22. 8. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 8. 2008

Bylo odpoledne...

Bylo odpoledne; sovětská válečná technika jistě už dospěla k rakouským a německým hranicím. Sbalil jsem dva kufry a naložil je do felicie, ale dělal jsem to jen proto, abych si později nic nevyčítal. Podvědomě jsem čekal na klasické zazvonění u dveří: cestou domů jsem z různých tranzistorů slyšel první hlášení legálních podzemních stanic a první manifesty hrdinů -- nebo sebevrahů -- kteří zatracovali příjezd bratrské armády a uváděli se plným jménem. Světoznámý dramatik promluvil suše a logicky z úkrytu, po něm pateticky Vrchcoláb a nakonec, třesoucím se hlasem, Bukavec. Pak hlasatelka, jejíž hlas mi byl strašlivě povědomý, varovala lidi před ambulancí evidenční číslo AC 3215. Jezdí prý v ní KGB, maskovaní jako nemocniční zřízenci, a sbírají lidi podle seznamu. Existovala možnost, že jsem taky na nějakém seznamu.

Sotva jsem dovřel druhý kufr, ozvalo se klasické zazvonění. Na vteřinku se o mě pokusily mdloby, ale zazvonění se opakovalo v pravidelných intervalech, takže to byl telefon. Zvedl jsem jej.

"Danny? Tady Sylva."

Prudce se mi ulevilo.

"Danny, hele, já nevím, co mám dělat. Milan je v Paříži, zkoušela jsem tam volat, ale prej nemaj spojení."

Tomu se teda říká smůla. Sylva se právě včera, s oběma dětmi, vrátila z Paříže.

"Já zrovna balim, Sylvo. Jestli chceš, můžem jet třeba do Paříže."

"Tak jo, dík," pravila Sylva, jako kdybych slíbil vyvézt je na Slapy.

* * *

Za půl hodiny už jsem nakládal Sylvu, její dvě malé děti Martina a Martinu a její tři obrovské kufry do felicie. Jeden se mi tam nevešel.

"Nemůžem to tu nechat?"

"Ne, prosím tě, to ne!" zaprosila Sylva. Byla, jako vždy, že oči přecházely, a na tu dlouhou a patrně nebezpečnou cestu si oblékla mikromini z hadí kůže, včera přivezenou z Paříže. Podobné vzácnosti obsahoval asi i přebývající lodní kufr. Jak jsem hleděl na tu skvělou ukázku české holky před sebou, vzbudilo se ve mně vlastenectví. Rozhodl jsem se, že všechny její mini i maxi dopravím do Paříže, třeba s nasazením vlastního života.

Stáhl jsem plátěnou střechu felicie a umístil jsem gigantický kufr nastojato na zadním sedadle.

Malinká blonďatá Martina měla ze stažené střechy radost.

"Pojedem bez stfechy, stvejdo?"

"Pojedem."

"To bude pvíma!"

"To bude pvíma," přidal se Martin. "Nastydnem!"

"Hele, tak dost, jo?" pravila Sylva. "Nasedat!"

Zvedla Martinu a posadila ji dozadu vedle kufru. Pak se sehnula pro jejího bratříčka, mikromini odhalila báječné nohy, a místo obvyklého hnutí ve žlázách vzedmula se ve mně opět vlna jakési neosobní hrdosti. Situace byla zřejmě vážná. Sylva přidala Martina k Martině a moje hrdost zesílila: obě české dětičky vypadaly vedle tyčícího se kufru neodolatelně krásně, jako od salónního malíře. Úkol provézt tuhle středoevropskou krásu kordonem orientální oceli mě tak zaujal, že se mě zmocnil divoký šovinismus a na vlastní strach jsem zapomněl.

* * *

Vyjeli jsme z klidné vilové čtvrti na hlavní dejvickou třídu. Podél chodníků stála útočná vozba, kolem každého tanku kroužek ruského jazyka, ideologické debaty v plném proudu a vojáci ztráceli hlas. Spatřil jsem jednoho z četných, skoro identických politruků, jak na dotvrzení argumentu vytahuje z vojenské brašny výtisk Pravdy a počíná patetickým způsobem čtečů předčítat. Kolem tanku zazněl smích a někdo podal puberťáčkovi, vyhlížejícímu z řidičského příklopu, čerstvý leták vytištěný azbukou. Ušatá hlava i s letákem okamžitě zmizela v temném nitru bojového vozidla a čtečův hlas, snažící se překřičet smích, se komicky zajíkl, ale houževnatě pokračoval. Kolportér letáků podal do temného otvoru celý balíček. Ze tmy po něm chtivě sáhla veliká ruka a škubla s ním dovnitř.

Zahnuli jsme podél prkenného plotu, jenž stál kolem nějakého staveniště. Byl popsaný velikými nápisy. SVOLOČ IDITE DOMOJ! svítilo do žhavého poledne bílými písmeny téměř velikosti člověka a podél nich, od nápisu k nápisu, postupovala dvoumetrová postava [rusistky] Boženy Pokorné, už bez natáček a v květovaných letních šatech místo županu. V levé ruce držela plechovku s bílou barvou, v pravé štětec a přidělávala na nápisech měkké znaky, které rusky ne zcela gramotní písmomalíři vynechali:

CBOЛOЧЬ ИДИТЕ ДOMOЙ

Zmizela nám za kolonou obrněných transportérů. Za chvíli jsme se dostali na plzeňskou silnici. Šlápl jsem na plyn a devadesátkou jsme ujížděli k Západu.

* * *

Milana jsem vlastně znal od mládí. Od mého mládí a od jeho dětství. Svištěli jsme po prázdné silnici, vedle mě jeho krásná žena, bývalá pedikérka, kterou objevil pro svůj první film, za mnou dva umělecké následky toho režisérského objevu. Podobaly se Milanovi, když stával u výčepního pultu v Port Arthuru, kam ho jeho strýc Ulč posílal pro pivo, a s obdivem koukal na náš powerhouse. Swingovali jsme Sweet Georgia Brown, Port Arthur se otřásal náporem našich raných pěti saxofonů a Milánek se zapomněl a docela veřejně upíjel strýcovo pivo, až mu starý Bárta musel dát přes výčep pohlavek. Neuvěřitelný život udělal pak ze mě nejdřív mizerného saxofonistu a za čtvrt století nato úspěšného autora operet a žasnoucímu Milánkovi určil roli světoznámého filmového režiséra, který se v Paříži právě chystal natočit svůj první zahraniční film.

Najednou jsem před sebou na silnici uviděl tanky a přibrzdil jsem. Jely husím pochodem, zahalené v kotoučích prachu. Pohlédl jsem na Sylvu a setkal jsem se s jejíma medovýma očima. Vypadaly nádherně, ale přes vlastenecké odhodlání situace nebyla růžová.

"Mám je zkusit předjet?"

"Když pojedem za nima, tak se nedostanem na hranice ani za sto let."

Přidal jsem plyn a za chvíli jsme byli těsně u zadku posledního obrněnce. Klimbalo se na něm osm nohou v bagančatech, spuštěných přes ocelové nýty. V oblacích prachu jsme pomalu pluli kolem nich vpřed a žasnoucí oči nad bagančaty přirozeně všechny do jednoho ulpěly na Sylvině hrdé tváři. Sylva se trochu podobala královně Nefretété a byla si toho plně vědoma. Opovržlivě ohrnula spodní ret a tak setrvala, dokud jsme se nepřesunuli podél přídě tanku a nezahnuli doprostřed silnice. U kanónu vpředu další sériový politruk loupnul očima po Sylviných stehnech. Ujížděli jsme za dalším tankem, utopeni v prachu a ohlušeni rachotem, a obě tiché české dětičky valily rovněž žasnoucí oči na horké železné zvíře.

* * *

Milánek se octl u svého strýce, pana Ulče, nedobrovolně, jako oběť doby. Pocházel z Metuje, kde jeho tatínek učil na obecné škole. Nějaký místní práskač upozornil gestapo na činnost jistého pana Kaděry, člena ilegální komunistické odbojové skupiny, a tak ho rafli. Pod ranami do ledvin dostal pan Kaděra nápad, o němž se domníval, že je dobrý. Promluvil, a jak to na něm chtěli, jmenoval svou spojku, Milánkova tatínka. Ne, že by pan Forhont byl skutečně komunistickou spojkou -- byl to vyznavač prezidenta Masaryka a jinak člověk zcela apolitický -- ale pana Kaděru, zblblého mlácením, napadlo, že pan Forhont je nevinen, a tedy nic neví, a tedy nic neprozradí, a až ho trochu povyslýchají, pustí ho opět na svobodu.

Pan Forhont skutečně nic nevěděl a nic neprozradil. Na rozdíl od konspiračně cvičeného pana Kaděry si však ani nebyl s to něco vymyslet, pouze tvrdošíjně protestoval proti svému zatčení, které nazýval přehmatem. Jedna zvlášť dobře mířená bota der geheimen Staatspolizei mu nešťastnou náhodou prokopla spánek a pan Forhont umřel, aniž poskytl informaci. Tak sebrali Milánkovi maminku a naložili s ní podobně, jenom o něco krutěji, protože se ukázalo, že podle norimberských zákonů je to míšenka druhého stupně. Desetiletý Milánek, podle norimberských zákonů árijec třetího řádu, vyvázl životem, přijel si pro něho pan Ulč, majitel hokynářství, a začal ho posílat pro pivo do Port Arthuru.

Josef Škvorecký, Mirákl, 68 Publishers, Toronto, druhé vydání, březen 1978, str. 342-347

                 
Obsah vydání       22. 8. 2008
24. 8. 2008 Pravděpodobná nástupkyně Saakašviliho letí do USA Karel  Dolejší
24. 8. 2008 Nestabilita v Gruzii zasáhla přepravu kaspické ropy Karel  Dolejší
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
24. 8. 2008 Situace kolem Jižní Osetie: čísla a fakta -- viděná z ruské strany
23. 8. 2008 Američané usmrtili 76 afghánských civilistů, konstatuje afghánské ministerstvo vnitra
23. 8. 2008 Většina zbraní dobytých ruskou armádou v Gruzii byla modernizována na Ukrajině
22. 8. 2008 Česká republika si zahrává s jaderným ohněm Jakub  Rolčík
22. 8. 2008 IANSA: Kdo prodal německé útočné pušky do Gruzie?
23. 8. 2008 Standa chce radar František  Řezáč
23. 8. 2008 Kučera čistící žleby pro jiné pacholky Miloslav  Štěrba
23. 8. 2008 Barack Obama jmenoval Joea Bidena pro funkci viceprezidenta
23. 8. 2008 Centrum CIA v Makedonii staví firma, která dělala pro Saddáma
22. 8. 2008 Rusko: Odchod vojsk z Gruzie "byl dokončen"
22. 8. 2008 "Reakce ruských jednotek v Jižní Osetii byla zcela oprávněná"
22. 8. 2008 Polsko--americká deklarace -- rizika ihned, posílení bezpečnosti (snad) od roku 2012 Karel  Dolejší
22. 8. 2008 Jestliže se Čechům radar nelíbí, mohou přece Topolánka vyhnat z funkce
22. 8. 2008 Reformy r. 1968 byly důležité, protože začaly
22. 8. 2008 Slabost elit Jindřich  Pilař
22. 8. 2008 Jak nejlépe čelit normalizaci František  Řezáč
22. 8. 2008 Human Rights Watch: Gruzínské civilisty zabíjí nevybuchlá ruská kazetová munice
22. 8. 2008 Informace Britských listů o válce v Gruzii byly velkým zklamáním
22. 8. 2008 Pražský Fleet Sheet: Bilak jako Havel
22. 8. 2008 Saakašvili pokazil Američanům plány útoku na Írán
22. 8. 2008 Americký ultrakonzervativec kritizuje Bushovu vládu za válku v Gruzii
22. 8. 2008 Pražské jaro, komunismus, kapitalismus a globalizační tlaky Jan  Čulík
22. 8. 2008 Za normalizace národ zotročený nebyl
21. 8. 2003 O mentalitě svlačce Jan  Čulík
14. 10. 2002 "Vstupujeme do časů, kdy se bude říkat: 'Je to sice Čech, ale je to slušný člověk'" Jan  Čulík
22. 8. 2008 1938, 1968, 2008: Radar a "Střídání stráží" Petr  Glivický
21. 8. 2008 1968: Skandinávský socialismus jako vzor pro demokratizaci Pavel  Čámský
22. 8. 2008 Barbora Špotáková jako česká Jana z Arku? Jan  Prokeš
22. 8. 2008 Sergej Lavrov: NATO potřebuje Rusko více, než Rusko potřebuje NATO
22. 8. 2008 USA "věděly předem o začátku války na Kavkaze," tvrdí ruský tisk
22. 8. 2008 Ukrajina se chystá na válku s Ruskem. Strach, nebo taktika? Radmila  Zemanová - Kopecká
22. 8. 2008 Citát dne (včerejšího), aneb energická politika zahřeje
22. 8. 2008 Srpen 1968: Kapitalismus není žádná varianta k socialismu Boris  Cvek
22. 8. 2008 Schválením amerického radaru "zůstaneme na Západě" Martin  Štumpf
22. 8. 2008 Proč se ČR chová schizofrenně? Jindřich  Pilař
22. 8. 2008 O americký ostnatý drát ještě ostnatější!! Milan  Kohout
22. 8. 2008 Bankovní komunismus, aneb den bankovní svobody Jiří  Beránek
22. 8. 2008 AT&T vám přináší předvolební sjezd demokratů ... a republikánský sjezd jakbysmet! Greg  Evans
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
21. 8. 2008 Michael  Marčák
22. 8. 2008 Vládní experti: elektromagnetické pole vyzařované plánovaným "brdským" radarem nepředstavuje zdravotní rizika
21. 8. 2008 Každý trh je regulovaný zákony, obyčeji a dobrými zvyklostmi! Boris  Cvek
20. 8. 2008 Štětinu usvědčují ze lži i analytici Parlamentního institutu
21. 8. 2008 Chceš do NATO? Zastřel si svého arcivévodu! Karel  Dolejší
20. 8. 2008 Vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO může být více rizikem než přínosem Radmila  Zemanová - Kopecká
21. 8. 2008 21. srpen 1968 očima autorů Britských listů v minulých letech
21. 8. 2008 Srpnová noc v České televizi: Perfektně zvládnuté téma Štěpán  Kotrba
22. 8. 2008 Srpnovou noc na obrazovce ČT sledovaly více než dva miliony diváků
21. 8. 2008 1968: Jak bylo těsto nádherně zaděláno..., kolik kvásku se do něj vešlo Michal  Vimmer
21. 8. 2008 Co levice osmašedesátníkům dluží ... Miroslav  Tejkl
20. 8. 2008 1968 -- energie ztracené naděje Jiří  Dolejš
22. 8. 2008 1968: Sociální demokraté podporovali demokratizační proces Jiří  Paroubek
22. 8. 2008 DOKUMENT: Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ
21. 8. 2008 Deklarace o strategické spolupráci mezi USA a Polskem
20. 8. 2008 Ctihodným velvyslancům České republiky a Polské republiky z Osla: Ve věci jaderných zbraní a raketové obrany
22. 8. 2008 V láhvi s medem okolo Islandu Bohumil  Kartous
20. 8. 2008 Na co se můžeme těšit v blízké budoucnosti? Miloslav  Štěrba
22. 8. 2008 Bankovní služby s poplatky či bez poplatků?
21. 8. 2008 USA--Gruzie--Polsko, neboli odmítání rozhovorů jako politická zbraň Uwe  Ladwig
22. 8. 2008 Americké rakety v Polsku nejsou s to ohrožovat Rusko
21. 8. 2008 Jednostranný pohled historiků na rok 1968 Jiří  Jírovec
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek
9. 7. 2008 Jdi a otevři dveře...aspoň průvan bude   
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček