27. 12. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Bénazír Bhuttová
27. 12. 2007

Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc?

Koho překvapil atentát na "hvězdu pákistánského politického nebe" Bénazír Bhuttovou? Překvapil snad jejího politického protivníka generála-prezidenta Parvíze Mušarrafa nebo jeho tajnou službu ISI, která dala vzniknout Jednotné radě džihádu ? Nejspíše ne. Kašmírská džihádnická uskupení se těší dodnes podpoře některých útvarů pákistánských tajných služeb a armády. Po lacinu a bez státního požehnání a tím i bez státní odpovědnosti dělají v násilím zmítaném regionu špinavou práci. Bhuttová stála nyní v cestě generálu Mušarrafovi, křehkému indicko-pákistánskému smíru dohodnutému v minulosti Íránem i plánům, které s Mušarrafem nyní mají (a musejí mít) Spojené státy. Příběh vzestupů a pádů, útěků a návratů. Tak nazval její život Tomáš Vlach v Respektu. Bénazír Bhuttová působila jako premiérka dvakrát v 80. a 90. letech, po rozpadu její druhé vlády odešla do exilu, aby se vyhla obviněním z korupce. Osm let exilu nedonutilo populistickou političku, aby poznala a pochopila moc těch, kteří ve skutečnosti ovládají Pákistán: ortodoxních islámských kněží, mullů. Jejich odpor proti tomu, aby v čele islámského státu byla žena, musel zesílit hned poté, co bývalá londýnská exulantka Bhuttová si -plně v souladu s evropským sekulárním myšlením - jako své hlavní volební heslo vytkla boj proti bojovníkům s nevěřícími - mudžáhidínům, ať již Armádě čistých či proti jiným radikálním pákistánským uskupením.

Zahraniční redaktor deníku Právo Břetislav Tureček v článku "Kdo jsou rebelové z Kašmíru " popsal v červenci 2002 neuralgický bod celého regionu i onom pákistánském Rávalpindí dokonale. A popisuje zde i tehdejší chování Bhuttové, které se hodí na přednášku v londýnském klubu, ale určitě ne k mezistátnímu, mezikulturnímu a mezináboženskému usmíření. "Nekašmířané nejsou bojovníci za svobodu, za tu bojují Kašmířané. I já nazývám nekašmírské ozbrojence teroristy, " řekla podle něj Bhuttová v listopadu 2001 listu Greater Kashmir.

V roce 1999 bývalí čeští diplomaté v regionu popsali pro Britské listy stručně roli Bhuttové i Šarífa, která vedla k převratu Parvíze Mušarrafa. Od té doby se nestalo nic víc, než že Mušarraf se udržel u moci, spojil se s Američany proti nejradikálnějším islamistickým bojovníkům a jiné nechal s podporou armády operovat. Jeho tajná služba zajišťovala generálovi informační převahu a tím i nedotknutelnost pro USA. Problém Kašmíru řešil - pod hrozbou války mezi dvěma regionálními jadernými mocnostmi a tím i hrozbou odpálení bomb - úspěšně Írán. Spojené státy v této mírotvorné roli trapně selhaly. Vůdkyně pákistánské opozice, trávila osm let v britském a francouzském exilu , naposledy na návštěvě v Saúdské Arábii, odkud do země přiletěla.

Muslimská liga i Lidová strana však představitele armády hluboce zklamaly. V jistém smyslu lze tvrdit, že Bhuttová, s ohledem na svůj původ, usilovala pouze o posílení mocenského postavení velkých pozemkových vlastníků ze Sindhu a částečně Paňdžábu, zatímco Šaríf prosazoval zájmy ocelářského a obchodního impéria své rodiny pod pláštíkem urychlené industrializace země. Korupce, nepotismus, dnešními slovy též tunelování poměrně silného státního sektoru, politický terorismus, hospodářské vydírání a především neschopnost řešit obrovskou vnitřní i zahraniční zadluženost a náboženské a etnické konflikty stigmatizovaly Bhuttovou i Šarífa stejnou měrou.

BL 26. 10. 1999: Kdo může za vojenský převrat v Pákistánu? ZDE

iDnes 27. 12. 2007: Bhuttová: charizmatická intelektuálka, která rozdělila PákistánZDE

Současný vývoj dává Mušarrafovi skvělou možnost, aby nedávno zrušený výjimečný stav, který v zemi platil od 3. listopadu, opět obnovil a volby odsunul na neurčito. A bude to opět on, který jako jediný dokáže v zemi udržet pořádek. Mušarraf v minulosti udělal několik "demokratických" gest, když dovolil, aby se opoziční politici Bénazír Bhuttová a Nawáz Šaríf vrátili z exilu. Gesta se vyplatila. Ukázal jeho snahu, nicméně ho mocensky neohrozila. Den poté, co prezident Parvíz Mušaraf v Pákistánu zrušil výjimečný stav, se předáci pákistánské opozice pustili do intenzivní kampaně před parlamentními volbami, které jsou vypsány na 8. ledna. Výsledkem je mrtvá "mučednice". Nyní mu jeho pokusy o demokratizaci politických poměrů v Pákistánu mohou být neprůstřelným alibi i dokonalou ukázkou, jak ošidná by byla proměna země v západní "demokracii" s politickou nestabilitou a parlamentním zápolením. V tuto chvíli si žádný z analytiků a bezpečnostních stratégů nepřeje v Pákistánu nic jiného, než znovunastolení stabilního vojenského režimu s Mušarrafem v čele. Jakákoliv jiná varianta by byla šílenstvím. Riziko, že se atomový arzenál dostane do nepovolaných rukou, má větší váhu, než jakýkoliv západní politický idealismus.

Dokud smrt ji nezavolá

K parlamentarismu a odpovědnému vládnutí tato země, zmítaná náboženskými různicemi, ještě nedospěla. Mušaraf uzavřel před časem mediální kanály pod záminkou, že podněcují Pákistánce proti vládě. Jeho vládě. Odvolal ústavní soudce, kteří ho nechtěli potvrdit ve funkci hlavy státu. Bhuttovou vsadil do domácího vězení, což byl krok vnímaný zahraničními pozorovateli pouze jako sanitární opatření po dobu výjimečného stavu, pro islámské věřící je domácí vězení však trestem pro hanebnice:

"Proti těm z vašich žen, jež dopustí se hanebnosti, vezměte jako svědky čtyři z vás. A jestliže tito to dosvědčí, podržte ženy v domech, dokud smrt je nezavolá anebo Bůh pro ně nepřipraví nějaké východisko."

Korán 4:15

Pro radikálnější voliče to byla jednoznačná pobídka k činu. Mrtvého vraha Bhuttové bude v ráji očekávat určitě několik tuctů pannen. Mušarraf může být klidný. Nyní není nikdo, kdo by ho mohl ohrožovat. On sám umí s násilím, náboženským i politickým fanatismem jiných docela dobře pracovat jako s politickou kartou. Nespletl se ani tentokrát. Vůdce pákistánské opozice Naváz Šaríf oznámil, že jeho strana bude bojkotovat lednové parlamentní volby.

iDnes: Reakce na smrt Bhuttové: bojkot voleb a násilnosti ZDE

San Fransisco Chronicle: White House is crossing, fingers Pakistan's Musharraf will prevail ZDE
Spiegel: US Officials See Waste in Billions Sent to Pakistan ZDE
Enquirer: U.S. must do all it can to prevent Pakistan from falling to radicals ZDE

Zkorumpovaná Bénazír Bhuttová se mohla stát premiérkou s omilostněním za kontroverzní případ spojený s odcizením 1,5 miliardy dolarů z pákistánských veřejných zdrojů. Soudci, kteří na toto poukazovali, byli odvoláni a po policejním zásahu dáni do domácího vězení, konstatuje Michal Rybín v článku "Neskončí Pákistán jako Irák?".

Tuto otázku je třeba si položit. Neskončí Pákistán jako Irák? V čím zájmu by to nyní bylo?

Určitě ne v zájmu britského ministra zahraničí Davida Milibanda, který dnes světu oznámil, jak klíčová byla role londýnské vlády "v pohybech k obnovení demokracie v Pákistánu", vlády, která "pracovala v zákulisí ve snaze usnadnit Bhuttové návrat do její vlasti" po osmi letech v "dobrovolném" vyhnanství. Větší hloupost nemohl jako britský ministr zahraničí říci. Stačí si propojit informaci o tom, kterak byli dva diplomatičtí emisaři vyhoštěni ze sousedního Afghánistánu, přidat informaci o setkání Mušarrafa a Karzáího, mající nastolit spolupráci tajných služeb obou zemí "v boji proti terorismu", abychom došli k trochu šílenému závěru, že britská politika výsadkových jednotek v afghánských horách a britských pověřenců s kapsami plnými amerických dolarů tamtéž se během dvou dnů "nějak nepovedla". Proč, to je na analyticích tajné služby a jejím kronikáři, britském spisovateli Fredericku Forsythovi. Třeba napíše další díl vynikající knihy Afghánec. Nicméně Britové během dvou dnů skončili špatně v Afghánistánu i v Pákistánu. Indii bych, být jimi a vzhledem k historickému koloniálnímu fiasku, nedoporučoval pokoušet. Britské vládě i britské tajné službě lze jen popřát hezké Vánoce a poněkud šťastnější nový rok.

IANS: Britain, Benazir's second home, leads Europe in condemnation ZDE

IANS: Bhutto's assassination shocks Kashmiris ZDE
IANS: Musharraf appeals for peace ZDE

BL, Štěpán Kotrba: ANALÝZA: Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia ZDE

BBC: Diplomats expelled by Afghanistan ZDE

Guardian: Talking to the Taliban ZDE
Gulf News: Expelled diplomats leave Afghanistan after diplomacy fails ZDE
Guardian: UN push to stop Afghan expulsions in Taliban row ZDE
Telegraph: Gordon Brown called to explain Taliban talks ZDE
Times: Diplomats expelled over talks with Taleban ZDE
Scotsman: Brown under pressure amid claims MI6 held peace talks with Taleban ZDE
                 
Obsah vydání       27. 12. 2007
27. 12. 2007 Benazír Bhuttová se stala obětí atentátu
27. 12. 2007 Smrt Benazír Bhuttové: pro Západ nejhorší možný výsledek
27. 12. 2007 Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc? Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Zastavilo se globální oteplování?
27. 12. 2007 Blížící se finanční krize může skončit "daleko hůř než ekonomická krize z roku 1929"
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem
27. 12. 2007 Vyjednávání v Afghánistánu je jedinou cestou vpřed
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Amerika je obyčejná
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
27. 12. 2007 Rusko prodá Íránu protiraketový systém S-300 Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Telka a vánoční příležitosti Hana  Mudrová
27. 12. 2007 Indiáni vyhlásili nezávislost na USA? Jan  Zeman
27. 12. 2007 Podpora práva Indiánů na sebeurčení Ladislav  Žák
27. 12. 2007 Soumrak utopií - dokončení Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
25. 12. 2007 Církevní a státní hodnostáři se vyslovili na podporu imigrantů, chudých a bezmocných a planety Země
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce
25. 12. 2007 Britský konzervativní poslanec demonstrativně přespal na ulici, aby poukázal na osud bezdomovců
17. 12. 2007 Domácí násilí v českých domácnostech: nedostatek dospělosti dospělých Hana  Mudrová
25. 12. 2007 Kající se hříšník vítán, neboli Vánoční dárek bývalému premiérovi Uwe  Ladwig
26. 12. 2007 Pavel Kohout opět šíří omyly, tentokrát z medicíny Petr  Wagner
27. 12. 2007 Zdravotní péče v Kanadě je poskytována podle potřeby, nikoliv podle schopnosti platit
30. 11. 2007 Jací jsme
27. 12. 2007 Kdo jsou členové Svazu mužů? Miroslav  Salač
27. 12. 2007 Rozpor mezi slovy a činy Jan  Potměšil
27. 12. 2007 Izraelský prezident se omluvil Lukáš  Lhoťan
27. 12. 2007 Existuje americký scénář jaderné války Izraele s Íránem?
27. 12. 2007 O ruském nebezpečí Daniel  Veselý
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
27. 12. 2007 Podpořte mezinárodní petici proti užívání rtuti v zubařských plombách
27. 12. 2007 Děkuji, nechci, mně moje rtuťové plomby vyhovují Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Zátiší Antonín  Brousek
27. 12. 2007 Další Hitlerův syn, nebo nová legenda ? Richard  Seemann
24. 12. 2007 Pozoruhodný klíč do jiného světa: bollywoodský film "Welcome" Jan  Čulík
27. 12. 2007 Nejdříve je třeba stromeček zasadit Ladislav  Žák
26. 12. 2007 Vánoční pokusy s novými ruskými raketami
26. 12. 2007 Čína zachraňuje americký finančný trh
26. 12. 2007 Rusko vypustilo naráz další tři navigační satelity
27. 12. 2007 Ionosféra sleduje politiku EU Bohumír  Tichánek
24. 12. 2007 Hold Jaroslavu Šabatovi -- dějiny osmdesáti let Miloš  Štěpánek
21. 12. 2007 Všechno by měly řídit ženy
24. 12. 2007 Chudý je, nahý je, trpí zimu... Boris  Cvek
25. 12. 2007 Jak jsem na Štědrý večer nekradl Wenzel  Lischka
24. 12. 2007 Věčný pekelný žalář Giovanni Battista Manni
24. 12. 2007 Jak Bohuslava Balbína bolely zuby
18. 12. 2002 Vánoce Štěpán  Kotrba
24. 12. 2007 Vánoční a novoroční vydání Britských listů
16. 12. 2007 Hospodaření OSBL za listopad 2007

Selhání britské tajné služby RSS 2.0      Historie >
27. 12. 2007 Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc? Štěpán  Kotrba
8. 7. 2007 Vjačeslav Žarko vypovídá: ruský policista britským špiónem za 200 euro měsíčně Štěpán  Kotrba
1. 12. 2006 Jak funguje radiační monitor britských letišť? Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Opravdu byl bývalý špión otráven poloniem 210? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2003 Zavraždily Čecha Roberta Maxwella západní špionážní služby?   
3. 10. 2003 Bývalý britský diplomat: Výzvědné informace jsou nespolehlivé   
3. 8. 2003 Šéf britské rozvědky odchází po rozkolu kvůli Iráku   
13. 3. 2003 Ostuda britské tajné služby:
dala MAAE zfalšované dokumenty o nákupu uranu Irákem
Štěpán  Kotrba
13. 3. 2003 Srba a konec vojenské rozvědky v Čechách Štěpán  Kotrba
14. 2. 2003 Jak ČTK zkresluje informace Jan  Čulík
11. 2. 2003 Labouristický poslanec vykázán z parlamentu za kritiku "výzvědné" zprávy   
8. 2. 2003 Britská vláda opsala svou aktuální zprávu o Iráku ze studentské práce   
8. 1. 2003 Policie v Londýně zatkla teroristy připravující jed   
7. 11. 2002 Shaylerův případ: "Dokazuje, že špioni musejí mít právo poukázat na chyby rozvědky"   
6. 11. 2002 Špion Shayler "může být propuštěn do tří měsíců"   

Velká Británie - politika a společnost RSS 2.0      Historie >
27. 12. 2007 Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc? Štěpán  Kotrba
31. 7. 2007 Zmatek v překladech anebo "jemné rozdíly"? Štěpán  Kotrba
4. 8. 2004 Británie: Stát ohrožuje demokracii   
15. 1. 2004 Do Londýna přiletěl z Washingtonu muž "podezřelý z terorismu"   
12. 9. 2003 Blaira varovala rozvědka, že útok na Irák zhorší hrozbu terorismu   

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Benazír Bhuttová se stala obětí atentátu   
27. 12. 2007 Smrt Benazír Bhuttové: pro Západ nejhorší možný výsledek   
27. 12. 2007 Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc? Štěpán  Kotrba
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
29. 11. 2007 Pákistánské otazníky Daniel  Veselý
16. 11. 2007 Blýskání na časy aneb Bushovo dědictví Daniel  Veselý
5. 11. 2007 USA a Británie chtějí přerušit finanční pomoc Pákistánu   
1. 8. 2007 Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? Immanuel  Wallerstein
15. 1. 2007 Oriana Fallaci a umění rozhovoru   

Pákistán RSS 2.0      Historie >
27. 12. 2007 Benazír Bhuttová se stala obětí atentátu   
27. 12. 2007 Smrt Benazír Bhuttové: pro Západ nejhorší možný výsledek   
27. 12. 2007 Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc? Štěpán  Kotrba
29. 11. 2007 Pákistánské otazníky Daniel  Veselý
6. 11. 2007 Mušarraf brutálně potlačuje opozici, Západ požaduje zrušení výjimečného stavu, ale ne moc silně   
4. 11. 2007 Prezident Mušaraf vyhlásil výjimečný stav   
28. 10. 2007 Koho se bát víc: Íránu, nebo Pákistánu? Miloš  Kaláb
21. 9. 2007 Usáma bin Ladin vyzval Pákistánce, aby svrhli "renegáta" Mušarafa   
10. 9. 2007 Bývalý pákistánský premiér deportován do Saúdské Arábie   
2. 8. 2007 Obama by bombardoval Pákistán   
1. 8. 2007 Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? Immanuel  Wallerstein