17. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 7. 2008
  • USA poklesly v globální tabulce z 2. na 12. místo
  • Nejbohatší pětina lidí vydělává 168 000 dolarů ročně, nejchudší pětina 11 000 dolarů ročně

Navzdory tomu, že Amerika vydává na zdravotnictví každou hodinu 230 milionů dolarů, průměrná délka života v USA je kratší než v mnoha jiných zemích. I když je příjem v USA druhý nejvyšší na světě, Spojené státy jsou v průměrné délce života až na 42. místě.

17. 7. 2008

Bez ruského zemního plynu budou lidé v ČR v zimě mrznout

Pracuji pro ropnou firmu a, i když nejsem technik, tak dobře vím, že každá rafinérie má nejoptimálnější surovinu, jíž je přizpůsobena technologie v dané rafinérii. V ČR ruskou ropu zpracovávají rafinérie Pardubice a Litvínov, na ropu jiného složení dodávanou přes ropovody TAL a IKL je uzpůsobena pouze rafinérie Kralupy, píše Jan Golan. Nyní Statní správa hmotných rezerv zadržuje zvýšené objemy ropy z IKL a rafinériím Litvínov a Pardubice (nejspíše jen Litvínov, pro Pardubice bude ZATÍM stačit ropa z Družby a navíc by se musel otočit tok ropy v ropovodu Družba) dodává ruskou ropu drženou ve státních hmotných rezervách.

V případě úplného přerušení dodávek ruské ropy by bylo třeba upravit technologie rafinérií Litvínov a Pardubice, což by nejspíše vedlo k vysokým nákladům a odstávce produkce. Kdo by to zaplatil, je asi jasné, že.

17. 7. 2008

Na světě snad není člověka, který by nechtěl zbohatnout, který by nechtěl patřit mezi ony krásné a zdatné (kaloi kai agathoi), mezi ty lepší (beltíones) či mezi oligoi (málokteří, dokonalí, jedineční). Prací ovšem zbohatnout nelze. Není znám na celém světě jeden jediný případ, kdy by někdo prací zbohatl.

Už ve Starém zákoně se píše, že práce je prokletím a trestem.

17. 7. 2008

Se sloučením Botanické zahrady hlm. Prahy a ZOO, o kterém 15.7. 2008 rozhodla rada zastupitelstva hl.m. Prahy nesouhlasí někteří odborní pracovníci zahrady (viz otevřený dopis primátorovi hlavního města Prahy ) a řada vědeckých osobností na neoficiálním blogu Botanická zahrada Praha.

Zaměstnanci si stěžují, že v důsledku údajně neprofesionálně provedeného auditu, který provedla společnost BNV Consulting, dojde k výraznému snížení odbornosti botanické zahrady a k omezení sbírek a tím i ke značným ztrátám na majetku města. Navrhovaná přeměna botanické zahrady v akciovou společnost je v přímém rozporu s Úmluvou o biologické rozmanitosti, ke které Česká republika přistoupila.

Zaměstnanci BZ se samozřejmě bojí o zaměstnání, protože jakýkoliv odpor bude ředitel, Oldřich Vacek, po návratu z expedice do Peru trestat. Kontakty na odborné pracovníky zahrady jsou níže. Mail na ně je ve tvaru jmeno.prijmeni@botanicka.cz.

K tomu: Praha: ODS rdousí Botanickou zahradu

Botanik primátoru Bémovi

17. 7. 2008

Finančnická firma Merrill Lynch varovala, že Spojené státy se mohou octnout do několika měsíců uprostřed zahraniční "kapitálové krize", až se důsledky finančního debaklu amerických hypotéčních bank Fannie Mae a Freddie Mac rozšíří po světě.

Spojené státy závisejí totiž na asijských, ruských a blízkovýchodních investorech, kteří financují obrovský deficit amerického běžného účtu.

17. 7. 2008

Je známo, že spotřebitelům v Británii a v USA dovolily ústřední banky, které se obávaly recese, nashromáždit příliš velké dluhy. Za ty dluhy si spotřebitelé koupili nemovitosti, které si nemohli dovolit, v nepořádném finančním systému, který vedl loni ke krizi na americkém hypotéčním trhu. Dalším důsledkem této příliš liberální finanční politiky je obrovský obchodní deficit v anglosaských zemích.

