29. 8. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 8. 2008

ŠOK│ Zásilky surové ropy a přírodní plynu z Mexického zálivu prudce klesly. Důvodem výpadku je avízo, že hurikán Gustav posílil na bouři kategorie 4 na Saffirově-Simpsonově bouřkové škále (rychlost větru až 240 km/hod) a nabral kurz do oblasti Louisiany s tím, že by měl dosáhnout New Orleansu do dvou dnů.

Valero Energy a Shell snižují výkon rafinérských provozů. BP, Exxon Mobil a Shell stěhují zaměstnance z plošin na pevninu a uzavírají veškerou produkci. Podle Associated Press 77 procent produkce ropy a 37 procent produkce plynu v Mexickém zálivu je uzavřeno. Největší americký ropný terminál Louisiana Oil Port je od včerejšího rána uzavřen. National Hurricane Center vydal varování, že Gustav je extrémně nebezpečná bouře, která může dosáhnout stupně 5 do 24 hodin. Doposud existovaly pouze tři bouře kategorie 5 : Andrew v roce 1992, Camille v roce 1969 a hurikán Labor Day v roce 1935. Prezident Bush vyhlásil v Louisianě a v Texasu před příchodem hurikánu výjimečný stav .

30. 8. 2008

Zdůvodňuje ho ruskou hrozbou, spíše se však snaží ztížit americkou podporu opozici

KD - Server Civil Georgia v pátek v noci přinesl zprávu o plánu gruzínského prezidenta na přijetí "vlasteneckého zákona", který by měl zabezpečit vládu před svržením v důsledku vnějšího zásahu. Zákon, jenž prezident zatím nepředložil, by údajně neměl omezovat občanské a politické svobody, ale zajistit kontrolu vlády nad financováním politických stran.

Vzhledem k tomu, že v tomtéž vystoupení v televizi Rustavi 2 Saakašvili současně pochválil opozici za podporu během války s Ruskem, jsou jeho údajné obavy z vlivu Moskvy na gruzínskou politickou scénu dosti nevěrohodné. Mnohem spíše se dá předpokládat, že zamýšlený zákon je ve skutečnosti namířen proti snahám USA podpořit opozici, Saakašviliho vyměnit a krizi v Gruzii disponující přijatelnější hlavou státu pak postupně uklidnit.

30. 8. 2008

KD -- Podle informací získaných redakcí německého týdeníku Spiegel Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) před pondělním summitem EU upozorňuje, že gruzínské vedení samo zavinilo válku s Ruskem.

Zprávy získané od vojenských pozorovatelů OBSE na Kavkaze a několika vládních zdrojů v Berlíně tvrdí, že vojenský útok proti Jižní Osetii byl intenzívně připravován a že začal dříve, než ruské tankové jednotky vstoupily Rokským tunelem na území separatistické republiky. Zprávy také hovoří o možných gruzínských válečných zločinech. Pozorovatelé OBSE tvrdí, že gruzínské vedení nařídilo útok v době, kdy jihoosetští civilisté spali.

29. 8. 2008

KD - Alexandr Chramčichin, vedoucí analytického oddělení ruského Institutu politických a vojenských analýz, si v situaci, kdy se ruské imperiální sebevědomí v několika dnech zvedlo z nuly téměř k nekonečnu, zachoval chladnou hlavu. Jeho příspěvek pro Nězavisimoje vojennoje obozrenie (NVO) ovšem zčásti navazuje na mnohaměsíční debaty v uvedeném periodiku, takže zde pouze přetlumočím pasáže zajímavé i pro českého čtenáře.

Michael Marčák: Jsou to skvělí žoldnéři, dal bych jim jedničku, snad jedna minus.
31. 8. 2008

29. 8. 2008

Rusko by mělo vyšetřovat a stíhat zločiny

KD│ Human Rights Watch v dopise adresovaném mimořádnému summitu EU vyzvala Unii, aby se zabývala "zodpovědností za vážné porušování lidských práv a porušování mezinárodního humanitárního práva, jehož se dopustily všechny strany konfliktu". Již ve zprávě z 13. srpna HRW konstatovala, že "Síly obou válčících stran v konfliktu mezi Gruzií a Ruskem zřejmě zabíjely a zraňovaly civilisty nerozlišenými útoky... na města Gori a Cchinvali". Dnes ovšem informuje o násilí, k němuž podle předložených důkazů dochází v Jižní Osetii ještě řadu dnů po ukončení ozbrojeného nepřátelství. Ať už se těchto činů dopustil kdokoliv, ruská strana má nyní povinnost tato vážná obvinění vyšetřit a zahájit trestní stíhání pachatelů.

29. 8. 2008

První trhliny v protiruské jednotě Gruzie hněvivě odsuzují stoupenci proamerického prezidenta Saakašviliho jako "zradu", píše britský konzervativní deník Daily Telegraph.

Významný představitel gruzínské politické opozice argumentuje, že Saakašvili nese odpovědnost za to, že zatáhl Gruzii do války. "Nejenom Rusové, ale i Saakašvili je odpovědný za to, co se stalo," řekl Eka Beselia, trestní právník a šéf Sjednocené opozice.

29. 8. 2008

Městečko Tkviavi, první město nedaleko hranic s Jižní Osetií, které je skutečně v Gruzii, bylo svědkem útoku gruzínské armády proti Jižní Osetii, pak jeho obyvatelé viděli, jak gruzínská armáda utekla a nechala jejich městečko bez obrany. Zároveň z města uteklo i jeho mladé obyvatelstvo, obávalo se, co přijde. Zůstali jen staří a nemocní.

12.srpna vesnici bombardovala ruská letadla a zničila desítky domů. Po celý další týden přicházeli z Jižní Osetie loupeživé gangy. Teď se v městečku Tkviavi nic neděje.

Avšak tam, kde vládla původně zuřivost obyvatelstva proti "osetínským psům", kteří plenili a ničili jejich domovy, teď se hněv Gruzínců zaměřuje proti prezidentu Saakašvilimu. Ten jim podle jejich názoru způsobil tuto katastrofu, informuje deník Independent.

29. 8. 2008

KD │ Agentura RIA Novosti s odvoláním na náměstka gruzínského ministra zahraničí Grigola Vašadzeho oznámila, že Gruzie se po rezoluci přijaté parlamentem ve čtvrtek rozhodla přerušit diplomatické styky s Ruskou federací. Důvodem je uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie.

29. 8. 2008

Putinovo Rusko napadlo sousední zemi, anektovalo její území a částečně ji vojensky okupovalo. Chce svrhnout gruzínského prezidenta a změnit globální geopolitický pořádek. Zrušilo svůj podpis na příměří, které vyjednal francouzský prezident Nicholas Sarkozy a odmítlo svá opakovaná ujišťování o územní celistvosti Gruzie. A je to všechno naše vina, píše Filip Stevens v deníku Financial Times.

31. 8. 2008

Rusko zakázalo 19 americkým dovozním společnostem dovoz drůbežího masa do Ruska, řekl v rozhovoru pro CNN předseda vlády Ruské federace Vladimir Putin. Aćkoliv prohlašoval, že to není reakce na hrozby EU a USA "potrestat" ekonomicky Rusko, je jasné, že opět dojde k využití záminky. Rusko totiž hodlá postupně obnovit vlastní zemědělskou produkci a dosáhnout potravinové soběstačnosti. Ještě 29 zahraničním podnikům bude vydáno varování o nutnosti nápravy , se kterou nejsou spokojeni ruští kontroloři. "Máme svá vlastní pravidla. Chcete-li dodávat na náš trh, musíte se přizpůsobit našim pravidlům" - řekl Putin. A tím řekl vše.

29. 8. 2008

ANALÝZA V KONTEXTU GRUZÍNSKÉ KRIZE

Fedor Lukjanov
šéfredaktor časopisu Russia in Global Affairs, přeložil Rudolf Převrátil

Uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie daleko přesahuje rámec krize, která se rozvíjí od začátku srpna. Už nejde o Gruzii a jejího vůdce. Sázka se prudce zvýšila. Zdá se, že se Moskva rozhodla hrát vabank a vzít na sebe úlohu hrobaře zvláštního a v mnoha ohledech zvráceného systému mezinárodních vztahů, který se vytvořil ve světě začátkem druhého desetiletí po ukončení studené války.

Lze předpokládat několik důvodů, které přiměly Kreml tak prudce zostřit hru a vzdát se scénářů, které se posuzovaly ještě před týdnem.

31. 8. 2008

Ruská média citovala v pátek 29. srpna bývalého velitele ruské Černomořské flotily, admirála Eduarda Baltina, který pro agenturu RIA prohlásil: "Přes zdánlivou sílu námořní skupiny NATO v Černém moři to není uskupení k bitvě... Bylo-li by to nutné, stačila by jediná salva z raketového křižníku Moskva a dvě nebo tři střely doprovodných lodí a celá skupina NATO by byla zničena. Do dvaceti minut by byla hladina čistá." Baltin pak dodal, že šance na vojenskou konfrontaci mezi NATO a Ruska v oblasti Černého moře jsou zanedbatelné. "Nezaútočíme jako první, a oni se nebudou chovat jako lidé se sebevražednými sklony." Podle ruských vojenských zpravodajských zdrojů, válečné lodě NATO, které připluly do Černého moře, mají na palubě více než 100 střel Tomahawk a Harpoon.

RIA: Russia 'could destroy NATO ships in Black Sea within 20 minutes' ZDE

RIA 29. 8. 2008: Rusko-NATO: návrat k Velké hře ZDE

RIA 27. 8. 2008: Rusko říká, že počet lodí NATO v Černém moři roste ZDE
RIA 28. 8. 2008: NATO popírá vojenskou koncentraci v Černém moři ZDE
RIA 28. 8. 2008: Rusko zvyšuje bezpečnost na své námořní základny na Ukrajině ZDE
29. 8. 2008

Je zjevné, píše v deníku Times Nader Mousavizadeh, poradce generálního tajemníka OSN Kofiho Annana v letech 1997 - 2003, že Barack Obama, jako jediný z amerických politiků rozumí novým konturám globální politiky. Ví, že svět se nebude dělit podle jasných kategorií na demokracie a proti tomu na diktatury, ani nebude jako celek směřovat k západnímu modelu.

Obama ví, že vzniká svět fragmentů a částí - států, které budou navzájem stále izolovanější a budou vytvářet globální souostroví zájmů a hodnot a že v tomto světě budou apely na svobodu, demokracii a lidská práva muset soutěžit s úsilím o stabilitu, bezpečnost zdrojů a uplatňování státní moci.

28. 8. 2008

Události na Kavkaze signalizují obrat v mezinárodní politice, který každý rozumný pozorovatel přivítá

Je jasné, že skončila doba americké unipolární nadvlády - nový světový pořádek, o němž hovořil prezident Bush senior v posledních dnech existence Sovětského svazu r. 1991 už neexistuje. Dny, kdy jediná mocnost byla schopna rozkročit se nad světem jako kolos, vynucovat svou vůli na každém kontinentu, jíž se dokázala protivit jen lidová hnutí za národní nezávislost a izolované "zločinecké státy", tato éra nyní skončila. Spojené státy měly po dobu dvaceti let nad světem bezprecedentní globální moc, z níž se nikomu nemusely zodpovídat. Připsaly sobě a svým spojencům právo vojensky napadat a okupovat jiné země, nevzrušovalo je mezinárodní právo ani instituce a vtahovaly stále další a další státy na oběžnou dráhu své žravé vojenské aliance.

Nyní, s podporou svých petrodolarů, Rusko zastavilo tuto nezastavitelnou expanzi a prokázalo, že americké rozkazování neplatí na každém dvoře. A i když jde o regionální, nikoliv o globální výzvu, nové poučení, že americká moc není neomezená, už přijal celý svět, od střední Asie až po Latinskou Ameriku.

I nejsolipsističtější západní mysl musí přece přiznat, že je potřebné, aby v mezinárodních vztazích existovala rovnováha a jiné mocnosti, které dokáží omezit schopnost jediné mocnosti vnucovat svou vůli beztrestně celému světu.

Pokud existovaly nějaké pochybnosti, že se pravidla mezinárodní hry změnila navždy, události posledních dní je měly rozptýlit, míní Seumas Milne v deníku Guardian v brilantní analýze současné situace. V pondělí prezident Bush požadoval, aby vedoucí představitelé Ruska odmítli požadavek jejich parlamentu, aby byla uznána nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Do 24 hodin měl Bush reakci: prezident Medvěděv oznámil, že Rusko nezávislost obou sporných gruzínských teritorií uznává.

Ruský signál byl jasný: o výsledku války, kterou vyvolal útok Gruzie na Jižní Osetii dne 7. srpna, se jednat nebude - a nic, co titánové amerického impéria mohou říci či udělat, to nezmění. Poté vypadalo divadýlko, které sehrál v Kyjevě britský ministr zahraničí David Miliband, když požadoval vybudování "koalice proti ruské agresi", už jen hloupě.

Tajemník Gruzínské   bezpečnostní rady   Alexander Lomaia se dívá na dopad ruské rakety v  Gori, 80 km od Tbilisi,  16. srpna 2008
29. 8. 2008

MEDIÁLNÍ MANIPULACE

29. 8. 2008

Iniciativa Ne základnám reaguje tímto na "Dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zřízení radarové stanice protiraketové obrany Spojených států v České republice," neboli tzv. Hlavní smlouvu o radaru, podepsanou ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem a americkou ministryní zahraničních věcí Condoleezzou Rice 8. července 2008 v Praze.

28. 8. 2008

DOKUMENT NERADARU.CZ

Analýza nevýhod a nezákonných ustanovení Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zřízení radarové stanice protiraketové obrany Spojených států v České republice ze dne 8. 7. 2008

Tento dokument, zpracovaný právníky i vojenskými analytiky, představilo občanské sdružení Ne radaru veřejnosti včera. Britské listy vám přinášejí jeho plné znění, včetně mapy vojenského újezdu, z které je zřejmé, které jeho části hodlají zabrat Spojené státy pro svou radarovou stanici. Tato analýza má dvě části. V první se zabývá postupně vadami Dohody podle jednotlivých článků a ve druhé doplňuje, co v Dohodě chybí, respektive co by v ní mělo být obsaženo.

Obyčejné písmo jsou výňatky z Dohody, kurzívou je komentář autorů analýzy.

29. 8. 2008

PŘEHLED

Zdeněk Brousil, Štěpán Kotrba

Na titulní stránky novin se informace o bojích na hranicích Gruzie a Jižní Osetie dostaly zároveň s reportážemi ze zahájení olympijských her v Pekingu. Vývoj v Gruzii na několik dní olympiádu zcela zastínil. O tom, zda to náhodou nebylo zamýšleno opačně, můžeme spekulovat, stejně jako o mnohém jiném. Ostatně, říká se, že první obětí každého válečného konfliktu bývá pravda. Konflikt na Kavkaze, jakkoliv lokálně omezený, ale znamená přelom.

Nic na tom nezmění účelové hledání analogií, manipulace s fakty, případně zavírání očí. Rusko je zpět na mezinárodní scéně. Je vnitřně konsolidované a pevně zakotvené ve svém geopolitickém okruhu (o Šanghajské organizaci spolupráce jistě uslyšíme více, až přijde čas). A co víc, západ v podstatě ignoruje. Poznámce jednoho z ruských generálů, že i kdyby Gruzie byla v NATO, na věci by to nic neměnilo, se dá věřit. Vojenské vztahy se Severoatlantickou aliancí zmrazilo Rusko bez mrknutí oka, sankce nesankce. Západní svět, jehož se cítíme být součástí, takovéto jednoty v rozhodování dosáhne jen stěží.

29. 8. 2008

Experti na životní prostředí ruské Strany zelených v úmyslu, aby se provedla důkladná analýza škod na životním prostředí a aby bylo možné podat na Gruzii žalobu na vymáhání škod prostřednictvím Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), navštívili Jižní Osetii. Médiím to řekl v pátek náměstek předsedy Ruské strany zelených ("Зеленые") Alexander Belozerov.

29. 8. 2008

Ruský premiér Vladimír Putin se ve čtvrtek vyjádřil, že kavkazskou krizi začali Američané jako předvolební trik pro americké prezidentské volby. Putin argumentoval, že gruzínskou válku připravili ve Washingtonu ve snaze obnovit před americkými prezidentskými volbami ovzduší studené války, které by posílilo postavení konzervativního kandidáta Johna McCaina a zlikvidovalo naděje Baracka Obamy.

28. 8. 2008

ŠOK│ Podle jednozdrojové, z jiného zdroje doposud nepotvrzené informace z důvěryhodného zdroje Britských listů ruská armáda při vyčišťovacích operacích zaměřených na skladiště zbraní a technologie NATO na gruzínských vojenských základnách nezajala pouze 20 "silně ozbrojených" gruzínských "policistů" ve čtyřech amerických terénních vozidlech HMWWVa v jednom kamionu, vybavených sofistikovanými prostředky elektronické rozvědky, u vojenské základny v Senaki. Zajala prý též šest osob ve vojenských uniformách gruzínské armády, které jsou příslušníky amerických speciálních jednotek.

29. 8. 2008

Expert SPD na východní politiku Egon Bahr pracoval pro německou diplomacii dávno poté, co jeho země konečně přijala své rozměry a možnosti. Než k tomu dospěla, stálo to svět řadu malých a dvě velké války. Spolková republika dokonce i dnes, po připojení bývalé NDR, zůstává hospodářsky významnou regionální mocností nedisponující zvlášť velkými přírodními zdroji -- a v době, kdy se Sovětským svazem uzavírala Moskevskou smlouvu, byl její možný vliv na mezinárodní dění ještě podstatně menší.

Námitka Jana Rovenského, kterou Britské listy přinesly pod titulkem "Pánbůh s SPD", tvrdí, že se Egon Bahr v rozhovoru pro Deutsche Welle, komentujícím gruzínskou krizi, dopustil nepřijatelného zjednodušení.

29. 8. 2008

Opět jsme mohli, někteří večer jiní na internetu shlédnout duel zástupce ministerstva zdravotnictví a opozičního -- stínového ministra zdravotnictví. Téma bylo relativně z mého pohledu nosné. A sice vstup soukromých subjektů do zdravotního pojištění. Po selsku řečeno, jak řekl i dr. Rath, privatizace části daní. V tomto případě daně zdravotní. Jinými slovy povinný odvod dostane soukromý subjekt a ten s ním bude nakládat.

29. 8. 2008

tisková zpráva

Libertas Independent Agency o.s. (LIA) oznamuje, že místopředseda představenstva Lukáš Lhoťan obdržel od Rady pro rozhlasové a televizní vysíláni (RRTV) vyjádřeníi ve věci stížnosti na nepřesné a zkreslující zpravodajství TV NOVA v reportáži odvysílané dne 15 ledna 2008. Rada konkrétně sděluje:

29. 8. 2008

ŠOK│ Ve čtvrtek 28. srpna 2008, se předseda ČSSD Jiří Paroubek a stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek sešli se zástupci Hnutí DUHA. Předmětem jednání byla "neutěšená situace v oblasti odpadového hospodářství v ČR především ve vztahu k rezignaci ministra Martina Bursíka na plnění Plánu odpadového hospodářství ČR, který v roce 2003 schválila vláda ČSSD". "Pokud chceme prosadit jakoukoli legislativu, potřebujeme většinu, opravdu výraznou většinu hlasů ve Sněmovně, a proto debatujeme se všemi stranami. To je dlouhodobá strategie Hnutí Duha," osvětlit důvody dnešní schůzky s ČSSD Vojtěch Kotecký.

29. 8. 2008

Štěpán Kotrba píše o čtvrteční schůzce Hnutí DUHA se sociálními demokraty, kde jsme debatovali o podpoře pro recyklaci odpadu. V některých bodech bohužel došlo k dost závažným nedorozuměním.

29. 8. 2008

Lepší recyklace by se měla hlavně a prioritně týkat názorů ekologických aktivistů na politiku a politiky. Názor, že ekologické organizace se od Bursíkovy politiky odvracejí vyplývá z toho, že před volbami 2006 tytéž organizace až nekriticky podporovaly nikoliv všechny politické strany, prosazující ekologickou šetrnost ve svých programových materiálech, ale pouze Bursíkovy "Zelené". Bursík je dnes součástí koalice s vládní většinou a vládní odpovědností, která si přitom pojmy jako ekologie či občanská společnost vykládá velmi svérázně.

Formulace 'neutěšená situace v oblasti odpadového hospodářství v ČR především ve vztahu k rezignaci ministra Martina Bursíka na plnění Plánu odpadového hospodářství ČR, který v roce 2003 schválila vláda ČSSD‘ je převzata z tiskové zprávy, kterou vydal Lidový dům... Proto je v uvozovkách. Do uvozovek bych rád dal celý text páně Koteckého, nikoliv pro jeho autenticitu, ale pro nutnost jej relativizovat. Neboť zbožné přání je zde otcem myšlenky.

29. 8. 2008

aneb kterak se proliferace špičkových technologií do stepní války může šeredně vymstít

JU│ŠOK│ Ruská armáda nemá v úmyslu vrátit do Washingtonu americkou vojenskou techniku a vybavení, zabavené v Jižní Osetii v průběhu gruzínské operace na vynucení míru.

Podle Izvestijí gruzínská armáda při svém zmateném ústupu nejen odhodila svoji výzbroj, ale fakticky odkryla i systém globální ochrany a velení vojenských operací USA. Jen tak mimochodem, říká se, že údajně jedním z důvodů zmateného ústupu byl fakt, že na čele ruských vojsk přicházejících do Osetie byl tzv. batalion Vostok, což jsou Čečenci, kteří bojují v Čečně proti čečenským povstalcům. Gardisté. Údajně si své radiostanice přeladili na otevřené frekvence a začali si vydávat rozkazy. Když to Gruzínci uslyšeli, pochopili, že je zle .... Inu Kavkaz...

29. 8. 2008

ŠOK│ 28. srpna 2008 přijal velvyslanec Republiky Srbsko v ČR Vladimir Vereš členy petičního výboru, jehož mluvčím je Ivan Hadrava a zástupce občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu. Petiční výbor a členové sdružení uspořádali v Praze od konce února přes dvacet demonstrací proti uznání samostatnosti Kosova, na kterých byla veřejnosti předložena petice adresovaná předsedovi Poslanecké sněmovny PČR.

Podle velvyslancova vyjádření má srbská vláda dvě programové priority: vstup do EU a zachování územní celistvosti Srbska včetně Kosova. Vereš zdůraznil, že pro Srbsko je nepřijatelné podmiňování členství v EU vzdáním se Kosova. V otázce územní celistvosti Srbska je vláda i opozice zajedno.

29. 8. 2008

TASR│ Ruský prezident Dmitrij Medvedev požiadal dnes svojho iránskeho partnera Mahmúda Ahmadínežáda, aby spoločne rokovali o jadrovom programe islamskej republiky. Na základe Medvedevovho návrhu, obaja politici diskutovali o iránskom jadrovom programe na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Dušanbe, metropole Tadžikistanu.

SME 28. 8. 2008: Medvedev chce rokovať s Ahmadínežádom o iránskom jadrovom programe ZDE

BL 28. 8. 2008: Medvěděv: "Rusko zaznamenalo diplomatické vítězství" ZDE

BL 28. 8. 2008: Šanghajská organizácia bude rokovať o vstupu Íránu ZDE
BL 27. 8. 2008: Šanghajská spolupráce: tentokráte s Čínou ZDE

AFP│ Ruský prezident Dmitrij Medvedev uviedol vo štvrtok, že Rusko má "jednotnú" podporu Číny a stredoázijských krajín v otázke zásahu ruských jednotiek v Gruzínsku, čo by podľa neho malo vyslať jasný signál Západu. "Som presvedčený, že jednotná pozícia členských krajín Organizácie šanghajskej spolupráce (SCO) bude mať medzinárodnú odozvu," povedal Medvedev na summite SCO v hlavnom meste Tadžikistanu Dušanbe.

Webnoviny: Medvedev privítal podporu Číny a stredoázijských krajín ZDE

Pozn. JČ: Medvěděvův optimistický výrok byl ovšem poněkud předčasný. Čína ani ostatní členové Šanghajské organizace pro spolupráci vyjádřili znepokojení nad ruským narušením územní celistvosti Gruzie a požadují její respektování. O tom více ZDE ZDE

28. 8. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Rusky president Dmitrij Medveděv nedostal onu podporu od Šanghajské organizace pro spolupráci, která se podle něho měla rovnat uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie, a francouzský ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner řekl, že neřekl, že se už před mimořádným summitem EU k rusko-gruzínskému konfliktu uvažuje o sankcích proti Rusku . Ani jeden z obou politiků nejednal podle přísloví "Mluviti stříbro, mlčeti zlato", přestože museli vědět, že to může být velká chyba. O tom trochu v této poznámce...

29. 8. 2008

Vítám pana Volného zpět v českém Kocourkově a přeji mu hodně štěstí při následné aklimatizaci. Nějak mi však stále uniká, proč se pustil za každou cenu do obhajoby toho (řečeno politicky nekorektně) škváru Deryové - a to ještě způsobem emotivně iracionálním, tedy nedůstojným jeho intelektu a renomé úspěšného vědce. Jako by nebylo dost kvalitní literatury české i zahraniční - a ani tu člověk nestihne přečíst.

Nemyslím si, že je pan Volný fachidiotem - jeho jiné články vedou k zamyšlení (např. o stavu vzdělanosti; článek o akademikovi Šormovi byl velmi dobrý). V otázkách týkajících se literatury však nepovažuju Volného názory pro sebe za směrodatné. Nejde snad tady ani o odbornost či neodbornost (já sám jsem také nevystudoval literaturu jako obor - i když součástí studia to bylo), jako spíše o míru literárního vkusu či nevkusu.

29. 8. 2008

Blanka mi volala a řekla, že si nepřeje, abych zneužíval jejích soukromých příběhů. Že prý si chce uchovat svůj soukromý život. Blanka přitom není vůbec žádná mediální hvězda. Dokonce si myslím, že patří naštěstí k těm lidem, kteří hvězdné manýry neprovozují. V minulých textech ZDE ZDE jsem ale využil jejích osobních postřehů k tomu, abych se tak trochu její optikou věnoval světu, jenž nás obklopuje. Není to zcela vážné, ale místy se mi zdá, že to přesahuje horizont všedního dne. Proto tyhle texty posílám do Britských listů , které ten horizont dne přesahují.

29. 8. 2008

CRI│ Asistent vrchního generála ruského válečného námořnictva Igor Dutalo včera řekl, že část válečných lodí ruské flotily v Černém moři pod vedením raketového křižníku "Moskva" odplula do přístavu Suchumi v Abcházii do stanovené bezpečnostní zóny.

Podle zpráv ruských médií vedoucí představitel Abcházie uvedl, že NATO posiluje svoje námořnictvo v přístavech Batumi a Poti. Abcházie proti tomu podnikne opatření a vytvoří "podmínky pro dočasnou přítomnost ruských válečných lodí v Černém moři v Abcházii".

ŠOK

K tomu: SME: Americká vojenská loď zakotvila v prístave Batumi ZDE

29. 8. 2008

Se zájmem sleduji, jak se v souvislosti s konfliktem v Gruzii polarizuje veřejné mínění. Jedna strana zůstává věrná kritice USA živené obavami z přítomnosti amerických vojáků na našem území, solidaritou se Srby nebo odporem k válce v Iráku a Afghánistánu. Současná politika Kremlu jim pak připadá jako přirozená reakce na americký imperializmus. Druhá zase, často velmi emocionálně, reaguje na události na Kavkaze, když vidí podobnosti s tím, co potkalo nás přesně před čtyřiceti lety. Ti pak Strýčka Sama vnímají jako ochránce slabých, který jako jediný dokáže udržet ruského medvěda na uzdě. Obě dvě strany jsou podle mě vedle jak ta jedle, míní čtenář David Štamberk.

29. 8. 2008

21. srpna podal právník Philip Berg u okresního federálního soudu v Pensylvánii žalobu na demokratického prezidentského kandidáta Baracka Husseina Obamu alias Barry Soetora alias Barry Dunhama (a také na celostátní výbor Demokratické strany a Federální volební komisi), kde žádá soud, aby uznal Baracka Obamu nevolitelným do úřadu prezidenta USA, neboť Ústava USA připouští volitelnost jen těm, kdo se tam narodili a jsou občany USA.

29. 8. 2008

Putin: válku zinscenovaly Spojené státy.

"Existuje podezření, že někdo ve Spojených státech vytvořil tento konflikt ve snaze vyhrotit situaci a zvýhodnit tak jednoho z kandidátů, kteří bojují o post prezidenta USA," je přesvědčen Putin.

Aktuálně: Válku v Gruzii zinscenovaly USA, zaútočil Putin ZDE

iDnes: Gruzínskou válku řídila Amerika, tvrdí Putin ZDE

Putin CNN interview on Georgia-Osetia conflict ZDE

28. 8. 2008

Jako vášnivý čtenář, toužící po dobrém románu ze současnosti, jsem dlouho a marně v knihkupectvích i veřejných knihovnách lovil ve vodách české polistopadové beletrie. Nemám rád ani černobílé vidění, ani zpovědi psychopatů, tím méně červenou knihovnu nebo bulvár a netoužím ani po post- či jiné moderně, pokud příliš velkoryse zachází s logikou a přírodními zákony. Až jednou jsem si v knihovně povšiml, že paní za pultem přijímá záznamy na knihy Pavla Jansy. Maje dosud za to, že v českých knihovnách se čeká nejvýš na Viewegha nebo Pawlowskou, začal jsem se pídit po tom, co tento autor napsal. Pokusím se teď podělit o své postřehy.

29. 8. 2008
reakce předsedy odborného ministerského panelu k přípravě koncepční novely zákoníku práce k internímu dokumentu ČMKOS "Informace o přípravě a rizicích tzv. koncepční novely zákoníku práce", který ve středu zveřejnily Britské listy

Seznámil jsem se s materiálem ČMKOS, který ač je zván interním, byl zveřejněn v Britských listech. Autoři onoho materiálu povětšinou věrně přepisují, někde sem tam něco popletou, což se může při takovém kvantu informací stát, bohužel, sem tam i něco zamlčí. Aby si čtenář mohl učinit úplný obrázek, je třeba některé informace doplnit. Nevystupuji jako druhá strana, ale jako člen téhož expertního panelu, do kterého byli k projednání navržených změn přizváni též zástupci odborů a zaměstnavatelů. Ke cti všech zúčastněných slouží, že prozatím neukončená jednání jsou povětšinou konstruktivní a věcná. A jelikož jsem svým založením duše nepodezíravá, velmi oceňuji, že ČMKOS považuje předložené návrhy změn za produkt ucelené soustavy myšlenek (co jiného bych si měl představit pod označením ideologický?).

28. 8. 2008

Britský satirický časopis Private Eye:

Na titulní straně aktuálního vydání britského satirického čtrnáctideníku Private Eye stojí pod titulkem *USA ODSUZUJÍ RUSKO* na fotografii u pultíku americké vlády na tiskové konferenci ministryně zahraničí Condoleezza Ricová a vedle ní prezident Bush ZDE

Bublina nad Condoleezzou obsahuje text: "Jak si dovoluje Rusko napadnout suverénní zemi?"

Prezident George Bush k tomu dodává: "To děláme my."

27. 8. 2008
George Friedman

Rusko-gruzínská válka vyrostla z širších geopolitických procesů. Z velké části šlo prostě o výsledek cyklického znovuprosazování ruské moci. Ruské impérium -- carské nebo sovětské -- dosáhlo svých hranic v 17. a 19. století. Zhroutilo se v roce 1992. Západní mocnosti chtěly tuto desintegraci uchovat natrvalo. Bylo nevyhnutelné, že Rusko bude zcela předvídatelně chtít prosadit své nároky. To, co se stalo v Gruzii, vyplynulo ze situace.

27. 8. 2008

Schopní imigranti, kteří doma nemohli nic a v Americe se najednou jejich kariéry rozletěly... Co víc potřebovali Američané k tomu, aby v nich převládlo přesvědčení, že jejich systém je nadřazen ostatním a měl by být exportován (i za cenu nějakého toho násilí...)? Tak, jako německá tragédie začala přesvědčením o nadřazenosti rasy, americká přesvědčením o nadřazenosti společensko-ekonomického uspořádání (F. Fukuyama vepsal tehdejší atmosféru do své slavné stati o konci historie -- která však dnes nedává moc smysl). Jsem proto pevně přesvědčen, že bez zesměšnění socialismu by tragická neokonzervativní revoluce nepřišla.

Bohužel, víra v to, že lidé v takzvaně nedemokratických režimech jsou apriori nešťastní a zoufalí takovou měrou, že na jejich životech při takzvaném osvobozování nezáleží, se stala v USA velmi silnou.

Naše země je ve vztahu k cizím vlivům pozoruhodná. Mírotvorná Strana zelených podporuje zahraniční projekt, který může vést až ke třetí světové válce. Skoro každá česká politická reprezentace ráda operuje s národním cítěním, ale přitom má každých pár let tendenci předkládat nás mocnostem jako kolonii. Pro anglicky mluvící civilizaci důležitý liberální myslitel Milton Friedman je u nás prezentován jako konzervativec a jeho pokrokové liberální myšlenky nebyly uvedeny ani v jednom z jeho mnoha českých nekrologů. A kniha, která zcela odporuje stereotypům, které o životě za socialismu má ta menšina Američanů, kterou něco takového jako život v cizích zemích vůbec zajímá, je okamžitě onálepkována jako poplatná Americe za "třicet stříbrných".

28. 8. 2008

Západní politikové spěchají podpořit prozápadní vládu Ukrajiny v obavách, že se může tato bývalá sovětská republika stát frontovou linií "nové studené války".

Britský ministr zahraničí David Miliband navštívil Kyjev, americký viceprezident Dick Cheney pocestuje do Gruzie a na Ukrajinu příští týden. Avšak západní politikové neprojevují Ukrajině stoprocentní podporu, konstatuje britský deník Independent.

28. 8. 2008

Východní expert SPD pro Deutsche Welle:

Místo rozčilování se nad ruským uznáním nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie by měl Západ raději usilovat o spolupráci a ratifikovat Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), říká expert německých sociálních demokratů na východní politiku Egon Bahr v rozhovoru pro Deutsche Welle. Ptal se redaktor Dirk Eckert.


DE: Rusko navzdory varování Západu uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Hrozí teď nová studená válka?

EB: Ne - když Kosovo vyhlásilo nezávislost, také žádná nenastala. Jádrem mezinárodního pořádku je pravidlo, že žádný stát ani skupina států nesmí porcovat mezinárodně uznanou zemi, jako se to předtím stalo Srbsku a nyní Gruzii. Kosovo se nestalo členskou zemí OSN a Abcházie se jí také nestane. Kosovo uznalo nějakých čtyřicet států a okolo sto šedesáti tak neučinilo. Počet států které uznají Abcházii a Jižní Osetii bude ještě nižší. Nový stát může v principu získat nezávislost jedině tehdy, když bude uznán Organizací spojených národů.

28. 8. 2008

Tedy pánbůh s SPD, jestli její zahraniční politiku určují lidé jako pan Bahr. Stačí jeden odstavec:

"Během vpádu Sovětského svazu do ČSSR jsme my na Západě nereagovali tak pošetile a rozčíleně, jako je tomu dnes. Místo toho jsme řekli, že pokračujeme v uvolňování napětí. O dva roky později jsme měli Moskevskou smlouvu. Od té doby už sovětské tanky nikam nevpadly -- v každém případě nikam za sovětské, případně ruské hranice."

Osobně bych sice lhostejnou reakci Západu na rozdrcení Pražského jara rozhodně popsal méně eufemističtěji než jako "nepošetilá a nerozčilená reakce", ale připouštím, že pohled z Berlína na stejnou událost může být legitimně jiný než můj pohled z Prahy.

28. 8. 2008

REQUIEM ZA RÁDIO WAVE NA VLNĚ 100,7 FM

Konec Wave se nelíbí nejenom jemu a mě, ale také řediteli komerčního Rádia 1 Sašovi Michailidisovi: "Pro nás je to schizofrenní situace: ubude nám konkurence, která navíc nežije z reklamy, bohužel ale alternativní kultura zase přijde o jeden ze způsobů, jak o sobě dát vědět." A tak si politiky dosazení ouřadové rozhodují a mně, posluchači, zužují nabídku - za své koncesionářské poplatky bych chtěl slyšet zajímavou současnou hudbu, ale mám smůlu. Konec Radia Wave v analogovém vysílání je pro Český rozhlas krok zpět.

Instinkt, str. 48, Scéna, Josef Rauvolf: Vlna odšuměla ZDE

Radio Wave na vlně 100,7 FM TĚMA BL

29. 8. 2008
Stanovisko odborného mluvčího KSČM pro resort místního rozvoje k návrhu nového občanského zákoníku

Proč byl text návrhu občanského zákoníku a jeho důvodová zpráva zveřejněny na webu ministerstva spravedlnosti právě v letních měsících? Zasluhuje totiž mnohem větší pozornost občanů než jen v okurkové sezóně. Požaduji proto, aby veřejnost byla průběžně informována o vývoji této zásadní právní normy pro českou společnost, aby připomínky k textu návrhu mohli občané i organizace předkládat oficiálně a průběžně a vždy k další připravené variantě.

Montreal, fotografováno z Mont Royal, foto: Ester Edr
29. 8. 2008

L`IMMIGRATION DU QUEBEC

Kapitola10 -- Konečně do školy?

Uběhla dlouhá doba, co jsem naposledy psala o Kanadě a přitom se stala spousta věcí. Například to, že do mého milovaného stařičkého notebooku se dostal virus s názvem Antivirus 2008. Nedokázala jsem si s ním poradit. Každý normální uživatel počítače by zavolal odborníka, který by mašinku vyléčil a bylo by vše v pořádku. Jo, to by udělal normální uživatel. Ale ne já. Já se tak dlouho pokoušela toho protivného viru zbavit (podotýkám, že jsem absolutní amatér, co se počítačů týče) až jsem svou oblíbenou metodou „pokus – omyl“ dostala laptop do stavu, že už mu nedokáže pomoci opravdu nikdo. Bylo mi ho opravdu líto.

Předchozí kapitoly 987654321

9. 8. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 180 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V červenci 2008 přispělo celkem 185 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 40 916.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.7. 2008 částku 231 190.15 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,400.18 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka   
30. 8. 2008 Spiegel: Pozorovatelé OBSE vznesli vážná obvinění vůči Gruzii   
30. 8. 2008 Saakašvili navrhuje "Patriot Act"   
29. 8. 2008 Putinův mluvčí hovoří o konfrontaci v Černém moři   
29. 8. 2008 Putin: "Gruzínská krize je americký předvolební trik"   
29. 8. 2008 Gruzínská opozice kritizuje Saakašviliho   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba
29. 8. 2008 Kavkazský konflikt, Gruzie a její ozbrojené síly - fakta a souvislosti Zdeněk  Brousil, Štěpán Kotrba
29. 8. 2008 Human Rights Watch: Satelitní snímky ukazují ničení a etnické útoky v Jižní Osetii   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
3. 8. 2008 Letní filmová škola Uherské Hradiště: Konečné ohlédnutí Jan  Čulík
2. 8. 2008 Tenkrát I: Robert Sedláček a jeho pokus zmapovat po deseti letech pád komunismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Jak dnes prezentovat politický útlak za stalinismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Krávy zpochybňují hrdinství Hana  Tomšů
1. 8. 2008 Podporují nekriticky Britské listy svrženého šéfa LFŠ Jiřího Králíka? Jan  Čulík
31. 7. 2008 Veit Helmer: Naděje pro inteligentní filmové diváky Hana  Tomšů
30. 7. 2008 Občan Havel: Kouteckého nasládlá propaganda, kterou měla naštěstí rozum odmítnout i Česká televize Jan  Čulík
30. 7. 2008 Opojné Jahodové víno Jan  Čulík
30. 7. 2008 Organizační diletantismus na letošní LFŠ Jan  Čulík
30. 7. 2008 Jiří Králík: Nechci vyvolávat konflikty Jiří  Králík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 Privátní zdravotní pojišťovny Petr  Wagner
18. 8. 2008 Zdravotnické reformy bez smlouvy s občany Martin  Gřeš
11. 8. 2008 Pronájem laboratoří ústeckého kraje Petr  Wagner
8. 8. 2008 Praktické zkušenosti s Kaiser Permanente Martin  Zbořil
29. 7. 2008 Zdravotnictví v ČR trpí plýtváním Petr  Wagner
28. 7. 2008 Sedm pohledů na české zdravotnictví   
22. 7. 2008 Euthanásie Petr  Wagner
21. 7. 2008 Úspory ministerstva zdravotnictví Jan  Mertl
10. 7. 2008 Klystýr, nebo kůrovec? Hynek  Hlavenka
4. 7. 2008 Obchod ve zdravotnictví a autentická solidarita Tomáš  Munzi

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul

Čína RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2008 Olympiáda a zdravý rozum Jan  Chmelarčík
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   
6. 8. 2008 K diskusi o Číně Boris  Cvek
24. 7. 2008 Čína "povolí politické protesty během Olympijských her"   

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Evropa šéfů Burkhard  Hirsch
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 RRTV pokutovala Novu za islamofobii   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba
25. 8. 2008 Srpnová noc - perfektně zvládnuté téma? František  Hájek
25. 8. 2008 Český rozhlas: nemohoucnost několika radních   
21. 8. 2008 Srpnová noc v České televizi: Perfektně zvládnuté téma Štěpán  Kotrba
12. 8. 2008 Český rozhlas opět dělá zadarmo reklamu komerčním aktivitám svého radního Štěpán  Kotrba
2. 8. 2008 Ovčáček, Brezina, Potůček, Šafr a PR minulost, přítomnost a budoucnost novinářstva Štěpán  Kotrba
28. 7. 2008 Nejlepší sci-fi redaktor, aneb vyvolení mezi námi Štěpán  Kotrba
24. 7. 2008 Rada Českého rozhlasu opět škodí Českému rozhlasu Štěpán  Kotrba
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný
26. 8. 2008 Špionážní družice USA sestřelena - otazníky zůstávají Stanislav  Kaucký
26. 8. 2008 NCADE: Systém k ničení balistických raket ve startové fázi Stanislav  Kaucký
25. 8. 2008 Paroubek: Jednat ještě neznamená dojednat Jiří  Paroubek
22. 8. 2008 Vládní experti: elektromagnetické pole vyzařované plánovaným "brdským" radarem nepředstavuje zdravotní rizika   
15. 8. 2008 Uvítal bych opravdu objektivní zhodnocení parametrů radaru Vladimír  Schejbal
15. 8. 2008 Konflikt v Gruzii a (česko-)americký radar Miroslav  Prokeš
13. 8. 2008 Americký systém protiraketové obrany: Vliv nových technologií od počátku roku 2008 Stanislav  Kaucký
13. 8. 2008 Budou pro americké antirakety k dispozici i nukleární hlavice? Lukáš  Visingr
13. 8. 2008 Hvězdné války II: Pokračování protiraketové obrany jinými prostředky Karel  Dolejší

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka   
28. 8. 2008 Britská vláda energetickým firmám: Použijte své zisky na pomoc chudým zákazníkům   
12. 8. 2008 Ropný zlom není mediální masáží Jindřich  Kalous
11. 8. 2008 Ropné důvody jihoosetinské války Štěpán  Kotrba
9. 8. 2008 Ropné pozadí rusko-gruzínského konfliktu? Jindřich  Kalous
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?   
23. 7. 2008 Jak ušetřit benzín   
21. 7. 2008 Jak si poradíme bez fosilních paliv?   
30. 6. 2008 Ropná krize jako příležitost Jan  Sova
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2008 Tajná vězení CIA vyšetřuje polská prokuratura   
26. 8. 2008 Irácký prezident: Američané odejdou r. 2011, USA to popírají   
23. 8. 2008 Američané usmrtili 76 afghánských civilistů, konstatuje afghánské ministerstvo vnitra   
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
8. 8. 2008 Bin Ladinův řidič Hamdan dostal pět a půl roku   
4. 8. 2008 Immanuel Wallerstein: Afghánistán: prezident Obama může najet na mělčinu Immanuel  Wallerstein
26. 7. 2008 Posilní sa závislosť EÚ od Gazpromu?   
23. 7. 2008 Immanuel Wallerstein: Zabrala v Iráku "vlna"? Immanuel  Wallerstein
22. 7. 2008 Historie se opakuje Petr  Nachtmann
15. 7. 2008 BBC: Spojené státy utrpěly v Afghánistánu těžké ztráty   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2008 S učitelstvím to není tak jednoduché   
20. 8. 2008 Úroveň vysokoškolského studia určují studentky a studenti Milan  Šveřepa
19. 8. 2008 Učitelství je především řemeslo, na pedagogických fakultách se však nevyučuje Bohuslav  Sedláček
19. 8. 2008 Jsou učitelé v koncích? Miriam  Prokešová
19. 8. 2008 Není pravda, že ve škole není disciplína   
19. 8. 2008 Jak mě pět let na vysoké škole nepřipravilo na kariéru učitelky   
18. 8. 2008 Zatím ještě učím...   
15. 8. 2008 Co s problémovým žákem?   
15. 8. 2008 Škola sto let za opicemi Jan  Čulík
15. 8. 2008 Stěžujeme si, jak nic nejde Boris  Cvek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný
26. 8. 2008 Špionážní družice USA sestřelena - otazníky zůstávají Stanislav  Kaucký
26. 8. 2008 NCADE: Systém k ničení balistických raket ve startové fázi Stanislav  Kaucký
25. 8. 2008 Paroubek: Jednat ještě neznamená dojednat Jiří  Paroubek
23. 8. 2008 Standa chce radar František  Řezáč
22. 8. 2008 Schválením amerického radaru "zůstaneme na Západě" Martin  Štumpf
22. 8. 2008 O americký ostnatý drát ještě ostnatější!! Milan  Kohout
22. 8. 2008 Jestliže se Čechům radar nelíbí, mohou přece Topolánka vyhnat z funkce   
22. 8. 2008 Proč se ČR chová schizofrenně? Jindřich  Pilař
22. 8. 2008 Polsko--americká deklarace -- rizika ihned, posílení bezpečnosti (snad) od roku 2012 Karel  Dolejší