5. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 9. 2005

Aaron Broussard, předseda farnosti obce Jefferson, jižně od New Orleansu, plakal, když líčil příběh svého kolegy, který ujišťoval každý den svou matku, uvězněnou povodní ve svém domě, že už přichází pomoc a že bude zachráněna. V pátek večer, dokdy žádná pomoc nepřišla, se stará paní utopila. "Opustila nás naše vlastní země," řekl Broussard v televizi NBC. "Není to jen Katrina, která způsobila všechna ta úmrtí v New Orleansu. Tady v oblasti kolem New Orleansu vraždila byrokracie - a byrokracie bude muset být nyní před Kongresem postavena před soud."

Z města New Orleansu konečně odešli v neděli skoro všichni jeho obyvatelé. Správu nad městem převzala armáda a vojáci začali prohledávat jednotlivé ulice.

Policie na jednom mostě zastřelila nejméně pět osob, které byly ozbrojeny a dala tím signál, že se chce razantně vyrovnat s bezvládím, které zavládlo ve městě.

Washington spolkl svou pýchu a požádal Evropskou unii a NATO o přikrývky, potraviny a vodu a Kanadu o postele a léky.

Sloupek

Vařící světlo přetéká přes okraje Stínu
A on náhle procitnul
Nevěřící
Na jazyku krev a stín podobný vínu
A krovky nenasytných chroustů temnoty
Neúnavný jako honicí chrt času
Má v dlaních úhoře a serafy a hlen
A v očích něhu
A představy v černé kůži
A v srdci trny fosforových růží
Povlává duhovými závoji
Jeho sny se podobají rybám

*

Pozvedni ze země jabloňový květ
A po řece ho pusť -- kypící
Máš pravdu
To dítě ve svých vírech utone
Když prázdnota proti němu strmí
Máš pravdu
Ta země plody nevydá
Když temnota jí v žilách burácí

*

Pozvedni ze země jabloňový květ
Nasaj tu vůni:
Krev slzy a med
Ticho vyvolalo vzpouru
Vzpoura musí být potlačena!
Půlnoc se blíží
A je to velmi svůdná žena
A je to velmi svůdný chlapec
A velmi svůdný muž
Prázdnota až dosud k zemi přikrčená
Na tesáky nanáší si růž

Jabloňové sady - Slovníček pojmů

Prázdnota -- TA - Prázdnota
Zlá a klokotavá

Přítel -- TEN - Přítel
(a jeho silná záda)

Žena -- TA - Žena
Vášnivá a mladá
tj.
Prázdnota -- TA -- Prázdnota
TA
Roztoužená fena

Body -- TY -- Body
Vstupu a prolnutí
Stínu Křeče
Světla
Nechuti

Zla Dobra Zla Dobra
Zlá Dobrý
Zlý Dobrá


Ticho -- TO -- Ticho -- TEN
Zdroj

Únava...


Ticho... a psací stroj...


Jabloňové sady -- Variace

Vařící světlo přetéká přes okraje
Stínu
Na tento zbytek člověka
Se nesnaž shodit vinu...

Jen na tu vůni -- co ho obtéká
Jen na proud řeky
Co pramení v tvém klínu

Filip Sklenář od nynějška publikuje pouze v Britských listech a po dohodě s redakcí nebude přispívat na žádné jiné internetové servery

5. 9. 2005

Ropa

Spád událostí mě předběhl.

Bohužel se ukazuje, že zdroje, z nichž zde většinou cituji, měly velký kus pravdy. Nechci komentovat aktuální situaci v New Orleans, měnící se hodinu od hodiny, rád to přenechám kvalifikovanějším. Mám na mysli následky hurikánu Katrina pro trhy s ropnými produkty a jejich souvislost s ropným zlomem.

5. 9. 2005

K článku o mediální manipulaci "Ubráníme se?" (část první ZDE část druhá ZDE část třetí ZDE) přišlo velké množství připomínek, doplnění a námitek. Jsem přesvědčen, že diskuse na toto téma je velmi potřebná, a proto bych se rád k těm, z mého pohledu nejzajímavějším, vyjádřil.

I proto následující dovětek.

4. 9. 2005

Kritikové vznášejí závažné otázky

neděle 14.30: Záchranáři hledají v New Orleansu poslední osoby, které přežily zásah hurikánu Katrina. Až 40 letadel konečně odvezlo poslední oběti ze stadionu Superdome a z konferenčního střediska v New Orleansu. Osoby, které přežily, svědčí o drastických scénách násilí. Docházelo k znásilňování a k vraždám - pachateli byly zločinecké gangy. Ženy, které šly na záchod bez doprovodu mužů, byly znásilněny a podřezány. Po několika dnech strávených uprostřed odpadků a lidských výkalů bez potravin, pitné vody a léků, většina přeživších lidí klopýtala jako v transu k záchranným autobusům a vrtulníkům.

3. 9. 2005

Konečně se rozjíždí pomoc pro postižené oblasti v USA

Americký prezident George Bush přednesl v sobotu odpoledne z Růžové zahrady u Bílého domu projev o následcích hurikánu Katrina, v němž přiznal, že jeho federální vláda dosud nereagovala dostatečně energicky. Postavil se do čela intenzivního úsilí pomoci postiženým lidem. Avšak, jak poznamenávají novináři, k intenzivní záchranářské akci, která se rozjela teprve v sobotu, americkou vládu donutil až pocit studu a rozhořčení amerických občanů, že byli postižení lidé pět dní ponecháni bez pomoci.

V pátek konstatoval jeden americký televizní komentátor, že jediným rozdílem mezi chaosem v městě New Orleans a katastrofou v třetím světě je to, že zahraniční diktátor v rozvojové zemi by reagoval efektivněji a rychleji. Shrnul tím podle společnosti BBC pocit intenzivní hanby a hněvu, který zachvátil mnoho Američanů. Útoky na neschopnost prezidenta Bushe přišly neočekávaně tentokrát i z konzervativních kruhů: dokonce i konzervativní komentátoři v normálně Bushovi loajální televizi Fox News ostře kritizovali dosavadní chování amerického prezidenta.

To, že postižení lidé byli v katastrofou zničené oblasti ponecháni po pět dní bez pomoci, u mnoha Američanů otřáslo jejich pevnou vírou v dokonalost Spojených států.

3. 9. 2005

Deset tisíc mrtvých:

Prezident Bush pod tlakem

No, je to už pátý den a americká katastrofa je opravdu nyní americkou ostudou. Nejmocnější země na světě, nejmocnější světová supervelmoc, stojí ochromena a bezmocná. Navzdory všem svým vrtulníkům a ozbrojeným vozidlům a vojákům a palebné síle - hrdé vychloubání se, že postaví New Orleans tak, že bude "ještě lepší než před hurikánem", nyní zní absurdně a prázdně. A nemůžete si pomoci si povšimnout, že většina obětí v tomto městě jsou chudí lidé a jsou to černoši. A nemůžete si položit otázku, zda by úřady dopustily, aby takováto situace vůbec vznikla v nějaké bohaté bělošské čtvrti, jako je například Maryland. Je to nepravděpodobné.

Dnes, v pátek večer, se odhaduje, že jen ve státě Louisiana zahynulo až 10 000 osob. A prezident Bush konečně přicestoval do oblasti, postižené katastrofou uvedl publicistický pořad televize BBC Newsnight.

(Shrnujeme informace podle cca prvních dvaceti minut vysílání tohoto pořadu, kdo má broadband, může si k tomu pustit videozáznam pořadu, který je na internetu k dispozici ZDE až do pondělí 5. 9. do 23. 30 středoevropského času.)

Prezident Bush přiletěl, aby neutralizoval kritiku toho, jak se dosud vypořádal s touto krizí:

Bush: "Jestliže to dosud nešlo přesně dobře, učiníme, aby to šlo přesně dobře. Existují-li problémy, budeme je řešit."

První konvoje s pomocí konečně dorazily do centra města, jak volání o pomoc je stále zoufalejší:

Plačící černoška: "Přišli jsme o všechno. O naprosto všechno. Prosím, prosím! Pomozte nám!"

Strávili jsme den na ulicích města New Orleans.

Moderátor v Londýně: Je toto temná stránka amerického snu? Dva národy, oddělené a žijící v nerovnosti? Bohatí mohou utéci a chudí jsou doslova - opuštěni?

Reportér: Dobrý večer z New Orleansu. Každý se tady dnes musí postarat sám o sebe. To řekl údajně jedné ženě místní policista, která ho žádala o pomoc. Ale uprostřed násilí a rabování se objevují určité náznaky naděje pro tisíce lidí, kteří odsud dosud nemohli uniknout. Konvoje autobusů přijíždějí do města a mají pomoci při evakuaci. Avšak kavalerie má obrovské zpoždění.

31. 10. 2005

5. 9. 2005

Stačí ke společenskému rozkladu opravdu neschopnost silou potlačit bezpráví?

Americké sebevědomí je nebývale otřeseno. Od počátku okupace Iráku dodnes se vedou polemiky nejen o oprávněnosti takového zásahu, ale i o tom, jestli jsou USA skutečně natolik silné a schopné, aby dokázaly v rámci nepřátelské kultury vytvořit společnost uznávající západní hodnoty. Bushova vláda může sice dál s až náboženskou odhodlaností tvrdit, že v Iráku i v celé válce proti terorismu nakonec zvítězí, ale s vědomím neschopnosti účinně ochránit jinde prosazované hodnoty na svém vlastním území se to už nebude říkat tak snadno.

4. 9. 2005

Co má společného Jack Bauer a hurikán Katrina?

Nemají společného nic.

Federální agent Jack Bauer řeší krizové situace související s různými podobami "hurikánů".

5. 9. 2005

Trh vše nevyřeší

Všichni se mohli "na vlastní oči" přesvědčit, jak chápou Spojené státy integrovaný systém bezpečnosti svých občanů. Pokud by tím neštěstím, které postihlo New Orleans, nebyl uragán (vcelku běžná věc v těch končinách - pokaždé to zamete pár miliard a pokaždé je to národní katastrofa, cen pozemků na Floridě i v jiných často postižených územích neklesá, počet obyvatel také ne), ale teroristé, Amerika ukázala, jak je slabá i na svém území. Pro teroristy byl určitě uragán prověrkou stavu státní administrativy. Neschopnost největší a nejdokonaleji vybavené armády a státní administrativy na světě postarat se o evakuaci pouhé desítky tisíc svých vlstních občanů, případně o majetek a životy dalších, ukázala slabost stávajícího společenského řádu v USA i slabost těch politiků, kteří jinak celému světu ukazují svaly.

27. 9. 2005

5. 9. 2005

Myslím, že by bylo spravedlivé dodat několik věcí k článku Štěpána Kotrby. Pracoval jsem v New Orleansu a jeho situování mezi bývalou deltou Misissipy a přehradou Pontcharttrain je hlavním východiskem daného neštěstí. Rovněž francouzská čtvrť -- centrum je / byla od čtvrtí gangů oddělena pouze řekou. Rozsah katastrofy - je to hlavní, co odlišuje New Orleans 2005 a náš 2002. Už jenom evakuace stadionu je záležitost logisticky pro záchranáře na hranici čehokoliv myslitelného. I kdyby byly zachovány komunikace, jednalo by se o stovky autobusů, potřebných k odvozu. Rovněž nároky na zdravotnickou pomoc přesahují cokoliv pro nás myslitelného.

4. 9. 2005

Jak k tomu přijdou lidé, kteří v životě nic neukradli?

"Zaplavené ulice vylidněného města se proměnily v bojiště, kde bandy výrostků podle libosti rabují, znásilňují a zabíjejí. V naprosté většině jsou to mladí černoši. (podtrženo JČ.)

Celý článek ZDE

Pozoruhodné je, že Lidové noviny zdůrazňují, že zločinecké gangy, řádící v New Orleansu, byly černošské. Napsal to ve svém článku Tomáš Jeník. Je to otevřený rasismus: barva pleti zločince je nepodstatná. Tím, že ji zdůrazním, vytvářím podprahově atmosféru kolektivní viny:

V daném článku a v daném kontextu takový výrok přispívá k potvrzování rasistických stereotypů ve společnosti.

Nejde o seriózní analýzu. stereotypu. Oprávněné by to bylo, kdyby LN publikovaly sociologickou analýzu o příčinách zločinnosti v různých deprivovaných společnských skupinách, v ČR nebo v USA. O něco takového však vůbec nejde, jen byl vytvořen dojem "černoši jako takoví jsou pěkné svině". Kolektivistické úsudky jsou nepřípustné. Nikde není dáno, že příslušnost lidí k zločineckým gangům je daná etnicky či rasově. Lidové noviny nemají tyto důkazy, a tak nemají vytvářet stereotypy. Jak k tomu přijdou lidé, kteří v životě nic neukradli? Je to neetické a slušný novinář to nedělá.

Pozn. Bohumila Kartouse: V tomtéž článku v Lidových novinách autor Tomáš Jeník cituje poukaz "levicového" Guardianu na to, že rasové rozdíly se promítají i v tom, že Afroameričané v New Orleans vydělávají zhruba polovinu toho co běloši. Citovaná skutečnost (tedy, že se rasové rozdíly promítají ve výši platů) však nezakládá povinnost upozorňovat na politickou orientaci zdroje, protože tato informace - při pochopení podstaty, že ty rozdíly skutečně korespondují - není politickou orientací Guardianu nijak ovlivněna (v případě citace z deníku Washington Post nebyl uveden žádný "upřesňující" přívlastek). Uvedení, že se jedná o levicový deník, je použito záměrně a jeho účelem je snížit jeho pravdivostní hodnotu. Otázkou zůstává, proč tedy pravicové LN citují levicové zdroje, když jim očividně nevěří... ..Prostě, pro Tomáše Jeníka je normální Washington Post a nenormální Guardian:)

Pozn. JČ: Otázkou je, zda je skutečně vGuardian "levicový" zdroj a co to znamená... :)

Washington Post projevuje přece skoro úplně stejný způsob novinářské práce jako Guardian, bohužel, značně se odlišující od Lidovek :(...

2. 9. 2005

K zatopení amerického města New Orleans, které leží pod hladinou moře a blízkého jezera, došlo zřejmě proto, protože byla z finančních důvodů zanedbána renovace hrází u vodních kanálů, které probíhají městem nad úrovní jeho ulic. Hurikán Katrina rozbouřil vodu v blízkém jezeře a ta rozbourala zanedbané hráze. Hráze nebyly řádně zmodernizovány, protože finanční prostředky k tomuto účelu byly převedeny na boj proti terorismu a na financování vojenských akcí v Iráku. Uvedl to ve čtvrtek večer publicistický pořad Newsnight televize BBC, který také informoval, že katastrofa, způsobená hurikánem Katrina v USA, se v důsledku chaotické reakce amerických úřadů a zejména prezidenta Bushe proměňuje v jeho politickou krizi:

Umíte-li anglicky a máte-li broadband, vřele doporučuji pořad Newsnight. Vysílá se každý všední den večer ve 23.30 středoevropského času a je k dispozici, v pozoruhodné obrazové i zvukové kvalitě, na internetu po celý následující den (o víkendu až do pondělí večer). Pořad se zabývá nejaktuálnějšími publicistickými tématy a je asi stokrát lepší než cokoliv, co dokáží dát dohromady české televize... JČ

5. 9. 2005

Nová třída léků, snižujících krevní tlak je schopna podstatnou měrou snížit riziko infarktů a mrtvic. Vyplývá to z nové, rozsáhlé studie, 19 000 pacientů, jejíž výsledky byly právě publikovány v časopise Lancet.

U pacientů s vysokým krevním tlakem, kteří brali relativně nové léky, snižující cholesterol, které obsahují statin, došlo k poklesu počtu infarktů o 36 procent a počtu mrtvic o 27 procent, ve srovnání s pacienty, kteří neužívali těchto léků.

U pacientů, užívajících zároveň novější léky (např. inhibitory typu ACE) proti vysokému tlaku došlo k poklesu mrtvic o dalších 25 procent a infarktů o 15 procent.

Výzkum se prováděl v Británii a ve Skandinávii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 9. 2005

fejeton

Drazí čtenáři, nedočkáte se vtipného fejetonu, ani pořádné pointy. Jde o cosi, co mne už dlouho trápí. Stále víc totiž cítím, jak mě skutečný život míjí, jak stojím mimo, zkrátka, jak jsem vedle. Jsem tak vedle, jako se asi kdysi cítil jeden slavný herec a lamač dívčích srdcí, který se po letech, strávených v divadle a atelierech prošel po Václavském náměstí a když se vrátil do divadelní šatny, urovnal si šátek u krku a zhrouceně pravil:

"Tak to je katastrofa, jsem naprosto, ale naprosto z módy..."

No a jak jsem vedle já:

Hrozně jsem vedle.

ilustrační foto z mítinku neonacistů na Václavském náměstí, foto: Štěpán Kotrba
5. 9. 2005

Nestoudná provokace neonacistů, policistů, a úředníků radnic

Odvolání proti rozhodnutí přestupkové komise Úřadu městské části Praha XXX z 10. srpna 2005

Úřad městské časti Praha XXX
Komise k projednávání přestupků
k č.j. 553/05

O zákonech názor mylný,
to byla má kletba.
Neb kdo moc má a je silný,
na zákony nedbá.
František Gellner

Dne 19. srpna 2005 mi bylo doručeno rozhodnutí přestupkové komise Úřadu městské části Praha-XXX z 10. srpna 2005, ve věci s č.j. 553/05, tedy přestupku, jehož jsem se měl dopustit neuposlechnutím "výzvy veřejných činitelů" během své snahy "narušit poklidný průvod studentské mládeže za účasti příslušníků hnutí Skinheads". Přestupková komise v rozhodnutí uvedla, že autor tohoto odvolání "je vinen", nicméně, že "upustila od uložení sankce neboť došla k závěru, že k nápravě pachatele postačí samotné projednání přestupku". Byla mi tedy pouze uložena "povinnost nahradit náklady řízení paušální částku 1 000 Kč". Ač si cením toho, že jsem byl zbaven sankce, nemohu než podat toto

o d v o l á n í

5. 9. 2005

Sledujeme-li pozorně domácí nebo i světový vývoj lidské civilizace, je zřejmé, že má-li se společenství druhu Homo Sapiens vyvíjet k ideálnímu uspořádání, musí se umět ubránit nejrůznějším nástrahám či pokušením. Proto je nanejvýš dobré věnovat pozornost určitým klíčovým pojmům. K pozornosti doporučuji zejména tyto: společenské elity, odpovědnost, přetvářka, výhoda, vize a odvaha.

Miroslav Grebeníček
5. 9. 2005

ANALÝZA KSČM

Dojetí nově zvoleného předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka a tisková konference ruku v ruce s poraženým soupeřem Vojtěchem Filipem, jemuž sliboval přátelství až za hrob. Za zády - tichá kuloárová dohoda o výměně Grebeníčka za Filipa v poločase. Tak vypadal loňský komunistický sjezd, ke kterému Britské listy přinesly podrobnou analýzu.

Poločas je přede dveřmi a všechno vypadá jinak. Respektive stejně. "Staříci", kteří si zvolili Grebeníčka jako "svého", mají stále vrch. Po sjezdu výrazně posílili. Všude. Doba, kdy v předsednictvu strany byly síly vybalancovány, tiše skončila. S odchodem Miloslava Ransdorfa do Bruselu zůstal v předsednictvu liberální Jiří Dolejš osamocen, zbytek lidí "zakrtkován". Václav Exner se cílevědomě udržuje na pozici konzervativce. Na židli předsedy strany by se sice chvěl, ale prozatím na něj nemá.

5. 9. 2005

I 145 let po své smrti zůstává německý filozof a spisovatel Arthur Schopenhauer stále inspirativní, nehledě na mnohem novější texty Bohuslava Binky.  Zejména spis Eristická dialektika, čili Umění dostati v každé debatě za pravdu, je teoretickým podkladem i v diskusích, jejichž účastníci Schopenhauera nikdy nečetli. Nebo že by přece jen četli?

Jedním z Eristickou dialektikou doporučovaných triků je dovést tvrzení protivníka za jeho přirozené hranice, tvářit se, že to byl on sám, kdo takové přemrštěné tvrzení zformuloval, a pak je vítězoslavně vyvrátit. Jestli se to někomu zdá bez příkladu nesrozumitelné, jedním hned posloužím.

5. 9. 2005

Amélie Nothomb, Acide sulfurique (Kyselina sírová), 198 stran, vydalo nakladatelství Albin Michel, Paříž, 2005.

Nejmenuje se to Big Brother, ani VyVolení, ale Concentration (Koncentrace nebo chcete-li také Soustředění). Nový román Kyselina sírová (v originále Acide sulfurique, vydalo francouzské nakladatelství Albin Michel) belgické autorky Amélie Nothombové (*1967) se totiž odehrává na půdorysu reality-show, v níž jsou pečlivě vybraní účinkující internováni do tábora, kde se setkají se svými protivníky. Začíná hra na vězně a katy: pod bedlivým okem všudypřítomné kamery jsou vězňové ponižováni, biti či odsuzováni k nuceným pracím. Každý týden rozhodne kolaborující publikum o exekuci-eliminaci jednoho z internovaných.

Viz též Jan Čulík, "Orwellovská vize" ZDE

5. 9. 2005

Podstatou umění je snaha umělce vyjádřit skrze sebe, skrze svoji potřebu cosi "obecně" lidského, společně sdíleného, co nezůstává utajeno toliko v umělci, ale překračuje jeho osobní hranice nějakým směrem ven, do společnosti, k lidem.

Odpověď nejen Pavlu Šmerkovi:

Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce. Tvrdí-li umělec, že nám ukazuje kus reality, ukazuje nám jen svoji vlastní blbost a omezenost.

Takhle buřičsky definoval svůj tvůrčí myšlenkový postulát "pokleslý" filosof, myslitel a spisovatel Ladislav Klíma (22.8.1878-19.4.1928, např. Svět jako vědomí a nic) a všichni, kdož víme, že nevíme, co je realita (skutečnost), to můžeme s nadšením přijmout a docela si s tím i vystačit. Blbý názor to fakt není, ale je to "jenom" jeden pohled na smysl umění a na tvorbu. Zkusím ten svůj.

V tomto úhlu pohledu má třeba pravdu Jan Čulík, když píše, že dílo je těžko definovatelná složitá struktura, kterou nelze popsat, přestože v závěru sděluje, že rozdíl mezi vysokým a konzumním uměním je zcela jasný a vůbec nejde o nic relativního. Právě že jde, celé dějiny umění jsou sporem o umění a sporem o to, co umění není.

5. 9. 2005

K diskusi o smyslu umění v dnešním světě by se snad mělo doplnit toto: umění transcenduje běžnou skutečnost, má přesah, vymyká se ryze pragmatickým účelům, tedy světu, v němž se snažíme se prosadit, něco materiálního získat. V tom je umění magií, jak ji znaly už přírodní národy, je to tedy základní lidská potřeba.

Jiným pokračováním magie je samozřejmě náboženství, které má k umění blízko (tou transcendencí), ale je závazné, souvisí s rituálem předpisů. Umění může být taky religiózní, stejně jako může být prakticky zaměřené -- ale jeho vlastní smysl se tomu myslím vymyká, osvobozuje člověka od účelovosti a vzdaluje se předepsaným ritům. To všechno přitom neznamená, že umění je abstraktní vznešená veličina, vzdálená každodennosti.

5. 9. 2005

"Splnil jsem slib čistoty: rok nepojedl v rychlém občerstvení, zelený čaj sladil třtinovým cukrem a nepřistoupil k dívce starší patnácti let. Až poté jsem směl nahlédnout do velesvatyně Múz ukryté v jeskyních Parnasu. Zrak mi padl na umělecké artefakty z dílny ak. soch. Práxitela Vomáčky, Ph. D.: rouru od kamen, vařečku namočenou v barvě a drátem omotaný klozet. Kolem každého artefaktu sedělo devět postmoderniků s vyceněnými zuby; bránili jej před kritikou záludnými otázkami, ze kterých by i Sfinx skočila do propasti. Zkusil jsem s nimi krátce pohovořit, ale nevěděl jsem, kolik má noha židlí, a všichni se mi vysmáli.

5. 9. 2005

Polemika s článkem Martina Škabrahy "Jen kurvy se musí líbit, básně ne!"

V denících, memoárech a životopisech velkých umělců minulých dob se dozvídáme, jak si vydělávali na živobytí. Vždy předpokládali, že vytvářejí něco cenného, co si někdo koupí za své vlastní peníze, protože to z nějakého důvodu miluje. Nakolik znám postavu Ludvíka XIV. nebo Julia II., nemohu říci, že by měli sklon k hloubání nad smyslem života, a přece ze svých peněz financovali Moliéra a Michelangela. Kdybych byl Juliem II. dneška (třeba Billem Gatesem, který určitě není méně kultivovaný než známý papež-hrubián), nevěděl bych, koho podporovat... současné umění všeobecně postrádá výrazné osobnosti. Vím ovšem, že bych nedal peníze těm, kdo by o ně přišli žebrat, nýbrž naslouchal bych jenom těm, kdo by řekli: můj nápad je výborný, věřím mu, a když ho nekoupíš, sám prohloupíš!

Vrátím se ale k tezi Martina Škabrahy, že nad vysokým uměním se přemýšlí, kdežto u zábavy se člověk jenom baví.

5. 9. 2005

Polemika s článkem Martina Škabrahy "Jen kurvy se musí líbit, básně ne!"

Pane Škabraho,

především - diktát peněz není totéž, co diktát publika. Já prosazuji systém, kde mají všichni lidé stejný hlas, co jim připadá jako dobré umění a co chtějí podporovat, a kde se podporuje nejvíce vznik takových děl, která chce nejvíc lidí. Takový systém je diametrálně odlišný nejen od systému "vysokých umělců soupeřících o státní dotace", ale i od současného kapitalistického systému, který používáme na "nízkou zábavu". A podle mého názoru, můj systém celkem dobře řeší i vaše námitky, které vycházejí právě z toho, že se mylně domníváte, že prosazuji kapitalistický systém. (Přesněji řečeno, to, co si v ČR lidé myslí, že je "kapitalistický systém", protože na Západě existují rozsáhlé struktury dotací pro umění..., pozn. JČ.)

5. 9. 2005

Rád bych vyjadřil své pochybnosti týkající nad Vaším článkem "Jen kurvy se musí líbit, básně ne!" a zejména s jeho podtitulem Demokracie nemůže existovat bez dotovaného umění.

Žili autoři William Shakespeare, Charles Dickens, George Orwell v parlamentní demokracii? Pokud ano, pobírali nějaké dotace? ptá se Petr Nachtmann.

5. 9. 2005

Má ropný šok řešení?

Jak to tak vypadá, bude od tohoto týdne benzin za pětatřicet korun za litr. Alespoň nás tak varují média. Vypadá to tak, že na článcích pana Kalouse o ropném šoku něco bylo. Ale ani on sám si možná nemyslel, že to přijde tak rychle.

Podivné na tom je, že to způsobila v podstatě maličkost - hurikán v Karibiku. Efekt motýlího křídla. Bohužel, Spojené státy a jejich spotřeba ropy je určující v celosvětových obchodech s ropou. Varování pana Kalouse se naplnilo - cena benzínu v USA stoupla na 4 dolary za galon. Zatím jenom v okolí New Orleans, ale to je jen začátek. Během několika dní se to projevilo i v Evropě. Proto budeme za benzin platit více.

Bohužel, tak razantní zvýšení ceny ropy se projeví všude - nejvíce v cenách potravin. Zemědělství je jeden z největších žroutů ropy a doprava také zvýší ceny. Jaké to bude mít důsledky? To si zatím nikdo nedovolí domýšlet.

5. 9. 2005

DOKUMENT

Česká republika se stejně jako dalších 190 států zavázala splnit do roku 2015 tzv. Rozvojové cíle tisíciletí - Millennium Development Goals, které by měly zásadně změnit podobu dnešního světa.

ČESKO PROTI CHUDOBĚ - KLIKNI

Základních rozvojových cílů je osm. Prvních sedm je zaměřeno na zlepšení situace v nejchudších zemích světa, poslední osmý cíl se týká i vyspělých států, které by měly usilovat o vybudování globálního partnerství v oblasti rozvojové spolupráce. Význam přijetí těchto konkrétních cílů spočívá hlavně v tom, že ke spolupráci na jejich dosažení se zavázali představitelé většiny zemí na světě a jedná se o konkrétní cíle, pro které jsou stanoveny měřitelné indikátory a doba, kdy mají být splněny (výchozím rokem je 1990, rokem splnění 2015).

2. 9. 2005

Výzva pro české topmodelky

Úzká specializace jednotlivých oborů lidské činnosti, vzájemná izolace a nedostatečná komunikace mezi těmito obory -- to jsou jevy moderní doby, nad nimiž obecně zaměření překladatelé a tlumočníci nezřídka zoufají. Právě paralelní terminologická kreativita specialistů (i pseudospecialistů) tu či onde mívá ale také své půvaby. Někdy totiž umožňuje kontrastním způsobem srovnat charakteristické trendy v jednotlivých oborech.

5. 9. 2005

Minulý týden byl okresním soudem ve švýcarském Moratu odsouzen André Fürst, majitel firmy Chanvre Info, k 29 měsícům vězení nepodmíněně a k pokutě 150 000 švýcarských franků - cca 98 000 euro.

Jeho zločin spočíval v dlouholeté práci na vývoji agro-průmyslových ekologických metod využití konopí, které nabízely realistické řešení důležitých environmentálních, ekonomických a společenských problémů.

5. 9. 2005

Tento článek by nemohl vzniknout nebýt diskusí, které jsem vedl před několika roky s muslimem Olomoucké muslimské obce, panem Hatimem. Proč člověk setrvává věrný víře v Ježíše Krista? Proč se nevzdá své víry v Krista a nenásleduje Mohamedova svědectví? Právě tyto a podobné otázky se pokusím zodpovědět.

2. 9. 2005

Na úvod - Píseň z Evangelického zpěvníku č. 467: "Kdož jste Boží bojovníci".

Milé sestry a drazí bratři,

dnes bych se rád věnoval problematice pravdy. Neboť na pravdě vskutku záleží. Autentická existence člověka nutně vychází z pravdy. A církev by měla být společenstvím, hlásajícím pravdu. Křesťané mají následovat svého Pána a Spasitele a ten o sobě řekl: "Já jsem se proto narodil a na svět přišel, abych vydal svědectví pravdě. Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas" (J 18,37). Ovšem spolu s Pilátem Pontským se pak musíme ptát: "Co je pravda?" (J 18, 38).

Nebo podobně: "Kdo je pravda?" či "Kde je pravda?". A zde nastávají potíže, neboť pravda "se ráda skrývá", jak již upozorňoval řecký antický filosof Hérakleitos Efeský.

Pravdu nelze zkrátka jen tak poznat.

5. 9. 2005

Zastupitelstvo hlavního města ve čtvrtek znovu projednávalo problematiku jízdného v MHD. Přehodnocení změn zdražení z 1. července jsme se pochopitelně nedočkali.

Pražská opozice v podobě Evropských demokratů, Unie svobody a strany Zelených (poslední dvě jmenované ani nejsou v pražském sboru zastoupeny) si na přelomu června a července zaplatila brigádníky z řad studentů, aby vybrala dost podpisů za zařazení tohoto bodu na pořad jednání, nešlo jí ovšem o současnou - pro celé skupiny obyvatelstva neúnosnou - výši jízdného, ale o to jakým způsobem zdražovat příště.

31. 8. 2005

(část první)

Když se v průběhu třicátých a čtyřicátých let George Orwell pokusil v knihách "Farma zvířat" či "1984" varovat před temnou budoucností, bylo jeho varování podloženo především strachem z brutální moci totalitních režimů, která zničí význam slov. Orwella neděsilo pouze násilí, větší hrůzu pociťoval ze světa, ve kterém mocní určují co je "pravda", ze světa prázdných či lživých frází, proti kterým se už nedá bojovat.

Orwellovy knihy (a eseje) stojí bezesporu i dnes za přečtení a jeho lidská velikost nás v prostředí všech těch moudrých Daniel Drtinových, poctivých Martinů Komárků či medových Táň Fišerových takřka zahanbuje. Ale v něčem se přeci jen mýlil.

1. 9. 2005

(část druhá)

Když se v průběhu třicátých a čtyřicátých let George Orwell pokusil v knihách "Farma zvířat" či "1984" varovat před temnou budoucností, bylo jeho varování podloženo především strachem z brutální moci totalitních režimů, která zničí význam slov. Orwella neděsilo pouze násilí, větší hrůzu pociťoval ze světa, ve kterém mocní určují co je "pravda", ze světa prázdných či lživých frází, proti kterým se už nedá bojovat.

Orwellovy knihy (a eseje) stojí bezesporu i dnes za přečtení a jeho lidská velikost nás v prostředí všech těch moudrých Daniel Drtinových, poctivých Martinů Komárků či medových Táň Fišerových takřka zahanbuje. Ale v něčem se přeci jen mýlil.

První část této analýzy je ZDE

2. 9. 2005

(část třetí)

Objevíte, že existují tváře, které jsou v jednotlivých televizích "nedotknutelné", s vytrvale přiřazovanými kladnými emocemi, okrajovými aktory i spoty. A samozřejmě naopak. Podobná situace panuje i v celostátních médiích -- v letech 1997--2002 nenaleznete v MF Dnes "normální" fotografii Miloše Zemana (znovu důrazně říkám, že nyní nehodnotíme Miloše Zemana, který je nám -- zde! -- lhostejný, ale MF Dnes). Všechny mají za úkol říci: "Zeman je arogantní, hloupý opilec". Jenže i kdyby to byla pravda, není možné vytvořit galerii fotek tak, jak ji vytvořila MF Dnes, bez záměru přiřazovat k Zemanovi výhradně negativní emoce. A naopak -- Karel Kühnl nemá "záporně" laděnou fotku v MF Dnes nikdy! V deníku Právo to bude přesně naopak.

Když se v průběhu třicátých a čtyřicátých let George Orwell pokusil v knihách "Farma zvířat" či "1984" varovat před temnou budoucností, bylo jeho varování podloženo především strachem z brutální moci totalitních režimů, která zničí význam slov. Orwella neděsilo pouze násilí, větší hrůzu pociťoval ze světa, ve kterém mocní určují co je "pravda", ze světa prázdných či lživých frází, proti kterým se už nedá bojovat.

Orwellovy knihy (a eseje) stojí bezesporu i dnes za přečtení a jeho lidská velikost nás v prostředí všech těch moudrých Daniel Drtinových, poctivých Martinů Komárků či medových Táň Fišerových takřka zahanbuje. Ale v něčem se přeci jen mýlil.

První část této analýzy je ZDE, druhá část je ZDE

2. 9. 2005

(jen pro diváky VyVolených)

Kdo opovrhuje žánrem reality show, chová se jako slepec.

Lidé, kteří opovrhují reality-show, se podobají slepcům. Společenská smrt, již právě prožívá (aniž o tom ví) jeden ze soutěžících z vily VyVolených, vypovídá o české společnosti víc, než vagón analytických esejů.

Petr Zvěřina, v prvním dojmu sympatický osmadvacetiletý grafik z Prahy, si (právem či neprávem) vysloužil vlnu nenávisti, o které si může kdejaký vrah nechat jen zdát.

3. 9. 2005

V srpnu 2005 přispělo celkem 109 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 578 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní 746.73 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2005 Arthur Schopenhauer do každé knihovny Karel  Dolejší
5. 9. 2005 Jak být vedle Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 My jsme ta nová generace. My jsme Národní Socialisté! Ondřej  Slačálek
5. 9. 2005 Kyselina sírová, román, ve kterém se holocaust stává reality-show Josef  Brož
5. 9. 2005 Dovětek k mediální manipulaci -- pokus o diskusi Bohuslav  Binka
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
4. 9. 2005 Krize v Americe a rasismus v Lidových novinách Jan  Čulík
2. 9. 2005 Petr Zvěřina = beránek, který snímá hříchy světa Štefan  Švec
2. 9. 2005 Ubráníme se? -- pokus o stručnou typologii současné mediální manipulace Bohuslav  Binka
2. 9. 2005 Jaderná nálož do každé slušné rodiny II. Milan  Černý

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2005 Benzín za pětatřicet Josef  Vít
5. 9. 2005 Spád událostí mě předběhl Jindřich  Kalous
5. 9. 2005 Give them enough rope Štěpán  Kotrba
5. 9. 2005 Achillova pata supervelmoci Bohumil  Kartous
5. 9. 2005 Prázdné, zničené a zoufalé město   
5. 9. 2005 New Orleans a povodně v ČR Petr  Wagner
4. 9. 2005 Obří letecký most konečně zachránil oběti   
4. 9. 2005 Krize v Americe a rasismus v Lidových novinách Jan  Čulík
3. 9. 2005 Temná tvář amerického snu?   
3. 9. 2005 Bush přiznal svou chybu   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   
2. 9. 2005 "Jen kurvy se musí líbit, básně ne!" Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Petr Zvěřina = beránek, který snímá hříchy světa Štefan  Švec
2. 9. 2005 Má estetika v kostce Boris  Cvek
2. 9. 2005 Co je opravdu podstatou uměleckého díla? Pavel  Šmerk
2. 9. 2005 Co hledám v literatuře já Štefan  Švec

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2005 Do de Menezese stříleli třicet vteřin   
24. 8. 2005 Policisté zabili Brazilce, protože neměli v metru signál   
22. 8. 2005 Policie věděla, že Brazilec není bombový atentátník   
19. 8. 2005 Proč přišel Jean Charles de Menezes o život   
18. 8. 2005 Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu   
15. 8. 2005 Smrt v Stockwellu: Nezodpovězené otázky   
13. 8. 2005 Britská policie o usmrceném Brazilci lhala Fabiano  Golgo
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
1. 8. 2005 Zastřelen na útěku Michal  Jurza
27. 7. 2005 Policie nalezla atentátníkův automobil   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2005 Benzín za pětatřicet Josef  Vít
5. 9. 2005 Spád událostí mě předběhl Jindřich  Kalous
29. 8. 2005 Proč nás situace v USA musí zajímat Jindřich  Kalous
26. 8. 2005 Ropný zlom -- velké dobro pro lidstvo? Michal  Mašín
25. 8. 2005 Nakrmíme buď auta, nebo sebe   
24. 8. 2005 Ropný šok a katastrofické scénáře z nedostatku ropy? -- nikoli pro ČR Pavel  Blaheta
24. 8. 2005 V ČR ropný šok nebude? Jiří  Pazdera
22. 8. 2005 Amerika ve válce: Prezident Bush se neodváží požádat občany, aby šetřili benzin Miloš  Kaláb
22. 8. 2005 Tak co máme proti tomu dělat? Jindřich  Kalous
15. 8. 2005 Scénáře ropného šoku - mediální odezva Jindřich  Kalous

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník
23. 8. 2005 Czechtek: Konečně pravda!   
23. 8. 2005 Spor o CzechTek - ohledávání hranic demokracie Jan  Čulík
22. 8. 2005 Normobčan 1.0 beta Tomáš  Gawron
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
21. 8. 2005 Happy birthday, pane premiére Štěpán  Kotrba

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2005 Jabloňové sady 4 Filip  Sklenář
2. 9. 2005 Čo len ten potóčik   
1. 9. 2005 Kostel Petr  Odehnal
31. 8. 2005 Z hlubin Otokar  Fischer
30. 8. 2005 Sebepsychologie Bohumil  Kartous
29. 8. 2005 Bílé husy, bílé   
26. 8. 2005 Seznam četby pro studenty Vysoké školy mlíkařské Tomáš  Koloc
25. 8. 2005 Ticho Natálie  Kocábová
24. 8. 2005 Oči, které několik dní nespaly Tomáš  Koloc
23. 8. 2005 K jinému času Josef  Suchý

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2005 Václav Klaus: Evropa musí odmítnout pojem evropského občanství   
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2005 Václav Klaus: Evropa musí odmítnout pojem evropského občanství   
24. 6. 2005 Blair: "Je načase, aby se Evropa probudila"   
23. 6. 2005 Britský ministr financí požaduje reformy, aby se EU vyrovnala Číně   
13. 6. 2005 Euro a suverenita Přemysl  Janýr
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
19. 8. 2005 Všechny je za šest dnů stvořil Bůh Bohumil  Kartous
16. 8. 2005 Evoluce nebo kreacionismus?   
26. 7. 2005 V mystice se cesta za pravdou stává pravdou samotnou Boris  Cvek
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
7. 7. 2005 Paměť a teologie Svatého Augustina Stanislav  Heczko
1. 7. 2005 Katolická církev nucena zaplatit odškodné ve výši 28 milionů Kč za sexuální zneužívání dítěte   
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
29. 6. 2005 Vatikán zahajuje svatořečení Jana Pavla II.   
13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 8. 2005 Kluci hrajou počítačové hry, holky dělají domácí úkoly   
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 8. 2005 O odvážných Polácích, flegmatických Češích a neutrálních Brazilcích Fabiano  Golgo
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
11. 8. 2005 Pozvali jsme si v roce 1968 "spřátelená vojska" k okupaci sami? Jan  Polívka
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 Írán popravil dva mladé gaye   
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 9. 2005 Ubráníme se? -- pokus o stručnou typologii současné mediální manipulace Bohuslav  Binka
27. 8. 2005 Bývalý šéf BBC požaduje "pravdu a krásu" v televizním vysílání   
27. 8. 2005 BBC zpřístupní své kompletní televizní vysílání na internetu   
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   
17. 8. 2005 Velmi nepodařené Otázky Václava Moravce o neparlamentních stranách Petr  Šafařík
16. 8. 2005 Muži jsou nyní "nezaměstnatelní dárci spermií"   
12. 8. 2005 Všichni jsme jen lidé, ale jsme nestranní Martin  Krafl
11. 8. 2005 CzechTek 2005: Česká televize opět neposkytla službu, za kterou je placena Tomáš  Flam
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Drahoš nikdy neměl být ředitelem ČT Jana  Dědečková

Zelení RSS 2.0      Historie >
2. 9. 2005 Soubor veřejných urážek Jana Beránka by vydal na mnoho stran Václav  Drbohlav
12. 8. 2005 Pražští Zelení za Pražskou výzvou nestojí Petr  Uhl
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba
29. 3. 2005 Pokusy na zvířatech nejsou nezbytné   
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
11. 3. 2005 Mají si slova uchovat svůj smysl? Ondřej  Slačálek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
2. 9. 2005 Co hledám v literatuře já Štefan  Švec
26. 8. 2005 Podpořte Českou knižnici Jiří  Holý
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík