21. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 3. 2008

Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů

Na diskreditaci iniciativy Ne základnám si Mladá fronta Dnes najala specialistu. Z "podpory terorismu" obvinil mluvčího Jana Májíčka v článku "Mluvčí Ne základnám sympatizuje s teroristickou organizací" Adam B. Bartoš. "Politický reportér" iDnes. Šéfredaktor ultrakonzervativního pravicově extremistického serveru Mladé pravice eurabia.cz, vydavatelství Český portál. Partičky, která se odštěpila od Mladých konzervativců, které označila za nedostatečně akční a zásadové... Pravicové křiklounství a a antikomunismus původního obsahu serveru ePortál nahradil komplex xenofobních pravicových tezí. Sionismus je jednou z nich. Adam B. Bartoš je také signatářem Společného prohlášení "NE" islámskému extrémismu, "NE" nekontrolované imigraci, "NE" multikulturalismu, "ANO" protiteroristickému postoji USA a Izraele, "ANO" raketové základně v ČR." Ve svém článku uvedl několik dehonestujících a nepravdivých informací. Jak je na pravicové aktivisty eurabia.cz zvykem. Problém je, že podle Mladé fronty Dnes se jedná o "zpravodajství".

PÁ 20:55 Poznámka autora: po výměně emailů se zástupcem šéfredaktora MfDnes Viliamem Buchertem je třeba opravit jednu nepřesnost. Tištěná Mladá fronta Dnes má prý s internetovým serverem iDnes společného pouze vydavatele, mediální dům MAFRA. Vzhledem k tomu, že se na internetu prolíná obsah obou titulů, které nemají jednoznačně oddělenou identitu, sklízí MfDnes (někdy) nezaslouženě kritiku za přehmaty iDnes. "V tištěné MFD tento článek není a ani zítra (v sobotu) nebude", slibuje Buchert. A já mu rozumím... a za slušné lidi děkuju.

omluva Adama Bartoše na serveru iDnes: V článku jsem původně do souvislosti s hnutím Ne základnám uvedl i skupinu lidí, kteří se na manifestaci na Hradčanském náměstí prezentovali transparentem "World without zionism". Vycházel jsem z fotografií z akce. Až posléze jsem se dozvěděl, že se jednalo o skupinu neonacistů, kteří se k protestu připletli. "Byli ve spolupráci s policií vykázáni," uvedla mluvčí iniciativy Ivona Novomestská. - více o autorově sebekritice na redakčním blogu iDNES.cz

PÁ 22:15 Reakce ŠOK: Adam Bartoš ve své sebekritice uvádí, že "Hizballáh, který někteří mluvčí Iniciativy chválí, je přece financován íránským režimem prezidenta Ahmadínežáda". Pravidlem žurnalistiky (zhusta nedodržovaným) je prokazatelné ověření informace minimálně ze dvou zdrojů tak, aby obstála i před soudem. A já se ptám, kde (mimo románu Na lovu teroristů - Terrorist Hunter Harper Collins, New York 2003, česky Ikar 2005, ISBN 8024904861) je ověření této informace ze dvou na sobě nezávislých věrohodných zdrojů? Americkou, britskou a izraelskou tajnou službu nepovažuji po falešné argumentaci o důvodech vpádu do Iráku a lžích o Saddámových jaderných a bakteriologických zbrojních programech ani za věrohodné, ani za navzájem nezávislé.

Adam Bartoš ve svém redakčním pokání zveřejnil jednu úmyslnou LEŽ. Tvrdí, "Co se týče kritiky mých politických aktivit, ukončil jsem je po nástupu do redakce iDNES.cz. V Mladé pravici nejsem aktivně činný. A rozhodně popírám, že bych ve svých textech byl názorově vyhraněný, naopak v nich vždy dávám prostor všem zúčastněným stranám." Na xenofobním serveru EURABIA je stále veden jako šéfredaktor. Vydavatelem tohoto xenofobního serveru jsou osoby, které jsou členy Mladé pravice, server se definuje jako součást "české anti-džihádistické scény" a vyvíjí jednoznačně činnost s politickým obsahem, která má k objektivní žurnalistice dost daleko.

V tištěném vydání však článek s titulkem Odpůrce radaru vychvaluje Hizballáh vyšel - jako AKTUÁLNÍ ZPRÁVA. Autor? Redakce. Nikoliv Adam Bartoš. Nikde v něm nebylo řečeno, že se jedná nikoliv o aktuální informaci v souvislosti s iniciativou Ne základnám a jejím vystoupením na Hradčanském náměstí, ale o "informaci" starou dva roky. Kontext této "informace" zůstal čtenářům také utajen, stejně jako její původní zdroj - "odhalení" předsedy Mladé Pravice, šéfredaktora serveru EUportál Lukáše Petříka v jiném médiu, které se účastnilo této dehonestace - v týdeníku EURO. A pak věřte novinám i "novinářům"...i jejich pokání.

Osvobození národa cestou násilí

"Problém je v tom, jak se definuje teroristická organizace. Když se podíváte na situaci, která panuje v Libanonu, zjistíte, že není černobílá. Někoho jen tak nálepkovat jako teroristickou organizaci je hrozně jednoduché," řekl Májíček iDNES.cz.

Má pravdu. Předně: označení Hizballáhu či Hamásu za "teroristy". Hizballáh či Hamás jsou stejně tak teroristické organizace, jako je palestinské národně osvobozenecké hnutí. Jaký je rozdíl mezi čečenskými separatisty, albánskou guerillou v Kosovu, srbskými nacionalisty, tibetskými extrémně nacionalistickými mnichy, politiky Sinn Féin a guerillami spjatými s jejich vojenskými odnožemi, či Hizballáhem nebo Hamásem? A jak se liší Hamás od dalších arabských či muslimských organizací? Násilí se proti protivníkům dopouštějí všichni. Jedni, které propagují proameričtí politici, jsou ti hodní. Jiní, se kterými hovoří mimo jiné Evropská unie a USA ne, ti zlí. Ti, se kterými nehovoří ani USA, ani EU, jsou ti nejhorší. Théravádsko-buddhistická většina na Srí Lance je zapletena do krvavé a po desetiletí se táhnoucí občanské války s tamní hinduisticko-tamilskou menšinou. Kdo je ten hodný a kdo ten zlý?

iHned: H.D.S. Greenway, The Boston Globe: V okupovaném Tibetu klíčí semena odporu ZDE

JanMájíček, Thomas Franke,SocSol, rozhovor s Haidarem Omaisem: "Pro mě je Hizballáh armádou Libanonu" ZDE

Sionismus jako židovské národní osvobození i prokletí

Hnutí, které usiluje o návrat Židů do Erec Jisrael a o vytvoření nezávislého židovského státu. Formulováním ideje židovské státnosti se ujal Teodor Herzl (*1860 - +1904) v díle Židovský stát (1896). Svolal r. 1897 1. sionistický světový kongres v Basileji a snažil se až do své smrti diplomatickými iniciativami vymoci židovskou vlast, mezinárodně právně uznanou. Židovský fond pro přestěhovalce nakupoval půdu. Teprve pozdějšímu prvnímu prezidentu státu Izrael, Chaimu Weizmannovi, se podařilo spojit různé proudy sionismu a pohnout britskou mandátovou správu nad Palestinou r. 1917 k Balfourovu prohlášení, které přislíbilo zřízení vlasti v Palestině. Stát Izrael byl však založen teprve rozhodnutím Spojených národů pod dojmem holokaustu v r. 1948.

Projekt židovského národního státu v Palestině nebyl přijat Evropany nikdy zcela ­jednoznačně. Nepřežily se ani názory, že Izrael nemá budoucnost jako národní stát a čeká ho transformace do podoby dvounárodního a vícekonfesionálního státního útvaru. Někdy se také tvrdí, že éra sionismu skončila a že je třeba hledat pro židovský stát nový raison d'etre, tvrdí v časopisu Listy Zdeněk Müller v článku Návrat historické šance aneb Vadí nám sionismus?.

Stát Izrael se ovšem zrodil příliš pozdě, aby mohl zabránit likvidaci evropského židovstva. Zachránit kulturní a náboženskou identitu Židů však dokázal. Zastavil proces zanikání židovské identity, jenž započal s židovským osvícenstvím v 18. století. Rezervovaný postoj Izraele k Evropě je spojen také se zkušeností z poloviny 70. let. V roce 1975 byla přijata v OSN rezoluce označující sionismus za rasismus. Je třeba připomenout, že tehdy nebyly židovské kolonie na okupovaných územích ještě nijak masovým jevem, OOP odmítala uznat Izrael a budoucnost Palestiny nespojovala s jejím rozdělením na dva státy. V Evropě nevyvolala zmíněná rezoluce žádné zemětřesení. ... V dějinách novodobého národního židovského hnutí stojí dodnes otazníky nad prostředky používanými sionisty k vyhánění Palestinců z jejich vesnic a usedlostí..., pokračuje Müller.

Listy: Zdeněk Müller: Návrat historické šance aneb Vadí nám sionismus? ZDE

Britské listy, Pavel Šejnoha: Křesťanský sionismus - v ČR málo známá ideologie, ovlivňující konflikt v Palestině ZDE

V článku "Sionismus a antisionismus" na severu Erec.cz mu tvrdě a demagogicky oponuje jeden z anonymních autorů tohoto serveru: Antisionista je člověk, který nechce, aby existoval židovský stát. Nechce ani, aby existovalo 7 milionů jeho občanů. Ale to přece tak není a být nemusí. Respekt k mezinárodnímu právu vrací sionistickou myšlenku k rozhodnutí Valné hromady OSN z 29. listopadu 1947 ,rozdělující Palestinu na arabský stát a židovský stát (s Jeruzalémem jako mezinárodní enklávou). Odpor Arabů k tomuto řešení dal impuls a 14. května 1948 vůdci židovské komunity v Palestině učinili Prohlášení nezávislosti a tím byl založen stát Izrael. Nicméně: antisionisty byli i známí židovští učenci a státníci. Bruno Kreisky, Hans Fromm, Michael Selzer. Noam Chomsky a Norman Finkelstein . Chomsky říká, že podporuje židovskou vlast, ale ne židovský stát. Prohlašuje navíc, že tento pohled je shodný s originálním významem sionismu. Dnes je načase zhodnotit výsledky sionistického snažení a formulovat nově post-sionismus. Protože stabilita státu Izrael je přímo závislá na armádě, nikoliv na mezinárodním respektu. Stát Izrael se z místa pro život stal místem přežívání a ohrožení. Populační křivky židovského obyvatelstva a arabského obyvatelstva ukazuje, že ani imigrační vlny nezastaví převahu Arabů. Existenci palestinské samosprávy a návrat do roku 1947 a 1948 mnoho Izraelců odmítá. Sabry se nechtějí o území dělit. Mít etnicky čistý židovský stát Izrael znamená ho etnicky vyčistit. Je to v dnešním světě přijatelné? Výsledkem je netolerance, násilí. Krach myšlenky původního sionismu. Krach mezinárodního respektu i morálního oprávnění existence moderního židovského státu, státu Izrael. Už krachuje i myšlenka Chaima Weizmanna z třicátých let, skupiny Ichud (Jednota) ze čtyřicátých let, Judy Magna (prvního děkana Hebrejské univerzity) či Martina Bubera na vytvoření dvounárodního státu.

Dnes být antisionistou neznamená nic víc, než nesouhlasit s jednostranným a násilným etnickým čištěním země, která je kolébkou abrahámovských náboženství. Nesouhlasit s utopením Izraele v krvi všech. Bez ohledu na to, kdo byl původně v právu. Evropa zažila ve své minulosti řadu nábožensky a národnostně motivovaných konfliktů. Anitisionismus není antisemitismus a není ani antijudaismus. Arabové mají stejné právo na Izrael jako Židé. Cesta k vzájemnému pochopení musí být ale nejspíše nadiktována. Zvenčí.

Omyly pravicového fanatika

Není to poprvé, co lidé napojení na iniciativu Ne základnám vyjadřují podporu terorismu. V létě roku 2006 například další mluvčí iniciativy Jan Tamáš, člen Humanistické strany, uspořádal spolu s komunisty a muslimskými spolky manifestaci na podporu Hizballáhu v jeho válce proti Izraeli. Na nedávném protestu proti základně, který se konal o víkendu na Hradčanském náměstí v Praze, se také někteří odpůrci radaru prezentovali velkoplošným transparentem "World without Sionism"...

Tak tuto větu napsal šéfredaktor ultrakonzervativního pravicově extremistického serveru Mladé pravice v roli redaktora Mladé fronty Dnes jako usvědčující argument proti trockistickému aktivistovi Májíčkovi. Opět lež. Zlovolná lež. Protože skupina "antisionistů" NEBYLA součástí demonstrace na Hradčanském náměstí. Byla to skupina neonacionalistikých provokatérů z řad krajní pravice, kterří se snažili vyvolat konflikty s pořadateli a přítomnými anarchisty. Pořadatelé se je snažili pomocí policie vykázat z náměstí. A policii se to také posléze podařilo. Na vytvoření sprosté legendy to ale, jak je vidět, stačilo.

Adam B. Bartoš tuto část článku nazval Na jedné vlně s Ahmadínežádem.

Bartošův článek proti Májíčkovi je štvavou propagandou. Je vidět, že doba přitvrdila a organizátoři protestů se musí připravit na mnohé provokace. Po slušném, ale neúspěšném Klvaňovi nastoupili specialisté na aktivní opatření. Vzhledem k tomu, že se provokace s antisionisty na Hradčanském náměstí aktivně účastnila i policie, je jasné, že základním pravidlem napříště bude, že neexistují pravidla. Bartošův článek to jasně dokázal. Válka bez pravidel začala. Jedněm i druhým jde o radar a o budoucnost.

                 
Obsah vydání       21. 3. 2008
23. 3. 2008 Amerika vydírala své spojence
22. 3. 2008 Velikonoce: Na co brát zřetel Boris  Cvek
22. 3. 2008 Topolánkův trapas ve Vietnamu
23. 3. 2008 S kým se (ne)baví Topolánek Milan  Daniel
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
23. 3. 2008 Topolánek ukončí návštěvu Vietnamu jednáním se šéfem komunistů
23. 3. 2008 Konsolidované znění Lisabonské smlouvy si zájemci mohou stáhnout z internetu
23. 3. 2008 Postscriptum velikonoční Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Činitel OSN rezignoval kvůli Mitrovici
22. 3. 2008 Británie: první nevyléčitelný případ tuberkulózy
22. 3. 2008 "Zákaz" Komunistického svazu mládeže neznamená, že ti lidé přestanou existovat Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Tibet: Jak zdemolovali Pekingskou třídu
24. 3. 2008 Smetí Beno  Trávníček
21. 3. 2008 Jak mě "analyzuje" Mladá fronta Dnes Jan  Kavan
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
21. 3. 2008 Nepříliš skvělé vánoční Velikonoce Sandra  Wain
21. 3. 2008 Jak jsem málem ukřižoval děti na Velký pátek Wenzel  Lischka
21. 3. 2008 Purim aneb co dělat o 15. adaru 5768 Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Třikráte předpovězené utrpení a třikráte předpovězené vzkříšení aktivismu Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Témata hnutí Ne základnám normální lidi skutečně nezajímají Pavel  Čámský
21. 3. 2008 Česká společnost se stane nehybnou Jan  Prokeš
21. 3. 2008 Odpůrci NATO nevpuštěni na území Rumunska
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Člen PNAC Zalmay Khalilzad o skutečných amerických cílech Lukáš  Kantor
21. 3. 2008 PNAC member Khalilzad on America's real ambitions Lukáš  Kantor
21. 3. 2008 Ponížená suplika důchodců - žádný vývoj
22. 3. 2008 Volné držení zbraní v USA: Lámání chleba práv a svobod Jan  Zeman
21. 3. 2008 Kosovo k rukám prezidenta Václava Klause
22. 3. 2008 Kosovské dilema premiéra Topolánka: nejsme radikálové ani nacionalisté, volíme ODS
22. 3. 2008 Iniciativa Ne základnám se účastní NATO Game Over
20. 3. 2008 Je cílem zviditelnit se, anebo zabránit výstavbě amerického radaru?
20. 3. 2008 Nejde o nepolitické jednání, ale o jednání koncentrované Uwe  Ladwig
20. 3. 2008 Část občanů je zastrašená
20. 3. 2008 Klíčovou roli má strana Zelených František  Řezáč
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu
21. 3. 2008 Břetislav Tureček: Uvedl jsem, že americká invaze do Iráku přinesla mnoho negativ
21. 3. 2008 Deníku Pravda.sk vadí slovo "propaganda"
21. 3. 2008 iDnes tiskne články pravicových extremistů Lukáš  Lhoťan
21. 3. 2008 Zpravodajský server iDNES.cz lže o Iniciativě
20. 3. 2008 Manipulační hysterie v iDnes sílí
20. 3. 2008 ...avšak Májíček dokáže škodit hnutí Ne základnám sám, i bez iDnes Jan  Čulík
21. 3. 2008 Příčina smrti: nečistota, neboli Riskantní naděje, že vás v nemocnici uzdraví Uwe  Ladwig
21. 3. 2008 Antiislámská provokace Lukáš  Lhoťan
21. 3. 2008 Dozvuky diplomatovy dřímoty Petr  Hajn
20. 3. 2008 Radar: Klíčovou roli bude mít parlament
20. 3. 2008 Čína a budoucnost našeho světa Dominika  Švecová
20. 3. 2008 Cultural Difference and Study China Programme Dominika  Švecová
21. 3. 2008 Olympiáda pro tělesně postižené Jiří  Drašnar
21. 3. 2008 Násilí Tibeťanů je odůvodnitelné 50 lety čekání
21. 3. 2008 Tibet - Vytrženo ze souvislostí Petr  Ďásek
21. 3. 2008 Dalajlama teď prohrál jednu dílčí bitvu, nicméně svých cílů dosahuje
19. 3. 2008 ...až jak veliké kurvy si může tento malý národ dovolit
20. 3. 2008 Už se diskuse k něčemu dobrala? Jan  Čulík, Karel  Dolejší
20. 3. 2008 Rytíř z Bezdružic vznešenému pánu Tomáši Burgundskému, kterýžto vrchním náhončím královského hradu Řitka učiněn jest Karel  Dolejší
20. 3. 2008 'Mas rebelde': Návod k sebeobelhávání v sedmi tezích Karel  Dolejší
20. 3. 2008 Příští vystoupení Ne základnám už budou jen o radaru Lukáš  Kantor
20. 3. 2008 Ještě jednou, pro hluchý
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
20. 3. 2008 Kdo zapálí svíčky za oběti tibetského násilí Štěpán  Kotrba
18. 3. 2008 Comparing Stalinist terror in East Germany and Czechoslovakia
21. 3. 2008 Jen aby těch nechráněných souloží nebylo málo, aneb propagace natality v českých médiích Pavel  Zoch
21. 3. 2008 Zážitky a nové poznatky z cesty po USA Jan  Tamáš
21. 3. 2008 Immanuel Wallerstein: Když Henry Kissinger vyjádří názor Immanuel  Wallerstein
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Ohebná rezoluce č. 1244 Tomáš  Kaláb
20. 3. 2008 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. -- 15. března 2008
21. 3. 2008 "Zcela jistě chceme osvobodit Tchaj-wan" Petr  Fiala
21. 3. 2008 Jen láska ke sportu ... (?) Beno  Trávníček
21. 3. 2008 x x x Egon  Bondy
21. 3. 2008 Brumendo Pavel  Kopecký
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
21. 3. 2008 Hospodaření OSBL za únor 2008

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček
16. 3. 2008 Proti radaru demonstruje jen malá část jeho odpůrců Štěpán  Kotrba
14. 3. 2008 RADAR: Budeme mít v Libavé i americké rakety?   
7. 3. 2008 Julínek lže ve zprávě ke zdravotní neškodnosti radaru!   
7. 3. 2008 Radar: Odstupující píárista Klvaňa si stěžoval na Britské listy v ČT24 Štěpán  Kotrba
5. 3. 2008 Radar v Brdech: Kterak Bush a Topolánek uplatňují Lisabonskou smlouvu Karel  Košťál
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají