo celé dvacáté století. Zrovna Středoevropané by tomu mohli rozumět nejlíp.

1. 7. 2008

Aneb ne zrovna jednoduché ohlédnutí

Červnem se čas každoročně obrací z jara do léta. V našem zeměpásu to bývá spojeno jak s blížícími se žněmi, tak s dobou prázdnin a dovolených. Pro politický svět je to tradičně tzv. "okurková sezóna".

2. 7. 2008

letní fejeton

Minulý týden jsem byl na obědě s kamarádkou Blankou. Ta mne pravidelně zásobuje analýzami všeho druhu: od české politiky přes tu evropskou, od vztahů mezinárodních, až po ty intimní, a místy nevynechá ani ty nejintimnější. Tentokrát jsme si dali speciál: hlavním tématem byly Slovenky.

Pronesl jsem totiž hned na úvod několik nešikovných vět o půvabu Slovenek v Praze. "Ty už v tom jedeš taky?" vytřeštila na mne Blanka oči a začala se smát nahlas na celou zahradní restauraci.

2. 7. 2008

Žijeme v příšerném světě. Triumvirát kandidátů na amerického prezidenta předvedl a předvádí, jak by měla fungovat americká demokracie v praxi. Ač je senátorka Clintonová mimo hru, její nedávný výrok o případném řešení uměle udržované krize týkající se íránského jaderného programu mnohé zaskočil. Tato " žena" během jednoho interview prohlásila, že bude-li Írán dál ohrožovat Izrael (sic!), budou Spojené státy připraveny ho vyhladit (obliterate).

2. 7. 2008

Richard Seemann na základě ankety Mnichovského institutu nám sdělil, že "Každý třetí Němec nemá důvěru v demokratický systém". Zároveň nás mnichované trochu postrašili, že "stále více lidí se vzdaluje od demokracie. Každý třetí již nevěří, že lze demokratickým způsobem řešit nastalé problémy". Studie správně označila chudobu a z ní plynoucí sociální vyloučení za příčinu takových názorů, kdy z osobního neúspěchu vyrůstá nepřátelský postoj k státnímu systému. Když to dáme do souvislosti s články "Každý čtvrtý Němec je ohrožen chudobou" nebo "Zpráva o chudobě německých dětí a mladistvých", nemůžeme se tomu divit. Jenže situace je horší. Čtvrtina Němců je ohrožena chudobou, ale tři čtvrtiny Němců všechno co mají, mají na dluh.

1. 7. 2008
tisková zpráva obvodní organizace Strany Zelených v Praze 7

Tam, kde se dnes prohánějí psi, a prakticky na dosah ruky od matek s kočárky, bruslařů a cyklistů má být dle záměrů vedení města vybudována tramvajová trať, která má nahradit přerušené spojení z třídy Milady Horákové. Několik let trvající výluka tramvají je způsobena stavbou dálničního tunelového komplexu Blanka.

1. 7. 2008
tisková zpráva Ne základnám

Dne 4. července slaví Spojené státy americké (USA) Den nezávislosti, jako připomínku boje za svobodné rozhodování o své zemi. Ambasáda Spojených států v Praze pořádá ve středu 2. 7. oslavy tohoto svátku.

Iniciativa Ne základnám při této příležitosti uspořádá happening "I my chceme nezávislost". "Stejně jako si Američané vybojovali svou samostatnost a suverenitu rozhodování nad vlastním územím, žádáme ji i my. Podobně jako oni si nepřejeme, aby se o tom, co se děje v naší zemi, rozhodovalo na druhé straně Atlantiku" řekl mluvčí iniciativy Jan Májíček. "Chceme připomenout, že 76% občanů naší země si přeje referendum, v němž by sami rozhodli o tom, zda se poruší celistvost našeho území a zda umožníme cizímu státu vybudovat ve středu naší země jeho vojenskou základnu" doplnila ho druhá mluvčí Ivona Novomestská. Happening proběhne ve středu 2.7. v 11h před rezidencí Velvyslance USA, Zikmunda Wintra 3, Praha 6.

2. 7. 2008

V minulém týdnu premiér Topolánek opět šokujícím způsobem dokázal, jak to koalice, a především ODS, myslí s demokracií. Když totiž měla být projednávána informace o jednání s americkou stranou o umístění radaru v Brdech a koaliční většina toto projednávání nepřipustila, Topolánek obvinil Poslaneckou sněmovnu, že mu neumožnila tuto informaci vůbec podat (!). Už mnohokráte opozice a osobně i já jsme iniciovali zařazení bodu o stavu jednání s americkou stranou na pořad Poslanecké sněmovny. Vždy koalice tento bod odsunula, takže nemohl být projednáván. Nikoli vinou opozičních poslanců, nýbrž koaličních, které - jako obyčejně - podporovali přeběhlíci z lavic ČSSD.

1. 7. 2008

V Holandsku vešel dne 1. července v platnost zákaz kouření tabáku v kavárnách a v restauracích. Nadále je tam povoleno kouřit pouze čistou marihuanu. Majitelé holandských kaváren si stěžují, že zákaz kouřit směsici konopí s tabákem povede stovky kavárenských podniků ke krachu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1. 7. 2008

Na stránkách organizace pro urychlení výzkumu v medicíně (saving lives by saving time, čili čím dříve bude lék vymyšlen a aplikován, tím méně lidí umře na danou nemoc) Faster Cures její prezident Simons vytýčil deset hlavních priorit pro rok 2008. Na jednu ale pozapomněl a na můj popud se k ní potom za Faster Cures přihlásila Kristin Schneeman těmito slovy: "We definitely believe that pursuing new uses for existing compounds is a very fruitful avenue for research." Ano, hledání nových použití pro staré léky je jednou z hlavních priorit naší doby.

Když jsem před více než rokem poprvé psal o disulfiramu pro léčbu rakoviny do Britských listů, připadal jsem si jako beznadějný blázen. Naprosto marně jsem hledal podporu a zastání, kdosi mi dokonce cítil potřebu sdělit názor jakéhosi onkologa, že šířit podobné naděje pro pacienty je nebezpečné. Teprve při brouzdání po stránkách zahraničních institucí (jako je National Cancer Institute, kde kupodivu klinické testy disulfiramu už probíhají) jsem získal jakousi důvěru v to, že hledat naději v nové léčebné postupy je nejen smysluplné, ale i velice důležité. Stále ještě mnoho lidí umírá na rakovinu, stále ještě mnoho pacientů trpí i léčbou samotnou a uvítali by léčbu efektivnější a šetrnější zároveň.

1. 7. 2008
Několik poznámek k reakci Štěpána Kotrby na zamyšlení Uwe Ladwiga.

ŠOK: Za delší reakci příspěvek Uwe Ladwiga nestojí.

Samozřejmě, že stojí. Kdyby ŠOK pochopil, že Uwe Ladwig nežádá nic jiného než vymezení a vyjasnění pojmů, zcela základní požadavek pro racionální diskusi, tak by mu to možná došlo. Zjevně se tady ukazuje vliv dlouhého období, kdy se na českých školách místo logiky vyučovala bolševická dialektika. Matení pojmů může fungovat v umění nebo v propagandě, ale nemá co dělat v úvaze, kde jsou některá tvrzení předkládána jako pravdivá.

1. 7. 2008
Postupné a nenápadné potlačování osobních svobod pod záminkou bezpečnosti a pohodlí v "rozvinutých zemích" je téma na velice dlouhou diskuzi. V posledních dnech se v Evropě objevilo několik případů, které ukazují, jakou podobu na sebe tento fenomén může vzít. Teroristická hrozba při Euro 2008, RFID do školních brašen belgických školáků nebo cenzura mobilního přístupu na internet od Vodafonu v ČR... A bude hůř. Posedlost západní civilizace bezpečností a pohodlím dospěla již do stádia, kdy s omezením osobních svobod občan nejen souhlasí, ale navíc za něj i poděkuje. A manipulovat s těmito dvěma potřebami dnes není až tak zásadní problém. To, že potřeba bezpečí je pro člověka zásadní vypozoroval již pan Maslow, v jehož pyramidě potřeb se bezpečí nachází hned po fyziologických potřebách. I když je dnes tento koncept již poněkud zastaralý, toto pravidlo stále platí. A co se týče potřeby pohodlí tak, ruku na srdce, to je v nás ve všech už od narození. V posledních dnech se v Evropě objevily další diskutabilní případy využívání, či chcete-li zneužívání, těchto lidských potřeb k možná neúmyslnému potlačování lidských svobod.

1. 7. 2008

ANALÝZA VLÁDNÍ POLITIKY

V současné době jsou u veřejnosti v oblibě tzv. zajištěné fondy. Vysvětluji si to tak, že veřejnost doposud tento matematický trik neprohlédla (možná i díky zrušení povinných maturit z matematiky). Proto jsem se rozhodl objasnit tuto problematiku v samostatném článku. Vycházím z konkrétní nabídky nejmenované mezinárodní investiční skupiny, která zní v zásadě takto "garantovaná 100 % návratnost počáteční hodnoty investice potenciální výnos až 60 % za 5 let, Výnos je vázán na výkonnost koše 15 prestižních světových akcií -- Japonsko, západní Evropa a USA (tzv. blue chips). ... ", existuje velké množství podobných produktů různých finančních skupin. Zhruba toto mívají tyto nabídky společné, stejně tak jako mají společný princip, který si ukážeme. Celý produkt je navíc pravděpodobně z daňových důvodů kamufolván jako životní pojištění.

1. 7. 2008

Co mohou anarchisté dodat k výroku křesťansko-demokratického poslance Hovorky, který proti reformě zdravotnictví vystoupil s tezí, že "diktatura proletariátu byla u nás nahrazena diktaturou kapitálu, která je uplatňovaná prostřednictvím politických stran"? Snad jen to, že v minulém režimu nebyl oním diktátorem proletariát, ale jen omezený počet partajních šéfů. A také to, že diktatura kapitálu neexistuje jen ve zdravotnictví -- a především, že se proti ní, stejně jako proti všem ostatním diktaturám, musí bojovat.

Dlouhou dobu to s odporem proti reformám vypadalo neslavně – odpůrci sem tam něco napsali a byli ukřičeni hlasem „zdravého rozumu“, opakujícím mantru: normální je soukromé vlastnictví a platba za služby. Halasně ohlášená a vcelku sympatická představa „občanské neposlušnosti“ v podobě neplacení poplatků u lékaře organizovaná redaktorem Práva a bývalým aktivistou Levé alternativy Alexandrem Kramerem v tichosti odezněla do ztracena. Možná i proto, že ordinace, kam pacienti přicházejí se zdravotními problémy, a lékaři tak mají jistou podobu moci nad jejich těly, není právě nejlepším prostorem pro vedení sociálního konfliktu. Nehledě na to, že je nešťastné vymezit tento konflikt jako spor mezi lékaři a pacienty: znamená to namísto zpochybnění těch, kdo mají moc, střet mezi dvěma skupinami těch, kteří tuto moc musejí poslouchat.

1. 7. 2008
Sociální demokraté ve svém prolisabonském lobbingu tak přestávají být politiky stojícími na straně chudých a potřebných a stávají se součástí evropské antisolidární neoliberální buržoazie.

Když 12. června tohoto roku vyslovila irská veřejnost Lisabonské smlouvě v referendu své NE, čeští politici ani nemohli se svými reakcemi dále čekat. S jasným stanoviskem okamžitě přispěchal prezident a čestný předseda ODS Klaus, známý svým vypjatým euroskepticismem, podle něhož v Irsku "zvítězil rozum a svoboda nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".

1. 7. 2008

Bulvarizace tisku, projevující se snahou o prvenství v získání čtenářsky přitažlivé zprávy i za cenu potlačení profesionální opatrnosti, která by měla předejít uveřejňování zkreslujících nebo zcela nepravdivých informací, občas postihne i jinak seriózní noviny. Neselhávající bludičkou, lákající do bažin honby za levnými senzacemi, je pověstná kauza "katarského prince", která médiím bez ohledu na různost majitelů a politických sympatií posloužila za základ pro vytvoření jednotného virtuálního příběhu, značně vzdáleného od pravdy, který si dál žije svým vlastním životem, bez ohledu na snadno zjistitelné a nezpochybnitelné skutečnosti, které do něj nezapadají. Tentokrát podlehlo vábení Právo, v jehož sobotním vydání si zadováděl šotek bulvarizace článkem Josefa Koukala "Obhájci prince dali ruce pryč od kauzy Vesecká". Titulek i obsah článku mohou skutečně v čtenáři vyvolat dychtivé zamrazení z tušení skandálu: kdoví, zda oznámené přistoupení Hamada al Thani, řečeného "katarský princ", k žalobě sedmi žalobců na ochranu osobnosti proti advokátce Marii Benešové, není podvrhem !

1. 7. 2008

tisková zpráva Mezinárodního červeného kříže

Předpokládá se, že uzavření dohody o příměří mezi Izraelem a Hamasem pomůže zmírnit omezení pohybu osob a zboží v Gaze. Je ještě příliš brzy hodnotit dopad příměří, nicméně personál MVČK podrobně sleduje situaci.

Striktní uzávěra Gazy měla po minulý rok devastující dopad na všechny aspekty každodenního života -- zaměstnanost, zdravotnictví i přístup k pitné vodě, což přivedlo tuto oblast na pokraj ekonomického zhroucení.

1. 7. 2008

Občany, voliče, média, poziční, koaliční a opoziční politiky, a dokonce i některé nevoliče, rozčiluje vládní cestovní kancelář. No, představte si tu drzost, že premiér si lítá vládním speciálem do zahraničí za zábavou, na rekreaci a na fotbal! Jak to, že jeho jedinou zábavou není dřepět v kanceláři a starat se o blaho občanů? Jeden hospodařící zemědělec prý uživí tisíc občanů. Protože premiér je nejvyšším hospodářem ve státě, musí uživit 10.000.000 kusů občanů!

30. 6. 2008

Článek Michala Gibody "Škola žádá kreativitu" v Britských listech z 26.6. 2008 je jeden z mála článků v mnoha posledních letech, kde jsou uvedeny opravdu podstatné stránky vzdělávání a učitelství: kreativita, schopnost udělat z učiva věc zajímavou pro žáka, souvislost vzdělání a kultury.

Jedna stránka jmenována nebyla, a není divu, je to ožehavé: ve školství by bylo potřeba mnohem větší množství hodně inteligentních lidí. Ne že by tam nebyli žádní, ale je jich podkritické množství. To nemusí znamenat, že učitelé jsou nějak hloupí -- spíše jsou na tom tak jako ostatní národ (plus se tam za léta komunismu dostalo hodně lidí poslušných -- ale tak se chovala i většina populace, ne?). Aby se však vzdělávání zlepšovalo, aby stačilo tempu dětí, které jsou napřed o jednu a více generací, nemůže učitelstvo být jen průměrným vzorkem populace. Ani lékaře byste přece nechtěli mít v takové škále, jako jsme my sami - od úplných trumpetů přes neslané nemastné až ke géniům. Na svá játra a klouby budeme chtít lékaře nadprůměrné, ne? A na své děti bychom, možná, mohli chtít lidi nadprůměrně chytré -- nebo vlastně nechceme, aby děti byly jednou (brzy!) chytřejší, zodpovědnější, vynalézavější a svobodnější než my, staří a zanedbaní otroci?

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2008 Horký konec června? Ondřej  Slačálek
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka

Marihuana RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul
23. 3. 2007 Rozlišné právo pro kuřáky, aneb Politický bordel ze sedmi písmen a šestnácti zemí Uwe  Ladwig
12. 2. 2007 Jací jsme aneb vznik epidemie blbosti Pavel  Kučera

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Írán RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Írán: hledání cesty Miroslav  Polreich
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
4. 6. 2008 To bude nějakej cvok... Robert  Bartoš
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Delegace slovenské armády se v Pekingu setkala s ministrem obrany Liang Kuang-lie   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 KSČM: Budeme hlasovat proti smlouvě o umístění amerického radaru v Brdech Vojtěch  Filip
28. 6. 2008 Paroubek: Nepronesený projev k radaru na jednání parlamentu Jiří  Paroubek
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2008 Jacques zmlácená v souladu se zákonem Štěpán  Kotrba
29. 1. 2008 O vrazích pravých a náhradních aneb cesta Renaty Vesecké ke kariéře Jakub  Polák
25. 1. 2008 Neonacismus, sexismus a šikana v českých ozbrojených sborech Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Policisté budou muset zmlátit Karla Gotta Dalibor "Exx" Záhora
21. 6. 2007 Podivná historka. Nevím o nikom, kdo by jí věřil. Petr  Wagner
11. 5. 2007 Dozvuky 1. máje 2007: Oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele Štěpán  Kotrba
1. 3. 2007 Vitex v Berouně: Kterak jsem zmlátil robocopa špejlí Vítězslav "Vitex" Dvořák
26. 2. 2007 Kterak Vitex a Slačálek nejspíše zmlátili policii Štěpán  Kotrba
25. 2. 2007 Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2008 Ropná krize jako příležitost Jan  Sova
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
28. 3. 2008 Komunisté neumřeli, bude Paumer i dnes vraždit? Štěpán  Kotrba
18. 3. 2008 Mašínové se nedali Petr  Slinták
14. 3. 2008 Válka, kterou Mašínové nerozpoutali Pavel  Urban
10. 3. 2008 Paumer, stejně jako Mašíni, neprojevil lítost Andrea  Cerqueirová
3. 3. 2008 A kromě toho pro Československo udělali co?   
29. 2. 2008 Rhizome aneb Kauza bratří Mašínů pohledem českých novinářů Josef  Švéda
29. 2. 2008 Bratří Mašínové jako průkopníci metod al Kajdy Lukáš  Lhoťan
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2008 Proč byly postoje Václava Havla kýčem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2006 Krátká nevědecká úvaha o umění Martin  Damašek
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Naivní představy o minulosti Štěpán  Kotrba
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 Národ Gátorů: Jak vypadá americký model "univerzity-firmy" Greg  Evans
30. 6. 2008 Inteligenci do škol Ondřej  Hausenblas
26. 6. 2008 Škola žádá kreativitu Michal  Giboda
26. 6. 2008 O "lopatách" a o vzdělání Ivan Odilo Štampach
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2008 Rakety na poslední chvíli   
27. 6. 2008 Prostor pro realizaci amerického protiraketového systému v Evropě se uzavírá   
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší

Český film RSS 2.0      Historie >
17. 6. 2008 Vzpomínkový optimismus Jan  Čulík
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede