8. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 1. 2008

Pracuji jako lékař na největším anesteziologicko-resuscitačním oddělení v naší republice, kde jsou léčeni pacienti s nejtěžšími onemocněními, tedy na často hraně života a smrti. Třetina našich pacientů umírá. Předávat příbuzným těch, které opustil jejich blízký, spolu se zdrcujícími zprávami fakturu za (neúspěšnou) léčbu je nepříjemné. Téměř nikdo z našich pacientů, vzhledem k tíži svého stavu, není schopen vyjádřit poučený souhlas s hospitalizací, a tedy placením poplatků. Máme na to vůbec právo? Ale zvykneme si.

U některých našich nemocných (typicky obětem dopravních úrazů nebo mladým pacientům s prasklou výdutí mozkové tepny) dojde "jen" ke smrti mozku, a zbytek těla je předán pro transplantační účely, aby zachránil další životy. Paří k nejtěžším chvílím v naší práci sdělovat příbuzným (typicky rodičům), že od jisté chvíle je již jejich nejbližší po smrti, jen přístroje udržují zbytek těla v chodu. Jenom vypadá, že spí. Příbuzní se loučí u lůžka. Sestřička se zachová jako profesionál intenzivní péče, podává příbuzným židle. Za rohem se rozbrečí ale každá. Pak poslední pohlazení po ruce, odvádíme příbuzné stranou, těžko hledáme slova útěchy. Chtěl bych se zeptat pana Cikrta a Julínka, hrozí mi taky pokuta pojišťovny, když dám raději 180 Kč za hospitalizaci takovéhleho pacienta ze svého?

Sloupek
Vladimír Holan

Trhnutím končící opony
jdou loutky do sebe
a také náš duch už není pro možnosti
a jenom nicota je zase taková,
jaká byla předtím... Ano,
ale i ona, kampak se poděla?...

ze sbírky Na sotnách. Československý spisovatel, Praha 1967. Mezi svých deset básní vybrala Marcela Pátková.

8. 1. 2008

Rath definitivně vyhrál spor s Dalíkem a ODS

ČTK 15:35│ Bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) dnes definitivně vyhrál svůj spor s premiérovým spolupracovníkem Markem Dalíkem a ODS. Za slova o korupci se jim nemusí omlouvat ani platit odškodnění. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který tak potvrdil červnový verdikt Krajského soudu v Praze. Občanští demokraté a Dalík se proti nepravomocnému rozhodnutí odvolali.

"Odvolání bylo zamítnuto," řekl dnes ČTK mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

8. 1. 2008

Britské listy se obrátily dopisem na několik čelných editorů a reportérů televize BBC s prosbou o vyjádření k "mlčení" nad kontroverzí o dvou diplomatech, vyhoštěných z Afghánistánu a nad "editací" Frostova rozhovoru s Bénazír Bhutto. Okamžitě se telefonicky ozval Peter Barron, editor publicistického pořadu BBC Newsnight. Konstatoval, že pořad Newsnight pochybnosti nad rolí obou diplomatů sdílí a že záležitost vyšetřuje. Informace, které poskytly Britské listy , které však nelze zdrojovat, a ani tedy podrobně citovat, označil za zajímavé a uvedl, že pořad Newsnight směřuje své vyšetřování věci v Pákistánu a Afghánistánu obdobným směrem. Newsnight oba muže požádala o rozhovor, ale odmítli ho poskytnout.

O kontroverzním vystřižení věty o smrti Usámy bin Ladina z Frostova rozhovoru s Bénazír Bhuttovou nevěděl a byl upřímně šokován takovou praxí. Řekl, že prošetří i tuto záležitost.

8. 1. 2008

Zkušenosti lékaře z prvních 8 dnů po zavedení poplatků

Máme za sebou osm dnů zkušeností s regulačními poplatky a jejich výběrem. Zkušenosti se týkají především ambulantních ošetření, lékáren a pohotovostní služby. Na ostatní aspekty (hospitalizace) je skutečně příliš brzo pro posuzování. Totéž se týká i posuzování doplatkového limitu 5 000.- Kč a způsobu jeho vracení. Jak se říká - život ukáže.

Nicméně několik věcí lze i po těchto osmi dnech říci:

Předně, dle mých zkušeností, skutečně lidé doplatky platí bez problémů. Zdržuje to a do ordinace - ambulance zanáší zcela nový prvek. Já jsem byl zvyklý, že v ordinaci se já věnuji nemocnému.

Zápisy dokumentace dělám po jeho odchodu. Bývalo to tak, že sestra neruší, pouze dohaduje termíny kontrol, ci provádí aplikaci injekcí nebo měření tlaku. Teď dohaduje výběr peněz, stvrzenek a vracení drobných.

8. 1. 2008

Životní minimum je společensky uznanou minimální hranicí příjmu, pod kterou nastává stav hmotné nouze. Životní minimum vymezuje výši nezbytných finančních prostředků pro domácnost k dočasnému zajištění základních životních potřeb jejích členů. Tolik oficiální server České republiky a údaje, které do něj dodalo ministerstvo práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS).

ŠOK│ Aktuální čísla znamenají, že osaměle žijící muž nebo žena má v roce 2008 nárok na 2400 Kč od státu na svou osobu a 2020 Kč na úhradu nákladů na domácnost. Pokud ovšem domácnost má. Bezdomovci domácnost nemají. Zkusili jste žít v zimě na ulici z 2400 Kč na měsíc ? V tu chvíli i páchání bagatelní trestné činnosti dostává jinou dimenzi. Pokud vás nechytí, pomůžete si beztrestně. Pokud vás chytí na podzim, stihnete se přiznat zavčas, dostanete se do vazby či vězení na zimu. A máte zdarma ubytování i stravování, stejně jako lékařskou péči. Lepší než ona mýtická svoboda, za kterou většina národa cinkala klíči před osmnácti lety...

8. 1. 2008

ŠOK 14:30│ Prosincové šetření CVVM se věnovalo dvěma otázkám v souvislosti se záměrem umístit na českém území radarovou stanici, která by byla součástí systému antibalistické obrany USA. Podle nejnovějšího průzkumu CVVM nechce radarovou základnu 70% dotázaných. Podporuje ji 23 %. Od června 2007 stoupl počet rozhodně nesouhlasících o 4% na 44% a o 1% stoupl počet těch spíše nesouhlasících na 26%. O 6% klesl počet těch, kteří spíše souhlasí na 16% a o 1% stoupl počet těch, kteří rozhodně souhlasí na 7% . Znamená to, že s výstavbou americké základny rozhodně nesouhlasí 15% voličů ODS a spíše nesouhlasí dalších 25% voličů ODS. 73 % občanů chce referendum o základně, proti němu je 19% občanů. Tvrdými odpůrci referenda jsou pouze tvrdí příznivci základny - i 49% voličů ODS si přeje referendum...

CVVM: Občané o americké radarové základně v ČR ZDE

8. 1. 2008

VINA TOPOLÁNKOVY VLÁDY:

Na otřesné svědectví Danuše Neumannové ze Severních Čech, ženy v invalidním důchodu, která napsala o tom, jak ji v nemocnici neobratným zákrokem způsobili vážné zranění a že po zavedení plateb za lékařskou a nemocniční péči teď nemůže vyjít s penězi, takže jí hrozí buď trvalé onemocnění, nebo bezdomovectví, reagovali v redakční poště čtyři čtenáři. Jeden z nich paní Neumannové vcelku právem doporučil, aby zdravotnické zařízení, které jí úraz způsobilo, žalovala. Tři další občané se nabídli, že paní Neumannové platby za zdravotní péči uhradí z vlastní kapsy.

Těm třem čtenářům jménem paní Neumannové upřímně děkujeme. Předáme jí na ně kontakty. Máme však na paní Neumannovou pouze poštovní adresu, nikoliv email ani telefon, protože při vyplňování Vzkazu redakci BL je neuvedla. Pokud BL čte pravidelněji, prosíme, aby se s námi spojila emailem, záležitosti urychlíme.

Její otřesný případ jsme však publikovali především proto, že jde o vážný systémový problém.

8. 1. 2008

Nikdo vám nenahradí bolest, ztrátu výdělku, trvalé následky či zkaženou dovolenou - přestože jako oběť se člověk nijak neprovinil. Nikdo vám tedy ani nenahradí poplatek v nemocnici.

Vidím v Danuši Neumannové nenažraného sobce, který chce vylhanou historkou dostat víc z cizího.

8. 1. 2008

Mám dojem, že tento případ paní Neumannové byl již v české TV, nevím zda v ČT24. Volala tam totiž do diskusního pořadu (název si nemohu upamatovat) jistá žena, která řekla o svých značných zdrav. potížích a o výměně svého bytu.

Pozvaní hosté z ní byll vyloženě nervózní, replikovali, že je nutno se poptat na sociálce a mimikou naznačovali, že ani tam jí neporadí. A rychle se snažili přejít k dalšímu již triviálnějšímu dotazu.

Moje doporučení je následovné:

8. 1. 2008

REFORMA ZDRAVOTNICTVÍ

Chtěl bych podpořit paní Miroslavu Novotnou v jejím názoru. Sám považuji tyto jednorázové poplatky ve zdravotnictví za ruskou ruletu se smůlou. Lidská společnost je postavena na principech solidarity. Jak se říká: "jednou ty mě, podruhé já tobě".

Ale jednoznačně bych kvalifikoval zákon pana Topolánka a Julínka za čin způsobující všeobecné ohrožení, tudíž jde o trestný čin. Může se totiž vyskytnout někdo, kdo si zamění vysoce nakažlivou, nebo dokonce smrtelnou chorobu s chřipkou. Aby ušetřil čtyřicet korun, koupí si plato prášků proti horečce a pokusí se to vypotit, hůře pak přechodit, protože nechce přestat s prací. Výsledek?

Dokáže si pan Julínek s Topolánkem představit sociologické, popřípadě hospodářské důsledky svých činů? ptá se Drahomír Strouhal.

Pokud se vyskytne kdokoli, kdo onemocní kvůli přechozené chřipce někoho jiného, nebo nedej bože horší chorobou, měl by tyto dva slavné zákonodárce zažalovat o finanční náhradu škody na organismu. A měl by si cenit svého organismu vysoko.

8. 1. 2008

Snaha radního Janečka pomoci panu S je chvályhodná. Mě ovšem neuspokojuje. Tvrdím, že město zanedbává povinnost pečovat o potřeby bezdomovců. Izolovaná pomoc panu S to nevytrhne.

V odborných kruzích USA a Západní Evropy je stará vesta, že desítky procent bezdomovců jsou lidé s vážnou duševní poruchou. Stanovení procenta závisí na metodě a kritériích, vždy jde o desítky procent. Bezdomovců trpících psychózou (nemocí z okruhu schizofrenie) je 20- 40 procent, ačkoli prevalence v populaci „domovců“ je 1%. Jejich bezdomovectví není dobrovolně přijatý životní styl, jak říká mýtus, ale důsledek řádně neléčeného onemocnění. Protože se o bezdomovce po této stránce téměř nikdo nestará, jsou rozpoznáni obvykle náhodně, v celém západním „kulturním“ světě za podobných okolností. Většinou tak, že jsou do léčebny přivezeni za asistence policie po konfliktu v němž se chovali divně, často po úrazu nebo během léčení nemoci, když se při ošetření chovají nápadně. Často se pak ukáže, že zřejmě trpí psychózou řadu let a nikdy nebo už dlouho nebyli léčeni. Místo života v němž by byli v lepším případě vyléčení a platní, v horším méně nemocní a schopní se společensky zařadit, prožívají život opovrhovaných vyděděnců ve špíně, hladu a zimě.

8. 1. 2008

říká polský ministr zahraničí Sikorski

AB │ Polský deník Gazeta Wyborcza přinesl minulý týden rozhovor s ministrem zahraničí Radoslawem Sikorským, jehož podstatná část se týkala případné protiraketové základny USA na polském území (titulek zněl: Na základně jsme se ještě nedohodli). Rozhovor vedl Jacek Pawlicki. Nabízíme překlad části tohoto rozhovoru, už jen pro zajímavost, jak odlišně je dialog veden a jaká argumentace (a mediální manipulace :-) pochopitelně) se v polském prostředí uplatňuje v porovnání s tím českým.

8. 1. 2008

V rozhovoru pro dnešní vydání polského týdeníku Newsweek řekl polský premiér Donald Tusk : "Otázku (umístění) protiraketového štítu bychom určitě neměli uspěchat." .... "Uvědomte si, že štít je zamýšlen jako obrana USA, ne Polska," dodal premiér s tím, že obě země musejí o celé jednat. Znovu tak potvrdil zdrženlivý postoj nové polské vlády k americkým záměrům na stavbu protiraketového štítu ve střední Evropě. ...

iHNed: Tusk: Rozhodnutí o protiraketové základně se nesmí uspěchat ZDE

HN: Polsko váhá nad základnou USA ZDE
Týden/ ČTK: Polsko: s protiraketovou základnou nebudeme spěchatZDE
8. 1. 2008

Média oznámila, kolik vydělal manažer ČEZ pan Roman. Před časem kritizoval ministr Bursík ČEZ za to, že při některých probíhajících rekonstrukcích (Tušimice, Prunéřov aj.) nedosahují tato zařízení účinností srovnatelných se světovou úrovní.

Je známo, že na technické obory středních i vysokých škol se hlásí minimum zájemců, pro některé je to až druhá či třetí volba, tedy jakési východisko z nouze. Strojní fakulta Západočeské Univerzity stěží udržuje obor konstrukce parních turbin, konstrukční kanceláře např. ve Škodě Holding doslova vymírají, absolventi nepřicházejí a jsou nahrazováni ad hoc výpomocí externistů, neznalých oboru, což zase zatěžuje zkušené konstruktéry, kteří je to musí učit a jejich práci dvojnásob kontrolovat. Totéž platí pro dílenské profese, nejen tzv. dělnické. Současná výroba vyžaduje přítomnost inženýrů při výrobě, kontrole, montáži v dílně i na elektrárně, píše František Řezáč.

8. 1. 2008

Zaujal mě příspěvek pana Řezáče "Zaplaťe konstruktéry". Myslím si, že vše nespočívá jenom v penězích. Nikdy za více jak čtyřicet let své aktivní činnosti jsem se nestkal s jediným člověkem, který by řekl: " Já jsem se svým platem spokojený, dostávám tolik kolik si zasluhuji." Téměř každý poukazoval na to, že on bere tolik a tolik, zatímco jeho kolega, který dělá stejnou práci, bere víc. Myslím si, že na nedostatku technických kádrů, techniků nebo inženýrů, ale stejně tak jenom vyučených řemeslníků, má svůj podíl obyčejná lenost. Proč je menší zájem o studium na technických školách ? Důvod je jasný - je tam matematika . Matematika se nedá naučit, odbiflovat.Té se musí rozumět a to vyžaduje nutně myšlení a je mnoho těch, které myšlení bolí.

8. 1. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ

Světoznámý hospodářský revizor, účetnická firma Ernst & Young uveřejnila listinu 100 nejdražších firem světa. A mezi nimi bylo letos už deset z Číny, a na špičce všech dokonce podnik PetroChina.

Čína - nová supervelmoc TÉMA BL

Michael Marčák: Je to jako vždycky, Aranko. ALe jestli i ty mi řekneš, že se zvýšily ceny, tak to nebude prostituce, ale prachsprostý znásilnění
8. 1. 2008

8. 1. 2008

"Češi obvykle všechno vidí negativně, a když k něčemu dojde , podělají se".

Předseda vlády České republiky Mirek Topolánek (ODS) v rozhovoru pro HN
iHNed: Mirek Topolánek: Premiérem chci být ještě šest let ZDE

8. 1. 2008
Otevřený dopis starosty Cerhenic předsedovi vlády ČR Mirkovi Topolánkovi

V pátek 4. ledna 2008 jsem si přečetl rozhovor, který jste poskytl Hospodářským novinám, a který byl v tomto deníku otištěn na desáté straně. V tomto interview mimo jiné uvádíte: "Češi obvykle všechno vidí negativně, a když k něčemu dojde PODĚLAJÍ SE". Váš výrok se mě hluboce dotkl. Celá věc je však o to horší, že Vy, jako jeho autor, zastáváte v rámci ústavního systému naší země jedno z nejodpovědnějších míst. Jak můžete reprezentovat národ, o němž máte tak nevalné mínění?

8. 1. 2008

Bin Ladin is dead. Bhutto is dead.

Chybějící tři a půl minuty v rozhovoru al-Džazíry s Bénazír Bhuttovou

reakce na článek Tomáše Krčka "Musela Bhuttová zemřít, protože řekla, že je bin Ladin mrtev?", v kontextu s diskuzí šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka s editorem BBC, zveřejněnou v článku "Bénazír Bhuttová: BBC se omlouvá za cenzuru rozhovoru", s komentářem Jana Čulíka "Cenzura, nebo redakční práce?", a s přihlédnutím k analýzám Štěpána Kotrby "Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia" a "Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc?" a v kontextu s další diskuzí na toto téma

O tom, že Benazir Bhuttová vyslovila inkriminovanou větu o tom, že Usáma bin Ládin je mrtev (už více než šest let), jsem se dozvěděl náhodou v den její smrti. Při studiu materiálů kolem jejího zavraždění jsem narazil i na rozhovor na al-Jazeera. Nevěnoval jsem tomu upřímně řečeno příliš pozornosti, protože tak pouze dále potvrdila, že je Usáma bin Ládin dávno mrtev - informaci, pro kterou existuje více nezávislých, jakkoli vzájemně si odporujících zpráv.

Egypt, al-Wafd, 12. 26. 2001 News of Bin Laden's Death and Funeral 10 days ago ZDE

Khaleej Times/ DPA, 23. 9. 2006: Osama bin Laden is dead: French paper ZDE

Smrt Bénazír Bhuttové a další souvislosti TÉMA BL

8. 1. 2008

Dovolte podotek k otázce vědomého či lajdáckého stříhání v médiích (Al Jazeera, BBC) v případě rozhovoru s paní Bhutto. Za významnou považuji poznámku Jana Čulíka, odkazující k někdejšímu "elitářskému" étosu BBC. Nejsem mediální historik, ale pokud vím, vskutku byly dříve časy, kdy BBC i jiná masmédia měla snahu publikum kultivovat (česky zušlechťovat?), vzdělávat - krom samozřejmé služby informační.

8. 1. 2008

Obávám se, že jak to vidí pan Vimmer, tak to prostě není. Od svého vzniku byla existence BBC nastavena tak, aby nebyla závislá na vládě. Ani za druhé světové války nevysílala BBC propagandu, jen se samozřejmě vyhýbala zveřejňování tajných či strategicky významných vojenských informací. Jak napsal ve svých memoárech John Simpson, kdyby to bývalo možné, měla by reportéra i v Berlíně, protože je vždy potřeba, aby byla slyšet druhá strana.

8. 1. 2008

Titulek článku Tomáše Krčka o interview Benazir Bhuttové s Davidem Frostem dostal redakční doplněk: "Další konspirační teorie?". Pozoruhodná je i redakční poznámka vsunutá do Krčkova textu: "BBC na svých stránkách uvádí, že Frostův rozhovor s Bhuttovou na svůj server převzala z Al Džazíry a po celou dobu záznamu je na obrazovce vidět logo Al Džazíry". Proč takovou poznámku vůbec připojovat, když jádrem věci není původ reportáže (tedy logo), ale zjevná manipulaci s významným výrokem Behazir Bhuttové.

Bylo ale opravdu nutné takovým způsobem zpochybňovat lehce dosažitelná fakta?

8. 1. 2008

SITA│AFP│ Na vyšetrovaní vraždy pakistanskej opozičnej líderky a bývalej premiérky Bénazír Bhuttovej sa bude podieľať aj pakistanský detektív, ktorý v roku 2002 vyriešil prípad vraždy spravodajcu amerického denníka Wall Street Journal a, informovali v utorok predstavitelia krajiny. Zubaír Mahmúd bude spolupracovať s tímom britských vyšetrovateľov skúmajúcich decembrový atentát na Bhuttovú, ktorý uvrhol Pakistan do chaosu a vyžiadal si odloženie kľúčových parlamentných volieb. "Pripojil sa k vyšetrovaniu a bude spolupracovať s tímom londýnskej metropolitnej polície (Scotland Yard)," uviedol vysoký pakistanský predstaviteľ pre agentúru AFP. Bénazír Bhuttová, rivalka prezidenta Parvíza Mušarráfa, zahynula 27. decembra 2007 pri samovražednom bombovom a strelnom útoku na predvolebnom politickom zhromaždení v meste Ráwalpindi.

Daniel Pearl - Wikipedia ZDE

BL 22.2.2002: Americký novinář David Pearl byl zavražděn v Pákistánu ZDE
8. 1. 2008
Blanka Nyklová

Většina zpráv a komentářů, které se zabývají životem a násilnou smrtí pákistánské političky a kontroverzní osobnosti Benazir Bhutto, neopominou zmínit, že byla první demokraticky zvolenou premiérkou v muslimské zemi. Důsledky této skutečnosti ale sledují jen málokteré.

8. 1. 2008

Již několik let trvá nespokojenost ministerstva spravedlnosti a také části soudcovské komunity s úrovní činnosti Nejvyššího soudu ČR. Nespokojenost dávají najevo také jeho soudci, a to nikoli nějaká nepočetná "pátá kolona", jak by se dalo soudit z blábolení Marie Benešové v nedělních Otázkách Václava Moravce. Za příčinu nedostatků se obecně považuje způsob, jímž soud řídí jeho předsedkyně Iva Brožová. Situace na Nejvyšším soudu ČR je vážná.

8. 1. 2008

Vadí mně platby za děti, za chronicky nemocné, za pacienty v komatu. Také za zraněné ne vlastní vinou při autonehodách, za oběti kriminálních činů.

O přečtení výtvoru z dílny Ministerstva zdravotnictví, který se honosně nazývá Návodem na použití českého zdravotnictví jsem získala dojem,že pacient si vše způsobil sám a proto je teď nemocný, musí k lékaři a tudíž platit (záměrně nemluvím o odvodech z platu na zdravotní pojištění).

8. 1. 2008

V neděli jsem sledoval vystoupení mluvčího Ministestva zdravotnictví na tel. stanici Prima a Otázky na ČT 1. K mému překvapení jsem se dozvěděl, že peníze vybrané na poplatcích (v nemocnicích, u lékařů či v lékarnách) jsou příjmem oněch subjektů a nikdo neví, zda se zpět vrátí do systému, jejich další využití je nekontrolované (či spíše nekontrolovatelné), zkrátka to vypadá jako další a velmi korupční "dárek" ODS. A přitom při překročení limitu 5000,- Kč budou pojišťovny ( tedy ne ti, u kterých bylo "přeplaceno") přeplatky vracet . Proboha - z jakých účtů !??. Prosím proto o osvětlení - je-li to ve Vašich možnostech - tohoto problému, píše K. Pazderník z Mladé Boleslavi.

Rozdělení Kosova - německá tanková kolona KFOR
8. 1. 2008

Kde hledat odpovědi na motivy násilného rozbití Jugoslávie, při právě probíhajícím a bohužel možná ne posledním dějství této tragédie, dějství, které lze nazvat uloupení Kosova?

Kdysi úspěšná, mírumilovná a přitom multinárodní země Jugoslávie byla rozcupována na kusy. Titův osobitý model socialismu, který byl západem více jak tolerován, přestal být tolerován s pádem železné opony. Stal se hrozbou životaschopné politické alternativy k středoevropskému „divokému“ kapitalismu tunelářů. Byl to režim, který byl stalinským gerontosocialismem dehonestován, který však po více jak třicet let dokázal, že vedle sebe žili v míru Srbové, Chorvati, Makedonci, Černohorci, Slovinci. Jugoslávie, kam naši otcové jezdívali na dovolenou, již neexistuje. Místo něj jsou tisíce hrobů bývalých občanů oné Jugoslávie. Ono „bratsko jedinstvo“ slova, na která bral Tito takový důraz, zní jen ve starých písních. V snad posledním dějství, je snaha srazit na kolena Srbsko a jeho hrdý národ.

Domnívám se, že pár řádek s odkazem na autora, jímž není nikdo jiný než československý prezident „osvoboditel“ Tomáš Garrigue Masaryk, pomůže se orientovat. I jeho sen o společném státě rozbili.

Rozdělení Kosova - německá tanková kolona KFOR, 1999

8. 1. 2008

A je otázkou, jaký přesně má smysl taková diskuse jinde, třeba v USA

Funkce prezidenta republiky v ČR je především reprezentativní a čestná. (Některá prezidentu republiky ústavně vyhrazená jmenování -- jako předsedy vlády a některých dalších klíčových funkcionářů -- mohou ovšem sehrát v politickém životě státu závažnou roli.) Přitom o této funkci nerozhodují přímo samotní voliči, nýbrž společné hlasování obou komor našeho parlamentu. (Způsob volby je ústavně určen v § 58 Ústavy ČR.) Úřadující prezident ČR Václav Klaus je mezi voliči nadprůměrně populární, takže pro veřejnost žádnou předvolební prezentaci na veřejnosti -- třeba v televizní debatě -- nepotřebuje. Jeho protikandidát, Jan Švejnar, je v české veřejnosti nesrovnatelně méně znám, takže by naopak názorový "duel" s V. Klausem uvítal; i když by taková debata mohla mít jen nepřímý vliv na těch 281 ústavně určených "volitelů" (a V. Klaus s veřejnou diskusí se svým protikandidátem pochopitelně nepočítá; byla by pro něho kontraproduktivní).

8. 1. 2008

Obvinění BL z levičáctví a komunismu považuji za nespravedlivé, píše Jan Potměšil. BL jsou opravdu o tom, "o čem se v ČR nehovoří" - co nenajdu v LN (o MfDnes nemluvě), najdu v BL.Byly to ostatně BL, kdo v několikaletém předstihu informovaly o radarové základně (9. 7. 2004 ZDE, citoval je v této věci deník Guardian dne 13. 7. 2004, ZDE), ať už na ní máme jakýkoliv názor. Mainstreamové noviny bohužel neinformují, ale především odrážejí názory a předsudky svých čtenářů (a inzerentů), a právě proto jsou BL nezastupitelné.

Články o zdravotnictví (abych byl konkrétnější) nečtu, protože mě to příliš nezajímá, a s principy Julínkovy reformy zároveň v zásadě souhlasím (můj otec svým směšným platem a v podstatě bezplatnými zlepšovacími návrhy v oblasti ozařování a rádio-terapie "dotoval" zdravotnictví 25 let, na příkladu jednoho hypochondrického příbuzného též vím, co to je "bezplatně" dojit zdravotnictví a na příkladu svého zesnulého dědečka též vím, co to je, když chcete endoprotezu, ale nejsou peníze nebo místo v pořadníku, a když musíte "bakšiš" zaplatit "bokem", protože oficiální platbu systém neumožňuje.

Neplivejte tedy na "blisty", a buďte rádi/y, že existují. Třeba se příště zastanou i Vás.

8. 1. 2008

Mantrou současnosti je ekonomický růst a ztržnění všeho možného. To že jiné aspekty života ustupují zcela do pozadí, je evidentní fakt a na Britských listech k tomu bylo v posledním roce mnohokrát publikováno a jsou o tom i empirická data. Nicméně je fakt, že např. volný čas, čas strávený s rodinou apod. již jako zdroj růstu je v zásadě vyčerpán, lidé se dělí na přepracované a nezaměstnané. A tak se nabízí další cesta ke zbohatnutí a růstu -- chudší, nemocní a méně schopní občané.

Ti totiž v sociálním státu požívají, z mnoha důvodů, jistých podpor nebo sociálních vymožeností. Ty samozřejmě stojí jisté peníze, které by mohly být slovy našich finančních analytiků použity efektivněji. Pohrdlivé úsměvy a demonstrované sociální ohledy vždy, když se mluví o rodinách s dětmi, zdravotně postižených a dalších sociálních skupinách, to jen naznačují. To je samozřejmě pravda, podpory těchto lidí jsou neefektivní z pohledu trhu a ekonomického rozvoje.

8. 1. 2008

Přečtl jsem si článek "Skandální postup států EU i Česka na jednání Valného shromáždění OSN" na BL a rád bych vás upozornil na tento článek z deníku Rovnost v němž jeho autor poukazuje na stále otevřenější propojení Občanské demokratické strany s krajní pravicí. Určitě to alespoň částečně vysvětluje proč zahranični politika ČR pod vládou ODS směřuje k odmítáni kritiky fašismu a rasismu, míní Lukáš Lhoťan.

Poznámka ŠOK: Iniciativě extrémní pravice, špiček neonacistů, neonacionalistů a ultrakatolíků pod názvem D.O.S.T. , kterou podepsalo i několik čelných poslanců ODS, se věnuje i analytický článek na serveru radikálních antifašistů. Začíná proces zjišťování společných zájmů parlamentní pravice a ultrapravicových radikálních bojůvek. "Byl jsem rád, že jsou tam nějaké výhrady vůči byrokracii v Evropské unii a neutuchajícím množení různých předpisů a regulací," řekl podle médií k petici D.O.S.T. poslanec ODS Juraj Raninec. Brněnský xenofob, zastupitel Petr Paulczyňski měl problémy s rasismem nedávno, kdy si zažil svých pět minut mediální slávy za anticiganistické vtipy a výroky na svém webu. Ultrapravicová neonacionalistka Edelmannová se také nesetkala s předsedou ODS Topolánkem nadarmo. Poslanci ODS Dundáčková, Páralová, Raninec, Ježek, Prosek či Pleva tak stojí v řadě spolu s předsedou Vlastenecké fronty Davidem Macháčkem nebo zakladatelem Národně sociálního bloku Janem Kopalem. Začíná stejný proces, jaký proběhl už před sedmdesáti lety. Historie se vrací. Politická pravice i katolická církev hnědnou. V celé Evropě.

Antifa: Stejně vás D.O.S.T.anem... ZDE

Deník: Politikům ODS dělá společnost extrémní pravice ZDE
iHNed: Několik politiků podepsalo výzvu, pod níž jsou i jména extremistů ZDE
iDnes: Politici ODS podepsali petici, kterou iniciují extremisté ZDE

BL 21. 1. 2006, Štěpán Kotrba: Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama ZDE

BL 12. 8. 2005, Lukáš Jelínek: Co se skrývá za setkáním předsedy ODS s předsedkyní Národní strany? Fronta vpravdě národní ZDE
8. 1. 2008

Mezi ty, kteří, dosti jednostranně kritizují odpor ČSSD proti zřízení Ústavu pro studium totalitních režimů, se zařadil i Ondřej Neff v Lidových novinách ze dne 5. 1. 2008 článkem "Žádný div, že deník Právo idealizuje totalitu". Jistou útěchou nám může být, že spolu s ČSSD to "schytal" nejen deník Právo, jak je ostatně již z titulku patrno, ale dokonce oba prezidentští kandidáti, takže bychom se snad mohli alespoň trochu cítit být v celkem dobré společnosti. Ale přece jen by bylo vhodné uvést některé věci na pravou míru.

ČSSD rozhodně neidealizuje žádnou totalitu a rozhodně neidealizuje minulý komunistický režim. Popřela by tím svoji vlastní historii i osudy a životní zkušenosti mnoha jejích členů, což by měl uznat každý, kdo se třeba jen povrchně seznámil s událostmi v této zemi za posledních alespoň sto let. Ze falešným obviňováním ČSSD jsou dva základní - doufejme jen - omyly: smysl ústavní stížnosti poslanců a deformování historické paměti národa.

8. 1. 2008

uříznutí kšandy - zvyk mezi filozofy při prohrané při (Jára Cimrman)

...ale asi bych měl začít nějakými konkrétními výtkami k článku.

Alespoň pár za všechny: věty "Protesty proti jaderným zbraním se soustřeďovaly na americké zbraně. Protiválečná shromáždění protestovala jen proti válkám, vedeným Američany. Kampaň proti trestu smrti se zaměřovala na Texas." "Byl to postoj, který je typický. Ameriku aktivisté odsuzují za každou, i tu nejmenší chybu zatímco vrazi, diktátoři a zločinci, kteří stojí v čele jiných států, těm aktivistům jaksi nevadí.", byly přeloženy z článku který začíná autorovou vzpomínkou na svoji matku Glorii Webb a její přátele a jejich aktivismus ("these protest"). Jde tedy o vyrovnání se se specifikou částí protestů, Webb nikde netvrdí, že popisuje protesty obecně, ale jen TY protesty, kterých se s nadšením účastnil jako mladík. Analogicky - je logické, že pokud budeme psát o antisemitismu, či neonacizmu, budeme uvádět případy antisemitských a neonacistických skupin. Ani odpor většiny obyvatel jednoduše výskyt těchto zel nepopře.

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
4. 1. 2008

KNIHOVNA BRITSKÝCH LISTŮ

V domku přes řeku umřela stařenka, tři dny ji vystavovali v rakvi a vesničané se s ní chodili rozloučit. Třetí den po polednách byla všechna okna domku otevřená, srpen dohoříval ke konci a přes řeku se nesly nábožné ženské hlasy, které zpívaly. Je to krásné zpívat, když někdo umře, a neplakat, když přišel čas. Zatímco pan farář uvnitř domu měl řeč nad mrtvou, dívala se Bětka, jak po černé řece, potažené stříbřitým chmýřím, plavou proti proudu bílé husy a jak po nebi plynou bílá oblaka. Zdola se k ní ve sladkých, rychle zmírajících vlnách přidávala vůně floxů a lehký vítr šustil v korunách stromů a jeho svist už byl podzimní. Průvod šel přes řeku, dechovka hrála a Bětka stála na louce a zdálo se jí, že čas proplouvá jejím tělem od hlavy a v patách se uzemňuje jako tichý blesk a věčný oheň. Jsme možná laděni na jeden tón, anebo na jediný mnohohlasý hlas.

(Eda Kriseová, Arboretum)

Převedli jsme do digitální formy kompletní text první monografie o české nezávislé literatuře, která vycházela v exilových nakladatelstvích během dvou desetiletí husákovské normalizace. Kniha z roku 1991 je autentickým otiskem toho, jak svědčili nezávislí čeští a slovenští spisovatelé o zkušenosti svého společenství.

Jan Čulík, Knihy za ohradou: Česká literatura v exilových nakladatelstvích 1971-1989 ZDE

8. 1. 2008

Od Nového roku je i v Česku povinně přidáván do benzínu tzv. bioethanol, jehož zavádění se zdůvodňuje snahou o snížení spotřeby fosilních paliv a emisí CO2. Skutečný účinek je však opačný. Dokonalá absurdita, ale přitom ještě poměrně zanedbatelná ve srovnání s možným vlivem na ceny potravin. A "nejlepší" na tom je, že na odpovědných místech to už dávno vědí.

7. 1. 2008

Výměna dějinně filozofických paradigmat a absolutních politických perspektiv opět zasáhla naši zemi. Vizi beztřídní, a tedy bezproblémové, společnosti klasického marxismu-leninismu vystřídala neoliberální předpověď 'konce dějin`. Na pozadí této nové změny se nabízí zamyšlení nad významem, resp. smyslem výrazu 'sametová revoluce`: jednalo se o autentickou celonárodní politickou emancipaci s cílem radikální demokratické transformace společnosti, anebo o další import hotového společenského modelu a nahrazení jedné tečky za dějinami druhou? A dále: jsou nešvary české polistopadové reality -- vyrabování národního majetku, devastace práva a nárůst kriminality spojený s celkovou vulgarizací společnosti - především dědictvím předchozího režimu, anebo představují jakousi specifickou variantu celkového krizového procesu, který svět od konce 80. let prodělává?

8. 1. 2008

Rostoucí výroba biopaliv zkreslila vládní rozpočty, vedla k vzrůstu cen potravin a způsobila v jihovýchodní Asii likvidaci lesů, konstatoval hlavní vědecký konzultant britského ministerstva zemědělství.

Robert Watson, bývalý čelný vědecký konzultant Světové banky kritizoval americký program výroby etanolu a německou bionafty jako nákladově nejméně efektivní. Uvedl, že zřejmě jedinou ekonomicky přijatelnou metodou výroby biopaliv je jejich výroba z cukrové třtiny v Brazílii.

8. 1. 2008

OBSCÉNNÍ ZISK ZE STÁTNÍHO MONOPOLU

7.1. 2008 jsme se například ZDE a aZDE dozvěděli, že

"Martin Roman - sáhl po všech svých zbylých opcích, a celkově si tak přijde podle aktuálního kurzu na 677 milionů. Již dříve oznámil, že sto milionů věnuje na rozvoj soukromého gymnázia."

Zaráží mne, jak může management společnosti s majoritním státním podílem státu takto hospodařit s prostředky společnosti, kterou vede, když zároveň vydírá své klienty, kteří nemají alternativu již z principu věci, píše Pavel Zoch:

8. 1. 2008

Leden 2008 -- boj o témata v médiích

Stalo se v BL zvykem připomínat České televizi, že neplní roli veřejnoprávní služby. Obvykle právem, ČT své místo ve společnosti zneužívá, vzpomeňme jen namátkou: téma obnovení přítomnosti cizí vojenské velmoci na území ČR, opakovaně nerovný přístup malých stran do ČT v důležité době před volbami, evidentně záměrná liknavost a nedůslednost (viz např. plané sliby ředitele ČT Janečka: ZDE ) tedy NEODSTRANĚNÍ plýtvání z veřejných rozpočtů apod. Proto mě velmi potěšily nové večerní Události, komentáře ve 22.30 na ČT2 -- dvoje poslední moderoval Jakub Železný (*1973). Ve čtvrtek 3. ledna 2008 správně upozornil na probíhající celebritizaci médií (celebritizace -- viz např. ZDE ), v pátek 4. přinesl další důležité téma - problémy bezdomovců. Role veřejné služby je tedy Jakubovi Železnému jasná: s pomocí veřejnosti správně třídit priority a udržet klíčová témata v aktuálním povědomí společnosti.

8. 1. 2008

"Ani ne jedno procento [kněží] nemá něco společného s problémy morálního a sexuálního chování."

Katolický kardinál Cláudio Hummes v článku Aktuálně.cz: Církev pořádá modlitební štafetu proti pedofilii kněží ZDE

Kaaba
8. 1. 2008

V předchozí části "průvodce šarí'ou" jsme se věnovali charakteru islámského práva. Povaha šarí'y však nebyla od počátku pevně daná, stejně jako jednotlivé normy islámského práva, ale konečné všeobecně uznávané podobě islámského práva předcházel dlouhý a zajímavý historický vývoj.

V předislámském období mělo dominantní roli primitivní nepsané zvykové právo, předávané z generace na generaci ústním podáním a ustálenou praxí. Jeho platnost nebyla opřena o zjevení ani o legislativní text, ale o autoritu otců a praotců, kteří se jím "odnepaměti" řídili. Platila zásada dobře známá i z evropského právního vývoje -- "co je staré, je dobré". Jedinec nebyl odpovědný Bohu, ale svému kmeni a odkazu předků.

1. díl seriálu o islámském právu : Islámské právo šarí‘a ZDE
8. 1. 2008
Zajímavá je skutečnost, že se nikdo necítí potřebu se k tomuto absurdnímu "státnickému" aktu zelených vyjádřit a vysvětlit toto jednání. Media jako vždy "svobodně" poslušně mlčí a poslanci, kteří dovedou intervenovat vládu s přízemními blbostmi (zneužívání auta a pod) o takovéto závažné věci rovněž raději ztichli a to včetně poslanců opozičních. Rezoluce vyzývá dokonce jmenovitě ke spolupráci nevládní organizace. O aktivitě českých nevládních organizací proti zbraním z ochuzeného uranu , na příklad "Člověka v tísni" rovněž není nic známo. Zde je pro ně prostor: mohly by nebezpečí předcházet a ne jeho důsledky jenom zmírňovat.

Američtí aktivisté protestují proti radaru", BL 18. 11. 2007 ZDE

8. 1. 2008

Umělecký aktivismus, radikální umělecká forma balancující na hraně sociálního aktivismu a umělecké tvorby, odsouvá estetickou kvalitu díla do pozadí, neboť primárním posláním uměleckého aktivismu je upozornění na určitý fenomén, autory považovaný za společensky problematický. Diskuse o tom, co je a co není umění, je zde v podstatě bezpředmětná, neboť dílo - v případě diverzní akce skupiny Ztohoven ze dne 17. června 2007 - by mělo vést k diskusi o povaze masových médií a jejich úloze v demokratické společnosti.

8. 1. 2008

Při nedělním "právním" sporu Otázek Václava Moravce znělo z obrazovek silné výrazivo. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, příslušník strany známé nálepkami "grosstapo" či "náběh na policejní stát", čelil stínové kolegyní alias špatnému svědomí resortu, Marii Benešové. Známá sekernice justice hovořila o mafiánských strukturách, kariéristických skupinkách, jež momentálně slouží zájmům Občanské demokracie. Toho času vládnoucí. Pomineme-li logický zájem opozice podvracet již tak chabé postavení kabinetu, do nenávratna ztracený rok křesťanského kalendáře vzbuzuje v ohledu práva a spravedlnosti skutečné pochyby. Uplatňování úžasné římské zásady, že je lepší propustit sto viníků nežli odsoudit jednoho jediného bez viny, se cynickým zástupům v Čechách úplně obrátilo. A mění se v klasické.

8. 1. 2008

Ačkoliv vyšetřování vraždy pakistánské političky Benazír Bhuttové ještě zdaleka neskončilo, prezident Parvíz Mušaraf má jasno. Vinu za smrt opoziční političky podle něj nese jen ona sama. "Protože se vyklonila ze střechy auta, myslím si, že je to její vina - nikoho jiného. Odpovědnost je její," řekl Mušaraf v rozhovoru pro americkou televizi CBS. ... ... Soudní experti navíc upozornili, že mnoho důkazů je nenávratně ztraceno, protože místo atentátu bylo už pečlivě vyčištěno.

Kristýna Greplová, iHNed: Mohla si za to, řekl Mušaraf o smrti Bhuttové ZDE

7. 1. 2008

V dvacátém století se o nikom jiném tak často nepsalo jako o Adolfu Hitlerovi, ale současně patřil k těm, kterým byl adresován tak velký počet dopisů. Zejména od roku 1933, kdy převzal moc v Německu, se jednalo každoročně o tisíce dopisů, týkajících se vyzdvihování jeho osobnosti, blahopřání, přísah věrnosti a vyznání lásky a oddanosti. Jejich počet , který Hitler obdržel, odráží vzrůst jeho popularity mezi německým národem. Jestliže v roce 1925 se vešly do jediného šanonu, pak od ledna do dubna v roce 1933 jich bylo na tři tisíce, které nesly razítko kanceláře říšského kancléře. Koncem téhož roku jich bylo 5000 a v následném již 12000.

7. 1. 2008

Kathy Švejnarová v Magazínu Práva, JiříParoubek zpovídaný v Právu Alexandrem Kramerem, diskuze o poplatcích v Otázkách Václava Moravce či monolog Tomáše Cikrta uzavírající Nědělní partii na Primě. Rozhovory, které měly občanům zprostředkovat informace o nadcházející prezidentské volbě, regulačních poplatcích ve zdravotnictví a i kauzy Ivy Brožové. A místo toho nabízejí chybějící otázky a spíše narůžovělý romantický obraz celebrit, které nás přesvědčují o báječných myšlenkách a ještě báječnějších reformách. A ani moderátor jim to se nesnaží příliš kazit. No posuďte, není to vlastně príma?

7. 1. 2008
"Právě tak se od nás Řekové lišili v hodnocení naděje: pociťovali ji jako slepou a záludnou; Hésiodos o ní v bajce naznačil něco velmi silného a tak podivného, že tomu žádný novější vykladač neporozuměl -- neboť se to příčí modernímu duchu, který se od křesťanství naučil věřit v naději jako ve ctnost."
Friedrich Nietzsche: Ranní červánky, aforismus 38

Pár dní po odeslání novoročenky jsem byl doslova zaplaven výčitkami. Že prý do nového roku nepřináším nic, na co by se adresáti mohli těšit. Do jisté míry námitku chápu; přesto ale musím trvat na tom, že pia fraus nikdy nic neřeší. Přát lidem, na nichž mi záleží, aby rok 2008 přežili ve zdraví, nepovažuji za neslušné. A vzhledem k situaci by po mě nikdo neměl chtít víc, než abych se k záležitosti krátce vrátil na Tři krále.

Nebýt optimistou je ovšem dnes prakticky téměř nepřípustné.

7. 1. 2008

Spotřebitel mediálních příběhů potřebuje vidět katastrofy, krev, sperma, ale také pohádky s dobrým koncem. Pohádky, v nichž se objeví statečný princ a krásná princezna je zachráněna. Nevyčítám politikům, že chtějí být prezentováni jako stateční princové, vím, že to nutně potřebují. Jenže tenhle příběh se odvíjel trochu jinak, než scénář připravené pohádky...

Za chladného dne na samém konci podzimu (17. 12.) našel bezdomovec v kontejneru novorozence místo použitelných zbytků potravin k snídani. Ve zmatku z nečekaného nálezu čekal před kontejnerem, až půjde někdo kolem. Volal na dvojici důchodců, aby pomohli. Trvalo 20 minut, než našel někoho, kdo zajistil pomoc. Kdosi se ho zpočátku snažil od popelnice odehnat.

7. 1. 2008

Někomu se může zdát start do nového roku skoro drastický, ale článek Věry Říhové a zprávu o tělesných trestech dětí ve Skotsku jsem přivítala. Shodou okolností se objevil také článek pana Jana Potměšila o hledání současné role mužů. Můj příspěvek se bude snažit pátrat po kořenech jevů, o kterých jste již četli. Kroužím kolem nich a celé problematiky od časů vlastního dospívání a stále sbírám další kamínky do mozaiky, která přede mnou pomalu vystupuje.

7. 1. 2008

POLEMIKA:

Antiamerikanismus, nebo oprávněná ztráta sympatií ?

Před několika týdny jsem byla napomenuta panem Čulíkem za vyhraněnost názoru týkajícího se stavu většiny americké občanské společnosti, intervenční politiky Spojených států a programových ambicí Pentagonu, který definoval jako jednostrannost. Šlo o článek "Proč tady nechci americký radar", jehož název již napovídá, že nepůjde o zvažování pro a proti, ale o odůvodnění postoje. Proto mě velice překvapil článek s názvem "Co je zdrojem antiamerikanismu: Amerika je obyčejná". Jednostrannost, nebo spíše omezenost pohledu, který tento článek představuje, je do očí bijící. Originál, ze kterého editor na BL čerpal jsem našla na stránkách BBC. ZDE

7. 1. 2008

Socialismus rozdělil lidi na dělníky, rolníky a pracující inteligenci. Tržní ekonomika, která bývá spojována s demokracií, to bohužel v českém pojetí dovedla k dokonalosti. Celé, co ji zajímá na lidech, je jejich práce a použití jako výrobního faktoru.

Aby nedošlo k mýlce - i já velmi rád pracuji a dokonce je mi velmi příjemné, pokud se mi v práci daří, mám měřitelné výsledky a dostanu za ně penízky. Horší už je, že jsem zaznamenal, že v současné společnosti jednak existuje celá řada lidí, kterým toto stačí ke štěstí zcela, no a jednak bohužel se mi zdá, že přestává jít o jiné věci.

7. 1. 2008

V kanadské Ottawě chtěji zahájit pomoc bezdomovcům podobným způsobem, jak to dělá 30 amerických měst a další 2 kanadská města - poskytnout jim garsonky a veškerou pomoc se živobytím, čímž hodlaji ročne na každém bezdomovci ušetřit 85,000.- dolarů a při tom podstatně zlepšit situaci, která se stala kritickou.

2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík
6. 1. 2008 BBC vydala oficiální omluvu ohledně rozhovoru Frost/Bhutto   
5. 1. 2008 Cenzura, nebo redakční práce? Jan  Čulík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner
7. 1. 2008 Topolánkova ČR: Mám platit nemocnici, nebo činži?   
7. 1. 2008 Pacienty to musí bolet!   
28. 12. 2007 Ještě jednou k posuzování kvality zdravotnictví: odpověď Petrovi Wagnerovi Matěj  Šuster
27. 12. 2007 Zdravotní péče v Kanadě je poskytována podle potřeby, nikoliv podle schopnosti platit   
23. 12. 2007 Chudí Angličané jsou zdravější než nejbohatší Američané   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
7. 1. 2008 Víkend s Právem , ČT1 a TV Prima aneb nejen poplatky jsou príma Vladislav  Černík
2. 1. 2008 Diskriminace celebritálního obdivu tvůrců vůči sexu před kamerou Štěpán  Kotrba
31. 12. 2007 Těžký osud mediálních dinosaurů Štěpán  Kotrba
28. 12. 2007 Pornoproducentka v České televizi? Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Ředitelka Slovenského rozhlasu vyhrožuje rušením Symfonického orchestru Štěpán  Kotrba
28. 11. 2007 ČT ve svém zpravodajství manipuluje, ať se nevymlouvá   
23. 11. 2007 Deska týdne na Radiu Wave   
20. 11. 2007 Atari Terror živě v Second Life a na Radiu Wave   
14. 11. 2007 Dodržení zákona? Na svatýho Dyndy Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
8. 12. 2007 Krize politična, elektronická peep show a nutnost politického transvestismu Mirek  Vodrážka
28. 11. 2007 Šaháb: Rakety tisíce a jedné noci Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
15. 11. 2007 Profesor Zbyněk Raida k vládní zprávě o radaru: Konečně začátek věcné diskuse? Jakub  Rolčík

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl
10. 12. 2007 Máme skutečně ropy dost?   
3. 12. 2007 Silnější Putin a slabá Evropa   
29. 11. 2007 Další kolo sporu o ceny plynu Rusko - Ukrajina   
29. 11. 2007 Čína a Střední Asie - aneb jak to udělat, aby na Čínu zbyl alespoň nějaký plyn   
28. 11. 2007 Abiotická teorie neodpovídá na základní otázky a výzvy zlomu Michal  Brož
27. 11. 2007 Zpověď odpadlíka: proč nevěřit na ropný zlom?   

Čína RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2007 Planeta Země   
27. 12. 2007 Zastavilo se globální oteplování?   
14. 12. 2007 EU Spojeným státům: Probuďte se ohledně globálního oteplování   
5. 11. 2007 Miliardy lidí ohroženy válkami kvůli zhoršujícímu se klimatu   
27. 10. 2007 Chcete snížit svou uhlíkovou stopu?   
17. 10. 2007 ČR se nedostala do RB OSN -- změní to českou klimatickou politiku?   
16. 10. 2007 Neznám žádný důkaz, že globální oteplování způsobuje člověk   
16. 10. 2007 Neznalost důkazů neznamená, že neexistují Ladislav  Metelka
14. 10. 2007 Snad je jasno Ladislav  Žák
14. 10. 2007 Čulíkova potřeba poučovat, aneb globální politikum paniky Štěpán  Kotrba

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2008 Ranní procházka František  Nechvátal
3. 1. 2008 Spiaca rodina Lubomír  Feldek
2. 1. 2008 Františkovy lázně Antonín  Brousek
31. 12. 2007 Konec je začátek Petr  Koubský
27. 12. 2007 Zátiší Antonín  Brousek
24. 12. 2007 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
21. 12. 2007 ■ ■ ■ Ivan Martin Jirous
20. 12. 2007 ■ ■ ■ Vladimir  Nabokov
18. 12. 2007 Most Jan  Skácel
17. 12. 2007 Smlouva Jan  Skácel

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Vyjednávání v Afghánistánu je jedinou cestou vpřed   
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
20. 12. 2007 V iráckém pekle prý zamrzají ledy Daniel  Veselý
19. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Velký obrat? Zpráva NIE o Íránu Immanuel  Wallerstein
19. 12. 2007 "Demokracie" v Iráku znamená teror pro ženy Lukáš  Lhoťan
18. 12. 2007 Británie opouští Basru, nechává za sebou vraždění a chaos   

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný
8. 10. 2007 Stane se školné spásou českého školství? Jiří  Beránek

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Český film RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král
30. 10. 2007 Nové Dějiny české literatury v angličtině, poprvé po víc než třiceti letech   
4. 10. 2007 Topolánkova vláda ruší Divadelní ústav a chce zrušit Památník národního písemnictví   
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
30. 12. 2007 Poláci už ztratili zájem   
29. 12. 2007 Bush má vetovat zákon o raketové obraně   
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
17. 12. 2007 Americký radar teď odmítá ještě víc lidí   
6. 12. 2007 Chlapsky řízný Karel Steigerwald a jeho fressen, ficken, fernsehen v Mladé frontě Karel  Březný