2. 7. 2008
ODS V PRAZEBotanik primátoru BémoviVážený pane primátore, dne 24. 4. 2008 jsem Vám poslal níže uvedený dopis. Bohužel jsem dosud nedostal žádnou odpověď a situace v botanické zahradě se ještě více vyostřila. Jako člověk, který cítí odpovědnost za sbírky botanické zahrady -- účastnil jsem se většiny expedic ve Středomoří a Číně, které byly zaměřené na sběr a introdukce rostlin, inicioval jsem získání sbírky čínských bonsají (penjingů) v rámci grantu mezinárodní spolupráce MŠMT M619 a přes 10 let jsem odpovídal za logistiku nákupu rostlinného materiálu -- bych Vás chtěl požádat o následující:
Děkuji za pochopení, s pozdravem
RNDr. Pavel Sekerka |
Vážený pane primátore,
berte, prosím, můj dopis jako soukromou supliku, jako apel na to, aby botanická zahrada byla co nejméně poškozená chystanými změnami. Vím, že mi nepřísluší radit či poučovat, že porušuji subordinaci v rámci podniku i to, že mám nedostatek informací. Na druhou stranu cítím odpovědnost za mně svěřené sbírky i za celou botanickou zahradu.
Botanická zahrada nyní prožívá značnou krizi. Jejím důvodem je nestabilita vycházející z možného slučování se ZOO. Mnohem závažnější jsou výsledky personálního auditu. Chápu, že nezávislý auditor došel k závěru nadbytečnosti části odborných pracovníků:
Veřejností je obvykle botanická zahrada vnímána jako atraktivní park a místo odpočinku. Botanická zahrada by měla mít něco navíc - má převzít alespoň část odpovědnosti za záchranu rostlinného genofondu, má sloužit výuce, popularizaci botaniky i zahradnictví a přispívat i k vědeckému poznání. Teprve sloučení všech těchto činností vytváří botanickou zahradu a tím se botanická zahrada liší od parků, které jí můžou být vnějším vzhledem velice podobné. Kurátoři botanické zahrady si pouze "nehrají s kytičkami", kromě garance odbornosti také odpovídají za dodržování řady mezinárodních smluv i našich zákonů (CBD, CITES, rostlinolékařské vyhlášky) a budují obraz zahrady jako odborného pracoviště v médiích. Ale i vlastní vedení a zpracování sbírek může zahradě přinášet zisk - těžko vyčíslitelný morální a snadněji vyčíslitelný ekonomický. A je chybou zahrady, že tyto možnosti nevyužívá. Jaký může být přínos dobře vedených sbírek?
Botanická zahrada hl. m. Prahy se řadí mezi významné světové botanické zahrady. Prestiž zahrady kromě garden-show a zahradní architektury však představují především odborné programy a sbírky vedené na odpovídající úrovni. A zde má botanická zahrada značné rezervy. Neuvážené personální změny můžou vést k nenahraditelným ztrátám jak v lidských zdrojích (výchova odborníka - taxonoma trvá 5--10 let), tak i v samotných sbírkách a následně i expozicích. Než budou podniknuty nevratné personální změny, žádám Vás o to, abyste dal zahradě ještě jednu, poslední, šanci. Je ve vaší pravomoci zadat audit sbírek, i vypracovat strategii jejich rozvoje i stanovení odborných cílů zahrady. Veškeré platné projekty botanické zahrady totiž vycházejí z architektonického pojetí ploch. Nechte, prosím, zahradu obhájit její odbornost. S pozdravem RNDr. Pavel Sekerka |