20. 3. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 3. 2007

Starosta Trokavce:

Dobrý den, jsem Jan Neoral, starosta Trokavce. Nevím, kam to napsat, jsem znechucen výsledkem šotu o radaru v Trokavci, v pořadu Reportéři na ČT dne 19.3.07.

Sentimentální tlachy o ničem, s nulovou vypovídací hodnotou.

Sesypali jsme se na amerického majora, kráčejícího ve slunci, protože nás nepustí do lesa na houby.

Škoda materiálu. A pokud se mi tu objeví někdo s podobným úmyslem, už vím, mou pomoc ať neočekává.

Veřejnost se o radaru a o pravých příčinách obav z něj nedozvěděla nic. Už se nedivím Iniciativě NE základnám, že se s ČT1 příliš nechce bavit - i já už mám podobný pocit. ČT1 je poplatná vládnoucí ODS - v tom to bohužel vězí.

Jan Neoral, Trokavec

Sloupek
Josef Palivec

Tvá černočerná tma,
ó máti má, mne mámí.
Co děláš? Nezvěstná
má duše připadá mi.

Rci, zda se naleznu?
V svou hloubku fárám chvivě
a při blikadle snu,
jenž hoří zimomřivě,

mhou tápu soumračnou
a marně na dně jámy
řeč hledám souznačnou:
nic neodpovídá mi.

z knihy Básně, eseje, překlady, Torst vybral Tomáš Fürstenzeller

20. 3. 2007

"Reportáž" z Trokavce:

Reakce na článek "Česká televize stále nadbíhá mocným a neplní veřejnou službu"

Podařilo se mi získat videa od iniciativy NE základnám, tato videa byla natočena soukromou kamerou při natáčení pondělního pořadu Reportéři ČT 19. 3. 2007 - 21:30 - ČT1.

Můžeme tedy porovnat to, co ČT natočila a to, co vypustila do éteru. Videa z natáčení pořadu jsou ZDEZDE

Jsou komprimovaná pomocí DivX kodeku, který je mezi lidmi dosti rozšířen. Pokud by to hrálo bez obrazu, je nutné nainstalovat tento balíček zdarma: Odkaz na stránky ČT s finální verzí pořadu je ZDE

Ne základnám souhlasí se zveřejněním jejich nahrávek, pokud bude současně zveřejněn i odkaz na finální pořad.

20. 3. 2007

Chtěl bych tímto dopisem protestovat proti informační blokádě České televize, týkající se názorů proti instalaci americké vojenské základny na našem území.

Za celých devět měsíců, po které se o tomto problému diskutuje, poskytla Česká televize odpůrcům základen jen asi pět minut času na prezentaci vlastních názorů. Naproti tomu zastánci základen měli k dispozici vždy téměř celý pořad. Občanské iniciativě Ne základnám bylo úplně znemožněno účinkování ve studiu. Přitom tato inciativa vlastně zahájila diskusi o tomto velice choulostivém tématu.

20. 3. 2007

Propaganda v ČT stále jako za normalizace

Karel Šolín

Se znechucením a zklamáním jsem právě odešel od televizní obrazovky, kam mne přilákal pořad Reportéři ČT. Již v hlavní zpravodajské relaci ČT-1 byla na něj upoutávka, resp. na jeden z jeho hlavních reportáží o místním referendu v obci Trokavec a dalších, píše učitel Karel Šolín.

K tomu: Janečku, proč cenzurujete a zkreslujete v ČT veřejnou debatu?

20. 3. 2007

Hnutí PRO:

Jakékoliv objektivní vykreslení skutečnosti (jakým reportáž z Brd byla), co vyzní ve prospěch zastánců radaru, nutně pudí jeho odpůrce obviňovat média ze "zmanipulovanosti", "zaprodanosti" a "neobjektivnosti".

Se znechucením a zklamáním jsem minulou sobotu odjížděl z Míšova, obce poblíž Trokavce, kam jsem já a několik mých přátel z iniciativy PRO byl pozván Českou televizí k debatě o radarové základně s iniciativou Nezákladnám a místními obyvateli. Přijeli jsme debatovat primárně právě s hnutím Ne základnám jakožto naším oponentem, avšak pan Tamáš a jeho lidé se s námi odmítli bavit a bez okolků odjeli. To je holý fakt. Zprostředkovaně přes štáb nám nejdříve vzkázal, že pro něj nejsme partnerem pro debatu a že bavit se bude pouze s oficiálními vládními činiteli. Vše zachycovala kamera České televize, která měla debatu natočit. Nelze se tedy divit, že včerejší reportáž vyzněla jak vyzněla - jak píše pan Karel Šolín v dnešním článku na Britských listech, zdůrazňuje Daniel Truxa z iniciativy PRO (americkou základnu v ČR).

20. 3. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Základny se staly nejen mezinárodním, ale i nadnárodním problémem a dokonce i tématem vnitrozemské politiky v Německu.

Čtenáři BL vědí, že německá kancléřka Angela Merkelová neřekla nic nového, když mluvila o tom, že americké základny v Česku a v Polsku nemohou být jen tématem dvoustranných či trojstranných rozhovorů. Spiegel Online informoval, že toto stanovisko německé vlády nebylo jen tématem na schůzi Merkelové s polským prezidentem Lechem Kaczynskim, ale včera také na konferenci o transatlantickém hospodářském partnerství v Berlíně. Že se základny ale také staly tématem vnitrozemské politiky v Německu, to se poznalo, když předseda socialních demokratů Kurt Beck byl citován v listě Bild-Zeitung s výrokem: "V Evropě nepotřebujeme žádné nové rakety."

20. 3. 2007

Až Artur Hibner skončí letos v létě své studium na univerzitě, lehce najde dobře placenou práci přímo v Krakově, kde nyní studuje, píše americký list Christian Science Monitor. Celá léta jezdily do středovýchodní Evropy západní technologické firmy a odvážely si odtamtud talentované absolventy univerzit v oboru počítačových věd, jako je Hibner, který studuje na AGH Univerzitě vědy a techniky. Avšak nyní produkují středoevropské univerzity tolik vynikajících programátorů, že mnoho firem mění svou strategii - a zakládá pobočky přímo u zdroje.

20. 3. 2007

Množí se vydávání výročních zpráv o dodržování lidských práv ve světě. Ty nejznámější a nejaktuálnější, americká a čínská, vyšly počátkem března.

"Idiotská politická aritmetika". Těmito slovy kdysi Irving Kristol, otec neokonzervatizmu, charakterizoval rozhodnutí Kongresu USA, podle něhož ministerstvo zahraničí podává každoročně zprávu o stavu lidských práv ve světě. Ovšem zákon platí a tak letošní zpráva, dílo stovek amerických vládních úředníků, byla pod názvem Praxe dodržování lidských práv v jednotlivých zemích zveřejněna 6. března.

20. 3. 2007

Další ukázka z připravované knihy Jana Čulíka o českém filmu od roku 1989.

9. 3. 2007

Britské listy fungují už téměř 11 let a za tu dobu si vytvořily svůj -- stále se rozšiřující -- okruh čtenářů. Jak by se tato skupina čtenářů dala charakterizovat z hlediska sociodemografických parametrů, o tom se zatím můžeme pouze dohadovat. Připravili jsme proto anonymní dotazník, který obsahuje otázky zjišťující sociální zařazení čtenářů. Pokud tedy máte chvilku čas, vyplňte dotazník a přispějte k objasnění zatím pouze mlhavé představy o čtenářích Britských listů, tedy sami o sobě. Vyhodnocení dotazníku zveřejníme, výsledky využijeme ke zpřesnění inzertního dosahu Britských listů.

Děkujeme.

Dotazník  ? 

Pozn. JČ, pondělí 0.00: Od minulého pátku, kdy jsme zveřejnili tento dotazník, odpovědělo více než 5000 čtenářů. Výsledky jsou nesmírně zajímavé, v mnoha ohledech potvrzují to, co jsme o skladbě čtenářské obce Britských listů tušili, v některých ohledech přinášejí zajímavé otázky, s nimiž se obrátíme na naše čtenáře. Výsledky ankety zveřejníme i analýzu, případně diskusi k nim.

20. 3. 2007

Vláda se chystá prodat 7% akcií největší a nejziskovější firmy v její správě. Opět připomínám, že pánové z vlády nejsou vlastníky majetku , ale pouze jeho správci. Na což rádi zapomínají.

Formálně na to jistě vláda má právo a získá tak hotovost k použití jinde.

Zde možná by bylo dobré si pro nás neekonomy a laiky zopakovat několik daností okolo chodu akciových společností nejen v Čechách.

20. 3. 2007
reakce na článek Davida Pazdery a Veroniky Sýkorové "O demonstraci proti válce v souvislostech", článek Štěpána Kotrby "Rozbíječi protiválečné občanské koalice demonstrovali proti válce" a tiskovou zprávu Mladých zelených "České sociální fórum opět jen rudou šaškárnou"

Nedá mi to, abych po přečtení Britských listů nereagoval na články o sobotní demonstraci proti rasismu, válce a základnám, kterou pořádala Iniciativa za sociální fóra. Hrubého zkreslení, bez znalosti skutečného stavu a navíc s horkou hlavou, se dopustili bohužel i pisatelé z mé vlastní organizace.

20. 3. 2007

Níže zveřejňujeme otevřený dopis čtenáře Igora Chytila Rudolfu Kučerovi,externímu spolupracovníku ČRo 6. Na své názory má přirozeně Rudolf Kučera plné právo, médium, v němž Kučera působí, by však mělo informovat o tom, pokud by měl Kučera má podíl na instituci, spoluvlastněné sudetoněmeckým landsmanšaftem. 20.3., 16.00: Kučera však vysvětluje, že podíl na SKS už nemá, i když dosud to nebylo zaregistrováno v obchodním rejstříku.

Igor Chytil si také povšiml, že v některých publikacích Rudolfa Kučery je autor zřejmě neoprávněně označován titulem profesor:

20. 3. 2007

Rudolf Kučera Igoru Chytilovi

Rudolf Kučera

Pane Igore Chytile,

neznám Vás, ale poté, co jsem si dnes přečetl Váš dopis, který jste rozeslal na různé instituce, v nichž působím, a v němž mě zahrnujete tak strašnými urážlivými obviněními, jsem dospěl k závěru, že je nutné Vám odpovědět stejně otevřeným dopisem. První obvinění zní, že používám neoprávněně titul profesora.

20. 3. 2007

Rudolf Kučera a sudetoněmecké nakladatelství a společnost Sudetendeutsche Verlags-Gesellschaft mit beschränkter Haftung jsou dvěma podílníky pražské instituce SKS - Informační středisko Praha s.r.o.

Podle německé wikipedie ZDE je Rudolf Kučera prezidentem "Panevropské unie Čech a Moravy" a "má blízko k Sudetoněmeckému landsmanšaftu".

20. 3. 2007

Se zájmem sleduji debatu, vyvolanou článkem "Hospoda není veřejný prostor". Reakce Štěpána Kotrby na tento článek v článku "I soukromá hospoda JE veřejným prostorem" myslím přesvědčivě dokazuje, že hospoda podle dnešních zákonů veřejným prostorem je.

Myslím, že je v této souvislosti důležité poukázat na dlouhou a významnou evropskou tradici. Právě vznik veřejně přístupných, ale přitom soukromých (to je velmi důležité), lokálů, hlavně kaváren, umožnil v dobách končícího feudalismu vznik publika, t.j. diskutující veřejnosti. Kavárna tedy je "TEN" původní neoficiální veřejný prostor, kde mohla probíhat výměna nezávislých názorů, v protikladu k úřadům a jiným podobným místům pod kontrolou panovníka, píše architekt a čtenář BL Jan Hájek.

Zjednodušeně a s nadsázkou řečeno je kavárna nebo hospoda prapůvodním místem svobody a vzniku demokracie. Pokud by někoho tato otázka zajímala hlouběji, doporučuji knihu J. Habermase Strukturální přeměna veřejnosti (česky Filosofia 2000). Autor si na více místech všímá vztahu mezi fyzickými prostory pobytu a sociálními pohyby ve veřejnosti. Vedle výše uvedeného příkladu je zajímavá třeba otázka měšťanského bytu - t.j. obydlí v té samé podobě, jako stavíme a obýváme dodnes - ve vztahu k měšťanské nukleární rodině, tedy instituci, která v dnešní společnosti doznává jisté změny.

20. 3. 2007

Téma amerických radarových základen je z těch, které rozděluje společnost tak hluboko, že -- být zde, kromě vzájemných ideologických stigmat komunistů a antikomunistů, ještě i dogmat náboženských se špetkou fundamentalismu - nejspíš by se toto téma stalo natolik kolizním pro společnost, že by ji mohlo dovést až k občanské válce.

Autorka je mírová aktivistka, členka koordinačního centra Iniciativy Ne základnám!

20. 3. 2007

Otevřený dopis kosovským Srbům a všem dalším národnostem

Jiří Vraný

Faktické odtržení Kosova od Srbska a nynější návrh na jeho formální legalizaci nápadně připomíná anexi československého pohraničí roku 1938 a hrozí Evropě stejnými důsledky. V Československu zneužívala německá menšina dávno před vypuknutím otevřeného konfliktu práv místní samosprávy a hospodářské moci k upírání českého historického území Čechům a k jejich vyhánění z něj. V Jugoslávii zneužívala albánská menšina po léta samosprávného uspořádání státu a moci z něj plynoucí k vyhánění Srbů z historického jádra jejich vlasti v Kosovu. V Československu požívala německá menšina více občanských a lidských práv než Němci v Hitlerově říši a přesto ji ovládli nacisté se svými pomahači.

Text otevřeného dopisu zaslal redakci poradce a sekční šéf místopředsedy vlády v letech 1998-2003, ekonom a delegát sjezdu ČSSD Jiří Vraný

16. 3. 2007

aneb kdo podchytí odpůrce radaru

Dostala se nám prostřednictvím jednoho dobře informovaného čtenáře do rukou kopie komentářové strany deníku Právo ze 24. 2. 2007 ve verzi, která nevyšla. Dostala se nám stejnou cestou i kopie komentářové strany deníku Právo ze 24. 2. 2007 ve verzi, která vyšla. Rozdíl je patrný na první pohled.

Alexandr Mitrofanov byl 23. 2. 2007 v Parlamentu na konferenci k umístění části systému národní protiraketové obrany USA na území ČR, o které jsme informovali, a jeho komentář se jmenoval "Kdo podchytí odpůrce radaru?". Jméno politologa a vedoucího katedry mezinárodních vztahů a diplomacie na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů University Mateja Bela v Banské Bystrici, profesora Oskara Krejčího je na obtahu stránky editorem zaškrtnuté a celý článek byl ještě před vydáním ze stránky odstraněn. Náhražka za Mitrofanovův článek ovšem byla pouhou náhražkou.

Nakonec ale Mitrofanovův názor stejně vyšel - na internetovém serveru Názor. "Exkluzivně". Mitrofanov, kterého redakce Britských listů požádala o vyjádření, jakýkoliv komentář k redakčnímu incidentu odmítl. To, že "víme", mu bylo ale viditelně trapné. Aby ne. To, že reakce cenzuruje zkušeného politického komentátora, trapné je. To, že "nezávislý list" Právo má jakýsi "blacklist" necitovaných a nepřijatelných, trapné je. Na závěr však nelze nedodat: V době internetu je cenzura nejenže neúčinná, ale i směšná, milý Roberte Denglere. A to říkám já, nikoliv komentátor deníku Právo. Mitrofanovův článek přebíráme - pro jistotu, aby se zase náhodou odněkud neztratil. Rádi zveřejníme i reakci vedení deníku Právo.

Alexandr Mitrofanov: Kdo podchytí odpůrce radaru? ZDE

Co bylo potlačeno a co nakonec vyšlo: PDF

19. 3. 2007

(titulek prosim berte jako jemnou ironii...)

Vracím se ještě jednou do ringu. Je pozoruhodné sledovat bizarní čtení liberální teorie, které si jako rozinky z koláče vybírá jen ty principy, které vyhovují egoistickému pojetí světa.

Hrozí mi, že se budu v mnohém opakovat, ale pokusím se o systematické shrnutí dosavadní argumentace. Předem upozorňuji, že tento text není o kouření (vzhledem k tomu, že můj příspěvek do debaty o kouření vůbec nebyl. Pan Bláha mě natolik vyděsil svou obhajobou přípustnosti cedulek "Židům vstup zakázán", že jsem otázku kouření dávno nechala stranou (zmíním se o ní až na závěr).

Definice veřejné a soukromé sféry podle klasické liberální teorie skutečně není tvořena prostou dichotomií státní majetek-soukromý majetek.

20. 3. 2007

Úvodem shrnu, že p. Martykánová a p. Myslík představili závažné argumenty proti kouření v restauracích, které přesvědčivě argumentují ve prospěch takovýchto omezení. Zejména argumentace p. Myslíka popisující pozici spotřebitele při hledání nekuřácké restaurace je velice výmluvná. Stojí však za to dále rozkrýt ekonomickou a filozofickou podstatu problému.

20. 3. 2007

Nebo nám stejně nepozorovaně jiný nový zanikl dříve, než vůbec vznikl?

Tento příspěvek hned nezačíná tím, co titulkem inzeruje. Nechce ironizovat tu situaci, do níž se jeden náš zákonodárce přímo v PČR dostal. --- Samozřejmě že text nepodává nový pohled na možný problém, zda Moraváci jsou ti Slováci, kteří kdysi ze Slovenska nedošli až do Prahy; na srdci mám stát citovaný jako "Čechy". Možná ještě rozpačitěji -- ne-li nezodpovědněji -- se v dalším odstavci dotýkám otázky, kde v ČR žijí jako svébytné etnikum Romové. A všem, kdož mě k tomuto článečku inspirovali, v závěru se zkroušeně omlouvám. Ale i rozpačitě děkuji.

20. 3. 2007

"Sapatero" ale "vzorově" zvítězil nad Aznarem (a USA)?

Příspěvek si neumanul poučovat případného čtenáře o výslovnosti. Ani nemůže nahradit informace ze závodů F1. Jen si trochu -- možná neuváženě -- zakoketoval s několika vlastními jmény, také na okraj našich českých mediálních zvyklostí. Takže se také návazně dotkne politické trvalky těchto dní --- míry toho, kam až mohou sahat zahraničně-politické záměry vlády, riskuje-li, že v následných volbách bude muset předat moc opozici. Zapatero před volbami, o nichž je níže řeč, výslovně slíbil, že pro něho je zásadou mezinárodní mírové politiky respekt k mezinárodnímu právu, včetně negativního vztahu k další vojenské podpoře USA v Iráku. Moudrému napověz?

20. 3. 2007

Fernando Alonso - se píše se "s" a také by se tak jeho jméno mělo vyslovovat: Alonso bez Alonsa, stejně jako José (Chosé) bez Josého (Chosého).

Rodríguez Zapatero a Aznar se píší se "z" - "z" se však ve španělské španělštině nevyslovuje ani jako "s", jak tvrdí pan Dokulil, ani jako české "z", ale jako "th - takové z, při němž si šlapete na jazyk" - Rrodrígeth Thapatero a Athnar.

V případě Chavezovy Venezuely má naopak pan Dokulil pravdu - v "latinskoamerických španělštinách" se "z" totiž skutečně vyslovuje jako "s", takže i když u jména země je možné dát přednost české výslovnosti VeneZuela, Chávez by měl být vyslovován jako Cháves. :o)

Metafora pana Dokulila je velmi vtipná a zajímavá, ale neměla by být postavena na fonetickém omylu :o)

K tomu dodává Miloš Dokulil: To, co píše Darina Martykánová k jednomu mému příspěvku ve svém dovětku o výslovnosti evropské španělštiny, samozřejmě moc dobře vím. Pokud chceme aspoň rámcově upozornit na alespoň přibližně odpovídající výslovnost, tak si nemůžeme dovolit být zcela precizní. Totéž se přece obdobně týká např. angličtiny. I tam jsme rádi, že naši mluvčí říkají konečně "triler", a ne "sriler" (pro "thriller"), anebo "tečerová" místo "sečerová" (pro "Thatcher"). To na jazyk si šlapající španělské "Z" nahrazují sousední Rakušáci třeba vyslovováním "f"! Už tím "s" bychom byli blíž španělské výslovnosti než setrváním u "z". Pro obecný úzus nezbývá než být pragmatickým. -- Kolegyni od pera děkuji, pokud to přivede další čtenáře BL k mému článku. Procenta už jí s radostí připisuji.

20. 3. 2007

Žijeme stále ještě v takzvané postmoderní době. Ozývají se však již první zahřmění, která signalizují, že po období dějin, které bylo charakterizováno chaotičností a roztříštěností, se blíží něco nového. Jedním z průvodních jevů je podle Michaela Hausera "militarizace rétoriky i společenské praxe"; i demokracie prý začíná trpět víc, než je zdrávo (viz autorův článek "Chci ven!", který vyšel kulturním týdeníku A2 11/2007).

Co znamená ono "chci ven"?

20. 3. 2007

Dne 15. března byl na těchto stránkách text od čtenáře Jana Hrdiny. Ve 2. bodě popisuje svou domněnku, jak funguje trh v liberální společnosti. Mají na trhu být zcela soukromé subjekty prověřující provozovatele restaurací. Měly by nahradit státní hygienický dozor.

Jenže v Česku je několik let stará zkušenost s nesprávným chodem soukromých firem, které se zabývají kontrolní činností. Jedná se o stanice kontrolující technický stav motorových vozidel. Ony jsou skutečně v konkurenčním prostředí a výsledky byly tomu úměrné. Mnohé, ne všechny, se podbízely motoristům, jen aby je získaly za zákazníky. Pochopitelně, chtěly se uživit nebo i co nejvíce prosperovat. Tím ale význam těchto kontrol pro bezpečnost silničního provozu poklesl. Zájem o vysoký obrat, tedy o přilákání zákazníků, snižuje předepsanou přísnost ověřování stavu vozidla. Je to v rozporu se smyslem takových kontrol.

19. 3. 2007

Příznivci radaru, reprezentovaní zejména vládou, poslanci a senátory stran vládní koalice, méně již jejich samotnou členskou základnou, zvolili taktiku, známou celkem důvěrně z totalitních dob před rokem 1989.

Je to

  • ověřená praxe, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou;
  • využívání kontrolovaných nebo některým polit.stranám zavázaných médií i jednotlivců k dezinformační a propagační kampani;
  • neposkytování relevantních informací, kombinované s desinformacemi, zkreslování skutečných informací a polopravdami;
  • záměrnou ideologizací a umělou polarizací společnosti, vydáváním odpůrců radaru za komunisty, levičáky a využíváním xenofobních nálad v obyvatelstvu;
  • "vydíráním" obcí a měst v oblasti předpokládaného umístění radaru, kombinované se slibováním všemožných výhod v případě jejich souhlasu s výstavbou;
  • spoléháním na pasivitu občanů a hrou "na čas".

Co jednotlivé body konkrétně představují?

Autor je předseda představenstva občanského sdružení Brdy-Res publica. Žije v Příbrami.

19. 3. 2007

Navazuji na článek, jenž vyšel na Britských listech 7.3.2007. Nevynesl mi kamenování, zato věcnou odezvu JUDr. Aleše Uhlíře na stránkách Britských listů a několik málo e-mailů s nepodstatnými připomínkami. Námět nebo můj způsob jeho uchopení zřejmě nevzbudily velký zájem. Odpovídá to obecným postojům veřejnosti: většinu občanů začínají záležitosti justice zajímat teprve ve chvíli, kdy je její nelítostné soukolí začne drtit. Vracím se tedy k námětu s přáním, aby se rozvinula širší debata, protože na každého z nás může dojít.

19. 3. 2007

Skrytý smysl Ústavu paměti národa

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) na serveru Virtually odpověděl kladně, aniž se ho kdo ptal, na všechny námitky odpůrců vzniku Ústavu paměti národa. Jeho vznik vehementně prosazuje pravice - jako přímé pokračování lustračních orgií, trvajících sedmnáct let od "sametového" převratu, aniž cokoliv vyřešily. Levice je a byla proti. Proiti lustracím, proti Muzeu vyhánění v Německu i proti vzniku Ústavu paměti národa. Nejen ta komunistická (u její starší generace by to bylo pochopitelné), ale i ta sociálně demokratická, která měla k revanši vůči mnohým trýznitelům z 50. let důvod. Za Miladu Horákovou i za další historické postavy sociálně demokratického hnutí v letech těsně po 2. sv. válce.

Oberfalzer ve svém článku "Ústav národního zapomnění" napadá zejména pozměňovací návrhy, které odstraňovaly v druhém čtení některé politicko-diskriminační a politicko-účelové paragrafy zákona o vzniku této prazvláštní instituce.

19. 3. 2007

Se znepokojením sleduji opakovanou obhajobu StBáků a jejich bezcharakterních udavačů na BL.

Je pozoruhodné, že publikujete texty těchto lidí (např. Vojtěch Filip, Oskar Krejčí atd.) bez upozornění, že se jedná o bývalé udavače tajné policie. Ačkoli jindy tvrdíte, že je pro čtenáře nutné vědět, že autor článku pracoval v nějaké Vám nesympatické nevládní organizaci nebo že měl obdržet grant nadace, která se Vám nelíbí. Nevím, jak by Vaše vyhraněné levičáctví snášelo to, kdyby západoněmecké demokratické noviny publikovaly texty konfidentů gestapa, aniž by čtenářům byl tento důležitý fakt sdělen. Ale budiž, nesouhlasím ani s řadou dalších praktik redakce BL.

19. 3. 2007

Proč publikujeme "texty StBáků a jejich bezcharakterních udavačů (např. Vojtěch Filip, Oskar Krejčí atd.) bez upozornění, že se jedná o bývalé udavače tajné policie, ačkoli jindy tvrdíme, že je pro čtenáře nutné vědět, že autor článku pracoval v nějaké 'nám nesympatické nevládní organizaci nebo že měl obdržel grant nadace, která se nám nelíbí"? ptá se Miroslav Šuta.

Britský deník Guardian před časem publikoval pravidelný sloupek, který psal z vězení odsouzený vrah. Zajímají nás názory z celého společenského spektra v České republice. Šéfredaktor vybírá texty do vydání podle jejich kvality, proto, že ho na daném textu něco zaujme, jejich autory nekádrujeme podle jejich životopisu či nějakého tajného seznamu zakázaných autorů.

Máme skutečně za to, že je důležité uvádět u aktivistů příslušnost k jejich politické organizaci. Proč nepíšeme, že byl ten či onen autor údajně "agentem StB"?

(Mimochodem, tam kde je to prokázáno, to píšeme, například zrovna v životopise Oskara Krejčího ZDE, pan Šuta střílí od boku, než si ověřil skutečnosti.)

19. 3. 2007

Dopis na který nepřišla odpověď

Týdeník Respekt čtu velice ráda a pokládám ho jeden z nejlepších a nejvěrohodnějších tiskovin v naší zemi. Proto jsem byla velice ráda, když mi přátelé poslali kopii článku o Ungdomshuset v Kodani, zejména proto, že ostatní česká média tuto kauzu buď velice zjednodušují, nebo se jí vůbec nezabývají, píše čtenářka Martina Augustinová.

K tomu, Martina Augustinová, "Kauza Ungdomshuset" ZDE

19. 3. 2007

Po zhlédnutí filmu Jana Svěráka Tatínek, jehož sujetem a zřejmě i důvodem jeho vzniku je spor, zda film natočit či nenatočit, kdy je syn v pozici proti, jsem si skutečně myslel, že Svěrák-syn svou revoltu udrží, a film otci natočit odmítne. Dopadlo to jinak.

19. 3. 2007

Na setkání Charty 77, které proběhlo dne 13. března 2007 u příležitosti 30. výročí jejího vzniku v prostoru zvaném Pražská křižovatka, vystoupila signatářka Ch 77, literární historička a editorka díla J. Ortena, Marie Růt Křížková se smutným projevem. Obsahem její řeči byla stížnost na neutěšené existenciální podmínky, ve kterých žije nejen ona sama, ale zřejmě i další z těch, kteří před třiceti lety podepsali Chartu 77 a jako reakce režimu se jim dostalo otevřené persekuce, včetně ztráty zaměstnání a snížení jejich životní úrovně. V těchto podmínkách mnozí z nich žili po celých 30 let, včetně oněch tzv. "demokratických".

19. 3. 2007

Trokavec se dostal do mezinárodních zpráv BBC

Obyvatelé jedné vesnice v České republice hlasovali drtivou většinou proti radarové stanici, která má tvořit část amerického štítu protiraketové obrany.

Jen jeden místní místní obyvatel hlasoval pro radar, zatímco 71 z 90 oprávněných voličů bylo proti, konstatoval starosta obce Trokavec, 70 km (44 mil) od Prahy.

Vesničané se obávají, že se oblast stane vojenským terčem. Hlasování bylo víceméně symbolické a nemá právní platnost.

Spojené státy chtějí štítem zabránit raketovým útokům z velkých vzdáleností.

19. 3. 2007

Tím, že Topolánek vyměnil odvážnou strategii, podle níž by na cestě k předčasným volbám dal sociální demokracii šanci sestavit vládu s komunisty, a tím se definitivně ztrapnit, za tu dnešní slabou exekutivu, jež se opírá o většinu dvou podivných poslanců, pomohl Paroubkovi stát se nezpochybnitelným vůdcem opozice, na jehož starší výroky se nebude již vzpomínat. ČSSD je připravena, a má na to plné právo, vytrestat slabošskou, rozklíženou koalici, která de facto nemá mandát vůbec k ničemu. Když vidím unaveného a ubitého Karla Schwarzenberga, který mluví jako v opilosti, říkám si: že Vám to bylo zapotřebí...

19. 3. 2007

Pane Čulíku,

Považuji za užitečné, že jste diskusi o "soukromých" hospodách, kuřácích a "právu na jakoukoliv svobodu" přenesl z Britských listů do rozhlasu, kde se o ní dozvědeli i další občané v České republice. Kanada naštěstí patří k zemím, kde má velká většina lidí vyvinuté silné sociální cítění. Při rozmanitosti národností, náboženství, politického přesvědčení i barvy pokožky by se dala očekávat nesnášenlivost jedněch vůči druhým, ale s tím se zde téměř nesetkáváme. Za to je zde běžně slyšet větu "May I help you?" (Mohu vám pomoci?). Říká se sice, že snášenlivost roste se zvyšujícím se vzděláním, ale nezdá se, že by zde bylo mnohem více vzdělaných lidí než v České republice. Příčina tedy asi bude někde jinde.

Zastánci "naprosté osobní svobody" se asi děsí představy, že by mohlo dojít k celkovému zákazu kouření - tedy například i doma. Některé podniky - ironicky v souladu s názory těch zastánců - to berou z opačné stránky a chtějí-li si "svobodně vybrat", neberou kuřáky mezi své zaměstnance, protože ti bývají častěji nemocní a během pracovní doby opouštějí častěji pracoviště, aby si někde jinde zapálili, protože v kanceláři ani v dílně to už není dovoleno. Kruté? Ale vždyť to je "tržní řešení"!

19. 3. 2007

Luděk Toman ve svém textu o Marxovi vcelku dobře vystihl jeho cíl, ale mýlí se v definici podstaty Marxovy filosofie. Především se ptá, proč Marx, který píše o zákonitostech vývoje lidské společnosti, současně vyzývá k aktivitě za urychlení tohoto vývoje. Pokud by četl vlastní Marxovy práce, odpověď by tam našel. Pokusím se nyní celý problém ukázat na stručném příkladu se zákony přírodními.

19. 3. 2007

Jeden z našich současných předních politologů Pavel Barša vydal již v roce 2003 knihu Hodina impéria, v níž popisuje historické kořeny zahraniční politiky USA a ideové zdroje tam vládnoucích konzervativců a neokonzervativců a jejich současné neoimperiální politiky. Ve světle této knihy a samozřejmě prací jako je Chossudovského Válka a globalizace či obsáhlého článku Engdahlově (viz zde: ZDE a mnohých dalších, čtenářům Britských listů dobře známých, se ukazuje, že výstavba americké protiraketové základny není jen ojedinělým vojenským či technickým rozhodnutím, ale, že je především prvkem v dlouhodobé strategii, jejímž cílem posilování dominantní pozice USA ve světě.

(Autor je mluvčí brněnské skupiny Ne základnám)

16. 3. 2007
Nejprve, vážení posluchači, několik citátů. Co si o nich myslíte?

Psáno pro ČRo 6

16. 3. 2007

V únoru 2007 přispělo celkem 104 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 49 141 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 28. 2. 2007 částku 243 997.58 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffaisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffaisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffaisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2007 Základny jako nadnárodní problém, aneb Proč ignorovali ve věci základny Češi, Poláci a Američané EU a NATO? Uwe  Ladwig
20. 3. 2007 Topolánkova "občanská demokracie" podobná "demokracii" srpu a kladiva Zdeňka  Ullmannová
20. 3. 2007 Česká televize stále nadbíhá mocným a neplní veřejnou službu Karel  Šolín
20. 3. 2007 Nebavte se s Českou televizí, nevysílá pravdu   
20. 3. 2007 Co ČT natočila a co pak odvysílala Tomáš  Franke
20. 3. 2007 Věc: Stížnost na názorovou blokádu v České televizi Tomáš  Franke
19. 3. 2007 Americký neoimperialimus a iniciativa Ne základnám Milan  Valach
19. 3. 2007 O demonstraci proti válce v souvislostech David  Pazdera, Veronika Sýkorová
19. 3. 2007 "Boj o radar" vstupuje do další etapy Pavel  Čámský

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý
2. 3. 2007 Trojí bída komunismu III. aneb nacionalismus některých obhájců Marxe Bohuslav  Binka
2. 3. 2007 Mýlil se Marx? Milan  Valach
1. 3. 2007 Trojí bída komunismu II. Bohuslav  Binka
1. 3. 2007 Trojí bída hlubinného ekologa Michael  Kroh

Radio Wave na vlně 100,7 FM RSS 2.0      Historie >
13. 3. 2007 Dvořák and Jaklová: Do you want to rock? Irena  Ryšánková
13. 3. 2007 Dvořák a Jaklová - chcete pořádnou divočárnu? Irena  Ryšánková
12. 3. 2007 Nezpůsobilé k výkonu funkce - i ze zákona Štěpán  Kotrba
3. 3. 2007 Rada proti rádiu Štěpán  Kotrba
9. 2. 2007 Čert nepatří do pekla, ale do televize Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Agitky Českých médií už netáhnou, není divu Štěpán  Kotrba
3. 10. 2006 Rozhlas, jak ho vidí staří i mladí? Tragédie! Ivo V. Fencl
3. 7. 2006 Odpovědnost člena Rady a odpovědnost partajního sekretariátu Štěpán  Kotrba
30. 6. 2006 ČTK: Rada žádá ředitele ČRo, aby zastavil přípravy dalších stanic   
23. 1. 2006 Krutá pravda o Rádiu Wave Bohumil  Kartous

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Rusko-řecký ropovod povede přes bulharský Burgas   
17. 1. 2007 Tajné americké plány na získání irácké ropy   
9. 1. 2007 Ruská ropná kontroverze zasáhla ropné dodávky Evropě   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   
3. 1. 2007 Ropný zlom či vrchol? Aneb zdroje jsou a budou Michal  Brož
3. 1. 2007 Novoroční zamyšlení Egon T. Lánský
2. 1. 2007 Peak Oil aneb výběr ze zpráv Rádia Jerevan Jan  Hošek
20. 12. 2006 OPEC: ropný zlom do deseti let Michal  Brož

Čína RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
9. 1. 2007 Současná Čína: Sebevědomá, rozporná a šovinistická Lukáš  Zádrapa
8. 1. 2007 Dokáže Čína překonat svou krizi?   

Somálsko mezi národně osvobozeneckým bojem a islámským terorismem RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2007 Somálsko: bílé tváře pod maskami černých Daniel  Veselý
6. 2. 2007 Momentky ze Somálska Daniel  Veselý
31. 1. 2007 Jak dál v Somálsku? Mesfin  Gedlu
16. 1. 2007 V Somálsku nejde o "islamský terorizmus" Matúš  Holý
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
25. 12. 2006 Naše ČT -- o Vánocích Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
7. 6. 2006 Somálsko: břemena neúspěchů Mesfin  Gedlu

Soud a poprava Saddáma Husseina RSS 2.0      Historie >
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
10. 1. 2007 Dvojí reakce na popravu Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
9. 1. 2007 Pomsta, nebo trest? Petr  Wagner
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?   
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
6. 1. 2007 "Ostudná oprátka" Viliama Bucherta Jan  Čulík
6. 1. 2007 Přehodnotíme své styky se zeměmi, které kritizují popravu Saddáma Husajna   
5. 1. 2007 "Oběšením se Saddám Husajn stal mučedníkem"   
5. 1. 2007 Tony Blair k Saddámově popravě mlčí   
4. 1. 2007 Závěrečná bilance vlády režimu Saddáma Husseina a možná východiska z krize Jaroslav  Bureš

Schwarzenberg - rakouský problém české zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě   
11. 1. 2007 O státě českém Pavel  Kopecký
11. 1. 2007 Desatero programových podmínek ČSSD pro toleranci vlády   
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   
28. 2. 2006 Ropa, militarizace a zájmy nadnárodních korporací Mesfin  Gedlu
3. 2. 2004 Globální politika a úskalí africké obnovy Mesfin  Gedlu

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil
16. 1. 2007 Prima lunaparium Pavel  Kopecký
16. 1. 2007 Věcná nepřesnost Miloše Dokulila   
16. 1. 2007 Věcná nepřesnost Miloše Dokulila   

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta
8. 11. 2006 Mašínové - pan Šlechta nepřesvědčuje Ladislav  Lašek
8. 11. 2006 Mašínové - slepé násilí lze těžko hodnotit jako odboj   
28. 7. 2006 Je kritika komunistického útlaku antikomunismus?   
27. 10. 2004 Generálové a frajtři Václav  Dušek
20. 8. 2004 Kdo jinému jámu kopá - tak se z lesa ozývá... Jan  Sýkora
18. 8. 2004 Vraždili bez morálních zábran Jiří  Hudeček
16. 8. 2004 Karel Hoffmann a jeho právo "vyjadřovat se nehorázně" Jan  Sýkora
12. 8. 2004 Padouch nebo hrdina? Jiří  Hudeček
28. 7. 2004 Ještě jednou o Mašínech Milan  Černý

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2007 Nábřeží mlhy Alex  Koenigsmark
19. 2. 2007 Brány noci Alex  Koenigsmark
2. 2. 2007 Návštěva z temnot Alex  Koenigsmark
23. 1. 2007 Děti ráje Alex  Koenigsmark
19. 1. 2007 Hovno Alex  Koenigsmark
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Co bude s ostravskou Karolinou? RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
6. 6. 2006 Veřejná diskuse o budoucnosti Karoliny   
7. 12. 2005 Ostravskou Karolinu bylo nutno zbourat Tomáš  Krček
6. 12. 2005 Krátce k ostravskému "areálu Karolina" Aleš  Uhlíř
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
23. 11. 2005 Podmínky konkursu na zástavbu Karoliny jsou sporné   
21. 11. 2005 Město je na delší dobu než volební období... Igor  Krčmář

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

17. listopad RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2007 Samozvaní samosoudci - jeden z největších úspěchů StB Václav  Havel
5. 1. 2007 Charta 77 ako zárodok "občianskej spoločnosti" Eduard  Chmelár
4. 1. 2007 Miloš, Gert, Milan, Frau A a vize budoucnosti Miloš  Pick
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
14. 3. 2007 Velký švindl globálního oteplování?   
14. 3. 2007 Film Velký švindl globálního oteplování byl švindl   
11. 3. 2007 Britští konzervativci plánují uvalit ekologickou daň na leteckou dopravu   
10. 3. 2007 Summit EU: dobrá zpráva pro klima   
23. 2. 2007 Zápisky z blázince, aneb Václav Klaus ekonomistickým klimatologem II. Bohuslav  Binka
23. 2. 2007 Stanovisko ČHMÚ ke klimatické změně, překlad "Summary for Policymakers" 4.zprávy IPCC Ladislav  Metelka
21. 2. 2007 Al Gore má dostat čestný doktorát za svůj film Nepohodlná pravda   
21. 2. 2007 Evropská unie dosáhla dohody ohledně snižování emisí   
21. 2. 2007 Austrálie se rozhodla zlikvidovat veškeré tradiční žárovky   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2007 Pákistánec Muhammad přiznal řízení atentátů z 11. září Josef  Vít
16. 3. 2007 Spojené státy odmítly britský verdikt   
16. 3. 2007 Bývalá agentka CIA zaútočila na Bílý dům   
9. 3. 2007 Demokraté v Kongresu vypracovali plán odchodu amerických vojsk z Iráku   
28. 2. 2007 Sebeklam vede k úpadku demokracie Joel S. Hirschhorn
26. 2. 2007 Šéf studie NIST popírá existenci roztavené oceli ve WTC Jiří  Míka
22. 2. 2007 Blair oznámil, že stáhne britská vojska z Iráku Jan  Čulík
22. 2. 2007 Vysoký Blairův poradce zkritizoval britského premiéra, že "nedával pozor" při vedení války v Iráku   
21. 2. 2007 Irák: Peklo na zemi Jakub  Rolčík
21. 2. 2007 Blair ve středu "potvrdí rozvrh stažení britských vojsk z Iráku"   

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?   
6. 3. 2007 Jak zabránit nové maturitě? Bojkotem CERMATu... Radek  Sárközi
6. 3. 2007 Za "ideální" maturity? A za faktografická testovací síta i na nižších stupních? Miloš  Dokulil
1. 3. 2007 Čtenáři slov Pavel  Táborský
22. 2. 2007 Ztráta zbytku iluzí Milan  Kulhánek
21. 2. 2007 Uniformy do škol František  Augusta
19. 2. 2007 Maturita - zkouška dospělosti? Pavel  Táborský
16. 2. 2007 Tony Blair chce zavést charitativní dary pro univerzity   
15. 2. 2007 650 Kč za papír o ničem Milan  Kulhánek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík