16. 11. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 11. 2007

Američtí aktivisté protestují proti radaru

Toto prohlášení (viz níže) bylo ráno 17. listopadu v New Yorku předáno Martinu Paloušovi na české misi při OSN. Dopis je reakcí na výzvu, kterou po světě rozeslala skupina Ne základnám.

Tento americký protest podepsala řada lidí, kteří před listopadem 1989 organizovali protesty proti sovětským raketám SS20 a proti věznění českých mírových a lidskoprávních aktivistů z Charty 77 i z Nezávislého mírového hnutí.

Tyto protesty tenkrát organizovala Campaign for Peace and Democracy East and West vedená aktivistkou Joanne Landy. Dnes se tato organizace jmenuje trochu jinak, vyškrtla ze svého názvu East a West a pod vedením stejných lidí znovu reaguje na výzvu českých domácích aktivistů. Je historickou ironií, že protestní dopis od této delegace přebíral velvyslanec Martin Palouš, bývalý mluvčí Charty 77, kterého se tito Američané zastávali za totalitního režimu, vysvětluje z Kalifornie Jan Kavan.

Přicházíme dnes, abychom vyjádřili svou solidaritu se zítřejším protestem iniciativy Ne základnám v České republice, kde se bude konat demonstrace proti plánům české vlády umístit [do ČR] radar pro americký protiraketový systém.

Iniciativa Ne základnám si zvolila datum 17.listopadu, protože, jejich slovy symbolizuje toto datum svržení nedemokratického režimu v bývalém Československu a návrat zastupitelské demokracie. K této změně došlo v důsledku protestů statisíců lidí v ulicích Prahy před osmnácti lety. Podle názoru českých aktivistů je odpor proti plánované výstavbně nových zahraničních vojenských základen nejvhodnějším způsobem, jak si připomenout toto výročí.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že podstatná většina lidí v České republice se staví proti americkým vojenským základnám, ale česká vláda flagrantně ignoruje veřejné mínění. Jak konstatuje iniciativa Ne základnám: "Politikové věděli celou řadu let o amerických plánech postavit na českém území vojenskou základnu, ale utajili tyto informace před veřejností. Nepovažovali ani za důležité informovat o tom voliče před posledními parlamentními volbami." Tuto sobotu budou čeští aktivisté požadovat lidové referendum, které by mělo hlasovat o této klíčové věci.

Navrhovaná nová americká základna v České republice a s ní spojené antirakety, které mají být rozmístěny v Polsku, znamenají nebezpečnou eskalaci. Jak na to poukázali aktivisté z České republiky a z Polska, stejně jako z Maďarska, z Belgie, Řecka, Francie, Itálie, Německa a Spojeného království, realizace amerického plánu nepovede k posílení bezpečnosti. Naopak - povede to k novým nebezpečím a nejistotám. I když je [systém] charakterizován jako "obranný", ve skutečnosti umožní Spojeným státům útočit na jiné země bez obav z odvety. Také [systém] umístí "hostitelské" země na frontovou linii budoucích amerických válek. (Pražská deklarace: "Mír nepotřebuje nové rakety - Odmítáme americký protiraketový systém v Evropě, květen 2007).

A vskutku: oznámení, že mají být postaveny v České republice a v Polsku vojenské základny, už vyvolalo zlověstnou reakci z Ruska. Plánovaný americký radar pro Českou republiku a 10 antiraket pro Polskou netvoří bezprostřední hrozbu proti ruskému jadernému deterentu s jeho tisíci jaderných hlavic, ale jak letos 10. října zdůraznil list New York Times, činitelé v Kremlu se prý obávají, že systém ve střední Evropě povede k vybudování modernější raketové obrany, která by dokázala zneutralizovat ruskou jadernou moc.

Ruští činitelé pohrozili, že zaměří své střely proti Evropě, pokud Spojené státy budou tento systém realizovat. Uvedli také, že suspendují účast na jiné smlouvě, která omezuje rozmístění konvenčních zbraní v Evropě. Je to neospravedlnitelná reakce, která ohrožuje nevinné obyvatelstvo, ale je to součástí šílené logiky konfrontace supervelmocí, kterou americké rozhodnutí [postavit protiraketovou obranu] posiluje.

Washington tvrdí, že nové základny v Polsku a v České republice mají reagovat na raketovou hrozbu z Íránu, ale neexistují žádné důvěryhodné důkazy, že by dnes taková hrozba existovala. A militaristický postoj Spojených států, který Ameriku ani Evropu před takovou hrozbou zdaleka neochraňuje, jen její pravděpodobnost zvyšuje. Stačí se podívat na příklad Severní Koreje, kde dlouhé roky vojenských hrozeb ze Spojených států poskytly silnou pobídku, aby si zajistila na obranu jaderné zbraně.

Jsme přesvědčeni, že by žádný národ neměl vyvíjet jaderné zbraně, které jsou svou podstatou zbraněmi obrovského a všeobecného masového ničení. Spojené státy a další jaderné mocnosti mohou samy nejefektivněji snížit nebezpečí jaderných válek tím, že podniknou podstatné kroky k jadernému i konvenčními odzbrojení a nebudou vést preventivní války , ani jimi nebudou vyhrožovat - ani nebudou rozšiřovat jadernou hrozbu. Takové kroky existujících jaderných mocností by vytvořily politický kontext, který by silně přesvědčil nové země, aby nevyvíjely vlastní jaderné zbraně.

Jako Američané máme zvlášť silnou morální odpovědnost o této věci promluvit na veřejnosti. Americké základny ohrožují svět. Podle respektovaného zahraničněpolitického analytika Chalmerse Johnsona měly Spojené státy r. 2004 v zahraničí 737 vojenských základen a do toho se nepočítají posádky v Kosovu, v Afghánistánu, v Iráku, v Izraeli, v Kyrgyzstánu, v Kataru a v Uzbekistánu, ani americké vojenské a špionážní základny ve Velké Británii. Tato obrovská síť zahraničních základen podporuje zahraniční politiku vojenských intervencí a globálního zastrašování.

Jsme zdrceni, že Česká republika, namísto toho, aby stála jako lucerna míru, spolupracuje s expanzí Pentagonu a dovoluje, aby jí byla vnucena americká vojenská základna. Jsme zdrceni i tím, že Česká republika se nedávno postavila proti rezoluci OSN, která poukazovala na znepokojení ohledně vojenského využívání ochuzeného uranu. Česká republika byla jen jednou ze šesti zemí, které se postavily proti rezoluci, jíž podpořilio 122 států. Takovými činy dělá Česká republika medvědí službu vlastní bezpečnosti, protože proměňuje své vlastní území v terč, a vyhlídkám na mír i duchu 17. listopadu.

Jsme povzbuzeni zásadovými činy lidí v České republice, kteří se vydali do ulic, aby se postavili proti krokům směrem k nové studené válce, které prosazují elity, nereagující na veřejné mínění. Jsme s nimi v našem rozhodnutí spojit lidi všech zemí ve snaze vytvořit mezinárodní hnutí za mír, demokracii a sociální spravedlnost.

Toto prohlášení odevzdala českému velvyslanci Martinu Paloušovi v sobotu dopoledne 17. 11. v New Yorku tato delegace:

1. Joanne Landy, Campaign for Peace and Democracy
2. Margaret W. Crane, Trinity Lutheran Church, Manhattan
3. Cathey Falvo, MD, President, Physicians for Social Responsibility/NYC
4. Leslie Kielson, Coordinator, NYC-United for Peace and Justice
5. Jesse Lemisch, professor emeritus of History, John Jay College of Criminal Justice, City University of New York
6. Rosemarie Pace, Director, Pax Christi Metro New York
7. Stephen R. Shalom, Montclair Campaign for Peace and Justice
8. Barbara Webster, New Jersey Coalition to Bring the Troops Home Now
9. Cheryl Wertz, Executive Director, Peace Action New York State

Následující osoby se nemohly schůzky s velvyslancem Paloušem účastnit. Požádaly, aby byly k prohlášení připojeny jejich podpisy:

1. Thomas Harrison, Co-Director, Campaign for Peace and Democracy
2. Jennifer Scarlott, Co-Director, Campaign for Peace and Democracy
3. Ariel Dorfman, writer
4. Carolyn Eisenberg, Brooklyn for Peace
5. Daniel Ellsberg, Truth-Telling Project
6. Joseph Gerson, Director, Peace & Economic Security Program, American Friends Service Committee
7. Charlotte Phillips, M.D., Chairperson, Brooklyn For Peace (formerly Brooklyn Parents for Peace)
8. Ethan Vesely-Flad, Communications Co-Coordinator, Fellowship of Reconciliation and Editor, Fellowship magazine

Další informace: Joanne Landy, Thomas Harrison, and Jennifer Scarlott, Co-Directors, Campaign for Peace and Democracy, 2790 Broadway, #12, NY, NY 10025. Tel (212) 666-4001, Cell (646) 207-5203, Fax (212) 866-5847. Email: cpd@igc.org Web: www.cpdweb.org

                 
Obsah vydání       16. 11. 2007
17. 11. 2007 Akademik František Šorm zemřel právě před 27 lety Michael  Volný
18. 11. 2007 Petr Uhl: Žádná raketa není mírová. Podvádějící vládu musíme odmítnout. Petr  Uhl
18. 11. 2007 Američtí aktivisté protestují proti radaru
18. 11. 2007 Solidarity with opponents of proposed US military base in the Czech Republic
17. 11. 2007 Kolaborace "svědomí národa" v průběhu desetiletí Petr  Nachtmann
17. 11. 2007 Překvapivé reakce na americké pozvání ruských vojsk do Čech Petr  Nachtmann
17. 11. 2007 Panel IPCC: Globálním změnám podnebí se lze vyhnout
17. 11. 2007 Dezinformace Lukáše Rázla Jindřich  Kalous
17. 11. 2007 Iniciativa Pro referendum píše Klausovi
17. 11. 2007 Znepokojení: České úřady chtějí vydat izraelskou občanku do Běloruska
15. 11. 2007 Profesor Zbyněk Raida k vládní zprávě o radaru: Konečně začátek věcné diskuse? Jakub  Rolčík
17. 11. 2007 Těžko uvěřitelné úvahy státního raketového koordinátora
16. 11. 2007 Saša Vondra varuje USA
16. 11. 2007 Kdo je bude soudit? Boris  Valníček
15. 11. 2007 Servilně - a ještě lajdácky? Jan  Neoral
17. 11. 2007 Sametové pokrytectví Zdeněk  Bárta
16. 11. 2007 Je nutná válka s Amerikou?
15. 11. 2007 Paroubek: Posudek o škodlivosti radaru musí být přezkoumán Jiří  Paroubek
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Má Šimon Pánek copyright na 17. listopad?
16. 11. 2007 Eurooptimista Sarkozy Karel  Košťál
16. 11. 2007 Je neférové obviňovat Hutku ze špatných úmyslů Jan  Čulík
16. 11. 2007 Názor dne: Podporujete Ameriku, jaká už neexistuje
16. 11. 2007 Podvody, výmluvy, vina Boris  Cvek
16. 11. 2007 Udělal to Hutka ze závisti?
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
16. 11. 2007 Ropný zlom je lež -- plnou nádrž prosím Lukáš  Rázl
16. 11. 2007 Kdo je platí ? Karel  Košťál
16. 11. 2007 Do Kojetic je daleko Michal  Šanda, Milan  Ohnisko, Ivan  Wernisch
15. 11. 2007 Pokračování ruského konfliktu PPF a Děripasky
16. 11. 2007 Konzumujte, ale žijte zdravě! Jan  Paul
16. 11. 2007 Čtvrtstoletí Ladislav  Žák
16. 11. 2007 Všichni jsme možná neonacisti Luděk  Toman
16. 11. 2007 Turkmenský plyn přece jen do Evropy?
16. 11. 2007 Hutka versus Nohavica: kultura versus zábava Vladimír  Línek
15. 11. 2007 Herec, kolaborant, písničkář, udavač.... Petr  Partyk
15. 11. 2007 Případ Nohavica ukazuje hlubší problémy: Josef  Švéda
16. 11. 2007 Co určuje tu zášť?
16. 11. 2007 Aktivisti Milan  Cimburek
15. 11. 2007 O zákazech a zásazích Marek  Kopčaj
10. 12. 2007 V Německu se rozpoutal boj o středového voliče Richard  Seemann
16. 11. 2007 Blýskání na časy aneb Bushovo dědictví Daniel  Veselý
16. 11. 2007 Největším nebezpečím dnešní doby zcela jistě není fašismus Petr  Fiala
15. 11. 2007 YouTube: Policie ČR v Panské ulici napadla demonstranty
14. 11. 2007 Blahoslavený Mejstřík chudý duchem Anna  Čurdová
15. 11. 2007 Je nepochybně nejstatečnější zpytovat vlastní svědomí Václav  Žák
15. 11. 2007 Ideály jako porucha duše Ondřej  Slačálek
11. 11. 2007 Princip moci na pozadí války Milan  Valach
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Zabití bez výčitek svědomí Miloš  Kaláb
15. 11. 2007 Strašidlo komunismu v Čechách a na Moravě Adam  Votruba
15. 11. 2007 Diskriminace romských dětí ve školách: jak změnit praxi po zdrcujícím rozsudku štrasburského soudu?
15. 11. 2007 České ovzduší má problém -- topení uhlím a automobilovou dopravu
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
16. 11. 2007 Agregátor zpráv Právě dnes cenzuruje Britské listy
17. 11. 2007 Hospodaření OSBL za říjen 2007

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2007 Američtí aktivisté protestují proti radaru   
18. 11. 2007 Solidarity with opponents of proposed US military base in the Czech Republic   
17. 11. 2007 Iniciativa Pro referendum píše Klausovi   
17. 11. 2007 Překvapivé reakce na americké pozvání ruských vojsk do Čech Petr  Nachtmann
16. 11. 2007 Saša Vondra varuje USA   
16. 11. 2007 Kdo je bude soudit? Boris  Valníček
15. 11. 2007 Profesor Zbyněk Raida k vládní zprávě o radaru: Konečně začátek věcné diskuse? Jakub  Rolčík
7. 11. 2007 Chceme do ČR americké rakety proti Rusku!   
3. 11. 2007 Radar: Rusové nebudou v Brdech, tvrdí vysoký úředník českého ministerstva zahraničí   
30. 10. 2007 Připravují se USA na preventivní jaderný úder proti Rusku? Lukáš  Rázl
29. 10. 2007 Informovanost o základně? Ivan  Kunc
29. 10. 2007 Rakety a radar USA v Evropě - snahu získat nad touto částí světa kontrolu Boris  Valníček
28. 10. 2007 Rusko chce "demokratizovat" americký systém raketové obrany   
27. 10. 2007 Ruská a americká spolupráce v českých Brdech Miroslav  Polreich
26. 10. 2007 Z českých hor lze pohodlně držet na mušce raketová sila v Saratovské oblasti Stanislav Ivanovič Kozlov