25. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Stanislav Bernard
25. 9. 2008

Spor pivovarníka a kandidáta na senátora s Britskými listy rozhodnut ve prospěch BL

Přesně před dvěma lety a dvěma dny vydaly Britské listy o majiteli pivovaru Stanislavu Bernardovi článek s názvem "Transparency International: pod povrchem špína", ve kterém kritizovaly činnost tohoto podnikatele, jeho lobbistickou činnost ve sněmovně, jeho angažmá pro několik politických stran, moralizování v "protikorupční organizaci" Transparency International poté, co se veřejně přiznal sám od sebe k dávání "benefitů", které sám označil za úplatek (24.1.2005, Profit str. 18, Blanka Růžičková) , a v neposlední řadě k propagaci konzumace alkoholu jeho firmou.

Stanislav Bernard je ve svém regionu nejspíš člověk, který oprávněnou kritiku neunese a domnívá se, že média jsou tady od toho, aby o něm zveřejňovaly jen servilní chválu. Spletl se. Zažaloval Britské listy "za poškození dobré pověsti" a svou při prohrál. Britské listy se až do vynesení pravomocného rozsudku zdržely jakéhokoliv medializování případu, aby neovlivňovaly soud.

Stanislav Bernard prohrál spor o tom, že je nepřijatelné nazývat ho politickým turistou a lobbistou, který nedodržoval etický kodex organizace, v jejíž správní radě seděl. To, že nyní kandiduje za Občanskou demokratickou stranu do Senátu, vypovídá o něm a o této straně víc, než je mu milé. Soud celkem logicky uznal, že Britské listy poskytly korektně Stanislavu Bernardovi prostor k vyjádření vůči konstatováním, v článku uvedeným, dle tiskového zákona, a uznal, že Stanislav Bernard měl možnost reagovat i v jiných médiích. Soud tak explicitně konstatoval, že svoboda slova zůstává v tomto státě zachována a je nadřazena mínění "mocných" o sobě samých. Šedivá je nicméně teorie, zelený je strom života. Člověk, jehož firma nyní Bernarda v kampani podporuje reklamou a který také v minulosti sponzoroval ODS, byl prezidentem Klausem v dubnu 2008 po deseti letech trestního stíhání udělenou milostí zbaven trestního stíhání za tunelářský paragraf zneužívání informací v obchodním styku a další trestné činy, a omilostněn. Podpora ODS v tom podle vyjádření čestného předsedy ODS a prezidenta v jedné osobě nehrála roli...Olomoucký vrchní soud v červenci 2004 potvrdil Kratochvílovi pětiletý trest za nelegální obchod, na kterém měl on a Radek Leopold vydělat pět milionů korun. Pár měsíců na to ale nejvyšší soud rozhodl, že byl porušen zákon, protože Vrchní soud v Olomouci zamítl Kratochvílovo odvolání, přestože jeho obhájce včas požádal o odročení a požádal o psychiatrické posudky. Podle nich trpí Zdeněk Kratochvíl, generální ředitel firmy ICOM, kterou převedl na svou dceru, duševní poruchou a nemůže být souzen. Dnes firma ICOM vozí reklamu kandidáta do Senátu Stanislava Bernarda. Vrána k vráně sedá a navzájem si oči nevyklovou...

25. 9. 2008

Tisková zpráva iniciativy Ne základnám

V souvislosti s dnes uveřejněnou zprávou BIS iniciativa Ne základnám připomíná, že její činnost vychází z postoje dvou třetin občanů ČR nesouhlasících s umístěním vojenské základny USA na území ČR. Iniciativa je financována příspěvky jednotlivců zasílanými na transparentní účet, který je k dispozici všem návštěvníkům webových stránek iniciativy na adrese www.NeZakladnam.cz. Míra transparentnosti iniciativy tedy zvysoka překračuje míru transparentnosti například politických stran zastoupených v parlamentu, z nichž žádná nehospodaří na transparentním účtu.

Iniciativa NE základnám zdůrazňuje, že pokud informace tohoto typu zůstávají v obecné rovině, není možné z nich cokoliv konkrétního vyvozovat. Spojování iniciativy s akcemi tajných služeb je proto čistě účelové. Pokud by se objevila konkrétní jména osob, které mají být na tyto služby napojeny, může iniciativa zaujmout jiné stanovisko a ke konkrétním důkazům se vyjádřit. Dva odstavce obecného textu však nejsou postačující k posouzení skutečného stavu věci.

25. 9. 2008

S KŘÍŽKEM PO FUNUSE:

Zajímalo by mne, jestli nás mají lidé z české kontrarozvědky za úplné blby, když tvoří takovéto výroční zprávy.

Zdá se podivné, proč vyvolávat odpor (veřejného mínění), kdyz ten tu existuje již od počátků provalení radarové kauzy... To to ty ruské špiony vyjde hodně lacino... ;-)

Jo holt když selže Klvaňa, třeba pomůžou takovéto výroční zprávy, spekuluje David Štindl.

25. 9. 2008

V ČR však za tutéž sérii injekcí, která je v Británii zdarma, zaplatíte 10 000 Kč

Jak se uvádí v tomto oficiálním dokumentu, skotská (ale zároveň i anglická, stejně jako některé jiné země, pozn. red.) vláda zahájila v září 2008 plošné očkování 12 - 13 letých dívek proti rakovině děložního čípku. Tu způsobuje lidský papilomavirus a proti němu existuje vakcína (podle klinických zkoušek chrání lidský organismus proti tomuto viru nejméně po dobu pěti let, déle nebyl čas - od vzniku vakcínu - její účinnost zkoumat). Očkování se provádí hromadně ve školách. Na očkování i na informační kampaň vydá skotská vláda v pětimilionovém národě během příštích 3 let 64 milionů liber (přibližně 2 miliardy Kč). Starší dívky budou doočkovány průběžně. Mají se očkovat dívky a ženy ve věku od 9 do 26 let, protože vakcína funguje pouze před vznikem nemoci.

V České republice je vakcína také k dispozici, avšak žádná informační kampaň ministerstva zdravotnictví neběží. Informovaní občané - především rodiče - zdravotníci - nechávají své dcery očkovat individuálně a soukromě: ovšem v Topolánkově České republice za toto očkování zaplatíte 10 000 Kč a ZDE "lze ho pořídit na splátky" :(. Julínkovo ministerstvo zdravotnictví prosazuje pouze screeningový program ZDE

25. 9. 2008

Formám účasti na kongresech a jejich evtl sponzorování jsem se na BL již věnoval ZDE.

Po poněkud směšném nápadu ministra Julínka jak zabránit uplácení lékařů kontrolou účetnictví farmaceutických firem a dnešním úvodníku pana Neffa plném zcela urážlivých prohlášení o hrabivosti lékařů, bych přece jenom něco k tématu chtěl dodat.

24. 9. 2008

Boris Johnson, nový konzervativní primátor Londýna, podpořil plány na vytvoření bezdrátového přístupu na internet (wifi) po celém Londýně. Umožní to Londýňanům používat internet prostřednictvím wifi zadarmo.

Johnson zveřejnil své plány v souvislosti s návrhem britského premiéra Gordona Browna poskytnout 300 milionů liber chudým rodinám v Británii, aby si mohly koupit počítače a broadbandový přístup k internetu - vědci totiž zjistili, že má-li rodina v domě internet, děti mají ve škole daleko lepší studijní výsledky.

Boris Johnson zdůraznil, že chce z Londýna vytvořit "město wifi". "Zastávám názor, že je přesvědčivý argument, že je nutno pomoci lidem, kteří nemají přístup k informační technologii. Musíme vytvořit město, kde se budete moci připojit na internet, kdekoliv budete. Funguje to v jiných částech světa, proč proboha ne tady?"

V současnosti poskytují firmy jako The Cloud přístup na internet prostřednictvím wifi na území celých měst v řadě evropských míst, včetně Amsterdamu, Stuttgartu a Londýna. Manchester a San Francisko patří k několika městů, které jednají o možnosti poskytovat přístup k internetu prostřednictvím wifi zcela zadarmo.

V Praze obdobný přístup selhal, neboť se komerční provozovatelé údajně obrátili se stížností na Evropskou unii a ta přístup na internet zdarma prý zakázala, protože by prý něco takového "poškozovalo soukromé podnikatele".

Zdroj v angličtině ZDE

25. 9. 2008

Chtěl bych reagovat na článek Jaroslava Polák, týkající se rozpočtu a úspor na učitelích a dalších zaměstnancích, píše Jaroslav Obermajer.

Vláda šetří na důchodcích, učitelech, hasičích, zdravotnících a mnoha dalších profesích a sami sobě daně a pojištění snižují.

Jen pan Topolánek s družkou paní Talmanovou ušetří letos na dani z příjmu, zdravotním a sociálním pojištěním, jak se dá snadno vypočítat, téměř půl milionu. To nám dávají opravdu krásný příklad. Navíc pan Topolánek si létá za naše peníze lyžovat do Alp letadlem pro více než sto osob zcela sám. Opravdu pak z jeho úst zní "přesvědčivě", když nám vysvětluje jak si střední třída "nabahnila" a že proto musí nyní souhlasit se snížením reálných mezd.

Navíc u důchodců není inflace 7,5 %, ale spíše někde okolo 20 %, počítáno podle jejich spotřebního koše. Zřejmě se naše "skvělá" vláda řídí pořekadlem "Dědeček a babička ujídaj nám chlebíčka".

Uvedl bych opačný postup u slavného amerického manažera Lee Iaccocy, který na stará kolena přešel od Forda do tehdy krachujícího Chryslera. Protože tento podnik na tom byl ekonomicky více než špatně, musel Lee Iacocca začít úspornými opatřeními. Platy dělníků snížil o 3 dolary na hodinu, ale předtím sám sobě stanovil pro prvý rok ROČNÍ plat ve výši pouhého jednoho dolaru (za celý rok!!!).

Když se ho ptali proč to učinil, když u Forda vydělával ročně více než milion dolarů odpověděl, že by byl nerad, kdyby mu kdokoliv ze zaměstnanců položil otázku "A co jsi obětoval ty, ty jeden grázle?". My ovšem takovouto otázku naší vládě můžeme položit bez sebemenších rozpaků.

25. 9. 2008

Stenozáznam jednání  k návrhu referenda k stavbě amerického radaru v Brdech v Poslanecké sněmovně dne   23.9.2008

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych navrhl zařazení nového bodu do pořadu dnešní schůze, a to tisku 490, kterým je Návrh skupiny poslanců na vydání ústavního referenda u umístění prvků zařízení protiraketové obrany Spojených států Amerických na území České republiky. V historii tohoto volebního období už návrh tohoto zákona byl dvakrát předložen, poprvé se tak stalo 30. 8. v roce 2006, a následně 25. 10. téhož roku byl tento tisk vrácen předkladateli. Podruhé byl tento tisk pod číslem 147 upraven a předložen 9. února 2007 Poslanecké sněmovně a 26. 10. v roce 2007 nebyl ve třetím čtení schválen. Současný tisk byl předložen poslancům této Sněmovny 15. dubna.

25. 9. 2008

Radar není víc než bota ve dveřích, která umožní rozšíření americké přítomnosti v ČR, kdykoli se to bude hodit.

Jistý čtenář mi poslal email, v němž píše:

"Co Vás to, probůh, pudí, abyste nás z daleké Kanady oblažoval svými příšernými bolševickými floskulemi? To by si nedovolily ani Haló noviny. Máte s touhle svou povahou nějaké kamarády? Měl byste si v dnešním Neviditelném psu přečíst článek Colleville sur Mer. Vlastně ne, stejně byste nic nepochopil..."

To je dost zajímavá reakce, která především svědčí o tom, že si její autor nedal práci s tím, aby si můj článek pořádně přečetl. Ostatně článek jsem psal s úmyslem poskytnout trochu osvěty právě takovým lidem jako on.

To, že se posluchači neuvěřitelně frázovitých projevů obou kandidátů jeví jako hlupáci je samozřejmě můj subjektivní názor podložený zkušeností z bývalého Československa. Zbytek mého článku již jen shrnuje informace z běžně dostupných zdrojů, jakými jsou například CNN a další hlavní televizní stanice v USA a jiné mainstreamové pramenů.

25. 9. 2008

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila výdaje na stavbu protiraketového štítu ve střední Evropě. Na výstavbu evropské části protiraketového systému zákon o vojenském rozpočtu na příští rok vyčleňuje 465,8 milionu dolarů, což je o 246,3 milionu méně, než požadovala vláda. Při projednávání návrhu rozpočtu ve výborech přitom doporučovali kongresmani škrty až o 370 milionů dolarů. Návrh rozpočtu požadoval kolem 200 milionů dolarů pro radar. Tolik ČTK.

ŠOK│ Redaktor České tiskové kanceláře z toho ovšem dovodil, že Kongres schválil peníze jak na rakety, tak i na český radar... Podle nej nejspíše kongresmani škrtli peníze na novou polní kuchyni...

ČTK: Americká Sněmovna reprezentantů schválila výdaje na radar a antirakety ZDE

25. 9. 2008

ŠOK│ "Čínský prezident Chu Ťin-tchao při telefonickém hovoru 22. 9. 2008 diskutoval se svým americkým protějškem Georgem W. Bushem o americké finanční situaci. Chu si přeje, aby opatření pro stabilizaci a zlepšování amerického finančního trhu dosáhla pozitivního pokroku a přispěla k stabilizaci mezinárodního finančního trhu."

Tolik se dá vyčíst z nezvykle stručného komuniké zveřejněného v čínském rozhlase. Nejzajímavější je ovšem poslední věta. "Chu dodal, že čínská strana je ochotna s americkou stranou usilovat o upevňování dialogu, komunikace a spolupráce. "

25. 9. 2008

Kuba jménem Hnutí nezúčastněných zemí prosadila v Radě OSN pro lidská práva v Ženevě rezoluci odsuzující hospodářské a obchodní sankce vyhlášené jednostranně jednou zemí proti jiné zemi. Rezoluce je zjevně namířená proti Spojeným státům, ačkoli v textu nejsou jmenovány. Rezoluci schválila většina 33 členských zemí rady proti 11 hlasům a třem zdržením. ... USA vyhlásili obchodní a finanční embargo vůči Kubě již v roce 1962, a to v důsledku krize, která vypukla kolem rozmístění sovětských jaderných raket na ostrově.

podrobnosti Lidové noviny ZDE

25. 9. 2008

Pan ing. Kalousek představil svoji verzi úsporného rozpočtu. Hned z úvodu je potřeba vyjít z faktu, že příjmovou část rozpočtu zásadně ovlivňuje populistická finanční reforma, a to zejména zavedení konceptu tzv. "rovné daně", byť mírně oslabené systémem diferencovaných slev. Právě populistický koncept rovné daně -- resp. očekávání snížení daní u části veřejnosti umožnilo tzv. "středopravé koalici" získat "většinu" ve sněmovně a "mandát" k provedení tohoto experimentu. Zastavím se jen u části tohoto daleko komplexnějšího problému, píše Jaroslav Polák.

25. 9. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

¨

V posledních dnech jsem občas vzpomínal na svůj pobyt v Japonsku a v Anglii, a to s údivem, že někteří ekonomové a politikové si zřejmě myslí, že se nynější le krize bankovního systému nedala předvídat. Já sám jsem se přece divil už delší dobu, že tahle bublina nepraskla dříve. Proč tomu tak je a o tom, na co se zapomnělo, něco v mé dnešní poznámce...

25. 9. 2008

Americká vláda ustoupila v rozhořčené kontroverzi ohledně multimilionových platů pro bankéře na Wall Street a souhlasila, že omezí příjmy bankovního managementu v institucích, které budou mít prospěch z jejího záchranného balíku v hodnotě 700 miliard dolarů.

25. 9. 2008

Světem otřásá krize USA. Skromně se o ní říká, že je to krize hypoteční. Ve skutečnosti je to ale krize daleko hlubší a dlouhodobější. Je to krize vzniklá z masivního předlužení, jak vnitřního tak zahraničního. Z toho jak Spojené státy už celá desetiletí žily a žijí na dluh a nad své poměry. Týká se tu všech: státu, lokálních orgánů, bank, podniků i obyvatelstva. Je to projev jejich ekonomického úpadku a ústupu ze slávy. Situace je např. už hrozivá pro celý automobilový průmysl, někdejší páteř americké ekonomiky, a zřejmě i pro stavebnictví podminované rizikovými hypotékami. V takových případech v desítkách států vždy s velkou razancí zasahoval Mezinárodní měnový fond, který dokázal dávat velice autoritativní doporučení co a jak má ta či ona země a její vláda dělat. V posledních .desetiletích třeba státům bývalého sovětského bloku (včetně ČR), Argentině nebo Mexiku. A byly to tvrdé až drastické rady, které bolely. Tak třeba obyvatelé Argentiny (nejen) se z nich nevzpamatovali dodnes.

25. 9. 2008

Bohatí bohatnou z chudých, z bohatých by nezbohatli. Vrána vráně oči nevyklove.

Jak vznikla hypotéční krize v USA? Tak, že na straně bohatých byl tak zoufalý přebytek peněz, že už nevěděli, co s nimi -- tak je začali půjčovat na úroky chudým. Chybička se vloudila.

Dejme tomu, že US proletář v boomu koupil lepenou dřevěnici z polystyrénu za jeden milion a od banky na ni dostal hypotéku devět set tisíc. Bídný proletář teď svou hypotéku nemůže splácet a banka by "jeho" dřevěnici mohla prodat už jen za šest set tisíc. Bance proto chybí tři sta tisíc doláčů střádalů -- to je pro banku tragédie.

25. 9. 2008

Podle zprávy americké organizace hájící lidská práva, Human Rights Watch, přes dvě třetiny vězňů zadržovaných na Guantanámu trpí mentálními problémy nebo jsou na pokraji duševního zhroucení a někteří si stěžují, že mají zrakové halucinace a slyší hlasy. Časopis New Yorkem v článku o mučení Chálida Šejka Mohameda psal, že řada vězňů se pokoušela o sebevraždu nárazem hlavy do stěn cel. Třem vězňům na Guantanámu se podařilo sebevraždu uskutečnit.

25. 9. 2008

3000 restaurací a kaváren ve Francii za posledního čtvrt roku zkrachovalo

Francouzi byli dosud proslulí tzv. kulturou civilizovaného stolování. Avšak nyní hrozí, že francouzskou tradici obědu v restauraci o třech chodech zlikviduje hospodářská krize, píše deník Guardian.

Su-25
25. 9. 2008

LVI│ Ruské vojenské vzdušné síly ztratily v průběhu ozbrojeného konfliktu v Gruzii sedm letadel, tvrdí ruský expert Said Aminov. „Podle posledních neoficiálních zpráv dokázala gruzínská protivzdušná obrana 8. srpna (první den války) sestřelit čtyři ruské letouny: tři Su-25 a jeden Tu-22M3,“ napsal Aminov ve svém článku, který byl 13. září publikován v časopisu Moscow Defense Brief.

Pozn. LVI: Su-25 je pancéřovaný bitevní letoun k přímé letecké podpoře a Tu-22M3 je dálkový bombardér používaný i k průzkumu; Moscow Defense Brief je prestižní, ale k ruské vojenské politice často ostře kritický časopis.

25. 9. 2008

Výsledkem války v Osetii bylo nejen shromáždění poměrně velkého množství vojenské techniky, ale i zjištění, odkud se do Gruzie přes embargo řady zemí zbraně dostaly. Největším importérem zbraní pro vládu Saakašviliho růžové revoluce byla kupodivu Juščenkova oranžová Ukrajina.

24. 9. 2008

Příprava na americké prezidentské volby je v podstatě několik měsíců trvajícím kabaretem, připomínajícím českou zkušenost s mávátky a transparenty za socialismu. Symboly jsou samozřejmě jiné a místo srpu a kladiva se vše odehrává před vlajkou s hvězdami a pruhy. Ale i tak se při pozorování amerického davu vtírá tristní myšlenka, že Američané těm frázím o vůdcovství a světlé budoucnosti hned za obzorem opravdu věří.

24. 9. 2008

Ruský premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medveděv dosáhli v září, po ozbrojeném konfliktu v Gruzii, rekordní popularity. Podle nezávislého střediska premiérovi vyjádřilo přízeň 88 % a prezidentovi 83 %. To je ovšem běžný, populistický jev po každé válce. Totéž se např. stalo Margaret Thatcherové po válce o Falklandské ostrovy. Chcete-li zvýšit popularitu, jděte do války! :) V Rusku k tomu přistupuje napravení dlouholetého komplexu méněcennosti.

Утро: Война подняла Медведева и Путина на новый уровень ZDE

24. 9. 2008

Vědci zaznamenali důkazy, že se už začal uvolňovat do atmosféry z mořského dna v Arktidě skleníkový plyn, který je dvacetkrát nebezpečnější než kysličník uhličitý.

Jak dochází k oteplování arktického regionu, obrovské množství metanu, uloženého na dně moří, probublává mořem k jeho povrchu.

K tomu též tento ruský zdroj ZDE

24. 9. 2008

Václav Bělohradský v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že politická kultura neměla v tomto kulturním prostoru podmínky pro to, aby se vůbec zrodila. V reakci na "povedenou" konspirační hru novinářů a s politiky ODS velmi trefně řekl, že žádný člověk zde za posledních sto let nepobíral důchod ve stejném státě, v jakém se narodil. To jistě postihlo všechny narozené ve dvacátém století, ale pravda je, že diskontinuita státního zřízení v česky mluvícím regionu je kromě vývoje umocněna různými zvraty, z nichž vycházely nové státní celky. A to měl taky Bělohradský, v reakci na mediální pochybnosti o "politické kultuře" kompromitace, diskreditace a likvidace, na mysli. Nezbývá dodat, že ani při trvání České republiky, které se nyní zdá být vcelku neohrožená, k vývoji toho, čemu se říká "politická kultura", jen tak nedojde.

22. 9. 2008

Trošičku "policejní" stát, aneb:

Netroufnu si ten jeden velmi dobře známý a nemálo u nedělních obědů sledovaný televizní pořad ani popsat, ani -- tím méně! -- kriticky hodnotit. Týden před tradičními lidovými neoslavami vzniku moderního československého státu (tedy 21. 9.) jako kdyby se s ošidnými otázkami veřejnosti (zastoupené V. Moravcem) necudně roztrhl pytel, v němž nebylo možno utajit nejen onu příslovečnou jehlu, ale ani byť bytelnější, leč také málem obdobně efemérní šídlo, o málem notoricky známém provazu oběšencově nemluvě.

22. 9. 2008

Statistiky dokazují, že oba čeští prezidenti jsou ve srovnání se svými komunistickými předchůdci skrblíky v nakládání s institutem milosti prezidenta republiky. Zatímco soudruzi prezidenti rozdávali milosti po stovkách a navíc hýřili amnestiemi, páni prezidenti vystačí s desítkami, a Václav Klaus dosud nikdy nevyužil práva vyhlásit amnestii. Platí to i v případě Václava Havla, kritizovaného za tzv. podivné milosti, ovšem Václav Klaus nakládá se svým právem milosti tak opatrně, že je povznesl -- obrazně řečeno -- až na úroveň "božské milosti".

11. 9. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 150 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V srpnu 2008 přispělo celkem 145 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 29 606.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.8. 2008 částku 221 857.95 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,422.96 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2008 Mezinárodní měnový fond jako mrtvý brouk? František  Nevařil
25. 9. 2008 Americká vláda donucena omezit platy bankéřů, jejichž banky bude zachraňovat   
25. 9. 2008 Koupí si Chu kus Ameriky?   
24. 9. 2008 Americký dolar bude zřejmě obětí sanace bank, kterou chce provést americká vláda   
24. 9. 2008 O prosazení nespravedlnosti, neboli Když dva spekulují a jen jeden bude zachráněn Uwe  Ladwig
23. 9. 2008 Americký plán na záchranu bank vyvolává pochybnosti   
22. 9. 2008 Finanční krize: Komu se dá věřit ?!? Ladislav  Žák
22. 9. 2008 Kapitalismus vždycky ví, jak problém vyřešit Milan  Kohout
22. 9. 2008 Udělá americká vláda sama bankrot?   
22. 9. 2008 Gordon Brown se chce zachránit globální iniciativou proti finanční krizi   

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Ruská armáda: kovářova kobyla chodí bosa?   
17. 9. 2008 Gruzie tvrdí, že Rusko vstoupilo s armádou do Jižní Osetie už před 8. srpnem   
16. 9. 2008 Západ připravuje novou konfrontaci s Ruskem   
12. 9. 2008 "Neférový" ruský tisk a Saakšviliho "ljubovnica" Alana Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Putin: Měli jsme si setřít krvavé hleny z tváře a sklonit hlavu?   
12. 9. 2008 Sarah Palinová by zaútočila vojensky proti Rusku   
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
12. 9. 2008 Saakašvili se už dostal pod tlak opozice. Zleva i zprava   
12. 9. 2008 Mráz neprišiel z Dušanbe Peter  Stupavský

Mexiko RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Castañeda jako poslední provokace CIA v Mexiku Štěpán  Kotrba
20. 8. 2007 Když za dobrodružstvím - tak do Mexika Miloš  Kaláb
21. 12. 2006 Mexiko má dvoch prezidentov Samuel  Kováč
16. 12. 2006 Kavan: Nikde v mezinárodním právu není zakotveno právo na "změnu režimu" vojenskou intervencí Jan  Kavan
12. 12. 2006 Paradigma o civilizaci jako velkém rozcestí Josef  Skála
27. 11. 2006 Mexiko: policejní represe posílily síť občanské společnosti Eva  Malířová
6. 11. 2006 Vzpoura v Mexiku Thomas  Franke
30. 10. 2006 Venezuela versus Guatemala: Kdo obsadí místo v Radě bezpečnosti OSN? Simone  Radačičová
15. 9. 2006 Mexiko: ústavní právo na odvolání vlády Eva  Malířová
13. 4. 2006 Latinská Amerika: Tok peněz od emigrantů živí domácí ekonomiku Michal  Giboda

Nezávislost Kosova RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2008 Nelze diktovat vyhnancům Bohumil  Kartous
4. 4. 2008 Výzva proti uznání Kosova   
18. 3. 2008 Kosovo "je součástí Srbska"   
10. 3. 2008 Proč je jednostranné uznání nezávislosti Kosova nezákonné Rajko  Doleček
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2008 Obětí Mnichova byla i Milada Horáková Miloslav  Štěrba
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil
15. 5. 2008 Sudetští Němci a lidský zmatek Leopold  Kyslinger
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Mnichov, tentokrát v Kosovu -- pokračování v dlouhodobé strategii Jaroslav  Foldyna
26. 10. 2007 Kdo v Brně zapomíná na oběti mnichovské dohody? Ivan  Sommer

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Čína RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2008 Potěší Vás to? Miloš  Dokulil
20. 8. 2008 Olympiáda a zdravý rozum Jan  Chmelarčík
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   
6. 8. 2008 K diskusi o Číně Boris  Cvek

Marihuana RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
16. 9. 2008 Tady nejste v hotelu   
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
15. 9. 2008 Také nastupujete do nemocnice na rekreaci a zároveň uspořit? Vladislav  Černík
15. 9. 2008 Dřívější smrt důchodců ulehčí státní kase   
12. 9. 2008 Zdravotní reforma Petr  Wagner
29. 8. 2008 Privátní zdravotní pojišťovny Petr  Wagner
18. 8. 2008 Zdravotnické reformy bez smlouvy s občany Martin  Gřeš
11. 8. 2008 Pronájem laboratoří ústeckého kraje Petr  Wagner
8. 8. 2008 Praktické zkušenosti s Kaiser Permanente Martin  Zbořil
29. 7. 2008 Zdravotnictví v ČR trpí plýtváním Petr  Wagner

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Zelení na cestě k politické bezvýznamnosti Miroslav  Pořízek
10. 9. 2008 Zelený triumvirát Martin J. Kadrman
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Michael  Marčák
7. 9. 2008 Normalizovaní Zelení Milan  Daniel
7. 9. 2008 "Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře..." Martin  Bursík
5. 9. 2008 Strana zelených: koho hodí přes palubu? Bursíka anebo své voliče? Martin  Gřeš
3. 9. 2008 Nervózní Bursík: beze mne se všechno zhroutí Milan  Daniel
29. 8. 2008 Koteckého zbožná přání v situaci, kdy Bůh není Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Radar -- bude Topolánkova vláda mlžit i nadále? Petr  Pokorný
13. 9. 2008 Ptejte se McCaina a Obamy na protiraketovou obranu Philip E. Coyle III.
12. 9. 2008 Důkazy k rozptýlení mlhy, která je soustavně vytvářena nad Brdy Milan  Hlobil, Štěpán Kotrba
10. 9. 2008 Radarové výsledky z ruky   
9. 9. 2008 Kvalitní výkon Reportérů ČT - bezděčně prokázané vládní lži Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska   
2. 9. 2008 Protiraketová obrana Izraele Stanislav  Kaucký
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2008 Kauza Bernard: Napsali jsme, že je politický turista, soud pravdivost tohoto názoru nepopřel Štěpán  Kotrba
23. 9. 2008 Televize Nova kopíruje Český rozhlas a jde jí to dobře Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Propouštění zaměstnanců v BBC vedlo k vzniku technických problémů ve vysílání   
9. 9. 2008 Radiožurnál drsně porušuje veřejnoprávní statut Českého rozhlasu Miloslav  Štěrba
9. 9. 2008 Anonymní avataři v digitální éře a Kroupova žurnalistická etika Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Exkluzivita, či jednostrannost Ivo  Šebestík
8. 9. 2008 ČT se nezajímá o knihu Boba Woodwarda, zajímá ji pouze názor jakéhosi politologa Štěpán  Kotrba
29. 8. 2008 RRTV pokutovala Novu za islamofobii   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba
25. 8. 2008 Srpnová noc - perfektně zvládnuté téma? František  Hájek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2008 Nord Stream: Putin zve po tvrdém vyjednávání Evropu k spoluúčasti   
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   
13. 9. 2008 Asijská podoba státem řízené demokracie Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Putin v Uzbekistánu plánuje plynovod, Cheney se snažil v Ázerbájdžánu, Krol u Turkmenů Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Ázerbajdžán nepodpořil Cheneyho - neobejde Rusko   
4. 9. 2008 The Times: Evropa prohrála strategickou hru o energie   
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka   
28. 8. 2008 Britská vláda energetickým firmám: Použijte své zisky na pomoc chudým zákazníkům   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 La Salette: Prognostické schopnosti Matky Boží Miloslav  Štěrba
19. 7. 2008 Papež se omluvil za sexuální zločiny katolického duchovenstva   
22. 4. 2008 Humanistický sen uprostřed křesťanské reality Štěpán  Kotrba
21. 4. 2008 Podíl na emancipačním úsilí ano, ale ne jako užiteční idioti Ivan Odilo Štampach
20. 4. 2008 Buduje si Paroubek v ČSSD křesťanskou kamarillu na svou podporu? Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Ptákoviny jako fundament civilizace   
12. 3. 2008 Římská církev dělá krok zpět do středověku Boris  Cvek
11. 3. 2008 Recyklujte, nebo přijdete do pekla, varuje Vatikán   
6. 2. 2008 Dohoda, nebo loupež tisíciletí? Ladislav  Háva
6. 2. 2008 Vatikán je otevřeně proti válce v Iráku Boris  Cvek

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2008 Ví česká vláda, komu chce poskytnout radarovou základnu? Mojmír  Babáček
24. 9. 2008 Dalš incident ve Vazíristánu: kdy dojde Pákistánu trpělivost?   
22. 9. 2008 Vel'ké hry malých mužov Peter  Vittek
16. 9. 2008 Pákistánští vojáci "stříleli" na Američany   
12. 9. 2008 Začarované kruhy Ladislav  Žák
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
12. 9. 2008 Jedenásty september: Ideologické vytváranie historickej diskontinuity Peter  Vittek
9. 9. 2008 USA provedly už třetí útok na území Pákistánu - tentokráte na madrásu   
27. 8. 2008 Tajná vězení CIA vyšetřuje polská prokuratura   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 9. 2008 Školy by měly víc studovat světovou literaturu Boris  Cvek
2. 9. 2008 Být učitelem Miriam  Prokešová
1. 9. 2008 Našim vzdělancům, aneb recyklace zaostalosti Ondřej  Hausenblas
25. 8. 2008 S učitelstvím to není tak jednoduché   
20. 8. 2008 Úroveň vysokoškolského studia určují studentky a studenti Milan  Šveřepa
19. 8. 2008 Jsou učitelé v koncích? Miriam  Prokešová
19. 8. 2008 Není pravda, že ve škole není disciplína   
19. 8. 2008 Jak mě pět let na vysoké škole nepřipravilo na kariéru učitelky   
19. 8. 2008 Učitelství je především řemeslo, na pedagogických fakultách se však nevyučuje Bohuslav  Sedláček
18. 8. 2008 Zatím ještě učím...   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2008 Ví česká vláda, komu chce poskytnout radarovou základnu? Mojmír  Babáček
25. 9. 2008 Kontrarozvědka: "Ruští špioni se snaží v ČR vyvolat odpor proti americkému radaru"   
25. 9. 2008 Iniciativa Ne základnám odmítá spojení se zpravodajskou činností Ruské federace   
12. 9. 2008 Obama pro radar Boris  Cvek
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
10. 9. 2008 Referendum jako jediný legitimní prostředek rozhodnutí o základně   
1. 9. 2008 Americká ochrana životů a majetku v praxi Ladislav  Žák
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný
26. 8. 2008 Špionážní družice USA sestřelena - otazníky zůstávají Stanislav  Kaucký
26. 8. 2008 NCADE: Systém k ničení balistických raket ve startové fázi Stanislav  Kaucký

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek