30. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 5. 2008

Události 1. května roku 1886 v americkém Chicagu znamenaly krok, který změnil tvář světa. Změnil i dnešek, neboť považujeme osmihodinovou pracovní dobu za něco samozřejmého, zač není potřeba demonstrovat, stávkovat, a nebo snad dokonce i umírat. (No - nevím: hovořil jsem minulý týden v Londýně se slovinskou průvodčí na lodích, které tam jezdí po Temži jako součást městské dopravy, a ta má povinně pracovní dobu 13 hodin denně, pozn. JČ.)

May Day je snad doopravdy reliktem předminulého století, zaprášenou relikvií těch, kteří nevnímají změny, k nimž došlo na přelomu milénia v procesu, který dnes nazýváme globalistickou postindustrializací. Snad. Snad, kdyby nebylo snah po návratu některých nenažraných podnikatelů do dob grunderského kapitalismu, kdy bylo dovoleno vše. Snad, kdyby se s pádem socialismu neotevřela Pandořina skřínka všeho, co vousatí klasikové proletářské emancipace pojmenovali, ale co nedokázali předat jejich následovníci jako poselství příštím generacím. Někteří dnešní politici se nestydí liberalizovat pracovní zákonodárství tak, aby nebránilo zaměstnance, ale posilovalo moc zaměstnavatelů. Někteří dnešní politici se nestydí rušit ve vztazích zaměstnavatelů a zaměstnanců vše, za co bojovali a umírali jejich otcové a dědové - na celém světě. Odpovědnost společnosti, států, vlád. Sociální smír. Důstojnost těch, kteří se sami bránit nedovedou. Na celém světě, protože italský či francouzský dělník má dost podobné problémy jako zaměstnanec český

Procento společnosti tento stav projektuje a politicky prosazuje. Desetina společnosti na něm bohatne a hájí jej. Třetině společnosti tento stav vyhovuje, protože na něm tak či onak participuje a nebo se na něm přiživuje. Polovina společnosti se s ním z těch či oněch důvodů smířila. A ta druhá polovina ho zaplatí. A kvůli ní na celém světě slaví ateisté První máj jako Svátek práce, následovníci Nazaretského pak jako Svatý den Josefa Dělníka. Romantici v Čechách poté od konce 19. století pozdní večer oslavují jako lásky čas, kdy hrdliččin zval ku lásce hlas.

Barva toho svátku je rudá. Jako krev. Jako krev šesti amerických dělníků a anarchistů z 3. května 1886 .

Za rok od napsání tohoto článku se nezměnilo téměř nic. Mimo to, že Václav Klaus napsal knihu a byl zvolen podruhé prezidentem. Mimo to, že třikrát nepadla vláda dvou přeběhlíků. Mimo to, že tucet sociálních demokratů schválil vyslání českých vojáků do afghánské války poté, co s tím o minutu dříve nesouhlasil. Čtyři modrozelení poslanci z šesti si mezi morálkou a korytem vybrali natrvalo. Naopak jeden lidovec z 13 našel odvahu k pochopení a následování Krista. Vzkaz vládě a jejímu premiérovi byl odeslán. Čarodejnice upáleny nebyly. A pak věřte v revoluci a dějinný pokrok... Barva toho svátku je rudá. Jako krev budoucích mrtvých z Afghánistánu.

První máj a jeho tradice VÍCE INFORMACÍ

První máj jako TÉMA BL
Sloupek
Jaroslav Seifert

Praha! To chutná jak hlt vína.
Opakuji si stokráte
to jméno dechem naváté
a sladší dechu milenčina.

Ať sirény však nad domy
dají si radší přilbu z čela,
beztak nám ještě nedozněla
siréna našich svědomí.

Kdybych ji viděl jako vázu,
z níž zůstaly jen střep a prach,
kdybych měl přežít její zkázu,
prach její sládl by v mé slině.
Je jako pečeť na listině,
i kdyby byla v sutinách.

II

I kdyby byla v sutinách
a voda s větrem dělila si
i popel zbylý z její krásy
a to, co přežilo by strach,

žila by jako věčný vzkaz
a píseň, která zní mi v uchu,
jak obraz na plynoucím vzduchu,
vznášející se mimo nás.

Kdyby smrt začla počítati,
stojíc už zmaru na dosah,
jen do sta, jen do padesáti,

nebudu prchat z palisády,
i kdybych potácel se hlady
a kdybych ztratil vlastní práh.

III

A kdybych ztratil vlastní práh
a ve tmě bloudil kolem Dómu!
Co počal bych bez jejích stromů,
bez jejích dešťů na hradbách?

Znám všechny její meluzíny.
Když v březnu poodhrnou list,
fialka, drobný ametyst,
třpytí se pod ním v misce hlíny.

Je oblak, s kterým jdu, a vím,
že ve vteřině bude jiná,
je proměnlivá jako dým.

Stůj však na klenbě katakomb,
i kdyby stála v dešti bomb,
krví se zalkla její hlína.

(pokračování příště)

1. 5. 2008

POZVÁNKY

Výstaviště 8:45-12:30 KSČM
před Výstavištěm 9:00 Národní strana
Výstaviště 15:00 ČSSD
Střelecký ostrov 12:30 Anarchisté
Císařská louka 14:00-22:00     Festival proti nacismu
Petřín - u lanovky 14:00 ODS
Náměstí Míru 9:30 Mladí sociální demokraté : Více hraček pro deprivované naci(onali)sty
Nám. Jiřího z Poděbrad    13:00 Dělnická strana a Národní odpor :- pochod Přemyslovská, Jičínská, Táboritská, Ondříčkova a Milešovská, Jiřího z Poděbrad
z Vítkova do Koněvovy 12:00-17:00 Národní odpor
30. 4. 2008

K SVÁTKU PRÁCE

Jednou z významných součástí ekonomických reforem šedesátých let bylo i zavádění pětidenního pracovního týdne. Dnes, kdy je samozřejmostí včetně volných sobot a dvoudenního víkendu, může se zdát i jeho zavádění stejnou snadnou samozřejmostí, k níž stačilo pouhé politické rozhodnutí. Ve skutečnosti šlo nejen o velice náročný ekonomický a sociální proces, ale - jak se ukázalo – i o více než patnáctiletý politický zápas.

Michael Marčák: U nás v Čechách jim říkáme \
1. 5. 2008

1. 5. 2008

Poslanecká sněmovna vyslala do Afghánistánu dalších sto vojáků. Elitní jednotka bude nasazena i pro úderné akce. Vojáci budou v zemi působit od května do konce roku. Hlasování o vyslání kontingentu bylo napínavé. Sociální demokracie si totiž chtěla svérázným způsobem otestovat jednotu vládní koalice -- svůj souhlas s podporou mise podmínila tím, že pro zvednou ruku všichni poslanci ODS, KDU-ČSL a SZ. Dopředu bylo známo, že tomu tak s největší pravděpodobností nebude.

30. 4. 2008

Činitelé britské rozvědky MI5 jsou obviňováni, že si "objednali" mučení britských občanů u nechvalně známé pákistánské výzvědné služby, ve snaze získat informace o teroristických spiknutích a zajistit odsouzení osob, podezíraných z podpory al Kajdy.

Celá řada britských občanů, podezíraných z terorismu, kteří byli na žádost Británie zatčeni v Pákistánu, prohlašuje, že je vyslýchali pracovníci britských tajných služeb krátce po brutálním mučením agenty pákistánské tajné služby ISI. To je přesvědčilo, že se mučení dělo s vědomím MI5.

30. 4. 2008

Podle meteorologů má na Brdech pršet až do soboty; a pokud téměř ustane vítr, jak věští rosničky, nejspíš přijde mlha. Mezitím se ovšem dnes bude všude okolo demonstrovat. Například jen v Praze se kolem Výstaviště se rozloží příznivci ČSSD, KSČM a u vchodu kritici všech levicových myšlenek z Národní strany pod ochranou Národní gardy. Na Josefov možná přijde Židovská obec a na Můstku se objeví buddhisté. Průvod vyznavačů Rama Krišna pochoduje centrem běžně. Náměstí Míru zaberou levicoví Mladí sociální demokraté, kdežto na Náměstí Jiřího z Poděbrad bychom zase našli pravicovou Dělnickou stranu. Anarchisté se tradičně sejdou na Střeleckém ostrově, zatímco Vítkov obsadí ultrapravicový Národní odpor. A konečně občanští demokraté půjdou s Lucií Bílou všichni na Petřín... V Brně se chystají současně komunistická a modrosvazácká (Mladá občanská platforma) demonstrace. Tolik krátký, značně neúplný přehled akcí Seznam komunistických oslav v regionech by vydal na samostatný článek. Policie bude slavit 1. máj všude.

1. 5. 2008

Vladimír Anochin a Vadim Truchačev dne 30.4.2008 v „PRAVDĚ“ zveřejnili úvahu nazvanou „Proč se prozatím zhatilo rozmístnění protiraketové obrany v Česku ?“ Povšimnuli si totiž zprávy o tom, že americká ministryně zahraničí odvolala plánovanou návštěvu ČR, při které mělo 5. května 2008 dojít k podpisu základní smlouvy o rozmístnění elementů protiraketové obrany USA v ČR.

První zaměstnanci ČST vzpomínali na začátky televizního vysílání
1. 5. 2008
tisková zpráva České televize

U příležitosti 55. výročí zahájení pravidelného zkušebního vysílání Československé televize (1. 5. 1953) se 29. dubna 2008 sešli na Kavčích horách jedni z prvních zaměstnanců Studia Praha, z nichž mnozí stáli přímo u zrodu televizního vysílání u nás.

Tvůrce, kteří psali československou televizní historii, na setkání přivítal generální ředitel České televize Jiří Janeček: "Vážené kolegyně, vážení kolegové, upřímně vám děkuji za vaši práci, kterou jste vykonali pro naši společnost i pro dobré jméno Československé, později České televize. Dnes tu spolu sedíme v jedné z velkých budov České televize na Kavčích horách, vybavené moderní, špičkovou vysílací technikou obsluhovanou specialisty. Vy jste zažili dobu, kdy jste často všichni museli dělat všechno a stali jste se doslova ve svých oborech průkopníky."

1. 5. 2008

Pátrejte po zapomenutém svědkovi druhé světové války

Český rozhlas spouští 1. května nejrozsáhlejší webovou aplikaci ve svých dějinách. Hledejte společně s autory tank z druhé světové války na www.rozhlas.cz/tank.

„V rámci 63. výročí konce druhé světové války a osvobození Českého rozhlasu se snažíme shromáždit informace, které by osvětlily události prvních květnových dnů roku 1945. Zároveň se pokoušíme zachytit jak vlnu povstání v jednotlivých českých a moravských městech, tak samotný boj o rozhlas, který byl před třemi lety zrekonstruován a my přinášíme filmové zpracování této rekonstrukce,“ upřesnil autor projektu Petr Slavík z Českého rozhlasu Online.

30. 4. 2008

Vysvětlení tiskovému mluvčímu ČT

Vážený pane tiskový mluvčí ČT Ladislave Šticho, při pozorném čtení Vašich řádků jsem si znovu uvědomil, že jen málokdo nepodlehne emocím, a proto přejdu dlouhý seznam Vašich osobních invektiv raději bez komentáře. Zřejmě blízkost politické moci způsobila, že reagujete podobně jako politici -- s minimem skutečných argumentů, o to ostřeji však proti osobě, která jenom říká myšlenky, které nejsou ČT příjemné. Připadne mi, že nedoceňujete dosah a význam nejen svých vlastních slov, ale zřejmě ani význam a nezastupitelnost role veřejnoprávní České televize. Pokud je ČT opravdu svobodná, tvůrčí a volná, je stále velmi důležitým centrem veškerého dění v naší zemi. Česká země, Česká televize...

Je to právě Česká televize, na kterou se od dětství díváme... A nezáleží nám na ní jen kvůli víle Amálce, Maxipsu Fíkovi a Křemílkovi s Vochomůrkou. -- Zvláštní, že?

Michael Marčák: Proč my, proboha, tu sněmovnu nevysíláme jako sitcom ?!
1. 5. 2008

30. 4. 2008
jestliže totalita brání umění říkat pravdu, protože se bojí zpochybňování sebe sama, čeho se bojí demokracie?

"Určitá míra tuposti je pro člověka zaměstnaného ve veřejné službě nezbytná," soudí Dostojevskij ve svém Idiotovi. Zaradoval by se, kdyby znal úředníčka Richtera, metrosexuálně vyhlížejícího radního pražského magistrátu, který je v tomto smyslu nadán k výkonu veřejné služby takřka genialitou, je-li to možné takto říct. Veřejnost se již na základě aktivního odporu proti záměrům radního Richtera dozvěděla, že změnou v přerozdělování dotací chce magistrát zlikvidovat malé, nezávislé a alternativní umělecké aktivity v Praze, aby se na jejich hrobečcích mohly roztahovat další muzikálové manéže plné hlučných a barevných pilin.

30. 4. 2008

Šel jsem navštívit příbuzného do léčebny dlouhodobě nemocných. Je starý a má na kahánku. Leží tam již třetí týden. Je jich tam takových osm pater, na každém asi stovka. Čekají, jestli se zberchají a půjdou třeba domů, nebo jestli to nevezme konec. Je to dlouhé čekání. Organizmus někdy vydrží nemožné.

Člověk bezmocně leží, nemůže se hnout a kouká do stropu. Je ochrnutý, slintá a v hlavě se mu honí všelijaké myšlenky. Jestli je ovšem alespoň trochu příčetný. Vedle na pokoji již několik dní někdo v bezvědomí vzdychá. Všude je cítit zápach desinfekce, moči a hnisu z proleženin a rozkládajícího se masa. Záchod protéká, ale stejně se moc nepoužívá. Většina pacientů se nemůže hnout, mnozí dostávají kapačku, mají umělé močové vývody a koukají z nich hadičky.

30. 4. 2008

V současné diskusi o "reformě" zdravotnictví se objevuje mnoho nových pojmů, které nejsou zcela jasné laické veřejnosti.

Jedním z nich je pojem řízené péče. Ta funguje v řadě států. Kupodivu dosti pro mne podivně se v ČR v souvislosti s ní hovoří především o USA. Ani jeden z deklarovaých cílů - totiž zlevnění péče a její zkvalitnění - nelze v USA považovat za splněný. Péče je nejdražší na světě a kvalita? Podle kojenecké úmrtnosti tak někde uprostřed.

30. 4. 2008

Na této, poněkud obrozenecky znějící větě, se shodla většina účastníků besedy u kulatého stolu, kterou pořádala dne 29. dubna 2008 pražská pobočka Nadace Konráda Adenauera (dále NKA). O této politicko-vzdělávací instituci, blízké německé CDU jsme psali v článku "Současnost místního novinářství" 10. března 2008.

30. 4. 2008

V posledních letech se stalo normou, že na prvního máje vedle komunistů, anarchistů, sociálních demokratů a neonacistů si musí uspořádat svou akci i stoupenci antikomunismu. Ti vloni a předloni dokázali trumfnout své úhlavní nepřátele z KSČM tím, že si těsně před nimi pronajali donedávna tradičně komunistickou Letnou, na které se pak konaly jejich "kulturní manifestace". I sezvali několik hudebních skupin, aby na jejich podporu zahrály pár svých skladeb a případně ještě zavzpomínaly, jak to před listopadem bylo strašné a jak je vůbec celý komunismus obrovské svinstvo.

Alexander Dubček
30. 4. 2008

Nezájem a ignorance. Klíčové okamžiky českých a československých dějin, které se pyšní osmičkou na konci, nikoho nezajímají. Tento zvláštní rys prostupuje napříč generacemi. Jedni zapomněli, druzí prostě nezažili. Skutečně? Rok „plný osmiček“, který se na počátku roku 2008 ohlašoval, minimálně na úrovni příznaků, nyní vypadá jako nezvaný a nechtěný host. Ano, možná je to ještě brzo – novináři jistě chytají ostrou kulometnou palbu zejména s příchodem „našeho srpna“ 1968 -, ale kde je reflexe celého evropského, potažmo euroamerického, kontextu? Copak se vůbec nic nestalo? Bloumám českými knihkupectvími a marně hledám, kdy mne udeří do očí provokativní eseje a bystré analýzy osmičkových let, z nichž jsem sám prožil prožil jenom tu osmičku poslední.

30. 4. 2008

Univerzita Basilej

Dr. Helena Kanyar Becker , Universita Basilej, porádá výstavu o roce 68 v tehdejším Československu, od 31.5.08 v Basileji. Dne 4.6.08 se bude konat i tematický večer 'Pražské jaro 1968' (údaje viz níže).

Pokud víte o dokumentech - film, fotky, články, písemnosti - mj. zejména o KANu (který se, soudě podle výměny mailů mezi ní a KANem, zdá být málo dokumentován), nebo o zdrojich, které nejsou lehce přístupné, jako i o dalších kontaktech, dejte jí, prosím vědět, píše Vladimír Rott

30. 4. 2008

Pavel Čámský v článku Brdské jaro 2008 píše: „Komunisté svou protiradarovou demonstraci zastavili na hranici vojenského újezdu, když nedostali příslušné povolení ke vstupu. Tak se ostatně na parlamentní stranu sluší.“ Ano, 19. dubna 2008 se přes dva tisíce lidí v hustém lijáku před závorou, hlídanou vojenskou policií, spořádaně zastavilo. Ne ale všichni.

30. 4. 2008

tisková zpráva

Dr. David konstatuje, že pracoval tři roky s maximálním nasazením a domnívá se, že dokázal maximum možného. Připouští, že někdo jiný na to může mít jiný názor, nebo upřednostňovat jiné priority. Dr. David respektuje rozhodnutí ministra zdravotnictví. Protože je stále zaměstnancem PL Bohnice a jednání o jeho možném dalším uplatnění neproběhla, nemíní své odvolání nadále jakkoli komentovat.

30. 4. 2008

Jan Čulík píše, že o československém dění před 40 lety se U Nás neví nic. Zájem médií o rozporuplný běh událostí opravdu není vidět, respektive, to, co se ukazuje, je tendenčnost do očí bijící. Vidíme ukázkově v praxi, jak se dělá historie. Část pamětníků před sebou hrne svoji verzi, jejich možná odporující vrstevníci mlčí nebo je není slyšet. A už slyšet nebude. Čas běží. Vyprávění, které se hodí a používá se, zůstane v oběhu a bude platit. Vypráví je část tzv. osmašedesátníků a lidé mladší. Tito vypravěči rozhodují, že tak to tenkrát bylo.

30. 4. 2008

Když ucítím z článku výsměch, nevydržím nezareagovat. Mluvím o článku Pavla Vernera v Právu ze dne 29. dubna, uveřejněný pod názvem "Odloženo". Jde o článek o aktivistech Greenpeace, kteří v noci na 28. dubna obsadili v Brdech kótu 718 - palouk, kde by měl být podle vlády umístěn americký radar - a kde tito aktivisté napnuli ve výši ca dvou desítek metrů obrovský terč v korunách stromů, dole postavili Totem svobody a na místo pozvali novináře.

30. 4. 2008

NENAKUPUJTE V TESCU:

Nick Hornby a další významní britští spisovatelé obvinili včera supermarket Tesco, že v Thajsku potlačuje svobodu projevu.

Spisovatelé Hornby, Mark Haddon (The Curious Incident of the Dog in the Night-time), Joanne Harris (Chocolat), Marina Lewycka (A Short History of Tractors in Ukrainian) a Deborah Moggach (Tulip Fever), požadují, aby se Tesco začalo chovat uměřeně poté, co jeho pobočka v Thajsku, Tesco Lotus, zahájila stíhání za pomluvu proti třem svým thajským kritikům.

Jeden z nich, Jit Siratranont, čelí dvěma rokům vězení nepodmíněně a pokutě ve výši 16,6 milionů liber (531 milionů Kč). Britští spisovatelé uznávají, že Tesco a jiné firmy mají právo ochraňovat svou pověst, avšak vyjádřili znepokojení nad touto "nepřiměřenou reakcí".

30. 4. 2008
překlad článku Stevena E. Jonese, Franka M. Legge, Kevina R. Ryana, Anthony F. Szambotiho pod původním názvem "Fourteen Points of Agreement with Official Government Reports on the World Trade Center Destruction" s úvodem překladatele

Jaký smysl má zabývat se událostmi z 11. září 2001, které nastaly před více než šesti roky? Neměli bychom již přestat se jimi zabývat, žít vlastními starostmi, hledět kupředu a snažit se "poctivou každodenní prací budovat lepší zítřky sobě i budoucímu pokolení"? Nemůže kladení otázek a hledání pravdě co nejpodobnějších vysvětlení ohrozit či zbrzdit ten úžasný, v historii ojedinělý rozvoj naší civilizace, který přináší spoustu lákavých, dříve netušených příležitostí v tolika oblastech? Stojí nám vůbec pravdivé poznání za vynaložení námahy potřebné k přepnutí uvažování do režimu kritického přezkoumání důvodů, které nás přivedly k tomu, že jsme se mnozí spokojili s objasněními v podobě nesčetněkrát stále znovu a znovu omílaných názorných schémat, ať již ze strany našich politických reprezentantů či mainstreamových sdělovacích prostředků? Potřebujeme vůbec ještě pravdu k životu?

30. 4. 2008

OAS varuje před vypuknutím násilností, prezident Morales se obává rozpadu státu

Bolívijský prezident Evo Morales čelí jedné z nejsložitějších situací své dosavadní vlády. Dne 4. května se bude v provincii Santa Cruz konat klíčové referendum o autonomním statutu, které by, podle Moralesevy vlády, mohlo ohrozit teritoriální integritu státu.

30. 4. 2008

DOKUMENT

Vnímání české literatury v zahraničí

Udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi posiluje přesvědčení, které zastává mnoho studentů literatury, že se tato cena stává stále více odměnou za prostřednost.

Z českých spisovatelů, nominovaných v minulosti na Nobelovu cenu, si určitě zasloužil jisté mezinárodní ocenění Jaroslav Vrchlický a Karel Čapek byl tichošlápkem takové prostřednosti, že mu klidně tu cenu mohli udělit. Seifert našlapoval ještě daleko opatrněji než Čapek.

Seifert byl, spolu s velkým počtem spisovatelů trvalejší hodnoty, v roce 1929 vyloučen z Komunistické strany Československa, avšak v padesátých letech se ukázal být mistrem takových sentimentálních žvástů, jaké se čekaly od básníků, neschopných věnovat se traktoristkám. V poslední době píše Seifert verše přesládlé, nevolnost vyvolávající sebelítosti.

Rádi bychom však dodali, že stále obdivujeme raného, mladicky komunistického Seiferta.


K. BRUŠÁK (katedra slavistiky, Cambridge University)

R. B. PYNSENT
DAVID SHORT
Škola slovanských a východoevropských studií
University of London
Senate House
Malet Street
WC1

16. října

Vyšlo v britském deníku Times jako Dopis redakci dne 20. října 1984. Český básník Karel Brušák vyučoval české literatuře na univerzitě v Cambridgi, Robert Pynsent je známý profesor české a slovenské literatury na University College, London (jeho stránky ZDE), David Short tamtéž vyučuje českému jazyku.

Ve svém "Nesmírně stručném shrnutí českých dějin a literatury" na stránkách University College, London ZDE, konstatuje Robert Pynsent, že "husitské hnutí neuvěřitelně poškodilo českou literaturu", velké estetické dokonalosti dosáhla až v osmnáctém století česká barokní lyrika. Té se dokázal vyrovnat až Máchův Máj r. 1836. Živé avantgardní hnutí ve dvacátých letech dvacátého století je podle Pynsenta svou podstatou epigonské, odvozené od západních vzorů. Josef Topol byl podle něho "sofistikovanější, a často zábavnější" dramatik než Václav Havel; Alena Vostrá je "živější a originálnější" autor než Milan Kundera. Jednadvacátému století "dominuje vysoce originální spisovatelka Petra Hůlová".

30. 4. 2008

Aneb o trojských koních v politice

Alespoň tato slova použil ve svém projevu předseda vlády Mirek Topolánek na celostátním sjezdu KDU-ČSL v Pardubicích dne 20. 4. 2008. Doslova říká: ,,Vláda své představy téměř bez výjimky prosazuje v parlamentu. Prosazuje je silou koaličních hlasů."

Rozdíl mezi minulými a současnými rozhodnutími je ten, že u těch současných, na rozdíl od těch minulých, nevíme, kam povedou a jaký budou mít význam.

30. 4. 2008

V Britských listech se s železnou pravidelností objevují texty teoretizující na ekonomické náměty, které mají několik zásadních rysů.

30. 4. 2008
tisková zpráva Ligy lidských práv

Na základě poznatků o vzdělávání romských dětí v českém základním školství připravila Liga lidských práv certifikát Férová škola. Pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bude udělen základním školám, kde jsou dodržována lidská práva, kde nedochází k diskriminaci a kde jsou integrováni žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. To jsou totiž základní principy Férové školy.

29. 4. 2008

tisková zpráva

Organizace Greenpeace obsadila kótu 718 ve Vojenském újezdu Brdy, kde má stát americký radar. Iniciativa Ne základnám vyzývá všechny občany, kteří nesouhlasí s vybudováním americké základny na českém území, aby tuto akci podpořili:

1) na webu fotoblokada.cz

2) přímo na místě účastí na obsazené kótě:

Iniciativa Ne základnám se akce aktivně zúčastní, zároveň pořádá v pondělí 5. května od 17.00h na Václavské náměstí demonstraci proti radaru.

29. 4. 2008

V Európe začína, ak už nezačala, energetická vojna. Začala jednoducho vojna o prístup k energetickým zdrojom, začala vojna o to, kto bude mať, kde, aké možnosti investovať. Ak sa Slovenská republika nezúčastní na tejto - expresívne povedané - energetickej vojne, nedopadne dobre, a to v krátkom časovom úseku," uviedol dnes Fico na zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Podľa Fica má Slovensko dve možnosti. "Buď sa na túto energetickú vojnu budeme prizerať a potom sa ešte viac prehĺbi energetická závislosť Slovenskej republiky a nesamostatnosť, do ktorej sme sa dostali vďaka zatvoreniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach, alebo sa postavíme tejto výzve apokúsime sa aj napriek tomu, že sme malí a nie dostatočne silní aj my niečo získať," konštatoval.

podrobnosti SME ZDE

29. 4. 2008

Moje vzpomínka na Karla Hádka

S Karlem Hádkem, tím Vaculíkovým "hubeným mladíkem" jsem se sešel na cele ve vazební věznici v Hradci Králové někdy počátkem roku 1970. Bylo to s podivem, "buřiče", jakými jsme oba dle tehdy platného trestního zákona byli, se od sebe snažili naši věznitelé spíše separovat. Karlovi i mně bylo v té době čtyřiadvacet, "demokratizační proces" se pomalu stával vzpomínkou, nastupovala tvrdá normalizace. Ve společnosti italského obchodníka, trutnovského řezníka, soboteckého funebráčka a dalších figurek Karel na rozdíl ode mne dlouho nevydržel, brzy ho přeložili na jinou celu. My dva třídní nepřátelé obvinění z nenávisti k socialistickému zřízení, jsme tak byli žádoucím způsobem izolováni.

29. 4. 2008

Skutečně se zdá, že Brdy v posledních dvou letech působí řadě našich politiků neklidné spaní, ať už je jejich postoj k uvažovanému americkému radaru na Břízkovci jakýkoli.

Nemohu se zbavit vtíravého dojmu, že radarová lobby zaznamenala v několika posledních dnech opět jednu blamáž. Má dosti hořkou příchuť -- je diplomatická a navíc přichází ze strany, odkud to asi nikdo zrovna nečekal. Z USA.... Ministryně zahraničí Spojených států, paní Riceová, nebude moci přijet 5. května do ČR, aby s naší vládou podepsala hlavní smlouvu o radaru.

Dikobraz, 6. 6. 1968. Z výstavy na Michigan University
29. 4. 2008

Jak to bylo v roce 1968:

Pan Hádek především odmítl tvrzení, že toto shromáždění někdy soudruha Nyklíčka něčemu dvacet let učilo. To ho učila komunistická strana, která se řádně zprofanovala. Ať se ve svých rozpacích obrátí na stranu, tam ať mu to vysvětlí a nás nestraníky ať nechají na pokoji. Za všecko, co se stalo, může jedině KSČ, protože každého, kdo proti tomu promluvil, dala zavřít. - S klidnou tváří a jakoby i s důvěrou vyslechla obec toto objasnění páně Hádkovo: "Ano, vykradl jsem lékárnu, ale tenkrát jsem byl mladší a udělal jsem to z blbosti. Věřte, že dnes bych to už neudělal! Poněvadž jsem rozumnější. A co se toho pána týče, kterého jsem shodil do řeky, soudruh Nyklíček tu neřekl, proč jsem ho tam shodil, a že jsem k tomu měl své dobré důvody. Jestliže jsem byl syčák, tedy jsem tento Klub založil proto, že už syčák nechci být."

Ve snaze opravit nepravdivé tvrzení, že Pražské jaro, ukončené invazí v srpnu 1968, bylo jen "interním bojem mezi frakcemi v komunistické straně", publikujeme s autorovým svolením, vynikající, klasickou reportáž Ludvíka Vaculíka "Obrodný proces v Semilech". Z tohoto textu se dovíte, "jak to skutečně bylo". Vzhledem k tomu, že po letech z textu vyvstávají některé problémy, které jaksi existují i ve "svobodné" české společnosti dodnes, člověk si klade otázku, zda skutečně za všechno mohl komunistický útlak, anebo zda určité chování je spíš charakteristickým rysem české společnosti? Nebo lidské společnosti obecně? V každém případě to stojí za úvahu. Vraťte se nad tímto nesmírně autentickým textem do doby před 36 lety, napsal jsem k tomuto textu před čtyřmi roky, kdy jsme ho vydali poprvé (JČ):

29. 4. 2008

DOKUMENT

Pravda nevítězí, pravda prostě zbývá, když se všecko ostatní prošustruje.

Nejdřív ohrozila život našeho národa válka. Pak přišly další špatné časy s událostmi, které ohrozily jeho duševní zdraví a charakter. S nadějemi přijala většina národa program socialismu. Jeho řízení se však dostalo do rukou nepravým lidem. Nevadilo by tolik, že neměli dost státnických zkušeností, věcných znalostí ani filozofického vzdělání, kdyby aspoň byli měli víc obyčejné moudrosti a slušnosti, aby uměli vyslechnout mínění druhých a připustili své postupné vystřídání schopnějšími.

Komunistická strana, která měla po válce velikou důvěru lidí, postupně ji vyměňovala za úřady, až je dostala všechny a nic jiného už neměla.

30. 4. 2008

OPRAVA

Ačkoli to je po letech skoro jedno, chtěl bych upozornit na chybu, která označuje Ivana Svitáka za zakladatele KANu viz údaje o autorovi u článku z roku 1968. KAN vznikl - alespoň podle mého názoru - jako jistá obdoba Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona. Jeho původními zakladateli byli Ludvík Rybáček, Ivan Jonáš, Zdenka Janglová, Jiřina Mlýnková, Jan Štěpánek, a několik dalších. První tři jmenovaní byli mými spolužáky z Přírodovědecké fakulty (1959-64). Ludvík Rybáček se stal prvním předsedou KANu, ale záhy byl z vedení organizace vytlačen "profesionálními" politiky, kteří v rychle získané popularitě KANu viděli svoji příležitost. Z mých spolužáků zůstal jen Ivan Jonáš ve funkci tajemníka pro Prahu, píše Jiří Jírovec.

29. 4. 2008
Ivan Sviták
Přednáška Ivana Svitáka v Klubu angažovaných nestraníků dne 18. dubna 1968 zveřejněná v týdeníku Student dne 30. dubna 1968

Problém krize

1. Čas je mimo svou dráhu, mimo svůj řád. Každý z nás je v situaci Hamleta, jemuž osud ukládá, aby napravil křivdu. Stejně jako Hamlet musel jednat bez ohledu na následky, musíme jednat i my.

2. Tříměsíční intermezzo mezi totalitní diktaturou a socialistickou demokracií skončilo přijetím programu demokratizace komunistickou stranou. Teprve nyní se otevřela druhá etapa demokratizačního procesu, daleko podstatnější než prvá, etapa, ve které se rozhodne o charakteru budoucích politických vztahů. Druhá etapa bude rozhodujícím způsobem ovlivněna centrální politickou otázkou, jež svým významem daleko překonává rušné dny posledních měsíců.

29. 4. 2008

A média a film historické povědomí zkreslují ZDE. Takto prezentuje historické skutečnosti Mladá fronta Dnes:

"...termín "socialismus s lidskou tváří" je prázdné heslo přestárlých pionýrů a (...) bude dobré dávat pozor, kdo se to za lidskými tvářemi skrývá. Vždyť přece Hitler měl lidskou tvář a Josef Mengele, Mussolini rovněž, také Stalin a Gottwald, má ji Arafat a Saddám i bin Ládin a také Kaddáfí, neboť každý prostě nějakou tvář mít musí. Podstatné je, co se za ní skrývá a co se před pětatřiceti roky zpoza oněch lidských tváří vyklubalo."

D. J.Novotný, Hokej s lidskou tváří. MFD, 24.4.2004

(Podrobnější rozbor takovýchto normalizačních excesů českého tisku, kupodivu z nultých let jednadvacátého století, je k dispozici v angličtině ZDE)

Přitom bylo Pražské jaro 1968 jedním z nejvýznamnějších období, kdy se Čechům a Slovákům téměř podařilo dosáhnout svobody. Hovořili v té době veřejně o zásadních otázkách, které jsou aktuální dodnes, mimo jiné o svobodě, o občanských postojích a odpovědnosti. Přinášíme dnes k tomuto tématu znovu několik textů, a budeme to činit i nadále, neboť jsou to závažné věci. Mladší generace při tom pod nátlakem mladofrontovního a klausovského zkreslování o těchto závažných debatách většinou neví. Zkuste si ty věci přečíst bez zaujatosti. Poznáte, že o komunismus ani o socialismus (navzdory tomu, co tvrdí Klaus) v nich nešlo.

29. 4. 2008

Ještě v lednu to vypadalo, že půjde už brzy do tuhého. Na pultech českých knihkupectví to ale koncem dubna vypadá, že se vůbec nic neděje. Zdá se, že "rok plný osmiček" se prostě nekoná. Čím to? Nakladatelé, kterým to již při novoročním projevu prezident Václav Klaus připomněl, jako kdyby spali spánkem spravedlivých. "Nebuďme pověrčiví, ale začíná rok, který končí osmičkou," řekl vyzývavě prezident. Také jeho neúspěšný protikandidát Jan Švejnar se k tomuto tématu vyjádřil, když v jednom z prvních článků před prezidentskou volbou napsal, že tento "osmičkový rok" je "příležitost k přemýšlení a diskusím o naší minulosti, a já doufám i budoucnosti". Nekoná se ale ani přemýšlení, ani diskuse...

29. 4. 2008

Už jsem jednou o roce 1968 do Britských listů psal (též ZDE a Jan Čulík mne za to pokáral. Chápu, že pamětníkům se zdá, že mladší generace o tom, co oni prožili, nevědí nic. A je to asi pravda. Napoleonské války bychom viděli dnes zcela jinak, kdybychom byli na chvíli v kůži francouzského generála, pruského vojáka či rakouského císaře atd. Očití svědkové událostí přinášejí vždy svá zaujatá svědectví, svůj pohled z místa, kde stáli, a ze zájmů, které sledovali a sledují. Nemají ovšem patent na historickou pravdu, právě naopak.

29. 4. 2008

V posledních měsících jsem na stránkách Britských listů zaznamenal několik statí věnovaných alternativnímu paradigmatu současné epochy. Bylo to většinou neveselé čtení, plné stesků, že chybí vize, perspektivy, osobnosti a na slavnou Černyševského otázku „Co dělat?“ jako kdyby nebyla odpověď. Zkrátka připadal jsem si jako na pohřbu dnešní levice.

30. 4. 2008

School of Modern Languages & Cultures

Department of Russian & Slavonic Studies

Lecturer in Russian Studies

Applications are invited for the above post in the Department of Russian and Slavonic Studies, which is one of the leading Russian and Slavonic departments in the UK, and covers Russia and South East Europe. Currently, the departmental research clusters are 19th-21st century literature and culture; narratives of national identity; theatre; translation studies; and South East European Studies. The Department also contributes to the CRCEES [see:http:// www.gla.ac.uk/crcees/] research strands.

29. 4. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Pokaždé před demokratickými volbami přichází čas slibování. Politikové začnou cestovat křížem krážem po zemi, přestanou jednat a nabízejí voličům to, co vůbec není finančně uskutečnitelné. A tak se vlastně stane to, na co novináři čekají alespoň od začátku druhé poloviny volebního období. Od té doby se pořád ptají, kdy už politikové přestanou jednat a začnou se jen ucházet o hlasy voličů. Průměrný volič se tomu možná diví, stejně ale často jedná proti svému instinktu a nakonec volí toho, kdo slíbil nejvíc, při vědomí, že členové ostatních stran jednají taky stejně.

V Německu už tohle předvolební období teď už začalo.

Než přijel Bílý otec z Bílého domu, zapálil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dýmku míru. Pomocné ruce nabídla ministryně obrany Vlasta Parkanová a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. (foto Ivan Větvička, 5.6. 2007, Praž
29. 4. 2008

Absurdní muzikál o totalitní obraně demokracie

Už přes rok se dohadujeme o tom, zda dovolíme Američanům postavit v Brdech radar. Je to debata nebo absurdní divadelní představení? Následující výstupy připomínají to druhé: Václav Havel, mnohonásobný kandidát na Nobelovu cenu míru kritizuje pacifismus odpůrců radaru. Vicepremiér Alexandr Vondra po protiradarové demonstraci 27. května 2007 vyhrožuje obnovením povinné vojenské služby: Když nebude radar, bude vojna - opravdu nečekané od nositele Ceny za lidské porozumění, toleranci a mír (udělena v Dortmundu, 2006). Dohodu o vybudování radarové základny se za Českou republiku chystá podepsat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Hledáte slíbenou absurditu? Schwarzenberga do vlády vyslala Strana zelených, která by už ze své podstaty měla odporovat náročným zbrojním programům kdekoli na Zemi.

30. 4. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 100 - 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V březnu 2008 přispělo celkem 184 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 44 174.76 Kč, příjem z reklamy byl v březnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.3. 2008 částku 264 405.20Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Čína RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů   
11. 4. 2008 Olympiáda v Číně Beno  Trávníček
10. 4. 2008 Zvěrstva v Číně a sinoromantismus   
10. 4. 2008 Spolupráce Evropy a Číny: desetiměsíční výukové programy pro manažery   

Tibet RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Řízená péče ve zdravotnictví - proboha, ne z USA! Petr  Wagner
23. 4. 2008 Hele, kámo, nemáš pár zbytečnejch drobáků?" Martin  Gřeš
11. 4. 2008 Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím vlády udělat z fakultních nemocnic "nevýdělečné" akciové společnosti   
11. 4. 2008 Ondřej Neff mluví už i do zdravotnictví Petr  Wagner
9. 4. 2008 Příklad práce České televize, jak se novinářství dělat nemá Petr  Wagner
9. 4. 2008 Budeme obětí obchodu s vlastním zdravím? František  Řezáč
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Delegace slovenské armády se v Pekingu setkala s ministrem obrany Liang Kuang-lie   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 České klenoty, Česká koruna, Česká země, Česká televize... Michal  Rusek
24. 4. 2008 ČT jediná věnuje diskusi o radaru vyvážený prostor Ladislav  Šticha
24. 4. 2008 Je ČT vyvážená?   
22. 4. 2008 Senát: Utržení psi na lovu Štěpán  Kotrba
19. 4. 2008 Ještě větší blbec, než jsme doufali Petr  Štěpánek
17. 4. 2008 Rada Českého rozhlasu: Kterak zveřejnění Kubiceho zprávy bylo vlastně činností, na kterou se zákon a Kodex nevztahuje   
17. 4. 2008 Štěpánek možná není členem Rady ČTÚ Štěpán  Kotrba
12. 4. 2008 K dementi pana Veselovského:   
9. 4. 2008 Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas Petr  Nachtmann
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2008 Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak? Andrea  Cerqueirová
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
25. 2. 2008 „Medvědi“ na obloze po šesti měsících Jaroslav  Kuba
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Rusko vypustilo naráz další tři navigační satelity   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý
14. 10. 2006 Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti Severní Koreji   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
29. 4. 2008 Fico varuje pred energetickou vojnou v Európe   
28. 4. 2008 Kde ksakru vězí ti ekonomové?   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Evropská komise připravuje krizový plán ropné nouze, firmy uzavírají strategické smlouvy   
16. 4. 2008 Jak rozdělit zásoby plynu v Turkemistánu?   
15. 4. 2008 Těžba ropy v Rusku klesá   
8. 4. 2008 Kosovo v geopolitických hrách o energie, aneb ropovod do Evropy, nebo do USA?   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Írán vyměnil petrodolary za eura a přesvědčuje k tomu i OPEC   
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Pane redaktore, proč ten výsměch? Jan  Neoral
23. 4. 2008 Polsko chce, aby byly Spojené státy třetím sloupem jeho bezpečnostní strategie   
21. 4. 2008 Proč jsem pro radar Boris  Cvek
21. 4. 2008 Konečně důkaz: Radar pro Brdy bude teprve vyvíjen!   
19. 4. 2008 Neoral: Zdrojem moci jsou občané a žádný Topolánek se vztyčeným prostředníkem Jan  Neoral
17. 4. 2008 BBC: Americká protiraketová obrana "nebude fungovat"   
16. 4. 2008 Theodore Postol: Znepokojující otázky o raketové obraně   
15. 4. 2008 Povídání o ničem Jan  Neoral
15. 4. 2008 ČT zrušila pořad o americkém radaru   
14. 4. 2008 Globálna neonormalizácia Eduard  Chmelár

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví