29. 12. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 1. 2007

Ten, kdo bojuje proti monstrům, si musí dávat velký pozor, aby se sám nestal monstrem.

Není nic lepšího než dobré věšení, co? To, čeho jsme byli svědky za posledních pár dní je pornografizace soudního procesu. Není pochyb o tom, že Saddámovy zločiny byly strašlivé. Není pochyb o tom, že jakkoliv nespravedlivý byl soudní proces, v němž se Saddám za tyto zločiny zodpovídal, je správné, že se z nich měl zodpovídat. Ale naše horečnaté vzrušení nad tím konopným provazem není ničím jiným než rykem chátry, míní Sam Leith v konzervativním britském deníku Daily Telegraph.

Poprava Saddáma Husseina TÉMA BL

Sloupek
Marian Palla

cokoliv zahlédnu
někde je
cokoliv pohladím
odjede
cokoliv řeknu
mohlo být řečeno líp
cokoliv miluju
začne uklízet

z almanachu Lepě svihlí tlové, Petrov, Brno 2002 vybral Štefan Švec

1. 1. 2007

Americký armádní zdravotník:

Saddám Husajn ve vězeňské zahradě zaléval plevel, pil kávu a kouřil doutníky, aby si tak snížil tlak, svědčí americký armádní zdravotník, který se o něho ve vězení staral.

Zdravotník seržant Robert Ellis se staral o Saddáma Husajna - jemuž přezdívali Viktor - ve vězeňském táboře u Bagdádu v letech 2004 a 2005. Saddám si skoro nikdy ve vězení na nic nestěžoval, konstatoval Elis v rozhovoru pro list St Louis Post-Dispatch.

Poprava Saddáma Husseina TÉMA BL

1. 1. 2007

Podle dohody, kterou uzavřel Brusel a Washington, budou mít americké úřady právo zkoumat emaily a úvěrové karty občanů EU, cestujících do Spojených států, píše konzervativní deník Daily Telegraph.

Tím, že cestující použije svou úvěrovou kartu k platbě za letenku, dá americkým úřadům možnost, aby zkoumaly i další transakce na jeho úvěrové kartě. Pokud cestující poskytne americké letecké společnosti svou emailovou adresu, může to vést k tomu, že americké úřad budou zkoumat, jaké emaily dostal či odesílá.

1. 1. 2007

Během několika desetiletí zmizí fascinace lidí náboženstvím a pověrami, protože televize a internet jim výrazně ulehčí přístup k informacím a vědci se přiblíží konečné teorii, která by vysvětlila všechno, argumentují vedoucí myslitelé dneška.

Internetový časopis Edge požádal více než 150 vědců a intelektuálů, aby odpověděli na otázku: "Vůči čemu zastáváte optimistický názor?" V odpovědích se hovoří o naději na prodloužený lidský život, o dobré budoucnosti pro autistické děti, o ukočení násilných konfliktů po světě.

1. 1. 2007

Britské ministerstvo vnitra vydalo přísné varování pro občany z Rumunska a Bulharska, že budou na místě pokutováni částkou 1000 liber (42 000 Kč), pokud se pokusí v Británii pracovat -- netýká se to určitých zemědělských sezónních zaměstnání a omezeného počtu vysoce kvalifikovaných pracovních příležitostí. Avšak zároveň potvrdilo britské ministerstvo zdravotnictví, že podobně jako občané všech ostatních členských zemí EU budou mít Rumuni a Bulhaři zadarmo právo na ošetření v britském státním zdravotnictví, pokud během návštěvy Británie onemocní. Stačí k tomu, že se prokáží platným cestovním pasem své země. (Nebudou však moci na léčení už existující nemoci do Británie výslovně přijet.)

31. 12. 2006

100 nejčtenějších článků Britských listů, které vyšly během roku 2006, je ZDE

1. 1. 2007

Hlavně veselejší...

V těchto dnech asi není nikdo, kdo by nepřemýšlel nad tím, co a jak komu popřát. Mne inspirovala kupodivu silvestrovská scénka o odposlouchávání na ČT 1. Teda ne že by se na ČT1 někdo proboha odposlouchával. Vtipkovalo se na téma odposlechy v Parlamentu. Pánové Šíp, Dvořák a Náhlovský předvedli něco, co bylo alespoň pro mne neobyčejně uvolňující..

29. 12. 2006

ČTENÍ DO NOVÉHO ROKU:

Karel IV.

A hle, jiný anděl sestoupiv s nebe a drže ohnivý meč v ruce udeřil jednoho uprostřed zástupu a uťal mu mužský úd tím mečem a ten jako by smrtelně raněn umíral sedě na koni. Tu drže nás za vlasy pravil anděl: "Znáš-li toho, jenž byl udeřen od anděla a zraněn až k smrti?" I řekli jsme: "Pane, neznám, ani místa nerozeznávám." Řekl: "Věz, že jest to Dauphin z Vienne, který pro hřích smilství byl takto od Boha raněn, nyní tedy se mějte na pozoru a otci svému můžete říci, aby se střehl podobných hříchů, nebo vás stihnou ještě věci horší."

Nástupcům svým, kteří seděti budou po mně na dvojím mém trůně, kladu na srdce, aby poznali dvojí život tohoto světa a zvolili si lepší. Abychom měli lepší představu o obojím tom životě, užijeme srovnání s obličejem. Neboť jako obličej, který vidíme v zrcadle, jest lichý a není vlastním obličejem, tak i život hříšníkův není životem, není ničím. Proto dí Jan v evangeliu:A bez něho nic není učiněno. Kterak však v niveč se obrátí dílo hříšníkovo, když přece je učinil? Hřích však učinil, ale ne skutek. Toto slovo souvisí v jazyku latinském se slovem žádost a hříšník stále žádá rozkoší a poskvrňuje se jimi. Klame se však v tužbě své, protože touží po věcech porušitelných, jež se obracejí vniveč.

31. 12. 2006

Saddámova poprava:

Sobotní poprava bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna nebyla aktem pomsty, vyjádřili se činitelé irácké vlády.

"Tato celá poprava byla vyjádřením spravedlnosti," uvedl Hiwa Osman, poradce iráckého prezidenta.

Irácká vláda vydala toto prohlášení poté, co bylo zveřejněno video, natočené mobilním telefonem, na němž je muž, který se Saddámovi na popravišti posmívá. Toto video se nejprve objevilo na internetu a pak z něho přinesly úryvky arabské i západní televizní stanice. Podle reportáže Johna Simpsona z BBC ví dnes večer celý Bagdád, že Saddámova poprava neměla důstojný průběh, že se mu protivníci vysmívali, že ho provokovali a zesměšňovali ho. Povede to podle Simpsona k prohloubení rozporů v irácké společnosti.

Video Saddámovy popravy z mobilu je k dispozici ZDE

V Británii vysílala záznam Saddámovy popravy z mobilu televize BBC i anglická verze televize Al Džazíra, která je běžně k dispozici subskribentům digitálního televizního vysílání.

Poprava Saddáma Husseina TÉMA BL

31. 12. 2006

Vzal si svá tajemství do hrobu. To, že mu Západ pomáhal, zemřelo s ním

Západ Saddáma vyzbrojil, poskytoval mu výzvědné informace o jeho "nepřátelích", vybavil ho, aby mohl páchat zvěrstva -- a pak zajistil, aby o tom světu nic neprozradil.

Tak jsme ho umlčeli. Jakmile otevřel kat v kápi pod Saddámem v sobotu ráno padací dveře, tajemství Washingtonu byla v bezpečí. Ostudná, šokující, tajná vojenská podpora, kterou Spojené státy a Británie poskytovaly Saddámovi po dobu delší než deset let, zůstává strašlivým příběhem, o němž naši prezidenti a premiéři nechtějí, aby si jej svět pamatoval. A nyní je Saddám, který si byl dobře vědom, v jak obrovském rozsahu ho Západ podporoval -- zatímco páchal nejhroznější zvěrstva od druhé světové války -- mrtvý, píše Robert Fisk v týdeníku Independent on Sunday:

Poprava Saddáma Husseina TÉMA BL

Poprava Saddáma Husseina
30. 12. 2006

04.20: Bývalý irácký prezident Saddám Husajn byl popraven oběšením na blíže nespecifikovaném místě, uvádějí zprávy. Irácká televize konstatovala, že se poprava konala nedlouho před šestou hodinou iráckého času (před čtvrtou hodinou středoevropského času). Stalo se tak před začátkem muslimského svátku íd al-adhá (svátku oběti), a během velké muslimské pouti do Mekky - hadždž. Účastníci pouti se dnes vracejí z modliteb na pahorku Arafát do údolí Míná. To většina muslimů, zejména sunnité, označují za urážku pro všechny muslimy. Svědkem popravy byl lékař, právník a státní úředníci. Poprava byla také nafilmována. "Předtím, než mu okolo krku dali provaz, Saddám zvolal: 'Bůh je velký. Národ zvítězí a Palestina je arabská'," uvedl politický poradce irackého premiéra Núri al-Malikího Sami al-Askárí pro AP .

Americká vojska a irácké bezpečnostní jednotky jsou ve stavu vysoké pohotovosti - očekávají násilnou odvetu stoupenců Saddáma.

Saddáma Husajna odsoudil 5. listopadu 2006 irácký soud k smrti za to, že v roce 1982 usmrtil 148 šiitů ve městě Dujail.

Podrobnosti v angličtině BBCNYT

Další podrobnosti:

31. 12. 2006

Saddám odmítl poslední večeři, vařené kuře, a požádal jen o výtisk koránu. V jednu hodinu ráno chtěl spát. Avšak jeho stráže, příslušníci dominantní šiitské strany Sciri, měly jiné plány, píše týdeník Sunday Telegraph. Zvlášť jeden strážce, známý pod přezdívkou Řezník Ali, plánoval udělat z poslední Saddámovy noci peklo. "Všichni si ze Saddáma pořád dělali srandu," řekl jeden ze strážců. "Řezník Ali měl provaz, jímž se ho chystali oběsit, a neustále se Saddámovi posmíval: 'Čeká to na tebe, čeká to na tebe!' Strážci před ním tancovali. Když se Saddám snažil spát, chodili mu do cely každou půlhodinu a budili ho. Řekli: "Nenechali jsme ho spát. Zničili jsme jeho osobnost."

Poprava Saddáma Husseina TÉMA BL

30. 12. 2006

"Poprava Saddáma Husajna přichází na konci těžkého roku pro irácký lid a pro naše vojska. Potrestání Saddáma Husajna neukončí násilí v Iráku, ale je to důležitým mezníkem na cestě Iráku směrem k demokracii, která bude schopna si vládnout, sama se udržovat při životě a bránit se a být spojencem ve válce proti terorismu."

Americký prezident George Bush

"Vítám skutečnost, že byl Saddám Husajn souzen iráckým soudem za alespoň některé ze strašlivých zločinů, které spáchal proti iráckému lidu.

Byl nyní potrestán. Britská vláda nepodporuje trest smrti, v Iráku ani nikde jinde. Zasazujeme se o zrušení trestu smrti celosvětově, bez ohledu na osobu či její zločin.

Svůj názor jsme jasně sdělili iráckým úřadům, ale respektujeme jejich rozhodnutí jako rozhodnutí suverénního národa."

Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová jménem britské vlády

"Chtěli jsme, aby byl popraven v mimořádný den."

Mouwafak al-Rubaie, irácký poradce pro národní bezpečnost.

"Načasování této popravy [během muslimského svátku Eid al-Adha] je urážkou všem Arabům a muslimům. Je to čin, jímž Spojené státy a irácká vláda vyjádřily pohrdání vůči velkému náboženství.

Arabské veřejné mínění pochybuje o tom, kdo si zaslouží být postaven před soud a popraven: zda Saddám Husajn, který zachovával jednotu Iráku, jeho arabskou a islámskou totožnost i koexistenci jeho různých komunit, šiitské i sunnitské ... anebo ti, kdo vyvolali v Iráku tuto krvavou občanskou válku."

Abdel-Bari Atwan, šéfredaktor deníku Al-Quds al-Arabi, který vychází v Londýně.

30. 12. 2006

Naši vládci nám za pár hodin sdělí, že Saddámova poprava je "velkým dnem" pro Iráčany a budou doufat, že muslimský svět zapomene na to, že jeho rozsudek smrti podepsala -- irácká "vláda", ale jménem Američanů -- v předvečer svátku Eid al-Adha, svátku Obětování, chvíle největšího odpuštění v arabském světě, píše v deníku Independent Robert Fisk.

Poprava Saddáma Husseina TÉMA BL

1. 1. 2007
Ustanovení Hospodina jsou přímá, obveselují srdce...
Ž 19:9

Nejkrutější část katastrofy je její začátek.

Taanit 29 a

Je mnoho souvislostí, které se Evropanům, odkojeným zkomercionalizovanou křesťanskou symbolikou vánoc i novodobou oslavou kdysi svatého, dnes už jen opilého Silvestra, nevybaví. Například, jak může souviset Silvestr s popravou iráckého prezidenta Husseina, Noemem, Židy, biblickým králem Nabuchanodozorem, půstem a mezopotámským Babylónem. A přece...

31. 12. 2006

Poprava Saddáma Husajna:

Velmi skepticky se na proces se Saddámem a na jeho popravu dívá redakční komentář týdeníku Independent on Sunday:

Jednou z nadějí pro osvícenější vládu mezinárodního práva je to, že se svět odvrací od trestu smrti, a to i pro nejvážnější zločiny genocidy. Od norimberských procesů v letech 1945-1946 po dnešní aparát pro souzení válečných zločinů, založených na mezinárodním soudu v Haagu, hlubokou změnou v postojích právníků je postupné odmítnutí trestu smrti. Dokonce ani Izrael, který popravil v roce 1962 Adolfa Eichmanna, by už nepoužil trestu smrti.

Poprava Saddáma Husseina TÉMA BL

30. 12. 2006

NEKROLOG:

Tento brutální a oportunistický diktátor v Iráku způsobil katastrofu své zemi, Blízkému východu i světu, píše v rozsáhlém nekrologu v deníku Guardian David Hirst. Vyjímáme:

31. 12. 2006

David Hirst a evropský pohled na arabský svět

polemika s nekrologem Saddáma Husseina z deníku Guardian

Nekrolog Saddáma Husseina z pera absolventa American University of Beirut, bývalého středovýchodního dopisovatele Guardianu z let 1963-1997, dnes žurnalisty na volné noze je ukázkou typické evropsko-americké kulturní ignorace. Možná aniž by si to autor příspěvku uvědomoval a aniž by to tak chtěl. Tak hluboko máme zarytou pod kůží svou vlastní civilizaci a její principy. Hirst poměřuje evropskými měřítky demokracie a kultury představitele arabského světa, který vzešel z islámu, aby se od něj po celý svůj život odvrátil, i když se k němu nakonec na jeho sklonku vrátil. Poměřuje evropskými měřítky iráckou historii, aniž by se zamyslel nad okolní realitou této kmenově a rodově uspořádané kultury. Nevidí absolutistické vahhábistické monarchie okolo, nevidí náboženský fanantismus srdce islámu, nevidí sekularismus, který narozdíl od Turecka či Egypta, v Iráku přežil - k nelítostné nenávisti okolních šejchů. Saddám Hussein byl typickým představitelem středovýchodního politika, vzešlého z konzervativně socialistických, ale sekulárních idejí Středního Východu šedesátých let.

16. 12. 2006

ANALÝZA BEZPEČNOSTNÍHO PROSTŘEDÍ IRÁKU

Jaroslav Bureš

příspěvek, který zazněl v sobotu 16. 12. 2006 na mezinárodní konferenci Pražská výzva pro Irák, Novotného lávka

Sledovat a objektivně hodnotit situaci v Iráku vyžaduje značné znalosti a erudici, protože je třeba pracovat a vyhodnocovat naprosto odlišné informace o různých jevech, dešifrovat velké množství záměrně šířených fám a polopravd. Množství informací je utajována z různého důvodu a zkreslována pod vlivem emočního přepětí. Symptomy těžké krize se zvláště v tomto roce zřetelně projevily v Iráku a Arabové obecně již ani nemluví o krizi (uzma) v Iráku, ale katastrofě (káritha), která bude mít dlouhodobě vliv na celkovou stabilitu v regionu bez ohledu na to, jak skončí.

Pražská výzva pro Irák TÉMA BL

31. 12. 2006

dostali třicet stříbrných dobrácký tesař saje debil tyká sečtělému dokonalá technologická strategie deuterium tritium sekeromlat druhý turnus socialismu demokracie těžce sténá děvčata týrají sadistu dentista trpí stihomamem dáme tady sloup dávný Topolánkův sok družicový teleskop selhal Danieliny tuhé svaly docílit trhavinou spravedlnosti domnělá totožnost Semitů doplnili termosku svařákem dikobraz terorizuje sršně Dánové tolerují sodomii

dělejte to slušně

31. 12. 2006

Virtuální bohoslužba nejen na konec roku

Čtení: Lukáš 2,27-40; Text: Lukáš 2,29-32

Přeju jim všechno dobrý a hlavně, aby jich, jako nás všechny vostatní, Pán Bůh při zdravym rozumu zachovati ráčil při tom všelijakým vrchnostenským blbnutí, co nám ho jen pro naše veliké hříchy naděliti ráčil.

Neděle po vánocích, při které církev od nepaměti přemýšlela právě o této perikopě (Lk,2-40), připadla letos v křesťanském kalendáři na poslední den v roce, na Silvestra. Slovo Silvestr evokuje u většiny z nás zcela jednoznačně onen poněkud křečovitý přechod do nového kalendářního roku. Mnohdy se to slovo nevnímá ani jako osobní jméno. Jen málo lidí ví, že Silvestr byl jeden z prvních církevních svatořečených, kněz, který se stal na počátku 4. století papežem (zemřel 31. 12. roku 335). Během jeho pontifikátu se do té doby pronásledovaná církev stala rozhodnutím císaře Konstantina definitivně státním náboženstvím.

31. 12. 2006

Abychom přežili, radí nám mít kondom. Co, když je ještě jeden potomek navíc naším cílem? Abychom přežili v zemi, ve které jest nám dáno žít, máme si asi nasadit na hlavu pytel. Abychom přežili, radí nám být zticha. Až budeme opět potřební, bude den dalších voleb.

Lidi, nezoufejte, už ten další rok bude s osmičkou. PF 2007.

31. 12. 2006

Britské, americké a německé odbory se rozhodly spojit své síly, aby mohly efektivněji bojovat proti multinacionálním společnostem.

Amicus, největší britský odborový svaz zaměstnanců ze soukromě vlastněného průmyslu, podepsal dohody s německým strojírenským odborovým svazem IG-Metall a dvěma velkými odborovými organizacemi ve Spojených státech, United Steelworks a International Association of Machinists. Účelem je zabránit firmám, aby využívaly pracovních sil v různých zemích proti zaměstnaneckým zájmům.

31. 12. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Už jen několik hodin, a bude tu - rok 2007. Už jen několik týdnů a přijde výročí, o němž se nebude moc mluvit ani psát. Bude to devadesát let od doby, kdy Němci pomohli Vladimíru Iljiči Uljanovovi, který si říkal Lenin, aby se vrátil do Ruska a pracoval tam na proletářské revoluci.

31. 12. 2006

Televizní kanály občas čpí sírou a také nakladenými dračími vejci -- pukavci. Nedávno roztomilá redaktorka v terénu blábolila informace o severním regionu a mj. řekla, že na otázku, jak se to má s autobusovou dopravou v kraji nejlépe odpoví pan hejtman, z modré líhně pták. Pan hejtman pohovořil v intencích lidového vypravěče, druhá strana jaksi dostala k vyjádření špetičku, jen takovou, aby neposkvrnila hejtmanskou koženou bundu.

Pěkně děkujeme za takové činorodé zpravodajství, onkel Goebbels by měl radost.

Hezké dny a se zprávami kanálů čpících zvláště.

31. 12. 2006

Civilizace za rozcestím II.

Jsou to dvorní pochlebovači, kteří jsou obvykle hlavním proudem intelektuálů.

Noam Chomsky v Radiu Netherlands, 18. 12. 2005

Ekonomika se stále více stává skrytým odvětvím matematiky, než aby se zabývala reálnými ekonomickými problémy.

Milton Friedman

Před dvěma generacemi, v roce 1966, se stala věhlasnou knížka "Civilizace na rozcestí", publikovaná skupinou intelektuálů v bývalém Československu, pod vedením mého přítele akademika Radovana Richty. Čtěme-li knížku dnes, je třeba vzít v úvahu jisté "ideologické balení", jež bylo nutno aplikovat v době, kdy byla psána. Tato nutná procedura vyvolala protikladné odezvy, zejména z obou krajností politického spektra. Dnes (po 40 letech) je relevantní otázka: kam a jak se civilizaci podařilo v tomto čase postoupit? Zdá se, že základní otázky, které publikace tehdy vyzvedla, jsou s námi i dnes a velmi svůdnou je myšlenka, pokusit se, svým způsobem, "zopakovat" studii s využitím výhody zpětného pohledu a shromáždit a zohlednit vliv nových jevů, s plným využitím šťastné skutečnosti, že někteří původní členové týmu (např. prof. Jindřich Filipec a další) jsou plně aktivní a ochotni se zúčastnit.

29. 12. 2006

S jednadevadesátiletou paní učitelkou Cecilií Petersovou-Buriánkovou (nar. 1915) z Klatov rozmlouval Ivo Fencl

"Můj život je dlouhý a potkala jsem se v něm s moc lidma...," řekla mi hned na začátku našeho rozhovoru.

"Já pamatuji 28. říjen 1918 v Blovicích, když mi byly tři roky. Maminka mi připnula špendlík, který mám ještě dodnes uschovaný. Je to vlajka Československa. Mému bráškovi Františkovi, který se narodil v Rokycanech, připnula kokardu na zavinovačku v jeho kočárku. Byla velká vlastenka. Náš tatínek byl tehdy na okresním soudu".

29. 12. 2006

DOKUMENT

Občanská demokratická strana zastoupená předsedou Mirkem Topolánkem, místopředsedou Petrem Nečasem, předsedou Poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem a Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová zastoupená předsedou Jiřím Čunkem, prvním místopředsedou Romanem Línkem, předsedkyní Poslaneckého klubu KDU-ČSL Vlastou Parkanovou a Strana zelených zastoupená předsedou Martinem Bursíkem, první místopředsedkyní Danou Kuchtovou, místopředsedkyní Džamilou Stehlíkovou uzavírají na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se uskutečnily 2. a 3. června 2006, tuto koaliční smlouvu:

29. 12. 2006

Mnoho občanů této země mohlo být bez ohledu na svou politickou příslušnost pobouřeno tím, že do křesla ministra financí minulé vlády mohl usednout Vlastimil Tlustý. S jeho jménem (a nejen s jeho, nýbrž třeba i se jménem prezidenta Klause) je totiž spojena podivná džungle devadesátých let, radikální, ideologický neoliberalismus, opoziční smlouva a dvoje prohrané volby (1998 a 2002), v nichž voliči dali jasně najevo, že starou gardu ODS již nechtějí. Jako ministr financí z podzimu letošního roku Tlustý dovršil svou kariéru bizarní a všem principům právního státu odporující žádostí o milost pro boháče, s jejichž firmou byl osobně provázán.

29. 12. 2006

... je to tu zase, zapíchnuté kosti kapřích odsouzenců v lidských hrdlech, podříznuté stromky z posledních sil provoňující lidská obydlí, přeplněné odpadkové kontejnery (ne)recyklovaným ozdobným papírem z honosných vánočních dárků, za které jsme dali pro oslavu křesťanského svátku nekřesťanské peníze, žaludeční, ledvinové a jiné koliky, upřímé silvestrovské veselí a novoroční kocovina s nejasným vybavováním, co jsem si to zase předsevzal(a).... |šok

Somálsko
29. 12. 2006
Motto: Hic sunt leones
zde jsou lvi

Slovy o lvech se hovořilo o místech, která nebyla prozkoumána a zanesena do map. V době, kdy člověk, podle svého vlastního názoru, civilizovaný, objevoval čemu všemu, že to může a má vládnout. Těch území bylo postupně stále méně a méně, až zmizela v podstatě úplně.

V novodobé historii však některá teritoria označení neprozkoumaná a nespravovaná opět získávají. Somálsko patří k nejpříkladnějším.

30. 12. 2006

V Bagdádu probíhají poslední přípravy na popravu Saddáma Husajna. Podle zpráv bude Saddám Husajn popraven "ve velmi blízké budoucnosti". Jeho obhájci podali odvolání u amerického soudu, ale nejmenovaní iráčtí činitelé informovali, že bude Saddám Husajn zřejmě popraven brzo ráno v sobotu.

"Náš respekt pro lidská práva vyžaduje, abychom ho [Saddáma Husajna] popravili," vyjádřil se irácký premiér Nouri al-Maliki v prohlášení, které vydal jeho úřad. Dodal, že ti, kdo se stavěji proti Saddámově popravě, "urážejí čest jeho obětí."

Iráčtí představitelé jednají s Američany o posledních podrobnostech popravy.

Některé zprávy uvádějí že se poprava bude konat v 6 hodin ráno iráckého času (ve 4 hodiny středoevropského času).

Americká vláda nařídila všem svým velvyslanectvím, aby zvýšila bezpečnostní opatření.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

30. 12. 2006
Jaromír Štětina píše v týdeníku Rozhlas dne 27. 12. 2006:

"V říjnu tohoto roku protestovali [proti údajnému ruskému útlaku v Gruzii] u ruského velvyslanectví v Praze spolu s jinými dva Gruzíni, žijící v Česku: Jimi Dabrundašvili a Zurab Laliašvili. Policie je sebrala, státní zástupkyně žalovala a soudkyně Gabriela Huttlová z Prahy 6 je odsoudila k několikaměsíčnímu vězení. V rozsudku se praví, že "veřejně podněcovali k nenávisti k ruskému národu a jeho politickým představitelům zejména tím, že česky vykřikovali 'ruce pryč od Gruzie` a vystavovali transparent se zobrazeným vojákem v ruské uniformě, na levém rukávu s páskou s hákovým křížem, který symbolicky šlape z území Ruska na území Gruzie..."

Můj přítel, vynikající ruský novinář Andrej Babickij (=reportér americké stanice Rádio Svoboda, pozn.red. ) mi k tomu řekl: "Kdyby je odsoudili u nás, ničemu bych se nedivil. Ale v demokratické České republice? U vás se nesmí beztrestně vyslovit názor na ruskou armádu či vládu?"

Rozhodnutí českého soudu je samozřejmě v demokratické zemi nepřijatelné. Stejně tak, pane Štětino, jako vaše kampaň, usilující o zákaz určitých názorů. Závisí to ale na tom, jaké má země zákony. To máte těžké, pane Štětino. Jakmile máte v zemi zákon zakazující určité názory, samozřejmě, že je soud logicky použije i pro stíhání názorů jiných. Nebo vy si představujete, že by soud měl zakázovat "podněcování nenávisti" propagací komunismu, ale povolit "podněcování nenávisti" vůči Rusku? A jak by se rozlišovalo, které "podněcování nenávisti" je to správné? :) (JČ)

29. 12. 2006

Pásmo rozpadu. Tak před léty označil přední český konzervativní myslitel Pavel Švanda střední Evropu. Vývoj u našich sousedů jakoby mu dával za pravdu.

V Rakousku neslábne vliv pestrých ultrapravicových uskupení, stavějících mimo jiné na základech xenofobie, ba neonacismu. V Polsku se z úst politiků rádobydemokratických stran linou nenávistná antisemitská prohlášení, o sklonu k perzekuci sexuálních menšin ani nemluvě. Polský poslanec Giertych šokoval kolegy v Evropském parlamentu opěvováním diktátorů Franka a Salazara.

29. 12. 2006

Jak se dá propagovat nová technologie? Dejte ji do starého obalu, tak důvěrně známého a spojeného se vzpomínkami na mládí, romantiku první lásky, prvního polibku a prvního sexu. Rádio pro dámy? Pouze Robertek. A pouze digitální...

Spojení starého s novým (FM+DAB). To je inspirace pro všechny (včetně některých představitelů mediálních rad), kteří se domnívají, že vlastně žádná digitální rádia neexistují a investice do budoucnosti jsou vyhazováním peněz oknem. Budoucnost je - jak jinak - královsky růžová... A kdyby ne, tak lilla, modrá či slonově bílá. Barvy a design vašeho mládí vám pomohou překonat úzkost z technologie 21. století...

ROBERTS - Sound of generation ZDE

BBC Digital radio ZDE
Michael Marčák:  Tak o tom zákoně budeme hlasovat, nezapomněli jste tam navrhnout  všechny podrazy, křivárny, lumpárny  a jiné připomínky ?
22. 12. 2006

29. 12. 2006

Vedení plzeňské radnice (koalice ODS, KDU-ČSL a Pravé volby pro Plzeň) je připraveno zlikvidovat regionální systém integrované dopravy na Plzeňsku. Plzeňští radní plánují zrušení společnosti Plzeňský holding, která doposud projekt zajišťuje a částečně také finančně podporuje. Náměstek primátora Plzně zodpovědný za oblast životního prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL) pro Mf Dnes uvedl: "Pokud se nepovede do půl roku převést organizaci projektu na Plzeňský kraj, město je připraveno systém zrušit".

29. 12. 2006

V rozhovoru s Bobem Woodwardem, reportérem listu Washington Post, uvedl nedávno zesnulý bývalý americký prezident Gerald Ford pod podmínkou, že rozhovor bude zveřejněn až po jeho smrti, že silně nesouhlasí s Bushovým ospravedlňováním amerického vojenského útoku na Irák, totiž že Saddám Husajn údajně vlastnil zbraně hromadného ničení.

Prezident Ford také v rozhovoru konstatoval, že Bush selhal při své povinnosti jednat v americkém národním zájmu.

29. 12. 2006

Názor, že alkoholici, kuřáci, narkomani, bezdomovci, obézní a jiní občané, kteří mají sebepoškozující sklony, nemají mít nárok standardní lékařskou péči, je nejen dost stupidní, ale především velmi pokrytecký a nespravedlivý. Toto tvrzení lze snadno dokázat na příkladě alkoholizmu, který je více či méně podobný ostatním případům závislého destruktivního chování vůči sobě i společnosti.

29. 12. 2006

Milan Kozelka
29. 12. 2006

Na okraj příspěvku Bohumila Tichánka "Rovnost, nebo opora"

Jak vlastně chápeme pojem "rovnost" ve vztazích mezi lidmi? Jistěže ne matematicky (když A = B, lze je zaměnit, jedno dosadit za druhé, aniž by rovnice přestaly platit). S odvoláním na tradici by se "rovnost" mohla chápat ve smyslu hesla francouzské revoluce "rovnost, volnost, bratrství". Neznamená to tedy, že jeden je svým ustrojením a schopnostmi totéž co druhý, ale že jsme rovnocenní ve své vzájemné komplementaritě. Jsem-li já tobě oporou v pondělí proti drbům sousedů, ty jsi mi oporou ve středu, když si zvrtnu kotník. Být někomu oporou v tom či onom, to snad neopodstatňuje nadřazenost, píše Dana Petrová.

29. 12. 2006

Po dlouhých desetiletích, kdy byla Latinská Amerika pod přísnou kontrolou Spojených států a jejich místních držitelů, se pohnuly ledy a můžeme hovořit o tom, že se zde odehrávají radikální politické a ekonomické změny natolik významné, že si dozajista zaslouží obrovskou pozornost a bližší analýzu než povrchní odsudek západních vlád a médií, včetně historického exkurzu.

29. 12. 2006

ARGENTINSKÝ DENÍK X:

"OK, tak je to všechno zorganizováno?" ptám se Misamy do telefonu. "Ano," odpovídá mi. "Fabian bude mít dneska hotový ten leták a pak ti ho pošlu emailem, takže ho můžeš poslat všem, které bys chtěla pozvat. Na letáku je napsáno, aby všichni koupili malý dárek asi za 5 peso a aby uvařili typické jídlo ze své země."

To se mi zdá být jasné. Takže jsme hotovi s organizováním vánočního mejdanu. Spolu s další švýcarskou kamarádkou, Camillou, jsme se rozhodli zorganizovat pěkný mejdan pro všechny kamarády tady, kteří tu budou letos slavit Vánoce mimo domov. Takhle tu máme svou vlastní malou rodinu.

29. 12. 2006

A LETTER FROM ARGENTINA X:

"Ok, so it's all organized then?" I ask Misam on the phone. "Yes" she tells me, "Fabian will have the flyer ready today and then I'll email it to you so you can forward it to anyone you would like to invite. On the flyer it tells everyone to buy a small present of around 5 pesos and to make a typical food dish from your home country".

It seems clear to me. That is us done then with organizing our Christmas party. Together with another Swiss friend, Camilla, we decided to throw a good party for all our friends out here that have to celebrate Christmas this year away from home. This way we have our own little family here.

28. 12. 2006

O2:

Mám silné pochybnosti o jedné položce vyúčtování služeb za mobilní komunikaci, píše Jan Petrov:

Proto uskutečním PRVNÍ hovor: z mobilního telefonu na mobilní číslo zákaznického centra (*11) a nechám se přepojit na operátora. Všichni operátoři jsou obsazeni a systém mě vybízí, abych dále čekal. A tak čekám, asi 25 minut. Pak si řeknu, že to zkusím jinak:

29. 12. 2006

Postavit vstupní informace na termínech "asi, zřejmě, by se" a pak z nich vyklenout obvinění ze středu zájmů, svědčí o absenci novinářské profesionality. To v plné šíři předvedla čtenářům Britských listů Jana Maříková ve svém článku "Zahradník kozlem".

Autorka si vzala na paškál rozhodnutí jihočeského zastupitelstva sloučit krajem zřizovanou Jazykovou školu s právem státní jazykové zkoušky v Českých Budějovicích s českobudějovickou Střední odbornou školou veterinární a zemědělskou. Místo aby se však zabývala věcnými důvody, raději vsadila na svou intuici.

Michael Marčák: Jestli ode mne něco chceš, zajíci, zaplať nebo popros, ale určitě do mne přestaň kopat !
19. 12. 2006

28. 12. 2006

ZUŘIVÁ VÁLKA O ZDRAVÍ A ZISKY:

Alastair Sykes, generální ředitel firmy Nestlé UK, poukázal na to, že podle návrhů FSA by veškeré cukrovinky, které jeho firma vyrábí, a většina cereálií, byly označeny červenou nálepkou. "Budeme doporučovat, aby lidé nejedli cukrovinky? My přece děláme to, co si přejí zákazníci a snažíme se dělat své výrobky zdravějšími."

Od Nového roku budou britští spotřebitelé svědky dvou soupeřících reklamních kampaní v televizi. Vládní úřad Food Standards Agency (Úřad pro kvalitu potravin) totiž zahájí veřejnou kampaň v boji s potravinářským průmyslem, ohledně nálepek pro nezdravé potraviny.

V britské televizi se od ledna bude vysílat série desetivteřinových reklam, které budou informovat spotřebitele, že potraviny v obchodech budou označeny červenou, oranžovou a zelenou nálepkou, která má signalizovat, jaké potraviny jsou pro člověka zdravé a které jsou škodlivé. Cílem je bojovat proti britské epidemii obezity.

Reklamní kampaň vládní potravinářské agentury je přímou reakcí na snahu potravinářského průmyslu, zejména firem Kellogs a Tesco, tento systém sabotovat. Britský potravinářský průmysl se obává, že systém označování potravin barevnými nálepkami by démonizoval celé kategorie potravin a vážně ohrozil výrobu potravin, obsahujících vysoké procento soli, tuku či cukru.

28. 12. 2006

BRITÁNIE:

Kuřákům, alkoholikům a obtloustlým občanům bude možná v budoucnosti v Británii odmítnuta prioritní zdravotní péče, pokud nebudou ochotni změnit svůj životní styl.

Britská vláda jedná o této záležitosti v souvislosti s úsilím Tonyho Blaira zajistit poslední reformy veřejných služeb před tím, než v roce 2007 odejde z premiérské funkce.

Vláda se bude dotazovat kontrolního panelu 100 obyčejných lidí, zda by souhlasili s tím, aby občané, jejichž životní styl vede k tomu, že se stávají obětí onemocnění, měli mít při léčení ve zdravotnictví tytéž priority jako ostatní pacienti. Znamenalo by to, že britské zdravotnictví změní své dosavadní předpisy, podle nichž dosud nemají být pacienti diskriminováni, "ani v těch případech, kdy si své nemoci do určité míry způsobili sami".

Nedávná britská vládní analýza veřejných služeb byla šokována, do jak obrovské míry vytvářejí občané břemeno, které zatěžuje veřejné služby právě v důsledku svého nezdravého životního stylu. "Ministři se zhrozili, když byli informováni, že polovina všech let zdravého života je ztracena v důsledku faktorů v chování lidí, tedy kouřením a způsobem, jak se lidé stravují," uvedl vládní zdroj.

28. 12. 2006

Bushova vláda přivítala potvrzení rozsudku smrti nad Saddámem Husajnem. Tím obnovila rozkol s Evropskou unií a s OSN, které se stavějí proti popravě.

Organizace na obranu lidských práv, včetně Amnesty International a americké Human Rights Watch, zdůraznily, že Saddám by neměl být pověšen za zločiny proti lidskosti, protože proces s ním neodpovídal právním zásadám a stal se obětí politického zasahování od irácké vlády.

Mluvčí Amnesty International uvedla: "Jsme proti trestu smrti ze zásady, ale zvláště v tomto případě, kdy byl schválen rozsudek smrti po nedokonalém procesu."

Richard Dicker, ředitel programu mezinárodní spravedlnosti v americké organizaci Human Rights Watch, uvedl: "Vyhlásit trest smrti, který je neobhajitelný v každém případě, je zvlášť nesprávné po takto neférovém procesu. To, že soudní rozhodnutí nejprve vyhlásil irácký poradce pro státní bezpečnost, podtrhuje politické vměšování, které znehodnotilo proces se Saddámem Husajnem."

28. 12. 2006

Jak přesně bude Saddám Husajn popraven

Stovky Iráčanů se prý nabídly irácké vládě, že vlastnoručně popraví Saddáma Husajna, konstatují podle deníku The Times vysocí činitelé irácké vlády. Mnoho řadových zaměstnanců iráckého ministerstva spravedlnosti se totiž obávají pomsty od Saddámových příbuzných. Ti, kteří se nabízejí jako kati pro Saddáma Husajna, zřejmě přišli v porevolučním násilí po pádu Saddáma Husajna o příbuzné, anebo jejich příbuzné usmrtil Saddámův režim.

Procedury pro popravování v Iráku existují, vzhledem k tomu, že od znovuzavedení trestu smrti v roce 2004 bylo v Iráku oficiálně popraveno asi 90 osob.

28. 12. 2006

Po potvrzení rozsudku smrti nad Saddámem Husajnem vydal bývalý irácký diktátor prohlášení, v němž naléhá na Iráčany, aby se sjednotili proti USA a proti Íránu.

"Nepřátelé vaší země, [zahraniční] nájezdníci a Peršané zjistili, že je vaše jednota překážkou mezi vámi a těmi, kteří vám nyní vládnou. Proto způsobili mezi vámi nenáviděný rozkol," konstatuje Saddám Husajn v ručně psaném prohlášení, které ve středu vydal jeho právník.

Saddámovo prohlášení pokračuje:

28. 12. 2006

Rok 2006 se zapíše do dějin ČR jako rok otřásání důvěrou v autoritu státu. Zásluhu na tom má především vleklá politická krize, která způsobila, že téměř sedm měsíců po volbách stále nemáme stabilní vládu a není jisté, že ji v dohledné době budeme mít. Vedle toho sehráli svou roli také někteří představitelé justice, přesněji předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Iva Brožová a Ústavní soud ČR, jimž se podařilo zpochybnit autoritu prezidenta republiky a ministra spravedlnosti vyvoláním dojmu, že při odvolání Ivy Brožové z funkce a následných krocích jednali nezákonně, proti ústavě.

(Autor je členem spolku Šalamoun)

28. 12. 2006

Na zimní zasedání švýcarského parlamentu , které bylo zahájeno minulý týden, byla zařazena novela zbrojního zákona, která má rozhodnout, zda i nadále mají mít vojáci své služební zbraně uskladněny doma. Stalo se po zveřejnění studie profesora kriminologie Martina Killiase, že ročně přijde ve Švýcarsku průměrně tři sta lidí o život při použití doma skladovaných armádních služebních zbraní.Ty jsou k dispozici občanům na základě miličního systému, kde odvedenci jsou povinni vojenskou službou od 20 do 34 let a ve zvláštních případech až do padesátky.

22. 12. 2006

Technologická budoucnost a podíl české společnosti na jejím vývoji

S pravděpodobností hraničí téměř s jistotou můžeme tvrdit, že v nejbližších letech, možná měsících, uvedou výrobci mikroelektronických komunikačních přístrojů na trh nové typy mobilních jednotek, jež budou už jen vzdáleně připomínat současné telefony.

Telekomunikační společnosti, stejně tak jako prodejci mikroelektronických přístrojů, televizních her, softwarových programů a DVD systémů, se aplikovaných výsledků práce tisíců vědců celého vyspělého světa zmocní a s agresivitou jim vlastní zaútočí na mozky spotřebitelů. Telefon s funkcemi PC, GMS a GPS a videokamerou se po úspěšné reklamní kampani stane nutností i pro desetileté uživatele.

Prostě je budou muset mít, aby rodiče bezpečně určili jejich polohu v době hovoru. Jsme zavaleni informacemi o dalších a dalších výrobcích z vývojových laboratoří velkých společností.

28. 12. 2006

Ten názor zastává americký ekonom a nositel Nobely ceny Joseph Stiglitz. Varuje také, že se americké hospodářství zpomaluje a trpí obrovským globálním deficitem, což vyvolává světovou ekonomickou nestabilitu. Podrobnosti v češtině ZDE

22. 12. 2006

VÁNOČNÍ ČTENÍ:

Daniel Strejc Vetterus

Upřímnému a křesťanskému čtenáři pozdravení.

Maje vypsání toto krátké o ostrovu Islandu na žádost některých urozených lidí, pánů a přátel vzácně milých, na světlo vydati, soudil jsem za hodné, abych především zmínku nějakou učinil o našem se na tuto cestu do ostrovu Islandu vypravení, v něm se zdržování a z něho se zase navrácení. O čemž krátce něco oznámíc, potom dále k věci přistoupím.

22. 12. 2006

Daniel Strejc-Vetterus, 1592-1669

K Vánocům přinášíme několik ukázek z cestopisu Islandia od prvního českého spisovatele, který se roku 1613 dostal na Island.

Byl jím Daniel Strejc - psal se také Vetterus nebo Vetter - , který se narodil někdy na podzim roku 1592, nejspíše v Hranicích na Moravě, kde žil jeho otec Jiří Strejc, spisovatel a překladatel náboženských knih a později správce bratrského sboru v Židlochovicích. Tam Daniel strávil své dětství. Daniela Strejce vyslala na Island jednota českých bratří spolu s knězem Janem Salmonem, který pocházel z Podhoří u Hranic na Moravě a se Strejcem studoval v Brémách. Účel této cesty zůstává nejasný, ačkoli Strejc o ní napsal dosti podrobný cestopis.

22. 12. 2006
Daniel Strejc Vetterus

Náboženství již od mnoha let Islandeři jsou křesťanského a nyní lutheránského, k čemuž jim napomoženo od krále dennemarského, kterýž, dostav ostrovu tohoto, o vzdělání v něm pravého náboženství křesťanského pečoval a některé z nich mladé k učení způsobné sobě přivézti dal, jež k učení se řeči latinské obrátil, aby potom mohli v dalších věcech k pravému křesťanství přináležejících prospívati a od jiných, rozumějíc řeči latinské, se učiti, poněvadž jejich řeč přirozená jest od jiných hrubě rozdílná. Má sic původ svůj z německé, k ní však není podobná.

22. 12. 2006
Daniel Strejc Vetterus

Ostrov tento od skutku jméno své má, z jazyku německého, od toho slovíčka Eiss, to jest od ledu, jehož tam veliká hojnost bývá z příčiny zimy náramně veliké, kteráž moc svou netoliko na čas ten jako u nás provozuje, ale i tehdáž, když od nás odchází, u nich zůstává a nikdy jí dokonale nepozbývají z příčiny té, že ostrov ten k studené straně, totiž půlnoční leží. Netoliko pak příčinou zim ukrutných ledové se jim tam dělají, ale často i odjmud, zvláště z Grunlandu množství ledu silní větrové po moři k nim přihánějí, a to s hrozným hlukem a hromotem, a při tom s tím ledem často i jiné věci se tam dostávají jako dříví veliké i s kořením, jenž v Grunlandu jako i v Norvegi na vysokých horách vyvrací se větry silnými a když silní odjihové, jako přivalové přicházejí, tedy voda to bere a do moře vnáší, což potom v čas povětří velikého až do Islandu přichází. Dostávají se někdy s tím ledem také i bílí medvědi, kteříž v Grunlandu za zvěří shon činíce, daleko i na moře se pouštějí, a když led u břehu pustí, tehdy oni s ledem (nemohouce zpátkem), až do Islandu kdy i živí se dostávají a od lidu zbiti bývají anebo sami pomrou. Nazýván byl také někdy ostrov tento Schneeland "vom sne", totiž od sněhu, jehož tam převelice mnoho mívají, takže v čas zimy z domův svých ani vycházeti nemohou, ba i v létě v hojnosti se spatřuje, zvlášť na horách a vrších, nebo z nich nich dokonale neschází, než často i uprostřed léta ještě ho přibývá. Jakožto i léta 1613 od nás spatříno, že na svatého Jana, když u nás nejtepleji bývá, tam tak hrubě sníh pršel, že ho za hodinu neb dvě dobře na půl lokte napadlo.

Zdroj ZDE

22. 12. 2006
Daniel Strejc Vetterus

Mimo jiná místa na půlnočním moři mnoho ryb divných a velikých okolo Islandu spatřiti se může, nepochybné jest, že z té příčiny, poněvadž ryb obecných velmi mnoho v těch místech se zdržuje, tedy i veliké tam přicházejí a tu vyživení své jedny z druhých, zvlášť větší z těch menších mají. Obzvláštně pak mimo jiné velrybové jsou hodní k spatření, jichž tam množství jest, velikých k tomu a náramně hrozných, kteříž se s silným zvukem a hromotem po moři procházejí a na větším díle dva a dva, někdy také tři pospolu jdou, a často až k samým šífům přicházejí a podlé nich plovou, a vystrčíc hřbet svůj a půl oka z vody, pílně na šíf i na lidi hledí.

22. 12. 2006
Daniel Strejc Vetterus

Živností tak mnohých a rozličných jako u nás a jinde na ostrově tomto nemají. Nebo rolí, nadto vinic a zahrad žádných není, aniž mohou býti, ačkoliv němečtí kupci nejednou jim některé věci zahradní s sebou přivezli, zdali by tam růsti chtěly, ale vše bylo nadarmo. Řemeslníků tolikéž žádných není, kteříž by něco uměli a, jakž by náleželo, udělali. Přední jejich živnost jest rybářství, k němuž mají znamenité příležitosti, nebo všudy okolo Islandu i v zátokách a v řekách zemí procházejících velmi mnoho ryb dostávají, a to vše bez nějaké těžké práce. Neužívají k tomu žádných nevodů, než na udice hojnost ryb dostávají, a to velikých, štokfišů, lososů i jiných rozličných.

22. 12. 2006
Daniel Strejc Vetterus

Islandeři za vrchnost svou mají krále dennemarského, kterýž je již od dávných časů v své poddanosti má a pánem jejich dědičným zůstává. Od nich však malého užitku dostává z té příčiny, že tam stříbra ani zlata nemají; sama téměř sláva užitkem jemu býti může, že ostrov ten, tak daleko od něho vzdálený a mnohých divných věcí plný, pod mocí a v panství jeho zůstává. Jakž pak koli ostrov tento daleko od residencí jeho jest vzdálený, vždy však k nim péče své každoročně dokazuje, a to v tom, že k nim od dvoru svého jednoho z stavu rytířského posílá k tomu času, když soud veřejný u nich držán býti má, aby on jsa přítomen vůli královskou jim oznamoval a aby podlé potřeby soudce zemské jedny místo druhých v zemi zřídil, a maje povědomost všech věcí, mohl také králi po navrácení svém zprávu místnou dáti. K tomu pak soudu, jemuž vyslaný královský přítomen bývá, veliké množství (zvlášť ti, kteříž nějaké nevole a nesnáze mezi sebou mají) lidu se shromažďuje.

22. 12. 2006

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi proti novému generálnímu řediteli Jiřímu Hodačovi. Jak nepřesvědčivá komedie to byla, se můžete ze zpětného pohledu přesvědčit    ZDE ZDE

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

31. 12. 2006

V prosinci 2006 přispělo celkem 126 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 492.24 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2006 částku 176 537.77 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffeisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffeisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2006 OPEC: ropný zlom do deseti let Michal  Brož
1. 12. 2006 Čaká Venezuelu "farebný prevrat"? Chris  Carsson, Radovan Geist
1. 12. 2006 Pokus o puč proti Chavezovi v roce 2002 organizoval Bush, Chavez nyní vytváří globální alianci proti USA Štěpán  Kotrba
29. 11. 2006 EU-Rusko: Partnery nelze mentorovat Oskar  Krejčí
28. 11. 2006 Talabání dal v pondělí Bushovi facku Štěpán  Kotrba
31. 10. 2006 Anarchie, nebo otevřená společnost? Egon T. Lánský
25. 10. 2006 Kreml -- energetický nepřítel? Oskar  Krejčí
22. 10. 2006 Zelení nebudou nadšeni, Klaus chce uhelné i jaderné elektrárny Štěpán  Kotrba
4. 10. 2006 Klaus: Cesta po dějinách komunismu s tržními prvky Štěpán  Kotrba

Agenda 2010 a sedm statečných reforem ODS RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2006 Předsilvestrovská koaliční smlouva ODS, KDU-ČSL a SZ   
21. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem z programových pozic ČSSD -- je to přímo dezerce Martin  Kunštek
19. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem od programových pozic Jiří  Havel
15. 12. 2006 Nejen poslanci, ale ani odborníci ČSSD nesouhlasí s Agendou 2010 Štěpán  Kotrba
14. 12. 2006 Zeman: "Kdo vymění svůj program za koryta, přijde nejenom o program, ale nakonec i o ta koryta," Štěpán  Kotrba
11. 12. 2006 Agenda 2010 a sedm statečných reforem ODS -- co se dá očekávat od falešných sobů Štěpán  Kotrba
29. 11. 2006 Předem poražená agenda 2010 Štěpán  Kotrba
22. 10. 2006 Zelení nebudou nadšeni, Klaus chce uhelné i jaderné elektrárny Štěpán  Kotrba

Pražská výzva pro Irák RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Bez porozumění kulturním tradicím a odlišnostem nepochopíte politiku jiných států Štěpán  Kotrba
18. 12. 2006 Pražská výzva pro Irák kritická vůči USA, v médiích už ale bez manipulací Štěpán  Kotrba
18. 12. 2006 Konference skončila - zapomeňte Lubomír  Brožek
18. 12. 2006 Pražská charta   
18. 12. 2006 Vůle k hledání mírového řešení současné kritické situace v Iráku   
17. 12. 2006 Americký projekt demokracie v Iráku a zástupná role EU Jiří  Bystřický
16. 12. 2006 Kavan: Nikde v mezinárodním právu není zakotveno právo na "změnu režimu" vojenskou intervencí Jan  Kavan
16. 12. 2006 Hlavní překážky při vytváření iráckého státu a přístupy EU a USA Jaroslav  Bureš
9. 12. 2006 Iráckému fóru: Dělejte sami, co umíte, a neberte totéž právo jiným Vladimíra Al-Maliki Levá
8. 12. 2006 Komu slouží "Pražská výzva pro Irák"?   

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Kondom Oldřich  Průša
29. 12. 2006 Očišťuje se ODS (aspoň trochu) od starého balastu? Boris  Cvek
23. 12. 2006 Proč média nepíší, že Klaus porušuje ústavu?   
22. 12. 2006 O Klausovi, vládě, která nebyla jmenována, a českém právním řádu   
22. 12. 2006 Konečně se zbláznili Oldřich  Průša
21. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem z programových pozic ČSSD -- je to přímo dezerce Martin  Kunštek
21. 12. 2006 Přeběhlíci v poslaneckých řadách: pošlapávání demokracie Dalibor  Jenne
20. 12. 2006 Mýty a iluze české politiky Oskar  Krejčí
19. 12. 2006 Agenda 2010 není ústupem od programových pozic Jiří  Havel
15. 12. 2006 Ústavněprávní volnomyšlenkáři Oldřich  Průša

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta
8. 11. 2006 Mašínové - pan Šlechta nepřesvědčuje Ladislav  Lašek
8. 11. 2006 Mašínové - slepé násilí lze těžko hodnotit jako odboj   
28. 7. 2006 Je kritika komunistického útlaku antikomunismus?   
27. 10. 2004 Generálové a frajtři Václav  Dušek
20. 8. 2004 Kdo jinému jámu kopá - tak se z lesa ozývá... Jan  Sýkora
18. 8. 2004 Vraždili bez morálních zábran Jiří  Hudeček
16. 8. 2004 Karel Hoffmann a jeho právo "vyjadřovat se nehorázně" Jan  Sýkora
12. 8. 2004 Padouch nebo hrdina? Jiří  Hudeček
28. 7. 2004 Ještě jednou o Mašínech Milan  Černý

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark
5. 12. 2006 Plesová sezóna I. Alex  Koenigsmark
30. 11. 2006 Pustá země Alex  Koenigsmark
28. 11. 2006 Bílé noci Alex  Koenigsmark
24. 11. 2006 Máj Alex  Koenigsmark
21. 11. 2006 Útěk - část 2. Alex  Koenigsmark
14. 11. 2006 Útěk - část 1. Alex  Koenigsmark

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Antonín  Rašek, Miloš Balabán
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Co bude s ostravskou Karolinou? RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
6. 6. 2006 Veřejná diskuse o budoucnosti Karoliny   
7. 12. 2005 Ostravskou Karolinu bylo nutno zbourat Tomáš  Krček
6. 12. 2005 Krátce k ostravskému "areálu Karolina" Aleš  Uhlíř
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
23. 11. 2005 Podmínky konkursu na zástavbu Karoliny jsou sporné   
21. 11. 2005 Město je na delší dobu než volební období... Igor  Krčmář

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2006 Soud uložil tresty za křivé obvinění Milana Venclíka   
10. 11. 2006 Citát dne - včerejšího   
9. 11. 2006 Dnes už se nejde a nic spolehnout... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2006 Kraus: Případ postavený na svědectví dvou nájemných fízlů a jednoho uvězněného podvodníka Štěpán  Kotrba
4. 11. 2006 Židovská liberální unie chce po Langerovi důkazy, média to dodnes tajila Štěpán  Kotrba
1. 11. 2006 Kdo už konečně zastaví prolhané policejní grázly? Štěpán  Kotrba
31. 10. 2006 KSM protestuje proti nepravdivému prohlášení pražské policie   
28. 10. 2006 Kubiceho denunciační prefabrikát: volby skončily, proboha zapomeňte Štěpán  Kotrba
27. 10. 2006 Golgova starost o kvalitu Britských listů a o zachování mediálního monopolu Štěpán  Kotrba
26. 10. 2006 Pohanka: A je to jasné, proč referendum k základnám neprošlo o jeden hlas Štěpán  Kotrba

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   
15. 8. 2006 Jak transparentně propojit informační systémy veřejné správy a nepostavit přitom Velkého bratra Jiří  Kofránek
8. 8. 2006 Hacker pronikl do nových biometrických pasů   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2006 Czechtek British style?   
28. 8. 2006 200 policistů zasáhlo proti ilegální rave party   
2. 8. 2006 Free tekno cola Ladislav  Žák
31. 7. 2006 Cztk Revue?   
31. 7. 2006 c23chtek Doupov 2oo6 - armádní cvičení v pohodičce Štěpán  Kotrba
23. 7. 2006 CzechTek 06 location   
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   
5. 10. 2006 Barevný podzim 1989 Pavel  Pečínka
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2006 Velké britské firmy budou muset obchodovat s kvótami uhlíku   
6. 12. 2006 Národní alokační podfuk   
18. 11. 2006 Nepříjemná pravda Jiří  Pálka
6. 11. 2006 Greenpeace dnes uzavřelo ministerstvo životního prostředí   
6. 11. 2006 Ministr Kalaš: Reakce na protestní akci Greenpeace   
1. 11. 2006 V Praze se jednalo o udržitelném rozvoji   
1. 11. 2006 Jak britské státní instituce už nyní bojují proti klimatickým změnám   
31. 10. 2006 Blair: Musíme platit nyní, abychom se vyhnuli katastrofě   
31. 10. 2006 Sternova zpráva o globálním oteplování: Hlavní body   
31. 10. 2006 Globální oteplování -- Brezina versus modely Ladislav  Metelka

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Spravedlnost vynucená vítězem   
31. 12. 2006 Stráže se Saddámovi posmívaly a nenechaly ho spát   
31. 12. 2006 Bez porozumění kulturním tradicím a odlišnostem nepochopíte politiku jiných států Štěpán  Kotrba
31. 12. 2006 Amatérské video z mobilu ukazuje, že se se Saddámem přítomní hádali a uráželi ho   
31. 12. 2006 Tak jsme Saddáma umlčeli   
30. 12. 2006 Saddám Husajn bude popraven "ve velmi blízké budoucnosti"   
30. 12. 2006 Saddám Husajn byl v Iráku popraven   
30. 12. 2006 Reakce na popravu Saddáma Husajna   
30. 12. 2006 Saddám Husajn: diktátor, kterého vytvořila a pak zničila Amerika   
30. 12. 2006 Saddám Husajn (1937-2006)   

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 12. 2006 Inženýrská didaktika František  Augusta
5. 12. 2006 Konflikt o podstatě pod nánosem pomíjivosti Bohumil  Kartous
30. 11. 2006 Rozhodovací pomoc pro studenty, aneb Konečně konec školních let - ale co potom? Uwe  Ladwig
20. 11. 2006 Nové technologie vzdělávání František  Augusta
20. 11. 2006 Vysoký intelekt a vůdcovství v genech Michal  Giboda
20. 11. 2006 Rozhněvaní angličtí studenti vyžadují za své školné kvalitu   
2. 11. 2006 Školné podle Britů odrazuje mladé lidi od studia   
10. 10. 2006 Pedagogika na rozcestí? František  Augusta
11. 9. 2006 Univerzity usvědčují podvádějící studenty   
9. 9. 2006 Když jsem já šel tou putimskou branou... Jaromír  Máša

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek
26. 7. 2006 Ztráty a nálezy Pavel  Janoušek
26. 7. 2006 Básník, jemuž věřím Miroslav  Vejlupek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
5. 12. 2006 Izrael, Palestina a USA: Osudové souvislosti Daniel  Veselý
1. 12. 2006 O základně definitivně rozhodne Bush nejspíš v lednu. Možná. Snad.   
30. 11. 2006 Přinesou Vondrovy "dobré styky" do Česka americkou základnu? Štěpán  Kotrba
29. 11. 2006 Základna: Může být vlastně předem zodpovězená otázka s otazníkem? Štěpán  Kotrba
28. 11. 2006 Debata o raketových základnách na půdě Filosofické fakulty UK   
24. 11. 2006 Demokracie a jaderné zbraně Alexej G. Arbatov
20. 11. 2006 USA chtějí na summitu v Rize prosadit plnou globalizaci NATO Jiří G. Müller
7. 11. 2006 Protiraketová obrana USA: družicový systém SBIRS Stanislav  Kaucký
5. 11. 2006 Prst na spoušti raket v Česku by měl jen velitel armády USA Jiří G. Müller
30. 10. 2006 Hlasování o základnách - chybělo více než jeden hlas Štěpán  Kotrba