7. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 1. 2008

Člověk jako výrobní faktor

Socialismus rozdělil lidi na dělníky, rolníky a pracující inteligenci. Tržní ekonomika, která bývá spojována s demokracií, to bohužel v českém pojetí dovedla k dokonalosti. Celé, co ji zajímá na lidech, je jejich práce a použití jako výrobního faktoru.

Aby nedošlo k mýlce - i já velmi rád pracuji a dokonce je mi velmi příjemné, pokud se mi v práci daří, mám měřitelné výsledky a dostanu za ně penízky. Horší už je, že jsem zaznamenal, že v současné společnosti jednak existuje celá řada lidí, kterým toto stačí ke štěstí zcela, no a jednak bohužel se mi zdá, že přestává jít o jiné věci.

To je třeba trochu rozvést, aby to bylo k pochopení. Osobně se domnívám, že člověk jako lidská bytost je nebo by alespoň měl být komplexní osobností. Ta v sobě zahrnuje složku pracovní, ale také rodinu, volný čas, kulturu, sport, přátele, koníčky, ale třeba také prostor pro hledání sebe sama a řešení určitých osobních problémů nebo pocitů. Co chápu jako problém, že v současné době je fantasticky hypertrofovaná ta složka pracovní, potažmo výkonová, vedle níž se věci jiné krčí nkde v koutku a dostávají svůj prostor až tehdy, pokud si na ně ta složka pracovní "vydělá". A pokud třeba z nějakých důvodů nevydělá, tak na ně není prostor vůbec.

Co je ještě horší, že při této složce pracovní se na principu konkurence a svobodného trhu ty další složky neberou v úvahu. Nejefektivnější je ten člověk, který pracuje bez ohledu na cokoli. Jsou lidé, kteří dnes z pracovních důvodů ani nezaloží rodinu, nemají čas na přátele apod. Pozor, tím neříkám, že třeba v určitém období by neměli lidé v práci "zabrat" a třeba i na úkor svého soukromí podat nadprůměrný výkon. Problém nastává až tehdy, pokud vlastně o nic jiného než o ten výkon NEJDE, pokud v práci zajímáte druhé nebo svého zaměstnavatele jen jako výrobní faktor. V tento moment práce přestává plnit svou důležitou funkci - funkci sociální, funkci seberealizace a možnosti rozvíjet interpersonální vztahy.

Dnes je však populární věci "neřešit". A to i věci poměrně vážné, protože je jaksi jednodušší je odsunout někam do podvědomí, kde tolik neotravují a soustředit se právě na ten pracovní výkon, ideálně ještě měřený nějakým ukazatelem produktivity práce. Jenže to je skutečně fantastické zúžení celého problému - bohužel podobné, jako bylo za raného socialismu úsilí stachanovců. Je nám jedno jak a na čem, hlavně že překonáme plán.

Další stránkou věci je hodnocení lidí a pracovní podmínky. Často je nejlépe hodnocen ne ten nejschopnější, ale ten, kdo má nejmenší skrupule a nejpevnější nervy. Pak je ovšem otázka, jestli jde skutečně o tvorbu nějakých hodnot a práci jako takovou, nebo jestli jde o to, co kdo vydrží, kdo si co nechá líbit a kdo co ještě snese. Stejně tak se řeší jen to, jaký je výsledek, za jakých okolností a podmínek ho bylo dosaženo či co při tom lidé prožili a zažili, to už trh nezajímá. Pokud si chceme konkurovat takto, mělo by se to alespoň jasně říci.

Stejně tak je dnes populární oddělení pracovního a soukromého života. Opět, aby nedošlo k mýlce - nejsem příznivcem toho, aby se při ranní poradě nejprve dvě hodiny probíraly soukromé záležitosti zúčastěných a zaměstnání se měnilo v rodinnou poradnu. Na druhé straně v současnosti to jde až do extrému, že skutečně nic z mimopracovního života nikoho v práci NEZAJÍMÁ, to si přece každý vyřeší individuálně. A to už je podle mě zase špatně, ono už i třeba vědomí, že lidé, se kterými pracujete, o vaší situaci vědí, někdy stačí k tomu, aby se celá řada věcí pozitivně vyřešila. Opět - přijde mi to jako raný socialismus, kdy matka nadšeně šoupla dítě do jeslí a svobodná odcházela řídit traktor. Jestli třeba neměla strach, co dítě v jeslích dělá, se neřešilo, hlavně že bylo zorané družstevní pole. Dnes třeba získaný nový klient.

A tak při bližším pohledu ona jednoduchá tržní filozofie v pořadí práce-peníze-zábava dostává dost povážlivé trhliny. I když - asi jak pro koho. Je mezi námi jistě dost těch, co mají nervy jako špagáty, dokáží postupovat životem bez ohledu (téměř) na cokoli a provádět celoživotně chladné a pragmatické kalkulace s cílem kariérního postupu a osobních zisků. Ale co ti ostatní?

                 
Obsah vydání       7. 1. 2008
7. 1. 2008 Topolánkova ČR: Mám platit nemocnici, nebo činži?
7. 1. 2008 Pacienty to musí bolet!
7. 1. 2008 Jste zatrpklí lidé
7. 1. 2008 Postkomunismus, nebo postdemokracie? Petr  Schnur
7. 1. 2008 Komedie masopustní, aneb ať si to každý přebere jak chce Karel  Dolejší
7. 1. 2008 "Čulík škodí"
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC
6. 1. 2008 BBC vydala oficiální omluvu ohledně rozhovoru Frost/Bhutto
4. 1. 2008 Bénazír Bhuttová: BBC se omlouvá za cenzuru rozhovoru
5. 1. 2008 Cenzura, nebo redakční práce? Jan  Čulík
5. 1. 2008 Al Džazíra není svatá, BBC není svatá, není svatý ani Guardian Štěpán  Kotrba
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík
7. 1. 2008 Člověk jako výrobní faktor Jan  Mertl
7. 1. 2008 Proč není nově narozené dítě Rosenbergových u matky? Jan  Potměšil
7. 1. 2008 Skandální postup států EU i Česka na jednání Valného shromáždění OSN Stanislav  Kliment
6. 1. 2008 Aféra skupiny Ztohoven v Guardianu
7. 1. 2008 Jak pomoci ottawským bezdomovcům Miloš  Kaláb
7. 1. 2008 Kořeny problémů dnešních rodin Hana  Mudrová
7. 1. 2008 Švindlování výrobců jako šance kupců, neboli Snížení cen na začátku roku Uwe  Ladwig
7. 1. 2008 Lesk a bída francouzsko-amerických vztahů a počátky americké "demokracie" Jana  Ridvanová
30. 11. 2007 Jací jsme
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou
30. 12. 2007 Co se stane v roce 2008
7. 1. 2008 Xenofob Bohumil Doležal varuje před muslimy Lukáš  Lhoťan
7. 1. 2008 Tříkrálový triptych o dojmech a pojmech Miloš  Štěpánek
7. 1. 2008 Vendelín Čtvrtek: Odložený happyend příběhu o zachráněném bezdomovci - část 1 Ivan  David
7. 1. 2008 Ranní procházka František  Nechvátal
7. 1. 2008 Porazme národní strom Sandra  Wain
7. 1. 2008 Hledání ztraceného štěstí Marie  Haisová
7. 1. 2008 Miliarda novoročních modliteb za mír Rami George Khouri
1. 8. 2007 Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? Immanuel  Wallerstein
29. 11. 2007 Pákistánské otazníky Daniel  Veselý
4. 1. 2008 Britské listy měly v listopadu už 156 tisíc návštěvníků, přes milion stažených stran
4. 1. 2008 Témata Britských listů - nejen pro novoroční poučení
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007