ANALÝZA

Čínsko - indická výzva Západu

5. 1. 2008

BZ Informacím o nedávných společných manévrech Číny a Indie nevěnoval český ani ruský tisk prakticky žádnou pozornost. Svaz dvou miliardových velmocí se ale může stát začátkem konce diktátu Západu a unipolárního světa. Ruským deníkem „Pravda“ oslovení experti předpokládají, že k megabloku dvou asijských zemí by se mělo připojit i Rusko.

Senzační novinka, že nedávno proběhly společné čínsko-indické manévry, ruský tisk prakticky ani nezaznamenal. Mnozí experti si ale myslí, že historicky první velké vojenské cvičení dvou velkých východních velmocí znamenají začátek konce unipolárního světa, jejichž nevyhnutelným následkem budou hluboké globální změny světové geopolitické situace.

O své názory se s ruským deníkem Pravda podělili první viceprezident Akademie geopolitických otázek, doktor vojenských věd Konstantin Sivkov a vedoucí Mezinárodního euroasijského hnutí Alexandr Dugin.

Konstantin Sivkov

Uskutečněné vojenské cvičení představuje kvalitativně novou etapu světového vývoje (marxistický žargon :), tentýž, kterého používá v Týdnu Dalibor Balšínek ZDE, pozn. JČ). Jestli dříve základem rozporů mezi státy, na základě kterých se vytvářely aliance, nebo naopak nepřátelské konfliktní situace, byly většinou navzájem si odporující rozpory regionálního charakteru, tak tento fakt svědčí o tom, že se na první místo začaly dostávat zájmy globálního charakteru, zájmy duchovního a globálního charakteru.

Sjednocení a společné cvičení Indie a Číny znamená, že otázky regionálních sporů spojených s teritoriálními požadavky se staly druhořadými ve srovnání s nebezpečnější globální hrozbou, jakou je bezesporu vytváření unipolárního světa USA a Západní Evropy, s perspektivou mondiálního (jednohlasého) světa podle modelu zlaté miliardy. (odkaz na sociologický koncept „zlaté miliardy“ – počtu obyvatel planety, kteří žijí na účet práce ostatních pěti miliard obyvatel – pozn. red.). A zejména toto začaly chápat světové elity, mezi jinými i národní elity těchto dvou zemí.

Společné vojenské cvičení v každém případě znamená vznik bloku Indie a Číny. Jejich vlády jsou zajedno v tom, že duchovní základ těchto dvou civilizací si je vzájemně podobný a odolává duchovnímu základu západní civilizace, která je v dnešním světě dominantní. Tento protiklad má základ v tom, že západní civilizace je vytvořena v převážné míře na individualistických základech, kdežto duchovní základ indické a čínské civilizace, řekněme indočínské, spočívá v dominanci společenského nad soukromým, je vybudován na komunitním základě.

Podobné události, které proběhly v Jižní Americe, je již možné pospojovat do jediného řetězu, kdy byl vytvořen „Svaz 17“ v čele s Venezuelou, Kubou a dalšími státy v asijsko-tichomořském regionu. Na takovém to základu může vzniknout i islámský svaz, když král Saúdské Arábie přijal svého největšího nepřítele, prezidenta Íránu Mahmúda Ahmadínedžáda.

V čem spočívá myšlenka zlaté miliardy? Budou existovat dvě civilizace, zmizí státní hranice a civilizace budou unifikovány do dvou velkých supercivilizací. Panská civilizace – zlatá miliarda, a civilizace otroků. První degraduje civilizace otroků, a potom panská civilizace a poté obě zmizí. Rozvoj civilizací je systémovou otázkou, která není spojena s jakoukoliv jinou další otázkou - etnickou, nebo nějakou jinou. Samotný rozvoj jakéhokoliv živého organismu, jakéhokoliv živého tvora, může probíhat pouze v tom případě, jestliže se jeden od druhého liší.

Je možné konstatovat, že tradiční civilizace vytvořené na společenských základech pochopily dvě věci. Za prvé – že jim hrozí zničení ze strany západní civilizace a západní imperialistické společnosti. Za druhé – tváří v tvář takové hrozbě jsou jim bližší duchovně společenské civilizace, než civilizace západní. V nedávné době Čína a Indie spokojeně spolupracovaly a rozvíjely vztahy se západní prioritou, a mezi sebou bojovali. Nyní se všechno obrací na druhou stranu.

V těchto podmínkách úplně v jiné kvalitě nastupuje role Ruska. To není světový diktátor, který by vnucoval svoji jedinou ideologii celému větu, je to euroasijské centrum konsolidace tradičních duchovních civilizací. Zejména Rusko, Indie, Čína a Irán. Tuto myšlenku naši vědci formulovali již dávno, a v posledních 5-6 letech proběhlo několik konferencí, které byly věnovány tomuto tématu. Nyní se začíná uskutečňovat. Šanghajská organizace spolupráce je prvním z kroků v tomto směru. Je to velice pozitivní povzbudivý krok, protože jen tak dokáže lidstvo přežít, protože v rámci zlaté miliardy je zánik civilizace nevyhnutelný. Civilizace zmizí.

Alexandr Dugin

Strategické posílení asijského pólu vytváří předpoklady pro multipolární svět. Pro Rusko to má principiální význam, neboť naše země si uchrání svou suverenitu pouze v podmínkách multipolárního světa.

Čína je riziko budoucnosti, ale trvání strategické disproporce ve prospěch USA je hrozbou současné existenci Ruska. Proto je nutné zdolávat tuto hrozbu, která hrozí Rusku okamžitě, a až potom přemýšlet o rizicích budoucnosti. Jinak řečeno : společné indicko-čínské cvičení je možné pouze uvítat a účastnit se společných rusko-čínských a indicko-ruských cvičení. Čína – je rizikem budoucnosti. Hrozbou dneška jsou USA.

Правда.Ру: Китай и Индия бросили Западу совместный вызов ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 4.1. 2008