15. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 9. 2008

O vysokých cenách energií, o nepopulární vládě a o zdravotnictví

Tony Benn: Vezměte si dva lidi. Oba potřebují ten lék. Jeden si ho může dovolit, druhý ne. Takže vy říkáte, že bohatým lidem by mělo být dovoleno, aby si ho koupili. O to právě jde. Existuje-li lék, který lidé potřebují, lidé by ho měli dostat a měl by být financován státním zdravotnictvím. Víte, to je věc morálky. Je to o zdraví národa a o zájmech komunity. A jestliže bude někdo nemocen, může to mít dopad na mě. A jestliže já budu nemocen, může to mít dopad na druhé lidi. A jakmile ten morální princip zrušíte, přišli jste o všechno. A co se týče farmaceutických společností, já mám řešení. Řekneme jim: Budeme kupovat vaše léky, a na ně vydáváme miliardy, pokud nám dáte dvacet procent svých zisků. A brzo budeme vlastnit všechny farmaceutické společnosti. Tohle nejsou neřešitelné problémy. Pro mě je to morální otázka. Děláme to tak v armádě. V armádě vás léčí bez poplatků. Nemůžete říct svému generálovi: znám takového jednoho doktora, chci, aby sem přišel mě léčit a já ho zaplatím. Když to může fungovat v armádě, může to fungovat pro všechny.

Zaujalo mě, jak se v Británii v současnosti diskutuje o politice. Napadlo mě, že by to zajímalo i naše čtenáře. Zde je překlad první části pořadu Any Questions? rozhlasu BBC z právě uplynulého víkendu. Hovořilo se tam o vysokých cenách energií, o nepopulární vládě a o zdravotnictví způsobem, který není irelevantní pro současnou českou veřejnou diskusi. │JČ

15. 9. 2008
Jana Bobošíková

Po říjnových krajských volbách chce opozice vyvolat už čtvrté hlasování o nedůvěře vládě. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek věří, že jeho strana po vítězném tažení v krajích tentokrát vládu doopravdy svrhne. Jeho arogantní sebestřednost , s jakou už dopředu prezentuje své jisté úspěchy sice může ještě všechno pokazit, ale v zásadě lze doufat, že se tentokrát Topolánkův kabinet opravdu může poroučet. A to díky hlasům tzv. rebelů z vládní koalice. Pokud se ovšem nezaleknou dovedně nastražených strašáků v koaličním zelí.

15. 9. 2008

Londýnská burza ostře poklesla po chaosu na americké burze ve Wall Street, po krachu velké americké investiční banky Lehman Brothers.

Zaměstnanci její londýnské pobočky na Canary Wharf dorazili do práce ve značných úzkostech, obávají se, že přijdou o zaměstnání. Index FTSE 100 čelných britských společností poklesl o více než 5 procent. Nejvíce, téměř o třetinu, poklesly akcie banky HBOS.

Investoři jsou otřeseni třemi drastickými zprávami: krachem Lehman Brothers, šokujícím náhlým prodejem finančnické firmy Lerrill Lynch a zjištěním, že největší světová pojišťovna AIG bude potřebovat nový investiční kapitál nejméně ve výši 40 miliard dolarů.

Banka Barclays potvrdila v pondělí dopoledne, že zrušila rozhovory o možném převzetí Lehman Brothers, protože nemohla zaručit, že by se stala obětí dalších ztrát.

K ostrým poklesům burz došlo navzdory tomu, že ústřední banky napumpovaly další miliardy dolarů do bankovního systému ve snaze trh stabilizovat.

Německý index DAX poklesl o 4,2 procent a francouzský CAC o 5,2 procent. Ostře stouply ceny komodit, včetně ceny zlata.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

15. 9. 2008

Pákistánští vojáci stříleli do vzduchu, aby zabránili americkým vojákům svévolně vstupovat do jižního Waziristanu v Pákistánu, oznámili místní činitelé.

Podle zpráv přistálo na afghánské straně hranice devět amerických vrtulníků a američtí vojáci se pak pokusili překročit hranici do Pákistánu.

Jižní Waziristán je jednou z hlavních oblastí, odkud organizují islamističtí extremisté útoky v Afghánistánu.

K incidentu došlo v době, kdy v Pákistánu vzrůstá hněv nad americkými útoky podél pákistánské hranice.

Když se američtí vojáci pokusili překročit hranici, pákistánští vojáci začali varovně střílet do vzduchu a Američané se rozhodli v razii na pákistánské území nepokračovat, uvedli místní politikové.

15. 9. 2008

BRITÁNIE:

Gordon Brown o víkendu čelil rostoucí vzpouře od poslanců své vlastní politické strany. Členové jeho kabinetu včetně ministra zahraničí Davida Milibanda, jeho potenciálního nástupce, Browna podpořili.

Členové Brownovy vlády se jali Browna intenzivně hájit ve sdělovacích prostředcích poté, co vzbouřenečtí labourističtí poslanci požadovali volbu nového šéfa strany. Více než 10 labouristických poslanců se zřejmě připojí ke kampani destabilizovat premiéra před nadcházející výroční stranickou konferencí. Bývalý labouristický ministr Frank Field, jeden z rebelů, obvinil vedení Labouristické strany, že záměrně prozradila žádosti vzbouřenců o volbu nového šéfa strany do médií ve snaze toto vzbouření rozbít.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15. 9. 2008

Jerusalem Post: Americké ministerstvo obrany schválilo prodej protibunkrových pum Izraeli

KD | Americké ministerstvo obrany uvědomilo Kongres o možném prodeji tisícovky "chytrých" pum schopných ničit podzemní bunkry do Izraele. Ten s nimi podle názoru analytiků počítá při útoku na íránská jaderná zařízení.

Kongres obdržel notifikaci během víkendu prostřednictvím Defense Security Cooperation Agency (DSCA), což je oddělení Pentagonu odpovědné za evaluaci prodejů zbraní do zahraničí.

Kongres má nyní třicet dnů na to, aby případně vznesl námitky.

15. 9. 2008

Jak dlouho ještě bude Mirek Topolánek v čele ODS? A jak dlouho ještě se udrží v křesle ministerského předsedy? Kauza Morava a Tlustý, domnívám se, nevznikla náhodou činností dotěrných novinářů a netýká se jen těchto dvou poslanců ODS, týká se také - a zdá se, že především - samotného Topolánka. Nitky možná vedou do nejvyšších míst v ODS. Mám dojem, že už i v ODS někteří vlivní činitelé chápou, že Topolánek svým jednáním a také vystupováním straně rozhodně neprospívá, ale jednoznačně škodí. A čím déle bude sedět na svých postech, tím hůře pro ODS, píše Jan Makovička.

15. 9. 2008

Přemýšlel jsem o důsledcích zanedbání některých zdravotnických případů v důsledku snahy pacienta šetřit na poplatcích, píše Jiří Šindelář. Šetřit na poplatcích mají tendenci především lidé s nízkými příjmy. Mezi nízkopříjmové kategorie obyvatel patří valná část dnešních důchodců.

Když k tomu připočtu fakt, že právě důchodci jsou největšími spotřebiteli zdravotní péče (jak jsem slyšel od pana Cikrta v rozhlase), a když k tomu ještě vezmu v úvahu, že právě důchodci patří k lidem se sklonem k nepřiměřené šetrnosti, vyjde mi z toho, že největší počet oněch zanedbání péče se projeví právě u nich. Navíc, zanedbání péče v jejich případě může znamenat podstatné zkrácení jejich života.

A vzhledem k tomu, že jsou to právě oni, kteří ještě navíc pobíráním důchodu "zatěžují" státní kasu, obávám se, že tímto krokem nakonec státní rozpočet přeci jen neutrpí, a to ani v budoucnu. Že by tohle byl ten důvod, proč není možné, jak nám pan mluvčí ministerstva zdravotnictví v rozhlase vysvětloval, odpustit poplatky právě důchodcům? Zatím se snažím sám sebe přesvědčit, že tomu tak není.

15. 9. 2008

Tímto způsobem vedou své úvahy o jakési vychytralé motivaci pacientů ti, kteří se zabývají meditacemi o tom, že nemocnice jsou jakýmisi poskytovatelkami hotelových služeb, čili něčím podobným jako cestovky a rekreační průmysl. Tyto služby si klient kupuje na trhu a platí za ně dohodnutou cenu, čili proč by klient nemohl platit za stejné služby (podle iniciátorů takových návrhů), tzv. na dřevo. Platit poplatek za stravu a nocleh jako v hotelu, objednaném jako rekreační pobyt v cestovce.

15. 9. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Situace německého hospodářství za poslední měsíce byla dobrá. Je to vidět i na počtech zaměstnanosti a nezaměstnanosti. Přesnější pohled na oficiální čísla z posledních let ale ukazuje trend, který pro společnost není potěšitelný. Stále více lidí je zaměstnáváno jen na částečný pracovní úvazek a vydělávají tak málo, že se nutně musejí spoléhat na státní sociální podporu.

15. 9. 2008

Minulý týden němečtí sociální demokraté razantně vystoupili na obranu svobody veřejnoprávních médií a odmítají přidělování frekvencí, které plánuje Evropská unie. Poslanecká frakce SPD berlínské poslanecké sněmovny odmítla příslušné návrhy předložené Evropskou komisí pro obchodování s vysílacími frekvencemi. Přenosové kapacity se nesmí změnit v čistý hospodářský majetek, prohlásil mediální mluvčí sociálně demokratické poslanecké frakce Frank Zimmermann. Pokus Evropské komise zasahovat do pravomocí členských zemí o jejích rozhlasových privilegiích je nutno odmítnout. Rozhlas je kulturním statkem, který je nutno ochraňovat. Konvence UNESCO o ochraně kulturní mnohotvárnosti musí respektovat i Evropská unie a platí též proto pro rozhlas. Zabezpečení mnohostrannosti názorů v rozhlase je v kompetenci členských zemí a musí být zachováno.

15. 9. 2008

Michal Kratochvíl vystudoval sociologii a sociální práci na FFS MU. Jeho tehdejší přítelkyně pracovala v romském středisku Drom, díky tomu se poprvé setkal s romskou problematikou. Když organizace IQ Roma servis začala hledat terénní sociální pracovníky (TSP), dostal se do jejího týmu. Jak pro zajímavost uvedl, jeho první práce v terénu spočívala v návštěvě klientů v pavlačovém domě, který měl v přízemí skinheadskou hospodu. Do domu šel Michal se svou romskou kolegyní a oba se báli - ona skinheadů a on spíš toho, jak ho přijmou romští klienti. Později se začal účastnit i vzdělávacího programu pro TSP. Jeho nynější funkce spočívá ve vedení lokálních týmů Agentury pro sociální začleňování v romských komunitách po celé republice, tedy i týmu, který vznikl v Brně.

15. 9. 2008

Výpověď bez udání důvodu, výpověď v případě nemoci, prodloužení pracovního týdne na 60 hodin, prodloužení zkušební doby ze tří na čtyři měsíce, právo zaměstnavatele dát člověku tři roky po sobě smlouvu na dobu určitou. To všechno jsou návrhy novely zákoníku práce, z pera stran vládní koalice, přesně v duchu Modré šance ODS. Budeme si muset opět prožít historii našich dědů, abychom ocenili výsledky jejich sociálního boje. Protože jsem zřejmě už zapomněli.

15. 9. 2008

Někdejší gruzínský ministr obrany Irakli Okruašvili agentuře Reuters prozradil, že gruzínský prezident Michail Saakašvili plánoval podmanit si Jižní Osetii vojenským vpádem už dlouho před 8. srpnem, kdy konflikt v Gruzii začal. Akce gruzínské armády se ale podle Okruašviliho nepovedla a pro Rusy bylo snadné provést odvetný úder. Někdejší ministr zároveň v rozhovoru pro Reuters přiznal část viny za konflikt na Kavkaze i Spojeným státům. Prý se jim nepodařilo Saakašviliho usměrnit. Okruašvili, který stál v čele ministerstva obrany v letech 2004 až 2006, tvrdí, že spolupracoval se Saakašvilim na vojenských plánech invaze do Jižní Osetie a Abcházie. ...Někdejší ministr také v rozhovoru uvedl, že by měl gruzínský prezident rezignovat, nebo být případně soudně stíhán za rozkaz k válce a za podepsání "ostudného" plánu příměří...

ČT24: Někdejší gruzínský ministr: Vpád do Osetie plánoval Saakašvili dlouho ZDE

Lourdy
15. 9. 2008

Na rozdíl od muslimů nemají křesťané povinnost navštívit jednou za život svoji „Mekku“. V Česku, ateistické velmoci, navíc schází klasické poutní místo jako mají jiné evropské země (Mariazell, Czenstochowa, Medžugorie, Fatima, Lourdy atd.). Velehrad je vnímán spíše jako kultovní sídlo byzantsko-pravoslavné Velké Moravy. Svatý Hostýn v nedávné době bojoval proti návrhu umístit na svah hory lyžařský vlek. Racionalismus spoluobčanů léta vyživovaly reformy Josefa II., který likvidoval církevní řády a koncem 18. století zakázal i poutě. První prezident ČSR měl také jiné priority. Že by si Češi zvolili za prezidenta kněze jako Slováci? To raději Tomáše Baťu... A tak jsme překvapeni, že na setkání s papežem Benediktem XVI., Němcem, zamíří v Paříži čtvrt miliónu Evropanů.

15. 9. 2008

Problémy, které zelení neřeší: Neudržitelná dopravní situace v českých městech, katastrofální situace projevující se každodenními dopravními zácpami a vážnými dopravními nehodami zejména na dálnici Praha -- Brno. Zastaralý vozový park i zázemí (nádraží) ve veřejné dopravě. Nutná podpora vzniku dalších sběrných dvorů a míst na tříděný odpad v menších městech a obcích jako prevence vzniku černých skládek. Zrychlení výstavby nových páteřních cyklostezek i těch místních. Pomoc malým obcím při budování čističek odpadních vod a rozvoj ekologického zemědělství a původních řemesel na venkově jako prostředek pro udržení důstojného života všech generací ve venkovských regionech.

Politické strany s programovým zaměřením na ochranu životního prostředí, prosazování trvale udržitelného rozvoje a kvality života ve všech sférách společnosti patří nejen v Evropě, ale celosvětově k několika hlavním ideovým proudům. V ČR o sobě dala Strana zelených poprvé výrazněji vědět již v prvních volbách po pádu minulého režimu v roce 1990, kdy získala ve volbách okolo 4% hlasů a poměrně těsně jí tedy uniklo parlamentní zastoupení. Dnes se již málo ví, že Zelení v českém Parlamentu byli zastoupeni několika poslanci ve volebním období 1992 -- 1996 v rámci LSU (Liberálně sociální unie -- koalice několika menších středových stran -- např. Zemědělská strana, Československá strana socialistická a Zelení byli její součástí). Jejich vliv však byl přímo úměrný právě oněm několika málo poslancům a programové priority tedy širší veřejnost nemohla příliš vnímat. Ostatně v dané době veřejnost příliš neprojevovala zájem o typicky zelená témata ve víru tenkrát probíhajících privatizací, restitucí a rozpuku četných podnikatelských aktivit.

15. 9. 2008

V tomto článku bych se rád pokusil shrnout intervence, agrese a šíření teroru Sovětského svazu a Spojených států během studené války a obhájit tak své tvrzení, že poválečné Spojené státy napáchaly ve světě víc zla než poválečný SSSR. Přestože byl Stalin u moci ještě osm let, největší teror jím spáchaný v Sovětském svazu a jinde znatelně ochabl. Je pravda, že rozsáhlé porušování práv a tvrdá perzekuce v poválečném  SSSR ohledně svobody slova, vyznání nebo etnické příslušnosti ve Spojených státech neexistovaly. My ale chceme být mravokárci a ukazujeme na zločiny těch druhých. Chceme-li po nich, aby dodržovali mezinárodní konvence, musíme pak sami tato pravidla nejen dodržovat, ale aplikovat je na sebe přísněji. Měli bychom začít s kritikou nejdříve u sebe a teprve pak kritizovat ty „druhé“, často pocházející z jiných kulturních okruhů.

USS Boxer, součást IV. flotily
15. 9. 2008

Nyní už světově proslulá nezdvořilá věta Hugo Chaveze, vyřčená před desetitisíci lidmi na veřejném shromáždění, nebyla vyřčena tak zcela bez příčiny. Důvodem nebyla jen solidarita s Evo Moralesem, který čelí rebeliím v bohatší části země, a z jejichž podněcování obvinil USA a vyhostil amerického velvyslance. Američané se totiž rozhodli oživit po půl století Čtvrtou flotilu, která bude na rozkaz náčelníka námořních operací admirála Gary Rougheada hlídkovat v Karibiku a u břehů Latinské Ameriky. Velitelství Jižních operací admirála Jamese Stavridise bude v Mayportu naFloridě. Rozhodnutí padlo v dubnu 2008. Velitelství flotily a její přidělené lodě převzaly operační zodpovědnost k 1. červenci.

14. 9. 2008

Je to tak, že podle Kotrby mohli němečtí nacisté klidně vraždit židy, protože to u nich bylo zvykem? Křesťané měli plné právo upalovat čarodějnice a jiné kacíře, Francouzi mohli klidně zastřelit ještě více lidí v afrických koloniích, Burové černochy, bělochy, Indiány, stalinisté komunisty?

15. 9. 2008

V posledním pořadu České televize "Reportéři ČT" byl uveden příspěvek Bude radar v Brdech zdravotní riziko?. Zde prohlásil ing. Schejbal , vedoucí katedry elektrotechniky Univerzity Pardubice, že jsme si hodnotu spodní detekovatelnosti 10-14 W u T/R modulů vymysleli a v zápětí uvedl, že jen zlepšením citlivosti radaru lze zvýšit dosah desetkrát. Bylo by asi dobré, kdyby si ing. Schejbal přečetl nějakou literaturu o polovodičích, speciálně o GaAs a GaN, o jejich vlastnostech, struktuře, příměsích, poruchách, vodivosti, šumových vlastnostech jak vlastního materiálu PETu, ale také šumových vlastnostech celého obvodu T/R modulu, atd. Umět číst je pro odborníka důležité. Stejně jako mluvit do televize.

15. 9. 2008

Lze-li nepřítele snadno vydráždit, dráždi ho. Předstírej slabost, aby si vedl zpupně. Udeř tam, kde není nepřítel připraven. Kráčej tam, kde nebudeš očekáván. Pravým znakem vynikajícího vojevůdce je podrobení nepřítele bez boje. Tyto prostředky, kterými můžeš dosáhnout vítězství, nerozhlašuj předem.

Neboť jsou nejslabší ti, kdo se vůči druhým neustále posilují a opravdu silní jsou ti, kdo k takovému posilování druhé přimějí.

Sun-c', čínský vojenský teoretik a stratég (孫子; 544 př. n. l. - 496 př. n. l.)
O umění válečném, překlad: Oldřich Král, Praha: Maxima, 1999 IBSN: 80-901333-5-5

13. 9. 2008

Rusko by zaútočilo na Gruzii, i kdyby už vstupovala do NATO

Medvěděv tvrdil, že Saakašvili požádal o rozhovory s Ruskem, ale pak náhle a záhadným způsobem po setkání s americkou ministryní zahraničí v Tbilisi svou žádost stáhl.

"Condoleeza Ricová přijela, a chlapec si to rozmyslel a řekl, že schůzka už není nutná."

Medvěděv se výsměšně vyjádřil ohledně údajné odbornosti Condoleezy Ricové, která napsala svou doktorskou práci o armádě Sovětského svazu: "Svět potřebuje méně sovětologů a více odborníků na Rusko."

Zmínil se o tom, že mu řekl americký prezident George Bush: "Vy jste mladý muž s liberálním zázemím. Proč tohle děláte?"

Medvěděv řekl, že mu odpověděl: "Opravdu jsem to nechtěl. Ale jsou chvíle, kdy image neznamená nic a jednání znamená všechno."

Rusko by zaútočilo na Gruzii, i kdyby už vstupovala do NATO. To zdůraznil ruský prezident Dimitrij Medvěděv během "pozoruhodně sebevědomého tříhodinového setkání v Moskvě" (jak ho charakterizuje reportér britského konzervativního deníku Daily Telegraph John Kampfner). Podtrhl také, že Rusko považuje další expanzi NATO do bývalých zemí Sovětského svazu za "existenční otázku". Dal najevo, že Rusko je připraveno hájit Rusy vojensky, kdekoliv jsou na světě.

Medvěděv dodal, že si nikdy nepředstavoval, že bude konfrontován s tak vážnou zahraničněpolitickou krizí hned na začátku svého funkčního období, avšak dodal, že ho i jeho zemi tato krize nenávratně změnila.

13. 9. 2008

"Václav Havel před časem popsal systém uhnizďující se v zemi, které byl hlavou, jako mafiánský kapitalismus. To byla poetická pravda z časů, v nichž českými ústavními činiteli byli kromě něj milí lidé jako Petr Pithart či Vladimír Špidla. Dnešní skutečnost je ovšem brutálně prozaičtější: vzniká tu krůček po krůčku zločinecký stát, vedený lidmi, jako je Mirek Topolánek či Jiří Čunek."

Zdroj: ZDE

WTC 11. září 2001
12. 9. 2008

Výročí násilného útoku na USA proběhlo v ČR jen matnou připomínkou. Bez jakéhokoliv zamyšlení se nad příčinami, okolnostmi a hlavně způsoby, jak podobným událostem účinně bránit. Doufám, že to není proto, že jak všichni domníváme, je to předně problém Spojených států a pravděpodobně to tak i zůstane. Nebyl by to dobrý přístup jak z hlediska humanitární odpovědnosti, tak i z pohledu našeho vztahu ke  spřátelené zemi. Vraťme se tudíž k podstatě věci.

12. 9. 2008

Jeden saudský fanatik dal dohromady ideologický koncept, který ukončil monopolární svět vítěze studené války a zničil s minimálními náklady a minimálními ztrátami na životech úsilí celého euroatlantického společenství za padesát let. A ještě na tom on i jemu oddaní vydělali na burze. 11. září 2001 je přelomové datum, kdy USA prohrály na půl století dopředu svou pozici ve světě, těžce budovanou od druhé světové války. Svět míru se za sedm let vzdálil víc, než kdy jindy. Po asymetrickém teroristickém útoku na symboly americké ekonomické i technologické dominance několika šílenci (s vydatnou pomocí amerických špiónů) zahájila Amerika protiofenzívu - nesmiřitelnou válku údajně proti terorismu. Kdekoliv, včetně vlastního území. Tak byly alespoň deklarovány útoky na Irák i Afghánistán. Všichni ji záhy pochopili jako válku o suroviny, jako válku o ropu. Čeho dosáhla "supervelmoc" v těchto bojích za sedm let? Ničeho. Ani ropy nemá víc, její cena prudce stoupla a Američané se narozdíl od felláhů nenaučili nikdy jezdit na velbloudech. Za barel ropy nedávno platili už skoro 150 dolarů. Ten dolar klesl na polovinu hodnoty. Z kolébky demokracie a liberalismu se stala zemí fanatismu a drakonických policejních opatření. Ekonomicky je v ruinách. Politicky je polarizovaná víc než kdy v historii.

12. 9. 2008

Podle ní byla ruská invaze do Gruzie "nevyprovokována"

Ruská invaze Gruzie byla podle Palinové "nevyprovokována". Palinová varovala, že Amerika nemůže dovolit Moskvě, aby ovládala klíčové energetické zdroje. "Musíme si na Rusko dávat pozor. Je nepřijatelné, aby Rusko, zcela nevyprovokovaně, provedlo invazi do malé, demokratické země."

Kandidátka na republikánského viceprezidenta v USA Sarah Palinová vyjádřila ve čtvrtek v televizním rozhovoru pozoruhodně agresivní a ideologické postoje. Konstatovala, že není vyloučeno, že by vyslala vojska do války proti Rusku na obranu Gruzie a Ukrajiny. Byl to její první televizní rozhovor od doby, kdy si ji John McCain vybral jako kandidátku.

Palinová zároveň přiznala, že svou první cestu v životě mimo území Severní Ameriky podnikla teprve loni. Zdůraznila, že je ochotná nahradit Johna McCaina jako prezidenta, pokud by přestal být schopen vykonávat úřad. Opakovaně zdůrazňovala, že by neváhala použít v mezinárodní krizi všech prostředků a použít síly i proti islámistickým extremistům.

12. 9. 2008

"Reaganova éra skončila":

Bez ohledu na to, kdo v amerických volbách zvítězí, Amerika se zase stane nejatraktivnějším místem na této planetě, míní hlavní reportér BBC v USA Justin Webb. Končí současná éra. Pokud si myslíte, že Amerika, rovná se tupí tlusťoši, posedlí vojenskými výboji, je zřejmě načase dát Jankejům novou šanci.

Politicky, sociálně a kulturně je Amerika uprostřed přerodu - jak to pozorujeme s obrovským překvapením a dělá to na nás dojem, píše britský korespondent.

12. 9. 2008

Ve čtvrtek po tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví, Událostech a komentářích a úvodníku v Neviditelném psu jsem trochu propadl depresi. Mluvilo se o poplatcích, kolik se vybralo a jak se to všechno vrátí pacientům. Přesná čísla hledat nehodlám, ale přibližně 300 milionů se vybralo v nemocnicích (hotelové služby), asi méně než miliarda u ambulantních lékařů a poněkud více než miliarda v lékárnách. Zároveň pan náměstek Hroboň si liboval jak poklesly náklady pojišťoven na léky a tzv. zbytečné návštěvy lékařů.

Co ovšem neřekl bylo, že náklady na léky stouply: pouze je zaplatili nemocní a nikoliv pojišťovny. Jeho slogan, že tyto ušetřené peníze na paraleny a aspiriny se dostávají do nákladné péče, je sice hezký, ale není pravdivý. Žádná miliarda se do léčby onkologicky nemocných nedostala a vcelku, i když pro laiky asi nezřetelně, to potvrdil tiskový mluvčí VZP, že dali několik desítek milionů. Rovněž jeho prohlášení o kyčelních kloubech je demagogie. Za ty se platilo i před poplatky, pouze je tendence zavést tzv. výkonový system, neboli nasmlouvat pevnou cenu za výkon.

12. 9. 2008

V rozhovoru se západními novináři v letovisku Soči u Černého moře zdůraznil sebevědomý ruský premiér Vladimír Putin, že Rusko nechce vést se Západem novou studenou válku, ale bude reagovat, pokud bude vyprovokováno, jak se to stalo minulý měsíc na Kavkaze, kde usoudilo, že jsou jeho zájmy ohroženy, píše britský deník Times.

Občas v rozhovoru Putin projevoval hněv, především když hovořil o rozmístění amerických válečných lodí nedaleko černomořského pobřeží Ruska. Většina Putinovy kritiky byla zaměřena na Bushovu vládu, kterou obvinil, že vycvičila a vyzbrojila gruzínskou armádu a podporovala gruzínskou vládu, aby zahájila v srpnu útok na Jižní Osetii.

Radar v obci Nepolisy
12. 9. 2008

Rizika spojená s instalací amerického radaru jsou reálná. Až příliš.

reakce na některé argumenty Lukáše Jelínka a Luďka Pekárka ze Státního zdravotního ústavu, které uvedli v článku "Nepřesnosti v technických údajích o vyzařování radaru pro Brdy" a které zazněly v televizním pořadu "Reportéři ČT" 8.9.2008.

Úvahy pracovníků Státního zdravotního ústavu, že k detekci malorozměrných cílů ve vzdálenosti cca 2 000 km postačuje pouze zlepšení citlivosti přijímacího systému radaru, jsou nereálné. Informace Ministerstva obrany z dubna 2007 svědčí o tom, že někdo z odpovědných představitelů této vlády nařídil lhát občanům i poslancům. Je nepochybné, že radar EBR v konfiguraci, která má být použita v Brdech, je firmou Raytheon teprve vyvíjen [3], firma nepochybně použije i nové technologie, do nichž americká armáda nemálo investovala. Neochota sdělit oficiálně parametry radaru EBR a jejich neuvedení do smlouvy ČR-USA vypovídají, že neexistuje záruka toho, že by parametry radaru nemohly být v rámci jeho vývoje nebo v budoucnosti navýšeny se všemi z toho vyplývajícími riziky.

SM-3
13. 9. 2008
Philip E. Coyle III.

Plány Pentagonu na výstavbu evropské protiraketové základny způsobily ve vztazích mezi USA a Ruskem vážné napětí, jaké jsme od konce studené války neviděli. Pro příštího amerického prezidenta bude tento kontroverzní projekt tím nejnaléhavějším tématem z celé protiraketové agendy. A to je pouze jeden z problémů spojených s neúčinným a drahým štítem Hvězdných válek.

Protiraketová obrana je nejdražším obranným programem v dějinách. Od slavného proslovu prezidenta Reagana o "Hvězdných válkách" v roce 1983 utratily Spojené státy za protiraketovou obranu přinejmenším 120 miliard dolarů. Na příštích pěti let požaduje Pentagon dalších 62,5 miliard dolarů -- a konec utrácení je v nedohlednu.

11. 9. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 150 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V srpnu 2008 přispělo celkem 145 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 29 606.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.8. 2008 částku 221 857.95 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,422.96 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Nezávislost Kosova RSS 2.0      Historie >
4. 4. 2008 Výzva proti uznání Kosova   
18. 3. 2008 Kosovo "je součástí Srbska"   
10. 3. 2008 Proč je jednostranné uznání nezávislosti Kosova nezákonné Rajko  Doleček
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil
15. 5. 2008 Sudetští Němci a lidský zmatek Leopold  Kyslinger
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Mnichov, tentokrát v Kosovu -- pokračování v dlouhodobé strategii Jaroslav  Foldyna
26. 10. 2007 Kdo v Brně zapomíná na oběti mnichovské dohody? Ivan  Sommer
18. 9. 2007 Rozhlas BBC o Mnichovu   

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 "Neférový" ruský tisk a Saakšviliho "ljubovnica" Alana Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Putin: Měli jsme si setřít krvavé hleny z tváře a sklonit hlavu?   
12. 9. 2008 Sarah Palinová by zaútočila vojensky proti Rusku   
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
12. 9. 2008 Saakašvili se už dostal pod tlak opozice. Zleva i zprava   
12. 9. 2008 Mráz neprišiel z Dušanbe Peter  Stupavský
12. 9. 2008 CSTO: Asie dostane společné jednotky rychlé reakce   
10. 9. 2008 Ne nadutost Ruska, ale cenzura. Tvrdá, odporná, jednostranná cenzura.   
10. 9. 2008 Falešná "Točka" z Gori už krouží nad ruskými médii Štěpán  Kotrba

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
15. 9. 2008 Také nastupujete do nemocnice na rekreaci a zároveň uspořit? Vladislav  Černík
15. 9. 2008 Dřívější smrt důchodců ulehčí státní kase   
12. 9. 2008 Zdravotní reforma Petr  Wagner
29. 8. 2008 Privátní zdravotní pojišťovny Petr  Wagner
18. 8. 2008 Zdravotnické reformy bez smlouvy s občany Martin  Gřeš
11. 8. 2008 Pronájem laboratoří ústeckého kraje Petr  Wagner
8. 8. 2008 Praktické zkušenosti s Kaiser Permanente Martin  Zbořil
29. 7. 2008 Zdravotnictví v ČR trpí plýtváním Petr  Wagner
28. 7. 2008 Sedm pohledů na české zdravotnictví   

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Evropa šéfů Burkhard  Hirsch
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2008 Proč omezovat omezující prostředky ve zdravotnictví a proč Britské listy dávají prostor pro vytváření virtuální reality? David  Zahumenský
2. 4. 2008 LN: Vládě se nelíbí svěrací kazajky aneb lepší časy české psychiatrie Ivan  David
11. 1. 2008 Ústavní soud odmítl schematickou praxi českých soudů   
31. 7. 2007 Je správné, pokud práva občanů omezují moc lékařů David  Zahumenský
30. 7. 2007 Tvrzení o znepokojivém stavu lidských práv v psychiatrických ústavech se neopírá o pravdivé údaje Ivan  David
30. 7. 2007 Záhumenský to ví   
27. 7. 2007 Nejvýznamnější orgán pro lidská práva s celosvětovou působností po druhé kriticky posoudil situaci v Česku   
24. 7. 2007 Rowlingová je nána... Martina  Dostálová
16. 7. 2007 Žádní zdraví v psychiatrických léčebnách nejsou Ivan  David
13. 7. 2007 CPT: Zdraví lidé jsou nuceni zůstávat v psychiatrických léčebnách   

Čína RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2008 Potěší Vás to? Miloš  Dokulil
20. 8. 2008 Olympiáda a zdravý rozum Jan  Chmelarčík
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   
6. 8. 2008 K diskusi o Číně Boris  Cvek

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Zelení na cestě k politické bezvýznamnosti Miroslav  Pořízek
10. 9. 2008 Zelený triumvirát Martin J. Kadrman
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Michael  Marčák
7. 9. 2008 Normalizovaní Zelení Milan  Daniel
7. 9. 2008 "Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře..." Martin  Bursík
5. 9. 2008 Strana zelených: koho hodí přes palubu? Bursíka anebo své voliče? Martin  Gřeš
3. 9. 2008 Nervózní Bursík: beze mne se všechno zhroutí Milan  Daniel
29. 8. 2008 Koteckého zbožná přání v situaci, kdy Bůh není Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Írán RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
11. 9. 2008 Chorvatsko prý prodalo Íránu ruský protivzdušný systém S-300 Karel  Dolejší
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska   
5. 9. 2008 Moskva vyměnila atomovou spolupráci s USA za rozvoj íránského jaderného programu   
3. 9. 2008 Proč být kvůli Rusku za pitomce?   
2. 9. 2008 Protiraketová obrana Izraele Stanislav  Kaucký
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?   
26. 7. 2008 Baracku Obamovi o Íránu   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 Mráz neprišiel z Dušanbe Peter  Stupavský
12. 9. 2008 CSTO: Asie dostane společné jednotky rychlé reakce   
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Delegace slovenské armády se v Pekingu setkala s ministrem obrany Liang Kuang-lie   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 Propouštění zaměstnanců v BBC vedlo k vzniku technických problémů ve vysílání   
9. 9. 2008 Radiožurnál drsně porušuje veřejnoprávní statut Českého rozhlasu Miloslav  Štěrba
9. 9. 2008 Anonymní avataři v digitální éře a Kroupova žurnalistická etika Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Exkluzivita, či jednostrannost Ivo  Šebestík
8. 9. 2008 ČT se nezajímá o knihu Boba Woodwarda, zajímá ji pouze názor jakéhosi politologa Štěpán  Kotrba
29. 8. 2008 RRTV pokutovala Novu za islamofobii   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba
25. 8. 2008 Srpnová noc - perfektně zvládnuté téma? František  Hájek
25. 8. 2008 Český rozhlas: nemohoucnost několika radních   
21. 8. 2008 Srpnová noc v České televizi: Perfektně zvládnuté téma Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Radar -- bude Topolánkova vláda mlžit i nadále? Petr  Pokorný
13. 9. 2008 Ptejte se McCaina a Obamy na protiraketovou obranu Philip E. Coyle III.
12. 9. 2008 Důkazy k rozptýlení mlhy, která je soustavně vytvářena nad Brdy Milan  Hlobil, Štěpán Kotrba
10. 9. 2008 Radarové výsledky z ruky   
9. 9. 2008 Kvalitní výkon Reportérů ČT - bezděčně prokázané vládní lži Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska   
2. 9. 2008 Protiraketová obrana Izraele Stanislav  Kaucký
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   
13. 9. 2008 Asijská podoba státem řízené demokracie Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Putin v Uzbekistánu plánuje plynovod, Cheney se snažil v Ázerbájdžánu, Krol u Turkmenů Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Ázerbajdžán nepodpořil Cheneyho - neobejde Rusko   
4. 9. 2008 The Times: Evropa prohrála strategickou hru o energie   
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka   
28. 8. 2008 Britská vláda energetickým firmám: Použijte své zisky na pomoc chudým zákazníkům   
12. 8. 2008 Ropný zlom není mediální masáží Jindřich  Kalous

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2008 Ach, zapomněl jsem Angelo  Ambrogini (Poliziano)
10. 7. 2008 I to je blues   holger
9. 7. 2008 Když kvetly hlohy Petr  Hrbáč
8. 7. 2008 Srpnové pozdravení Petr  Hrbáč
7. 7. 2008 Letní motiv Petr  Hrbáč
4. 7. 2008 ve vesnici zapalují ohně Petra  Placáková
3. 7. 2008 Kalikrů kalikým Vladimír  Pospíšil
2. 7. 2008 Inspirál karbec Vladimír  Pospíšil
1. 7. 2008 Nálada podvečerní Vladimír  Pospíšil
27. 6. 2008 (osamocená) Jan  Borna

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 Začarované kruhy Ladislav  Žák
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
12. 9. 2008 Jedenásty september: Ideologické vytváranie historickej diskontinuity Peter  Vittek
9. 9. 2008 USA provedly už třetí útok na území Pákistánu - tentokráte na madrásu   
27. 8. 2008 Tajná vězení CIA vyšetřuje polská prokuratura   
26. 8. 2008 Irácký prezident: Američané odejdou r. 2011, USA to popírají   
23. 8. 2008 Američané usmrtili 76 afghánských civilistů, konstatuje afghánské ministerstvo vnitra   
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
8. 8. 2008 Bin Ladinův řidič Hamdan dostal pět a půl roku   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 9. 2008 Být učitelem Miriam  Prokešová
1. 9. 2008 Našim vzdělancům, aneb recyklace zaostalosti Ondřej  Hausenblas
25. 8. 2008 S učitelstvím to není tak jednoduché   
20. 8. 2008 Úroveň vysokoškolského studia určují studentky a studenti Milan  Šveřepa
19. 8. 2008 Jsou učitelé v koncích? Miriam  Prokešová
19. 8. 2008 Není pravda, že ve škole není disciplína   
19. 8. 2008 Jak mě pět let na vysoké škole nepřipravilo na kariéru učitelky   
19. 8. 2008 Učitelství je především řemeslo, na pedagogických fakultách se však nevyučuje Bohuslav  Sedláček
18. 8. 2008 Zatím ještě učím...   
15. 8. 2008 Co s problémovým žákem?   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 Obama pro radar Boris  Cvek
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
10. 9. 2008 Referendum jako jediný legitimní prostředek rozhodnutí o základně   
1. 9. 2008 Americká ochrana životů a majetku v praxi Ladislav  Žák
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný
26. 8. 2008 Špionážní družice USA sestřelena - otazníky zůstávají Stanislav  Kaucký
26. 8. 2008 NCADE: Systém k ničení balistických raket ve startové fázi Stanislav  Kaucký
25. 8. 2008 Paroubek: Jednat ještě neznamená dojednat Jiří  Paroubek
23. 8. 2008 Standa chce radar František  Řezáč
22. 8. 2008 Schválením amerického radaru "zůstaneme na Západě" Martin  Štumpf

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek