1. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 7. 2008

Loni schválil americký Kongres žádost prezidenta Bushe o financování výrazné eskalace tajných operací proti Íránu, podle činitelů z vojenské rozvědky a podle zdrojů v Kongresu, píše v časopise New Yorker známý investigativní novinář Seymour Hersh.

Sloupek
Vladimír Pospíšil

Nálada podvečerní chvěje se v k ráji
potůček bublá
půl pán pudla koupil
za tři centy libru masa
spatřil roštěnku, vůni nasál
za sáním nešel nikdy sám
snídani dával rozumnou mez
mezní rozpočty
Visačky věšel na řetěz

z knihy Kalikrů kalikým (Clinamen, Praha 2007). Vybral Michal Šanda

1. 7. 2008

V Holandsku vešel dne 1. července v platnost zákaz kouření tabáku v kavárnách a v restauracích. Nadále je tam povoleno kouřit pouze čistou marihuanu. Majitelé holandských kaváren si stěžují, že zákaz kouřit směsici konopí s tabákem povede stovky kavárenských podniků ke krachu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1. 7. 2008

Na stránkách organizace pro urychlení výzkumu v medicíně (saving lives by saving time, čili čím dříve bude lék vymyšlen a aplikován, tím méně lidí umře na danou nemoc) Faster Cures její prezident Simons vytýčil deset hlavních priorit pro rok 2008. Na jednu ale pozapomněl a na můj popud se k ní potom za Faster Cures přihlásila Kristin Schneeman těmito slovy: "We definitely believe that pursuing new uses for existing compounds is a very fruitful avenue for research." Ano, hledání nových použití pro staré léky je jednou z hlavních priorit naší doby.

Když jsem před více než rokem poprvé psal o disulfiramu pro léčbu rakoviny do Britských listů, připadal jsem si jako beznadějný blázen. Naprosto marně jsem hledal podporu a zastání, kdosi mi dokonce cítil potřebu sdělit názor jakéhosi onkologa, že šířit podobné naděje pro pacienty je nebezpečné. Teprve při brouzdání po stránkách zahraničních institucí (jako je National Cancer Institute, kde kupodivu klinické testy disulfiramu už probíhají) jsem získal jakousi důvěru v to, že hledat naději v nové léčebné postupy je nejen smysluplné, ale i velice důležité. Stále ještě mnoho lidí umírá na rakovinu, stále ještě mnoho pacientů trpí i léčbou samotnou a uvítali by léčbu efektivnější a šetrnější zároveň.

1. 7. 2008
tisková zpráva Ne základnám

Dne 4. července slaví Spojené státy americké (USA) Den nezávislosti, jako připomínku boje za svobodné rozhodování o své zemi. Ambasáda Spojených států v Praze pořádá ve středu 2. 7. oslavy tohoto svátku.

Iniciativa Ne základnám při této příležitosti uspořádá happening "I my chceme nezávislost". "Stejně jako si Američané vybojovali svou samostatnost a suverenitu rozhodování nad vlastním územím, žádáme ji i my. Podobně jako oni si nepřejeme, aby se o tom, co se děje v naší zemi, rozhodovalo na druhé straně Atlantiku" řekl mluvčí iniciativy Jan Májíček. "Chceme připomenout, že 76% občanů naší země si přeje referendum, v němž by sami rozhodli o tom, zda se poruší celistvost našeho území a zda umožníme cizímu státu vybudovat ve středu naší země jeho vojenskou základnu" doplnila ho druhá mluvčí Ivona Novomestská. Happening proběhne ve středu 2.7. v 11h před rezidencí Velvyslance USA, Zikmunda Wintra 3, Praha 6.

30. 6. 2008

Americká armáda:

Americká armáda svědčí o chybách, o špatném plánování a samolibosti mezi svými nejvyššími veliteli v nekašírované oficiální historii prudkého pádu do násilí po irácké válce.

