6. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 2. 2008

ANALÝZA MEZINÁRODNÍ SITUACE NA HRANICI MEZI MÍREM A VÁLKOU

Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války

Letošní rok české ekonomiky byl odstartován inflací. Stejnou zkušenost zažívá i britská ekonomika, kde se zvýšily ceny energie o 15%. Tomu odpovídá jeden ze scénářů nástupu energetické krize. Aby zvyšující se ceny energie nebrzdily rozvoj ekonomiky, mohou se, se stoupající cenou energie a tím i všech výrobků, zároveň zvyšovat i mzdy. Lidé tím pádem budou mít pořád dost peněz na to, aby si kupovali výrobky a firmy je budou mít dál pro koho vyrábět. Tím se zabrání ekonomické krizi, ke které by jinak, vlivem stoupajících cen energie muselo dojít. Pokud ale poptávka po ropě bude dál převažovat nad nabídkou, bude pokračovat i tlak na vzrůst cen ropy a ve světě se tak, pokud se nezačne těžit více ropy, začne roztáčet inflační spirála. Dříve nebo později bude muset být inflace zastavena a dojde k ekonomické krizi.

Tato perspektiva determinuje i politické dění ve světě. USA obsadily Irák, aby své ekonomice zajistily přístup k iráckým zásobám ropy a hledají cestu, jak obsadit i Írán. Tento šílený scénář řešení energetických problémů válkou předložily světu k řešení USA. V obsazení Íránu jim zatím brání odpor Ruska a Číny. Zejména pro Čínu platí, že obsadí-li USA ropná pole v Perském zálivu, kde leží víc než polovina jejích světových zásob a velké zásoby zemního plynu, vystaví tím její ekonomiku riziku hluboké krize a přinejmenším dočasného zastavení vývoje, zatím co samy sobě zajistí pokračující prosperitu umožňující i pokračující rozvoj vojenských technologií, které jim dají šanci získat absolutní nadvládu ve světě.

Pro Rusko, pokud by nereagovalo na americký útok na Írán nasazením své armády, by existovala jediná možnost, jak si zachovat nezávislost na USA: nahradit ve svém průmyslu postupně spotřebu ropy spotřebou plynu a zastavit jeho dodávky do zemí, které budou podporovat americkou okupaci světových zásob ropy a plynu. Největší naději na dodávky ruského plynu by potom měly země, ochotné a schopné spolupracovat s Ruskem na vytvoření vojenského protipólu k vojenské síle USA. Tedy nejspíš Čína a Indie (ta ale jenom v případě, že pochopí, že v americké hře bude odsouzena k tomu, že bude v budoucnosti sloužit v první řadě americké prosperitě a dodávky energie z klasických zdrojů pro její ekonomiku, budou zcela závislé na libovůli USA).

Tak jako americký útok na Irák vyvolal novou studenou válku, americký útok na Írán by zcela pochopitelně znamenal přinejlepším její zostření a přinejhorším světový jaderný konflikt. I když americké výzvědné služby ustoupily od tvrzení, že Írán pracuje na vývoji atomové bomby, americké úsilí o vybudování radarové základny v České republice a raketové základny v Polsku, jejichž cílem má být oficiálně obrana proti íránskému útoku na USA (představa, že by Írán jako první zaútočil na USA je ale samozřejmě zcela nesmyslná), svědčí o tom, že se vláda USA plánu na obsazení íránských ropných polí nevzdává. V této strategické alternativě by radar v České republice a rakety v Polsku měly Írán zbavit naděje, že USA odstraší od obsazení Íránu obavou, že na území USA dopadnou Íránské atomové bomby. Obě dvě základny by měly zároveň oslabit výchozí pozici Ruska v jaderném konfliktu s USA, kdyby Rusko chtělo uvažovat o možnosti, že zabrání americké okupaci Íránu vojensky. Tak významný krok k získání totální vojenské nadvlády ve světě, aby Rusko a Čína ustoupily americké snaze o ovládnutí světových zdrojů energie, by tím ale USA neudělaly.

Proti spojeným jaderným arzenálům Ruska a Číny by byl tento přírůstek na straně USA skoro zanedbatelný a český a polský souhlas s budováním amerických vojenských základen na jejich území tak ještě neznamená, že by byl americký potenciál tak odstrašující, že by, v případě amerického útoku na Írán, nemohlo dojít ke světové válce. Navíc, pokud by se Indie, jako další jaderná mocnost, připojila k Rusku a Číně, americká vojenská pozice by byla, v případě světové války, ještě o hodně slabší.

V loňském roce Indie úspěšně vyzkoušela balistickou střelu s dosahem 3.500 km a letos má zkoušet střelu s dosahem 6.000 km (vzdálenost z Dillí do New Yorku je cca 12.500 km). Za několik let má Indie mít i nukleární ponorku schopnou odpalovat balistické střely na vzdálenost 1.500 km. K prvnímu experimentu s odpálením rakety Indii zapůjčilo jadernou ponorku Rusko. USA se, za této situace, pokusily zbrzdit indický vojenský jaderný program tím, že v roce 2006 s Indií podepsaly smlouvu, ve které jí nabídly za omezení vojenského jaderného programu pomoc s vývojem jaderných elektráren jako řešením nedostatku energie v indické ekonomice. Americká okupace Íránu by ale Indii musela poučit, že podepsala s USA chybnou smlouvu. Část indické veřejnosti, včetně indických nukleárních vědců, je o tom přesvědčena už teď. Americký kongres smlouvu neschválil. O rozvoji indické jaderné energetiky od té doby s Indií jedná i Rusko a Francie.

Česká vláda svým odhodláním dovolit USA vybudovat na jejím území radarovou základnu, zaujala na této šachovnici postavení pěšáka, který chce USA napomoci v ovládnutí světa, což, jak je patrné ze současného stavu, by znamenalo likvidaci mezinárodního práva a tedy i výrazné omezení suverenity České republiky. Už v tom je zahraniční politika české vlády velmi pochybná. Navíc předpoklad, že by se Rusko a Čína, zalekli americké převahy a rozhodly se sloužit americké prosperitě, zní velmi nepravděpodobně. USA se proto, z obavy před světovou jadernou válkou, při které zatím nejsou schopné zabránit tomu, aby na jejich území dopadly jaderné nálože, nejspíš neodhodlají obsadit íránská ropná pole. V tomto případě bude jediným výsledkem vybudování radarové základny v České republice zhoršení česko-ruských a zlepšení česko-amerických vztahů a zvýšení napětí ve světě.

USA budou dál hledat cesty, jak zahnat Rusko a Čínu do kouta tím, že přetáhnou Indii a Evropskou Unii ještě více na svou stranu. Pro obě tyto politické mocnosti ale v tomto případě znamená příliš úzké spojenectví s USA riziko, že USA obsadí ropné státy v Perském zálivu a dříve nebo později tak jejich ekonomiky ztratí přístup k energetickým surovinám na Blízkém východě a stanou se tak politicky plně závislými na USA a ztratí tak prakticky postavení suverénních států. Na rozdíl od České republiky se proto budou snažit vytvářet situaci, ve které se USA neodhodlají zaútočit na Írán. Kdyby se k tomu USA přesto odhodlaly a nedošlo ke světové válce, Rusko by nejspíš zastavilo dodávky plynu do "nepřátelských" států a česká ekonomika by v důsledku tohoto souboje gigantů zůstala přinejlepším s velmi omezenými dodávkami energetických surovin. USA by nemusely dodávat do České republiky žádnou naftu ani plyn, protože by se nemusely obávat, že Česká republika přejde na ruskou stranu. Česká republika by totiž nebyla schopná USA donutit, aby svou radarovou základnu stáhly z jejího území. Kdyby ale došlo ke světové válce, Česká republika by se stala jedním z cílů útočících raket.

S rostoucími cenami ropy a zemního plynu a s velkou pravděpodobností i následnou ekonomickou krizí, poroste i nervozita ve světové politice a pokud občané států nedokáží donutit své vlády k racionálnímu jednání, může dojít ke světové válce i v relativně blízké budoucnosti. O tom, že česká vláda svým rozhodnutím souhlasit s vybudováním americké radarové základny na českém území, ohrožuje životy českých občanů tedy nemůže být sporu. Jediná cesta, jak česká vláda může projevit svou vůli, zabránit tomu, aby o zbývající zásoby ropy a plynu došlo ke světové válce, je odmítnutí americké radarové základny na území České republiky. Vojenské síly ve světě tak zůstanou vyrovnanější.

Vést o docházející zdroje energie války, hrozící zničením světa, když se tím jenom urychlí jejich vyčerpání, je myšlení hodné idiotů, kteří by měli být vykopáni z vládních pozic občany a národy, které by za to měly zaplatit svými životy.

autor článku je také autorem knihy "Útoky z 11. září -- podvod století".

                 
Obsah vydání       6. 2. 2008
6. 2. 2008 Klaus horší Švejnara Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Tzv. "superúterý" nepřineslo rozhodující výsledky
6. 2. 2008 Čurdová: Na výchovu dětí většina médií rezignovala Irena  Ryšánková
6. 2. 2008 Zprávy o hospodářské situaci, neboli Podívat se na to, komu věřit Uwe  Ladwig
6. 2. 2008 Nepanikařte! Radovan  Baroš
6. 2. 2008 České řeky jako kanály František  Řezáč
6. 2. 2008 Vatikán je otevřeně proti válce v Iráku Boris  Cvek
6. 2. 2008 Výhledy a rizika ochrany osobních dat v ČR Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Michael  Marčák
6. 2. 2008 Lidstvo proti sobě Oskar  Krejčí
6. 2. 2008 Zneužívaná tragédie hladomoru Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 Ukrajinský hladomor jako přírodní katastrofa? Boris  Cvek
6. 2. 2008 Proč ty emoce, pane Cveku? Leopold  Kyslinger
6. 2. 2008 "Analytický server Publica" není zrovna důvěryhodný zdroj Petr  Nachtmann
6. 2. 2008 Zneužívané tragédie Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 Nikdy jsem nebyl komunistou Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 Pákistán testuje jaderné balistické rakety
6. 2. 2008 Islámské studentky lékařství "odmítají dodržovat hygienické předpisy"
6. 2. 2008 Američtí prezidentští kandidáti "mají vzdálený český původ"
6. 2. 2008 I mezi kameny Jiří  Pištora
6. 2. 2008 Učitel a žák? Klaus versus Švejnar Zdeněk  Štancl
6. 2. 2008 Xeonofobie mezi řádky Fabiano  Golgo
6. 2. 2008 Diskuse o Clintonově charakteru a Golgově doutníku Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 O co Golgovi jde? Jiří  Jírovec
6. 2. 2008 Poplatky pro děti jsou v rozporu s Úmluvou OSN Andrea  Cerqueirová
5. 2. 2008 Totální blokáda "největšího vězení pod širým nebem na světě" v Gaze a hrobové ticho Daniel  Veselý
6. 2. 2008 Dohoda, nebo loupež tisíciletí? Ladislav  Háva
6. 2. 2008 Nekřesťanská morálka křesťanských demokratů Petr  Dvořák
6. 2. 2008 Nepochopení Boris  Cvek
6. 2. 2008 Co je to za socialisty? Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Negativní strana podporuje olympijádu Wenzel  Lischka
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
6. 2. 2008 Sistáního fatwa proti korupčnímu zákonu Vítězslav "Vitex" Dvořák
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
6. 2. 2008 Bláboly Fidela Castra II
6. 2. 2008 Jsem proti nelidskosti feministické totalitní ideologie
5. 2. 2008 Je ten "super úterek" pro nás v ČR "nic moc"? Miloš  Dokulil
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor
5. 2. 2008 Chce Bůh radar a rakety? Milan  Daniel
5. 2. 2008 Přehnali novináři nebezpečí ptačí chřipky? Jan  Čulík
5. 2. 2008 Není to mýtus, ale skutečný obraz naší společnosti
5. 2. 2008 Trestní oznámení v souvislosti s distribucí knihy Harry Potter a relikvie smrti
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku
5. 2. 2008 Radar, který si poradí s klamáním? Stanislav  Kaucký
5. 2. 2008 Bling-bling: Francie hlásí Sarkozyho volný pád Josef  Brož
5. 2. 2008 Gorbačov se bál vážně hovořit s Bushem o Německu
30. 11. 2007 Jací jsme
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl
10. 12. 2007 Máme skutečně ropy dost?   
3. 12. 2007 Silnější Putin a slabá Evropa   
29. 11. 2007 Další kolo sporu o ceny plynu Rusko - Ukrajina   
29. 11. 2007 Čína a Střední Asie - aneb jak to udělat, aby na Čínu zbyl alespoň nějaký plyn