18. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 6. 2008

Tunelované České dráhy a jejich potěmkinovská eLiška

O prospěšnosti nadnárodních firem

Mám přítele, notorického alternativce. Má alternativního telefonního operátora, nakupuje v alternativních obchodech, cestuje alternativními spoji, a všechno většinou dostane ve vyšší, ekologičtější kvalitě a za nižší cenu. Když už musí použít monopolní firmu, dá si záležet, aby věděl všechno o jejích slevách a jejích alternativních aktivitách přátelských k přírodě, zaměstnancům a zákazníkům.

Před časem mě upozornil, že České dráhy zavedly novou službu zvanou Šťastná eLiška, podobnou letecké službě Air Hitch. Jde o to, že na všech nádražích Českých drah v krajských městech mají být odbavovací stroje, na které v místě snímače položíte svou In-kartu (zákaznickou slevovou kartu, kterou vlastní téměř všichni cestující, kteří běžně používají služeb ČD, bez níž je jízdné až o čtvrtinu vyšší) a ona vám sdělí, za jakou cenu si můžete aktuálně zakoupit lístek do cílové krajské stanice. V den odjezdu, kdy se dá služba využít, je (kromě pátků a nedělí, kdy je většinou nával cestujících) většinou cena výrazně nižší (například cesta z Prahy do Hradce Králové, která bez In-karty stojí 147 Kč a s In-kartou 111 Kč, nabízí eLiška za 70 korun, cesta Praha-Brno vyjde bez karty 314, s kartou 236, eLiška 105Kč, a to je v ceně zahrnuta možnost cestovat bez přípatku rychlíky řady Euro- i Intercity).

Stačí si v kterékoli pokladně ČD kartu nabít částkou minimálně 100 Kč, nacvakat do stroje svou volbu, z něho vyjede zlevněná jízdenka, a vy můžete při cestách mezi krajskými městy vesele šetřit. Ovšem pouze v některých případech.

Poprvé jsem kartu vyzkoušel, když jsem cestoval za svými přáteli z Prahy-Holešovic do Brna. Užíval jsem si cestu v komfortním Eurocity z Hamburku do Budapešti za 105 Kč. Když jsem se s tím pochlubil svému příteli, dlouholetému zaměstnanci Českých drah, rozohnil se na mě, že podporuji vnitřní zloděje, kteří chtějí položit České dráhy na lopatky pomocí, jak uvedl, "tunelářského projektu" ČD Cargo a navíc ještě pomocí "nesmyslných slev".

Pak se uklidnil a řekl, že je to stejně jedno, protože až se to konečně povede a České dráhy konečně koupí Deutsche Bundesbahn, bude alespoň pořádek.

Z Brna, kde jsem odbavovací stroj bez problémů našel, jsem se opět vracel na eLišku. Když jsem se ale po odbavovacím stroji pídil před cestou ze svého domovského Hradce Králové, hledal jsem marně. V pokladně mi kartu ochotně nabili, ale stroj na nádraží nebyl.

V honosném hradeckém informačním centru ČD (mnohem honosnějším než v Holešovicích, kde jsem ještě "neměl problém") mi smutně (kdo by se taky ochotně šířil o službě, která "tuneluje" jeho chlebodárcovskou firmu) sdělili, že terminál je zatím jen na dvou nádražích, do kterých jsem se předtím shodou okolností trefil.

Jízdenku si prý můžu objednat přes internet a fyzicky vyzvednout na všech pokladnách, vybavených čtečkami In-karet. Pak mi vydali heslo mé In-karty.

Když jsem si ale jízdenku zkoušel objednat přes internet, zjistil jsem, že mi on-line služby Českých drah sice nabízejí eLiškovskou slevu, ale nenabízejí mi možnost zaplatit ji z mé nabité In-karty, nýbrž pouze z mé "vybité" karty kreditní. Nejdřív jsem si myslel, že jsem se zmýlil, protože jsem ve "věcech elektronických" značně neobratný. Požádal jsem proto o instruktáž, jak to dělávám u svého nadnárodního mobilního operátora, který nejenže má svůj služební počítač vybavený internetem, ale také demo-ukázkou internetového a bankomatového ovládání všech služeb, které nabízí - a na tom mi vždycky službu konající pracovník všechno polopatě vysvětlí.

Paní z ČD Centra mi tentokrát sdělila, že si není jistá, zda to jde či ne, a nemůže to ani ověřit, protože České dráhy ve svých informačních centrech internet nemají (natožpak nějaký demo-program, že?).

Zavolala tedy kamsi výš, kde jí sdělili, že si přes intenet eLišku ze své karty opravdu objednat nemůžu. Když mi pak zdvořile chtěla vyhovět v mém atavistickém českém reflexu "hnát to vejš" a vzala za kliku paní přednostky, nedovolali jsme se ani tam. Paní přednostka si nejspíš někam odskočila.

A to už je všechno.

Jen jsem v informačním centru nechal papírek, na který jsem napsal adresu Britských listů.

Aby si paní přednostka přečetla, co si myslím o organizaci, kde se na jednu slevu lze dostat z Prahy do Hradce Králové, ale zpátky už ne, a jejíž zaměstnanci nemají dost technických prostředků, aby to zjistili ani oni sami. O organizaci, která radostně inzeruje, že se její služba týká čtrnácti krajů, a ona se zatím týká pouhých dvou. Teď už si shodně se svým brněnským přítelem říkám: Už aby se to vytunelovalo. Oni v tom pak už Němci udělají pořádek.

                 
Obsah vydání       18. 6. 2008
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace
18. 6. 2008 Tunelované České dráhy a jejich potěmkinovská eLiška Tomáš  Koloc
18. 6. 2008 Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty
18. 6. 2008 O co šlo v roce 1968: Další dokumenty Vilém  Prečan
18. 6. 2008 Kdybych měl dospat všechny svoje nedospánky Václav  Hrabě
18. 6. 2008 Martin Myant: Valtr Komárek měl pravdu. Hodnota koruny bude dále stoupat Jan  Čulík
18. 6. 2008 Rozdali jsme 750 miliard Kč
18. 6. 2008 K čemu je dobré referendum Michael  Kroh
18. 6. 2008 Násilím proti radaru Milan  Valach
18. 6. 2008 Procesy neprůhledné pro primitivy Zdeněk  Jemelík
18. 6. 2008 Magistrát chce zničit část Letenských sadů -- tentokrát tramvají
17. 6. 2008 Guardian: Česká republika odmítá úsilí Francie a Německa ratifikovat Lisabonskou smlouvu
18. 6. 2008 Konec shromažďování a petičních stánků v Čechách Václav  Novotný
18. 6. 2008 New York, New York, neboli Hlad ve světě iluzí Uwe  Ladwig
17. 6. 2008 Philip Agee persona non grata aneb obrazy z deníku bývalého agenta CIA Jana  Ridvanová
18. 6. 2008 O bankovních poplatcích v Evropském parlamentu Patrik  Nacher
18. 6. 2008 Protiradarová petice v Plzni
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy
18. 6. 2008 Stereotypy i Palestincích a Izraeli Pavel  Urban
18. 6. 2008 Máme zrnin nazbyt? Abychom je třeba měnili na biopaliva?! Miloš  Dokulil
17. 6. 2008 Rotary Club: Okázalé konání dobra, kontroverzní členové, hradba mlčení Petr  Nachtmann
17. 6. 2008 Jestli tohle čtete, jsem mrtvý
17. 6. 2008 Turci spráskali Čechy. Bylo to strhující Luděk  Toman
17. 6. 2008 Nový občanský zákoník? Co s ním ? Stanislav  Křeček
17. 6. 2008 "Je to za hranicí vkusu, ale ne za hranicí mediální", v tomto případě etickou Olga Anna Sedláčková
16. 6. 2008 Holding AGEL podává žalobu na Olomoucký deník
16. 6. 2008 Destrukce práv, za něž naši předkové riskovali život Darina  Martykánová
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008