24. 12. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 12. 2007

Afghánistán:

Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem

Afghánská vláda oznámila, že nechala zadržet dva vysoce postavené diplomaty působící v Afghánistánu, protože prý "představovali hrozbu pro bezpečnost země". Ve čtvrtek oba opustili zemi.

Jedním z vyhoštěných je britský činitel OSN Mervyn Patterson, druhým je zástupce vedoucího zvláštní mise EU pro Afghánistán Ir Michael Semple. Jak na to poukázal britský konzervativní list Daily Telegraph, afghánská vláda rozhodla, že vyhostí oba diplomaty shodou okolností poté, co Daily Telegraph medializoval tvrzení, že agenti britské rozvědky MI6 údajně už měsíce vyjednávají s Talibanem. Jak uvádí list Guardian, britská vláda tvrzení, že agenti MI6 vyjednávali s Talibanem, tvrdošíjně popírá. Britské vládní kruhy přiznávají, že agenti MI6 jsou činní v Afghánistánu, přímo s Talibanem však prý nevyjednávají, pouze skrze prostředníky, případně striktně v rámci předpisů, vydaných Karzaíovou vládou.

Dva diplomati, které afghánská vláda vyhostila, se vydali až minulé pondělí do města Musa Qala v provincii Helmand, který po těžkých bojích před čtrnácti dny dobyly jednotky NATO a afghánské armády od Talibanu. Jejich tamější návštěva "poškodila bezpečnost tohoto státu," vyjádřil se činitel afghánské vlády. "Nejenže vyjednávali s Talibanem, ale také mu dali peníze. Jsou nežádoucímí osobami." Provincie Helmand je centrem produkce opia a EU i OSN hrají klíčovou roli v britském programu likvidace pěstování máku.

Afghánská vláda dosud skoro nikdy takto ostře proti západním činitelům nezasáhla. Podle deníku Guardian to zřejmě signalizuje interní rozpory ohledně strategie, jak nejlépe přivést Taliban k vyjednávacímu stolu.

Diplomatická kontroverze ohledně dvou západních činitelů vypukla právě v době, kdy deník Daily Telegraph přinesl informaci, že britská tajná služba už měsíce vyjednává s Talibanem.

Podle deníku Daily Telegraph se setkání agentů MI6 a kmenových vůdců z Talibanu uskutečnilo přibližně šestkrát na periferii města Laškar Gáh, hlavního města provincie Helmand na jihu Afghánistánu, ve vesnicích v horní části údolí Gereshk, a také ve městě Musa Qala v severní části Helmandu. Zde tento rok došlo k nejtěžším bojům.

"Agenti MI6 (SIS) měli údajně vyjednávat mír přímo s Talibanem, organizovali s jeho vysokými činiteli letos v létě džirgy (sněmy). "Britští agenti měli Talibanu i poskytovat poradenství," napsal Daily Telegraph.

Podle BBC existuje oficiální program afghánské vlády, jehož součástí je snaha přesvědčit nižší činitele Talibanu, aby přešli na stranu vlády Hamida Karzaího. Na tomto programu se právě podíleli i oba nyní deportovaní činitelé. BBC dodává, že situace v Afghánistánu je nepřehledná a je zvykem, že všichni vždy tajně vyjednávají se všemi stranami.

Totéž potvrzuje deník Times, i podle něhož se vláda Hamida Karzaího, podporována mezinárodním společenstvím, snaží přimět nižší funkcionáře z Talibanu, aby přestali bojovat a zapojili se do afghánského politického procesu. Vedoucí představitele Talibanu, kteří mají základnu v Pákistánu, nikdo nepřesvědčuje: o nich se ví, že jsou to neústupní dogmatici. I deník Times cituje nejmenované činitele britské vlády, podle nichž se prý britská rozvědka skutečně podílí na tomto vyjednávání, avšak prý "striktně v rámci spolupráce s vládou Karzaího". I tento list poukazuje i na to, že pokud MI6 skutečně vyjednávala s Talibanem, vrhá to podivné světlo na premiéra Gordona Browna, který v minulých dnech zdůraznil v parlamentě (poté, co se připravoval říci, že se Británie "chystá s Talibanem jednat"), že "Británie s Talibanem jednat nebude".

Jak zaznamenala v polovině prosince většina britských médií, premiér Gordon Brown se zachoval 12. prosince ve věci Afghánistánu velmi podivně. V parlamentě totiž toho dne výslovně vyloučil, že by britská vláda hodlala vyjednávat s Talibanem, přestože téhož dne vyšly ve dvou britských denících na titulní straně informace, zjevně od Brownovy vlády, že Brown s Talibanem vyjednávat bude.

Oba diplomaté, které afghánská vláda vyhostila, pracovali v Afghánistánu mnoho let, mluvili plynule místními jazyky a rozuměli komplexu domorodé struktury země. Michael Semple hovoří paštunsky a dárí, má od svého dlouhodobého pobytu v Kábulu rozsáhlé kontakty s Talibanem. Mluvčí OSN v Afghánistánu Aleem Siddique popřel, že by oba diplomaté jednali s reprezentanty Tálibánu, tvrdil, že oba muži se setkali s kmenovými staršími v Musa Qala jako součást vyšetřovací mise, aby viděli stabilizaci po válce. OSN jim však už zamluvila letenky... Siddique uvedl, že OSN musí respektovat suverénní rozhodnutí afghánské vlády. Činitelé OSN však nadále naléhají na afghánskou vládu, aby své rozhodnutí ohledně dvou diplomatů změnila.

Podle Guardianu znamená incident ohledně dvou diplomatů zřejmě to, že Karzaí chce sám rozhodovat o tom, jak bude využito politického prostoru, který pro něho vznikl vojenským převzetím provincie Helmand. Prý to také zřejmě prozrazuje Karzaíovu nervozitu z toho, jakou roli zaujme lord Ashdown, bývalý šéf britských liberálních demokratů, který se má stát v Afghánistánu velvyslancem pro EU a OSN.

Karzaí jednal spolu s mnoha svými ministry s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem v pákistánské metropoli Islámábádu o spolupráci výzvědných služeb obou zemí "v boji proti terorismu a islámskému extremismu". "Oba naše národy velmi trpí a obracejí zraky k nám, vůdcům obou zemí, k našim vládám, abychom našli prostředky k obnovení míru a stability v našich domovech, našich rodinách, našich zemích," řekl podle zprávy ČTK afghánský prezident. Afgánský prezident Hamid Karzaí a prezident Parvíz Mušaraf v Pákistánu naznačili "po srdečném setkání" zlepšení vzájemných vztahů.

Skutečné vedení Talibanu - tucet starších velitelů - totiž má základnu v Pákistánu, v městě Quetta, a podle zpravodajských zdrojů nemá žádný zájem nebo důvod uzavírat dohodu s vládou Hamida Karzaie. Taliban má podle těchto zdrojů tři hierarchické stupně: vedení - pevné jádro, které odmítá jakýkoli druh smíření a má pevné souvislosti s al Kajdou; střední vrstvu, která je oddaná ideologii, ale není nutně proti přijímání peněz ze Západu; a velké množství bojovníků, kteří se skládají z mladých Afghánců bez práce nebo chudých farmářů, kteří bojují za Taliban za žold 10-18 USD za den, což zvyšuje jejich příjem.

Významný kábulský obchodník Saad Mohseni uvedl: "Co si Taliban myslí nyní o této vládě? Naši spojenci, EU a OSN, afghánskou vládu při vyjednávání s Talibanem obcházejí..."

Prý i Američané byli extrémně nešťastní, že byly zveřejněny informace, že jejich spojenec vyjednával s "teroristy, kteří podporovali útočníky z 11. 9. 2001", napsal Daily Telegraph.

BBC: Murky world of Afghan negotiations ZDE

PA: Briton faces Afghanistan expulsion ZDE
RNW: Afghanistan, EU and UN in diplomatic row ZDE
Times: Comment: why MI6 is talking to the Taleban ZDE
Times: Diplomats face expulsion from Afghanistan for 'talking to the Taleban' ZDE
Telegraph: 'Taliban talks' diplomats to leave Afghanistan ZDE
Herald: Afghans challenged over bid to expel diplomats ZDE
NYT: Afghanistan to Expel 2 Officials ZDE
                 
Obsah vydání       24. 12. 2007
24. 12. 2007 Věčný pekelný žalář Giovanni Battista Manni
24. 12. 2007 Jak Bohuslava Balbína bolely zuby
25. 12. 2007 Církevní a státní hodnostáři se vyslovili na podporu imigrantů, chudých a bezmocných a planety Země
24. 12. 2007 Chudý je, nahý je, trpí zimu... Boris  Cvek
22. 12. 2007 Poselství Vánoc Zdeněk  Bárta
24. 12. 2007 Myšlenka dne: jste pán nebo kmán?
25. 12. 2007 Jak jsem na Štědrý večer nekradl Wenzel  Lischka
24. 12. 2007 Vánoční a novoroční vydání Britských listů
22. 12. 2007 Michael  Marčák
18. 12. 2002 Vánoce Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem
25. 12. 2007 Britský konzervativní poslanec demonstrativně přespal na ulici, aby poukázal na osud bezdomovců
25. 12. 2007 Kající se hříšník vítán, neboli Vánoční dárek bývalému premiérovi Uwe  Ladwig
26. 12. 2007 Pavel Kohout opět šíří omyly, tentokrát z medicíny Petr  Wagner
24. 12. 2007 Devítiletému chlapci zakázán přístup na školní vánoční besídku, protože nechodí na náboženství
24. 12. 2007 Pozoruhodný klíč do jiného světa: bollywoodský film "Welcome" Jan  Čulík
24. 12. 2007 Vánoce - oslava chamtivosti a poživačnosti? Sandra  Wain
24. 12. 2007 Sociální otázka vyvstává nejvíce o Vánocích Nina  Zartová
24. 12. 2007 Veselou oslavu slunovratu! Milan  Kohout
24. 12. 2007 Přicházejí vánoce, svátky pojídání masa Jan  Paul
24. 12. 2007 Pozor na udržitelnost našeho snu o blahobytu Petr  Wagner
24. 12. 2007 Po roku večierky, večierky prichádzajú, spievajme, priatelia Marta  Moravčíková
21. 12. 2007 Tak mi k Vánocům odebrali invalidní příspěvek
21. 12. 2007 Kupujte bezdomovcům k vánocům jízdenky na vlak Wenzel  Lischka
24. 12. 2007 Santa, Morena a sladký Ježiško Peter  Nedoroščík
24. 12. 2007 Vánoční svátky Milan  Cimburek
24. 12. 2007 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
26. 12. 2007 Vánoční pokusy s novými ruskými raketami
30. 11. 2007 Jací jsme
26. 12. 2007 Čína zachraňuje americký finančný trh
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
26. 12. 2007 Rusko vypustilo naráz další tři navigační satelity
24. 12. 2007 Bushovo přeskupení Štěpán  Steiger
23. 12. 2007 Chudí Angličané jsou zdravější než nejbohatší Američané
22. 12. 2007 Kvalita zdravotnictví Petr  Wagner
21. 12. 2007 Lékařská péče v USA je extremně nákladná a nepříliš kvalitní
21. 12. 2007 Kvalita amerického a britského zdravotnictví - irelevantnost zprávy Světové zdravotnické organizace Matěj  Šuster
24. 12. 2007 Hold Jaroslavu Šabatovi -- dějiny osmdesáti let Miloš  Štěpánek
23. 12. 2007 Krnáčová odchází z čela české pobočky Transparency, instituce je netransparentní nadále Štěpán  Kotrba
23. 12. 2007 Vánoční dárek ministra Pospíšila a jeho kolegyně Stehlíkové Anna  Čurdová
23. 12. 2007 Vláda ODS chce naučit děti milovat své rodiče - třeba násilím Andrea  Cerqueirová
23. 12. 2007 Rozpoznat znamení časů - Smlouva pro hospodářskou a ekologickou spravedlnost
24. 12. 2007 Odchádza Putin, nech žije Putin Matúš  Holý
21. 12. 2007 Bezstarostný svět viděný očima České televize Bohumil  Kartous
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
22. 12. 2007 Radar a logika Ladislav  Žák
21. 12. 2007 The Czech government wants to have US military presence in the Czech Republic as protection against Russia Lukáš  Neterda
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
21. 12. 2007 Všechno by měly řídit ženy
16. 12. 2007 Hospodaření OSBL za listopad 2007

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
20. 12. 2007 V iráckém pekle prý zamrzají ledy Daniel  Veselý
19. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Velký obrat? Zpráva NIE o Íránu Immanuel  Wallerstein
19. 12. 2007 "Demokracie" v Iráku znamená teror pro ženy Lukáš  Lhoťan
18. 12. 2007 Británie opouští Basru, nechává za sebou vraždění a chaos   
28. 11. 2007 Šaháb: Rakety tisíce a jedné noci Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
24. 11. 2007 Prezidentský kandidát Dennis Kucinich by v případě zvolení otevřel vyšetřování 11. září Jan  Zeman
30. 10. 2007 Připravují se USA na preventivní jaderný úder proti Rusku? Lukáš  Rázl
22. 10. 2007 Americké nájezdy usmrtily 49 "zločinců", Iráčané tvrdí, že mezi nimi byly děti   
11. 10. 2007 Co vše jsem si nepřečetl v českých médiích o válce USA proti Iráku Štěpán  Kotrba
5. 10. 2007 Immanuel Wallerstein: Irák a volby v USA Immanuel  Wallerstein
2. 10. 2007 Gordon Brown: Británie sníží svůj počet vojáků v Basře o 1000   
24. 9. 2007 Okupace Iráku: Přes milion mrtvých Jakub  Rolčík
15. 9. 2007 Irak -- bez stratégie Radovan  Geist

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
29. 11. 2007 Pákistánské otazníky Daniel  Veselý
16. 11. 2007 Blýskání na časy aneb Bushovo dědictví Daniel  Veselý
5. 11. 2007 USA a Británie chtějí přerušit finanční pomoc Pákistánu   
1. 8. 2007 Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? Immanuel  Wallerstein
15. 1. 2007 Oriana Fallaci a umění rozhovoru