Rozhovor Britských listů 115:

Slovanská zádumčivost je překážkou úspěchu Čechů v Americe

23. 6. 2017Josef Švéda, Země zaslíbená, země zlořečená.  Příbram: Pistorius & Olšanská, 2016. 435 stran. ISBN 78-80-87855-40-9 

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Josefem Švédou, autorem knížky Země zaslíbená, země zlořečená, která se zabývá tím, jak píší od devatenáctého století až do současnosti čeští autoři o Spojených státech a jaké mýty si v souvislosti s vlastní českou identitou o USA konstruují. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. června 2017.
  

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děsivé scény ve Středozemním moři

27. 6. 2017Reportér Channel Four News Paraic O'Brien je na jedné záchranné lodi ve Středozemním moři nedaleko libyjských břehů. Záchranné lodě jsou naprosto zahlceny, nejsou schopny jednat. Přicházejí obrovské počty uprchlíků. V mnoha jejich očích je skutečné trauma:

Scéna, kterou jsem dosud nikdy nezažil: 2 patrové lodi (1400 osob přibližně), dva dřevěné čluny (600 osob), četné gumové čluny (?) a nevládní organizace: Hrozí skutečně vážný humanitární incident:

 Listening on radio to other NGOs - ships rapidly reaching capacity. Today: feeling of potential for major humanitarian incident #sea4news pic.twitter.com/vcDSsJWaUPOSN: V roce 2017 dosud přišlo 84 000 uprchlíků. Podle toho, co vidím, bude nutno ty údaje dramaticky revidovat směrem nahoru:Jak bude tenhle chlapeček vyprávět o tom, co vidí?Na lodi není k hnutí. Lidi lezou přímo z vody:Další děsivé podrobnosti ZDE
 

EU hrozí firmě Google rekordní pokutou 2,4 miliardy euro za manipulaci trhu

27. 6. 2017Brusel tvrdí, že Google zneužíval své převahy na trh k manipulaci výsledků svého vyhledávání tak, aby to zvýhodňovalo jeho vlastní internetové nákupní služby   

Evropští regulátoři dali Googlu 90 dní na to, aby ukončil svou protizákonnu činnost, jinak bude muset zaplatit pokutu ve výši 5 procent každodenního obratu své firmy Alphabet.

Komisařka EU Margrethe Vestager, která odpovídá za dohled nad konkurenční politikou, uvedla: "Google zneužíval své převahy na trhu k prosazování svých vlastních služeb a informace o konkurenci umisťoval na nižší pozice.  To je podle protitrustových zákonů EU protizákonné.

Hrozba pokutou je důsledkem sedmiletého vyšetřování, vedeného proti firmě Google.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Právo dnes nepravdivě informuje, že Mayová nabídla občanům EU stejné podmínky, jako mají Britové

27. 6. 2017


Deník Právo přinesl v úterý nepravdivou informaci, že podle nabídky britské premiérky Theresy Mayové mají občané EU, žijící v Británii, získat tatáž práva jako samotní britští občané.

Není to pravda. Občané Evropské unie nebudou mít právo účastnit se voleb v Británii. Na rozdíl od britských občanů (v Británii neexistují občanské průkazy) se budou muset registrovat a nosit "občanské průkazy".

Jen k určitému datu budou mít právo přivézt si do země své rodinné příslušníky. Není jasné, po kterém datu to nebude možné.

Občané EU, žijící v Británii, zuří, že poté, co mnozí z nich museli projít složitým procesem registrace, ve strachu, že budou z Británie deportováni (museli vyplnit 85 stránkový dotazník), Mayová nyní navrhla, že se budou muset registrovat znovu.

Velkým problémem je absence práva přivézt si do země manžela či manželku ze zahraničí. V současnosti si britští občané smějí do Británie přivézt manžela či manželku ze zemí mimo EU pouze v tom případě, pokud britský občan vydělává více než 19 000 liber ročně. V důsledku toho jsou desetitisíce britských rodin, kde je manžel či manželka například Australan či Američanka, rozděleny a děti znají své rodiče pouze na Skypu. Toto omezení zatím neplatí pro občany EU, kteří si mohou do Británie přivézt manžela či manželku odkudkoliv.

Mayová ovšem navrhuje, že po odchodu Británie z EU budou občané EU v Británii podrobeni stejnému principu a nebudou si smět do země přivézt své manžely z EU, pokud nebudou sami vydělávat oněch více než 19 000 liber ročně.

Kontroverzní návrh, že ekonomicky neaktivní občané EU, jako důchodci či studenti, si budou muset platit zvláštní soukromé zdravotní pojištění, jinak budou deportováni, byl naštěstí na poslední chvíli zrušen.

Brusel pohlíží na návrhy Mayové s velkými pochybnostmi, považuje je za neprofesionální a mlhavé.

Velkým problémem také je, že na mezinárodní dohody podle běžné praxe dohlíží nadnárodní soudní dvůr. Evropská unie trvá na tom, aby případnou dohodu o právech občanů EU v Británii a Britů v EU garantoval Evropský soud pro lidská práva, k němuž by se postižení občané mohli odvolávat. Mayová ho nechce uznat a chce přiznat v této věci jurisdikci pouze britským soudům, jimž zase nedůvěřují evropští občané ani Brusel.

Brusel varuje, že nabídka Mayové je v této věci tak ubohá, že to může vést k podstatnému omezení občanských práv britských občanů žijících v Evropě.

Evropská unie nabídla celoživotní záruky pro britské občany žijící v Evropské unii: garantuje jim veškerá práva, která mají v současnosti, a poskytuje jim i právo pracovat či odejít do důchodu v jakékoliv členské zemi Evropské unie. Británie evropským občanům žijícím v EU taková práva nechce poskytnout. Tři miliony občanů EU, žijících v Británii, vyjádřilo silné znepokojení ohledně celé řady otáek, včetně omezení práv sjednocování rodin.

Podnikatelé poukazují na to, že britské návrhy jsou nejasné ohledně příjmových hranic pro penzisty, pro lidi, kteří založí své vlastní podniky a pro lidi, kteří jsou posíláni ve svých funkcích pracovat v nejrůznějších zemích světa.  "Tato nejistota vyžene talentované občany z EU, investice i bohatství z Británie," varoval Andrew Tingley, imigrační právník z londýnské firmy Kingsley Napley.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Sociální média zintenzivňují své úsilí proti extremistickému materiálu

27. 6. 2017
Facebook, YouTube, Twitter a Microsoft oznámily v pondělí, že ustavují globální pracovní skupinu, která bude společně usilovat o odstraňování extremistických a teroristických materiálů ze svých platforem.

V reakci na nátlak od vlád v Evropě i v USA po řadě extremistických útoků firmy uvedly, že budou sdílet technická řešení pro odstraňování teroristického materiálu, budou financovat výzkum jak bojovat proti nenávistnému materiálu na internetu a budou těsněji spolupracovat s experty na terorismus.
Minulý týden požadovali šéfové evropských států, aby technologické firmy vytvořily průmyslové fórum a vyvinuly novou technologii a nástroje pro automatickou detekci a odstraňování extremistického materiálu.

Je možné, že budou v tomto smyslu schváleny zákony zakazující nenávistný materiál po celé Evropské unii, i když zatím jen Německu navrhuje zákon, který by pokutoval sociální sítě až částkou 50 milionů euro, pokud neodstraní dostatečně rychle nenávistný materiál. Dolní komora německého parlamentu má o tomto zákoně hlasovat tento týden.

Firmy chtějí zlepšit svou technickou práci, například databázi, vytvořenou v prosinci, která sdílí unikátní digitální identifikaci, kterou automaticky připisuje videozáběrům a fotografiím s extremistickým obsahem.

Podrobnosti v angličtině ZDE


OSN: Útoky Theresy Mayové na lidská práva jsou darem pro despoty

27. 6. 2017
Zeid Ra’ad al-Hussein, vysoký komisař OSN pro lidská práva, kritizoval britskou kulturu očerňování institucí mezinárodního práva, které jsou dnes vážně ohroženy

Šéf OSN pro lidská práva kritizoval britskou premiérku Theresu Mayovou za její výroky po nedávných teroristických útocích. Obvinil ji, že nabídla "dar" všem despotům, kteří "bezostyšně porušují lidská práva pod záminkou boje proti terorismu". V důrazném projevu v Londýně hovořil princ Zeid Ra’ad al-Hussein o svých obavách, že současná atmosféra v Británii a v USA ohrožuje zákony, zakořeněné v poválečném období naděje a smíření. 

Premiérka Mayová se nedávno šokujícím způsobem vyjádřila, že zákony hájící lidská práva musejí být zrušeny, pokud by byly "překážko" v boji proti terorismu. Tyto její výroky charakterizoval Hussein jako "vysoce politováníhodné" zejména proto, že vyvolávají úzkost ve veřejnosti. 


Ve výroční Grotiově přednášce v Britském institutu mezinárodního a srovnávacího práva obvinil z výroků Mayové princ Zeid Ra’ad al-Hussein částečně kulturu, kterou v Británii vyvolává bulvární tisk. "Lidskoprávní právo zde v Británii už velmi dlouho zesměšňuje vlivný bulvární tisk, který s potěšením líčí to, co považuje za absurdní verdikty Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku," řekl.

Zeid Ra’ad al-Hussein hovořil o hrůzách druhé světové války a zdůraznil: "Jen smrt asi sto milionů lidí v obou světových válkách a holocaust dokázaly vyvolat vůli, nezbytnou pro hluboké změny. Lidstvo spadlo z útesu, přežilo a zděsilo se, a tak zmoudřelo. Možnost zničení světa jadernými zbraněmi také zostřil poválečné přemýšlení. Státy proto vypracovaly Chartu OSN, posílily mezinárodní právo, kodifikovaly mezinárodní uprchlické právo a mezinárodní trestní právo. A přesně tyto instituce mezinárodního práva jsou nyní ohroženy."

Před dvěma lety zaútočil Hussein na britský deník The Sun za to, že vydal článek od komentátorky Katie Hopkinsové, která označila uprchlíky za "šváby". Poukázal na to, že slovem "švábi" označovali nacisté židy a pachatelé genocidy ve Rwandě své oběti. Požadoval, aby britská vláda, britská média a regulační orgány dodržovaly celostátní i mezinárodná zákony zakazující vyvolávání nenávisti.

Hussein se také ostře kriticky vyjádřil o americkém prezidentu, který podle něho vyvolává populistické resentimenty. "Namísto toho, aby se zaměřila na potenciálně násilné jedince, motivované takfiriskou ideologií, nebo jinou extremní ideologií, Trumpova vláda prosazuje své exekutivní příkazy až k Nejvyššímu soudu, navzdory tomu, že je nižší soudy ruší jako neústavní.

Husseinův projev s názvem "Je mezinárodní lidskoprávní právo ohroženo?" odráží rostoucí znepokojení, že  vzestup nacionalismu ochromuje mezinárodní soudy a dohody. Theresa Mayová systematicky kritizuje Evropský soud pro lidská práva a požaduje, aby Británie zrušila jeho jurisdikci. 

Hussein zdůraznil, že "britský inkoust lze nalézt všude v Evropské konvenci o lidských právech. Odráží to nesmírně bohatou právní tradici." 

Zdroj v angličtině ZDE


Babiš vítězí díky neschopné pravici

26. 6. 2017 / Boris Cvek

Demokracie stojí na tom, že umíte oslovit voliče a získat je, že je prostě vezmete nebezpečným lidem. Pokud toto selže, pak demokracie pomalu nebo i rychle zahyne

Dovolte mi pár poznámek k nejnovějšímu průzkumu stranických preferencí (CVVM). Bohuslav Sobotka se před časem nechal vtáhnout pravicovou opozicí do souboje s Andrejem Babišem – a od počátku věděl, že to je dost beznadějné, proto vytáhl zoufalý krok: demisi celé, tehdy poměrně populární vlády.

Došlo k tzv. vládní krizi a vzpomínám si, jak se tehdy říkalo, že Sobotka je chytrý, že to má v rukou, že Babiše porazí. U mnoha lidí, zejména příznivců pravice, to vyvolávalo nadšení. Ano, Sobotka podle mne celkem obstál ve střetu s prezidentem Zemanem, ve střetu s Babišem ale nikoli. Bylo to zoufalství za zoufalstvím, které pod krutou realitou průzkumů stranických preferencí vedlo až k rozpadu vedení celé strany.ČSSD postupně ale jistě přestává být tím hlavním konkurentem Hnutí ANO. Místo souboje dvou hlavních obrů tu máme souboj obra s trpaslíky: ANO má 34%, komunisté jako druzí nejsilnější 14,5%, ČSSD 12% a ODS jako nejsilnější pravicová opoziční strana jen 11%. KDU-ČSL a STAN by se v koalici nedostaly do Sněmovny a jejich propadlé hlasy by šly podle našeho systému voleb do Sněmovny především Andreji Babišovi.

Komunisté nejspíše v klidu čerpají z rozkladu ČSSD. Nevím, jestli z tohoto výsledku vládní krize mají radost velcí podporovatelé premiéra Sobotky z pravicové části spektra, kteří ho podporovali demonstracemi, ačkoli ho nikdy volit nebudou, nicméně zdá se mi jasné, že místo použití ČSSD jako zbraně proti Babišovi, zbraně která se rozpadá v rukou, měla pravicová opozice být dávno po téměř čtyřech letech vlády oligarchy a levice hlavním favoritem podzimních voleb do Sněmovny.

A není. Levice (ČSSD a KSČM) je dokonce stále výrazně silnější než ODS a TOP9 dohromady. To naznačuje, že ANO má stále takový elektorát, který je původně spíše pravicový. Co na to pravicoví politici? Demokracie stojí na tom, že umíte oslovit voliče a získat je, že je prostě vezmete nebezpečným lidem. Pokud toto selže, pak demokracie pomalu nebo i rychle zahyne. A jedním ze základních principů pro získání voličů je – jak ukazují dějiny západních demokracií – princip zodpovědnosti a obměny. Když nefungujete jako politik a neodejdete, nebo nejste odejit, pak příznivcům vaší strany nezbývá než frustrace a nadávání a moralizování.

Spousta bojovníků za pravicovou opozici nemá vůbec představivost, aby přemýšleli nad tím, že by se pravice měla nějak změnit, aby Babiše porazila a vzala mu jeho voliče, ale naopak se zoufale vyžívá v moralizování a nadřazených představách o tom, že Babišovi voliči jsou idioti a svině a zrádcové, stbáci atd. To samozřejmě k vzestupu pravice nevede. Podle těchto lidí není tento stav zodpovědnost lídrů české pravice, ale zodpovědnost voličů Andreje Babiše.

Ale co kdyby si aspoň dokázali představit, že by mohl být nějaký schopný pravicový politik, který by Babišovi vzal jeho voliče, tedy aspoň ty, kteří od ODS odešli po Nečasově vládě, a že by Babiš byl efektivně poslán pod 10%? Vadilo by jim, že ti voliči, které tak nenávidí, najednou volí stejně jako oni a že Babiš v politice přestává hrát hlavní roli? A to je přece jediná cesta, jak Babiše porazit.ANO drtí strany, komunisté posilují a ČSSD stále třetí

https://www.novinky.cz/domaci/441885-ano-drti-strany-komuniste-posiluji-a-cssd-stale-treti.htmlBásník Ben Okri: Chcete-li vidět, jak umírají chudí...

27. 6. 2017

Chcete-li vidět, jak umírají chudí, přijďte do Grenfell Tower.
Prohlédněte si ten věžák a ať sen o změně světa rozkvete.
Místní lidi mu říkají krematorium.
Odhalilo to skryté proudy naší doby.
Chudé, kteří si mysleli, že když budou hlasovat pro bohaté, tak je to zachrání.
Chudé, kteří věřili všemu, co se píše v novinách.
Chudé, kteří naslouchali se svými obavami.
Chudé, kteří žijí ve svých pokojích a snech o budoucnosti svých dětí.
Chudí jste vy a já.
Vy ve své květinové zahradě
a ve svém domě knih, kteří se díváte zdaleka na osud,
který se přibližuje s jiným jménem.
Někdy stačí záběr, aby se národ probudil ze své tajné hanby.
A tady je to každé jméno někoho upáleného.
Na schodech nebo ve svém pokoji. Netušili, za co umírají,
anebo jak byli zrazeni.
Nezemřeli, když zemřeli,
k jejich smrti došlo dávno předtím.
Došlo k ní v myslích lidí, kteří je nikdy neviděli.
Došlo k tomu v maržích zisku.
Došlo k tomu v zákonech.
Zemřeli, protože bylo možné šetřit a vydělávat peníze.
Ti, kteří žijí, jsou nyní mrtví.
Ti, kteří dýchali, nyní byli donuceni uprchnout z živoucí země.
Chcete-li vidět, jak umírají chudí, přijďte se podívat do Grenfell Tower.
Podívejte se na ten věžák a ať rozkvete sen, který změní svět.
Musíte porozumět těm číslům,
protože duch žije tam,
kde pravda nemůže zabíjet.
Deset milionů vydali na falešné obložení,
v ohni, kde stovky lidí přišly o všechno, co měly. 
Pět milionů bylo nabídnuto na pomoc.
To by mělo způsobit, že národ změní své přesvědčení.
Obraz rodí život
a obraz zabíjí.
Srdce se projevuje
mimo politickou manipulaci.
V tomto věku škrtů
umírají chudí za bohatství jiných.
Školky a knihovny mizí z této země.
Divná doba vzniká na pobřeží.
Meč osudu visí nad hluchotou moci.
Jděte se podívat do toho věžáku
a nechť rozkvete myšlenka o změně světa.

¡No pasarán! Brazilský prezident byl oficiálně obviněn z korupce

27. 6. 2017 / Fabiano GolgoBrazilský generální prokurátor Rodrigo Janot předložil Nejvyššímu soudu v pondělí obžalobu proti prezidentu Michelu Temerovi. V oficiálním prohlášení konstatoval Janot, že "bezpochyby" spáchal brazilský prezident nejrůznější korupční zločiny, včetně toho, že přijal úplatek ve výši 150 000 dolarů od Joesleyho Batisty, vlastníka maso zpracovávající firmy J&F. Avšak Temer se vyjádřil, že "nic ho nezničí".

Brazilci viděli záběry ze skrytých kamer, na nichž prezidentův asistent Rodrigo Loures přijímá zmíněný úplatek. V předchozí nahrávce jsme slyšeli, jak Temer sděluje generálnímu řediteli masné společnosti, aby hovořil s Louresem, potřebuje-li "cokoliv vyřešit", pokud požaduje změny v existujících zákonech a předpisech. "Jeho prostřednictvím provozoval Temer přijímání nevhodných výhod výměnou za státní protekci", píše se v prokurátorově prohlášení. Podle Janota byl Temer jasným příjemcem korupčních peněz.

Než však může začít Nejvyšší soud zkoumat tato obvinění, brazilský parlament bude muset nejprve poskytnout svolení, aby trestní stíhání mohlo být zahájeno. Pro zahájení Temerova vyšetřování musí hlasovat dvě třetiny z 513 poslanců. Jenže prezident má v parlamentě silnou podporu - od více než 130 poslanců, kteří jsou také obžalováni z korupce a vyšetřováni.

Silně respektovaný sociolog a bývalý prezident (1995-2003) Fernando Henrique Cardoso napsal v pondělí prestižní redakční komentář, v němž požaduje od Temera, aby respektoval veřejné mínění a odstoupil. Donedávna Cardoso Temera podporoval.

Z nejnovějších průzkumů veřejného mínění vyplývá, že Temer má podporu pouze 7 procent obyvatelstva. Je to nejnižší podpora pro jakéhokoliv brazilského prezidenta v historii.

Tento pátek se bude konat generální stávka. 

Mayová poskytla severoirským fundamentalistům 30 miliard Kč, aby se udržela u moci

27. 6. 2017

Skotsko, Wales a anglické regiony zuří nad tím, že Theresa Mayová poskytla severoirským protestantským fundamentalistům ze strany Demokratických unionistů úplatek ve výši 1 miliardy liber (30 miliard Kč), aby umožnili její vládě fungovat.  Mayová po nedávných volbách nemá v parlamentě  většinu a musí spoléhat na irské protestantské fundamentalisty, kteří zakazují v Severním Irsku potraty, popírají globální oteplování a nenávidí homosexuály a zakazují jejich sňatky

Kritikové také poukazují na to, že tento úplatek je pouze začátek, neboť demokratičtí unionisté budou požadovat další a další peníze za svou podporu britských konzervativců. Zuří velšský premiér Carwyn Jones i skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Ta se vyjádřila: "Uzavřením této ostudné, špinavé dohody ukázali toryové, že se nezastaví před ničím, aby se udrželi u moci - dokonce obětují i základní principy britské decentralizace." Úplatek totiž bude Severnímu Irsku vyplacen mimo tzv. Barnettovu formuli, která upravuje financování decentralizovaných vlád jednotlivých britských národů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Americký Nejvyšší soud částečně schválil Trumpův zákaz vstupu do USA pro občany muslimských zemí

27. 6. 2017


Americký Nejvyšší soud rozhodl, že bude posuzovat legálnost Trumpova kontroverzního zákazu vstupu do USA pro občany muslimských zemí, avšak dočasně tento zákaz částečně povolil

Nejvyšší soud rozhodl, že devadesátidenní zákaz vstupu do USA pro občany Íránu, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu a 120 denní suspendování amerického programu přijímání uprchlíků může být uplatněn vůči osobám, "které nemají prokazatelný bona fide vztah s nějakou osobou či institucí v USA". Experti varují, že rozhodnutí může vést k dalšímu chaosu na amerických letištích, protože Nejvyšší soud nedefinoval, co je to "prokazatelný bona fide vztah". 

Trumpova vláda neposkytla detailní a specifické důkazy, že občané ze zmíněných zemí zosobňují hrozbu Spojeným státům, navzdory tomu, že to nižší soudy od ní opakovaně požadovaly. 

Řada vysokých činitelé z Demokratické strany a zastánci práv migrantů se zapřísáhli, že budou dále proti tomuto zákazu bojovat.

Rozhodnutí je nicméně porážkou organizací hájících občanská práva a koalice Demokratických států, včetně států New York, Havaj a Washington, jejichž soudy zablokovaly Trumpův druhý exekutivní příkaz v této věci. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Pozitivní stránka nezvládnutých emocí Miloše Zemana

26. 6. 2017 / Boris Cvek

Asi už jen málokdo si dneska vzpomene, jak důstojně se snažil Miloš Zeman vystupovat před minulými prezidentskými volbami. To byl ale už dlouho mimo politiku a snažil se nasednout na vlnu protinečasovské nálady v zemi jako slušný protipól nestoudné pravice. Věděl velmi dobře, že i když si český lid rád sprostě zanadává v hospodách, na Hradě vulgárnost nechce. Dnes je tomu jinak, dnes je už Miloš Zeman ve vleku sebedestrukce.


Vezměme si nedávnou vládní krizi. Andrej Babiš z ní vyšel celkem posílen, ČSSD ztratila – a zdálo by se, že musí tedy získat Miloš Zeman, hlavní spojenec Babiše a protivník ČSSD během této krize. Jenže prezident se Sobotkou sehrál na Hradě frašku, která měla premiéra donutit k demisi, již nepodal. A Zeman je tak vedle ČSSD hlavní poražený vládní krize. Tato nezvládnutá až dětinská zapletenost Miloše Zemana do osobních sporů, která mu neomylně podráží nohy a posílá ho na úroveň čtvrté cenové, je v současnosti asi jeho nejvážnější slabinou.

Pokud jde o mne, nepohoršoval bych se tolik nad tímto prezidentovým pádem a spíše bych si přál, ať toho do voleb stihne co nejvíce. Těch pár měsíců s jeho vulgaritami je lepší než dalších pět let, kdy by už neměl ani tu nejmenší motivaci, aby se držel na uzdě. Dnes ho jistě trápí pohled na klesající preference a na to, že v druhém kole pravděpodobně prohraje s Drahošem nebo Horáčkem, pokud voliči toho, který se nedostane do druhého kola, budou volit Zemanova oponenta (a to je pravděpodobné).

Nejjistější cesta k porážce Miloše Zemana vede přes ztrátu jeho „lidových“ voličů. Možná si jako Michal Hašek nebo Zdeněk Škromach myslí, že je získá odporem k uprchlíkům a těmi či oněmi lidovými moudry, ale to nefunguje. S Mynářem a Nejedlým a další hradní smetánkou to už dávno není lidový prezident. Lidové není ani posluhování Číně a Rusku, vození se v letadle miliardáře Kellnera apod. K tomu přidejme sprostotou se vyvalující nezvládnuté emoce. Přejme si, aby tato trajektorie vydržela až do prezidentských voleb. Kdyby Zeman nasadil ještě trochu ostřejší slovník, mohl by vypadnout už v prvním kole, což by asi ještě před pár měsíci nikdo nečekal.

Theresa Mayová a svatý grál

26. 6. 2017

Sžíravou parodii britské premiérky Theresy Mayové  na motivy filmu Monty Python a svatý Grál vytvořila australské televize ABC:


Německé kurvy, homosexuální tiskaři, Rakušan, jemuž způsobili infarkt, a důchodci, kteří kvůli pokročilému věku nemají nárok na odškodné

26. 6. 2017 / Tomasz Oryński

Fotografie: "Smrt nepřátelům vlasti!" Nápis na uniformě některých polských policistů.


"Nová éra vznikla v Evropě. Toto je éra bezostyšných zrádců, 'německých kurev', pátých kolon, totalitářů, zkorumpovaných alkoholiků, levičáckých a fašistických polovojenských oddílů, ztracených kosmopolitů bez vlasti, otců a matek, věřících v 'kulturní pohlaví', erotomaniaků, sexuálních patologií a politické korektnosti, vrahů dětí a rodičů, homosexuálů v těsných kalhotách, růžových balerín, lidí, kteří adoptují včely, stromy a opice, politických vyděračů a milovníků islámů a koz, satanistů, vrahů Boha a feťáků, gendristického terorismu, hráčů politického baseballu, lhářů, politiků bez vlastností a bez cti. To je zločin, páchaný na naší Evropě. Jedině katolické Polsko zůstává pevné a brání se. Maďarsko také," napsala na Facebooku Krystyna Pawłowiczová, poněkud známá poslankyně strany Právo a spravedlnost.

Je to pravda, Polsko se snaží bránit se před vším tím zlem: například Zbigniew Ziobro, ministr spravedlnosti, kritizoval nedávné rozhodnutí Odvolacího soudu, který potvrdil předchozí verdikt, který prohlásil vinným majitele tiskárny z toho, že diskriminuje homosexuály, poté, co ten člověk odmítl vytisknout jedné organizaci LGBT letáky. A ne, jeho kritika se nevztahovala na to, že navzdory tomu, že soud shledal tiskaře vinným, nijak ho nepotrestal. Pro Zbigniewa Ziobra je tento verdikt skandální, protože by to mohlo vést k tomu, že kruhy LGBT donutí lidi podílet se na jejich ideologických aktivitách. "Samozřejmě, já nedovolím nikomu, aby škodil tvrdě pracujícím, slušným homosexuálům", dodal náš ministr, protože chtěl ujistit všechny kolem o tom, jak je obrovsky tolerantní. Chtěl prostě jen zajistit, aby chudáci homosexuální tiskaři nebyli v budoucnosti nuceni tisknout, například, letáky protestující proti adopci dětí homosexuálními dvojicemi.

Podřízení ministra vnitra Mariusze Błaszczaka také dělají všechno, co je v jejich silách, aby zabránili šíření západoevropské nemoci. Rádi vyvíjejí velkou osobní iniciativu, jako v případě jednoho policisty, který si z vlastních osobních peněz koupil taser, který pak použil na varlatech jednoho opilého francouzského občana v poutech. Dobře mu tak, o Francouzích je plně známo, že to jsou teplouši a milovníci muslimů! Bohužel ten Francouz přežil, ale Herbert Moravec, třiašedesátiletý Rakušan, takové štěstí neměl. Byl na procházce poté, co se účastnil v Polsku pohřbu, a oslovili ho bezpečnostní pracovníci nedaleké akce pod širým nebem. Chtěli zkontrolovat tašku jeho manželky. Moravec jim to odmítl dovolit. Vysvětlil, že s manželkou nechtějí jít na jejich akci, že jen jdou kolem. Po zuřivé hádce ho bezpečnostní pracovníci zadrželi a pak ho zatkla policie. Když si začal stěžovat na bolest na prsou, policisté se mu posmívali a pak mu vyhrožovali, že bude muset zaplatit za bezdůvodný příjezd záchranky. Nakonec lékaře zavolali, ale bylo už příliš pozdě a Moravec zemřel. Takto to vylíčila jeho manželka, ovšem podle policejní verze zaútočil Rakušan na bezpečnostní pracovníky, pak dobrovolně souhlasil jít nedorozumění vysvětlit na policii, tam mu začalo být špatně a zemřel navzdory obrovskému úsilí zdravotníků ze sanitky, kterou policie okamžitě zavolala.

Možná byli tito cizinci prostě považováni za "nepřátele vlasti", a jak zdůrazňuje heslo, které nosí fanoušci tzv. "vlasteneckého odívání" (více o tom ZDE) a které mají na svých uniformách dokonce i někteří polští policisté,

a zasloužili si tedy být usmrceni?

Avšak navzdory veškerému tomuto úsilí, pátá kolona satanských ekolevičáckých politicky korektních kozy milujících teploušů přesto zaznamenala v Polsku určité zisky. Podle ministra životního prostředí Jana Szyszka se stal starobylý běloveský prales "vlajkovou lodí levičácky-libertariánského hnutí". Možná by pomohlo zintenzivnění kácení stromů v chráněných oblastech, ale těm zatraceným totalitním ekologům se podařilo přimět UNESCO, aby byl běloveský prales zapsán jako chráněné místo světového kulturního dědictví. Naštěstí zjistili Szyszkovi právníci, že to bylo učiněno protiprávně, a o tomto strašlivém zločinu už byla informována prokuratura.

Ale aspoň nemáme v Polsku ty zatracené muslimské uprchlíky. Je o nich dobře známo, že se nedokáží integrovat a že to jsou divoši, kteří zacházejí se ženami, jako by to byly pouhé věci. Nedávno v Anglii například, v městě, které se jmenuje Hull, tvrdě zmlátil gang čtyř mužů sedmnáctiletou dívku jen proto, že chodila s chlapcem, který nebyl z jejich kulturního okruhu. Skákali dívce po hlavě, zbili jejího anglického přítele a zaútočili i na jeho otce. Aha, ale počkejte, oni to nebyli muslimové, ale Poláci... V tom případě na to zapomeňme, to byl špatný příklad. Poláci se přece normálně chovají k ženám laskavě, dávají je na piedestal a obdivují je. Neexistuje žádný jiný národ, který se chová k ženám tak galantně. Ovšem pokud to jsou feministky, anebo se snaží protestovat proti zákazu potratů, pak je v pořádku jim na internetu sprostě nadávat, jak to učinil tento komunální činitel ze strany Právo a spravedlnost v polském městě Toruni. Navzdory jeho děsivému chování vůči ženám na internetu nebyl za to nijak potrestán, jeho strana ho za to ani nekritizovala, ani nijak nereagovala.

Strana Právo a spravedlnost nemá čas: má příliš práce s cenzurováním jiných výroků na sociálních sítích. Na facebookové stránce TVP Kultura, což je kulturní okruh polské státní televize TVP, kterou ovládá strana Právo a spravedlnost, oslavili sedmdesáté narozeniny herečky Małgorzaty Niemirské. Starší čeští čtenáři si na ni možná pamatují jako na Lidku z televizního seriálu Čtyři z tanku a pes, i v Polsku je to její nejpopulárnější televizní role. V článku na facebooku byl citát z písně "operátorky vysílačky" "To jsem já, to jsem já, to jsem já? Slyšíte mě? To jsem já, bříza, volám vás!" Avšak, víte, letadlo ve Smolensku narazilo do břízy. Tak byl citát brzo nahrazen citátem z druhého verše této písně, kde heslem není "bříza", ale "plamen". Ano, strana Právo a spravedlnost je natolik posedlá havárií ve Smolensku, že vidí spojitosti s ní i v písni z televizního seriálu ze šedesátých let... Naštěstí, když se té změně začali čtenáři posmívat, článek byl vrácen do původní verze. Ale bylo to v důsledku reakce veřejnosti? Nebo si snad uvědomili, že když dojde k havárii letadla, většinou to končí v plamenech, takže opravená verze byla vlastně ještě horší?

Naštěstí není cenzurování čtyřicet let starých písní jediným způsobem, jak si strana Právo a spravedlnost připomíná "prezidenta tohoto tisíciletí" "otce národa" Lecha Kaczyńského. Sochy Kaczyńského se objevují po celém Polsku jak narcisy na jaře. Naštěstí je pro to k dispozici velké množství peněz, protože mnoho lidí, kteří se dostali do dobře placených míst díky doporučení od strany Právo a spravedlnost, cítí povinnost přispět. A tak například bývalý poslanec strany Právo a spravedlnost, který se vzdal svého poslaneckého mandátu, aby se mohl stát členem správní rady jedné z největších polských bank, přispěl na pomníky Kaczyńskému částkou 40 000 zlotých (250 000 Kč). V současnosti je už zřejmě počet pomníků Kaczyńského a jeho manželky, která také zahynula ve Smolensku, několikrát vyšší než počet lidí kromě Kaczyńského a jeho manželky, kteří také zahynuli ve Smolensku, ale strana Právo a spravedlnost je nepovažuje za dosti důležité na to, aby jim někdo stavěl pomníky.

Avšak navzdory mimořádnému zájmu strany Právo a spravedlnost o mrtvé lidi a o využívání rakví jako oblíbeného nástroje politické manipulace, do politických her strany Právo a spravedlnost jsou zatahováni i živí lidé. Poté, co akademici z Kopernikovy univerzity v Toruni vyjádřili své protesty nad vystoupením profesora Morawského při akademické debatě v Oxfordu (více o tom ZDE), Morawski se urazil a nedostavil se k obhajobě doktorské práce jednoho svého studenta. Vzhledem k tomu, že přítomnost studentova školitele je při doktorandské obhajobě povinná, chudák student je nyní v zemi nikoho, protože se neví, kdy a jestli vůbec dostane svůj doktorský titul...

Mezitím jiné celebrity ze strany Právo a spravedlnost se chovají daleko lépe. Aspoň tedy v poslední době. Dvaasedmdesátiletý herec Jerzy Zelnik, který nedávno proslul svou rolí ve filmu “Smoleńsk”, a také tím, že je to nadšený stoupenec strany Právo a spravedlnost, se přiznal v rozhovoru, že zatímco byl často manželce nevěrný v minulosti, od té doby, co zemřela, je jí věrný. Vzhledem k tomu, že ve svém posledním příspěvku v tomto seriálu jsem se posmíval ženě za to, jak zachází se svými soukromými záležitostmi v bulvárním tisku, dovolte mi udržet tento týden genderovou rovnost citováním spisovatele Jaceka Dehnela, který při té příležitosti připomenul stručný epigram od Wacława Potockého, básníka ze 17. století:


“Pobożnie pości, gdy się aż po szyję naje
I szczyci się wiernością, odkąd mu nie staje”

“Pobožně se postí, poté, co se nacpe až po krk
A zaštiťuje  se věrností od té doby, co se mu nepostaví”.

Když už hovoříme o nefunkčnosti erekce: Každý měsíc v Polsku dochází k automobilové nehodě, kterou způsobují vládní vozidla. Tentokrát ji zase nepřímo způsobil vládní řidič, protože když jeho vozidlo, které jelo v čele prezidentské kolony, zastavilo, aby dalo přednost jinému řidiči, zaclonilo výhled třetímu řidiči, který se domníval, že ho ochrání výsadní postavení vládní kolony, a tak vjel na křižovatku a vrazil do vozidla, jemuž vládní kolona dávala přednost. Je to nehoda jako každá jiná, už jsme dávno zvyklí na to, že vládní kolony automobilů vyvolávají na polských silnicích hrůzu a chaos, avšak jen pohlédněte na velikost této vládní automobilové kolony:

Existuje nějaké vysvětlení, proč potřebuje polský prezident Duda jezdit s kolonou několikrát větší než britská královna, která mě shodou okolností dvakrát minula na cestě do své letní rezidence nedaleko skotského města Braemar?

Jen doufejme, že lidé, kteří byli postiženi v této automobilové nehodě, nejsou staří. Protože podle polských soudů nemáte právo na jakékoliv odškodnění pro poškození na zdraví, protože stejně jako starý člověk jste už k ničemu. Ne, to není vtip, toto je skutečný případ osmdesátiletého důchodce, do něhož vrazil nepřiměřenou rychlostí jedoucí automobil, když důchodce šel po chodníku u svého domu. V důsledku toho už nemůže řídit auto, chodit, ani starat se o svou nemocnou manželku, tak řidiče automobilu žaloval o odškodné. Soud mu udělil pár drobných a rozhodl, že "intenzita utrpení způsobená invaliditou je větší u mladých lidí, kteří se musejí vzdát radostí života, kterou jim poskytuje zdraví, možnost pracovat a osobní rozvoj". U starých lidí není pravděpodobné, že budou psychické důsledky nehody dlouhodobé, argumentoval soudce. Jsem jen jediný člověk, který to interpretuje tak, že nemá cenu poskytovat starým lidem jakékoliv odškodné, protože jsou nemocní a stejně brzo umřou?

Avšak v Polsku, v němž vládne strana Právo a spravedlnost, mají mladí lidé opravdu velké množství příležitostí k tomu se realizovat. Například ministr rozvoje Mateusz Morawiecki oznámil, že Polsko se brzo stane jedním z největších výrobců elektrických automobilů na světě. Podle něho bude v roce 2025 jezdit po polských silnicích milion elektromobilů. A aby neplýtval časem, vládou iniciovaná firma Electro-Mobility Poland S.A. se rozhodla připravovat výkresy těchto elektromobilů co nejdříve. A protože iniciativa vychází z politiky, která dává - a to nejen v Polsku - v poslední době přednost povrchním jevům - samozřejmě rozhodli, že první věc, kterou musejí vytvořit, je to, jak bude nový elektromobil vypadat. Proto uspořádali pro designery otevřenou soutěž. Bohužel se však soutěže neúčastnili žádní seriozní inženýři, protože každý člověk, který má alespoň minimální technické vzdělání, ví, že není možné začít přemýšlet o vzhledu automobilu, pokud neznáte jeho alespoň základní technickou specifikaci. Takže se soutěže účastnilo mnoho mladých lidí, a galerie soutěžních designů je ZDE.

Mým osobním favoritem je design, který navrhuje Aleksandra Sikora:

Myslím, že by se plně hodil do obrazu polské krajiny, jak ji zobrazili ve svém komiksu dánští karikaturisté  Mikael Wulff and Anders Morgenthaler:


Terorismus a islám, aneb co v Českém rozhlase nezaznělo

26. 6. 2017 / Daniel Veselý

Minulý týden jsem se spolu s Jiřím Pehe, Erikem Bestem a Romanem Jochem na stanici Český rozhlas Plus zúčastnil komentátorské debaty, kterou moderoval Tomáš Procházka. Hovořilo se o postbrexitovém směřování Velké Británie a souvislostech mezi terorismem a islámem. Ač převládl názor, že islámská víra není hnacím motorem teroristických útoků v Evropě, za nimiž stojí džihádisté či kvazi-džihádisté, v diskusi nezazněla některá zásadní fakta, jež mohou osvětlit nejedno nedorozumění.    

Nelze samozřejmě klást rovnítko mezi terorismus a islám. Kdybychom takto uvažovali, musela by existovat příčinná souvislost mezi katolictvím a teroristickými aktivitami IRA, jež si v rozmezí let 1969 až 2001 vyžádaly zhruba 2 tisíce lidských životů. Jelikož konflikt v Severním Irsku měl politické a nikoliv náboženské pozadí, nikdo po katolících nežádal, aby se veřejně zříkali zvěrstev irských republikánů jen proto, že vyznávali totéž náboženství. Taktéž v případě křesťanského kultu s názvem Armáda božího odporu (LRA) nikdo křesťany neúkoluje, aby se distancovali od masakrů tisíců ugandských civilistů, únosů a etnických čistek. Bylo by to totiž naprosto absurdní.  

Je nošením sov do Atén neustále připomínat, že většina obětí džihádistického teroru jsou obyčejní muslimové. Podíváme-li se na statistiky týkající se islamistického terorismu mimo islámský svět, zjistíme, že džihádisté zabíjeli nejvíce v Izraeli a ve Spojených státech. V prvním případě lze za násilnými činy útočníků a atentátníků hledat izraelskou vojenskou okupaci a územní anexi palestinských teritorií, zatímco v druhém případě existuje zjevná spojitost s americkými válečnými výboji, bezpilotními útoky či existencí vojenských základen v arabském světě.       

Třebaže západní svět nyní žije ve strachu z džihádismem inspirovaného terorismu, což je ze značné části dáno mediální exkluzivitou, jež je vyhrazena řádění bradatých islamistů, statistiky odhalují skutečnou realitu. Kupříkladu ve Velké Británii byla loni více než třetina osob zatčených v souvislosti s terorismem bílé barvy pleti. Počet zadržených ultrapravicových extrémistů se v roce 2016 oproti předchozímu roku zdvojnásobil, a to především po vraždě poslankyně za Labouristickou stranu Jo Coxové. Protiteroristický expert Mark Rowley nedávno prohlásil, že britské bezpečnostní složky za necelé uplynulé čtyři roky zmařily 13 potenciálních teroristických útoků na britské půdě. Ačkoli je terorismus inspirovaný Daešem stále neoddiskutovatelnou hrozbou, problémem jsou podle Rowleyho také zločinné aktivity ultrapravicových extrémistů.     

Zabrousíme-li na opačnou stranu Atlantiku, zjistíme, že i zde je na vzestupu ultrapravicový terorismus. To alespoň tvrdí společná studie The Investigative Fund at the Nation Institute a Center for Investigative Reporting, podle níž pravicoví extrémisté spáchali v letech 2008 až 2016 téměř dvojnásobný počet teroristických činů než džihádisté. Fixace Trumpovy administrativy na radikální islamismus je podle autorů studie iracionální. 

Přestože autor těchto řádků nechce podceňovat rizika vyplývající z džihádistického terorismu, na druhou stranu má za to, že mediální honba za tímto fenoménem vytváří značně pokřivený obraz a nadto přispívá k ostrakizaci obyčejných muslimů, kteří jsou hlavními obětmi islamistů. Pokud se nebudeme držet dostupných faktů a relevantních statistik, můžeme se jednoho dne v jejich nezáviděníhodné situaci ocitnout i my.         

 

  

Většinu teroristických útoků v USA nepáchají muslimové, ale ultrapravicoví teroristé

25. 6. 2017

 

Investigative Fund z Nation Institute a server Reveal z Centra pro investigativní zpravodajství zkoumaly 201 oficiálně uznaných teroristických incidentů, k nimž došlo v USA od roku 2008 do roku 2016.

Studie zjistila, že pravicoví extremisté zorganizovali téměř dvakrát tolik teroristických incidentů než domácí islamističtí teroristé.

Zpráva identifikovala 63 incidentů, ispirovaných politickou ideologií, kterou prosazují takové organizace jako Islámský stát.

Pravicoví extremisté, často bělošští supremacisté, však za totéž období zorganizovali a spáchali 115 teroristických incidentů.

Policie překazila 76 procent islamistických teroristických spiknutí, ale jen 35 procent pravicových teroristických incidentů.

V téměř polovině islamistických spiknutí použila policie tajných agentů, což bylo čtyřikrát častěji než při infiltraci agentů do ultrapravicových a ultralevicových spiknutí.

Při islamistických incidentech zemřelo více lidí,  celkem 90, v důsledku masového vraždění střelbou při incidentech jako ve Fort Hood v Texasu v roce 2009.

Avšak 33 procent ultrapravicových teroristických spiknutí způsobilo smrt, kdežto jen 13 procent islamistických spiknutí způsobilo smrt. Při ultrapravicových teroristických atentátech zahynulo 79 osob.

V letech 2008-2016 způsobili levicoví extremisté 19 teroristických incidentů a 9 úmrtí.

Podrobnosti v angličtině ZDEProsíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.


Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Jako poslední článek každého vydání Britských listů zveřejňujeme pravidelnou měsíční zprávu o jejich hospodaření.

Přispějte finančně na provoz Britských listů svým mobilním telefonem

Chcete-li poslat jednorázové dobrovolné předplatné na provoz Britských listů, odešlete svým mobilem na telefonní číslo 90210 textovou zprávu, která odpovídá výši vašeho příspěvku. Zabere vám to zhruba 20 vteřin:

 

text SMS

částka

QR kód (co to je? tohle)

BLISTY

25 Kč

BLISTY 25

25 Kč

BLISTY 40

40 Kč

BLISTY 60

60 Kč

BLISTY 99

99 Kč

BLISTY 249

249 Kč

 

 

Přijde vám textová zpráva, potvrzující vaši platbu. Cena objednací textové zprávy je podle tarifu vašeho mobilního operátora. Cena příchozí zprávy se rovná odeslanému finančnímu příspěvku.

Službu jsme zprovoznili, protože je to pro vás snadné a rychlé. V minulosti nebylo možno tuto službu používat, protože byla zatížena nesmyslně vysokými provozními poplatky. Situace se však změnila a díky firmě Airtoy jsou k dispozici v dohodě s mobilními operátory pro speciální služby, jako je jednorázové dobrovolné předplatné na BL, velmi rozumné ceny.

Pro přispěvatele je platba prostřednictvím mobilu finančně výhodnější než platba bankovním převodem, protože cena dárcem odeslané sms je obvykle menší než poplatek za odchozí platbu v bance.

QR kódy jsou vlastně obdoba čárových kódů (patří mezi ně např. EAN kódy), které určitě znáte z obalů zboží v obchodech. V našem případě slouží k usnadnění zadání SMS, kterou nám pošlete finanční příspěvek. Když kliknete na QR kód, zobrazí se Vám samostatně jako větší obrázek. Pak jej stačí přečíst čtečkou QR kódů ve Vašem mobilním telefonu a čtečka Vám sama předvyplni text SMS i číslo a stačí jen odeslat - nemusíte nic psát a vyplňovat. Zde jsou odkazy na některé čtečky QR kódů: NOKIA, iPhone, Android, Symbian.

Děkujeme.

Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s., Infolinka 602 777 555, www.platmobilem.cz

Od zákazu kouření ve veřejných místnostech v Anglii před deseti lety poklesl počet úmrtí na srdeční choroby o více než 20 procent

25. 6. 2017Kuřáci mladší 35  let nyní méně častěji umírají na infarkty od té doby, co se v Anglii před deseti lety přestalo kouřit v hostincích a restauracích


Počty úmrtí na infarkty a mrtvice způsobené kouřením dramaticky poklesly od té doby, kdy bylo v Anglii v roce 2007 zakázáno kouřit ve veřejných místnostech.

Z nově zveřejněných statistick vyplývá, že počet kuřáků starších 35 let, kteří umírají na infarkty a další srdeční choroby od roku 2007 poklesl o více než 20 procent a počet úmrtí na mrtvice poklesl o téměř 14 procent.

Pokles počtu úmrtí na srdeční choroby je zvlášt signifikantní, protože na kouření v Anglii stále ještě umírá každý šestý Angličan - asi 79 000 lidí ročně. Velká část těchto úmrtí je na srdeční choroby.

Na nemoci způsobené kouřením umírá třikrát více chudých lidí než lidí z bohatšího zázemí.

Anglický zákon z roku 2006, který zakázal kouření ve veřejných místnostech, byl prvním z deseti zákonů, schválených během následujících 10 let, které pomohly snížit popularitu kouření na historicky minimální úroveň. Počet lidí v Británii, kteří kouří, poklesl za poslední rok ze 17,2 procent na 15,8 procent.

I když však v Británii nyní kouří daleko méně lidí než kdy předtím, kouření zůstává rozšířené v určitých skupinách lidí, včetně mladých žen, a to je hlavním zdrojem nerovnosti zdravotnické nerovnosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

"Oh, Jeremy Corbyn!!" Šéfu Labouristické strany se dostalo nadšených ovací na festivalu v Glastonbury

24. 6. 2017


"Rád bych tu ocitoval jednoho svého oblíbeného básníka, Percy Bysshe Shelleyho, který napsal začátkem 19. století velmi mnoho básní a široce cestoval po Evropě. Ale verš, který se mi líbí nejvíc, je tento:

'Povstaňte jako lvi po spánku
v neporazitelném počtu
Setřeste své řetězy
k zemi jak rosu
která na vás ve spánku spadla -
Vás je mnoho -
jich je pár.'

Cituju Shelleyho, protože inspiroval, stejně jako nás inspiruje tolik jiných lidí.
Jsem hrdý, že jsem v Glastonbury,
protože inspiruje tolik hudebních festivalů po celé zemi.
Spojme se a uznejme,
že jiný svět je možný,
pokud se spojíme -
a pochopíme, pochopíme moc, kterou máme,
a dokážeme vytvořit tu slušnou lepší společnost,
kde na každém záleží a chudí lidé jsou ve svých životech obohaceni,
a ostatním z nás je tak zajištěno jejich obohacením bezpečí.
Děkuji vám mnohokrát, Glastonbury. Děkuji, že jste mě sem dnes pozvali. Jsem hrdý, že tu mohu být. Děkuji vám, Glastonbury."

(Obrovské ovace)

Dav skanduje:

"Oh, Jeremy Corbyn! Oh, Jeremy Corbyn!"Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Obama dostal závažnou informaci o Putinově hackerství amerických voleb, nejednal

24. 6. 2017


Loni v srpnu obdržel Barack Obama "výzvědnou   bombu" od CIA. Ta ho varovala, že ruský prezident Vladimír Putin přímo řídí hackerskou kampaň, jejímž cílem je zmanipulovat americké prezidentské volby ve prospěch Donalda Trumpa.

Zjistil to deník Washington Post, který zároveň informuje o tom, že Obama uvažoval o zveřejnění výzvědných informací, které by Putina ztrapnily, a o umístění "kybernetických zbraní" v ruské infrastruktuře, ale nakonec se rozhodl udělat jen naprosté minimum.

Před listopadovými volbami přicházelo množství dalších a dalších informací o ruském zasahování do americké předvolební kampaně.

Obama pak dostal od CIA obálku "jen do vlastních rukou". Viděli ji jen Obama a tři jeho vrcholní poradci. Z obsaženého materiálu vyplývalo, že Vladimír Putin přímo řídí kampaň, jejímž cílem je narušit a zdiskreditovat americké prezidentské volby.

Putin vydával konkrétní instrukce jak měli ruští agenti zorganizovat porážku, anebo alespoň jen diskreditaci Hillary Clintonové.

V srpnu Obama s těmito informacemi konfrontoval Putina přímo. Obama řekl Putinovi, "my víme, co děláte, a přestaňte, nebo... !" Putin požadoval důkazy.

V následujících měsících se v Bílém domě debatovalo o tom, jaké odvetné akce by měly Spojené státy podniknout. Nakonec bylo rozhodnuto neudělat v podstatě nic, protože se mimo jiné Obama obával, že by mohlo být kontraproduktivní, kdyby bylo vidět, že zasahuje "ve prospěch" Clintonové.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Finové, kteří dostávají univerzální základní příjem, mají menší stres a víc se hrnou do práce

24. 6. 2017
Finsko poskytuje už pět měsíců dvěma tisícům svých občanů bezpodmínečný základní příjem. Mnozí z nich uvádějí, že z toho mají obrovský prospěch. Snížila se u nich míra stresu a projevují daleko větší iniciativu při nalézání zaměstnání a při vymýšlení nových podnikatelských projektů.

Jde o první projekt tohoto druhu v Evropě. Jeho účastníci dostávají po dobu dvou let měsíčně 560 euro (12 400 Kč). Nemusejí dokazovat, že se ucházejí o zaměstnání a nemusejí pravidelně dokazovat úřadům, že peníze stále ještě potřebují. Peníze mohou utrácet, jak chtějí. Pokud účastník projektu získá zaměstnání peníze dostává dál.

Projekt ve Finsku zavedla tamější středopravicová vláda ve snaze vyřešit problém nezaměstnanosti.

JUha Jarvinen, nezaměstnaný mladý otec ve vesnici nedaleko města Jurva v západním Finsku, který dostává bezpodmínečný univerzální příjem od ledna letošního roku,  sdělil týdeníku Economist, že nyní aktivně hledá zaměstnání. Předtím, když dostával podporu ve nezaměstnanosti, mu občas nabídli zaměstnání na část úvazku, ale nemohl ho vzít, protože by přišel o podporu v nezaměstnanosti. Toto omezení teď nemá.

Uvádí také, že se připravuje k založení vlastního podniku, trpí daleko menší mírou stresu a nemusí vyplňovat "hloupé formuláře" a účastnit se pohovorů se státními úředníky.

Letos v únoru však projekt bezpodmínečného univerzálního příjmu zkritizovaly hlavní finské odbory jako příliš nákladný.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Brexit po roce: "Buďte víc vlastenečtí!"

24. 6. 2017Paul Mason: Podvodnice se setkala se skutečnou novinářkou:

Členka britské Konzervativní strany, zastánkyně brexitu a a předsedkyně Dolní sněmovni  Andera Leadsom reagovala na kritiku novinářky z BBC, že strategie britské vlády ohledně brexitu je nekompetentní chaos, požadavkem, aby se "chovala víc vlastenecky":

Novinářka: "Zastáváte vyjednávací pozici, která je naprosto nejasná. Upozornil vás na to předseda Evropského parlamentu. Máme politický systém, který je nestabilní. Mnoho lidí je přesvědčeno, že je náš ekonomický systém neférový. Životní úroveň klesá. Na co můžete v této chvíli poukázat a říci: "Tohle nám jde dobře?"

Andrea Leadsom: No, vlastně, je to zajímavé. Ono se dá očekávat, že někdo, kdo stojí v jádru organizace EU, že bude bojovat proti Británii.

Novinářka: Ale na co můžete v této chvíli poukázat a říci: "Tohle nám jde opravdu dobře?"

Andrea Leadsom: Ale evropští politikové mají velký zájem na tom, abychom spolu udrželi silné styky. A to my taky uděláme. A důležití jsou v tom ti volení politikové.

Novinářka: Ale vždyť vy ani nemáte dohodu se severoirskou stranou Demokratických unionistů. Vždyť se nám smějí a říkají, že jsou schopni naprosto ignorovat britské postoje, ať Mayová teď předloží cokoliv.

Andrea Leadsom: No, to zjevně vůbec není pravda, že. Angela Merkel se vyjádřila, že to je zajímavý začátek. Mark Rutte řekl, že se k tomu staví docela pozitivně a optimisticky. Různí evropští politikové, volení politikové, říkají, že je to dobrý začátek. Samozřejmě, je velmi brzo, ale bylo by velmi nápomocné...

Novinářka: Vždyť je to už rok...

Andrea Leadsom: Bylo by velmi nápomocné, kdyby byli novináři trochu víc vlastenečtí. Země udělala určité rozhodnutí. Vláda je rozhodnuta to rozhodnutí splnit.

Novinářka: Vy mě obviňujete, že se chovám nevlastenecky? Proto, že zpochybňuju, jak vám jde vyjednávání? A že se ptám, jestli vyjednáváte z pozice síly, kterou Mayová chtěla?

Andrea Leadsom: Já vás neobviňuju z ničeho, Emily. Prostě jen říkám, že se jako celá země všichni musíme stmelit. Před rokem jsme se rozhodli odejít z Evropské unie. Máme velmi silnou pozici. Jsme velmi dobře připraveni na vyjednávání. A musíme to teď dělat.

John Simpson, nestor britského televizního novinářství:

"Je deprimující, že Andrea Leadsomová napodobuje sovětský názor na televizní novinářství: že má povinnost být 'vlastenecké'- tedy podporovat názor vlády."


Odstupující šéf liberálnědemokratické strany Tim Farron: "Tohle je nebezpečná hrozba svobodným médiím. Jak si dovoluje Andrea Leadsomová nařizovat tisku, co si má myslet. Tohle není román od George Orwella. Musí se za tyhle výroky omluvit a uvědomit si, že to, co řekla, je upřímně řečeno stupidní." ZDE

Stranící pučista se slovníkem dlaždiče jako arbitr?

23. 6. 2017 / Karel Dolejší

Prezident snaživě usiluje o podporu Babišova ANO v blížících se prezidentských volbách. Ty se musejí uskutečnit nejpozději 2. - 3. února 2018. Nejnověji vzkázal premiéru Sobotkovi, jenž opustil funkci předsedy ČSSD a po podzimních parlamentních volbách v čele vlády skončí, že se chová "jako svině" ZDE.

Na morálního arbitra si tu hraje muž, který se po posledních parlamentních volbách snažil Sobotku podrazit lánským pučem, krátce poté, co ČSSD ve druhém kole prezidentské volby podpořila jeho kandidaturu. Člověk, který před několika týdny zinscenoval absurdní Sobotkovu rezignační ceremonii, při níž na premiéra mával holí. Zeman si zřejmě myslí, že on sám se "jako svině" nechová. Možná by dal přednost identifikaci s jiným zvířetem...

Končící funkční období prezidenta republiky názorně ukazuje, proč se Zeman nikdy - ani v roce 2003, ani v roce 2013 - rozhodně neměl stát prezidentem České republiky. Výkon této funkce je nad jeho síly, nedokáže ani v nejmenším oddělit vlastní nejosobnější citečky od reprezentace státu, která má být hlavní a jedinou náplní jeho činnosti.

Je nanejvýš žádoucí, aby Zeman svou funkci napřesrok neobhájil. Premiér Babiš bude sám o sobě masívním problémem pro ústavní systém České republiky - zátěžovým testem, jaký ještě od roku 1989 nikdy nenastal. Pokud by měl Babiš na Hradě takto okatě stranícího spoluhráče, orbánizaci a berlusconizaci České republiky můžete mít prakticky za jistou věc.

S blížícím se pádem hlavního města IS míří USA do střetu se Sýrií a Íránem

23. 6. 2017

Představitelé Trumpovy administrativy v očekávání porážky "islámského státu" v syrské Rakce plánují příští etapu války. Jde o složitý boj, který je povede do přímého konfliktu se syrskou vládou a íránskými silami kvůli rozsáhlému pouštnímu území ve východní části země.

Do určité míry už boje propukly. Bezprecedentní americké nálety proti režimním a íránským cílům měly být varováním syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a Teheránu, že jim nebude umožněno konfrontovat nebo zdržovat Američany a jejich místní prostředníky.

Zatímco se režimní a miliční síly vydaly na východ, vysocí představitelé Bílého domu tlačili na Pentagon, aby zřídil předsunutá postavení v této pouštní oblasti. Cílem mělo být zabránit syrské a íránské vojenské přítomnosti, která by narušila schopnost americké armády vyhnat IS z údolí Eufratu jižně od Rakky a v Iráku. Jde o řídce osídlenou oblast, kde se militanti mohou přeskupit a dál plánovat teroristické útoky na Západě.

Američtí představitelé také tvrdí, že režimní nárok na tyto oblasti by také podkopal politické řešení povstalecké války proti Asadovi, které má stabilizovat zemi omezením jeho kontroly a nakonec ho odstranit od moci.

Bílý dům a Pentagon jsou v intenzívních sporech o to, zda je takový postup rozumný a potřebný - protože prakticky zatahuje Spojené státy do syrské občanské války, poté co se po léta snažily zůstat mimo, a riskuje přímou konfrontaci s Íránem a Ruskem.

Někteří v Pentagonu tomu oponují a poukazují na odvedení pozornosti a zdrojů od tažení proti IS. Problémem může být, že se americké jednotky v Sýrii dostanou do izolovaného postavení. Některé se nacházejí v Iráku v těsné blízkosti milic podporovaných Íránem a není jasné, zda je lze ochránit. Evropští spojenci v protiteroristické koalici také zpochybňují, zda Syřané cvičení Američany na jižní frontě stačí na úkoly, které by museli zastat.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Proč neuspěl návrh zákona o sociálním bydlení

22. 6. 2017 / Petr Víšek


Česká republika je vázána Evropskou chartou místní samosprávy, která obsahuje pravidla, na nichž má být postavena místní samospráva. Charta zdůrazňuje dvě základní výchozí teze: místní společenství jsou jedním z hlavních základů demokratického systému a právo občanů podílet se na řízení veřejných záležitostí je jedním z demokratických principů, jež jsou uznávány všemi členskými státy Rady Evropy. Členské státy pak vycházejí z toho, že právě na místní úrovni může být toto právo nejsnáze vykonáváno a místní orgány, vybavené reálnou působností a odpovědností, mohou zajistit správu efektivní a blízkou občanům. Cílem je dosáhnout stavu, kdy se lidé budou podílet, v co největším rozsahu, na chodu věcí veřejných. Tohoto stavu lze dosáhnout tak, že právě na místní úrovni mohou odpovědná společenství občanů vést správu s přihlédnutím k nutnosti decentralizace státní moci.

Tendence k posilování a rozvíjení regionální samosprávy je typická nejen pro členské státy Rady Evropy, ale také pro Evropskou unii. Ústava České republiky stanoví, že obce jsou základními územními samosprávnými celky. Jsou územními společenstvími občanů, která mají právo na samosprávu. Obec je samostatně spravována zastupitelstvem. Stát může zasahovat do činnosti územních samosprávných celků, jen vyžaduje-li to ochrana zákona, a jen způsobem stanoveným zákonem.

Podle zákona o obcích patří do samostatné působnosti obce „záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů obce…“ Obec v samostatné působnosti ve svém územním obvodu m.j.. „pečuje v souladu s místními předpoklady a s místními zvyklostmi o vytváření podmínek pro rozvoj sociální péče a pro uspokojování potřeb svých občanů. Jde především o uspokojování potřeby bydlení, ochrany a rozvoje zdraví, dopravy a spojů, potřeby informací, výchovy a vzdělávání, celkového kulturního rozvoje a ochrany veřejného pořádku“.

Je patrné, že bytová politika patří do samostatné působnosti obcí. Stát do ní může zasahovat jen, je-li porušován zákon. A také tak konal. Polovina všech bytových vyhlášek obcí do roku 2000 byla nezákonná a okresní úřady je zrušily. Vyřešilo se to zrušením okresních úřadů. Po takto racionální reformě veřejné správy vláda v roce 2005 konstatovala, že se rozdělení kompetencí mezi samosprávu a stát příliš nepovedlo a že nemá dost kompetencí, aby mohl zabezpečit plnění svých úkolů. A že je třeba korekcí. Ovšem padla dřív než se tak stalo. Od té doby problém nikdo neřešil.

Návrh zákona o sociálním bydlení umožnuje, aby se obce v jedné věcné oblasti – v bytové politice, (po kritice) dobrovolně vzdaly své výlučné samosprávné role a realizovaly aktivity, které jim věcně určuje stát, tj. zřizovat sociální byty apod. Stát (na základě tvrzení neformální platformy) vycházel z toho, že obce neplní svoje role při zabezpečení bydlení pro osoby v bytové nouzi, popř. neprovádí žádnou bytovou politiku, protože prodaly většinu nebo všechny obecní byty. Stát dospěl k  závěru, že by přece jenom měly obce – i v rámci samostatné působnosti – plnit nějaké úkoly. Ten záměr (přestože se předpokládá dobrovolnost) lze definovat jako otázku: Měl by mít stát možnost stanovit pro výkon aktivit v samostatné působnosti nějaké, alespoň minimální standardy (např. disponovat určitým počtem sociálních bytů?

Ze strany samospráv se ozvalo ostré odmítnutí. Je všeobecně známo, že jde o velmi  citlivé téma. Zřejmě správně předpokládaly dvě věci. Že to, co je dnes navrženo jako dobrovolný ústup, by se mohlo v budoucnu stát povinností a za druhé, že by to nebyl zdaleka jediný resort, a jediná věcná oblast, kde by stát chtěl, a mnohde objektivně potřeboval, takové minimální standardy stanovit, a omezit tak výkon samosprávy. Místo 86 paragrafů (i když větší část se týká komplexně propracované dávkové agendy) by stačilo řešení této, ovšem velmi klíčové otázky a příslušného obecného zmocnění. Stát skutečně nemá žádné nástroje, aby zabezpečil plnění těch zahraničně politických i ústavních rolí, jejichž realizace je svěřena do samostatné (samosprávné) působnosti obcí. Např. právě v bytové politice (viz reakce státu na kauzu Matiční ulice, růst počtu sociálně vyloučených lokalit přes přijetí tří vládních integračních strategií).

Stát jistě zákonem může omezit výkon samosprávy. Ústavní soud se k takové otázce vyjádřil, že stát může omezit výkon samosprávy ale „neměl by ji vyprázdnit“. Jestliže obec neprovádí žádnou bytovou politiku, pak převzetí úkolu je patrně úplné (byť dobrovolné) vyprázdnění samosprávné role. Takže trochu problém.

Ale jde o ještě mnohem obecnější problém. O další vývoj vztahu státu k samosprávám a rozdělení kompetencí mezi tyto dvě sféry. Jedna možnost je proces decentralizace, posilování role obcí a regionů, respektování schopnosti samosprávných obcí řešit problémy v místě jejich existence. To by odpovídalo i budoucím představám o důsledcích deglobalizace – relokace. To by zřejmě odpovídalo také duchu Mezinárodní charty místní samosprávy i Ústavě České republiky. Ale pak by stát skutečně musel mít mocenské nástroje, právní nebo ekonomické, aby mohl na obcích vyžadovat (při provádění samosprávy) plnění alespoň minimálních standardů, které by garantovaly naplnění potřeb státu jako jednotky vyšší, sjednocující a zodpovědné před zahraničím. Konec konců snad to byl T.G. Masaryk, kdo definoval stát jako území, „kde je vykonávána státní moc“.

Druhou možností je naopak posilování centrálního řízení, přesouvání stále více výkonu státní správy na státní regionální struktury, centrální registry, a do přenesené působnosti. Tedy spíše cesta redukce významu samosprávy. Uplatněním smíšeného modelu veřejné správy má ale stát i v působnosti přenesené jen minimální možnosti regulace („může zakázat, nemůže přikázat“). Další centralizace veřejné správy proto závažný problém nevyváženého rozdělení rolí mezi stát a samosprávu neřeší.

Návrh zákona o sociálním bydlení se ocitl právě na hraně obou výše uvedených alternativ (§2, odst. 2,:obec „nebo“ státní fond rozvoje bydlení, státní rejstřík sociálních bytů, státní Úřad práce ?). Je velkou škodou, že v záplavě diskuse o detailech nebyla otevřeně řešena klíčová strategická otázka dalšího směřování veřejné správy. To by obhájcům i oponentům umožnilo, otevřenou argumentaci, diskusi a hledání optimálního řešení.

 

Znovu od samého začátku: Proč je opravdu nepřijatelné šířit na webu rasistickou nenávist

22. 6. 2017 / Jan ČulíkUrčitou míru zájmu od čtenářů vyvolala moje glosa, že když zadáte do vyhledávače Google české slovo "muslimové", objeví se vám daleko nenávistnější obrázky a texty, než když zadáte anglické slovo "muslims". Čtenáři namítali, že Google jedná pasivně, podle algoritmů, a pouze odráží, co je ve společnosti. Bylo by tedy prý nesprávné nenávistné a lživé materiály cenzurovat.

Obávám se, že zvlášť v dnešní situaci jsou tito čtenáři opravdu mimo.

V noci z neděle na pondělí zaútočil nezaměstnaný Walesan dodávkou na skupinu muslimů v Londýně, vjel do nich na chodník a osm z nich zranil. Vykřikoval, že chce zabíjet muslimy. Byl samozřejmě na místě zatčen. Britská policie posílila bezpečnostní hlídky před anglickými mešitami.

Uprostřed týdne napsal na Twitteru syn majitele půjčovny automobilů a dodávek ve Walesu, kde si atentátník dodávku, s níž vjel do lidí, vypůjčil, že "je škoda, že půjčovna nepůjčuje veřejnosti tanky, protože 'konečné řešení' by v takovém případě bylo daleko efektivnější".  Nebudete asi překvapeni, že pisatel tohoto výroku byl okamžitě zatčen a čelí trestnímu stíhání za závažný trestný čin. Ovšem v Británii - v ČR by ho policie a rasističtí soudci a prokurátoři, nechali běžet, přestože i český trestní zákoník, z dobrých důvodů definuje takovéto chování jako vážný trestný čin, za nějž je trest tři roky nepodmíněného vězení.

Jakýsi omezenec proti tomu na Facebooku protestoval, že je to "komunistická cenzura". Opravdu? Pokud je komunistická, zvláštní, že funguje v nejstarších a nejzavedenějších evropských demokraciích a nefunguje v postkomunistickém východním chaosu.

V době, kdy na ulicích světových měst umírají nevinní lidé všech etnik a nejrůznějších náboženských přesvědčení, a terčem atentátů bývají především muslimové, je naprosto nepřípustné šířit na internetu nenávist, strach a lži.

Je totiž dokazatelné, že od publikace nenávistných rasistických výroků a lží k prolévání krve je jen velmi krátká cesta.

Žádné efektivně fungující západní demokracie prostě nepřipustí, aby se na webu šířil extremismus jakékoliv formy.

Měl jsem diskusi s jedním českým programátorem, který namítal, že algoritmy, které používají Google, Faceboook a Twitter, jsou velmi neefektivní a rasismus a nenávistné výroky na webu prostě nebudou schopny vychytat.

Programátor si zjevně nebyl vědom skutečnosti, že ředitelé všech velkých digitálních firem si tohoto problému jsou silně vědomi a jsou tlačeni, aby jednali co nejrychleji. Obrovský tlak proti firmě Google, Facebook a Twitter v tomto smyslu vyvíjí britská Dolní sněmovna a německá vláda. Po čtyřech poslední teroristických útocích v Británii tlak na sociální sítě, aby nenávist blokovaly, ještě zesílí, troufám si říci, že natolik, že není vyloučeno, že by provoz sociální sítí, pokud ředitelé těchto podniků nebudou schopni eliminovat publikaci lží a nenávist, mohl být omezen.

Žádná vláda si nenechá vraždit své občany a nedovolí, aby vrahy k tomu na připravovali extremisté na internetu.

Britské televizní zpravodajství Channel Four News nedávno poukázal na vážný problém takzvaného doplňování výroků ve vyhledávači Google.

Zadáte-li si v angličtině výraz "Holocaust je..." - Google vám automaticky doplní "...nesmysl", "...lež" "podvod", "..nikdy se nestal".

Doplňování výrazů dělá automaticky aloritmus podle toho, co nalezne na internetu. Jenže potíž je, že v některých  zemích světa je výrok "holocaust se nikdy nestal" vážným trestným činem.

Ujišťuju vás, že firma Google tento problém považuje za velmi závažný a řeší ho. Likvidaci odkazů na lživé a nenávistné stránky kupodivu nepovažuje za komunistickou cenzuru.

V Británii, v Německu a ve Francii by byli vydavatelé Parlamentních listů a správci stránek IVČRN dávno ve vězení. V České republice ne. Tam se úřady nenávistníků bojí, a zadělávají si tak na krvavý atentát.

Nenechme se svést na scestí pištci z Rakká

22. 6. 2017 / Daniel Veselý

Teroristický útok v Londýně, při němž řidič dodávky najel do davu muslimů před mešitou, jako by vypadl z manuálu teroristů z Daeše, třebaže nešlo o rychlokvašeného džihádistu, ale o rozhořčeného islamofoba. Snaha přenést perverzní ideologii tohoto kultu ze syrské a irácké pouště do ulic západních velkoměst, a vytvořit tak zdání apokalyptického zápasu mezi nevěřícími a „pravými muslimy“, je vpravdě jedinou účinnou zbraní džihádistů, neboť dny jejich kvazichalífátu  jsou sečteny. Je teď čistě na nás, zda přistoupíme na tuto zvrácenou hru, či těmto svodům odoláme.  

Je důležité zdůrazňovat, protože do českého prostředí se to jaksi z důvodů záměrně lživé manipulace veřejnosti nedostává, že všechny nedávné atentáty v  Británii vedly ke vzniku obrovské vlny solidarity veřejnosti ze všech etnických, kulturních a náboženských skupin. Solidaritu s muslimy vyjádřili křesťané, židé, síkhové i ateisté. Při útoku dodávkou na muslimy u mešity ve Finsbury Park zasáhl místní imám a ubránil atentátníka před útoky napadených osob. Byl to právě tento muslimský duchovní, který je přesvědčil, aby se chovali pokojně a vyčkali příchodu policie.

Smutným faktem zůstává, že většinu obětí džihádistického teroru ve světě tvoří muslimové, ač senzacechtivé titulky západních médií mohou vytvořit zdání opaku. Stovky muslimských obětí sebevražedných atentátů v Iráku, Afghánistánu, Sýrii či Nigérii nás nechávají netečnými až apatickými, jelikož máme za to, že jde o tamní kolorit. Je to přirozeně dáno mediální exkluzivitou, která je vyhrazena zavražděným Evropanům, a mnozí z nás tak snáze mohou podlehnout zemanovskému blouznění o výhradním právu muslimů na terorismus.

Navíc muslimové na evropské půdě čelí rapidně rostoucímu počtu trestných činů z nenávisti. Islamofobie je vážným problémem v samotném Spojeném království, kde se den po džihádistickém útoku na London Bridge, k němuž došlo 3. června, počet rasisticky motivovaných incidentů zvýšil o 40 procent. Víme, že před mešitou v londýnské čtvrti Finsbury Park útočil 47letý Darren Osborne s výkřikem: „Zabiju všechny muslimy!“, muž bílé barvy pleti, který se netajil svou záští proti muslimům a jejž k činu patrně dohnalo džihádistické běsnění na London Bridge. Teroristickému incidentu před londýnskou mešitou předcházel případ brutálně ubité muslimské dívky, k němuž došlo o den dříve ve Spojených státech. Ačkoli policejní orgány vraždu nevyšetřují jako trestný čin z nenávisti, rodiče zavražděné jsou přesvědčeni, že jejich dcera byla usmrcena kvůli své víře. Ať tak či onak, podle studie Rady pro islámsko-americké vztahy se počet protimuslimských incidentů v roce 2016 zvýšil o 57 procent oproti roku 2015. Korelace mocenského vzestupu Donalda Trumpa s jeho vyhrocenou protimuslimskou rétorikou a útoků proti muslimům žijících v USA je více než zjevná.

Stoupenci Daeše na sociálních sítích považují útok u mešity ve Finsbury Park za důkaz zakořeněné nenávisti, která je na Západě namířena proti muslimům. Není pochyb, že tento násilný akt bude náležitě propagandisticky využit rekrutéry džihádistů a další útoky proti Evropanům budou následovat. Pohybujeme se tak v bludném kruhu násilností a odvet, který je nutno rozetnout.

Navzdory zvyšujícímu se počtu džihádem inspirovaných útoků v Evropě není ideologie Daeše  atraktivní pro drtivou většinu muslimů jak na Blízkém východě, tak na Západě. Daeši proto nezbývá nic jiného, než do svých sítí lapit alespoň hrstku drobných kriminálníků a ztroskotanců. Je pozoruhodné, že teroristé slaví úspěch téměř výhradně u mladých migrantů druhé generace, především nihilistů, kteří nemají příliš mnoho společného s jakýmkoliv náboženstvím,  zatímco zástupci první a třetí generace o jejich apokalyptické vize nejeví zájem. Džihádisté z Rakká proto spoléhají na nenávistné reakce nemuslimů na Západě proti muslimům, aby měli rekrutéři džihádistů snazší práci: nabídnou ohroženým komunitám ochranu a zhoubné indoktrinaci nic nestojí v cestě. Ostatně podobná strategie se Daeši vyplatila v sunnitských oblastech Iráku, kde džihádisté páchali teroristické útoky proti šíitům, kteří se pak mstili na sunnitech.

Nicméně jedno mají násilničtí džihádisté a evropští islamofobové společné – ani jeden tábor nevěří na mírovou koexistenci muslimů, křesťanů a ateistů žijících na Západě. Druhý tábor, byť nevědomky, postupuje přesně v intencích apokalyptické doktríny Daeše. Jinak řečeno, evropští islamofobové jsou užitečnými idioty džihádistů z Rakká. Mluvíme tedy o paradoxní symbióze dvou na život a na smrt znepřátelených stran, jež bez sebe nemohou existovat. Oproti tomu je vlna spontánní solidarity a jednoty, která přišla po předchozích teroristických útocích v Manchesteru a Londýně, pádnou a racionální odpovědí na urputné snahy džihádistů a xenofobů polarizovat společnost.

K uklidnění situace rozhodně nepřispějí zvěsti o tom, že mešita Finsbury Park, kde působil radikální imám Abú Hamza, v minulosti sloužila jako ideologický inkubátor pro věhlasné džihádisty. Odstrašujícím příkladem budiž článek Parlamentních listů s titulkem „Útok v Londýně: Bílý muž, byl to bílý muž, žalují postižení muslimové. Ale je tu vážná věc o dotyčné mešitě, se kterou se nepochlubili“. V článku totiž chybí několik podstatných informací, jež jsou pro pochopení komplexní situace klíčové.

Důležité je, že narativ "války" mezi "bělochy" a "muslimy", který konstruují Parlamentní listy, je naprosto lživý. Napadení muslimové ve Finsbury Park nezdůrazňovali, že je atentátník běloch. Jejich stížnost byla jiná a zcela oprávněná: že některé sdělovací prostředky odmítaly zpočátku klasifikovat tento útok jako terorismus, protože útočník nebyl muslim, a atentátníka se snažily omlouvat. Není divu, že to vedlo k diskreditaci bulvárního ultrapravicového tisku, jako je Daily Mail či Daily Express, jejichž majitelé žijí v zahraničí v daňových rájích a svými deníky škodí Británii.

Tato mešita byla v roce 2003 z bezpečnostních důvodů uzavřena, avšak o dva roky později byla otevřena pod novým vedením. Extremisté, jako ve všech britských mešitách, byli odsouzeni a exkomunikováni.  Mešitu převzali normální lidé.  Odsoudili extremisty z minulosti a zahájili čilou interakci s veřejností a otevřený dialog s jinými vírami.  Islámské středisko ve Finsbury Park je nyní významnou londýnskou kulturní institucí. Nicméně v myslích evropských islamofobů, počítaje v to nenávistníky z Parlamentních listů, je islám jakýmsi strnulým monolitem neschopným pozitivního dynamického vývoje. Přitom je paradoxní, že extremisté, zneužívající islámu k teroristickým útokům, mívají s tímto náboženstvím jen velmi málo společného. Proto také nemají například v Británii do mešit vůbec přístup a muslimové je okamžitě udávají policii.

Nenechme se tedy svést na scestí pištci z Rakká, těmito perverzními hamelnskými krysaři, a lék na zhoubný neduh džihádistického terorismu a bující islamofobie hledejme v kategorickém odsudku ničivých západních intervencí a ekonomického a sociálního vyloučení muslimů i nemuslimů, jež jsou extrémně plodnou půdou pro odcizení, bezmoc, radikalizaci a koneckonců i pro terorismus.

.         

    

Buranský sexismus v podání ČEZ

Stáž v Temelíně na základě "soutěže krásy"

22. 6. 2017 / Bohumil Kartous

Státem vlastněná společnost ČEZ vyhlásila soutěž Maturantka energie. Stáž v jaderné elektrárně Temelín je podmíněna vítězstvím v soutěži krásy založené na digitálním hlasování. Připomeňme, že Univerzita Karlova se distancovala od podpory společenských stereotypů před třemi lety. V hlavách energetiků patrně však stále hoří, má panenko...

Antisemitismus v české kultuře je historický fakt

22. 6. 2017 / Roman Kanda

Jeden z největších českých historiků, Josef Pekař, píše v roce 1904 o situaci v Rusku takto:  

"[...] ruští revolucionáři jsou zrovna tak nástrojem, ano, výrobkem židovstva jako u nás sociální demokracie, židé mají všechno v rukou, z Berlína, Ženevy, Paříže, Londýna, New Yorku vycházejí povely. A stačilo nyní číst jen Neue Freie Presse a Berliner Tagblatt, aby člověk z radosti Izraele mohl soudit na vášnivý interes, jejž měli židi o smrti tohoto nenáviděného ruského nacionála [...]"  

Jen na vysvětlenou: dopis je adresován Jaroslavu Gollovi a oním nacionálem má pisatel na mysli carského ministra Vjačeslava von Pleve, ředitele hrůzné Ochranky, který byl 28. července 1904 zavražděn dvojicí eserů.  

Měli bychom si konečně my Češi přiznat, že antisemitismus tvoří daleko hlubší a stálejší komponentu naší kultury, než bychom si snad přáli vidět. Na ojedinělou úchylku je toho v české kultuře až příliš. Bohužel.

P.S. Mou snahou není Pekaře moralizovat, ale upozornit na fakt, že antisemitismus je prokazatelně součástí české kultury. Z dnešního pohledu je to nemilé a čte se to strašně, ale historicky je to fakt.

Zrcadlení intelektuálního příšeří v narcistních billboardech pana Bernarda

Jsem ignorant a jsem na to pyšný

22. 6. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Feministické hnutí bylo jedním z pilířů vývoje demokracie v našem státě. V minulosti nám mj. přineslo všeobecné volební právo pro ženy, zlepšení pracovních podmínek žen či legislativní i společenské změny v oblasti domácího násilí. K důležitým historickým osobnostem českého feministického hnutí patřili například i Františka Plamínková, T. G. Masaryk či Vojtěch Náprstek." Krom jiného i toto píšou zástupci iniciativy Stínová rada pro reklamu v otevřeném dopise majiteli pivovaru Bernard. Ten se - v reakci na sexistické reklamy jeho podniku - rozhodl opatřit idealizované postavy žen zobrazených v pozicích sexuálních objektů opatřit svým obličejem. Billboardy zároveň nesou posměšný podtitul "feminist edition". Produkt podnikatelského myšlení kvazi - liberálních 90. let, "divoch" z intelektuálně ochuzeného koncentračního tábora vytěsňujícího mnohá témata do oblasti tabu, jenž svůj úspěch, stejně jako řada jiných, pochopil jako oprávnění projikovat svou omezenost do veřejného prostoru a utvářet ho tak - v tomto případě doslova - k obrazu svému. Narcistní posedlost, s jakou pan Bernard doznává, že leccos nepochopil, je zajímavým mementem o tom, kterak vzniká sociální realita. Respektive kterak se její určité prvky, ukryté v intelektuálním příšeří politicky nekorektního humoru zrcadlí ve veřejném prostoru.

Britské listy už v minulosti na eticky vysoce závadnou reklamu, produkovanou pivovarem Bernard, upozorňovaly. Andrew Stroehlein, vedoucí komunikace Human Rights Watch, na svém twitterovém účtu publikoval vizuál této společnosti, který dokonale spojil dohromady rasistické a sexistické stereotypy v postavě ˇčerné dvanáctky". "To není reklama z 50. let. To je současnost," píše Stroehlein.

V disertační práci jsem se zabýval tématem společenských hodnot a způsobu jejich užití v reklamě. "Teorém postavený na kritickém přístupu k mediálnímu obsahu ukazuje, jak reklamní komunikáty pracují se sdílenými postoji a narativy a utvrzují tak jejich povahu "common sense". Pivovar Bernard samozřejmě nebylo ani tehdy možné vynechat: "Billboardy s motivy zobrazovaných absurdit obsahují společné vysvětlující sdělení „Svět se zbláznil“, a tím přitakávají jak bulvárnímu pojetí mediální projekce (vytrhávání skandálních zobrazení z jejich celkového kontextu), tak zároveň i běžné reakci příjemce takového sdělení, které je považováno za výrazně odchýlené od běžných hodnotových norem (novomanžel v roušce, děti se zbraněmi, žena tahající těžké břemeno atp.). Hlavní sdělení je ale navíc doplněno dodatkem „Držte se …“, který vyjadřuje projev pozitivního pochopení a náklonnosti k adresátovi tohoto mediálně hodnotového konglomerátu. Nepřímo říká, že i ve světě, který se zbláznil, je možné najít nějaký pevný hodnotový referenční bod (v tomto případě pivo konkrétní značky), k němuž lze vztahovat svou identitu i navzdory absurditám, které člověka obklopují. Tato reklama velmi silně poukazuje na potřebu hledat nové a neotřelé hodnotové niky, v nichž je možné prvky určené k prosazení do sociální reality exponovat a dát jim tak nový a adresáty pozitivně přijímaný hodnotový náboj."

Jakkoliv se narativ poněkud změnil, princip ignorance trvá. V kampani "svět se zbláznil" dával pivovar Bernard najevo neschopnost svého majitele pochopit z Humpolce jevy v jejich souvislostech. V případě rasistických a sexistických reklam, stejně jako ve "feministické" reakci popírající jakoukoliv souvislost s feminismem, jde snad o jakousi "nápravu světa" a návrat do dimenze přirozenosti vskutku trumpovského střihu: zbohatlý bílý muž bez dostatečného vzdělání definuje svět prostě na základě toho, že může do veřejného prostoru "řvát" hlasitěji než ostatní. 

Je pravda, že intuitivní přístup pivovaru Bernard navazuje na skutečnosti, které českou sociální realitu utváří. Rasistické i sexistické motivy jsou hluboce zakořeněny v české mentalitě, v lokální kulturní memetice, v humoru. Bernard je pouze vytěžuje. Tím je, jak se snažím ukázat v disertaci, ve veřejném prostoru potvrzuje. Z veřejně nevyřčeného postoje, jenž může přirozeně vzbuzovat konflikt s dosaženým poznáním a společenskou normou, činí deklaratorní veřejné prohlášení normu popírající. S razítkem "ověřeno Bernardem z Humpolce". 

V ideálním případě by se veřejné autority měly postavit proti tomu, že si nějaký ignorant osobuje právo vstupovat do veřejného diskursu a hňácá v něm svými bagančaty roznášejícími stopy intelektuálního a estetického hnoje. Ochota dělat to je ale přímo úměrná rozšíření představy, že "politická korektnost" je přece jen eurounijní blbost. A pokud už si to někdo nemyslí, obává se vystoupit proti převládajícímu názoru. Tím pádem mají lidé typu pana Bernarda svou "humpoláckou" cestu veřejným prostorem volnou. Škoda. I proto jsou iniciativy podobné Stínové radě pro reklamu důležité...

Třetí nejčastější příčinou dětské úmrtnosti v USA je střelba

21. 6. 2017

Máloco dokáže tak zlomit srdce jako příběhy dětí, které byly zraněny nebo zabity střelbou. Není těžké je najít: Jen v červnu v Jižní Karolíně šestiletý syn nešťastnou náhodou zastřelil čtyřletého, v Indianě otec náhodou zastřelil devítiletou dceru a osmiletý chlapec z Mississippi byl nešťastnou náhodou střelen do hrudi. Jeho prarodiče ho odvezli do nemocnice, ale o 45 později zemřel. Naneštěstí seznam zastřelených dětí pokračuje.

I když neustále vidíme příklady ve zprávách, zranění a zabití dětí střelnými zbraněmi může být v USA ještě častějším jevem, než si uvědomujeme. Studie publikovaná v pondělí v časopise Pediatrics ukázala, že v průměru je v USA každým rokem poskytnuta rychlá zdravotnická pomoc 5 790 dětem zraněným v souvislosti se střelbou a kolem 21 % těchto zranění je neúmyslných. Studie také zjistila, že v průměru na taková zranění každým rokem zemře 1 297 dětí, což činí ze střelných poranění třetí nejčastější příčinu dětské úmrtnosti ve Spojených státech (po nemocech a neúmyslných poraněních jako utopení a dopravní nehody). Čísla jsou založena na údajích z let 2012-2014 pro děti do věku 17 let.

Údaje o úmrtích na střelná poranění pocházejí z databáze Center pro kontrolu chorob a prevenci Národního systému životní statistiky a údaje o nesmrtících poraněních od americké Komise pro bezpečnost spotřebitelů Národního elektronického systému elektronického zkoumání zranění.

Výzkumníci zjistili, že 53 % úmrtí spojených se střelnou zbraní tvořily případy úmyslného zabití, zatímco 38 % sebevraždy. 6 % představují neúmyslné případy a 3 % souvisí s bezpečnostními složkami nebo nezjištěnými příčinami. 71 % poranění představují útoky, 21 % neúmyslná poranění, 5 % souvisí s činností bezpečnostních složek nebo nezjištěnými příčinami kolem 3 % si zranění způsobili sami. V roce 2010 pocházelo 91 % dětí zabitých ve světě zbraněmi z USA, kde je každý den zabito nebo ošetřeno kvůli následkům střelného poranění 19 dětí.

Chlapci zodpovídají za 82 % úmrtí spojených se střelbou a 84 % poranění. I když největší počty zabití se vyskytují mezi afroamerickými dětmi, bílé a indiánské děti mají nejvyšší sebevražednost.

I když počet úmyslných zabití mezi dětmi mezi roky 2007-2014 poklesl, počet sebevražd vzrostl o 60 %. Studie zjistila, že zhruba třetina dětí, které spáchaly sebevraždu, trpěla depresí, zatímco zhruba čtvrtina byla klinicky diagnostikována s duševní chorobou. Zjistilo se, že sebevraždy jsou častější na venkově, přičemž vedou státy Idaho, Montana a Aljaška.

Studie také analyzovala všechna úmrtí mezi dětmi podle jednotlivých států. mezi lety 2010-2014 vedly státy District od Columbia, Louisiana, Wyoming a Aljaška.

V září 2016 stejný časopis publikoval studii výzkumníků z Washington University School of Medicine v St. Louis, v níž byli zkoumáni rodiče v čekárnách lékařských zařízení v Missouri a Illinois. Z 1 246 dotázaných 36 % prohlásilo, že mají doma zbraň, přičemž 2/3 tvrdí, že jde o více než jednu. I když se studie zaměřila jen na dva státy, výzkumníci tvrdí, že výsledek odpovídá celostátním údajům.

Proto doktorka Ruth Abayaová, profesorka klinické pediatrie na University of Pennsylvania School of Medicine a lékařka na pohotovostním oddělení dětské nemocnice ve Philadelphii, sdělila CBS News, že i když údaje publikované v pondělí jsou "ohromující", nejsou překvapivé.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Jak firma Google prohlubuje v ČR islamofobii

20. 6. 2017 / Jan Čulík
Zadejte si do Googlu pro vyhledávání obrázků český výraz "muslimové". Objeví se vám série nepřátelsky, nenávistně a cize vyhlížejících lidí. Google šokujícím způsobem dokonce najde i na stránkách islamofobního serveru IVČRN fotografii asi stovky mrtvol, které uhořely při katastrofě tankeru vezoucího benzín v Nigérii r. 2012, kdy se lidi po jeho havárii snažili nabírat do krajiny rozlitý benzín, a ten pak explodoval. IVČRN připisuje tuto katastrofu iracionálně muslimům.

Google nic nekoriguje - nechává islamofobní nesmysly fungovat.

Zadejte si do Googlu pro vyhledávání obrázků anglický výraz "muslims". Soubor fotografií, který se vám objeví, je daleko normálnější. Procento islamofobních obrázků, vyjadřujících nenávist je daleko menší. Objeví se vám množství fotografií, zdůrazňujících vstřícnost a přátelskost muslimů a islámské komunity.

Mezinárodně šíří tlak, aby velké digitální firmy jako Google konečně začaly zasahovat proti šíření nenávisti na svých sítích. Kdy to začne dělat Google v České republice a kdy vyloučí ze svého vyhledavače například IVČRN?

K tomu: Na Západě probíhá ostrá debata, v jejímž rámci jsou internetové firmy jako Google, Facebook a Twitter ostře kritizovány, že nezasahují proti nenávistným, lživým a rasistickým materiálům na svých sítích. Připravují se zákonná opatření, která donutí digitální firmy, aby nenávistný obsah odstraňovaly. Nejdále jsou tato opatření v Německu a v Británii.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2017

4. 6. 2017

V květnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 213.44(včetně poplatků za přístup k diskusnímu fóru ve výši 26 769,44 Kč).  Výdaje na provoz Britských listů byly 66 360.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem května 2017 147 226.37 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za květen 2017


Zůstatek k dispozici Britským listům k 30.4. 2017 :..............146 373.43 Kč

Příjmy:

Od sponzorů ............................................................. 67 213.44   Kč   

 

Výdaje:

bankovní poplatky...........................................................522.00 Kč
připojení k internetu: .....................................................2190.50 Kč
honorář (KD) ...............................................................19 500.00 Kč
honorář (DV) ...............................................................10 500.00 Kč
honorář (BK) ...............................................................10 500.00 Kč
správa a modernizace serveru (MP) ................................15 000.00 Kč
natáčení a střih Rozhovorů BL (AK) ..................................8 148.00 Kč

Zůstatek k 31.5. 2017: 147 226,37

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2015

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014 2015