17. 7. 2008

Spojené státy plánují poprvé za posledních třicet let obnovit svou diplomatickou přítomnost v Teheránu. Podle listu Guardian je to pozoruhodný obrat v politice George Bushe, který během svého funkčního období zastával vůči Íránu tvrdý postoj.

Příští měsíc má být oficiálně oznámeno, že Spojené státy založí "Sekci pro americké zájmy" v Teheránu, gesto napůl cestě k založení velvyslanectví. V Íránu budou trvale pobývat američtí diplomaté.

17. 7. 2008

O tom uvažuje poslední vydání britského konzervativního týdeníku The Economist. Poukazuje na to, že vedoucí politikové mívali imunitu, která je hájila před soudním stíháním. To už neplatí. Italský premiér Silvio Berlusconi se nyní snaží rychle prosadit v parlamentě zákon, jímž by se ochránil před trestním stíháním za finanční podvody. Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac je nyní stíhán v souvislosti se skandálem týkajícím se financování politických stran v době, kdy byl Chirac pařížským primátorem. A Robert Mugabe v Zimbabwe se zřejmě zuby nehty drží prezidentského úřadu, protože se obává stíhání, až odstoupí.

17. 7. 2008

Zdravím z plzeňského festivalu performance "Anymous", píše Milan Kohout.

Zatímco ve světě stále stoupá objem peněz, počet hladovějících lidí také proporcionálně stoupá. Tento zdánlivý paradox jsem se snažil vyřešit tím, že jsem před budovou jedné z plzeňských bank vařil české, dnes velmi hodnotné bankovky ve velkém hrnci a žádal jsem kolemjdoucí o přihození nějaké bankovky do tohoto vývaru pro chudé ve světě.

Po několika stížnostech ředitele banky mi městská policie zabránila v dalším vaření.

17. 7. 2008

Mediální realita je navýsost fragmentární. Široký záběr médií a absolutní pojmy (např. název zpravodajského pořadu ČT Události) vzbuzují dojem, že svět zobrazovaný médii je komplexní a všeobjímající. Tento omyl, který zcela prokazatelně ovlivňuje chod soudobých dějin, má svůj individuální odraz v tom, jak se opájíme iluzí, že se nám podařilo z několika výpotků mediální horečky porozumět tomu, co se děje. Ze své, zcela náhodné (jak už to bývá) účasti na tomto nepřetržitém informačním rautu, na němž je předkládáno samé vybrané menu, které, stejně jako na rautu skutečném, podléhají trendům a konzumnosti, jsem si odnesl následující poznání:

17. 7. 2008

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v interním bulletinu ČSSD, o kterém Britské listy informovaly předevčírem, nepřímo obvinil bývalého šéfa tiskového oddělení strany Jiřího Ovčáčka z úniku informací do bulvárních médií v době Paroubkovy svatby. Ovčáček, který nyní pracuje jako redaktor Práva, nařčení rozhodně odmítá a prostřednictvím svého právního zástupce zaslal Jiřímu Paroubkovi žádost o uvedení věcí na pravou míru a omluvu. Zvažuje i žalobu.

Realitou je, že Paroubek pod záminkami, které se nikdy nepotvrdily a které se při podrobném zkoumání ukázaly jako soustava intrik a nespecifických pomluv několika stranických poradců, obvinil i předchozí tiskovou mluvčí Lucii Orgoníkovou. Z obvinění vůči ní se nikdy nic neprokázalo. Ve stejné době odešla i další pracovnice tiskového oddělení ČSSD. Pak následovala šikana Jiřího Ovčáčka, který nakonec dal výpověď sám. Nyní čelí podezírání tisková mluvčí Květoslava Kočová, bývalá reportérka Frekvence 1, o níž se spekuluje, že podá výpověď také. Paroubek dosud nenašel tiskového mluvčího, kterého by nepodezíral z úkladů proti své osobě. Teď je na řadě Ondřej Macura.

29. 8. 2007 Štěpán Kotrba: Vymění Paroubek Ovčáčka za putovního mazlíka Dimuna? ZDE

14. 7. 2008 Štěpán Kotrba: Čtěte informační bulletin ČSSD! Čtěte sondu do psychologie předsedy Paroubka ZDE
16. 7. 2008 Právo: Redaktor Práva chce po Paroubkovi omluvu ZDE
Ruský systém ELINT Okno v Tádžikistánu
17. 7. 2008

Systém protiraketové obrany Ruska v Tádžikistánu

JU│ Ruský prezident Dmitrij Medvěděv podepsal 14. 7. 2008 zákon, kterým se řeší dluh Tádžikistánu vůči Rusku. Hlavní objem zadluženosti se umořuje tím, že do vlastnictví Moskvy přechází 1109. opto-elektronický komplex Nurek, který dosud patřil Tádžikistánu. Jak uvádí Nezavisimaja gazeta, jde na první pohled o celkem nevinné sdělení, kterých denně agentury přináší více. Ovšem tomto případě jde o velmi citlivou záležitost, která úzce souvisí s protiraketovou obranou Ruska. Stavba Nureku (ruská armáda ho označuje kódovým názvem Okno či signaturou ОЭК 54Ж6) začala v roce 1979 na hoře Sandlok. Ovšem rozpad SSSR a další události způsobily, že v roce 1992 byl zakonzervován, až v roce 1997obnoven a do používání byl dán až 16. března 2004 pod 45. divizi kosmické kontroly 3. armády raktové a vesmírné obrany kosmických vojsk RF, pod velení náčelníka uzlu, podplukovníka Alexeje Kutuzova.

17. 7. 2008

ČTK│ Zhruba pětina voličů, kteří šli před dvěma roky volit své zástupce do parlamentu, podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM přiznává, že tehdy měli volit jinak. Nejčastěji svého výběru litují voliči Strany zelených. Téměř 40 procent z nich, ale také třeba i více než čtvrtina voličů ODS dnes říká, že se před dvěma roky nerozhodli správně, vyplývá z průzkumu STEM, který má ČTK k dispozici.

17. 7. 2008

"Jste srabi, kteří se bojí nést coby spojenci taky nějaké riziko! Írán patří do osy zla a pokud s tím něco neuděláme, zmasakruje obyvatelstvo demokratických států! Navíc se musíme jednou provždy vymanit z vlivu Ruska!" "Právěže nejsme srabi -- odmítáme se schovávat za zadkem supervelmoci, protože si myslíme, že to Američané se svými ambicemi přepískli. Navíc jsme přesvědčeni, že i Arabové mají rádi své děti -- jak v osmdesátých letech zpíval Sting o Sovětech -- tudíž nebudou bezdůvodně vraždit Evropany. A ruská hrozba? Pokud se pan Topolánek nedokáže zbavit rusofobie díky svým úctyhodným gulím, mohl by to zvládnout aspoň jako budoucí předseda půlmiliardové Evropské unie..." "Vy to nechápete!: 1/ Darebácké státy mají přece vojenský arsenál, kterým mohou zplundrovat Prahu! 2/ Jak věděli už moudří antičtí filosofové: Chceš-li mír, připravuj válku! 3/ Trocha vděčnosti vůči Američanům by neškodila! 4/ Vzhledem k atmosféře, jež vládla na bukurešťském summitu, je nepochybné, že radar zaručí blaho všech členských zemí NATO!"

17. 7. 2008
Jsem zvědav, kdy si uspořádají párty zoofilové, pedofilové, nekrofilové, zoofilní nekrofilní pedofilové(to jsou ti co znásilňují malá mrtvá prasátka) anebo normální bisexuálové. Rozumím tomu, že někdo má jinou orientaci. Vot éto jivo děélo. Ale proč s tím musí na naměstí mi uniká. Vždyť je nad slunce jasnější, že si koledovali.

Rád bych Vás upozornil na web brněnského zastupitele a člena Rady ODS MS Židenice Ing. Petra Paulczyňského, na němž velmi expresivně vyjadřuje své znechucení nad brněnským pochodem homosexuálů ze dne 28. 6. 2008. Některé výroky možná dokonce hraničí s § 260 a 261 Zákona č. 140/1961 Sb (Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka). Myslím, že stojí za povšimnutí, jací lidé zastávají důležité veřejné funkce a jak se z pozice své funkce snaží šířit intoleranci a nenávist, píše J. Škorvánek.

Poznámka ŠOK: To, že je Paulczyňski xenofob a homofob, je Britským listům známo už dlouho. Jeho výroky na adresu Romů vedly na konzi roku 2007 k rozsáhlé medializaci jeho výroků a zájmu bezpečnostních složek o tohoto představitele brněnské ODS.

5.11. 1007, Štěpán Kotrba: Brněnský zastupitel za ODS Paulczyňski je rasista a xenofob ZDE

6. 11. 2007 Štěpán Kotrba: Paulczyňski se ozval: vzpoura velkého bílého hňupa proti neprávem preferovaným černým menšinám ZDE
8. 1. 2008 Stále otevřenější propojení ODS s krajní pravicí ZDE
Raketa krátkého doletu Iskander-M
16. 7. 2008

ANALÝZA

Motto: Mír je válka. Svoboda je otroctví. Raketová obrana je určena k útoku

Internetová negramotnost a neznalost jazyků u redaktorů deníku Právo ochuzuje čtenáře o primární zdroje. Zatímco 10. 7. 2008 vyšel v ruském deníku Nezavisimaja gazeta článek o americké protiraketové obraně v Brdech a Polsku s citacemi bývalého náčelníka štábu raketových vojsk strategického určení , ředitele Akademie bezpečnosti, obrany a práv generála Viktora Jesina, který 14. 7. 2008 Britské listy přeložily a s odkazem na zdroj zveřejnily, deník Právo cituje dnes - 15. 7. 2008 - pod eufemismem "vlastní zpráva" nejmenované "zdroje blízké ruskému ministerstvu obrany" a server Times Online... Jaká náhoda... Jen aby nemuselo Právo citovat včerejší Britské listy, raději čtenářům nepřinese informaci přesnou a zdrojovanou, ale až "z třetí ruky".

Senzační odhalení se však stejně nekoná. Například Putin ještě ve funkci prezidenta RF Kaliningradem jako asymetrickou hrozbou Bushovým "StarWars" vyhrožoval naposledy loni v únoru...

Независимая газета 10. 7. 2008: Бушу ответит "Искандер" - Москва готова реагировать военно-техническими методами на развертывание системы ПРО в Восточной Европе ZDE

BL 14.7.2008 JU│ ŠOK: Bude odpovědí Ruska na radar v Česku rozvinutí systémů Iskander u Kaliningradu? ZDE
Právo 15. 7. 2008, vlastní zpráva : Rusové zvažují kvůli štítu USA rozmístit rakety u Kaliningradu ZDE
16. 7. 2008

Naděje, že po uveřejnění auditu agentury Kroll přestane kauza Jiřího Čunka otravovat společenské ovzduší, se nenaplnily. Některé otázky byly zodpovězeny neúplně a vynořily se nové.

Prvním důsledkem úplného zveřejnění je prohloubení pochybností o etičnosti nakládání se zprávou. Vyvstaly jako reakce na skutečnost, že s výtahem z ní seznámil veřejnost Martin Bursík, který nebyl ani účastníkem smluvního vztahu mezi Karlem Schwarzenbergem a agenturou Kroll, ani se nepodílel na finančních nákladech tohoto projektu. Nyní nabyly otazníky nad jeho jednáním ještě větší naléhavost. Výtah i úplná zpráva obsahují totiž klauzuli, která nebyla přeložena do češtiny a svým obsahem je pro hodnocení Bursíkova počínání velmi nepříznivá. Zní přesně takto: "Tato zpráva byla připravena společností Kroll Associates UK Limited na žádost zákazníka, jemuž byla dodána. Zákazník souhlasí s tím, že zprávy a informace obdržené od Kroll Associates UK Limited jsou přísně důvěrné a jsou určeny pouze pro soukromé a výlučné použití zákazníkem. Jakékoli jiné sdělování, zveřejnění nebo reprodukce zprávy nebo jejích částí bez písemného souhlasu Kroll Associates UK Limited je přísně zakázáno. Zákazník souhlasí s tím, že odškodní Kroll Associates UK Limited a bude je chránit proti škodám a stížnostem, k nimž by došlo na základě takového neoprávněného použití." Citát nevyžaduje komentář.

16. 7. 2008

Poprvé v historii byl zveřejněn videozáznam vězně, který je podrobován výslechu v americkém táboře v zálivu Guantánamo.

Na videu je šestnáctiletý mladík Omar Khadr, během výslechu, který v roce 2003 prováděli kanadští činitelé ohledně událostí, které vedly k jeho zatčení. Omar Khadr, kanadský občan, je obviněn z toho, že hodil granát, který r. 2002 v Afghánistánu usmrtil jednoho amerického vojáka.

Na videozáznamu Omar Khadr pláče a stěžuje si na nedostatečnou lékařskou péči.

16. 7. 2008
Fidel Castro Ruz

Autor byl dlouhá léta monarchistickým diktátorem autoritářského režimu na Kubě.

Údaje, které zde používám, byly převzaty především z vystoupení velvyslance Spojených států v Kolumbii Williama Brownfielda, z tisku a televize zmíněné země, z mezinárodního tisku a dalších zdrojů. Je šokující, jaké ekonomické prostředky a technologie se rozhazují. Zatímco kolumbijští vysocí vojenští velitelé pečlivě zdůrazňují, že operace k záchraně Ingrid Betancourtové byla čistě kolumbijskou záležitostí, úřady Spojených států prohlašují, že „byla výsledkem dlouhých let intenzívní vojenské spolupráce mezi armádami Kolumbie a Spojených států.“

letecký kanón ZPL-20 Plamen
16. 7. 2008

Aneb jak se činí Otec, Syn a Duch svatý ministra Kalouska

Nikdo se nikdy nezeptal na jeho minulost ve vsetínské zbrojovce a na vazby na její majitele. Nikdo nezjistil, jak z komunálního politika díky cílené snaze regionálního reportéra jednoho českého deníku za několik let vznikl senátor a místopředseda vlády. Přitom stačí prozkoumat, kdo popsal nejvíce písmenek za posledních deset let o Čunkovi. Výroba zbraní a zbrojních součástí je oblast, kde se nemluví a která spojuje mnohé politiky a kapitány průmyslu s mnohými "národně osvobozeneckými" aktivitami ve všech možných koutech světa stejně, jako s nimi spojuje i některé humanitání a neziskové organizace a média.

To jsem napsal před více než půlrokem v článku Prohra policajtoreportérů. Věděl jsem proč. Nyní se americká vyšetřovací skupina Kroll dobrala stejných zjištění. Šla tak daleko do minulosti bývalého starosty, že se dostala až do doby, kdy ještě starosta nebyl starostou, ale zaměstnancem Zbrojovky Vsetín a jeho stranicko-církevní kolega byl náměstkem ministerstva obrany. Kroll ale namísto tušení a dohadů dokázal najít propojení mezi výrobou vysokokadenčního dvouhlavňového elektricky řízeného automatického kanonu ZPL-20 Plamen ráže 20 mm ve Vsetíně, jeho nákupem pro podzvukové bitevníky L-159 Alca, náměstkem ministra obrany Kalouskem (KDU-ČSL) a šéfem bezpečnosti zbrojovky Čunkem (KDU-ČSL) . Detektivům Krollu to potvrdil tehdejší šéf Zbrojovky Karel Dančák. Své ví určitě i generální ředitel společnosti Zbrojovka Vsetín INDET, a.s., Ing. Rostislav Levíček nebo Čunkův bývalý nadřízený Oldřich Haflant, který mu šéfoval devět let.

15.7.2008 Aktuálně: Čunek lobbistou. Pomáhal Zbrojovce získat zakázky ZDE

16. 7. 2008

Řecko minulý měsíc poskytlo izraelskému letectvu svůj vzdušný prostor k manévrům více než 100 letounů, nacvičujících úder na Írán. Web Cutting Edge přinesl informaci, že Řekové dali Izraelcům k prozkoumání ruský protiletecký radarový systém S-300 k zjištění způsobu eliminace nebo rušení tohoto systému. Cutting Edge uvádí, že Řecko má systém S-300, původně v roce 1998 prodaný Kypru, ve výzbroji, když uveden do provozu byl potichu 20. 12. 2007. Informaci přinesl server Eretz.cz

Cutting Edge: Greece Quietly Provides Israeli Air Force Pivotal Assistance on S-300 as Iran Nuke Strike Looms ZDE

16. 7. 2008
Machistické násilí, páchané mladými čínskými muži, kteří sí hrají se zbraněmi na vojáky, vzrůstá. Částečně za to může oficiální čínská populační politika, která od r. 1978 požadovala, aby rodiče měli jen jedno dítě. Vedlo to k orgiím potratů dívek a k obrovskému vzrůstu úmrtnosti kojenců ženského pohlaví. Po téměř třiceti letech této politiky má nyní Čína největší pohlavní nerovnováhu na světě. V Číně dnes žije o 37 milionů mužů více než žen a po celé zemi se rodí o téměř 20 procent více chlapců než dívek.
15. 7. 2008

Tak nám knížepán zveřejnil audit, který si objednal a zaplatil. Po pravdě řečeno, vyhodil peníze za několik stránek bezcenného dokumentu.

Audit totiž stejně nemá nemá žádnou právní váhu -- tedy mimo hranici, kterou Schvarzenberg sám vymezil. Protože auditovaný subjekt, tedy Čunek, nepodává informace a vysvětlení pod přísahou, nemusí vlastně vysvětlovat vůbec nic a již vůbec ne říkat pravdu. Žádná lež nemůže být použita proti němu. To, že tak nějak omylem nedodal 700 stránek informací, které Kroll požadoval, je taky zcela jedno.

12. 7. 2008

DOKUMENT

Přinášíme plný text dokumentu v podobě, jak ho vydala ČTK 9. 7. 2008.

13. 7. 2008

Hrst vizuálních dojmů z fotoaparátu Emmy Čulíkové - Karlovy Vary posledních dní. FOTOGALERIE

Karlovy Vary 2007 FOTOGALERIE

12. 7. 2008

Opakovaně chválím v tomto listě dramaturgii karlovarského filmového festivalu, která je na tomto relativně provinčním, a proto pro obyčejné lidi dost přístupném festivalu vlastně to jediné cenné. Všechny ty nesmysly, jimiž jsou v ČR v době festivalu zahlcovány české sdělovací prostředky, banální rozhovory s herci (kteří se v ČR tak často a mylně považují za filozofy), neobjevné a mnohomluvné žvanění moderátorů před promítáním filmů ("Přeji vám hezký zážitek" jsem slyšel snad stokrát), řeči v médiích o "celebritách", spekulace o tom, kdo dostane jakou cenu (poroty jsou složené z omylných lidí a kompromis o tom, jakou cenu jaký film dostane, bývají na festivalech důsledkem politických čachrů; hodnotu filmu prokáže čas, nikoliv nějaké poroty) -- nic z toho nemá žádný smysl. Divák to prostě musí ignorovat.

14. 7. 2008

Další osud Evropské unie a Lisabonské smlouvy je jedním z nejfrekventovanějších témat politických diskusí těchto dní. Několik statí zveřejnily i Britské listy. V řadě z těchto článků se objevila sporná argumentace a mýty, které vyžadují obsáhlejší rozbor.

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík
26. 4. 2007 Prohlášení k hrozící změně zákona o pobytu cizinců a zákona o azylu   

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Klystýr, nebo kůrovec? Hynek  Hlavenka
4. 7. 2008 Obchod ve zdravotnictví a autentická solidarita Tomáš  Munzi
4. 7. 2008 Jak je to s tou "falešnou solidaritou?"   
4. 7. 2008 Nejde o konflikt mezi falešnou a skutečnou solidaritou, ale o konflikt mezi lékařskou etikou a neoliberální ekonomickou ideologií Vladimír  Línek
3. 7. 2008 Další fundamentalista, který chce české zdravotnictví zničit Petr  Wagner
1. 7. 2008 Horký konec června? Ondřej  Slačálek
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   

Čína RSS 2.0      Historie >
16. 7. 2008 Nedostatek žen povede v Číně k občanskému násilí   
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   
10. 7. 2008 Bursíka odvolejte, ve vládě zůstaňte Václav  Hála
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Írán RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Írán: hledání cesty Miroslav  Polreich
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík
9. 7. 2008 Zrození politika je smrtí šaška Bohumil  Kartous
4. 7. 2008 Teorie informačního pole (část 1) Michal  Rusek
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2008 Mnoho řečí, ale otázka "Proč radar?" stále nezodpovězena Lubomír  Peške
14. 7. 2008 Bude odpovědí Ruska na radar v Česku rozvinutí systémů Iskander u Kaliningradu?   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
9. 7. 2008 Missile defense deal Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Opakuji, že jste lhář, pane Topolánku, a ohrožujete občany -- a tady je další důkaz Jan  Neoral
7. 7. 2008 Kvůli radaru 20 hektarů lesa padne, 85 hektarů prořídne, přiznal Bursík Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 KSČM: Budeme hlasovat proti smlouvě o umístění amerického radaru v Brdech Vojtěch  Filip
28. 6. 2008 Paroubek: Nepronesený projev k radaru na jednání parlamentu Jiří  Paroubek
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2008 Ropná krize jako příležitost Jan  Sova
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2008 Spojené státy se rozhodly odstranit Severní Koreu ze seznamu darebáckých států   
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 I to je blues   holger
9. 7. 2008 Když kvetly hlohy Petr  Hrbáč
8. 7. 2008 Srpnové pozdravení Petr  Hrbáč
7. 7. 2008 Letní motiv Petr  Hrbáč
4. 7. 2008 ve vesnici zapalují ohně Petra  Placáková
3. 7. 2008 Kalikrů kalikým Vladimír  Pospíšil
2. 7. 2008 Inspirál karbec Vladimír  Pospíšil
1. 7. 2008 Nálada podvečerní Vladimír  Pospíšil
27. 6. 2008 (osamocená) Jan  Borna
26. 6. 2008 Jan  Borna

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2008 Britská vláda požaduje, aby všichni cestující v EU poskytovali úřadům podrobná osobní data   
6. 2. 2008 Výhledy a rizika ochrany osobních dat v ČR Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 FBI požaduje přímý přístup k datům o totožnosti britských občanů   
31. 12. 2007 USA, Británie, Rusko, Čína, Singapur a Malajsko nejvíce porušují soukromí občanů   
5. 12. 2007 Máme se bát Velkého bratra?   
8. 11. 2007 Američané žalují poskytovatele internetových služeb, že předávají soukromá data americké vládě   
29. 7. 2007 Magistrát ustoupil tlaku ochránců soukromí   
26. 7. 2007 Evropská unie bude poskytovat osobní data občanů Spojeným státům Fabiano  Golgo
26. 7. 2007 EU will give personal data to US Fabiano  Golgo
11. 6. 2007 Univerzální karta Pražana představuje riziko pro soukromí   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 7. 2008 BBC: Spojené státy utrpěly v Afghánistánu těžké ztráty   
15. 7. 2008 Bush plánuje urychlit stahování amerických vojsk z Iráku, aby pomohl Johnu McCainovi vyhrát volby   
14. 7. 2008 Americké volby: Obama plánuje poslat dalších 10 000 vojáků do Afghánistánu   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Památce dejvických MacGyverů Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Naivní představy o minulosti Štěpán  Kotrba
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2008 Demokracie ve školství, neboli Kvalita není jen nutná, mělo by ji také být možné prosadit Uwe  Ladwig
3. 7. 2008 Liška: Za poslední ročník mateřské školky povinně plaťte, aneb jak zezelenat zděšením Anna  Čurdová
2. 7. 2008 Národ Gátorů: Jak vypadá americký model "univerzity-firmy" Greg  Evans
30. 6. 2008 Inteligenci do škol Ondřej  Hausenblas
26. 6. 2008 Škola žádá kreativitu Michal  Giboda
26. 6. 2008 O "lopatách" a o vzdělání Ivan Odilo Štampach
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2008 Jdi a otevři dveře...aspoň průvan bude   
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
16. 7. 2008 Ruský prezident Medvěděv obnovil napětí s USA ohledně raketové obrany   
15. 7. 2008 Co by mělo Rusko dělat proti americké raketové obraně v Evropě   
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík
11. 7. 2008 "Jsme otevřeni konstruktivní debatě, ale v případě vybudování základny v ČR zajistíme vlastní bezpečnost vojenskými prostředky"   
11. 7. 2008 Russia on the signing of the Czech-US treaty on missile defence   
11. 7. 2008 Polsko požaduje pro antirakety od Ameriky lepší podmínky   
10. 7. 2008 Je možné změnit názor na radar? Jan  Burian
9. 7. 2008 Paní Riceová, už víte, kdo 11. září 2001 zaminoval a odstřelil "sedmičku"? Martin  Gřeš
9. 7. 2008 Stydím se za představitele své země Pavel  Novotný
9. 7. 2008 8.7. 2008 = Den hanby Miroslav  Pořízek

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík
8. 7. 2008 Hřebejkův Medvídek: dobře napsaný, zábavný scénář bez hlubšího záběru Jan  Čulík
7. 7. 2008 Smutek paní Šnajderové -- neuvěřitelná esence trapnosti Jan  Čulík
7. 7. 2008 Ženy v ČR asi už brzo udělají revoluci, zatím točí velmi dobré filmy Jan  Čulík
6. 7. 2008 Jakubiskova Bathory: Typický "euroentertainment" Jan  Čulík
17. 6. 2008 Vzpomínkový optimismus Jan  Čulík
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík