21. 12. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 12. 2007

Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy

postřeh posluchače zvukového záznamu diskuze s občany o radaru, Praha, ČVTS, Novotného lávka, 19. 12. 2007

Tak se nám to s tím radarem hezky vrbí. Hřmotný Valach s gulama, premiér Miroslav Topolánek, prohlásil ve svém zahajovacím projevu na kongresu ODS: „Nedopustit, abychom se opět plíživě sunuli do sféry geopolitického vlivu Ruska. To je ten pravý důvod, proč u nás má stát radarová základna. Už jenom proto stojí za to udržet tuto vládu.“

Možná je to jeden z hlavních důvodů, proč Topolánkova vláda vůbec vznikla, ale to nechme stranou. Díky za nalití čistého vína. Takže Rusko, nikoli Severní Korea nebo Írán, na které už nikdo nevěří, nikoli mlhavá hrozba arabského nebo islámského terorismu.

Náznaky jsme slýchali několik měsíců. Alexandr Vondra letos v září v USA řekl, že „pro nás v České republice, která leží mezi Německem a Ruskem, by zařízení s jistým počtem amerických vojáků bylo dobré“. Do Ruska si už několikrát šťouchl také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Takže Rusko, případně v nejasné souvislosti s Německem. USA nás ochrání. Dobrá.

Topolánek mluví o geopolitice. Co ale o ní skutečně ví? Když u nás byl v říjnu americký ministr obrany Robert Gates a řekl veřejně, že USA jednají s Ruskem o přítomnosti jeho inspektorů na radarové základně v Brdech, Topolánek jen zkoprněle zíral. Dotázán přímo novinářem na názor, na šeptané doporučení ministryně obrany Parkanové „nekomentuj“ poslušně sdělil, že necítí potřebu komentovat. (Oba vědí své od průšvihu Parkanové s písničkou při návštěvě prezidenta Bushe). Což mu ovšem nebránilo prohlásit příští den v televizi, že plán na kontroly Rusů v Brdech vymyslel sám už v lednu . Co může takový znalec říkat o geopolitice?

Týden: Gates: Ruští zástupci by mohli být na základně ZDE

Týden: Topolánek: Ruské vojáky nechci, kontroloři mi nevadí ZDE

Týden: Rusové chtějí jadernou paritu s USA ZDE

Týden: Rusko odmítá americké návrhy protiraketové obranyZDE
Týden: USA opět lákají Rusy na společnou protiraketovou obranu ZDE

Ve skutečnosti připomíná Topolánek spíše Škrholu. Možná znáte tu starou písničku Suchého a Šlitra o tom, jak Škrhola chtěl zahnat vosu sedící královi na nose tím způsobem, že se po ní mohutně ohnal sukovicí. „V tu ránu je po vose, ale i po králi,“ říká ta píseň.

Jádrem pudla je objektivní zhodnocení nebezpečí vosy, totiž Ruska. K tomuto hodnocení směřují dvě otázky. Je Rusko papírovým tygrem, nebo reálnou mocností? A pokud je mocností, ohrožuje své bližší i vzdálenější sousedy?

Rusko sice vypadalo stále více jako papírový tygr za Jelcina, ale od roku 2000, kdy se stal prezidentem Vladimír Putin, došlo k obratu. Není to v žádném případě návrat k předchozímu SSSR ekonomicky, politicky ani sociálně (Rusko už je a bude kapitalistické), ani geopoliticky (rozhodující je osamostatnění Ukrajiny). Zastavil se ale rozvrat. Pokud se Putinovi a jeho spojencům bude dařit řídit zemi s tak velkými zdroji racionálně, bude Rusko mocností s nadregionálním vlivem – ne tak silnou mocností jako Spojené státy, zejména ne vojensky, ale dostatečně silnou na to, aby nadregionální statut získala a udržela.

Strategie amerických neokonzervativců, která od roku 2000 až donedávna určovala globální politiku USA, počítala s Ruskem jako s papírovým tygrem. Důsledkem toho byla představa, že Rusko nesmí (protože nemůže) mít ve svém okolí žádné legitimní zájmy. To se dnes ukazuje jako vážný omyl, i v případě uvažovaného amerického radaru v českých Brdech. Kolikrát jsme byli ujišťováni, že „Rusové souhlasí“. Poté, co se za Putina porozhlédli a časem si spočítali, že dvě a dvě jsou čtyři, souhlasit přestali. Můžeme jim za to nadávat do zlých Rusů. Ale to je asi tak všechno.

Ohrožuje Rusko své bližší a vzdálenější sousedy? K tomu je nutná doplňující otázka: o jaký druh ohrožení by se mělo jednat? Pokud jde o ohrožení vojenskou intervencí (třebas raketami), odpověď zní, že primárně nikoliv. Rusko je dnes vojensky mnohem slabší než USA. Smířilo se se ztrátou Ukrajiny, Pobaltí a zemí střední Asie. Nemůže zde nic vojensky podniknout ve střednědobém a asi ani dlouhodobém výhledu a je si toho vědomo. Zůstala mu ale zbraň slabšího – odveta raketami v případě napadení. Zatím je dostatečná a Rusko zřejmě udělá co bude moci, aby si tuto dostatečnost udrželo.

Pokud jde o vliv na okolí, zůstává tedy Rusku hlavně ekonomika (a diplomacie, která se v politické rovině snaží dosáhnout maximum z toho, co nabízí vojenství, ekonomika a jiné zdroje). Rusko je a bude velkým zdrojem energetických surovin, ropy a zejména plynu, a také minerálních surovin. Nelze mu v zásadě vytýkat, když se s nimi snaží obchodovat (a využívat je jako politickou páku) obdobným způsobem, jako to dělají jiní. Výtky zaznívají zejména z těch stran, které nechtějí připustit Rusko do hry jako rovnoprávného účastníka. Ale v našem zájmu (zájmu České republiky) je, aby Rusko takovým účastníkem bylo. Rusko nemůže mít v oblasti energetiky jiný zájem, než výhodný obchod (tj. stejně výhodný, jako je obchod západních energetických koncernů). To sice může ohrozit privilegované postavení některých velkých světových energetických koncernů, ale nás v Česku to ohrozit nemůže, spíš naopak. To mimochodem platí také pro Německo a myslím, že jsou si toho Němci vědomi.

Takže zpět k nám. Může nás v Česku ochránit radar před hrozbou Ruska? Ve vojenské rovině zatím tato hrozba neexistuje. Může vzniknout v podobě ohrožení ruskými raketami pouze v tom případě, pokud bude u nás radar USA postaven. Radar tu hrozbu vyvolá, nikoli zažehná.

Může nás radar ochránit před jinými formami geopolitického vlivu? Například závislostí na energetických surovinách? Pokud souhlasíme s tím, že Rusko není papírový tygr, pak je odpověď také záporná. Je směšné předpokládat, že Rusko nebude mít žádný vliv, nebo že by se tento vliv dal potlačit vojensky. Tak jako má velký vliv Čína už tím, že dodává světu značnou část spotřební produkce. Jediným řešením je rozumná, pokud možno co nejširší globální dohoda o obchodu energetickými surovinami. Respektující pravidla slušného trhu, bez násilného vymáhání něčího monopolu. Násilné vymáhání, jak každý ví, není ruská záležitost.

Takže když nás chce Topolánek ochránit před Rusy radarem, chová se jako Škrhola. Radar nebude tím klackem, který krále – Českou republiku – zabije. Ale udělá jí pořádnou bouli. A jako poučení bude platit závěrečná strofa písně Suchého a Šlitra:

Chci vám říci, nijak vás však nenutím
malé věci řešte ruky mávnutím
nedělejte to tak jako Škrhala
nebudou vás považovat...
Za císaře pána! Jeho rodinu!

Nesestříhaný audiozáznam z celé besedy │33 MB WMA

aktuální dojmy účastníka diskuze Lukáše Neterdy: Americký radar chce česká vláda proti Rusku ZDE

postřeh panelisty diskuze Štěpána Kotrby: Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany ZDE
                 
Obsah vydání       21. 12. 2007
21. 12. 2007 The Czech government wants to have US military presence in the Czech Republic as protection against Russia Lukáš  Neterda
22. 12. 2007 Michael  Marčák
23. 12. 2007 Chudí Angličané jsou zdravější než nejbohatší Američané
22. 12. 2007 Poselství Vánoc Zdeněk  Bárta
23. 12. 2007 Rozpoznat znamení časů - Smlouva pro hospodářskou a ekologickou spravedlnost
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
22. 12. 2007 Polský premiér vůči Američanům přitvrdil - chce záruky
22. 12. 2007 Radar a logika Ladislav  Žák
23. 12. 2007 Vláda ODS chce naučit děti milovat své rodiče - třeba násilím Andrea  Cerqueirová
23. 12. 2007 Vánoční dárek ministra Pospíšila a jeho kolegyně Stehlíkové Anna  Čurdová
21. 12. 2007 Bezstarostný svět viděný očima České televize Bohumil  Kartous
21. 12. 2007 Tak mi k Vánocům odebrali invalidní příspěvek
21. 12. 2007 O vstupu do Schengenu Stanislav A. Hošek
21. 12. 2007 Co papež neřekl Lukáš  Lhoťan
22. 12. 2007 Myšlenka dne (včerejšího)
21. 12. 2007 Všechno by měly řídit ženy
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Michael  Marčák
22. 12. 2007 Kvalita zdravotnictví Petr  Wagner
21. 12. 2007 Kvalita amerického a britského zdravotnictví - irelevantnost zprávy Světové zdravotnické organizace Matěj  Šuster
21. 12. 2007 Lékařská péče v USA je extremně nákladná a nepříliš kvalitní
21. 12. 2007 Chtěli bychom to mít u nás s prezidentskou volbou také tak?! Miloš  Dokulil
21. 12. 2007 Ředitelka Slovenského rozhlasu vyhrožuje rušením Symfonického orchestru Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Dokud bude v ČT reklama, bude její vysílání komerční Jan  Stern
21. 12. 2007 Jaké jsou možnosti ruské protiraketové obrany a rizika amerického štítu
21. 12. 2007 Kupujte bezdomovcům k vánocům jízdenky na vlak Wenzel  Lischka
21. 12. 2007 Michael  Marčák
21. 12. 2007 Klaus: Není úkolem mým, ale především úkolem Vaším představit veřejnosti Švejnara Václav  Klaus
21. 12. 2007 Paroubek: Vyhýbání se diskusi je projevem slabosti Jiří  Paroubek
21. 12. 2007 Italská happy hour ve Zlaté Praze Michal  Vimmer
21. 12. 2007 Sonda do duše pražského číšníka Bohumil  Kartous
20. 12. 2007 Kdo se skrývá za "18.000" členy Českého Svazu mužů Jan  Potměšil
20. 12. 2007 Gramatické chyby a politika Miloš  Kaláb
20. 12. 2007 Články Lukáše Rázla o tom, že nedochází k ropnému zlomu, jsou nepřesvědčivé Petr  Dvořák
30. 11. 2007 Jací jsme
21. 12. 2007 ■ ■ ■ Ivan Martin Jirous
21. 12. 2007 Dárek od pana prezidenta Zdeněk  Jemelík
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod
21. 12. 2007 Děti se mají chránit, taky před rodiči: Povinné preventivní zdravotní vyšetřování Uwe  Ladwig
20. 12. 2007 Více Američan, nežli Čech?
20. 12. 2007 Paroubek: Klaus má strach se střetnout se Švejnarem
21. 12. 2007 Vánoce s Leonardem: Vánoce s Lucií Bílou, která vypráví gorilám pohádky
19. 12. 2007 Proč se Právo bojí vést veřejnou diskusi? Jan  Kavan
20. 12. 2007 Kavanův text odmítlo Právo z dobrých důvodů
20. 12. 2007 "Neokonzervativci" je rozbředlý pojem
20. 12. 2007 V iráckém pekle prý zamrzají ledy Daniel  Veselý
20. 12. 2007 Příznivci Rona Paula strhli historický rekord finanční podpory volební kampaně Jan  Zeman
20. 12. 2007 Radujte se, referendum nebude o státním tajemství Michal Z. Čenko
19. 12. 2007 Rozhovor s nebožtíkem Jan  Stejskal
20. 12. 2007 Skromný návrh ministru zdravotnictví ČR
16. 12. 2007 Hospodaření OSBL za listopad 2007

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
17. 12. 2007 Americký radar teď odmítá ještě víc lidí   
6. 12. 2007 Chlapsky řízný Karel Steigerwald a jeho fressen, ficken, fernsehen v Mladé frontě Karel  Březný
6. 12. 2007 Padl hlavní důvod, my lžeme dál... Jan  Neoral
30. 11. 2007 Daj-li medajli reportérovi České televize - a mně se chce něco říct...   
26. 11. 2007 Spolehlivý a společný systém mezinárodní raketové obrany je racionální, nikoliv však současné americké řešení   
23. 11. 2007 Námezdný propagandista Tomáš Klvaňa, bojovník proti pravdě o radaru Jakub  Rolčík
23. 11. 2007 Americký radar podpoří komunisty v příštích volbách   
22. 11. 2007 Útočný radar Jan  Teplík
19. 11. 2007 Blížíme se tomu, co bývalo? Jan  Tamáš
18. 11. 2007 Američtí aktivisté protestují proti radaru   
18. 11. 2007 Solidarity with opponents of proposed US military base in the Czech Republic   
17. 11. 2007 Iniciativa Pro referendum píše Klausovi   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
8. 12. 2007 Krize politična, elektronická peep show a nutnost politického transvestismu Mirek  Vodrážka
28. 11. 2007 Šaháb: Rakety tisíce a jedné noci Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
15. 11. 2007 Profesor Zbyněk Raida k vládní zprávě o radaru: Konečně začátek věcné diskuse? Jakub  Rolčík
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
3. 11. 2007 Radar: Rusové nebudou v Brdech, tvrdí vysoký úředník českého ministerstva zahraničí   
30. 10. 2007 Připravují se USA na preventivní jaderný úder proti Rusku? Lukáš  Rázl
29. 10. 2007 Rakety a radar USA v Evropě - snahu získat nad touto částí světa kontrolu Boris  Valníček
27. 10. 2007 Ruská a americká spolupráce v českých Brdech Miroslav  Polreich
26. 10. 2007 Z českých hor lze pohodlně držet na mušce raketová sila v Saratovské oblasti Stanislav Ivanovič Kozlov
25. 10. 2007 Ano, pane ministře Michael  Marčák
25. 10. 2007 Proč si Putin i Topolánek myslí, že by přítomnost Ruska v Brdech mohla změnit názor Čechů na americký radar? Štěpán  Kotrba