28. 8. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 8. 2008

Gruzií skončil unipolární svět

Události na Kavkaze signalizují obrat v mezinárodní politice, který každý rozumný pozorovatel přivítá

Je jasné, že skončila doba americké unipolární nadvlády - nový světový pořádek, o němž hovořil prezident Bush senior v posledních dnech existence Sovětského svazu r. 1991 už neexistuje. Dny, kdy jediná mocnost byla schopna rozkročit se nad světem jako kolos, vynucovat svou vůli na každém kontinentu, jíž se dokázala protivit jen lidová hnutí za národní nezávislost a izolované "zločinecké státy", tato éra nyní skončila. Spojené státy měly po dobu dvaceti let nad světem bezprecedentní globální moc, z níž se nikomu nemusely zodpovídat. Připsaly sobě a svým spojencům právo vojensky napadat a okupovat jiné země, nevzrušovalo je mezinárodní právo ani instituce a vtahovaly stále další a další státy na oběžnou dráhu své žravé vojenské aliance.

Nyní, s podporou svých petrodolarů, Rusko zastavilo tuto nezastavitelnou expanzi a prokázalo, že americké rozkazování neplatí na každém dvoře. A i když jde o regionální, nikoliv o globální výzvu, nové poučení, že americká moc není neomezená, už přijal celý svět, od střední Asie až po Latinskou Ameriku.

I nejsolipsističtější západní mysl musí přece přiznat, že je potřebné, aby v mezinárodních vztazích existovala rovnováha a jiné mocnosti, které dokáží omezit schopnost jediné mocnosti vnucovat svou vůli beztrestně celému světu.

Pokud existovaly nějaké pochybnosti, že se pravidla mezinárodní hry změnila navždy, události posledních dní je měly rozptýlit, míní Seumas Milne v deníku Guardian v brilantní analýze současné situace. V pondělí prezident Bush požadoval, aby vedoucí představitelé Ruska odmítli požadavek jejich parlamentu, aby byla uznána nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Do 24 hodin měl Bush reakci: prezident Medvěděv oznámil, že Rusko nezávislost obou sporných gruzínských teritorií uznává.

Ruský signál byl jasný: o výsledku války, kterou vyvolal útok Gruzie na Jižní Osetii dne 7. srpna, se jednat nebude - a nic, co titánové amerického impéria mohou říci či udělat, to nezmění. Poté vypadalo divadýlko, které sehrál v Kyjevě britský ministr zahraničí David Miliband, když požadoval vybudování "koalice proti ruské agresi", už jen hloupě.

Že nynější události na Kavkaze signalizují obrat v mezinárodní politice, o tom už není pochyb. Srovnání se srpnem 1914 jsou samozřejmě absurdní a i spekulace o nové studené válce jsou přehnané. Navzdory všem manévrům v Černém moři i hrozbám, podpořeným jadernou mocí, konflikt mezi Ruskem a USA není vůbec srovnatelný s událostmi, které vedly k první světové válce. Ani nemá současné napěti ideologickou a globální dimenzi, která určovala čtyřicet let trvající konfrontaci mezi Západem a Sovětským svazem.

Je ale jasné, že skončila doba americké unipolární nadvlády - nový světový pořádek, o němž hovořil prezident Bush senior v posledních dnech existence Sovětského svazu r. 1991 už neexistuje. Dny, kdy jediná mocnost byla schopna rozkročit se nad světem jako kolos, vynucovat svou vůli na každém kontinentu, jíž se dokázala protivit jen lidová hnutí za národní nezávislost a izolované "zločinecké státy", tato éra nyní skončila.

Spojené státy měly po dobu dvaceti let nad světem bezprecedentní globální moc, z níž se nikomu nemusely zodpovídat. Připsaly sobě a svým spojencům právo vojensky napadat a okupovat jiné země, nevzrušovalo je mezinárodní právo ani instituce a vtahovaly stále další a další státy na oběžnou dráhu své žravé vojenské aliance.

Nyní, s podporou svých petrodolarů, Rusko zastavilo tuto nezastavitelnou expanzi a prokázalo, že americké rozkazování neplatí na každém dvoře. A i když jde o regionální, nikoliv o globální výzvu, nové poučení, že americká moc není neomezená, už přijal celý svět, od střední Asie až po Latinskou Ameriku.

Milibandovy pokusy na Ukrajině popřít zjevné paralely s uznáním nezávislosti Kosova, kterou si vynutily Spojené státy, zněly nepřesvědčivě, stejně jako jako kritika invazí a dvojího metru. Jak Západ, tak Rusko zneužívají obvinění jiných z "genocidy", avšak případ Ruska ohledně Jižní Osetie, kde se jeho vlastní mezinárodně uznávané mírové sbory staly terčem přímého vojenského útoku od gruzínské armády, je přesvědčivější než případ NATO v Kosovu r. 1999, kde k většině etnického očišťování docházelo až po zahájení západních útoků.

Západní politikové hodně v minulých dnech hovoří o tom, že se Rusko izoluje od mezinárodní komunity. Avšak pokud tím nemíní jen Evropu a severní Ameriku, je tomu úplně jinak. Zatímco americká a britská média se vrátila ohledně Gruzie k praktikám studené války, ostatní svět to vidí jinak. Jak napsal nedávno v deníku Financial Times Kishore Mahbubani, bývalý velvyslanec Singapuru u OSN, "většinu světa západní moralizování o Gruzii pobavilo". "Zatímco západní názor zní, že by svět měl podpořit slabou Gruzii proti Rusko, většina světa podporuje Rusko proti arogantnímu Západu. Propast mezi západním postojem a ostatním světem by nemohla být větší."

Proč tomu tak je, není zas tak těžké pochopit. Nejde jen o to, že Spojené státy a jejich pomahači pošlapali mezinárodní právo a proti vůli OSN přinesli smrt a zkázu na Blízký východ, do Afghánistánu a do Pákistánu. Začátkem devadesátých let Pentagon varoval, že Amerika bude muset zajistit, aby proti ní nevznikl žádný globální soupeř. Proto, podle Pentagonu, budou muset Spojené státy plně zastávat zájmy západních demokracií, aby se žádné z nich proti USA nepostavily. Rusko bylo při této argumentaci zapomenuto, v mlze imperiální arogance, která způsobila, že se Spojené státy mezinárodně na několika bojištích vyčerpaly a nejsou schopny zabránit návratu multipolárního světa.

Samozřejmě, tato multipolarita není globální. Rusko je regionální mocnost a bezprostředně nevzniká globální soupeř Spojeným státům, které zůstanou nejmocnějším státem na světě ještě po mnoho let. Avšak i nejsolipsističtější západní mysl musí přece přiznat, že je potřebné, aby v mezinárodních vztazích existovala rovnováha a jiné mocnosti, které dokáží omezit schopnost jediné mocnosti vnucovat svou vůli beztrestně celému světu.

Deník Times tento týden kritizoval vznikající soupeře, kteří se staví proti Spojeným státům proto, že jsou to autokratické státy jako Čína a Rusko. Ve skutečnosti Západu na demokracii nezáleží. Když se za Borise Jelcina stalo Rusko oběžnicí na americké oběžné dráze, Jelcinovo bombardování ruského parlamentu a ostudně zfalšované volby Západ přijal s tím největším pochopením.

Západu nevadí, že Rusko a Čína nejsou demokratické - kromě toho, ruské veřejné mínění drtivou měrou podporuje vojenský zásah jeho vlády v Gruzii - Západu vadí to, že se Rusko Spojeným státům postavilo strategicky a že Čína i Rusko jsou nyní Západu schopny konkurovat ekonomicky. Pro ostatní z nás, nová asertivita Ruska a dalších vznikajících mocností přináší vítané omezení neomezené moci jediné globální imperiální supervelmoci. Vítané je i to, že by to mělo vést k obnovení systému mezinárodních vztahů, založených na mezinárodně uznávaných pravidlech. I každý budoucí americký prezident to přivítá.

Kompletní článek v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       28. 8. 2008
28. 8. 2008 Co v Dohodě chybí
28. 8. 2008 Gruzií skončil unipolární svět
28. 8. 2008 Kouchner: Evropa "bude jednat o sankcích proti Rusku"
28. 8. 2008 Medvěděv: "Rusko zaznamenalo diplomatické vítězství"
28. 8. 2008 Západ by měl konečně ratifikovat modifikovanou smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě
28. 8. 2008 Pánbůh s SPD Jan  Rovenský
28. 8. 2008 Je Ukrajina novou frontovou linií studené války?
28. 8. 2008 Condoleezza: Jak si dovoluje Rusko napadnout suverénní zemi?
28. 8. 2008 Barack Obama, Joe Biden a Hillary Clinton, neboli Jak pomoci Republikánům, aby zvítězili Uwe  Ladwig
28. 8. 2008 BBC: Rusko pokračuje v unilateralismu, jímž si začali Clinton a Bush
28. 8. 2008 Michael  Marčák
29. 8. 2008 Putinův mluvčí hovoří o konfrontaci v Černém moři
28. 8. 2008 V Južnom Osetsku zostrelili gruzínske špionážne lietadlo
28. 8. 2008 Konec Rádia Wave se nelíbí ani jeho komerční konkurenci
28. 8. 2008 Argentíne vládne beznádej
28. 8. 2008 Srbský premiér: Keď si máme vybrať medzi EU a Kosovom, vyberieme si Kosovo
28. 8. 2008 Šanghajská organizácia bude rokovať o vstupu Íránu
28. 8. 2008 Francie prý zablokovala účast Saakašviliho na summitu EU o Gruzii
28. 8. 2008 Britská vláda energetickým firmám: Použijte své zisky na pomoc chudým zákazníkům
27. 8. 2008 Britští konzervativci: Být obtloustlý je neomluvitelné
27. 8. 2008 Loď americkej pobrežnej stráže Dallas v Batumi
27. 8. 2008 Stratfor: Gruzie a Kosovo - spojité nádoby George  Friedman
27. 8. 2008 Inflace: Třicet stříbrných včera a dnes Michael  Volný
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný
27. 8. 2008 Bytí a čas, aneb Blanka sbalila amerického intelektuála Josef  Brož
26. 8. 2008 Námořní blokáda, anebo totální válka proti Íránu? Michel  Chossudovsky
26. 8. 2008 Diskuse o komunismu jako pokračování středověkého sporu o "univerzálie" Michael  Kroh
27. 8. 2008 Legislativní populismus Zdeněk  Jemelík
27. 8. 2008 Tajná vězení CIA vyšetřuje polská prokuratura
27. 8. 2008 Operace "Ranní záře": Gruzínské plány na útok na Abcházii a Osetii jako důkaz
25. 8. 2008 Český rozhlas: nemohoucnost několika radních
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008

Globalizace RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 Gruzií skončil unipolární svět   
3. 4. 2008 Immanuel Wallerstein: "Wall Street je opravdu založen na chamtivosti" Immanuel  Wallerstein
14. 10. 2007 Čulíkova potřeba poučovat, aneb globální politikum paniky Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Jak důležitá je pro ČR ochrana práv k duševnímu vlastnictví? Ludmila  Štěrbová
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
6. 8. 2007 Zjednodušená víza do USA - kdo o ně stojí? Štěpán  Kotrba
2. 8. 2007 Základna USA a výpověď smlouvy o důvěře Ruskem Miroslav  Polreich
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
16. 1. 2007 Vějička evropské lidskoprávní politiky a vějička boje proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 12. 2006 Paradigma o civilizaci jako velkém rozcestí Josef  Skála
6. 12. 2006 Základem světové bezpečnosti nemohou být jaderné ponorky ani střely Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Multipolarizace zahraniční politiky pokračuje Miroslav  Polreich
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
22. 11. 2006 Veselé globálne Vianoce Radovan  Geist

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 BBC: Rusko pokračuje v unilateralismu, jímž si začali Clinton a Bush   
28. 8. 2008 Gruzií skončil unipolární svět   
28. 8. 2008 Condoleezza: Jak si dovoluje Rusko napadnout suverénní zemi?   
28. 8. 2008 Kouchner: Evropa "bude jednat o sankcích proti Rusku"   
28. 8. 2008 Medvěděv: "Rusko zaznamenalo diplomatické vítězství"   
28. 8. 2008 Naděje na uznání a vyhrožování sankcemi, aneb Proč by politikové měli myslet, než začnou mluvit Uwe  Ladwig
28. 8. 2008 Západ by měl konečně ratifikovat modifikovanou smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě   
28. 8. 2008 Je Ukrajina novou frontovou linií studené války?   
27. 8. 2008 Stratfor: Gruzie a Kosovo - spojité nádoby George  Friedman
27. 8. 2008 Uznání nezávislosti a mezinárodní právo, neboli Demokraté a sebeurčení národů Uwe  Ladwig
27. 8. 2008 Rusko: Těžko může NATO s námi v jedné části světa spolupracovat a v jiné proti nám podnikat akce   
27. 8. 2008 Lavrov: Rány, které Saakašvili způsobil Osetincům a Abcházcům, jsou příliš hluboké a budou se léčit velmi dlouho Sergej Viktorovič Lavrov
26. 8. 2008 Medvěděv: Pro Rusko přerušit spolupráci s NATO není žádná škoda   
26. 8. 2008 Gruzie, Západ a politická nepředloženost   
26. 8. 2008 Ruský prezident podepsal dokumenty o uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie