8. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Martin Bursík
7. 9. 2008

"Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře..."

Martin Bursík
kandidátský projev dosavadního předsedy Strany zelených na zsjezdu SZ, Teplice, 6.9.2008

Vážené delegátky, vážení delegáti, vážení hosté, Strana zelených prošla během posledních tří let mimořádně dynamickou a úspěšnou vývojovou etapou. Právě před třemi lety rozhodl sjezd strany v Pardubicích o tom, že Strana zelených bude kandidovat v parlamentních volbách v roce 2006 samostatně. Toto zdánlivě nedůležité rozhodnutí sjezdu bylo podle mého názoru rozhodujícím krokem v emancipaci strany.

Právě tehdy jsme překonali velmi častou frustraci mimoparlamentních stran, která se projevuje snahou buď po strategickém partnerství s levicí či s pravicí, anebo snahou spojovat se s jinými malými neparlamentními stranami a spojovat tak desetinku k desetince s vírou, že to dohromady dá nad pět procent a voliči tomu uvěří.

Tímto rozhodnutím jsme se právě před třemi lety odpoutali jak od levice, tak od pravice. Začali jsme působit jako autonomní politický proud s výraznými programovými akcenty - ochrana životního prostředí, klima, ochrana lidských práv a svobod. Stali jsme se tím také stranou s největším koaličním potenciálem.

Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře. Během několika měsíců došlo k transformaci strany z do té doby radikálně vystupujících zelených v realistickou stranu politického středu. Fundamentalismus odrazuje. Realismus a věcnost vzbuzují důvěru. Oslovili jsme i liberálně smýšlející středové voliče, kteří v nás mj. viděli a stále ještě vidí alternativu k zavedeným politickým stranám. Získali jsme sympatie, vstoupili do Poslanecké sněmovny, vyjednali nejzelenější programové prohlášení vlády v historii a stali jsme se součástí vlády. Přitom o tom, že bychom mohli být součástí vlády a mít čtyři ministry, a třeba ministra zahraničních věcí, myslím, že nikdo z nás, ani ten největší optimista, vůbec nemohl v období předvolební kampaně přemýšlet. A už vůbec ne o tom, že bychom mohli zřídit samostatný úřad ministryně pro lidská práva a menšiny. Odvedli jsme společně ohromnou práci, jejíž výsledky jsou inspirací pro zelené v celém světě i v Evropě.

Dovolte mi na téma vyjednávání vládního angažmá jednu osobní poznámku. Jsem rád a vážím si toho, že naši účast ve vládě pomáhal vyjednávat Ivan Dejmal, který tu dnes s námi být nemůže. Ivan měl ve věci vyjednávání o našem vládním angažmá naprosto jasno a nikdy se s tím netajil. Lidé jako on nám chybí a vždy budou chybět. Vycházím z toho, že dnešní Sjezd vybere jeden z politických konceptů, který je Vám nabízen, a to by mělo přispět ke konsolidaci naši strany. Ale jak čelit dalším a dalším vnitřním zápasům, které budou podobné těm, které nyní, dnes, zažíváme? Ve straně přeci bude vždy část straníků, kterým bude spíše představitelnou a sympatičtější spolupráce s levicí a bude taky druhá část straníků, kterým bude sympatičtější spolupráce s levicí. To je genetická výbava středové strany. Bylo by zničující, kdybychom vedli ve straně kontinuální boj, před volbami a po volbách, a házeli po sobě co chvíli modré anebo oranžové citrony. Mimochodem spolupráce v tomto volebním období s pravicí není neobvyklý projekt, jak jste tady slyšeli. Zelení jsou v Evropě ve třech vládách v Irsku, České republice a ve Finsku. Všechny tři vlády jsou středopravé.

Důležité je zdůraznit, že my nemáme žádného strategického, ani přirozeného partnera. Ani nalevo, ani napravo. Zachovejme si sebevědomí. Buďme hrdí na to, že jsme zelení, a pamatujme si: fundamentalismus a radikalismus odrazují a jsou cestou k politické bezvýznamnosti. Zachovejme si ideály, ale buďme realisté. Zelení ještě dlouhou dobu nebudou vyhrávat volby. Dlouho bude naši dominantní politickou metodou schopnost vyjednávat, schopnost hledat kompromis.

Naučme se radovat i z malých věcí, z každé drobnosti, kterou prosadíme.

A važme si toho, co jsme dokázali, nebuďme neskromní.

Učíme se za pochodu. Teprve účastí ve vládě zažíváme zkušenost, jak náročné je pracovat s někdejšími, současnými, ale zároveň budoucími rivaly, budoucími konkurenty.

Vždyť my musíme současně vládnout a současně probíhají volby, ve kterých soutěžíme s partnery, se kterými jsme také ve vládě! To není nic jednoduchého. Ale odpovědi na toto nejsou recepty, které jsem tady slyšel snad od všech kandidátů na předsedy: „Buďme současně v koalici a současně v opozici. Současně nesme odpovědnost a současně kritizujme vládu.“ Tohle není solidní a tomu žádný volič neuvěří. Přišli jsme do politiky jako strana bezúhonná a nepochybně tenhle moment při volbách také pomohl. Lidé hledali alternativu, hledali strany, které nejsou zkorumpované, nechtěli strany, které mají za sebou skandály. Chtěli strany, které mají etické financování, mají ideály a nejsou to staří matadoři a staří psi v politice. Tohle nám nepochybně pomohlo a je velmi obtížné a důležité, abychom si významnou část této odlišnosti zachovali.

Ale také jsme si myslím uvědomili, že k tomu, abychom byli politicky úspěšní, samotná bezúhonnost nestačí. Stranická legitimace není dostatečnou legitimací proto, abychom dokázali v konkurenci uspět. A vzpomeňte na to, jak jsem musel soutěžit s Republikovou radou, která mi ukládala, abych vyjednal na každém ministerstvu koalice jedno místo pro zeleného straníka. Těší  mě, že náš tým, kterým reprezentujeme ve vrcholných funkcích vedle těch čtyř ministrů, se také rozrůstá. Náš tým tří náměstků na MS, MF a MD se rozrostl o další dva. Máme nové náměstky na MZe a MŽP. Na MZe vznikl dokonce úsek „životního prostředí, výzkumu a vzdělávání“, který vede náš nový náměstek Jan Urban. A na mém ministerstvu, první náměstek, vysoce kvalifikovaný Jan
Dusík, který vstoupil do strany a je s námi tady na Sjezdu.

Co z toho pro nás vyplývá? Umožněme kariérní růst především těm, kteří na sobě pracují a jsou schopni témata, se kterými spojili svoji politickou kariéru, studovat, sledovat vývoj vědy a výzkumu, komunikovat s občanskou společností a především kvalitně argumentovat. Musíme být věcní a přesvědčiví.

A o politické spolupráci po volbách, či před volbami – lépe po volbách, rozhodujme vždy s chladnou hlavou: na základě racionality a analýzy politických partnerů, volebních výsledků a vyjednávání.

Ucházím se dnes o vaši důvěru. Znáte mne. Nabízím určitou zkušenost a vůli dále rozvíjet zelenou politiku, která není extrémní, je věcná a je neideologická. Upřímně Vám říkám, že nemohu slíbit, že když mne zvolíte, dokážu prosadit to, co by si přál každý z vás. To není možné.

Každý jste v jistém smyslu osobností, každý máte své priority. Máte témata, za která byste se bili jako lvi nebo lvice, a máte také témata, která byste byli ochotni pustit. Ale každý má ta témata jiná. A my můžeme jednat jen na základě průsečíku. Jsme politická strana a musíme umět si uvědomit to, že jsme kolektiv lidí, který musí taky být schopen vnitřně dělat kompromisy a rozumět tomu, co to je politika politické strany.

Nemohu ani slíbit, že prosadím náš společný program do poslední řádky.

Politika je uměním možného – to není otřepaná fráze, to je ze života.

Slibuji ovšem, že se budu pokoušet prosadit maximum možného tak, jak jsem se pokoušel až doposud, a děkuji všem, kteří mi v tom pomohli a pomáhají a taky budou pomáhat.

Jsou mezi námi tací, kterým je maximum možného málo. To jsme tady slyšeli během dnešního a včerejšího Sjezdu poměrně hlasitě. Jsou to lidé, kteří jsou náročnější. Ale Vás prosím, abyste vnitrostranickou diskusi na toto téma nezaměňovali s veřejným pranýřováním za to, co nám chybí k dokonalosti. K té vždycky chybí mnoho a není nic snažšího, než na to upozorňovat. Jenomže to nepomáhá nám, ale z toho se raduje opozice.

Minulý týden jsme bilancovali, čtyři ministři ve vládě, výsledky našeho vládnutí. Dali jsme dohromady 58 konkrétních bodů, které se nám podařilo prosadit a které by se ve vládě neprosadili, kdyby tam nebylo naší účasti. To jsou konkrétnosti, které si přečtete v našem stranickém bulletinu, nebo v dalších informacích, které máte na stole, takže teď k nim nechci přistoupit.

Ale současně chci reagovat na vystoupení, že ne všechno se povedlo.

Samozřejmě přiznávám, ale je třeba si uvědomit, že jsme teprve v poločase, teprve polovina bilance, a tak nám dejte příležitost, abychom mohli druhou polovinu pracovat a pokusili se zanechat na našem vládnutí, v naši zemi a v životě našich občanů takový otisk, který ovlivní sympatizanty Strany zelených tak, že nám dají hlasy v příštích Parlamentních volbách v roce 2010.

A hlavně – je před námi předsednictví Evropské unie. Jsme proevropská strana. Jsme ti, kteří korigují hlavního koaličního partnera v tom, aby byl více evropským, řeknu-li to velmi banálně. A máme mimořádnou příležitost řídit a vyjednávat evropský konsenzus po dobu půl roku.

Máme tam úžasná témata, jako je klimaticko-energetický balíček, budeme jednat za Evropskou unii znovu s americkou administrativou.

Máme už v plánu cesty do Číny, do Indie, do dalších rozvojových zemí.

Ministerstvo zahraničí bude držet samozřejmě téma Gruzie, Lisabonské smlouvy. Jestli něco potřebujeme, tak je to strana, která nám v tomto bude krýt záda. Budeme mít velmi obtížný čas, a jak říká ministr Schwarzenberg, v této době budeme většinu času trávit ve vzduchu, tak nám prosím pomozte.

A dovolte mi v závěru, abych vám řekl, protože můj koncept znáte, jaký typ kontinuity si představuji. Protože zde obhajuji kontinuitu současné politiky. Kontinuitu si představuji dynamicky.

Přeji si Stranu zelených jako sílící, stále se zdokonalující subjekt.

Přeji si SZ jako stranu otevřenou, která umí vést plodný dialog s občanskou společností.

Přeji si SZ jako moderní, která dokáže držet krok s novými výsledky vědy a výzkumu a dokáže na ně flexibilně reagovat.

Přeji si SZ, která je co nejméně zahleděna sama do sebe a která pracuje primárně pro blaho a kvalitu života občanů.

Přeji si SZ jako stranu, která je schopna vidět dále do budoucnosti a pracovat na vizi modernizace České republiky i Evropy ve střednědobém měřítku.

A byl bych rád, kdybyste se k této vizi připojili a v týmu ji pomáhali spolu se mnou naplňovat.

Řekl jsem před sjezdem, že bych byl rád, kdybych se mohl v práci opřít o lidi, kteří projevili vůli stavět ve straně na tom, co nás spojuje, a současně vůli stavět mosty přes to, co nás rozděluje.

Vážení delegáti, vážené delegátky, žádám Vás o mandát vést Stranu zelených po dvouleté funkční období, žádám Vás o mandát vést stranu v těchto podzimních krajských a senátních volbách, žádám Vás o mandát vést stranu v parlamentních volbách do sněmovny v roce 2010. Pojďme společně postavit most přes rozbouřené vody.

Děkuji Vám za pozornost.

Autor je předsedou SZ, místopředsedou vlády a ministrem životního prostředí

                 
Obsah vydání       8. 9. 2008
8. 9. 2008 Ekonomické reformy roku 1968 Martin  Myant
8. 9. 2008 Zuby nehty Bohumil  Kartous
8. 9. 2008 Mediální válka: Když pro slzy nevidí písmena Irena  Ryšánková
8. 9. 2008 Michael  Marčák
8. 9. 2008 Neewsweek: Gruzínská armáda, Made in USA
8. 9. 2008 ČT se nezajímá o knihu Boba Woodwarda, zajímá ji pouze názor jakéhosi politologa Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Exkluzivita, či jednostrannost Ivo  Šebestík
8. 9. 2008 Pracuje Tymošenková pro Moskvu, nebo půjde Juščenko sedět za obchod se zbraněmi?
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Proč nosí poslanec Morava tričko od neonacistické firmy? Petr  Nachtmann
7. 9. 2008 Normalizovaní Zelení Milan  Daniel
8. 9. 2008 Michael  Marčák
7. 9. 2008 "Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře..." Martin  Bursík
8. 9. 2008 Bursík má právo promítnout politiku zelených jinak Boris  Cvek
5. 9. 2008 Civil Georgia: Gruzínská opozice prohlásila, že nastal čas nepříjemných otázek
8. 9. 2008 Jsou tu paralely? O čem je gruzínská lekce? Miloš  Dokulil
5. 9. 2008 Stratfor: Medveděvova doktrína a americká strategie
8. 9. 2008 Kouchner: Ztraceno v překladu, jako vždy
8. 9. 2008 Rusko uvažuje o možnosti ukončení vztahů s NATO
8. 9. 2008 Evropě to osladíme, aneb noetické lajdáctví Václav  Chyský
5. 9. 2008 Dáme vám ochutnat vaši vlastní medicínu
8. 9. 2008 Topolánkovi sice vadí Tlustý, Dalík ale ne Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Revoluční rok osmašedesátý Josef  Vít
8. 9. 2008 Bank Rossiji začal prodávat dolary. Kupuje eura
8. 9. 2008 Americká vláda dočasně znárodňuje dvě obří americké hypotéční banky
5. 9. 2008 Moskva vyměnila atomovou spolupráci s USA za rozvoj íránského jaderného programu
8. 9. 2008 Konec Mussoliniho impéria Richard  Seemann
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
7. 9. 2008 Nedostatek kvalitní černé barvy - za vším jsou Číňané! Wenzel  Lischka
8. 9. 2008 EU toho moc nevynucuje
8. 9. 2008 Kdo krade Británii tajné informace?
6. 9. 2008 Bob Woodward: Bílý dům odposlouchával iráckého prezidenta
8. 9. 2008 USA: oběť Daniela Veselého Pavel  Urban
8. 9. 2008 Co všechno se nedozvíte o rusko-kyrgyzské diplomacii ani v AFP
8. 9. 2008 Polský generální prokurátor už zjistil, kde bylo tajné vězení USA
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska
8. 9. 2008 Mladá pravice uspořádá 11. 9. v Praze demonstraci "Radarem na obranu západní civilizace" za zvuků židovské lidovky
7. 9. 2008 Rusko uspořádá vojenské cvičení u amerických břehů
6. 9. 2008 Saakašvilimu "dali k podpisu podvrh smlouvy s Lavrovem"
7. 9. 2008 Indie chce nakupovat jaderné palivo a technologie
6. 9. 2008 Na Ukrajině odlišná stanoviska k Rusku i k členství v NATO
6. 9. 2008 V Polsku tajné zariadenie CIA na mučenie bolo
6. 9. 2008 Narozdíl od Česka, Slovensko poslalo peníze do Osetie i do Gruzie
5. 9. 2008 Členem Výboru na obranu Marcely Urbanové je prokázaný lhář
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Michael  Marčák
7. 9. 2008 Normalizovaní Zelení Milan  Daniel
7. 9. 2008 "Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře..." Martin  Bursík
5. 9. 2008 Strana zelených: koho hodí přes palubu? Bursíka anebo své voliče? Martin  Gřeš
3. 9. 2008 Nervózní Bursík: beze mne se všechno zhroutí Milan  Daniel
29. 8. 2008 Koteckého zbožná přání v situaci, kdy Bůh není Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   
10. 7. 2008 Bursíka odvolejte, ve vládě zůstaňte Václav  Hála
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?