7. 12. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 12. 2007

BUSHOVI PORADCI

Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci

Dnes večer: Jak se katastrofický scénář George Bushe o jaderném Íránu rozložil před jeho očima, informoval v pátek večer pořad televize BBC Newsnight.

Bushova vláda se dostala tento týden do naprosté slepé uličky odhadem amerických výzvědných služeb, které se vyjádřily, že Írán není jaderným nebezpečím. Zpráva uvedla, že Írán zastavil svou práci na vývoji jaderných zbraní v roce 2003, ale může ji kdykoliv obnovit. Bílý dům osciloval mezi zlořečením Íránu a vyjednáváním s ním. Občas dělal obojí zároveň, i když byl dialog tajný, někdy se odehrával prostřednictvím třetí strany. Náš reportér Peter Marshall je ve Washingtonu, hovoří tam s informovanými osobami v Bílém domě o tom, jak a proč se rozložila americká zahraniční politika vůči Íránu.

Reportér: Před několika týdny varoval George Bush, že se Írán možná chystá zahájit třetí světovou válku. Nyní informovaly jeho výzvědné služby, že Írán pravděpodobně zastavil svůj jaderný program před čtyřmi lety.

Novinář v Bílém domě: Nemůžete být obviněn, že jste tuto hrozbu přeháněl a nejste znepokojen, že to ochromuje důvěryhodnost Spojených států?

George Bush: Írán byl nebezpečný, Írán je nebezpečný a Írán bude nebezpečný, jestliže bude mít znalosti nutné k výrobě jaderných zbraní.

Reportér: Toto je íránské velvyslanectví ve Washingtonu. Je uzavřeno od té doby, co se Američané na americkém velvyslanectví v Íránu stali rukojmími. Už téměř tři desetiletí jsou vztahy mezi USA a Íránem na tomto diplomatickém bodu mrazu. A nyní je budoucnost nejistější než kdy předtím.

Hovořili jsme s informovanými osobami, které prováděly americkou zahraniční politiku vůči Iránu za George Bushe s jestřáby i s holubicemi, a obě skupiny se shodují, že informace od výzvědných služeb z tohoto týdne způsobily, že se americká zahraniční politika vůči Íránu zcela rozložila. A, různou měrou, obě strany z toho obviňují George Bushe.

Na předměstích ve Virginii žije mnoho amerických státních úředníků, kteří vytvářejí americkou politiku. Než se vzali a přestěhovali se sem, Flynt Leverett a Hillary Mannová byli klíčovými osobami, které tvořily americkou zahraniční politiku vůči Íránu. Hillary Mannová se podílela na tajných vyjednáváních s íránskou stranou. Flynt Leverett byl vysokým poradcem v Bílém domě. Nyní oba konstatují, že byla Amerika ponížena.

Flynt Leverett: Amerika přišla o svou důvěryhodnost. Přišla o důvěryhodnost mezinárodně. Vypadá slabě. Vytváří dojem, že sebou jen tak bezcílně háže do různých stran. Má vládu, která -- rád bych se mýlil -- není ochotna tak radikálně změnit kurs, aby tyto katastrofické chyby napravila.

Reportér: Takže co se bude dít po celý další rok:

Hillary Mann: Během nadcházejícího roku budeme potenciálně na cestě ke konfliktu. S Íránem se jednat nebude a mezinárodní komunita neví, co má dělat: je opravdu ochromena americkým postojem, který není důvěryhodný.

Reportér: Do doby před několika týdny byl poradcem pro Írán pro Dicka Cheneyho David Wurmser. Zatímco Leverett a Mannová jsou mainstreamoví konzervativci, Wurmser je neokonzervativec. Ale i on souhlasí, že Amerika vyrobila spoušť.

David Wurmser: Na výzvědných odhadech je něco svou podstatou chybného a nebezpečného. Je nebezpečné je zveřejňovat. Když jsou prozrazeny. Tento ale nebyl prozrazen, ten byl oficiálně zveřejněn.

Reportér: Ale Bílý dům se rozhodl, že to udělá.