V knize o 696 stranách obviňují američtí armádní historikové vojenské a politické představitele, že se r. 2003 příliš soustředili na svržení Saddáma Husajna a nepřipravili širší přechod země vůči stabilní společnosti. Zejména činy bývalého ministra obrany Donalda Rumsfelda a hlavního amerického velitele během invaze do Iráku, Tommyho Frankse jsou terčem kritiky v této studii, jejíž zveřejnění bylo odloženo o půl roku, aby mohli vysocí armádní činitelé recenzovat předběžné verze.

1. 7. 2008

Bulvarizace tisku, projevující se snahou o prvenství v získání čtenářsky přitažlivé zprávy i za cenu potlačení profesionální opatrnosti, která by měla předejít uveřejňování zkreslujících nebo zcela nepravdivých informací, občas postihne i jinak seriózní noviny. Neselhávající bludičkou, lákající do bažin honby za levnými senzacemi, je pověstná kauza "katarského prince", která médiím bez ohledu na různost majitelů a politických sympatií posloužila za základ pro vytvoření jednotného virtuálního příběhu, značně vzdáleného od pravdy, který si dál žije svým vlastním životem, bez ohledu na snadno zjistitelné a nezpochybnitelné skutečnosti, které do něj nezapadají. Tentokrát podlehlo vábení Právo, v jehož sobotním vydání si zadováděl šotek bulvarizace článkem Josefa Koukala "Obhájci prince dali ruce pryč od kauzy Vesecká". Titulek i obsah článku mohou skutečně v čtenáři vyvolat dychtivé zamrazení z tušení skandálu: kdoví, zda oznámené přistoupení Hamada al Thani, řečeného "katarský princ", k žalobě sedmi žalobců na ochranu osobnosti proti advokátce Marii Benešové, není podvrhem !

1. 7. 2008
Postupné a nenápadné potlačování osobních svobod pod záminkou bezpečnosti a pohodlí v "rozvinutých zemích" je téma na velice dlouhou diskuzi. V posledních dnech se v Evropě objevilo několik případů, které ukazují, jakou podobu na sebe tento fenomén může vzít. Teroristická hrozba při Euro 2008, RFID do školních brašen belgických školáků nebo cenzura mobilního přístupu na internet od Vodafonu v ČR... A bude hůř. Posedlost západní civilizace bezpečností a pohodlím dospěla již do stádia, kdy s omezením osobních svobod občan nejen souhlasí, ale navíc za něj i poděkuje. A manipulovat s těmito dvěma potřebami dnes není až tak zásadní problém. To, že potřeba bezpečí je pro člověka zásadní vypozoroval již pan Maslow, v jehož pyramidě potřeb se bezpečí nachází hned po fyziologických potřebách. I když je dnes tento koncept již poněkud zastaralý, toto pravidlo stále platí. A co se týče potřeby pohodlí tak, ruku na srdce, to je v nás ve všech už od narození. V posledních dnech se v Evropě objevily další diskutabilní případy využívání, či chcete-li zneužívání, těchto lidských potřeb k možná neúmyslnému potlačování lidských svobod.

Michael Marčák: Vstávejte, Pazdera, jdete do předčasného důchodu.
1. 7. 2008

1. 7. 2008

Aneb ne zrovna jednoduché ohlédnutí

Červnem se čas každoročně obrací z jara do léta. V našem zeměpásu to bývá spojeno jak s blížícími se žněmi, tak s dobou prázdnin a dovolených. Pro politický svět je to tradičně tzv. "okurková sezóna".

1. 7. 2008

V BL spojili v poslední době někteří komentátoři slovo kýč s kritikou projevů a jednání Václava Havla jako politika. Článek "Nesmysly o Václavu Havlovi" od Petra Nachtmanna se stal konečně důvodem k tomu, abych se v této poznámce zamyslel nad slovem kýč a jeho významem ve světě politiků.

1. 7. 2008

Krátká reakce:

Za delší reakci příspěvek Uwe Ladwiga nestojí. Jazyk vymezuje, označuje a ohraničuje. Jazyk se vyvíjí a je podmíněn jednak geograficky, jednak dobově. Jestli v roce 1898 mělo slovo Kitsch význam pouze pro pojmy z oblasti malířství či sochařství, které zváno mělo být spíše dekoratérstvím, a to pouze v Mnichově, pak dnes je požadována (zvláště u literátů, onoho svědomí společnosti - sic!) dialektická jednota tvůrce a díla, aby nebyl zván kýčařem. Jinými slovy - autenticita.

1. 7. 2008
Několik poznámek k reakci Štěpána Kotrby na zamyšlení Uwe Ladwiga.

ŠOK: Za delší reakci příspěvek Uwe Ladwiga nestojí.

Samozřejmě, že stojí. Kdyby ŠOK pochopil, že Uwe Ladwig nežádá nic jiného než vymezení a vyjasnění pojmů, zcela základní požadavek pro racionální diskusi, tak by mu to možná došlo. Zjevně se tady ukazuje vliv dlouhého období, kdy se na českých školách místo logiky vyučovala bolševická dialektika. Matení pojmů může fungovat v umění nebo v propagandě, ale nemá co dělat v úvaze, kde jsou některá tvrzení předkládána jako pravdivá.

Michael Marčák: ...a zástupce pacientů z Moravy upozorňuji, že pan ministr se píše s "J" a nikoliv s "Š" !
1. 7. 2008

1. 7. 2008

Občany, voliče, média, poziční, koaliční a opoziční politiky, a dokonce i některé nevoliče, rozčiluje vládní cestovní kancelář. No, představte si tu drzost, že premiér si lítá vládním speciálem do zahraničí za zábavou, na rekreaci a na fotbal! Jak to, že jeho jedinou zábavou není dřepět v kanceláři a starat se o blaho občanů? Jeden hospodařící zemědělec prý uživí tisíc občanů. Protože premiér je nejvyšším hospodářem ve státě, musí uživit 10.000.000 kusů občanů!

1. 7. 2008

Co mohou anarchisté dodat k výroku křesťansko-demokratického poslance Hovorky, který proti reformě zdravotnictví vystoupil s tezí, že "diktatura proletariátu byla u nás nahrazena diktaturou kapitálu, která je uplatňovaná prostřednictvím politických stran"? Snad jen to, že v minulém režimu nebyl oním diktátorem proletariát, ale jen omezený počet partajních šéfů. A také to, že diktatura kapitálu neexistuje jen ve zdravotnictví -- a především, že se proti ní, stejně jako proti všem ostatním diktaturám, musí bojovat.

Dlouhou dobu to s odporem proti reformám vypadalo neslavně – odpůrci sem tam něco napsali a byli ukřičeni hlasem „zdravého rozumu“, opakujícím mantru: normální je soukromé vlastnictví a platba za služby. Halasně ohlášená a vcelku sympatická představa „občanské neposlušnosti“ v podobě neplacení poplatků u lékaře organizovaná redaktorem Práva a bývalým aktivistou Levé alternativy Alexandrem Kramerem v tichosti odezněla do ztracena. Možná i proto, že ordinace, kam pacienti přicházejí se zdravotními problémy, a lékaři tak mají jistou podobu moci nad jejich těly, není právě nejlepším prostorem pro vedení sociálního konfliktu. Nehledě na to, že je nešťastné vymezit tento konflikt jako spor mezi lékaři a pacienty: znamená to namísto zpochybnění těch, kdo mají moc, střet mezi dvěma skupinami těch, kteří tuto moc musejí poslouchat.

1. 7. 2008

ANALÝZA VLÁDNÍ POLITIKY

V současné době jsou u veřejnosti v oblibě tzv. zajištěné fondy. Vysvětluji si to tak, že veřejnost doposud tento matematický trik neprohlédla (možná i díky zrušení povinných maturit z matematiky). Proto jsem se rozhodl objasnit tuto problematiku v samostatném článku. Vycházím z konkrétní nabídky nejmenované mezinárodní investiční skupiny, která zní v zásadě takto "garantovaná 100 % návratnost počáteční hodnoty investice potenciální výnos až 60 % za 5 let, Výnos je vázán na výkonnost koše 15 prestižních světových akcií -- Japonsko, západní Evropa a USA (tzv. blue chips). ... ", existuje velké množství podobných produktů různých finančních skupin. Zhruba toto mívají tyto nabídky společné, stejně tak jako mají společný princip, který si ukážeme. Celý produkt je navíc pravděpodobně z daňových důvodů kamufolván jako životní pojištění.

1. 7. 2008

Reakce na článek pana Miroslava Pařízka: "Melčák, Pohanka, Snítilý, Wolf.... a kdo bude dál?"

Nebudu zde popisovat nebo řešit situaci v ODS nebo KDU-ČSL či ve straně zelených. Je to také pěkný žabinec, ale chci se věnovat ČSSD.

1. 7. 2008
Sociální demokraté ve svém prolisabonském lobbingu tak přestávají být politiky stojícími na straně chudých a potřebných a stávají se součástí evropské antisolidární neoliberální buržoazie.

Když 12. června tohoto roku vyslovila irská veřejnost Lisabonské smlouvě v referendu své NE, čeští politici ani nemohli se svými reakcemi dále čekat. S jasným stanoviskem okamžitě přispěchal prezident a čestný předseda ODS Klaus, známý svým vypjatým euroskepticismem, podle něhož v Irsku "zvítězil rozum a svoboda nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".

1. 7. 2008

Ö1 Inforadio Mo a webové stránky socialistů francouzského departmentu Aveyron informují, že rakouský kancléř Alfred Gusenbauer a předseda SPÖ Werner Faymann jsou pro to, aby v Rakousku bylo o Lisabonské smlouvě rozhodnuto v referendu. „Domníváme se, že změny, které nastávají s Lisabonskou smlouvou se přímo dotýkají zájmů Rakušanů a musí být schváleny v Rakousku“, napsali Gusenbauer a Faymann na webových stránkách Kroner Zeitung.

1. 7. 2008

tisková zpráva Mezinárodního červeného kříže

Předpokládá se, že uzavření dohody o příměří mezi Izraelem a Hamasem pomůže zmírnit omezení pohybu osob a zboží v Gaze. Je ještě příliš brzy hodnotit dopad příměří, nicméně personál MVČK podrobně sleduje situaci.

Striktní uzávěra Gazy měla po minulý rok devastující dopad na všechny aspekty každodenního života -- zaměstnanost, zdravotnictví i přístup k pitné vodě, což přivedlo tuto oblast na pokraj ekonomického zhroucení.

30. 6. 2008

Článek Michala Gibody "Škola žádá kreativitu" v Britských listech z 26.6. 2008 je jeden z mála článků v mnoha posledních letech, kde jsou uvedeny opravdu podstatné stránky vzdělávání a učitelství: kreativita, schopnost udělat z učiva věc zajímavou pro žáka, souvislost vzdělání a kultury.

Jedna stránka jmenována nebyla, a není divu, je to ožehavé: ve školství by bylo potřeba mnohem větší množství hodně inteligentních lidí. Ne že by tam nebyli žádní, ale je jich podkritické množství. To nemusí znamenat, že učitelé jsou nějak hloupí -- spíše jsou na tom tak jako ostatní národ (plus se tam za léta komunismu dostalo hodně lidí poslušných -- ale tak se chovala i většina populace, ne?). Aby se však vzdělávání zlepšovalo, aby stačilo tempu dětí, které jsou napřed o jednu a více generací, nemůže učitelstvo být jen průměrným vzorkem populace. Ani lékaře byste přece nechtěli mít v takové škále, jako jsme my sami - od úplných trumpetů přes neslané nemastné až ke géniům. Na svá játra a klouby budeme chtít lékaře nadprůměrné, ne? A na své děti bychom, možná, mohli chtít lidi nadprůměrně chytré -- nebo vlastně nechceme, aby děti byly jednou (brzy!) chytřejší, zodpovědnější, vynalézavější a svobodnější než my, staří a zanedbaní otroci?

MIchal Vlk: Policie selhala při ochraně sobotní Queer parade v Brně
30. 6. 2008

Na Zelný trh, tedy místo, odkud mají neonacisté vyrazit "dát pocítit deviantům, že si je tu nepřejí", dorážím před druhou. Vzápětí po mně na liduprázdné náměstí vbíhá z postranní uličky stovka zakuklenců, roztahuje transparent s nápisem NO WAY FOR GAY a ukradeným logem Antifašistické akce (sic!) a dohaduje se, "kudy na ně vlítne".

Doplní nás ještě kordon policistů, který nás obklíčí z obou stran, odlet se tedy na chvíli odkládá a je zahájen hodinu a půl v poklidu probíhající piknik bez občerstvení na městské dlažbě, jehož monotónnost oživují akorát telefonáty, jež do obklíčeného tábora hlásí, že pochod už vyráží, pak že je zrušen a za chvíli, že už zase vyráží. Policie v průběhu dění dodá těžkooděncům za záda ještě řadu dodávek a jízdní oddíl na koních a pak v půl čtvrté celé rozehrané divadlo náhle končí.

Michal "Wolf" Vlk: Neonacistická verze Queer parade v Brně FOTOGALERIE

30. 6. 2008

Zubní plomby, vyráběné ze rtuťového amalgámu, zosobňují zdravotní riziko, přiznal nyní nejvýznamnější světový zdravotnický regulační orgán.

Po dlouhých letech tvrzení, že jsou plomby ze rtuťového amalgámu bezpečné, vydal nyní americký vládní regulační orgán Food and Drug Administration (FDA) proti nim zdravotní varování. Je to významné vítězství pro aktivisty, kteří tvrdí, že rtuťové plomby způsobují celou řadu onemocnění, včetně nemocí srdce a Alzheimerovy choroby.

30. 6. 2008
tisková zpráva zaměstnanců Botanické zahrady Praha

Botanická zahrada Praha zažívá v současnosti velkou existenční krizi. Hrozí ji sloučení se ZOO, které MHMP nenápadně připravuje. Dalším velký problém je redukce sbírek. Nejistota a předpokládaná reorganizace po provedeném personálním auditu se totiž týká především odborných pracovníků - kurátorů sbírek a zahradníků. Stav zaměstnanců a struktura podniku navržená auditem nezajistí ani základní údržbu expozic, natož budoucí rozvoj zahrady.

30. 6. 2008

Naději na úspěch má jen mínění, které vzdoruje skutky proti oponentům v té věci. Tak, jak se úspěšně rozvíjí a šíří cikánský způsob života v Česku.

Nejsem bytostný demograt. Paťhám se s nákupní taškou po ulici od obchodu k obchodu a hledám, co mají ve výprodeji. Housky padesát gramů za devadesát halířů. Svoboda levně nakupovat je pro mě velká svoboda, možná ta největší, kterou mi státní moc dává, a jsem za ni rád.

Potřeba názorů na mě útočí ze všech stran -- co s Cikány? Co s nedostatkem nafty a vody? Je lidovec Čunek korupčník? Co s potraty? Co s odpadky? Co s církevní restitucí? Co se Severním Irskem, s Palestinou, s Kosovem, co s barmskou juntou? Co s US vojenským radarem v Česku? Co s multimiliardáři? Co s pravicovostí českých médií? Co se Sudeťáky? Co se zelenkavou muchomůrkou prožranou červy v Praze?

30. 6. 2008

Víra v politický systém v Německu zaznamenala dramatickou změnu, protože každý třetí spolkový občan pochybuje, že demokracie je schopna vyřešit problémy a každý druhý dokonce odmítá dostavit se k volební urně. K tomuto závěru dospěl mnichovský institut Polis/Sinus poté, co se obrátil se svou anketou na 2500 občanů. Důvěru ztrácejí kvůli rostoucí chudobě a ekonomickému úpadku. (S tímto palčivým problémem se zabývaly Britské listy 26. 5. 08 v článku "Každý čtvrtý Němec je ohrožen chudobou" a 2. 6. 08 ve "Zprávě o chudobě německých dětí a mladistvých".)

George Robert Elford: Devil\\\\\\\'s Guard
30. 6. 2008

Brutální a šokující svědectví o nacistických žoldácích ve francouzské cizinecké legii

George Robert Elford: Devil's Guard, 1. vyd. Delacorte Press 1971 ASIN: B00182VECW ; Dell 1985, ISBN-10: 0440120144, ISBN-13: 978-440120148. George Robert Elford: Devil's Guard II - Recall to Inferno, New English Library 1989, ISBN-10: 0450497283, ISBN-13: 9780450497285; George Robert Elford: Devil's Guard III: Unconditional Warfare , Hodder & Stoughton 1991, ISBN-10: 0450524671, ISBN-13: 978-0450524677
George Robert Elford: Ďábelská garda I, 2007, ISBN: 8090274528 EAN: 9788090274525; George Robert Elford: Ďábelská garda 2 : Znovu v zeleném pekle, Elka Press 2007, ISBN: 8087057007, EAN: 9788087057001; George Robert Elford: Ďábelská garda 3: Válka bez pravidel , Elka Press 2008, ISBN: 9788087057032, EAN: 9788087057032

Ďábelská garda je extrémně kontroverzní knižní trilogie o válce v jihovýchodní Asii. Jde o příběhy německých válečných veteránů SS, kteří po druhé světové válce vstoupili do francouzské Cizinecké legii, aby v jejích řadách bojovali proti komunistům v Indočíně. Po porážce Francie a vzniku dvou Vietnamů se část z nich vrátila a vytvořila žoldnéřskou jednotku, jež bojovala za podpory Američanů pro jihovietnamskou vládu. Na obálkách je jako autor uveden George Robert Elford, který podle svého tvrzení jen přepsal nahrávky rozhovorů s bývalým velitelem oné německé jednotky. Velitel vystupuje pod jménem Hans Josef Wagemüller, ale sám Elford v úvodu knihy upozorňuje, že většina jmen byla záměrně změněna.

30. 6. 2008

Britský knihkupecký řetězec Blackwells oznámil, že ve svých padesáti obchodech po Británii instaluje "Espresso Book Machine" - automat, který umožní zákazníkům nechat si vytisknout skoro jakoukoliv knihu, která už není na skladě, a to za sedm minut. Automat nabízí čtenářům možnost vybrat si přibližně z jednoho milionu titulů. Knihy automat tiskne v kvalitě, jaké jsou v knihovně, knihy mají i obálku.

30. 6. 2008

Jednoho dne mi nedalo a vyrazil jsem na výlet kousek od mého současného domova, do jedné z oblastí nejvíce postižených černobylskou havárií, regionu Narodiči. Přes veškerá varování známých i příbuzných jsem zůstal zcela zdráv i přes konzumaci domácích potravin. Jednodenní prohlídka oblasti a mnoho návštěv lidí, kteří v této oblasti zůstali a dál tam žijí, ve mne zanechala velmi silné emoční zážitky. Po návratu domů jsem jako vždy večer pročítal internetové zpravodajství z domoviny, České republiky, a dostal se k některým názorům našich občanů, týkajících se špatné situace v našem zdravotnictví, poplatků u lékařů a vůbec stížností lidí, jak je u nás o české občany špatně postaráno a vše je na nic. Jisté je, že na našem zdravotnictví i systému sociálním je potřebné hodně zlepšovat, píše Jan Růžička z Ukrajiny.

30. 6. 2008

Dnešní sociální demokracie si samozřejmě dobře uvědomuje, že financování sociálního státu (nejen) v rámci kapitalismu je odvozeno od existence dostatečného množství zdrojů, které takovéto financování umožní. Ekonomický růst ale nemusí být vždy s myšlenkou sociálního státu přímo slučitelný. A v souvislosti s tímto se i u dnešní sociální demokracie často objevuje myšlenka tzv. reformy sociálního státu v té podobě, ve které je znám, zejména ve jménu jeho udržení. To je ale jednoznačně myšlenka, která posouvá sociální demokracii opět, jako už potolikáté, dále doprava na politickém spektru. Je to z toho důvodu, že sociální stát by měl být podle sociálních demokratů reformován ve prospěch více efektivní a výkonné ekonomiky a nikoli ve prospěch vyššího přerozdělování. To je ale víceméně v souladu s celoevropským trendem posunu sociální demokracie i v otázce sociálního státu. Např. ve stati Strany evropských socialistů (PES) nazvané La nouvelle Europe sociale se uvádí, že je potřeba přehodnotit stávající podobu evropského sociálního modelu aby více vyhovovala "dnešním potřebám". Doslova je uvedeno, že "Evropa se nyní potýká s novými problémy vycházejícími z globalizace, nových technologií, demografického vývoje, rozšiřování Unie a klimatických změn." Následně je také podotknuto, že Evropa má "...zpoždění pokud jde o znalosti, inovace a vzdělání." A nakonec se lze dočíst, že "...jsme zatím nenašli efektivní odpovědi na tyto nové výzvy."

30. 6. 2008

Na internetovém blogu "Babylon and Beyond" amerického listu Los Angeles Times se objevila těžko uvěřitelná informace Raeda Rafeie z Bejrútu o způsobu uvažování některých amerických neokonzervativců. Píše o tomto článku: Článek v anglickém originále je "The Last Resort: Consequences of Preventive Military Action against Iran", jehož autoři jsou Patrick Clawson and Michael Eisenstadt, z The Washington Institute for Near East Policy.

Je to pěkná ukázka, ve vleku jakých myšlenek a plánů se nacházejí Saša "Radar" Vondra a jiní "chlapi z guľama", kteří dělají všechno pro to, abychom se stali terčem potenciální odvety za plánované americké preventivní útoky, píše Jindřich Kalous, který připravil tuto informaci.

Proč by se měla bombardovat íránská jaderná zařízení, když preventivní útok na jejich ropnou infrastrukturu by byl mnohem efektivnější? Světová ekonomika by sice mohla zkolabovat, ale to je přiměřená cena za bezpečnost. Takový scénář není něčí noční můrou ani námětem nějakého katastrofického filmu, ale vážně míněným doporučením neokonzervativního washingtonského Institutu pro blízkovýchodní studia (Institute for Near East Studies). Výzkumníci Patrick Clawson a Michael Eisenstadt obhajují vojenskou strategii, která by Teherán definitivně donutila vzdát se obohacování uranu pro mírové i vojenské účely.

30. 6. 2008

a zužitkovaná příležitost jako riziko

Nejen na stránkách Britských listů se pravidelně objevují články informující o fenoménu tzv. ropné krize. Ta je sice více či méně stále před námi, nicméně její projekci do současnosti můžeme již jasně rozpoznávat. Jestli (nejen) Evropou obchází nějaké strašidlo, pak je to strašidlo imobility.

30. 6. 2008

Rozhněvané davy Číňanů zaútočily na vládní budovy v jihozápadní Číně na protest proti úmrtí mladé dívky.

Tisíce lidí podpálily policejní stanice a automobily v okresu Wengan v provincii Guizhou.

27. 6. 2008

Díky Dr. K. H. Arnoldovi, majiteli Mafry, vyplatí nyní konečně Metro dlužné honoráře

Často si stěžujeme, že skoro celá česká média patří cizincům. Ale za takové případy jsem rád, neboť jsem zjistil, že Metro se rozhodlo zaplatit dosud nevyplacené honoráře, o nichž jsem psal na Britských listech. Šlo o bývalé externisty, kteří psali články pro tyto noviny v době, kdy jsem jim šéfoval a byli ignorováni poté, co jsem z listu odešel. Malá česká pomsta od nového vedení, které proti mně má osobní anipatie.

30. 6. 2008

Evropská komise plánuje do r. 2011 snížit ceny hovorů mobilními telefony tím, že přiměje mobilní operátory, aby snížili poplatky, které si navzájem účtují za používání svých sítí.

Operátoři vybírají za přepnutí svých zákazníků na konkurenční mobilní síť v průměru devětkrát vyšší poplatky než za přepnutí na pevnou linku. Evropská komise poukazuje na to, že částečně v důsledku těchto poplatků jsou mobilní hovory dražší než hovory na pevných linkách. Po zavedení tohoto předpisu mají být hovory mobilními telefony až o 70 procent levnější.

Loni snížila Komisařka EU pro telekomy Viviane Redingová roamingové poplatky pro hovory v rámci EU a mobilní operátoři musí do 1. července snížit poplatky za esemesky posílané v rámci EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 6. 2008

PRAŽSKÉ JARO III.

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Kritičnost tohoto pokusu o porozumění historickým souvislostem "osmašedesátého" bude shledána nejspíše právě jednostranností: aniž bych se předem ospravedlňoval, chci tu říci, že tato kritičnost je také reakcí na dosud zcela nedostatečnou vůli bezpředsudečně se vyrovnat s událostmi před desíti lety, s přežívajícími iluzemi a legendami. Dnes vskutku převládají -- kromě laciného cynismu -- povrchní soudy a nereflektovaná, pomalu už sentimentální "vzpomínka"; snad to někomu pomáhá odreagovávat si mizérii současnosti. Ale i naše současnost bude jednou minulostí a budou se jednou budoucí kritikové opět pokoušet porozumět historickým souvislostem našeho příštího nezdaru? Útěšný, nekritický vztah k minulosti je přece vždycky setbou budoucích selhání.

I. Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

II. Vilém Prečan: Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty KNIHOVNA
6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2008 Horký konec června? Ondřej  Slačálek
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   

Írán RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2008 Írán: hledání cesty Miroslav  Polreich
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
28. 6. 2008 Paroubek: Nepronesený projev k radaru na jednání parlamentu Jiří  Paroubek
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2008 Jacques zmlácená v souladu se zákonem Štěpán  Kotrba
29. 1. 2008 O vrazích pravých a náhradních aneb cesta Renaty Vesecké ke kariéře Jakub  Polák
25. 1. 2008 Neonacismus, sexismus a šikana v českých ozbrojených sborech Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Policisté budou muset zmlátit Karla Gotta Dalibor "Exx" Záhora
21. 6. 2007 Podivná historka. Nevím o nikom, kdo by jí věřil. Petr  Wagner
11. 5. 2007 Dozvuky 1. máje 2007: Oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele Štěpán  Kotrba
1. 3. 2007 Vitex v Berouně: Kterak jsem zmlátil robocopa špejlí Vítězslav "Vitex" Dvořák
26. 2. 2007 Kterak Vitex a Slačálek nejspíše zmlátili policii Štěpán  Kotrba
25. 2. 2007 Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2008 Spojené státy se rozhodly odstranit Severní Koreu ze seznamu darebáckých států   
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2008 Ropná krize jako příležitost Jan  Sova
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2008 Nálada podvečerní Vladimír  Pospíšil
27. 6. 2008 (osamocená) Jan  Borna
26. 6. 2008 Jan  Borna
24. 6. 2008 milostné propletence Michal  Šanda
23. 6. 2008 Kterak dva Římani pili jed Michal  Šanda
18. 6. 2008 Kdybych měl dospat všechny svoje nedospánky Václav  Hrabě
16. 6. 2008 Výstřižek z básně: Bombo Gregory Nunzio Corso
13. 6. 2008 Kytice Jacques  Prévert
12. 6. 2008 jak básně plynou Charles  Bukowski
11. 6. 2008 modlitba Patti  Smith

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2008 Naivní představy o minulosti Štěpán  Kotrba
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2008 Inteligenci do škol Ondřej  Hausenblas
26. 6. 2008 Škola žádá kreativitu Michal  Giboda
26. 6. 2008 O "lopatách" a o vzdělání Ivan Odilo Štampach
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2008 Prostor pro realizaci amerického protiraketového systému v Evropě se uzavírá   
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit