23. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 6. 2008

James Hansen, jeden z nejvýznamnějších světových klimatologů, bude dnes v americkém Kongresu požadovat, aby byli šéfové velkých ropných společností postaveni před soud za těžké zločiny proti lidstvu a proti přírodě. Obviňuje je, že aktivně šíří pochybnosti o globálním oteplování přesně tak, jak tabákové firmy zamlžovaly příčinnou vazbu mezi kouřením a rakovinou.

Sloupek
Michal Šanda

D
v
a

Řím-
ani
neviděli

jed-
li
pili

p
a
k

umřeli.

do Britských listů poslal autor

23. 6. 2008

V 70. letech minulého století došlo v Nizozemsku k objevu velkého ložiska zemního plynu v okolí Groningenu. Těžba byla tak zisková, že na sebe stáhla většinu nových tuzemských investic a dokázala změnit ve svůj prospěch strukturu nizozemského exportu i posílit měnu. Aktivity v ostatních sektorech se utlumily, což následně způsobilo Nizozemsku značné ekonomické potíže. Pro tento jev se tehdy v ekonomické branži vžilo označení "holandská nemoc".

Dnes můžeme podobný jev ve velkém měřítku pozorovat ve finančním sektoru. Jeho vysoká ziskovost po mnoho let oslabuje jiná odvětví hospodářství. A protože jeho příznaky se projevují především ve finančních centrech v New Yorku a v Londýně, lze jej označit jako "anglickou nemoc".

23. 6. 2008

ŠOK│ Předseda ČSSD Jiří Paroubek navštíví v úterý 24. června 2008 Olomouc a ZOO Svatý Kopeček, kde pokřtí žirafu. Odboráři v celé republice ten den v hodinové výstražné stávce protestují proti "reformám" pravicové vlády Mirka Topolánka. Jiří Paroubek se podle svého oficiálního programu má ke stávce "připojit" na olomouckém Hlavním nádraží, potíž je, že železničáři stávkovat nebudou... :) Tak nevíme.

PS. pondělí 18.40: Teprve v pondělí v podvečer železničáři oznámili, že i oni budou stávkovat.

Dominika Dery: The Twelve Little Cakes
23. 6. 2008

RECENZE

Bude téměř neznámá exbalerína z Černošic literárním mluvčím té části naší generace, která raději našla uplatnění v cizině?

Motto: Talent, který se prosadí sám, je pro nás většinou ztracen.

Prof. Jiří Wiederman v přednášce "Proč nám nefunguje věda tak, jak bychom si přáli?"

Poprvé jsem knihu The Twelve Little Cakes držel v ruce před několika lety v knihkupectví Barnes&Noble, ale nakonec jsem ji odložil, protože jsem mylně předpokládal, že se bude jednat o nezábavné nebo tendenční líčení, jakých jsem přečetl více, než bych chtěl. Podruhé jsem byl však na dětské memoáry Dominiky Dery upozorněn poměrně nedávno v reakci na vlastní článek v BL a tentokráte jsem si již román obstaral a přečetl. Nutno dodat, že jsem udělal více než dobře a dopřál si pěkný čtenářský zážitek. Kniha se navíc nepřímo dotýká celé řady oblastí, které byly v poslední době diskutovány autory BL (normalizační minulost, stav české literatury, vzdělanosti atd.).

22. 6. 2008

Vystoupí autoři, které znáte z Britských listů.

23. 6. 2008

Držím Wolfovi palce

V případě ČSSD je odchod poslanců z poslaneckého klubu a ze strany otázkou. Nemohou tak vydírat exekutivu, naopak jí mohou pomoci, z čehož plyne paroubkovské obviňování svých přeběhlíků z toho, že jsou upláceni nejsilnější vládní stranou. Poslanec Hamáček v nedělních OVM dokonce prohlásil, že když se přeběhnutí stane jednou, může to být náhoda, ale potřetí už to je akce ODS. Hamáček, Paroubek i celá ČSSD tak dávají najevo, o čem česká politika je. Možná si tím získají poněkud jednodušší část obyvatelstva, pochybuji však, že tím přivedou mladé lidi k volbám (proč volit, když Paroubek a ČSSD stále setrvávají v myšlení typu "kdo je v čím žoldu" a když politika je stejně o korupci - Paroubkovi by se taky dalo říci: podle sebe soudíte jiné) nebo vzdělané lidi k ČSSD.

Pokud jde o poslance Wolfa, já mu držím palce. Vím, že se už dříve vyjadřoval vstřícně k americkému radaru a že jako takový člověk mohl v paroubkovské ČSSD sotva fungovat. V rámci české tradice přeběhlíků je pak jeho odchod z ČSSD zcela logický a smysluplný. Reakce Paroubka a jeho poskoků (typickým příkladem je poslanec Hašek, který s Paroubkem stojí padá, na rozdíl od Škromacha, Sobotky nebo Urbana, kteří mají svůj názor a nejsou s Paroubkem zaměnitelní) na Wolfův odchod je pouze dalším bodem na trajektorii Paroubkova hřímání normalizačního předáka o únoru 1948 po vobách 2006 nebo o tom, kdo je v čím žoldu.

K těm žoldům jsem se už vyjadřoval např. ZDE - platí to i dnes a stále, dokud Paroubek bude předsedou ČSSD.

Paroubek je prostě už hodně starý na to, aby se z kůže normalizačního ještěra přerodil do kůže slušného a přesvědčivého politika 21. století (v tom mi Topolánek připadne podstatně flexibilnější, i když taky patří hluboko do minulosti). Bohužel, "většinu v Česku stále ještě představují lidé Paroubkova/Topolánkova typu a bude trvat ještě desítky let, než se to definitivně změní.

23. 6. 2008

Anglický spisovateal Ian McEwan:

Spisovatel Ian McEwan ostře zaútočil na islamismus. Konstatoval, že jím "pohrdá" a obvinil ho, že chce "vytvořit společnost, jaká je mi odporná". Sdělil to v rozhovoru pro jeden italský deník a britský list Independent poukazuje, že by v dnešním horečném klimatu mohl být proto stíhán za "vyvolávání nenávisti".

Alexandra Berková
21. 6. 2008
Jde jen o to, aby ženský vklad víc zazněl na tváři světa. Aby ten svět nebyl jako vojenská vesnice, plný válek a agrese

"Banální příběh je do jisté míry moje autobiografie", přiznala se o knížce, podle níž byl natočen televizní film Zlatá brána a hlavní roli v něm hraje Marta Vančurová, její autorka. Ten banální příběh teď skončil. Před několika dny zemřela Alexandra Berková.

Berkové bylo 59 let a asi by bylo zbytečné ji nějak představovat. Saša žila životem samostatné, rázné ženské plné člověčí lásky a mateřské moudrosti, hrdě se hlásila k feminismu, bojovala proti tmářům a hlupákům všeho druhu pěkně od plic. A leckoho dovedla k literatuře, a nebo i naučila psát.

23. 6. 2008

Průzkum veřejného mínění:

Většina britské veřejnosti není přesvědčena, že globální oteplování vzniká lidskou činností a mnoho lidí se domnívá, že vědci problém přehánějí. Vyplývá to z průzkumu pro týdeník Observer.

22. 6. 2008

Británie už nemá funkční trh s hypotékami a nemovitostmi

Další týden a Británie zaznamenala další sadu deprimujících čísel od bank a ze stavebního průmyslu. Jak zjišŤují lidé, kteří si chtějí koupit byt, Británie už nemá fungující trh s hypotékami a nemovitostmi. Objem prodeje nemovitostí poklesl vůči loňsku téměř o padesát procent a stavba domů a bytů poklesla na nejnižší úroveň od roku 1945. Cena akcií největší britské hypotéční banky HBOS poklesla za pár týdnů o 45 procent, na tutéž cenu, jako je cena nových akcií, které banka vydává a snaží se jim získat další 4 miliardy liber, které nutně potřebuje. Situace by nemohla být horší, miní v týdeníku Observer známý ekonomický komentátor Will Hutton.

21. 6. 2008

Pokud se domníváte, že Británie ratifikovala Lisabonskou smlouvu, tak tomu tak není, konstatoval v pátek večer publicistický pořad televize BBC Newsnight. Premiér Gordon Brown totiž v pátek překvapivě oznámil, že parlament musí v této věci počkat na rozhodnutí Nejvyššího soudu, protože milionář Stuart Wheeler se na soud obrátil s požadavkem, aby se o Lisabonské smlouvě konalo referendum. Soudce, který má v tomto případě rozhodovat, vyjádřil překvapení, že britská vláda pokračovala v ratifikačním procesu bez ohledu na to, že je věc u soudu.

21. 6. 2008

Čtvrtina britských domů a bytů bude zřejmě vybavena solárním vytápěním a v zemi vznikne dalších 3500 větrných turbin v rámci dvanáctiletého programu ekologické revoluce, který britská vláda zveřejní příští týden.

Británie v tomto plánu přiznává, že bude muset vydat až 100 miliard liber na vyčištění svých energetických zdrojů, pokud má být schopna do roku 2020 splnit cíl EU, podle něhož bude muset vytvářet 15 procent své energie z obnovitelných zdrojů.

Realizací tohoto programu sníží podle vládních tvrzení Británie za 12 let své emise skleníkových plynů o téměř 20 procent a sníží svou závislost na ropě o 7 procent. Vládní program však přiznává, že vyčištění britských zdrojů energie povede k zvýšení cen energií a ke zvýšení energetické chudoby obyvatelstva.

Součástí programu jsou:

21. 6. 2008

Kuřáci v nejchudších oblastech skotského města Dundee dostanou 150 liber (4500 Kč) na nákup potravin, pokud přestanou kouřit.

21. 6. 2008

Ale pro jednu jedinou větu, kterou němečtí revanšisté vpašovali do textu Lisabonské smlouvy ve snaze otevřít cestu ke konceptu Mitteleuropy, doporučuji hlasovat v tuto chvíli proti Lisabonské smlouvě, anebo získat od Evropské unie PŘEDEM právně relevantní ujištění, že platnost Benešových dekretů a předchozích vyvlastňovacích aktů Masarykovy a Benešovy předválečné republiky nebude za žádnou cenu zpochybněna stejně, jako nebude zpochybněna územní celistvost a suverenita území České republiky v hranicích území k datu ratifikace této smlouvy.

Jsem pro sjednocování Evropy po stránce ekonomické (EHS), právní a občanské (EU) i obranné (ZEU). Jsem dokonce pro postupnou federalizaci Evropy do podoby USE jako pro jediný způsob, jak lze zabránit marginalizaci kontinentu v budoucím boji o přežití kontinentálních supervelmocí, až se systém postavený na kořistném kapitalismu Severu, ekonomickém liberalismu jeho bohatých a politickém anarchismu bílých límečků definitivně zhroutí. Nevadí mi být Evropanem, protože evropský právní i sociální systém považuji stále za lidštější, bezpečnější a korektnější - i přes snahy o jeho rozval nadnárodním kapitálem s jeho "liberalizací" hodnot i jistot. Nemám strach z bruselské byrokracie a jejích eurobanánových úředníků. Větší strach mám z vlastizrádců mezi českými politiky, chodících na koláčky do Bavorska či na whisky na americkou ambasádu.

Tolik na úvod, abych nebyl podezříván ze sympatií k euroskeptickému prezidentovi Klausovi, vůdkyni rasistické Národní strany Edelmannové či jiným adorantům už dávno mrtvého národního státu národa, který se nikdy jako národ necítil a jako menšina se nikdy neasimiloval.

23. 6. 2008

Ačkoliv jsem byl několikrát už obviněn, že prý jsem nacionalistický extremista, nemám nic proti obecné myšlence evropské integrace. Mluvím kromě češtiny dalšími třemi hlavními evropskými jazyky, zkusil jsem si například život v Anglii a Francii, takže mě těžko může někdo podezřívat, že bych byl nějaký zápecnický nacionalista. Nejsem jím vůbec. Důvody, proč jsem proti Lisabonské smlouvě, jsou politicko-filosofické a nemají moc společného s mým pocitem pevné příslušnosti k českému národu. Jestliže vystupuji proti Lisabonské smlouvě, vystupuji proti ní nejen kvůli Čechům, ale i Nizozemcům a Francouzům, kteří už ten koncept jednou odmítli v referendu. Cítím s nimi sounáležitost. A i s Brity, Poláky, Švédy, Iry - kteří se k jejich odmítnutí tehdy spolu s Čechy politicky připojili.

Historie "euroústavy" alias Lisabonské smlouvy ZDE

20. 6. 2008

To že většina čtenářů vnímá realitu i mediální sdělení značně pokřiveně, jsem si zvykl. Ale kde se bere ona nesnášenlivá, sobecká agresivita a naprosté arogantní nepochopení problematiky, to mne dnes a denně zaráží.

Novinky.cz: Stavba dálnice D8 může pokračovat, soud povolil tunel přes Středohoří ZDE

Asi všichni tuší o problémech stavby dálnice skrze Středohoří, tedy skrze asi nejcennější lokalitu na sever od Prahy. Z našich daní podporují vládnoucí elity rozvoj individuální dopravy se vší ekologickou zátěží, hromadnou dopravu omezují a zdražují. Pokud se na to podíváme globálně, celé to je špatně. Nikoliv z pohledu jednotlivosti (bude konečně dálnice, tisíce vozů nebudou nadále projíždět přes vesnice) ale logikou přístupu. Pokud se někdo ohradí, je „ekofašista“.

23. 6. 2008

Pod tímto názvem uspořádalo Biologické centrum AV ČR 16. června 2008 v Českých Budějovicích tiskovou konferenci, na níž představilo výsledky současných výzkumných projektů a záměry do roku 2013, zejména v oblasti aplikovaného výzkumu. Podnětem k ní byl článek zveřejněný 26. 5. 2008 v Hospodářských novinách -- "Průzkum pro HN: kteří vědci by nejvíce zbohatli". Uvádí se v něm, které školy a ústavy by si finančně polepšily, kdyby již teď byla aplikována nová pravidla rozdělování státních peněz, která nabudou platnosti od roku 2010. Noviny vycházely z údajů Marka Blažky, sekretáře Rady pro výzkum a vývoj, z hodnocení VaV Radou vlády za období 2003 -- 2007.

23. 6. 2008

Proti Lisabonské smlouvě hlasovalo 65 procent občanů od 18 do 24 let, 59 procent od 25 do 39 let. 74 procent „fyzicky pracujících občanů“ řeklo ne, stejně jako 58 procent nezaměstnaných a 56 procent žen. 22 procent občanů hlasovalo proti, „protože se cítili špatně informováni“.

23. 6. 2008

Podle průzkumu IFOP, Lisabonskou smlouvu by dnes odmítlo 53 % Francouzů, kdyby bylo vypsáno referendum. Francouzi by dnes hlasovali "přibližně jako 29 května 2005". (55%, 15 milionu občanů proti návrhu euroústavy). 73 % "euroskeptiků" a 72 % "eurooptimistů" by hlasovalo jako před třemi lety.

23. 6. 2008

Na druhou stranu je pravda, že televize, kterou jsem si před patnácti lety koupil za dvanáct tisíc, má neporovnatelně vyšší užitnou hodnotu než ta, kterou jsem si letos koupil za šestnáct tisíc korun.

Problémem je, že chudší vrstvy obyvatel si kupují spíše ty špekáčky a na elektroniku už jim peníze nezbudou. Sedmiprocentní inflace se tak může jevit jako patnáctiprocentní pro člověka s minimální mzdou a naopak nulová pro člověka s měsíčním příjmem sto padesát tisíc korun .

18. 6. 2008

PRAŽSKÉ JARO 1968:

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Vilém Prečan: "O co šlo v roce 1968: Další dokumenty" ZDE

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA
18. 6. 2008

INFORMACE O MINULOSTI ČESKÉHO NÁRODA - ČTĚTE:

Podnět A. J. Liehma dát k dispozici na internetových stránkách Britských listů digitalizovaný text Čítanky Pražského jara 1968 vydané v exilu v roce 1988 (kterou si v BL od 15. května 2008 otevřelo více než 11 000 čtenářů, pozn. JČ): mě přivedl na myšlenku uveřejnit tímto způsobem některé další relevantní dokumenty, zejména pak studie, články a úvahy z let 1986--1994, kdy začala kritická diskuse o daném období československých dějin.

Výběr, který jsem učinil, vychází z takové interpretace "Pražského jara 1968", která klade důraz na dualitu politického a společenského procesu a zápasu, který se v té době v Československu odehrával. Jedním pólem byl pokus o demokratizaci systému reformou, organizovanou a řízenou shora, druhým sociálně politické hnutí vedoucí k rekonstituci občanské společnosti, jež spontánně směřovala k emancipaci na mocenské struktuře a k demokracii. (O tom víc v poznámce, kterou připojuji.)

23. 6. 2008

Po tomto víkendu budeme opět číst lamentace nad mrtvými motoristy. Nevím, zdali se do tzv. dopravních nehod započítávají také ty při závodech, zatím vím ze zpráv o čtyřech mrtvých, dvou při rallye a dvou dokonce při závodě veteránů. Proč píši o dopravních nehodách jako o "tak zvaných"? Protože mám vážné pochybnosti, zda se tomu, co se odehrává na silnicích, dá ještě souhrnně říkat doprava. Jistě, určitá část jejích účastníků se dopravuje za určitým cílem nebo účelem odněkud někam, nákladní dopravu ponechme pro tuto úvahu stranou.

23. 6. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ

Chudoba dětí je "srdcervoucím" problémem. Byla tento týden tématem politické nedělní diskuse v Presseclubu německého prvního programu televize ARD. Některé děti nedostanou doma před odchodem do školy ani snídani. A řešení tohoto problému se často hledá nějak mezi školním stravováním a zvýšením státních příspěvků na děti.

22. 6. 2008

Na dvou uplynulých setkáních organizovaných družstvem Fontes Rerum bylo pořádně dusno. Nejen proto, že bylo natřískáno a mnoho a mnoho zájemců si muselo přinést židle z vedlejších sálů a sedělo se i na zemi, ale i proto, že šlo o vysoce zajímavá a kontroverzní témata. Hypotéční krizi a Kosovo. Budu se věnovat semináři na téma: „Je uznání nezávislosti Kosova řešením problémů na Balkáně anebo jen otevírá další kola násilí na Balkáně i jinde ve světě?!“, který se konal minulou středu a jako „panelisté“ na něm vystoupili podle abecedy: Jiří Dienstbier - politik a diplomat, Jaroslav Foldyna - politik, ČSSD, Jan Pelikán - docent, Ústav světových dějin FF UK v Praze, Karel Schwarzenberg - ministr zahraničních věcí ČR a Lubomír Zaorálek - místopředseda PSP ČR, stínový ministr zahraničních věcí za ČSSD. Seznam vystupujících uvádím nejen pro informaci a pořádek, ale také proto, že když byli avizováni, možná málokdo věřil, že skutečně všichni přijdou a v den mimořádné schůze Poslanecké sněmovny a navíc den před summitem EU možná bylo takových lidí ještě méně. Nicméně přišli všichni.

23. 6. 2008

Přiznám se, že při četbě příspěvku "Stigma duchovně obohacujících duševních úchylek" Štěpána Kotrby jsem byl potěšen odezvou na svoji noticku "Stigmatizace a nálepkování všeho duchovního". Ta ovšem vyzněla jednoznačněji, než jsem měl v úmyslu. Neboť častá stigmatizace duchovních, magických a náboženských směrů a projevů psychiatrickým nálepkováním představuje pouze jeden ze dvou extrémů, píše Ondřej Ivanek.

22. 6. 2008
reakce na článek Štěpána Kotrby "Stigma duchovně obohacujících duševních úchylek"

Přecházely mi zraky, když jsem si přečetla, že Štěpán Kotrba píše: "Modernita nepřeje pohádkám, ani mýtům a extatickému vytržení. Daň za pokrok." Na pohádkách a mýtech je přeci postavena veškerá propaganda, které si dnes, jako před lety, vede výživně. V této souvislosti je pokrok v myšlení masy nulový.

Nechá se zblbnout ke strachu stejným stylem pohádek a mýtů zas a znovu. Díky obrovskému uplatnění, které pohádky a mýty stále mají ve zpravodajství, nemůže Kotrba tvrdit, že lidé nevěří na pohádky. Nevěří na duchovno, ale miliony lidí, včetně Čechů, věří JEŠTĚ DNES pohádce války s terorismem. To přeci není pokrok, ale zakrnělost myšlení, podporována televizní sledovaností. Navíc v USA je to i s duchovnem. Prezident tvrdí, že rozmlouvá s Nejvyšším, že právě On mu řekl, že má zaútočit na Irák. A oni to žerou... To, jakými pohádkami a mýty je americká veřejnost dnes živena, je obsaženo v učení Leo Strausse, který je praotcem neoconů. Studoval u něj Rumsfeld a Cheney. U Cheneyho pak Wolfowitz a i Libby, myslím.

23. 6. 2008
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Muqtada as-Sadr oznámil, že Sadrovo hnutí zreorganizovalo aktivity svého ozbrojeného křídla, Mahdího armády a zahájilo formování armády, která bude bojovat s americkými okupanty. Rozhodnutí tlumočil po pátečních modlitbách Sadrův pobočník Abd al-Hádí al-Muhammadáwí s ujištěním, že Sadrovo hnutí neustane v odporu proti okupaci, dokud země nebude osvobozena nebo dokud jeho příslušníci nezahynou. Členové nové armády budou vybráni podle svých odborných znalostí, zbraní budou používat jedině proti okupačním silám, nikdy je nenamíří proti Iráčanům.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
23. 6. 2008

Před rokem vyhlásila rakouská spolková ministryně spravedlnosti Maria Bergerová oficiálně v rámci akce „Nalezeni, zatčeni, odsouzeni“ odměnu ve výši 50 tisíc euro tomu, kdo přivede na stopu dvou nacistických válečných zločinců: Ariberta Heima a Aloise Brunnera. Šlo více než o symbolický akt, protože bývalý lékař koncentračního tábora Heim a likvidátor rakouských Židů SS-Hauptsturmführer Brunner vzhledem k jejich možnému vysokému věku 93 a 95 let zřejmě již nejsou na živu. To potvrdily i následující měsíce, kdy nikdo nepřišel na jejich stopu.

21. 6. 2008

Politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně dopisem z 10. června požádal mistra spravedlnosti, aby byl vyškrtnut ze seznamu soudních znalců na extremismus. Je přitom jediným odborníkem, který se například problematikou neonacismu jako znalec oficiálně zabýval. Jedním z důvodů rezignace je nárůst posudků, časová vytíženost a strach o vlastní bezpečnost, kvůli výhrůžkám ze strany neonacistů. Podle informací Deníku dokonce Mareš mění bydliště.

Deník: Česko nemá znalce na extremismus. Mareš končí ZDE

ŠOK│ Problém byl právě v tom, že Mareš měl monopol. JUDr. PhDr. Docent. PhD. ale nerozuměl antiautoritářství mládeže a nerozuměl ani tomuto juvenilnímu extremismu. Na žádost policie se věnoval i levicovému radikalismu. Eko-extremismus tedy směřuje k nedemokratické společnosti (autoritářskému režimu nebo totalitě), kde by byly ve prospěch fanaticky a fundamentalisticky formovaných environmentálních požadavků popřeny demokratické mechanismy a hodnoty."To napsal Mareš v "odborné" práci "Politické násilí a terorismus v České republice" - za peníze GAČR 407/03/D105. Jako kdyby Klausovi z pusy vypadl... Mareš se nejspíše stane prezidentovým poradcem, odhalujícím mu myšlení části vládní koalice.

20. 6. 2008
reakce na polemiku nad článkem Petra Zídka " Proč pomáhat Izraelcům" (LN 10. 5. 2008), pokračující odpovědí předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie "Izrael je zárukou, že se šoa nezopakuje" (LN 15. 5. 2008) a následnou reakcí Petra Zídka "O kontrafaktuální historii" (LN 16. 5. 2008)

V původním textu klade redaktor Lidových novin provokativní tezi: "Zkusme se zamyslet, co by se stalo, kdyby nebyl ve čtyřicátých letech Stalin hloupý nebo kdyby Československo respektovalo zbrojní embargo vyhlášené OSN. Dějiny Blízkého východu mohly vypadat jinak: militantní sionisté by opustili Palestinu a ostatní Židé by v poklidu žili ve státě s islámskou většinou tak jako celá staletí předtím" a posléze pokračuje neméně provokativně: "Bez československých zbraní by Izrael pravděpodobně nevznikl. Nebylo by to ale pro svět nakonec lepší?"

Izraelský stát, s nímž Česká republika udržuje diplomatické i přátelské styky, slavil 14. května šedesáté výročí svého založení. A k řadě gratulací, které z oficiálních českých míst dostal, přibyla i "gratulace" redaktora a historika Petra Zídka v Lidových novinách s názvem Proč pomáhat Izraelcům.

21. 6. 2008
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Obama přesvědčivě vyhraje a ukážeme proč. Je méně jasné, co to bude vlastně znamenat. Ať to nikdo nepodceňuje: Barack Obama už přesvědčivě zvítězil. Nezískal jen nominaci Demokratické strany na prezidenta. Vyhraje s velkým náskokem samotné volby a současně s tím se značně posílí postavení demokratů v obou komorách Kongresu.

Než budeme analyzovat, jak daleko Obama půjde a bude moci jít – tj. kolik skutečné změny to bude znamenat -, musíme vysvětlit, jak reálný je jeho volební triumf.

21. 6. 2008

Titulek téhle poznámky jsem si vypůjčil u svého jmenovce Jaroslava a nepůjde v ní o významný svátek letního slunovratu. Jde o to, že bych rád upozornil na několik souběžných jevů, které podle mne dobře charakterizují období, které před námi stojí. Švédský parlament schválil plošné sledování veškeré komunikace přes hranice švédského království tajnou službou. Jde o bezpečnost země. Český Parlament charakterizoval v zákonu o ochraně zvířat vodítko jako prostředek proti týrání. Jde o bezpečnost občanů a pořádek na veřejných místech.

Slovutné město Praha zakázalo pití alkoholu na veřejných místech způsobem, který vylučuje možnost, aby kdokoliv, mimo několika znalců, držitelů speciálních map nebo navigačního programu, mohl rozhodnout, zda se si může loknout piva, protože za roh nikdo nevidí. Jde o pořádek.

20. 6. 2008

POZVÁNKA

Vážení přátelé, V úterý 24. června ve 20:00 hod. mám v klubu Carpe diem (Čáslavská 4, Ptaha 3, metro Flora) POSLEDNÍ PRAŽSKÝ KONCERT v této sezóně, která byla pro mne osudově významná jak osobně, tak umělecky, píše Jaroslav Hutka. Nebude to běžný koncert, chci se vypořádat v jednom večeru s novou tvorbou, která je rozsáhlá. Jsou to písně krajinomalebné "AKVARELY", dětské, erotické a politické. Odjíždím potom na dva měsíce psát do přírody jižní Evropy a předpokládám, že si přinesu další nový repertoár.

Klub Carpe diem bych rád považoval za svou domovskou scénu, jakýsi atelier, kde člověk hledá a nachází... takže přijďte.

20. 6. 2008

Šéf kartelu OPEC:

Ceny ropy v pátek večer výrazně stouply poté, co šéf kartelu zemí, produkujících ropu OPEC odmítl apel britského premiéra Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jako "iracionální a nelogický".

Chakib Khelil konstatoval, že ceny ropy se za poslední rok téměř zdvojnásobily v důsledku geopolitického napětí, v důsledku spekulací a nedostatku dostatečné kapacity rafinérií, nikoliv v důsledku nedostatky nerafinované ropy.

20. 6. 2008
tisková zpráva vládního Výboru pro prevenci domácího násilí

Výbor pro prevenci domácího násilí uvítal souhlasné stanovisko ústavně právního výboru sněmovny k návrhu ministerstva spravedlnosti zavést novou skutkovou podstatu trestného činu nebezpečného pronásledování (stalkingu) do nového trestního zákoníku, který je právě projednáván v poslanecké sněmovně. Nejčastěji se jedná o případy, kdy násilí v partnerském soužití nekončí rozchodem a bývalý partner dlouhodobě pronásleduje oběť i nadále. Vládou schválená novela trestního zákona obsahovala pouze skutkovou podstatu nebezpečného vyhrožování, která by měla postihnout nejtěžší a nejextrémnější případy nebezpečného pronásledování. Proto na návrh ministerstva spravedlnosti sněmovní ústavně právní výbor včera schválil zavedení nové skutkové podstaty nového trestného činu nebezpečného pronásledování.

20. 6. 2008

Vážený pane Neffe,

v Lidových novinách ze 14. června 2008 jsem narazil na Váš článek s názvem Greenpeace -- spojenci darebáckých států. Protože nejsem členem organizace Greenpeace a ani s ní žádným způsobem nespolupracuji, necítím potřebu na valnou většinu Vaší argumentace reagovat. Za krajně znepokojující ovšem považuji následující slova, jež jste v souvislosti s odporem české veřejnosti proti radaru uvedl ve zmíněném článku:

Jak to, že sedmdesát procent občanů se postavilo proti jasným a logickým argumentům?

Bylo by to jednoduché, kdyby za tím byly jen ruské a arabské peníze. Ty v tom samozřejmě jsou a bylo to už mnohokrát spolehlivě prokázáno.

20. 6. 2008

Pozemní kontaminaci se autoři snažili vyhnout jako základnímu problému. O tom, že uvedené prekursory DNA/RNA jsou mimozemského původu, svědčí i to, že obsahují isotopy uhlíku a dusíku, které bychom na zemi jen obtížně hledali nebo nenalezli vůbec.

Ostaně zdrojem informace není Independent, ale: Imperial College London, Extraterrestrial nucleobases in the Murchison meteorite. Earth and Planetary Science Letters, 2008; 270 (1-2): 130 DOI: 10.1016/j.epsl.2008.03.026, píše Libor Janča.

20. 6. 2008

Pacient, jehož rakovina kůže se už rozšířila po celém jeho těle, byl nyní stoprocentně vyléčen poté, co mu lékaři injekcemi vpravili do organismu miliardy jeho vlastních imunitních buněk.

Z testů vyplynulo, že nádory dvaapadesátiletého muže, které se mu z kůže rozšířily do třísel a do plic, po dvou měsících této léčby zmizely a o dva roky později se nevrátily.

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   
28. 4. 2008 Senát si není jist Lisabonskou smlouvou a jejím souladem s Ústavou ČR Jan  Zeman

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2008 Proč omezovat omezující prostředky ve zdravotnictví a proč Britské listy dávají prostor pro vytváření virtuální reality? David  Zahumenský
2. 4. 2008 LN: Vládě se nelíbí svěrací kazajky aneb lepší časy české psychiatrie Ivan  David
11. 1. 2008 Ústavní soud odmítl schematickou praxi českých soudů   
31. 7. 2007 Je správné, pokud práva občanů omezují moc lékařů David  Zahumenský
30. 7. 2007 Tvrzení o znepokojivém stavu lidských práv v psychiatrických ústavech se neopírá o pravdivé údaje Ivan  David
30. 7. 2007 Záhumenský to ví   
27. 7. 2007 Nejvýznamnější orgán pro lidská práva s celosvětovou působností po druhé kriticky posoudil situaci v Česku   
24. 7. 2007 Rowlingová je nána... Martina  Dostálová
16. 7. 2007 Žádní zdraví v psychiatrických léčebnách nejsou Ivan  David
13. 7. 2007 CPT: Zdraví lidé jsou nuceni zůstávat v psychiatrických léčebnách   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   

Írán RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Delegace slovenské armády se v Pekingu setkala s ministrem obrany Liang Kuang-lie   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík
7. 5. 2008 Vyváženost je v České televizi samozřejmostí Ladislav  Šticha

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   
13. 5. 2008 BigBoard: akcionářská struktura pro paranoiky z Mladé fronty Dnes, aneb kudy teče české pivo Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2008 Jacques zmlácená v souladu se zákonem Štěpán  Kotrba
29. 1. 2008 O vrazích pravých a náhradních aneb cesta Renaty Vesecké ke kariéře Jakub  Polák
25. 1. 2008 Neonacismus, sexismus a šikana v českých ozbrojených sborech Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Policisté budou muset zmlátit Karla Gotta Dalibor "Exx" Záhora
21. 6. 2007 Podivná historka. Nevím o nikom, kdo by jí věřil. Petr  Wagner
11. 5. 2007 Dozvuky 1. máje 2007: Oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele Štěpán  Kotrba
1. 3. 2007 Vitex v Berouně: Kterak jsem zmlátil robocopa špejlí Vítězslav "Vitex" Dvořák
26. 2. 2007 Kterak Vitex a Slačálek nejspíše zmlátili policii Štěpán  Kotrba
25. 2. 2007 Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý
14. 10. 2006 Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti Severní Koreji   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   
28. 5. 2008 Dopravci a rybáři v západní Evropě demonstrují proti vysokým cenám pohonných hmot   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
28. 3. 2008 Komunisté neumřeli, bude Paumer i dnes vraždit? Štěpán  Kotrba
18. 3. 2008 Mašínové se nedali Petr  Slinták
14. 3. 2008 Válka, kterou Mašínové nerozpoutali Pavel  Urban
10. 3. 2008 Paumer, stejně jako Mašíni, neprojevil lítost Andrea  Cerqueirová
3. 3. 2008 A kromě toho pro Československo udělali co?   
29. 2. 2008 Rhizome aneb Kauza bratří Mašínů pohledem českých novinářů Josef  Švéda
29. 2. 2008 Bratří Mašínové jako průkopníci metod al Kajdy Lukáš  Lhoťan
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek
10. 6. 2008 Vláda zlikviduje až 270 špatných škol   
10. 6. 2008 Učitelé jsou špatní, protože jsou chudí II   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký