14. 8. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 8. 2008

Amerika splnila polské požadavky, které dosud odmítala

Polsko podepsalo předběžnou dohodu s USA o plánech na umístění části kontroverzního projektu protiraketové obrany na svém území, informuje společnost BBC.

Spojené státy umístí v Polsku 10 antiraket a Polsko za to dostane pomoc při modernizaci své protiletecké obrany.

Pozorovatelé podle BBC uvádějí, že dohoda zřejmě povede ke zvýšení napětí mezi USA a Ruskem, které americké plány na protiraketovou obranu odsoudilo.

14. 8. 2008

(Zvukový záběr:) "Ale já jsem neměla kam jít. Mám malé dítě. Zůstala jsem doma a hájila jsem své území hrdě. Ale oni nemuseli bojovat. Žádné války mezi bratry nebylo zapotřebí. Jsme všichni křesťané. Nikdo tohle nechce. Rozumíte mi? Nikdo!

Výroky generálplukovníka Uvarova z ruského ministerstva obrany konfrontoval pořad rozhlasu BBC World at One se svědectvím svého zpravodaje, který se ve čtvrtek v poledne nacházel na silnici mezi městy Gori a Tbilisi:

14. 8. 2008

Mluvčí ruského ministerstva obrany hovořil v BBC o situaci v Gruzii:

Je příměří, dohodnuté mezi Gruzií a Ruskem, myšleno vážně? Reportéři informují o tom, že ve čtvrtek bylo slyšet u města Gori výbuchy a sporadickou střelbu. A Rusové tvrdí, že správu předají Gruzíncům, teprve až bude obnoven pořádek. Pořad rozhlasu BBC vysílal v poledne ve čtvrtek rozhovor s mluvčím ruského ministerstva obrany, generálplukovníkem Nikojalem Uvarovem. Řekl v BBC toto:

Nikolaj Uvarov: Gori je hlavní gruzínskou vojenskou základnou. Když gruzínská armáda město Gori opustila, všechny zbraně, veškerá munice, množství vozidel, to všechno bylo zanecháno na místě. Bohužel, město Gori opustila i gruzínská policie. Stejně jako místní úřady. Takže když bylo vyhlášeno příměří, naše výzvědné jednotky s překvapením zjistily, že je celé město prázdné. To město nikdo nespravuje. Přesto, že je tam spousta civilistů.

14. 8. 2008

Spojené státy obvinily Rusko, že ničí letiště a další vojenskou infrastrukturu v Gruzii. Rusko vyjádřilo znepokojení nad americkým leteckým mostem, který směřuje do krizového regionu.

Nejmenovaný americký činitel sdělil kanceláři Associated Press, že Moskva záměrně usiluje o ochromení už tak vážně poškozené gruzínské armády. Z informací z místa konfliktu vyplývá, že se ruské jednotky zřejmě snaží zajistit, aby Gruzie už nikdy nemohla nikoho napadnout.

14. 8. 2008

Rusové jednoduše ochraňují etnickou menšinu, která si přeje se odtrhnout a vytvořit svůj vlastní stát. Musíme mít jasnější pravidla, pokud si nemyslíme, že tomu tak je. A já si nemyslím, že je to stejné, Kosovo a Osetie. Ale my musíme být schopni říct proč ne.

Americký právník, univerzitní odborník, profesor Philip Bobbitt, je bývalý poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Billa Clintona. Ve čtvrtečním vydání britského konzervativního týdeníku The Spectator Bobbitt argumentuje, že chování Ruska v Gruzii dokazuje, že existující globální instituce, jako je OSN, už nedostačují. Reportér rozhlasu BBC se ho zeptal, zda západní země měly konfrontaci mezi Ruskem a Gruzií předvídat.

Philip Bobbitt: Aniž bych chtěl obviňovat oběť a aniž bych zpochybňoval, že Rusko porušilo pravidla chování z doby po ukončení studené války, chci říci toto. Nezapomínejte, že Gruzínci usmrtili 15 ruských vojáků. Zranili 70 ruských vojáků. A možná zabili v jihoosetském hlavním městě až 1600 civilistů.

Takže jestli je pravda, že lidé na Západě přesvědčovali gruzínskou vládu, aby nezaútočila na Jižní Osetii, tak úplně překvapeni jsme tím útokem tedy nebyli.

14. 8. 2008

Světla a stíny rudé, část II.

V minulém textu jsem se snažil ukázat, proč komunismus nelze klást naroveň nacismu. Zatímco nacismus je podle mého názoru opravdu patologický a nepředstavuje žádnou konstruktivní odpověď na rozpory modernity, komunismus nelze jednoznačně odsoudit jako zlo, protože má úplně jiný vztah k novověké humanistické tradici, z níž vyrůstá i demokracie; za komunismem stojí staletí západní filosofie, za nacismem jen jakýsi pud. V nynějším textu chci už téma srovnávání s nacismem opustit a věnovat se samotnému fenoménu komunismu, abych konkrétněji ukázal jeho vztah k modernitě. Východiskem mi bude interpretační schéma převzaté a upravené z mé (dosud nepublikované) disertační práce, jejímž tématem byla právě modernost.

14. 8. 2008

Ve světle současného krvavého konfliktu mezi Ruskem a Gruzií vyvstává otázka rizik pro malé země plynoucích z jejich přílišné důvěry v mocnější spojence. Gruzie doplatila na své iluze o tom, že Velký Americký Bratr jí přispěchá na pomoc, kdykoliv bude v nouzi. Ale nebylo by na místě vysmívat se naivitě Gruzínců, protože i my bychom jednoho dne mohli ošklivě doplatit na naše radarové hrátky. Tahat čerta za ocas se nevyplácí a o ruském medvědovi je známo, že nemá smysl pro humor.

Je mi upřímně líto Gruzínců, kteří zaplatili životem za nezodpovědnou politiku své vlády. Je mi smutno při pomyšlení na desetitisíce běženců, kteří přišli o střechu nad hlavou a čeká je živoření v uprchlických táborech. Ale ať se nám to líbí nebo ne, Zakavkazí se nachází v ruské sféře vlivu, a bylo by bláhové předpokládat, že Rusko nezareaguje, pokud se tam pokusí prosadit jiná mocnost jako vůdčí politická síla. O to se již dlouho snaží Spojené státy, a nejenom v Gruzii.

Autorka je bývalá expertka Evropské komise, působící v zakavkazských republikách

13. 8. 2008

Ukončení bojů v Gruzii není konec války. Válka je dána samou podstatou kapitalistického systému. Z tohoto hlediska jsou boje na Kavkaze jen jedním za řady válek, které již proběhly a které nás ještě čekají. Není žádným tajemstvím, že se naše vláda aktivně zapojila do tohoto válečného šílenství. V gruzínském případě dodávkami zbraní a česká média propagandistickým štvaním. V mnoha dalších případech - Jugoslávie, Irák, Afghánistán atd. i jinak, a to například i souhlasem s výstavbou amerického vojenského radaru v Brdech.

13. 8. 2008

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch byla svědkem toho, jak jihoosetínští bojovníci plení příbytky etnických Gruzínců, a zaznamenala četné případy, kdy gruzínští vojáci zastrašovali etnické Osetínce.

Zpráva, kterou ve středu vydala respektovaná mezinárodní lidskoprávní organizace, je důležitým nezávislým potvrzením výroků obou znesvářených strana v rusko-gruzínském konfliktu, míní list Independent. Obě strany obvinily soupeře, že páchají válečné zločiny.

14. 8. 2008

Vážená redakce BL! Vehementně protestuji proti tomu že ve vašem dnešním materiálu "Věříme vám, věřte nám!" jsem označen jako "sovìtský okupant Sergej Magid".

Ve věku 19 roků jsem byl narukován do Sovětské armády jako občan SSSR a bez mého souhlasu poslán do "mírové mise" do Československa. Od svých 16 roků jsem zaujímal antikomunistický a antisovětský postoj, byl jsem souzen během své služby v Sovětské armádě jako "nepřítel lidu" (roku 1967) a byl jsem za rok poslán do ČSSR jen proto, že jsem byl radistou 1 třídy, který v té jednotce právě chyběl. Byl jsem od samého začátku proti jakékoli invazi do ČSSR, prožil jsem svůj osud jako peklo, celý svůj život (teď' je mi 61) zůstávám věrný právě československým ideálům 1968 roku, to znamená pro mne filosofie K.Kosíka, I.Svitáka, E.Goldstuckera a dalších velkých transformátorů "reálného socialismu" v humanismus s lidskou tváří.

14. 8. 2008

Internet Českého rozhlasu: Dosud neznámé materiály ze srpna 1968

Nová internetová stránka Českého rozhlasu se strohým názvem 1968 přináší exkluzivní materiály z doby okupace Československa vojsky pěti armád Varšavské smlouvy. Široká veřejnost si může poprvé poslechnout kompletní záznam vysílání Československého rozhlasu 21. srpna a 22. srpna 1968, prohlédnout si obsáhlou kolekci dosud neznámých fotografií, nebo si poslechnout vzpomínky sovětského okupanta. Některé části vysílání Československého rozhlasu během okupace jsou známé, ale v kompletní podobě se dochované pasáže objevují poprvé.

8. 8. 2008

Je to zvláštní věc. Lidi jsou zřejmě už natolik odolní vůči reklamě, že prostě nevidí, co vypadá třeba jen vzdáleně jako reklama. Už mi napsalo několik lidí s dotazem, kde máme v Britských listech dokumentaci zaznamenávající veřejnou debatu z r. 1968. Je to prosté: v pravém sloupci hlavní stránky máme grafický čtverec, odkazující na to, "O co šlo v r. 1968", kopíruji ho znovu k této glose. Protože to ale lidi považují za reklamu, nevidí ho.

Česká média (letošní rok, kdy je kulaté výročí, je snad trochu výjimkou) fungují nesmírně stereotypně. Na Pražské jaro r. 1968 vzpomínají jen při příležitosti invaze v srpnu toho roku. Takže podle nich: Nejprve došlo k "irelevantnímu" boji mezi dvě frakcemi KSČ, které národ vlastně ignoroval, a pak k drastické a nespravedlivé invazi vojsk Varšavského paktu. Sice je v tom tak trochu rozpor (proč by do Československa Rusové vpadli, když nešlo o nic), ale nevadí.

Hlavním problémem ovšem je, že dnešní česká média pomíjejí obrovskou občanskou aktivitu v roce 1968, která se projevovala především intenzivní veřejnou diskusí. Právě tato obrovská občanská aktivita je pro dnešek nesmírně důležitá, protože dnes už se k nadšení o nápravu společnosti nezmůže nikdo, všichni jsou jen otrávení a pasivní a "nemají čas" (jak dodává čtenář Pavel Sokol a pokračuje: "Moc dobře se to někomu hodí do krámu: Ťvy pracujte a my se už o vše postarámeť").

Tuto diskusi přinášíme v souboru digitalizovaných publikací, obsahujících nejdůležitější dokumenty z r. 1968 a dalšího období, který jsme připravili ve spolupráci s Československým dokumentačním střediskem Viléma Prečana, jemuž za pomoc děkujeme.

Čtěte, o čem se mluvilo za Pražského jara ZDE

14. 8. 2008

Už několikrát jsem říkal, že méně je někdy více. Názor senátora Tejnory o "vojenské agresi Ruska proti Gruzii" mezi tyto bláboly patří. To je tak, když se nevzdělanec dostane k moci. Škoda komentáře. Vysvětlivka je ale nutná.

Ruská vojska byla na území Gruzie od devadesátých let se statutem a odpovědností mírových sborů SNS a OSN (UNOMIG) na základě mezinárodních dohod: od roku 1992 v Jižní Osetii a od roku 1994 Abcházii. Tyto mezinárodní smlouvy jsou pramenem mezinárodního práva. Na základě dalších smluv má Rusko v Gruzii vojenské základny s exteritoriálním statutem. Proto je jejich zásah po útoku toho proamerického hlupáka Saakašviliho na Osetii naprosto v souladu s jejich mandátem a mezinárodním právem. Prostě a jednoduše: čekali, až se dočkali. Ševarnadze by jim tu radost nikdy neudělal. Na to je všechny až příliš dobře znal.

14. 8. 2008

Poznámka senátora Tejnory má hlubší význam

Přečetl jsem si článek Jana Neorala o korespondenci s panem senátorem Tejnorem, píše Petr Nachtmann.

Domnívám se, že zmínka pana senátora o "vojenské agresi Ruska proti Gruzii" je velmi relevantní.

Jak se můžeme dočíst i z mainstreamových zdrojů, v Gruzii byl instalován zajímavý hardware NATO, včetně radaru. Během válečných operací nyní Rusové tento ničí, ze země i ze vzduchu. Plánovaná americká základna v Brdech má ještě větší strategický význam, v případě krize by se Česká republika stala ještě lákavějším terčem. Je jasné, že letecký i pozemní útok na Českou republiku by byl velký průšvih. Tragické události v Gruzii ukazují, že Američané nechtějí nebo nemohou svému "spojenci" účinně pomoci.

14. 8. 2008

Britské zákony o pomluvě potlačují svobodu slova po světě. Bohatí byznysmeni a celebrity se stále častěji obracejí na britské soudy ve snaze umlčet své kritiky v zahraničí, konstatovala OSN.

Ve zprávě, vydané ve středu, kritizuje výbor OSN pro lidská práva tzv. "polmuvovou turistiku", kdy se zahraniční byznysmeni a podnikatelé stále častěji obracejí na soud v Londýně, kde žalují zahraniční vydavatele za pomoci zákonů o difamaci, které jsou velmi nakloněny žalobci. (Britské zákony o pomluvě však umožňují jen žaloby u civilních soudů, pomluva není stíhána jako "trestný čin" jako v ČR, pozn. red.)

14. 8. 2008

V ohlušující mediální kanonádě provázející kavkazské dobrodružství prezidenta Saakašviliho, jakož i v mediálním humbuku kolem otázky, zda se sluší či nesluší, aby "svobodný svět" využil (či snad zneužil?) konání letních olympijských her v Číně ke kritice tamního "totalitního režimu" (s nímž pěstuje čilé obchodní styky), téměř zanikly nepřehlédnutelné známky toho, že důsledky nadcházející světové ekonomické recese definitivně dorazily i do České republiky. Ještě že jsou tady Hospodářské noviny, jejichž zpravodajský server iHNed.cz nám ve dne v noci neúnavně přináší ty nejdůležitějších domácí i světové ekonomické události.

14. 8. 2008

Kdo stojí v pozadí této žumpy?

Redakce Britských listů, omylem jsem otevřel vaše stránky a musím se přiznat, netušil jsem, že se dostávám na stránky ultrabolševických bláznů, kteří zřejmě neví, co komunismus způsobil a nadále páchá ... Kdo stojí v pozadí této žumpy? Zajisté důstojníci KGB či Stb, kteří nikdy nepřestali podrývat, ničit, zastrašovat a ovlivňovat dění v demokraticky se vyvýjejícím (sic) regionu a nikdy se nesmíří s porážkou. Proto ta nenávist ke Gruzii, Israeli a především všem lidem, kteří vražedný komunismus zavrhli. V jednom vašem článku jsem se dočetl, že komunismus a fašismus nejsou stejné ideologie ... to je pravda. Komunismus je totiž mnohem horší, neboť fašismus je jeho součástí - viz Gruzie. Je mi z vás na blití ....., píše čtenář Roman Karel.

14. 8. 2008

Řekl to ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dodal: "Chápeme, že současný vztah mezi USA a Gruzií je pro Spojené státy speciálním projektem, ale jednoho dne si Spojené státy budou muset vybrat.

14. 8. 2008

Monitor Jana Paula:

Miriam Prokešová naznačila ve svém článku "Dětem chybí přirozená autorita" řadu témat. Zcela určitě se nedivím, cože nám to za děti chodí do našich škol a vyrůstá v našich rodinách. Ano, učitelé by měli být především lidští, měli by umět mít rádi, jedině pak mohou jít osobním příkladem a probouzet zájem. Myslím že rovnice je učitel -- žák, žák reaguje na svého učitele, "měří ho" vším, co se naučil v rodině a na učiteli záleží, jakou strategii zvolí.

14. 8. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Zda se opravdu, že se gruzínský prezident Michail Saakašvili přepočítal a nepomůže mu v budoucnosti asi, že nebyl první, kdo svému zdánlivému příteli dobře nerozuměl. O tom bych chtěl psát v téhle poznámce a navázat při tom na článek Štěpána Kotrby o strategických modelech a také na Boha, jemuž k mému překvapení děkoval Boris Cvek.

13. 8. 2008

Multinacionální společnosti provádějí experiment s přírodou, který "dopadá naprosto katastrofálně", varoval v otevřeném rozhovoru pro britský konzervativní deník Daily Telegraph korunní princ Charles.

Princ také vyjádřil obavu, že světu dojdou potraviny v důsledku škod, které vědci působí svým výzkumem půdě.

Spoléhat se na "gigantické korporace", že nám budou dodávat potraviny, uvedl, povede "k naprosté katastrofě".

14. 8. 2008

Vyslovil jsem v jednom projevu na demonstraci proti radaru (která se konala na Václavském náměstí) zamyšlení nad tím, proč jsou některým politikům názory občanů a jejich odpor proti radaru lhostejné. Řekl jsem, že buďto nás tito politici považují za hlupáky a domnívají se proto, že je zvolíme znovu - nebo vědí, že už pro své činy proti lidem zvoleni nebudou a pak jim mínění občanů může být, lidově řečeno, ukradeno.

13. 8. 2008

Okurková sezóna definitivně skončila se zahájením kontroverzní olympiády v Číně a vypuknutím konfliktu na Kavkaze. Tyto události nyní určují mediální tep. Nedávno přišla jihokorejská vládní komise v čele s historikem Kim Dong-choonem po dvouletém výzkumu s otřesným svědectvím o lidských jatkách, které proběhly především v létě roku 1950 na různých místech v Jižní Koreji. V průběhu vyšetřování byly lokalizovány hromadné hroby, v nichž se nacházelo nepřeberné množství ostatků zavražděných rolníků a levicových aktivistů. Konzervativní odhady hovoří o nejméně 100.000 zavražděných osob, ale skutečný počet mrtvých může odpovídat dvojnásobku, ba trojnásobku. Za těmito masakry stála jihokorejská diktatura, a to s přímou i nepřímou účastí Washingtonu.

13. 8. 2008

Mladofrontovský reportér Viliam Buchert obšťastnil své domácí nevěřící Tomáše. Na služební cestě v Číně pátral po osudech tamních prvotních křesťanů, aby nám to mohl sdělit. Zjistil, že nejsou házeni lvům, ani jinak vybíjeni, ba se množí ku prospěchu komunistického režimu. Už je jich na 130 miliónů, sděluje výsledek sčítání jinak prý tajných křesťanů. Pramen svých informací neuvádí. Nevadí. Jde o víru, proto věřme.

14. 8. 2008

pokus o vzpomínku na Jan Sterna

Štěpán Kotrba, Michel Fleischmann

Byl to brácha, ten nejstarší. Hrál na ukulele, na trubku, na piano. Hrál jazz a V+W. Zpíval i písničky z gulagů. Ve Francii pak Georgese Brassense. Táta Ivo ho přivedl k poesii. Říkal, že hudba a poesie dělají to, proč má vědecké úspěchy. Často se mi alespoň trochu snažil vysvětlit , co hledá. Vždy jsem pochopil jen to, že jde o hledání konce světa, konce hmoty. O to co se s hmotou děje - tedy jestli vůbec je. O to, že se energie z jádra dá vytvořit v malé kanceláři se sílou celého Temelína. O tom, že to spočítal a že experimentátoři jsou zděšeni, protože to funguje...

To tvrdí mediální podnikatel a majitel několika českých rádií Michel Fleischmann, bratr zemřelého světoznámého českého nukleárního fyzika Jana Sterna, který má 15. 8. 2008 pohřeb.

13. 8. 2008

Americká armáda tam bude distribuovat humanitární pomoc

Americký prezident Bush konstatoval v důrazném projevu ve středu odpoledne, že Spojené státy se budou přímo účastnit na gruzínském konfliktu. V rámci "solidarity s gruzínským lidem" řekl Bush, že Rusko musí ukončit veškeré vojenské akce a respektovat územní celistvost Gruzie. Bush posílá Condoleezu Ricovou do Paříže a pak do Tbilisi a oznámil humanitární pomoc, kterou bude poskytovat americká armáda. Rusko trvá na tom, že jeho intervence v Jižní Osetii byla humanitární zásah, avšak zatímco se Evropská unie nedokáže shodnout ohledně toho, kdo nese vinu za tuto krizi, Amerika zjevně stoprocentně podporuje prezidenta Saakašviliho, konstatuje pořad televize BBC Newsnight v avízu svého dnešního večerního pořadu ZDE

Další informace v angličtině ZDE

13. 8. 2008

USA a EU požadovaly ve středu, aby urovnání konfliktu v Gruzii bylo založeno na uznání gruzínské územní celistvosti. Rusko to odmítlo. Uvedlo, že nepřijme tuto formulaci pro plán na příměřím, které vyjednali Francouzi a který byl dohodnut v Moskvě a v Tbilisi.

Sergej Ivanov, náměstek ruského premiéra, opakovaně odmítl uznat právo Gruzie ovládat celé své území.

14. 8. 2008

Pokračování diskuse o Solženicynovi, Rusku a komunismu

Pavel Janíčko v článku "Několik poznámek k Solženicynovi a 'ruské'duši", kterým reaguje na mou "Vlast a ruská duše? Deník Právo něljubit", vyjadřuje svůj pohled na budování socialismu v Rusku. Aniž bych se chtěl stavět do role arbitra historie, obávám se, že ten jeho pohled je sám z velké míry spíše přáním než skutečností. Že vyjadřuje především víru Pavla Janíčka, v níž historická skutečnost a její účastníci sehrávají roli tak trochu pasivních komparsistů.

13. 8. 2008
Hana Tomšů

Spisovatel Michal Šanda je mimo úzké literární kruhy téměř neznámý. Přesto se vyplatí věnovat mu pár minut pozornosti. Jeho knihy jsou totiž v rámci současné české prózy ojedinělé. Šanda se nesnaží mermomocí "prorazit", nepíše o palčivosti současného světa a nepokouší se napsat román, který zboří domeček z ohmataných karet, v němž současná česká literatura sídlí. Píše si, co chce a jak chce. Jeho nová, pohádková kniha Merekvice (Dybbuk 2008) je hravá a zábavná. Žije si ve své vsi, kde se na uznání mudrců, dychtících po hlubokých otázkách vyplazuje jazyk.

13. 8. 2008

Přečetl jsem si knihu "The Twelve Little Cakes" od Dominiky Dery, jakož i oslavnou recenzi na ní od Michaela Volného.

Nejsem ani součástí literárního (ani jakéhokoliv jiného) establishmentu, nejsem ani "starým bolševikem", ani sympatizantem "pseudopravicové kulturní elity", což jsou skupiny, které by měly mít podle pana Volného s přijetím knížky problém. Podobně jako on (i autorka knihy Dery) jsem dobu normalizace zažil v dětství (ročník 1975). Přesto bych byl ke knize kritičtější.

13. 8. 2008

Performance

Co oddaný stoupenec státotvorné politiky ODS a horlivý příznivec regulačních poplatků ve zdravotnictví jsem se zhrozil, když ostravský hejtman Evžen Tošenovský v pátek 8. srpna 2008 ohlásil, že oběti železniční nehody v blízké Studénce nebudou platit nemocniční regulační poplatky. Hejtman tím zradil stranické ideály a projevil se jako kryptokomunista.

Statečný muž nezaváhá tváří v tvář menšímu neštěstí a ve svém úsilí vytrvá! Nesníží se zbaběle k projevům sentimentální "lidskosti", kýčovitého "soucitu" a falešné totalitární solidarity.

13. 8. 2008

Úmyslné pokusy ruské vlády přehánět počet osob, usmrcených v Jižní Osetii, vyvolávají mstu proti gruzínským vesničanům v tomto vzbouřeneckém regionu, tvrdila ve středu organizace Human Rights Watch.

Anna Neistatová z HRW, která stojí v čele týmu vyšetřujícího humanitární škody v Jižní Osetii, sdělila listu Guardian, že ruské odhady 2000 mrtvých v konfliktu jsou "podezřelé". "Naše zjištění v žádném případě nepotvrzují ruské údaje. Naopak z nich, jak se zdá, vyplývá, že ty počty jsou přehnané."

13. 8. 2008

Léčí si Schwarzenberg špatné svědomí?

Z pražského kbelského letiště ráno odletěl armádní speciál s humanitární pomocí pro Gruzii. Na palubě je zdravotnický materiál, krev a krevní plazma. Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg v pondělí rozhodl o uvolnění finančních prostředků na humanitární pomoc do výše pěti milionů korun. (To tedy moc nedal, pozn. red.)

Informace: iDnes.

K tomu: Karel Dolejší, "Válka na Kavkaze a ostudná role České republiky"

"Novinky: Zbraně dovezené z Česka do Gruzie zabíjely v Osetii"

13. 8. 2008

Události minulého týdne v Jižní Osetii byly šokující pro každého. Je to pro nás pro všechny varování, napsal v deníku Washington Post Michail Gorbačov, nositel Nobelovy ceny míru a poslední prezident Sovětského svazu, který začátkem devadesátých let "zrušil" v Rusku komunismus.

Cchinvali
13. 8. 2008

Česko, jindy tak přehorlivé, mlčí.

8.8.2008 v 00:53 hodin místního času zahájila gruzínská vojska odstřelování spícího jihoosetského hlavního města a jeho civilních obyvatel. Nikoliv palbu na legitimní vojenské cíle, ale palbu na v panelácích spící občany "vlastní země". Fakticky občanskou válku. Tento překvapivý útok raketometů české výroby RM-70 a houfnic české výroby ShKH vz.77 Dana znamenal likvidaci Cchinvali a masakr civilního obyvatelstva. Dle odhadů zemřelo jen v Cchinvali 1500-2000 civilistů a o počtu nezvěstných, kteří zůstali pohřbeni v troskách, se spekuluje. Pak následoval útok gruzínských tanků a obsazení trosek gruzínskou armádou. Promyšlený masakr, jehož plánování nemohlo zůstat utajeno před americkými a izraelskými vojenskými poradci gruzínské vlády. Počet běženců, kteří uprchli z města, jde do desetitisíců.

13. 8. 2008

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BLPrůběžně se objevuje celá řada studií, které zpochybňují funkčnost a účinnost amerického systému protiraketové obrany, zejména „velkých“ antiraket GBI (Ground Based Interceptor). Hlavním terčem kritiky je paradoxně právě to, co bylo původně vydáváno za hlavní výhodu a důkaz technologického pokroku, totiž ničení útočících balistických raket (popř. jejich hlavic) kinetickou energií vzniklou při přímém kontaktním zásahu obranného tělesa, zatímco všechny antirakety vyvinuté za studené války měly jaderné hlavice.

Platí to pro americké protiraketové střely Nike-Zeus, Spartan a Sprint podobně jako pro sovětské obranné komplety A-35 Aldan a A-135 Baton; druhý jmenovaný je dosud funkční a chrání Moskvu. Současná podoba amerického protiraketového deštníku zahrnuje čtyři typy řízených střel, a sice typy GBI a RIM-161 Standard SM-3 určené pro zasažení balistické rakety či její hlavice ve střední fázi letu a střely THAAD a Patriot PAC-3 pro napadení v závěrečném (sestupném) úseku.

Radar v Brdech: základ rozbití Evropy nebo základ bezpečnosti Evropy - Klíčové argumenty TÉMA BL

13. 8. 2008

Chápu, že přístup českých médií může Britské listy motivovat k tomu ukázat opačné stanovisko - a souhlasím s tím, že Gruzie se nezachovala rozumně a ruskou odpověď vyprovokovala. Proč se to stalo, nevím a nechci o tom spekulovat.

Operační stanoviště na USS Lake Erie. Foto Defense Link
13. 8. 2008

Americký protiraketový systém GMD, na němž by se Česká republika měla podílet radarem v Brdech, vyžaduje ke své plné funkci senzory na oběžné dráze.

To je již poměrně dobře známo. Jestliže nejzranitelnější pozemní částí systému jsou stacionární radiolokační prostředky, z jejichž samotné existence již logicky plyne nutnost komplexního řešení jejich obrany, s dosud vyvíjeným satelitním infračerveným systémem (Space-Based Infrared System, SBIRS -- podrobně viz ATM 11/2006) se to má úplně stejně. Družice na oběžné dráze jednoduše není možno skrýt, jsou případným protivníkem snadno zaměřitelné -- a v té míře, v jaké by vyvinul prostředky proti nim, také poměrně jednoduše zničitelné.

◄ Operační stanoviště na USS Lake Erie. Foto Defense Link
21. února 2008 raketa SM-3 odpálená z tohoto plavidla úspěšně zasáhla nefunkční družici NRO L-21 ve výšce asi 247 km nad Tichým oceánem.

13. 8. 2008

ANALÝZA

Zatímco česká veřejnost je stále rozdělena v reakci na otázku, zda radar v Brdech ano či ne, vývoj jednotlivých komponentů amerického systému protiraketové obrany pokračuje šíleným tempem dál. Mimořádná technologická náročnost je důvodem toho, že se potýká s desítkami, možná stovkami dílčích problémů. Příčinou některých z nich je skutečnost, že testy se uskutečňují ve "skleníkových" podmínkách, na míle vzdálených reálné hrozbě. Není divu, že jsou často předmětem vášnivých diskusí i cílem kritiky.

Výhrady se týkají například následujících oblastí:

  • vysoké náklady na výzkum, vývoj, výrobu prvků a výstavbu systému
  • funkčnost, citlivost, spolehlivost a celosvětové spojité pokrytí kosmického systému včasné výstrahy před odpálením balistických raket
  • schopnost rozeznat skutečné bojová hlavice od klamných a odolnost proti elektronickému rušení, klamání a maskování
  • praktické využití vícenásobného prostředku ničení MKV pro rozšíření kapacitních možností antiraket
  • hrozba ztráty nadvlády v kosmu
9. 8. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 180 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V červenci 2008 přispělo celkem 185 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 40 916.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.7. 2008 částku 231 190.15 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,400.18 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2008 Saakašvili a hra hráčů, neboli Zdánlivé nedorozumění mocného přítele a hru znajícího nepřítele Uwe  Ladwig
14. 8. 2008 Rusko: Amerika si bude muset vybrat, zda chce dobré styky s Gruzií, nebo s Ruskem   
14. 8. 2008 Nevzdělanci u moci Štěpán  Kotrba
14. 8. 2008 "V Gruzi nebojujeme"   
14. 8. 2008 Prosazování vlivu ve sporné zóně - před měsícem ještě nanečisto Štěpán  Kotrba
14. 8. 2008 USA a Rusko vedou navzájem ohledně konfliktu v Gruzii slovní válku   
14. 8. 2008 BBC cituje Gruzínku z města Gori: Proč bojovali? Nikdo tohle nechce!   
14. 8. 2008 Americký profesor a právník: Musíme usilovat o konsensus s Ruskem a Čínou   
13. 8. 2008 Další rozporné zprávy z Gruzie   
13. 8. 2008 Gruzie: Obě strany zastrašují civilní obyvatelstvo   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík
26. 4. 2007 Prohlášení k hrozící změně zákona o pobytu cizinců a zákona o azylu   

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
3. 8. 2008 Letní filmová škola Uherské Hradiště: Konečné ohlédnutí Jan  Čulík
2. 8. 2008 Tenkrát I: Robert Sedláček a jeho pokus zmapovat po deseti letech pád komunismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Jak dnes prezentovat politický útlak za stalinismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Krávy zpochybňují hrdinství Hana  Tomšů
1. 8. 2008 Podporují nekriticky Britské listy svrženého šéfa LFŠ Jiřího Králíka? Jan  Čulík
31. 7. 2008 Veit Helmer: Naděje pro inteligentní filmové diváky Hana  Tomšů
30. 7. 2008 Občan Havel: Kouteckého nasládlá propaganda, kterou měla naštěstí rozum odmítnout i Česká televize Jan  Čulík
30. 7. 2008 Opojné Jahodové víno Jan  Čulík
30. 7. 2008 Organizační diletantismus na letošní LFŠ Jan  Čulík
30. 7. 2008 Jiří Králík: Nechci vyvolávat konflikty Jiří  Králík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2008 Pronájem laboratoří ústeckého kraje Petr  Wagner
8. 8. 2008 Praktické zkušenosti s Kaiser Permanente Martin  Zbořil
29. 7. 2008 Zdravotnictví v ČR trpí plýtváním Petr  Wagner
28. 7. 2008 Sedm pohledů na české zdravotnictví   
22. 7. 2008 Euthanásie Petr  Wagner
21. 7. 2008 Úspory ministerstva zdravotnictví Jan  Mertl
10. 7. 2008 Klystýr, nebo kůrovec? Hynek  Hlavenka
4. 7. 2008 Obchod ve zdravotnictví a autentická solidarita Tomáš  Munzi
4. 7. 2008 Jak je to s tou "falešnou solidaritou?"   
4. 7. 2008 Nejde o konflikt mezi falešnou a skutečnou solidaritou, ale o konflikt mezi lékařskou etikou a neoliberální ekonomickou ideologií Vladimír  Línek

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Evropa šéfů Burkhard  Hirsch
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   

Čína RSS 2.0      Historie >
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   
6. 8. 2008 K diskusi o Číně Boris  Cvek
24. 7. 2008 Čína "povolí politické protesty během Olympijských her"   
22. 7. 2008 Pozemská bída národní hudby Jan  Chmelarčík

Zelení RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   
10. 7. 2008 Bursíka odvolejte, ve vládě zůstaňte Václav  Hála
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
13. 8. 2008 Americký systém protiraketové obrany: Vliv nových technologií od počátku roku 2008 Stanislav  Kaucký
13. 8. 2008 Budou pro americké antirakety k dispozici i nukleární hlavice? Lukáš  Visingr
13. 8. 2008 Hvězdné války II: Pokračování protiraketové obrany jinými prostředky Karel  Dolejší
12. 8. 2008 Plášť čaroděje Rumburaka pro vojenské použití   
8. 8. 2008 Ani profesor fyziky nezpochybní fyzikální jevy Milan  Hlobil
7. 8. 2008 Svodka z veřejně přístupných zdrojů jako memorandum vlády Sněmovně Štěpán  Kotrba
4. 8. 2008 O americkém radaru v Brdech pochybuje další odborník Univerzity obrany   
4. 8. 2008 Nic není bez rizika, aneb několik poznámek k radaru v Brdech Vladimír  Schejbal
30. 7. 2008 Sledovali jsme skutečný test! Opravdu? Stanislav  Kaucký
30. 7. 2008 Dotaz dalšímu "vládnímu expertovi", proděkanovi FEL ČVUT Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
12. 8. 2008 Ropný zlom není mediální masáží Jindřich  Kalous
11. 8. 2008 Ropné důvody jihoosetinské války Štěpán  Kotrba
9. 8. 2008 Ropné pozadí rusko-gruzínského konfliktu? Jindřich  Kalous
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?   
23. 7. 2008 Jak ušetřit benzín   
21. 7. 2008 Jak si poradíme bez fosilních paliv?   
30. 6. 2008 Ropná krize jako příležitost Jan  Sova
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
19. 7. 2008 Papež se omluvil za sexuální zločiny katolického duchovenstva   
22. 4. 2008 Humanistický sen uprostřed křesťanské reality Štěpán  Kotrba
21. 4. 2008 Podíl na emancipačním úsilí ano, ale ne jako užiteční idioti Ivan Odilo Štampach
20. 4. 2008 Buduje si Paroubek v ČSSD křesťanskou kamarillu na svou podporu? Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Ptákoviny jako fundament civilizace   
12. 3. 2008 Římská církev dělá krok zpět do středověku Boris  Cvek
11. 3. 2008 Recyklujte, nebo přijdete do pekla, varuje Vatikán   
6. 2. 2008 Dohoda, nebo loupež tisíciletí? Ladislav  Háva
6. 2. 2008 Vatikán je otevřeně proti válce v Iráku Boris  Cvek
6. 2. 2008 Nepochopení Boris  Cvek

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2008 Bin Ladinův řidič Hamdan dostal pět a půl roku   
4. 8. 2008 Immanuel Wallerstein: Afghánistán: prezident Obama může najet na mělčinu Immanuel  Wallerstein
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?   
23. 7. 2008 Immanuel Wallerstein: Zabrala v Iráku "vlna"? Immanuel  Wallerstein
22. 7. 2008 Historie se opakuje Petr  Nachtmann
15. 7. 2008 BBC: Spojené státy utrpěly v Afghánistánu těžké ztráty   
15. 7. 2008 Bush plánuje urychlit stahování amerických vojsk z Iráku, aby pomohl Johnu McCainovi vyhrát volby   
14. 7. 2008 Americké volby: Obama plánuje poslat dalších 10 000 vojáků do Afghánistánu   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Památce dejvických MacGyverů Štěpán  Kotrba

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2008 Dětem chybí iniciace, protože nejsou autority, které by ji zprostředkovaly Jan  Paul
11. 8. 2008 Dětem chybí přirozená autorita Miriam  Prokešová
5. 8. 2008 Vypráskat ze škol i učitelky Pavel  Táborský
2. 8. 2008 Chybí Úmluva o právech učitelů a povinnostech žáků a jejich rodičů Štěpán  Kotrba
23. 7. 2008 Hospodářská krize na obzoru, aneb Výhoda poklesu porodnosti a chybějícího vzdělání Uwe  Ladwig
22. 7. 2008 Výuka angličtiny na VŠ jako kladivo na čarodějnice Jiří  Beránek
4. 7. 2008 Demokracie ve školství, neboli Kvalita není jen nutná, mělo by ji také být možné prosadit Uwe  Ladwig
3. 7. 2008 Liška: Za poslední ročník mateřské školky povinně plaťte, aneb jak zezelenat zděšením Anna  Čurdová
2. 7. 2008 Národ Gátorů: Jak vypadá americký model "univerzity-firmy" Greg  Evans
30. 6. 2008 Inteligenci do škol Ondřej  Hausenblas

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2008 Americký profesor a právník: Musíme usilovat o konsensus s Ruskem a Čínou   
14. 8. 2008 Polsko a USA podepsaly předběžnou dohodu o protiraketové obraně   
8. 8. 2008 Brdská letní idyla. Jaro se přehouplo do léta a radarová lobby se konečně dočkala. Pavel  Čámský
8. 8. 2008 Ani profesor fyziky nezpochybní fyzikální jevy Milan  Hlobil
7. 8. 2008 Svodka z veřejně přístupných zdrojů jako memorandum vlády Sněmovně Štěpán  Kotrba
5. 8. 2008 Nězavisimoje vojennoje obozrenie: Ruští generálové jsou nespokojeni s reakcemi politiků na počínání USA a NATO Karel  Dolejší
4. 8. 2008 O americkém radaru v Brdech pochybuje další odborník Univerzity obrany   
4. 8. 2008 Nic není bez rizika, aneb několik poznámek k radaru v Brdech Vladimír  Schejbal
1. 8. 2008 Cesta do Ameriky tam a zase zpátky - ale jen pro někoho   
30. 7. 2008 Vliv amerického radaru v Brdech na zdraví lidí Milan  Hlobil

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek
9. 7. 2008 Jdi a otevři dveře...aspoň průvan bude   
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc