28. 8. 2008
Východní expert SPD pro Deutsche Welle:Západ by měl konečně ratifikovat modifikovanou smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v EvropěMísto rozčilování se nad ruským uznáním nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie by měl Západ raději usilovat o spolupráci a ratifikovat Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), říká expert německých sociálních demokratů na východní politiku Egon Bahr v rozhovoru pro Deutsche Welle. Ptal se redaktor Dirk Eckert.
EB: Ne - když Kosovo vyhlásilo nezávislost, také žádná nenastala. Jádrem mezinárodního pořádku je pravidlo, že žádný stát ani skupina států nesmí porcovat mezinárodně uznanou zemi, jako se to předtím stalo Srbsku a nyní Gruzii. Kosovo se nestalo členskou zemí OSN a Abcházie se jí také nestane. Kosovo uznalo nějakých čtyřicet států a okolo sto šedesáti tak neučinilo. Počet států které uznají Abcházii a Jižní Osetii bude ještě nižší. Nový stát může v principu získat nezávislost jedině tehdy, když bude uznán Organizací spojených národů. |
EB: Především by neměl reagovat rozčíleně, spíše hájit a uchovat své zásady. Musí být zabezpečen mezinárodní pořádek. To znamená -- smlouvy je třeba dodržovat, je třeba zříci se násilí, snížit napětí a namísto konfrontace spolupracovat. Zadruhé, musí být udržena spolupráce s Ruskem. Bez této spolupráce například nemůžeme zásobovat jednotky v Afghánistánu. To se ostatně týká i Američanů.
EB: Vycházím z toho, že po amerických volbách se situace znatelně zklidní -- ať už bude prezidentem kdokoliv. Každá nová administrativa se musí nejprve zapracovat. Do příštího léta bude zřejmé, jakým způsobem bude téma Abcházie a Jižní Osetie zvládnuto.
EB: Považuji prostě takové srovnání za nepřípustné a pošetilé. Ve vší skromnosti: Během vpádu Sovětského svazu do ČSSR jsme my na Západě nereagovali tak pošetile a rozčíleně, jako je tomu dnes. Místo toho jsme řekli, že pokračujeme v uvolňování napětí. O dva roky později jsme měli Moskevskou smlouvu. (Šlo o dvoustrannou smlouvu mezi SRN a SSSRpodepsanou 12. srpna 1970; obě země se v ní zavázaly k podpoře mírového uspořádání v Evropě, garantování stávajících hranic a uvolňování napětí -- KD.) Od té doby už sovětské tanky nikam nevpadly -- v každém případě nikam za sovětské, případně ruské hranice.
EB: Ano, separátní smlouvou mezi Spojenými státy, Polskem a Českou republikou o umístění amerického protiraketového systému na východním okraji NATO. Smlouva se netýká pouze těchto tří zemí, ale nás všech. Závisí na ní platnost Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE). Smlouva CFE přinesla největší snížení konvenčních ozbrojených sil v dějinách lidstva a osmnáct let tvořila základ evropské stability. A tato stabilita je nyní ohrožena, protože Západ její upravenou verzi dosud neratifikoval.
EB: Ať už bude výsledek jednání o statutu Abcházie a Jižní Osetie jakýkoliv, svět ho uzná. V tomto smyslu už nyní neexistuje žádná další překážka pro ratifikaci modifikované smlouvy CFE. Celý článek Bahr: 'Wir haben damals nicht so töricht und aufgeregt reagiert' ZDE (Z německého originálu shrnul Karel Dolejší) |