Wurmser: Rozhodl to zveřejnit Bílý dům, ale na tom je něco velmi nebezpečného, a to hned dvakrát. Zaprvé, jako bývalý výzvědný profesionál, vím, že výzvědní pracovníci, kteří píšou tyto zprávy, vždykcy to píší s nějakou politickou kalkulací. Vědí, že to, co píší, může skončit ve veřejné doméně.

Reportér: Takže Bílý dům podle vás udělal chybu, že tuto zprávu zveřejnil?

Wurmser: Byla to velká chyba.

Promarněné příležitosti

Za scénou, během roku 2001, měly Spojené státy a Írán společný cíl. Obě země nenáviděly Taliban. Hillary Mannová byla v OSN.

Hillary Mann: Byl tam můj íránský kolega a můj ruský kolega. Spolu jsme prosazovali co nejpřísnější sankce proti Talibanu.

Reportér: A Írán vám při tom pomáhal?

Hillary Mann: Íránci nám nesmírně silně pomáhali. Jejich vliv byl klíčový. Íránci i Rusové byli nesmírně důležitými, klíčovými partnery. A byli dokonce ještě energičtější při svém odporu proti Talibanu a ve své ochotě bojovat proti Talibanu než USA.

Reportér: Pak přišel den 11. září.

Hillary Mann: Byli jsme evakuováni, šla jsem pěšky domů a zatelefonoval mi při té cestě můj íránský protějšek. Ptal se, jestli jsem v pořádku, vyjádřil své zděšení nad tím útokem. Íránci mi pak sdělili asi o čtrnáct dní později, že udělali rozhodnutí, že nám budou bezpodmínečně pomáhat, že nám budou poskytovat bezpodmínečnou podporu, budou dělat všechno, co budeme potřebovat.

Flynt Everett: Mně se zdálo, že tohle je opravdická příležitost. Že bychom s Íránci mohli spolupracovat ve snaze dosáhnout našich společných cílů v Afgánistánu, proti al Kajdě. Ale mohli jsme toho také využít jako otevřené dveře.

Reportér: Když Amerika provedla invazi do Afghánistánu, svědčí Mannová, íránský diplomat nabídl Spojeným státům, že je bude informovat o cílech, které by měli Američané bombardovat. V této době jednala Hillary Mannová s Íránci pravidelně každý měsíc, v Ženevě a v Paříži.

I poté, co prezident Bush označil Írán za člena "osy zla", jednání pokračovala. A pak Írán Spojeným státům nabídl svou obrovskou nabídku.

Hillary Mannová: Írán nabídl, že zastaví svou hmotnou podporu pro organizace jako Hamas, Hizbollah a Islámský džihád. Musíte si uvědomit, že tou dobou Evropská unie nezakazovala hmotnou podporu z Evropy pro Hamas. Írán nabídl přísnější postoj vůči těmto organizacím než jaký zastávala Evropská unie.

Reportér: Myslel to Írán vážně?

Hillary Mannová: Jsem přesvědčena, že to mysleli naprosto vážně.

Reportér: Jak na to reagoval Bílý dům?

Flynt Leverett: Bílý dům to nebyl ochoten přijmout. Nebyla vydána na to žádná oficiální americká reakce.

Reportér: Bílý dům řekl: Nejednejte s těmito lidmi, musejí se vzdát stejně všeho terorismu?

Leverett: Ten argument jsem slýchával v Bílém domě často.

Reportér: Dobrý argument?

Leverett: Ne, protože to v podstatě znamená, že ty problémy nikdy nevyřešíte. Nikdy nedosáhnete skutečné změny íránského chování. A znamená to, že nemůžete provádět diplomacii, zaměřenou na vyřešení těchto problémů.

Reportér: Když se Leverett a Mannová pokusili zveřejnit to, co se stalo, v deníku New York Times, poté, co z vlády z frustrace odstoupili, Bílý dům to zcenzuroval. Jestřábi soustředění kolem viceprezidenta Cheneyho tvrdí, že jakákoliv nabídka z Íránu byla jen iluzí.

Wurmser: Myslím, že s Íránci neexistoval nikdy ohledně této velké nabídky žádný otevřený vyjednávací proces.

Reportér: No, oni říkají, že neexistoval, protože jste nedovolili, aby se to stalo. Polovina vlády nechtěla s Íránem vůbec vyjednávat, protože jste byli tak úporně spojení s myšlenkou "osy zla". Pokuyd Írán nabízel, že přeruší kontakty s organizacemi Hamas, s Islámským džihádem, s organizací Hezbollah, nabízel, že se zbaví teroristů, to nebyla vážná nabídka?

Wurmser: Ne, protože jde o daleko víc. Musejí se přiznat k terorismu z minulosti. V Teheránu jsou lidé, kteří nám musejí být vydáni.

Reportér: Ať to bylo jakkoliv, v Teheránu nyní triumfuje prezident Ahmadinedžád. Zdůrazňuje, že americká výzvědná zpráva, podle níž Írán přestal vyvíjet jaderné zbraně před čtyřmi roky, je vítězstvím Íránu nad Amerikou. Flynt Leverett je přesvědčen, že Amerika promarnila své šance.

Flynt Leverett: Všechno to byla jen politika biče. Írán se musí stoprocentně vzdát. Nebyl tam žádný cukr. Amerika nenabídla žádné strategické nabídky, v důsledku nichž by byly ústupky pro Írán výhodné.

Reportér: Ale je možné říci, že Írán přestal v roce 2003 vyvíjet jaderné zbraně v důsledku amerických hrozeb.

Flynt Leverett: Je však nepopiratelné, že Írán dál vyvíjí jadernou technologii pro elektrárny. V roce 2003 nekupovali odstředivky. Neobohacovali uran. A myslím, že kdybychom bývali s Íránem vyjednávali, v roce 2003 jsme s nimi mohli uzavřít dojednanou dohodu o jaderných otázkách, která by zabránila nebezpečí šíření jaderných zbraní. Teď je to daleko obtížnější, protože íránský jaderný program, i když je zaměřen jen na palivo, je daleko pokročilejší.

Reportér: Takže americká vyjednávací pozice vůči Íránu je dnes daleko slabší než dříve.

Wurmser: Je nutno přiznat, že je tomu tak.

Moderátorka ve studiu: Amerika je nyní v daleko slabší vyjednávací pozici. Co se bude teď dít s americkou zahraniční politikou v krátkodobé perspektivě?

Reportér: No, americká zahraniční politika vůči Íránu bude klopýtat dál, beze změny, avšak zpod ní byl vytažen koberec. Americký prezident stále nepřímo vyhrožuje, že použije proti Íránu vojenskou sílu, jako poslední možnost, tato hrozba musí zůstat na stole, ale ta hrozba je stále víc nepřesvědčivá. Nikdo neočekává, že Amerika podnikne vojenské akce proti Íránu, když všech jejích šestnáct výzvědných služeb konstatovalo, že cílem vojenských akcí mělo být zabránit realizaci íránského jaderného vojenského programu, který ale podle nich byl zastaven před čtyřmi lety. A proč bylo výzvědným službám dovoleno tuto zprávu zveřejnit? Byla oficiálně zveřejněna, protože jinak by byla neoficiálně prozrazena. Americké výzvědné služby zuří ohledně toho, co se stalo s výzvědnými informacemi ohledně Iráku, mají pocit, že jejich informací bylo zneužito, a nedovolí, aby k něčemu podobnému došlo znovu.

Moderátorka: Je tedy možné, že až do příchodu nové vlády nedojde v americké zahraniční politice vůči Íránu ke změně?

Reportér: Je to víc než možné. Tento prezident, jak jsme slyšeli, provádí politiku biče a nikoliv cukru. A ten bič -- to jediné, co měl, se mu teď rozbil. Z ideologických důvodů je proti vyjednávání s Íránem, a i kdyby změnil názor, nikdo ho už neposlouchá, protože je stále slabší, jak míjejí měsíce. Írán je nyní ve velmi silném postavení. Evropané, Němci, Francouzi a do určité míry Britové, budou dál na straně Ameriky, prosazují americké sankce proti Íránu, jenže je důležité, že Rusko a Čína ty sankce nechtěly schválit v minulosti a určitě je neschválí ani teď.

                 
Obsah vydání       7. 12. 2007
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci
7. 12. 2007 Balujevskij ve Washingtonu: Blufuje Írán?
8. 12. 2007 Kartelový skandál britských supermarketů
8. 12. 2007 CIA zničila videozáznam mučení svých vězňů
9. 12. 2007 Lumír Bobek z Českého svazu mužů opisuje
7. 12. 2007 Bůh má Jiřího Čunka rád Bohumil  Kartous
7. 12. 2007 Zachraňme Terezu Anna  Čurdová
7. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Falešné alternativy neboli mediální pasti Immanuel  Wallerstein
8. 12. 2007 Krize politična, elektronická peep show a nutnost politického transvestismu Mirek  Vodrážka
30. 11. 2007 Jací jsme
7. 12. 2007 Strategické lety strategických bombardérů
7. 12. 2007 Írán: Pohádky tisíce a jedné noci 2, ale teď už doopravdy, milé děti
7. 12. 2007 PPF a ruský Ingosstrach
7. 12. 2007 Některé činy nelze ani vysvětlit, ani obhájit Štěpán  Kotrba
8. 12. 2007 Myšlenka dne (včerejšího): Zelení nejsou ekologičtí
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Oči prchly pod kameny Petr  Maděra
7. 12. 2007 Voda vroucí, možná živá Ladislav  Žák
7. 12. 2007 Se spoustami vzpomínek budu muset něco podniknout Pavel  Kopecký
7. 12. 2007 Ceterum autem censeo Ladislav  Žák
7. 12. 2007 "Doufám, že tě to nezdrtí, ale budeš popravena" Jan  Čulík
7. 12. 2007 Student češtiny z Oxfordu hledá dočasnou práci v České republice
7. 12. 2007 Informácie treba ryžovať Mária  Moravčíková
6. 12. 2007 Padl hlavní důvod, my lžeme dál... Jan  Neoral
7. 12. 2007 Ruská flotila vyplouvá na světové oceány
6. 12. 2007 Greenpeace v Prunéřově
6. 12. 2007 Letoun F-16 sestřelil balistickou raketu Stanislav  Kaucký
6. 12. 2007 Budu protestovat proti bičování znásilněné dívky Lukáš  Lhoťan
7. 12. 2007 V Bhópalu to nebyl terorismus
7. 12. 2007 S panem Wagnerem nás pojí jen určitá kultivovanost
6. 12. 2007 Mandelinka bramborová vrací úder Filip  Gregor
6. 12. 2007 Národ pod palbou Fidel Castro Ruz
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
4. 12. 2007 Urážím ji, protože je blbá! Jan  Paul
6. 12. 2007 Výsledky mezinárodního výzkumu PISA 2006
6. 12. 2007 Kdo si také stěžuje do Štrasburku František  Beneš
6. 12. 2007 Dnes stávka - co zítra? Václav  Votruba
6. 12. 2007 Toulky nacionalismu českou minulostí Lukáš  Zádrapa
6. 12. 2007 Chlapsky řízný Karel Steigerwald a jeho fressen, ficken, fernsehen v Mladé frontě Karel  Březný
6. 12. 2007 Vládci světa Milan  Valach
5. 12. 2007 Být vášnivým Čechem Luděk  Toman
5. 12. 2007 Hrůzo hrůz: BBC interviewuje komunistku!
17. 11. 2007 Hospodaření OSBL za říjen 2007

Írán RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   
18. 9. 2007 Schyluje se k válce s Íránem?   
18. 9. 2007 Směřujeme nezadržitelně k válce s Íránem, varuje OSN   
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
12. 9. 2007 Svět se změnil - 11.9.2001 Antonín  Hubený
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein