16. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 6. 2008

BBC: Jak dál s Lisabonskou smlouvou?

Je to velmi deprimující okamžik. A je to potenciálně velmi tragický okamžik. Mohl by to být dokonce začátek konce Evropské unie, jak ji známe. Prostě nevím, kterým směrem se odsud vydáme. A tragedií je toto: Potřebujeme těsnější integraci v Evropě víc než kdykoliv předtím. Skutečností je, že Evropa nyní žije v daleko nepřátelštějším prostředí než dosud, než před pěti, deseti lety. Spojené státy se rozhodly z Evropy stáhnout a izolovat se od ní, už jí nebudou poskytovat bezpečnostní záruky, máme asertivní Rusko, máme probouzející se Čínu, obrovské množství hospodářské moci se přesunuje na Dálný východ. Vzniká daleko více multipolární svět. Potřebujeme daleko inteligentnější zahraniční politiku, máme-li v budoucnosti přežít. A pokud si neuvědomíme, co tohle pro nás znamená, že musíme prohloubit své instituce a nikoliv je oslabovat, zejména v oblasti obrany a zahraniční politiky, pak jsme, upřímně řečeno, hlupáci.
Paddy Ashdown, bývalý šéf britských liberálních demokratů a vyjednavač z bývalé Jugoslávie

Jak vyřešíme irský problém? To je chór hlasů, který se nyní ozývá Evropou. Nebudeme vědět, zda má Evropská unie řešení, dokud se v Bruselu nesejde koncem týdně dvaadvacet šéfů států. Avšak už nyní se počet možných alternativ snižuje, konstatoval pořad rozhlasu BBC Svět tento víkend v neděli v poledne. Bylo by možno požádat, aby Irsko hlasovalo znovu, v naději, že si to Irové rozmyslí. Avšak vláda v Dublinu konstatuje, že druhé referendum je nepravděpodobné. Francie a Německo možná budou prosazovat "mnohorychlostní" Evropu, v níž by změny ve smlouvě platily jen pro ty země, které smlouvu přijaly. Avšak britský ministr zahraničí David Miliband to v neděli vyloučil. Anebo by mohla být Lisabonská smlouva zcela zrušena a Evropská unie by dál fungovala podle dosavadních pravidel. Reportér BBC Mark Mardell hodnotí vyhlídky

Reportér: Politická elita Evropské unie je znuděna potřebou neustále měnit předpisy, ústavu a pravidla. Po obtížném vypracování evropské ústavy a její likvidaci ve francouzském a v holandském referendu a pak po velmi neslavném handlování, jehož důsledkem byl kompromis nazývaný Lisabonská smlouva, už toho všeho mají plné zuby. Znovu to dělat nebudou. To neznamená, že si myslí, že jsou ambice Lisabonské smlouvy špatné, naopak. Novou smlouvu však vypracovávat nebudou. Je to Lisabonská smlouva, nebo nic. A "nic" není zas tak neatraktivní.

Cílem Lisabonské smlouvy bylo vyloučit možnost ochromení EU v důsledku jejího podstatného rozšíření směrem na východ. Avšak Evropská unie ochromena není. Během tří let, co pracuji jako reportér v Bruselu, jsem informoval o ambiciózním projektu EU jak si poradit s klimatickými změnami, o reformě Společné zemědělské politiky, dvě další země vstoupily do EU, další se připojily k euru -- a to jsou jen palcové titulky. Takže politický proces běží.

Francie a Německo chtějí ratifikaci Lisabonské smlouvy, chtějí, aby se v zemích, které se dosud nevyjádřily, s ratifikací pokračovalo. Kdyby smlouvu ratifikovalo 26 zemí a jedna ji odmítla, poskytlo by to určitou míru demokratické legitimity pro přijetí některých částí Lisabonské smlouvy, které nepotřebují změnu. To je nejjednodušší a také nejnebezpečnější řešení. Kdyby Irsko smlouvu odmítlo podruhé, ochromilo by to demokratickou legitimitu EU a smlouvu by to roztrhalo na kusy.

Prezident Sarkozy se už vyjádřil, že reakcí na irské odmítnutí Lisabonské smlouvy musí být úsilí udělat víc: víc ohledně přistěhovalectví, víc proti vysokým cenám pohonných hmot, a tak dále. Nemyslete si na jediný okamžik, že bude dovoleno, aby Lisabonská smlouva zemřela.

Moderátor: Kromě Irska ještě nedokončilo ratifikaci Lisabonské smlouvy osm zemí. Mezi nimi je i Kypr. Kyperský ministr zahraničí je Marcus Kyprianu. Bude Kypr s ratifikací pokračovat?

Marcus Kyprianu: Kypr bude pokračovat s ratifikační procedurou, která je plánována pro kyperský parlament na dobu asi za dva týdny. Ale, samozřejmě, všechno závisí na tom, co bude rozhodnuto tento týden v Bruselu v Radě Evropy.

Moderátor: Myslíte si, že by se Lisabonská smlouva mohla ve vaší zemi či v nějaké jiné zemi stát zákonem bez souhlasu Irska?

Kyprianu: Musíme samozřejmě naslouchat svým právním poradcům. Hovoříme o smlouvě, která změní rozhodovací procesy, vznikne prezident Evropské rady. Všechny tyhle změny se nemohou týkat jen 26 členských zemí. Takže alternativami by mohlo být, ať Irsko hlasuje znovu, jak se to už v minulosti stalo, anebo můžeme zkoumat, které části Lisabonské smlouvy by byly použitelné ve všech 27 zemích EU.

Moderátor: Irsko se vyjádřilo, že referendum znovu pořádat nebude. To znamená, že bude nutno dosáhnout dohody nějak jinak. Vy jste byl evropským komisařem do února letošního roku. Myslíte si, že si lidé v Bruselu plně uvědomují, kolik frustrace je mezi obyčejnými lidmi ohledně toho, kam jak se zdá Evropská unie směřuje?

Kyprianu: Myslím, že to víme, kontaktují nás občané z Evropy. Ale tato smlouva byla důsledkem rozsáhlého vyjednávání s vládami členských zemí, které zastupují své občany, takže by člověk předpokládal, že při tomto dlouhém vyjednávání vlády členských zemí braly v úvahu názory svých občanů. Podobně jako v případech francouzského a holandského referenda je nutno zkoumat důvody, proč Irsko hlasovalo "Ne". To vždycky neodráží protievropskou náladu.

Moderátor: Myslíte si, že je tato smlouva mrtvá?

Kyprianu: Je příliš brzo na to něco takového říct. Účelem té smlouvy bylo zjednodušit a zefektivnit rozhodovací procesy. Bylo by škoda, kdybychom se lehce vzdali. Myslím, že se musíme pokusit zachránit, co se dá.

Moderátor: Avšak i některé proevropské hlasy začínají pochybovat, jestli se Evropa dokáže dostat z této šlamastyky. Bývalý šéf britských liberálních demokratů Paddy Ashdown má své pochybnosti:

Paddy Ashdown : Je to velmi deprimující okamžik. A je to potenciálně velmi tragický okamžik. Mohl by to být dokonce začátek konce Evropské unie, jak ji známe. Prostě nevím, kterým směrem se odsud vydáme. A tragedií je toto: Potřebujeme těsnější integraci v Evropě víc než kdykoliv předtím. Skutečností je, že Evropa nyní žije v daleko nepřátelštějším prostředí než dosud, než před pěti, deseti lety. Spojené státy se rozhodly z Evropy stáhnout a izolovat se od ní, už jí nebudou poskytovat bezpečnostní záruky, máme asertivní Rusko, máme probouzející se Čínu, obrovské množství hospodářské moci se přesunuje na Dálný východ. Vzniká daleko více multipolární svět. Potřebujeme daleko inteligentnější zahraniční politiku, máme-li v budoucnosti přežít. A pokud si neuvědomíme, co tohle pro nás znamená, že musíme prohloubit své instituce a nikoliv je oslabovat, zejména v oblasti obrany a zahraniční politiky, pak jsme, upřímně řečeno, hlupáci.

Moderátor: Britská Horní sněmovna má ve středu v podstatě dokončit ratifikaci Lisabonské smlouvy. Vláda chce, aby byla schválena. Budou s tím však lordi souhlasit? Baronka Joyce Quinnová byla deset let europoslankyní a také v britské labouristické vládě za Tonyho Blaira ministryní pro Evropu. Lord Strathclyde je šéfem konzervativní opozice v Horní sněmovně.

Lord Strathclyde: Budeme v Horní sněmovně ve středu požadovat hlasování o Lisabonské smlouvě a doufám, že se nám dostane dostatečné podpory. Protože by bylo absurdní pokračovat, když nyní Irové hlasovali "Ne". Měli bychom počkat na to, co bude rozhodnuto v Radě Evropy. Možná bude ten zákon muset být pozměněn a postavení britské vlády by to posílilo, pokud ten ratifikační proces nebude v Británii ukončen. Když britská vláda o Lisabonské vládě vyjednávala, celou řadu věcí se jí nepodařilo prosadit, o imigraci, o policii a trestní spravedlnosti, o NATO a o obraně. Teď by bylo rozumné nedokončit ratifikaci v parlamentě a vrátit se k vyjednávacímu stolu, snažit se získat víc a pak se vrátit k ratifikačnímu procesu.

Baronka Quinnová: Vlády v Evropě se teď budou muset zastavit a o celé věci uvažovat. Ale co se týče parlamentní ratifikace, vzhledem k tomu, že už je v naprosto poslední etapě, parlament by jejím schválením vyjádřit jasný názor na to, co je v té smlouvě.

Moderátor: Rozumíte tomu, proč tolik lidí v Evropě má pocit, že je Evropská unie prostě ignoruje? A že toto irské hlasování, poté, co Irové hlasovali tak, jak by asi většina politiků v čele EU nechtěla, aby hlasovali, vypadá, jako že je chce Evropská unie ignorovat?

Baronka Quinnová: Ano, mám určité sympatie s irskými voliči, kteří čelili této velmi složité smlouvě, která, jak mnoho irských voličů zřejmě usoudilo, jim nebyla řádně vysvětlena. V určitém ohledu je to samozřejmě překvapivé, že Irsko tu smlouvu odmítlo, vzhledem k tomu, že Irsko má a mělo tak obrovský prospěch z členství v Evropské unii. Myslím, že lidé usoudili, že se od nich chce, aby hlasovali o něčem, čemu nerozumějí. A tím se musíme zabývat. Je ale ironické, že Lisabonská smlouva v mnoha ohledech demokracii v Evropě posílila. Zejména posílila roli národních parlamentů. A právě z toho důvodu považuji hlasování v Irsku za velké zklamání.

Moderátor: Lorde Strathclyde, co se týče vztahu mezi občanem a Evropskou unií, co to záporné hlasování v Irsku znamená?

Lord Strathclyde: Mně se zdá neuvěřitelné, že jeden týden Irové tu smlouvu odmítnou a hned další týden britská vláda naprosto ignoruje, že ta smlouva vyžaduje jednohlasný souhlas, a slepě pokračuje s její ratifikací v britském parlamentě. Ta smlouva potřebuje podporu od lidí po celé Evropě. Ať už Irové řádně rozuměli, o čem hlasují, nebo ne, mně je jasné, že věděli velmi dobře, o čem hlasují, jim se nelíbilo, že je to celé otevřené, že smlouva umožňovala v budoucnosti Evropské unii, aby pokročila do dalších oblastí, bez předchozích legislativních opatření. A to je ten klíčový problém., který musejí ti, kteří jsou pro další evropskou integraci, vyřešit.

Moderátor: Baronko Quinnová, nevypadá to jako arogance, když se Evropská unie rozhodla pokračovat s ratifikací, bez ohledu na toto hlasování?

Baronka Quinnová: Avšak Evropa nepokračuje bez ohledu na toto hlasování. Ani britská vláda to neřekla. I britská vláda řekla, že bere velmi vážně v úvahu, co se stalo v Irsku.

Moderátor: Ale vzít něco v úvahu a pak říct, že pokračujeme s ratifikací, nezní to, jako že jste se rozhodli to hlasování ignorovat?

Baronka Quinnová: Ne. Náš parlament má plné právo se k té smlouvě vyjádřit, ale to neznamená, že ta smlouva začne pak platit, protože víme velmi dobře, že evropské vlády nyní budou muset uvažovat o tom, jak nejlépe dál pokračovat a jak vysvětlit voličům po celé Evropě, proč si myslí, že je evropská spolupráce důležitá.

                 
Obsah vydání       16. 6. 2008
16. 6. 2008 Destrukce práv, za něž naši předkové riskovali život Darina  Martykánová
16. 6. 2008 Soukromí v parlamentním klubu Zelených Štěpán  Kotrba
16. 6. 2008 Prezident Sarko neviditelný, choť Carla nedorazila Josef  Brož
16. 6. 2008 Nemocnice v Havlíčkově Brodě zůstává veřejným nebezpečím Petr  Wagner
16. 6. 2008 Lidové noviny a paradox současného diskurzu Bohumil  Kartous
16. 6. 2008 Holding AGEL podává žalobu na Olomoucký deník
16. 6. 2008 Výstřižek z básně: Bombo Gregory Nunzio Corso
15. 6. 2008 "Je to za hranicí vkusu, ale ne za hranicí mediální" Jan  Čulík
15. 6. 2008 Ztráta základní slušnosti Sandra  Wain
16. 6. 2008 V Praze 9 se nad hlavami bydlících občanů protizákonně staví linka vysokého napětí
16. 6. 2008 Bombastický titulek mladého pravičáka v iDnes nic neosvětlil Štěpán  Kotrba
16. 6. 2008 Vazba pro svědky Zdeněk  Jemelík
16. 6. 2008 Za porážku našich můžu já František  Řezáč
16. 6. 2008 BBC: Jak dál s Lisabonskou smlouvou?
16. 6. 2008 Irské odmítnutí: za současnou podobou EU stojí dinosauři Boris  Cvek
16. 6. 2008 Volby by měly být povinné, aneb O významu neznalosti pro demokratický rozhodovací proces Uwe  Ladwig
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
16. 6. 2008 Radar vs. Lisabonská smlouva Jan  Beer
16. 6. 2008 Vivat Ireland! Tomáš  Krček
16. 6. 2008 Irsko -- výkřik lidské svobody
16. 6. 2008 Kdo je to EU?!? Ladislav  Žák
16. 6. 2008 Rozhovor s Vladimírem Putinem v příloze MfD Kavárna
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti
16. 6. 2008 Všímejme si "nenápadností" Martin J. Kadrman
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
16. 6. 2008 Pod Gusenbauerem se otřásá křeslo předsedy SPÖ Richard  Seemann
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
16. 6. 2008 Můj soused estébák Jan  Kadubec
16. 6. 2008 Lidice, Oradour, My-Lai a Rotary club Karel  Košťál
16. 6. 2008 Skuteční páni? Pavel  Urban
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami
16. 6. 2008 Státotvornost spisovatelská a politický význam české svobody Jan  Makovička
16. 6. 2008 Polští piloti neuměli anglicky, a tak došlo v Heathrow málem k letecké havárii
16. 6. 2008 A bude válka
16. 6. 2008 Testudo - loutna v renesanční a barokní hudbě
16. 6. 2008 Přetěžováním lékařů se péče nezlepší Bohumír  Tichánek
16. 6. 2008 Řetězovou hladovku podpoří herečka Tatiana Vilhelmová a plavkyně Yvetta Hlaváčová
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 BBC: Jak dál s Lisabonskou smlouvou?   
16. 6. 2008 Destrukce práv, za něž naši předkové riskovali život Darina  Martykánová
13. 6. 2008 Irsko odmítlo Lisabonskou smlouvu   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 2. 2008 Britská vláda požaduje, aby všichni cestující v EU poskytovali úřadům podrobná osobní data   
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
6. 11. 2007 Itálie bude deportovat Rumuny   
30. 10. 2007 BBC: Nová železná opona   
23. 10. 2007 Antidiskriminační zákony Evropské unie ohrožují demokracii!   
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
27. 6. 2007 Úspěchy a záhady Oskar  Krejčí
23. 6. 2007 Vedoucí představitelé EU se dohodli o reformě evropské organizace   
22. 6. 2007 Bitva o evropskou ústavu   
22. 6. 2007 Polský hněv nad mrtvými