12. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 5. 2008

Václav Moravec zase vedle. Záměrně?

Kolik stojí spekulace

Nedělní memoriál Oty Černého (alias Otázky Václava Moravce, OVM) řešil rostoucí ceny potravin. Odhlédneme-li od samozřejmé již skutečnosti, že Naši politici neumí slepit dohromady gramaticky správnou větu, mluvil zde jak umí, pan Gandalovič za ODS a pan Hašek za ČSSD. Atmosféra byla poklidná. Věc na pořadu dne byla možná vážná, ale pan Moravec májové nebe s bílými mráčky nekalil. Pánové se shodli, že úroda bude letos dobrá, ceny na komoditní burze v Brně už klesly a ceny do konce roku stoupnou možná tak o 10 nebo 20%. Byli spolu v Egyptě, tam je situace prý horší, leč pan G. ujistil publikum, že věří v všenápravnou ruku trhu, věřme s ním, a pan H. soc.-demokraticky lavíroval, aby se nedotkl kapitálu, event. USA, a přitom povzbudil lid práce. Selanka.

Že sytý hladovému nevěří, platilo jistě již před starým Egyptem. Paní zprávařka, která jako vždycky pro nepozorné hned po skončení OVM shrnula hlavní myšlenky v pořadu zaznělé, kupodivu připomněla i vstup pana Veleby z Brna (za agrární komoru), který nesměle zmínil, že na rostoucích cenách potravin se podílí nejmenovaný spekulativní kapitál. Pan Moravec asi správně usoudil, že debatovat o nezastoupeném spekulativním kapitálu není fér a poznámku přešel. O tlaku spekulantů na růst cen (ropy) mimochodem psala před víkendem i ČTK, takže na tom možná něco bude.

Kdo chce vědět víc, např. na serveru www.globalresearch.ca má k dispozici argumentaci osvědčené dvojice rýpalů F.W. Engdahl a M. Chossudovsky.

F.W. Engdahl v článku z 2.května 2008 tvrdí, že "Snad 60% současné ceny ropy je čirá spekulace".

Podle F.W.E. nemá cena ropy a plynu nic společného s tradičním zákonem nabídky a poptávky. (F.W.E. loni argumentoval proti kampani tzv. Ropného zlomu, ve zkratce, aktuální problém není reálný nedostatek suroviny, ale konec levné ropy -- z mnoha důvodů ZDE.

Zásadní roli hrají obchodníci na ropných burzách Nymex v New Yorku, ICE v Londýně a dceřinné dubajské DME, kde se obchodují termínované obchody (tzv. futures). Obchoduje se tedy ropou, která ještě není vydolována -- ropa imaginární, "papírová."

F.W.E. popisuje na základě zprávy Stálého vyšetřovacího výboru amerického Senátu z června 2006, jak se nafukuje spekulativní ropná bublina. Zatímco v předchozích desetiletích byly termínované obchody americkou ropou (futures) obchodovány výhradně na burze NYMEX pod dohledem Komise pro obchodování komoditními futures (CFTC), v současné době se trhy s "pseudofutures" odehrávají na elektronických burzách bez jakéhokoli dohledu, bez povinných záznamů a tedy bez možnosti zabránit nebo dohledat podezřelé -- spekulativní transakce. Běh za rekordními cenami odstartovala deregulace spuštěná Bushovou vládou v lednu 2006, kdy bylo umožněno propojení americké a londýnské ICE burzy. Londýnskou burzu ICE dnes vlastní a řídí americká společnost sídlící v Atlantě. Jak vypadá deregulace, tedy pád státního dozoru na osobní rovině, dokládá F.W.E. příkladem J. Newsoma, někdejšího předsedy regulačního úřadu CFTC, který dnes sedí v dozorčí radě NYMEX i DME. Ve Washingtonu se dveře mezi státními a soukromými posty hladce otáčejí, poukazuje F.W.E - možná zbytečně pro Středoevropany.

Nynější ropná bublina roste pod rukama finančních institucí. Kam jinam, než na eskalaci cen ropy, se dnes soustřeďují velké hedgeové, penzijní a jiné investiční fondy. Nákupy "futures" uměle šroubovaná pseudopoptávka po ropě (energiích) hojí fondům ztráty utržené při výbuchu tzv. Hypotéční krize a z propadu dolaru. Nepokoje na Středním východě, v Súdánu, Venezuele, Pakistánu a nárůst poptávky v Číně jen přihrávají fondům do karet.

Engdahl závěrem připomíná, že nárůst zájmu spekulantů o ropu se promítá do vzrůstu popularity tzv. komoditních indexových fondů, které obchodují celými koši futures různých komodit.

Ještě jednou, možná zbytečná, osobní poznámka: Henry Paulson, současný ministr financí Bushovy vlády, mimochodem přišel do funkce z představenstva banky Goldman Sachs.

Shrnuto: zatímco před Bushovou deregulací na jaře 2006 stál barel ropy kolem 60 dolarů, dnes je to více než dvojnásobek.

Pan Gandalovič věří na neviditelnou ruku trhu, M. Chossudovsky ukazuje v článku "Globální hladomor" z 5. května 2008, jaké podoby na sebe tento neviditelný všehoj bere.

Podle Chossudovského nejsou nynější hladové bouře v 3. světě novým fenoménem, výsledkem prudkého vzestupu cen v posledních měsících, klimatických zvratů nebo snad poptávky v Číně a Indii, jak se nám v médiích předstírá. Jedná se o výsledek dlouhodobého makroekonomického procesu, který nejvíce dopadá na masy lidí žijících po generace na hranici bídy.

Chossudovsky, ne jinak než Engdahl, vidí za novými hladovými bouřemi dlouhý stín deregulovaného obchodování. Neomezené a nekontrolované obchodování futures, opcemi a jinými deriváty na de facto monopolní burze v Chicagu činí otázku nabídky a poptávky druhořadou a trh maximálně destabilizuje. "Pomoc" obětem spekulativních turbulencí nabízí Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Chossudovsky připomíná příkladné výsledky tlaku těchto institucí v nedávné minulosti, jejichž plody dnes sklízíme: koncem 80. let byl deregulován trh obilím. Dříve soběstačné a obilí vyvážející země Malawi, Zimbabwe, Rwanda se po otevření dumpingu (dotované ceny!) z USA a EU zalila vlna bankrotů domácích farem. Keňa, někdejší vzorová ekonomika východní Afriky zažila v letech 1991-2 hladomor a byla odkázána na "potravinovou pomoc." Kromě přímého obsazování trhů Západními giganty agroprůmyslu nyní zapouští kořeny nová forma technologické závislosti -- GMO plodiny = prodej osiva, hnojiv a dalších nezbytných chemikálií od patentovaných producentů ZDE. Takové pomoci je vystavena Etiopie, uvádí Chossudovsky.

Nás se to ovšem netýká, my na to máme. Cena na Plodinové burze v Brně klesá a úroda bude dobrá!

                 
Obsah vydání       12. 5. 2008
12. 5. 2008 Ukradený porod Petra  Švecová
12. 5. 2008 Zničení radaru jako varování před raketovým útokem? Jan  Kavan
12. 5. 2008 Stará ohraná písnička
12. 5. 2008 Uhodí-li tě do levé tváře, nastav jim pravou Štěpán  Kotrba
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
12. 5. 2008 Za radar se zpívá, proti němu se hladoví Bohumil  Kartous
12. 5. 2008 Německá CDU/CSU chce amerikanizovat politiku Richard  Seemann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Myšlenky nad množstvím náhrobních kamenů, neboli O národní a individuální vině Uwe  Ladwig
12. 5. 2008 Jak dlouho vydrží evropské elektroenergetické rozvodné sítě zimní odběrové špičky?
12. 5. 2008 Podomácku si vyrafinujete naftu do auta v ceně 4,50 Kč za litr
12. 5. 2008 Kauza heparinový vrah Petr  Wagner
12. 5. 2008 Návštěva na kótě 718
12. 5. 2008 ■ ■ ■ Karel  Hoff
12. 5. 2008 Podvýbor Kongresu USA: případný radar bude americký
10. 5. 2008 Strategické plánování britských univerzit Jan  Čulík
10. 5. 2008 Píseň písní o jednom českém frajerovi Karel  Březný
9. 5. 2008 Orientační překlad článku z japonštiny do češtiny? Google pomůže
9. 5. 2008 Je odpor Evropanů k Americe odůvodněný?
9. 5. 2008 Turek a Pick: čím byla a co znamenala ekonomická reforma šedesátých let? Miloš  Pick, Otakar  Turek
9. 5. 2008 Mazuchové populistický výkřik do ztracena Štěpán  Kotrba
9. 5. 2008 Druhá zpráva o demokracii v okolí Kosova Egon T. Lánský
9. 5. 2008 Kubánská bloggerka nesměla přijmout významnou novinářskou cenu Fabiano  Golgo
9. 5. 2008 Nevolte radar, volte důvěryhodné strany Milan  Daniel
8. 5. 2008 Americké náboženské organizace protestují proti továrně na jaderné hlavice
5. 5. 2008 Hospodaření OSBL za duben 2008

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík
7. 5. 2008 Vyváženost je v České televizi samozřejmostí Ladislav  Šticha
7. 5. 2008 Dotaz panu Štichovi, mluvčímu České televize   
6. 5. 2008 ČT není vlivovou agenturou Ladislav  Šticha
6. 5. 2008 Pondělní vysílání ČT24 o protiraketové obraně   
6. 5. 2008 Mluvčí jako klenot České televize Jan  Keller
2. 5. 2008 Pane Šticho, mluvčí České televize, odpovězte! Jakub  Rolčík
30. 4. 2008 České klenoty, Česká koruna, Česká země, Česká televize... Michal  Rusek
24. 4. 2008 ČT jediná věnuje diskusi o radaru vyvážený prostor Ladislav  Šticha
24. 4. 2008 Je ČT vyvážená?   
22. 4. 2008 Senát: Utržení psi na lovu Štěpán  Kotrba
19. 4. 2008 Ještě větší blbec, než jsme doufali Petr  Štěpánek
17. 4. 2008 Rada Českého rozhlasu: Kterak zveřejnění Kubiceho zprávy bylo vlastně činností, na kterou se zákon a Kodex nevztahuje