21. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 4. 2008

Firma Raytheon Integrated Defense Systems z města Woburn ve státě Massachusetts obdržela otevřený kontrakt v maximální hodnotě 400 milionů dolarů (v němž není určeno, do kdy přesně bude objednaná technologie zkonstruována, a kolik bude přístrojů) na vývoj, konstrukci a aktivaci radaru pro střední pásmo, které má být použito pro balistickou raketovou obranu, upozorňuje Karel Dolejší. Práce se budou vykonávat přímo ve fitrmě Raytheon ve Woburnu a v Evropě a očekává se, že budou dokončeny v únoru 2013. Je to jediný kontrakt, který americký Úřad pro raketovou obranu v Huntsvillu vydal. Odkaz je (HQ0147-08-D-0001).

Práce budou realizovány prostřednictvím jednotlivých mezníků, každý z nich bude mít lhůtu dokončení a cenu. Umístění radarů dosud není určeno, i když probíhá vyjednávání s Polskem a s Českou republikou. Váže se to na kontrakt v hodnotě 80 milionů dolarů, udělený v červenci 2007 firmě Boeing pro vybudování komplexu raketové obrany.

Prvotní úkol, definovaný dne 15. dubna 2008, bude financován částkou 5,3 milionu dolarů a omezí se na zeměměřičství, na studie, analýzy, plánování, design a obdobné činnosti, které konkrétně povolil americký Zákon schvalující národní obrany (226 d). Dodatečnou činnost, potřebnou pro tento úkol, budou realizovat americké armádní technické jednotky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sloupek
Egon Bondy

V noci přistoupil k mému gauči červený muž
a vzal mne za ruku
s sebou ven
Viděli jsme sluncem zářící krajiny
mnohá města a řeky třpytící se stříbrem
Letadla automobily a vlaky
míhaly se pomalu a vznešeně krajinou
Nad koncem zastavil a ukázal mi na prázdno
v němž bylo slyšet řev
To byli ti
kteří vtahováni do tohoto světa
blíží se pozvolna narození
a děsí se hrůzou
jako my ze smrti

z neznámého zdroje. Mezi svých druhých Deset básní vybral Jan Kadubec.

21. 4. 2008

Výměnou za až nemravný nadbytek spotřebního zboží se Američané vzdali většiny své politické moci.

Rádi bychom aspoň skromným dílem přispěli k úvahám na téma, co je vlastně Amerika, jaké jsou americké ideály a do jaké míry se dnešní politická praxe v USA vzdálila myšlenkám zakladatelů Unie, proč a za co bychom měli či neměli být Americe jako Češi vděčni (a zda vůbec tu vděčnost vyjadřovat) a co na současném stupni vývoje USA naopak ohrožuje nejen samotné Američany, ale i celý svět.

Autorem rozsáhlého eseje, jehož souhrn zde dnes předkládáme, je Joe Costello, americký mediální a energetický poradce, dlouholetý politický aktivista, mj. manažer a poradce v neúspěšných presidentských kampaních demokratů Jerryho Browna (1992) a Howarda Deana (2004). Zamýšlí se nad politickou historií USA posledních 30 let a nad dalším směřováním Spojených států. Měřeno americkými reáliemi lze jeho názory nazvat radikálně levicovými, především tam, kde se zabývá samosprávou nebo vztahem politiky a ekonomiky.

Fernando Lugo
21. 4. 2008

Vítězem paraguayských prezidentských voleb se stal v neděli kandidát levice Fernando Lugo. Lugo a jeho Vlastenecká aliance pro změnu (Alianza Patriótica por el Cambio) získal 40,8 % hlasů, jeho hlavní soupeřka, kandidátka pravicové strany Asociación Nacional Republicana -- Partido Colorado, Blanka Ovelarová dostala 31% . Třetí pozici obsadil s 22% někdejší armádní generál Lino Cesar Oviedo, který se v devadesátých letech v zemi pokusil o puč. Strana Colorado vládla v Paraguayi 61 let - od roku 1946 do roku 2008.

podrobnosti ZDEZDEZDEZDE

21. 4. 2008

V Britských listech z 20. dubna se objevila reakce na pozdravný projev předsedy ČSSD na křesťansko-demkokratickém programovém sjezdu pod názvem "Buduje si Paroubek v ČSSD křesťanskou kamarillu na svou podporu?" Jeho autor Štěpán Kotrba, jako ve všech svých příspěvcích, předvedl černobílé vidění světa. Čekali bychom, že jako výtvarný umělec bude mít smysl pro odstíny i v životní filosofii a politice. Jeho politická logika se však řídí heslem všechno, nebo nic. Nenaskýtá-li se dost faktických protivníků, je nutné podle této politické strategie vyrobit nepřátele z přátel.

21. 4. 2008

Topolánek křesťanům:

Projev premiéra a předsedy ODS na celostátním sjezdu KDU-ČSL 20. 4. 2008 v Pardubicích

Vážení přátelé, včera říkal Jiří Paroubek "Bratři a sestry," takže to použiju taky, dobré ráno!

ODS si před volbami před dvěma lety před volbami zvolila modrou a žlutou barvu, takže jste na správné cestě. Já jsem teď ještě u stolu škrtal ty nejhorší věty, aby můj projev byl přijatelný. Děkuji za pozvání na váš sjezd a omlouvám se, že jsem nepřijel standardně už včera. Ta povinnost, která mě čekala včera, tu byste jistě pochopili Vy nejlépe. Nevím, jestli bude platit to nejlepší na konec, ale nepochybně to bude to nejotevřenější, jak je u mě zvykem. Mám vás za přátele, partnery, tak snad můj projev přežijete.

20. 4. 2008
Jiří Paroubek
Projev předsedy ČSSD na celostátním sjezdu KDU-ČSL 19. 4. 2008 v Pardubicích

Vážené dámy, vážení pánové, sestry a bratři, žijeme v uspěchaném čase a zastavit se na chvíli a alespoň trochu se zamyslet nad smyslem věcí a jejich souvislostmi je občas dobré. Takovým podnětem k zamyšlení se stal pro mne Váš sjezd. Politika je formou, v jaké zprostředkováváme diferencované zájmy určitých společenských vrstev a skupin občanů. Ač má velmi racionální a smysluplné poslání, je provázena navenek často silnými výrazy a dramatickými gesty a za těmito výrazy i gesty se někdy ztrácí podstata. Dovolte mi, abych se právě dnes a právě tady soustředil na to podstatné a nechal stranou to nevýznamné, tedy kulisy a gesta. Vztah mezi našimi dvěma politickými stranami -- Českou stranou sociálně demokratickou a Křesťanskou a demokratickou unií -- Československou stranou lidovou - je spojován především faktem, že se jedná o dvě historická demokratická hnutí, která spoluurčovala moderní dějiny této země od konce 19. století.

20. 4. 2008

ANALÝZA MOŽNÉ SHODY

Naše strany jsou si blízké i pokud jde o sociální základnu, zahrnující obdobné společenské vrstvy. Není ovšem ani nezajímavé, že i v dalším směru jsme si bližší než by se na prvý pohled zdálo: I z Vašich sjezdových podkladových materiálů vyplývá, že je to ČSSD, která je na prvém místě mezi politickými stranami, pokud jde o absolutní počet voličů -- křesťanů. To přirozeně nic nemění na tom, že v relaci k celkovému počtu voličů politické strany je procento věřících voličů KDU-ČSL přirozeně výrazně vyšší. Chci Vás také upozornit, že před krátkou dobou vznikla v rámci ČSSD křesťanská platforma. A myslím, že bude mít silný vliv na politiku sociální demokracie.

Jiří Paroubek na sjzedu KDU-ČSL

Socialismus spojuje prorocko-křesťanskou myšlenku společnosti jako půdy pro duchovní sebeuskutečnění člověka, s ideu individuální svobody. Proto je socialismus opakem církve, omezující lidského ducha, i opakem liberalismu, oddělujícího od sebe společnost a morální hodnoty.

Erich Fromm, překlad Michael Hauser

Velké pochybnosti i v řadách vedení ČSSD vzbudil poslední projev předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka na sjezdu KDU-ČSL. Ten totiž mimo jiné řekl, že v ČSSD působí křesťanská platforma, "která bude mít silný vliv na politiku sociální demokracie". O této platformě ale nikdo nic neví, stejně jako o tom, že by měla jakkoliv působit. Silný vliv na politiku sociální demokracie křesťané nikdy neměli a mít nejspíše nebudou. To, co tomu brání, je antiautoritářský, egalitářský a emancipační charakter socialistických idejí, nezatížený konzervativismem a dogmatismem církevních nauk.

Pozn. JČ│ Naproti tomu je pravda, že v Británii měla Labouristická strana vždycky blízko ke katolické církvi jako "církvi občanů" považovaných v protestantském království historicky za druhořadé. Po odchodu z vedení Labouristické strany se v poslední době projevil Tony Blair jako osoba otevřeně katolicky zanícená, v premiérské funkci to potlačoval, neboť společnost Británie je s 10-25% věřících na rozdíl od společnosti USA dnes v podstatě sekulární. Ačkoliv je královna hlavou národní církve, snad nikdo její kněžskou roli nebere vážně. Ovšem nutno podotknout, že také Blair není a nikdy nebyl labourista...

21. 4. 2008

Já sice také, podobně jako Štěpán Kotrba, nerozumím tomu, že by ČSSD mohla mít nějaký vlivný křesťanský proud a také moc nechápu, proč Paroubek KDU-ČSL ztotožňuje s křesťany (ostatně, jak sám říká, mnoho křesťanů volí ČSSD a křesťanství jako takové není vůbec politická orientace, křesťané jakožto křesťané netvoří a nemohou tvořit žádnou politickou stranu).

Na druhou stranu jsou křesťansky orientované západní politické strany, a to zejména německo-katolické jako CSU, výrazně sociální a blíže socialismu než liberalismu. Katolický sociální konzervatismus je stará nauka, vyhlášená papežem Lvem XIII. již roku 1891 v encyklice Rerum Novarum.

21. 4. 2008

Dovolil bych si doplnit reakci Františka Řezáče na článek Borise Cveka, píše Jindřich Kalous.

V Praze existuje skupina intelektuálů podporovaných částí novinářů, kteří si bůhvíproč myslí, že zde chybí pořádná liberální politická strana. Historie pokusů o její vytvoření - od Občanského hnutí přes ODA a US až k současné pseudozelené partaji M. Bursíka - je stále stejná.

21. 4. 2008

V úterý 22. dubna v 16 hodin se v Přednáškovém sále Kotěrova secesního Muzea východních Čech budou poosmé rozdávat Škrabáci - proběhne tu Vyhlášení výsledků 8. ročníku regionální literární soutěže pro mládež od deseti do dvaadvaceti let O Cenu Hradeckého Škrabáka. Pro vítěze, účastníky soutěže a všechny spřízněné duše je připraven program, který bude provázen mimo jiné písničkami a slovy básníka, písničkáře, dokumentaristy a předsedy Českého PEN klubu Jiřího Dědečka.

21. 4. 2008

Mé důvody pro radar? Předně nejsem pacifista a mám, abych tak řekl, churchillovský názor na svět (bez silné vojenské moci se nelze bránit agresorovi a agresorem může být nakonec kdokoli). Dále jsem proamerický a považuji USA, i se všemi chybami, za reálnou záruku západní civilizace - věřím Američanům, že to ("hvězdné války"), co dělají už od dob Reaganových, je správné. Věřím jim víc než českým nebo evropským politikům. NATO, to je ostatně totéž co USA - z vlivných států NATO je Německo poraženou zemí bez silné armády (zemí, která je tím, čím je, čili vyspělým západním státem se silnou demokracii), jen díky USA - Američané třeba okupovali Bavorsko po dlouhou dobu po válce a nezdá se, že by americká přítomnost Bavorsku byla ke škodě - jako přítomnost Rusů nám po roce 1968. Dále Francie je mimo vojenské struktury NATO - a Británie je vždy na straně USA. Ostatní země NATO jsou de facto bezvýznamné a jediné, co NATO pro ně znamená, je ochrana, poskytována zejména ze strany USA, které jsou asi jediný opravdu vojenský akceschopný stát na světě.

17. 4. 2008

ADVERTISEMENT

The University of Glasgow is advertising a new permanent position of Lecturer in Czech Studies. The successful candidate will have native or near-native knowledge of Czech, will be fluent in English, will have a postgraduate qualification, will be a charismatic teacher, and as a research scholar, he/she will have proven ability to attract outside research funding.

The salary will be on the Research and Teaching grade, level 7, £30,013 - £33,780 per annum.

Further particulars HERE

19. 4. 2008

Stovky lidí demonstrovaly v Číně proti Francii, často před francouzskými obchodními domy Carrefour. K protestům došlo v městech Beijing, Wuhan, Hefei, Kunming a Qingdao. Demonstranti požadovali bojkot francouzských výrobků. Rozhněvaly je pařížské protesty proti přenášení olympijské pochodně v Paříži. Ve městě Wuhan se konaly velké demonstrace před supermarketem Carrefour. Policie na demonstrace bedlivě dohlížela. Podle pozorovatelů čínské úřady nechtějí, aby se jim demonstrace vymkly z rukou.

20. 4. 2008

Blogy, internetová fóra a esemesky, kolující v Číně, naléhají na zákazníky, aby bojkotovali francouzské výrobky za to, že se v Paříži při přenosu olympijské pochodně konaly protesty. Společnost BBC přinesla ukázky některých těchto názorů, například reakci čínského diváka na chaotické scény, při nichž protibetští demonstranti odebrali pochodeň z rukou invalidní olympijské sportovkyně Jin Jing. Jeden Číňan, přítomný scéně na nábřeží Seiny, scénu popsal na jednom čínském internetovém fóru:

19. 4. 2008
Projev starosty Trokavce Jana Neorala v Míšově 19.4.2008

Chci vám všem poděkovat za to, že jste přijeli vyjádřit svůj postoj proti radaru. Ještě ráno mi novináři volali, jestli mi nevadí, že akci pořádá KSČM. Nevadí...vidím tady lidi z naší vesnice, z okolí, i tváře neznámé. Jsou tu ale proto, že tu nechtějí radar, jsem tedy na správném místě - a z tohoto místa chci prostřednictvím novinářů vzkázat do Prahy:

Pánové Topolánku, Vondro, Bursíku, pane kníže, paní ministryně války a ostatní dobře placení válečníci a poskoci - ještě jsme pořád tady! Víc než rok spoléháte na to, že nás "ukecáte" a že nás zlomíte. Zaplatili jste za to agenturám z našich daní 20 milionů - a slibujete další miliardu.

Michael Marčák: Ta privatizace nemocnic byla  krokem v před. Vypadá to zde mnohem lépe, než když jste mi tady brali žlučník.
21. 4. 2008

19. 4. 2008

ČTK│ Jeden z největších protestů proti plánované výstavbě amerického radaru se dnes uskutečnil přímo v Míšově na Plzeňsku, u něhož je základna USA plánovaná. Stejně jako na podzim organizovala akci KSČM. Organizátoři původně počítali s účastí až 800 lidí. Z různých koutů republiky sem ale nakonec přijeli lidé ve dvou desítkách autobusů a možná stovkách aut. Policie oficiálně uvedla, že se akce účastnilo do tisícovky lidí, sami komunisté odhadují účast mezi dvěma až třemi tisíci lidí. Podle odhadu ČTK mohlo být lidí přes dva tisíce. Účastníky protestu neodradilo ani chladné počasí a hustý, vytrvalý déšť. Z Míšova se v dlouhém průvodu vydali vybaveni transparenty, prapory, deštníky a pláštěnkami asi na kilometrový pochod k hranici vojenského újezdu v lese. Komunisté původně chtěli dojít až na kótu 718, kde má radar stát. To ale armáda nedovolila. Odůvodnila to tím, že vojenský újezd je určený pro cvičení vojska a ne pro politické akce.

podrobnosti ČTKČT24iDnes

ČT24: Protest komunistů v Míšově na Plzeňsku VIDEO
19. 4. 2008

Dnešní akce (sobota 19. 4. 08) KSČM v Míšově proti radaru se zcela vydařila. Od rána sice trochu pršelo, ale kolem jedenácté dopoledne se na obecní louce za proslulým Grilem shromáždilo asi 1500 až 2000 lidí s deštníky a pláštěnkami, kteří se po krátkém úvodu vydali na průvod částí obce, zvané Bělehrad.

Ten asi ještě takovou slávu nezažil. Během průvodu, doprovázeného štěkotem místních psů a zvědavými pohledy chalupářů, začalo pořádně pršet, ale to účastníkům neubralo na dobré náladě.

21. 4. 2008

Máte naprostou pravdu, pane Krčku, že nejvýznamnější příčinou současných problémů lidské civilizace je přelidnění.

21. 4. 2008

Skoro je mi Štěpána Kotrby až líto. Takovou práci si s tím dal. Pátral, hledal, lustroval, kombinoval ... a všechno špatně, píše Petr Štěpánek.

21. 4. 2008

Chtěl bych upozornit na zneužívání pojmu ,,regulační" u tzv. regulačních poplatků ve zdravotnictví. Zdá se, že v obecném podvědomí má slovo regulační (či regulovat) kladný význam a z toho je v tomto případě těženo.

21. 4. 2008

Nadávat na komunisty je politicky košer. Co je to ale za "undergound"? Spíš mi přijde, že když si vezmu tričko s logem "komunisti do koše", pravým důvodem je, abych ještě lépe zapadl do davu, který momentálně s komunisty nekomunikuje. Ještě bych uvedl, že nejsem komunista, ani nesympatizuji s KSČM. Komunismus považuji za nerealizovatelný. Jen nemám rád jednoduché nálepky.

21. 4. 2008

Snažím se občas vysvětlovat svojí dceři (a nejen vysvětlovat, hlavně se tak chovám), co je v životě důležité víc a co méně. Proč je zbytečné mít v rodině na tři lidi tři počítače nebo každý svoje auto nebo proč si „dývídýčko“ koupíme prostě až ho budeme potřebovat a ne dřív (například až se nám rozsype video).

21. 4. 2008
Martin Martínek

Asi jsem to se svým cynismem v textu o donucovacích prostředcích současné Langerovy policie poněkud přehnal. Ono samozřejmě nejde jen o technický rozvoj prostředků použitelných při policejním zásahu. Jedná se i o změny v přípustné míře brutality policejních zákroků.

21. 4. 2008

Kdo se ve Spojených státech dívá na televizní zpravodajství z Iráku, třeba na Fox News, CNN nebo NBC, měl by být ve střehu. A nevěřit zdaleka všemu, co slyší. Podle listu New York Times americká vláda masivně ovlivňovala vojenské experty předních televizních stanic v USA. A do celé informační mašinerie podle svého gusta pumpovala peníze.

podrobnosti v češtině: Týden ZDE

The New York Times: How the Pentagon Spread Its Message MULTIMEDIA
The New York Times: Behind Military Analysts, the Pentagon's Hidden Hand ZDE
21. 4. 2008

Lidovci se vybarvili. Opuštění národních barev a přijmutí barevné kombinace dvou třetin teple modré a jedné třetiny teple žluté je grafická symbolika, kterou je jen třeba umět číst. Od "všedních" a "vyčpělých" , nijak jinak nečitelných národních barev k barvám světového liberalismu je cesta, kterou křesťanští demokraté urazili, aniž si to uvědomili, inspirujíce se nejspíše německou konzervativně liberální Freie Demokratische Partei, europarlamentní Alliance of Liberals and Democrats for Europe. Nicméně toto barevné schéma přijali i Vlaamse Liberalen en Democraten, Liberal Democrats, Liberales Forum či australská nacionalistická One Nation či tchajwanská New Party".

Nechtěně se ale ona symbolika trochu zvrhla, zejména v křesťanských souvislostech. Křesťanští antisemité nazývali v minulosti liberální Židy kolektivně jako Žlutou či Zlatou internacionálu. Bylo to původně vyvoláno německou knihou Das International Gold... No a s modrým pozadím...Gott mit uns.

21. 4. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V každém pátém až desátém případě prý označí německá matka svého dítěte někoho, kdo to vlastně není. Jsou to takzvané "kukaččí děti". A že někdy jich jediný paroháč může mít několik, to ukázal případ, o němž, jak informoval Spiegel Online, rozhodl největší německý soud ku prospěchu třikrát oklamaného otce.

18. 4. 2008

Hospodářskou krizi pomiňte. Věnujme se na okamžik naléhavější hrozbě - velké potravinové recesi, která se světem šíří rychleji než úvěrová krize. Pravděpodobně jste si povšimli, že za posledního roku stoupla cena rýže o tři čtvrtiny, cena pšenice o 130 procent. Ve 37 zemích světa zuří potravinová krize. Podle Světové banky se asi sto milion lidí stane v důsledku vysokých cen potravin obětí intenzivnější chudoby, píše George Monbiot v deníku Guardian.

20. 4. 2008

Jednání Českého rozhlasu někdy nechápu, píše Petr Nachtmann. V článku na této stránce redakce odstranila reklamní sdělení, o kterém jsem se zmiňoval. Ovšem identická skrytá reklama, na kterou jsem upozornil ve stejné zprávě, z této stránky dosud nezmizela.

20. 4. 2008

Ministři vnitra zemí Evropské unie dali v pátek Evropské komisi mandát, aby vyjednávala se Spojenými státy o bezvízovém styku.pro nové členské země EU. Spojené státy předtím uzavřely se sedmi členskými zeměmi EU dohody o budoucím bilaterálním vyjednávání v této věci. Mezitím si ale Washington uvědomil, že musí také vyjednávat s Evropskou unií, protože jde i o záležitosti, v nichž nemají jednotlivé země EU příslušné kompetence. Jde především o předávání dat o občanech při policejní spolupráci, o vízovou politiku a o bezpečnost cestovních dokumentů.

Evropská komise dala najevo, že bude o těchto otázkách jednat s USA na bázi striktní reciprocity. Vydávání policejních údajů není vyloučeno, avšak EU bude totéž požadovat od USA.

Rozhodnutí o vyjedávacím mandátu EU bylo přijato jednohlasně. Před jednáním však Česká republika umíněně vyhlásila, že nenechá své vlastní vyjednávání s USA o bezvízovém styku zdržovat Evropskou komisí. Posléze se Praha spokojila v této věci s kompromisním řešením: že její vyjednávání s Washingtonem bude vedeno dvojkolejně - jednak bilaterálně a jednak v rámci EU.

Zdroj: NZZ

19. 4. 2008

Nejvyššího amerického generála ošálili vysocí činitelé Bushovy vlády, kteří byli rozhodnuti prosadit agresivní vyšetřovavcí techniky osob, podezřívaných z terorismu a zadržovaných v táboře Guantánamo na Kubě. Tak se stalo, že americká armáda opustila od nepaměti platný zákaz zacházet s vězni krutě a nelidsky.

20. 4. 2008

Policii byla 11. dubna 2008 nahlášena krádež 327 bronzových destiček se jmény zemřelých z žulových náhrobků na Národním hřbitově v Terezíně u Malé pevnosti.

Přesto, že by se dalo předpokládat, že policie bude nejenom šetřit v souvislosti s možným spácháním trestného činu, ale bude se zajímat i o situaci kolem zabezpečení Národního hřbitova v Terezíně, "došlo v období od 11. do 17. dubna 2008 k odcizení dalších zhruba 700 bronzových destiček", uvedla litoměřická policejní mluvčí Alena Romová. Cožeee?!

19. 4. 2008

JU│ Noviny Moskevský Korespondent – jak píše internetový deník Gazet.ru –zaplatily svoji cenu za to, že publikovaly článek o nadcházející svatbě ruského prezidenta Putina s bývalou gymnastkou Kabajevovou. Tento článek, který jiná ruská media nepřevzala, si získal velký ohlas za hranicemi Ruska a přinesla ho také některá česká media. Generální ředitel firmy Nacionalnaja mediakompanija Artěmov oznámil, že vydávání novin bylo zastaveno a ubezpečil veřejnost, že noviny končí výhradně s souvislosti s finančními potížemi listu. Ještě v pátek večer oznámil šéfredaktor Moskevského korespondenta, že odstupuje z funkce.

19. 4. 2008

V pátek skončila bez úspěchu konference zemských ministrů vnitra v Bad Saarow jak postupovat proti neonacistické Nacionální straně Německa. Na svém jarním zasedání v tomto braniborském městě pouze veřejnosti vydali signál, že nový pokus o její zákaz většina z nich nepovažuje za proveditelný. Stalo se tak přes odpor sociálně demokratických ministrů vnitra, kteří přes negativní rozsudek spolkového ústavního soudu v roce 2003 v této otázce požadovali opakování tohoto pokusu. Zejména představitelé křesťanských stran CDU i CSU argumentovali nedostatečností důkazů, které by mohly vést k úspěšnosti takového řízení.

19. 4. 2008

Ve čtvrtek 16 dubna pařížský deník Le Monde opět nevyšel. 345 z přítomných 425 zaměstnanců stávkové pohotovosti se rozhodlo uspořádat již druhou jednodenní stávku na protest proti plánu propustit 130 zaměstnanců, z nich 90 ze zpravodajství. Pro vedení firmy je to „jediná možnost“, jak se vyhnout bankrotu, poté, co list zaznamenal dluh 150 milionů euro. V důsledku „tlaku internetu“ Le Monde musí „šetřit na platech zaměstnanců a papírem“. Jednoduché. Ale já, od nepaměti čtenář Le Mondu, vím, že tento nejrespektovanější list ve Francii tento závratný dluh zaznamenal proto, že nedávno ztratil desítky tisíc čtenářů.

19. 4. 2008

Pesach (anglicky Passover) se nazývá osm dní (v diaspoře, ale sedm dní v Erec Jisra'el) trvající židovský "svátek přejití", který odpovídá křesťanským velikonočním svátkům; dodnes se v židovství slaví na památku vysvobození z Egypta a přechod rozestoupivšího se Rudého moře. Název Pesach (překročení) připomíná i to, že Bůh obešel, minul, "překročil" domovy Izraelitů, které byly označeny krví baránka, kduž zahubil egyptské prvorozené poslední z deseti egyptských ran (Ex. 12:23.27). Nekvašené chleby, které se požívají v týdnu pesach, macesy, symbolizují chvat při útěku z Egypta. Letošní Pesach se koná od 19. do 27. dubna 2004, čili 15. - 22. nisanu 5768 hebrejského kalendáře.

Pesach: Stvoření mých rukou se utopilo v moři a vy chcete zpívat píseň? BL

Vrchní zemský a pražský rabinát: malý průvodce na Pesach 5768 ZDE
The New York Times Passover resources ZDE
Chabad: Passover Magazine ZDE
19. 4. 2008

JU│ Ruský server Polit. ru oznámil, že 16. dubna byla podepsána dohoda o výstavbě atomové elektrárny v Kaliningradské oblasti (Připomeňme, že Kaliningradská oblast je samostatná enkláva na bývalém území východního Pruska územně oddělená od Ruska. Hlavní město Kaliningrad je zajímavé tím, že ho založil český král Přemysl Otakar II.)

19. 4. 2008

OTEVŘENÝ DOPIS ČESKÉMU ROZHLASU

Vážený pane řediteli Zavorale,

mohu Vás poprosit o informaci, zda a jak pokročilo Vaše úsilí o sestavení odpovědi na dotaz Britských listů, který Vám byl doručen minulou sobotu a který jsem Vám na Vaši žádost posílal znovu v pondělí?

Zatím jsem pouze zaregistroval další komentář falešného profesora Rudolfa Kučery (z 16. dubna), který není doplněn informací o střetu zájmů: ZDE

Usvědčený lhář Rudolf Kučera ve svém nejnovějším komentáři moralizuje, což je vtipné.

K tomu: Petr Nachtmann, "Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas" ZDE

18. 4. 2008

Reakce na článek George Monbiota "Skutečnou krizí je globální hladovění."

Tam, kde je největší nedostatek potravin, je způsobován nejen klimatickými podmínkami (ovšem ne, jak by se tento fakt pokoušeli zneužít klimakatastrofisté), ale především explozivním vzrůstem počtu obyvatel. Ten problém "přerozdělování zemědělských produktů" je tak obsáhlý, že nejde smysluplně popsat na pár řádcích. Jen snad toto: Potravinová pomoc těmto zemím současně ničí vlastní produkci potravin v těchto zemích. Čili dnes jsme svědky následků minulých desetiletí.

17. 4. 2008
Západ v nejmenším nepochopil současnou ČLR a její olympiádu jako zrcadlo sebe sama, a já si čím dál častěji připomínám ohraná sice, leč přiléhavá Havlova slova o tom, že komunismus je jen vypouklým zrcadlem vnitřního směřování moderní západní civilizace.

Čínská novinářská činnost posledních dnů, zaměřená na protesty proti letní olympiádě v ČLR, které provázejí velikášsky pojatou cestu pochodně z Athén do Pekingu, na stránkách agentury Nová Čína (XīnHuá) zdá se právě vrcholí. Jak se dalo očekávat, padají ostrá slova a strhla se bouřlivá kampaň proti západním "předsudkům", "iracionálnímu chování" či "lživým sdělovacím prostředkům" -- přestože čínské noviny důsledně popisovaly výpady protibetských demonstrantů jako akce "krajně malého počtu destruktivních živlů (jí shăoshù pòhuài fēnzi)" a snažily se jinak upozornit na to, že drtivá většina obyvatelstva nadšeně vítá průvod s pochodní. Až poté, co demonstrace přerostly do té míry, že je nebylo možno dále bagatelizovat a přímočaře přibarvovat obraz veřejného mínění na Západě, přihnala se smršť uražené národní hrdosti.

21. 3. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V únoru 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 236.86 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 29.2.2008 částku 288 237.81Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Čína RSS 2.0      Historie >
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů   
11. 4. 2008 Olympiáda v Číně Beno  Trávníček
10. 4. 2008 Zvěrstva v Číně a sinoromantismus   
10. 4. 2008 Spolupráce Evropy a Číny: desetiměsíční výukové programy pro manažery   
10. 4. 2008 V Číně jsem nebyl, ale je to tam hrozné Aleš  Uhlíř
10. 4. 2008 K Číně   
10. 4. 2008 Romantismus nenávisti a gradual transition Štěpán  Kotrba

Tibet RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak   

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím vlády udělat z fakultních nemocnic "nevýdělečné" akciové společnosti   
11. 4. 2008 Ondřej Neff mluví už i do zdravotnictví Petr  Wagner
9. 4. 2008 Příklad práce České televize, jak se novinářství dělat nemá Petr  Wagner
9. 4. 2008 Budeme obětí obchodu s vlastním zdravím? František  Řezáč
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Írán RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
19. 4. 2008 Ještě větší blbec, než jsme doufali Petr  Štěpánek
17. 4. 2008 Rada Českého rozhlasu: Kterak zveřejnění Kubiceho zprávy bylo vlastně činností, na kterou se zákon a Kodex nevztahuje   
17. 4. 2008 Štěpánek možná není členem Rady ČTÚ Štěpán  Kotrba
12. 4. 2008 K dementi pana Veselovského:   
9. 4. 2008 Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas Petr  Nachtmann
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský, Jiří G. Růžička
16. 3. 2008 Proč není k dispozici pořádné zpravodajství? Monika  Binke
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2008 Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak? Andrea  Cerqueirová
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
16. 4. 2008 Jak rozdělit zásoby plynu v Turkemistánu?   
15. 4. 2008 Těžba ropy v Rusku klesá   
8. 4. 2008 Kosovo v geopolitických hrách o energie, aneb ropovod do Evropy, nebo do USA?   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Írán vyměnil petrodolary za eura a přesvědčuje k tomu i OPEC   
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
10. 3. 2008 Válka s mloky Lovelocky Karel  Dolejší
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2008 ■ ■ ■ Egon  Bondy
18. 4. 2008 ■ ■ ■ Hana  Tomšů
17. 4. 2008 Znám dobře... Vladimir  Vysockij
16. 4. 2008 Třeba i žijem... Vladimir  Vysockij
15. 4. 2008 Fuga smrti Paul  Celan
14. 4. 2008 ■ ■ ■ Ivan  Diviš
10. 4. 2008 ■ ■ ■ Eugen  Gombringer
9. 4. 2008 Odcizení Ingeborg  Bachmannová
8. 4. 2008 Tractatus Logico-philosophicus 7 Ludwig  Wittgenstein
7. 4. 2008 Tractatus Logico-philosophicus 1 Ludwig  Wittgenstein

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2008 Proč jsem pro radar Boris  Cvek
21. 4. 2008 Konečně důkaz: Radar pro Brdy bude teprve vyvíjen!   
19. 4. 2008 Neoral: Zdrojem moci jsou občané a žádný Topolánek se vztyčeným prostředníkem Jan  Neoral
17. 4. 2008 BBC: Americká protiraketová obrana "nebude fungovat"   
16. 4. 2008 Theodore Postol: Znepokojující otázky o raketové obraně   
15. 4. 2008 Povídání o ničem Jan  Neoral
15. 4. 2008 ČT zrušila pořad o americkém radaru   
14. 4. 2008 Globálna neonormalizácia Eduard  Chmelár
9. 4. 2008 Můžeme si dělat, co chceme, ale politici to neposlouchají   
8. 4. 2008 Ruské antény u estonských hranic, aneb problém   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík