30. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 4. 2008

České klenoty, Česká koruna, Česká země, Česká televize...

Vysvětlení tiskovému mluvčímu ČT

Vážený pane tiskový mluvčí ČT Ladislave Šticho, při pozorném čtení Vašich řádků jsem si znovu uvědomil, že jen málokdo nepodlehne emocím, a proto přejdu dlouhý seznam Vašich osobních invektiv raději bez komentáře. Zřejmě blízkost politické moci způsobila, že reagujete podobně jako politici -- s minimem skutečných argumentů, o to ostřeji však proti osobě, která jenom říká myšlenky, které nejsou ČT příjemné. Připadne mi, že nedoceňujete dosah a význam nejen svých vlastních slov, ale zřejmě ani význam a nezastupitelnost role veřejnoprávní České televize. Pokud je ČT opravdu svobodná, tvůrčí a volná, je stále velmi důležitým centrem veškerého dění v naší zemi. Česká země, Česká televize...

Je to právě Česká televize, na kterou se od dětství díváme... A nezáleží nám na ní jen kvůli víle Amálce, Maxipsu Fíkovi a Křemílkovi s Vochomůrkou. -- Zvláštní, že?

Vnímá vedení České televize váhu své odpovědnosti za vývoj společnosti?

Když vidím, jak ze všech koutů země, a promiňte mi ten stálý apel, i velmi chudých koutů, vzpomeňme třeba na Osoblažsko nebo Litovelsko, se po stokoruně střádají peníze na chod ČT s ročním rozpočtem přes 7 mld. korun, zcela jistě musí mít výjimečně důležitý význam. A také jej opravdu má.

Vedení České televize má až tíživou odpovědnost za budoucí vývoj, protože každé chybné nasměrování může ovlivnit nejen naši malou zemi na pár let, ale aktuálně -- v případě našeho očekávaného předsednictví EU, tj. největší světové ekonomice (!) -- doslova celý svět. A je možné, že tuto světově-dějinnou možnost už ČR mít nikdy nebude. Záleží jen na tom, jaké ambice budeme mít. A o tom rozhodují mj. právě i diskuse v naší televizi.

  • Myslíte, že hloubka veřejné diskuse v TV o EU je dostatečná?
  • Máte pocit, že půl roku před naším předsednictvím je ČR připravena správně ovlivnit směřování největší světové ekonomiky?
  • Jste názoru, že ČT nezanedbala všechny možnosti, které má, aby se pokusila vytvořit v zemi společenský konsensus v důležitých aktuálních (často ožehavých) otázkách ohledně EU?
  • Které otázky to vlastně jsou

Seznam témat, které ČT zametá pod koberec a úmyslně neřeší, je dlouhý

Jak vidíte, neexistující či pouze povrchní diskuse se netýkají jen vládou ČR podporované přítomnosti cizích vojsk na území ČR (téma "radar"), ale i světového tématu směrování EU.

Neexistují diskuse o efektivitě veřejných financí

Je veřejným tajemstvím, že plýtvání z veřejných rozpočtů dosahuje ročně řádu stovek miliard korun (!). Samozřejmě není jednoduché najít účinné mechanismy, které plýtvání sníží třeba na polovinu, což by znamenalo mít nejen zcela bez problémů vyrovnaný státní rozpočet, ale také konečně zvýšit extrémně nízké platy českých učitelů.

Avšak na rozdíl od učitelů výborně placené vedení a redaktory naší České televize zřejmě tyto problémy tak jako mně nepálí. A nepálí zcela jistě osobně ani Vás -- vážený pane Šticho. To je evidentní, o tom jsem přesvědčen. A i tomto důležitém problému je vedena diskuse.

Snad nejvíce náš všechny trvale poškozuje neexistující diskuse o efektivitě státních financí. Výdaje státního rozpočtu nejsou pod pozornou mediální kontrolou. Naše vláda např. populisticky, avšak zároveň až provokativně okatě "ušetří" např. na zcela zrušeném pohřebném 0,5 mld. Kč ročně. Vědomě tak vytváří ve veřejnosti pocit, že dělá, co může, že šetří všude, kde jen lze. Také je schopna ušetřit podobnou sumu na dětských přídavcích (!), a přitom velmi rychle vymíráme, ZDE http://blisty.cz/art/40246.html .

Finančně zajištěné vedení ČT vnímá svět diametrálně jinak

Existují lidé, kteří pozorně sledují dlouhodobý vývoj a mají z něj obavy -- ne tak výborně platově zajištěné vedení a redaktoři České televize. Ostatně ani nevíme, jaký je Vás roční plat, vážený pane Šticho. Určitě by to koncesionáře zajímalo.

Kauzální souvislost

Vím, nesluší se mluvit o penězích a mzdách, ale v tomto případě je souvislost hloubky témat připravovaných ČT a odměnou za každodenní práci kauzální. Potřebné motivy pro řešení důležitých problémů tak v České televizi nemají sílu, jsou velmi slabé, jsou na okraji zájmu. A to je už prostá fyzika, té rozumím dobře: Pokud chybí určitá síla, věci se prostě do pohybu nedají. Tušíte, pane Šticho, jak se jmenuje síla, která rozpohybuje vedení ČT, aby už konečně vznikly tak potřebné veřejné diskuse na důležitá témata? Problémy se hromadí, je třeba je řešit a přetíženým a hádajícím se politikům je životně nutné připravit společný zájem veřejnosti. A práve to je úkolem ČT.

Nesplněný slib ředitele Janečka

Nedávno jsme například "nutně" potřebovali 200 obrněných transportérů za 25 mld. korun, o rok později už jich potřebujeme jen 100 kusů. Sto obrněnců sem, sto obrněnců tam... Politici nejsou Českou televizí účinně tlačeni k tak potřebné spořivé politice. A přitom příslib, že se naše veřejná ČT bude věnovat našemu veřejnému rozpočtu ve speciálním vzdělávacím pořadu mi dal ředitel Janeček již v roce 2005 -- ZDE ... http://blisty.cz/art/21681.html . Zájem seznámit veřejnost s rozpočtem naší země, naučit ji dobře mu rozumět a tak dobře hospodařit tak ČT evidentně nemá. Nechce zvýšit tlak na politiky, nechce umožnit zvýšený dohled na jejich práci...

Pokušení moci se netýká jen vedení ČT, moc proměnila i Václava Havla

Král, královna, království... Koruna moci... Vskutku krásná je naše Česká koruna, Koruna Země České... Na tom se všichni shodneme. Ale právě koruna čili moc dala Havlovi rychle zapomenout na ideje Patočkovy filosofie, ze které vyšel, a speciální informace (o kterých nic netušíme) z něj brzy udělaly aktivního pomocníka světového šerifa. Ostatně Václavu Havlovi lze stěží něco vyčítat, protože Havlův osobní dík bezpochyby vládě USA patří. Vláda USA konkrétní osobě Václava Havla nepochybně velmi pomohla. A jen velmi neslušný člověk by dobré oplácel zlým. Stanice Svobodná Evropa, kterou jsme kdysi s nadějí poslouchali (nejlépe na ruském rádiu WEF - mělo až šestery krátké vlny!), byla přece placená penězi kongresu USA. (Též si vzpomínám na Hlas Ameriky...) A právě z těchto rádií jsme věděli o věznění mnoha aktivistů -- zejména členů Charty 77, VONSu, ale i členů Mírového klubu Johna Lennona (založen 1988).

Manipulace ČT: Nemluvil jsem o diktatuře, mluvil jsem o neexistenci potřebných diskusí

Vážený pane Šticho, já jsem nemluvil o diktatuře, což jste mi velmi zlomyslně podsunul, naopak, šlo mi o diskuse, o celé řady veřejných diskusí. Vždyť jsem to ve svém textu zmiňoval.

Zcela jistě bych v TV rád viděl například klidný (!), celovečerní, moderovaný (?) rozhovor (podobně jako to bývalo zvykem na Slovenské televizi -- Pod lampou) bývalého prezidenta Havla, současného prezidenta Klause, filosofa Bělohradského, novináře Hoffmana (například), politologa Šaradína, a třeba několika známých tváří -- Marka Ebena, Jana Buriana, Odila Štampacha, ale hlavně známého starosty obce Trokavec, velmi váženého pana Jana Neorala, Jakuba Rolčíka -- signatáře sdružení Pro referendum, samozřejmě zcela jistě Jana Tamáše z Ne základnám a další a další... Nezaujaté publikum nechť tvoří spontánní mládež v nejlepších letech - náhodně vybraná třída maturantů 16-20 let, třeba odněkud z Uherského Hradiště...

Stále nám chybí místo pro klidnou diskusi, při níž se věcí účinně řeší

V prvé řadě je nutné, vážený pane Šticho -- a proto Vám děkuji za odpověď -- vytvořit místo, kde je dialog různých názorů možný. Na tomto se buď shodneme, nebo nikoliv. Jakmile začne kdokoliv sympatizovat s jednou stranou problému, své emoce zcela zákonitě nedokáže ovládnout a jedné straně začne fandit, tedy stranit.

Nikdy jsem se např. nedozvěděl, proč se náš nejlepší moderátor Václav Moravec vědomě rozhodl, že Jana Tamáše (nebo jiné zástupce podobných iniciativ) do svých/našich OVM nepustí a řádnou hlubokou diskusí neumožní. Ale na takovéto ryze osobní emoce nemá pan Moravec právo.

Pokud by tyto OVM byly záležitostí soukromé televizi, tak neřeknu ani "popel", ale mé očekávání naplněno nebylo. A soudě podle dalších odhadů a průzkumů -- nebylo naplněno ani u většiny občanů. Podle Vás bylo řádným diskusím učiněno zadost, podle mnoha jiných nikoli. -- Můžeme se alespoň na tomto spolu shodnout? Pokud ano, dovolte, abych se Vás zeptal na jednu důležitou otázku:

Proč podle ČT občané radar nechtějí?

Co vlastně je podle Vás skutečnou příčinou názoru většiny obyvatel ČR, kteří s radarem nesouhlasí? Opravdu považujete české občany za tak hloupé a zmanipulované, když Vám a ČT -- a opravte mě, pokud se mýlím -- nevadí, že jejich vláda (a na tom se snad také shodneme) činí důležité rozhodnutí PROTI jejich vůli?

                 
Obsah vydání       30. 4. 2008
1. 5. 2008 Máj pro dělníky, sufražetky i katolíky Štěpán  Kotrba
1. 5. 2008 1. máj : shromáždění
30. 4. 2008 Miloš Pick: Zápas o pětidenní pracovní týden v éře reforem Miloš  Pick
1. 5. 2008 Michael  Marčák
1. 5. 2008 ČSSD pomohla vládě vyslat vojáky do úderných akcí USA v Afghánistánu Andrea  Cerqueirová
30. 4. 2008 Britská MI5 si objednávala v Pákistánu mučení osob obviněných z terorismu
30. 4. 2008 "Fog of War" nad Brdy? Karel  Dolejší
1. 5. 2008 Proč Condoleeza také nepodepsala (prozatím)? Jaroslav  Kuba
1. 5. 2008 První zaměstnanci ČST vzpomínali na začátky televizního vysílání
1. 5. 2008 Ponořte se s námi do hlubin historie
30. 4. 2008 České klenoty, Česká koruna, Česká země, Česká televize... Michal  Rusek
1. 5. 2008 Michael  Marčák
30. 4. 2008 ODS na pražském magistrátu: Modleme se, aby šlo jen o tupost, či korupci Bohumil  Kartous
30. 4. 2008 Proč jsem si koupil nový deštník po návštěvě léčebny dlouhodobě nemocných Wenzel  Lischka
30. 4. 2008 Řízená péče ve zdravotnictví - proboha, ne z USA! Petr  Wagner
30. 4. 2008 Věda je součástí národní kultury František  Řezáč
30. 4. 2008 Jak budou demonstrovat antikomunisté? Vladimír  Tupáček
30. 4. 2008 Válka velkých osmiček aneb Všichni ztratili paměť? část II. Josef  Brož
30. 4. 2008 Výstava a tematický večer o roce 1968 v Československu
30. 4. 2008 Pokořená kóta 718 Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Vyjádření Ivana Davida k odvolání z funkce ředitele PL Bohnice
30. 4. 2008 Jak se dělá historie: 1968 jinde a jinak Michal  Vimmer
30. 4. 2008 Pane redaktore, proč ten výsměch? Jan  Neoral
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu
30. 4. 2008 Čtrnáct bodů pro oficiální verzi o 11.září 2001
30. 4. 2008 Bolívie: Santa Cruz rozhodne Simone  Radačičová
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny
30. 4. 2008 Věnec sonetů Jaroslav  Seifert
30. 4. 2008 Vláda prý prosazuje své představy téměř bez výjimky silou koaličních hlasů Jan  Sova
30. 4. 2008 Neoliberalismus, pojmy a česká translace Stanislav A. Hošek
30. 4. 2008 Férová škola
29. 4. 2008 Podpořme společně akci Greenpeace
29. 4. 2008 Fico varuje pred energetickou vojnou v Európe
29. 4. 2008 Jak jsem sežral koně Milan  Daniel
29. 4. 2008 Brdské jaro 2008 Pavel  Čámský
29. 4. 2008 Obrodný proces v Semilech
29. 4. 2008 Dva tisíce slov
30. 4. 2008 Vznik KANu Jiří  Jírovec
29. 4. 2008 Vaše nynější krize Ivan  Sviták
29. 4. 2008 O tom, co se dělo v Československu před čtyřiceti lety, se neví nic Jan  Čulík
29. 4. 2008 Válka velkých osmiček aneb Všichni ztratili paměť? Josef  Brož
29. 4. 2008 Objektivně na rok 1968 pohlédnou až příští generace Boris  Cvek
29. 4. 2008 Skutečná alternativa se může zrodit z praxe, ne pouze v pracovnách filosofů Michael  Kroh
30. 4. 2008 University of Nottingham: A new post of Lecturer in Russian Studies
29. 4. 2008 Krátká paměť voličů, aneb Slabá stránka zastupitelské demokracie Uwe  Ladwig
29. 4. 2008 Schwarzenberg Rice Bush! Ivan  Větvička
30. 4. 2008 Hospodaření OSBL za březen 2008

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 České klenoty, Česká koruna, Česká země, Česká televize... Michal  Rusek
24. 4. 2008 ČT jediná věnuje diskusi o radaru vyvážený prostor Ladislav  Šticha
24. 4. 2008 Je ČT vyvážená?   
22. 4. 2008 Senát: Utržení psi na lovu Štěpán  Kotrba
19. 4. 2008 Ještě větší blbec, než jsme doufali Petr  Štěpánek
17. 4. 2008 Rada Českého rozhlasu: Kterak zveřejnění Kubiceho zprávy bylo vlastně činností, na kterou se zákon a Kodex nevztahuje   
17. 4. 2008 Štěpánek možná není členem Rady ČTÚ Štěpán  Kotrba
12. 4. 2008 K dementi pana Veselovského:   
9. 4. 2008 Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas Petr  Nachtmann
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský, Jiří G. Růžička
16. 3. 2008 Proč není k dispozici pořádné zpravodajství? Monika  Binke
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
29. 2. 2008 Kubiceho zpráva: Stížnost proti odfláklému stanovisku Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba