28. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 8. 2006

Czechtek British style?

V Británii ožívá v mladé generaci kultura zakázaných "hudebních mejdanů" pod širým nebem

Je to tady? Projedeme kolem venkovské restaurace a z hlavní silnice odbočíme na odpočívadlo. Je druhá sobota v srpnu, ale je tma jako v listopadu a prší. Světla automobilu osvítí řadu zaparkovaných aut. Jedno zabliká nazpět, jako by potvrdilo: "Ano, jste tady." Osoba v bundě běží podél aut a vykřikuje: "Policie zablokovala silnici, musíme vyjít teď!" Z aut se zapařenými okny vystupuje asi 100 osob, adrenalin je vysoko, všichni jsou připraveni k akci, dočtete se ve včerejší křídové příloze týdeníku Observer.

Je to výsledek celodenního frenetického odesílání esemesek a zveřejňování informací na internetových fórech. Policie byla za posledního čtvrt roku zaskočena celou řadou dobře organizovaných "raves", které vznikly zcela neočekávaně. V květnu policie v Cornwallu rozbila mejdan 2000 osob v městě Davidstow. Zkonfiskovala 3000 liber v hotovosti, drogy v hodnotě 40 000 liber a 12 nákladních vozidel se zvukovým zařízením. Následovaly další "raves".

O tomto víkendu a v pondělí je v Británii třídenní svátek, poslední tohoto léta, a policie byla varována, že se budou konat obří ilegální mejdany. Jedny místní noviny otiskly výzvu, aby každý, kdo "uvidí velký počet automobilů, shromažďujících se u lesa či na venkovských parkovištích, nebo rozbité zámky na vratech", o tom okamžitě informvoal policii.

Když vyjíždíme z Londýna, víme jen, že "velká rave party" se má konat v lese mezi Canterbury a Doverem. Ve 23 hodin nás esemeska informuje, abychom zastavili na odpočivadle nedaleko Maidstonu.

Pak tam zvolá hlas: "Go, go, go!", jako kdybychom vybíhali ze zákopů do bitvy. Ve skupinách po pěti přebíháme mezi jedoucími automobily přes silnici a přeskakujeme přes centrální bariéru. Někdo ukazuje dolů k mezeře v křoví. "Tam dolů, přes ten ostnatý drát." Najednou jsme na poli a jsem plný energie a smíchu. Ano, je to opravdu jako zastara.

Objeví se schůdky přes plot, kopec, pak další ostnatý drát a pak jsme uprostřed zeleně, v lese, na dokonalém místě pro rave, na krásné pasece v úžlabině, obklopené stromy.

Je to vynikající místo pro největší ilegální akci v Kentu během letošního léta. Obyčejně se raves učastní tak 100 -- 300 lidí, ale této se má účastnit až tisíc. Má tady být až šest sound systémů v čele s místními legendami psytrance, Section 63, Beatz and Freakz a Rebel Beat Faction z Maidstonu.

Ale něco nefunguje. Zvukové systémy nehrají. Pak vidíme policii. Dostali nás.

Uprostřed louky je policistka obklopena teenagery: "Nezakazujte hudbu," prosí ji. "Nedostaneme se odsud až do rána." Dav tlačí. Někdo do mě strčí a já do policistky vrazím. Otočí se na podpadku a míří na mě pepřovým sprejem. Policisté jsou unavení a iritovaní. Je slyšet, jak jeden říká: "Tak jo, už toho mám dost -- sebereme tohohle s dredama." Nakonec nikdo není zatčen a dav se rozchází pokojně. Později se dovídám, že rave byl zrušen na žádost majitele louky.

Po celém jihu Anglie vzniká nyní rozhodná, i když nenápadná kultura rave parties, kterou organizuje nová generace. Tentokrát mají mladí lidé své vlastní zařízení -- přenosné zvukové systémy se zesilovači, reproduktory a gramofony. Vozí je do lesů, do lomů, na pole a pláže se skupinami přátel a tancují celou noc, často na zcela anonymních akcích. Je to svobodné, je to protikomerční a je to proti módě.

Partyzánská podstata této kultury -- raves se odehrávají na vzdálených místech, publicita se šíří pouze osobními informacemi -- znamená, že nezasvěceným je ta kultura docela neviditelná.

Mnoho těchto organizátorů bylo teprve na základní škole, když někdejší acid house parties vyvolávaly v tisku šokující titulky. Některé děti nebyly ani ještě na světě. "Tohle je můj první rave, a ani to asi nebude," říká nám zklamaný dvanáctiletý účastník. Jeho starší sestra, 15, říká, že už chodí na raves dva roky, ale tohle měl být největší. Většině lidem v davu je ke dvaceti, je to eklektická směsice středostavovských žáků středních škol s dredy, částečně jsou to mejdany posedlí univerzitní studenti, dále lidi nad dvacet, co pracují v kacelářích a teenageři v baseballových čepicích a sneakers.

Dvacetiletý Tom vysvětluje, že tato nová generace "pochází ze spousty malých městeček". "Ve východním Kentu je nás asi 500 -- 600 a chceme každý víkend zorganizovat rave. Jsme jako rodina, dáváme na sebe vzájemně pozor."

Comeback je trimufem pro subkulturu, kterou poslední britská konzervativní vláda téměř úplně zlikvidovala poté, co se raveři začátkem devadesátých let propojili s kulturou hippies a squatterů. Válka mezi státem a těmi, kteří chtěli mít svobodu volně cestovat po zemi a tančit nakonec kulminovala v Castlemortonu, v táboře hippiesovských "cestovatelů", na obecním pozemku v květnu 1992. Konal se tam po celý víkend rave, kterého se účastnilo 25 000 lidí. Vedlo to k tomu, že vláda zavedla nový trestní zákon, který zakazuje shromažďování více než 10 lidí, poslouchajících "hudbu charakterizovanou sérií opakovaných rytmů". Tvrdý postoj policie a nové zákony zahnaly většinu "tančících" do evropských zemí.

Avšak nynější novou vlnu raves vedou obyčejní teenageři, studenti a mladí zaměstnanci z městeček, kteří prostě chtějí alternativu ke komerčním zdrojům zábavy. Ještě to není politický postoj, ale je to prostě odmítnutí současné nevýrazné kultury hospodského a klubového popíjení.

Tajemstvím rave, který uspěje, je nutnost nepřehnat počet účastníků. Nesmí jich být příliš mnoho, aby to nevyvolalo pozornost, ale na místě už jich musí být dost, než se dostaví policie. Tom, 19, z Favershamu vysvětluje: "Když policie usoudí, že je akce organizovaná, pokojná a daleko od domů, nechávají ji proběhnout."

Oficiální postoj policie je, že je připravena využít všech zákonných možností, aby raves zakázala. Zákonných prostředků z poslední doby je mnoho. Avšak když se rave koná na vzdáleném místě, policie ho neobjeví.

"Když si majitel pozemku nestěžuje a akce nevyvolává žádné problémy, pak je to v pořádku, ale existují ještě jiné otázky, jako zdraví a bezpečnost -- věci jako protipožární opatření -- to je nebezpečné u mejdanů, které se najednou objeví odnikud," vysvětluje policie.

Nová generace chce tvrdé techno, acid techno a psytrance. Psytrance se vyvinul v polovině devadesátých let na plážích v Goa a na squatterských parties v londýnské čtvrti Brixtonu. Stal se jednou z nejglobálnějších a nejtrvalejších tanečních kultur od Izraele přes Estonsko až po Brazílii. Je to utilitářský hudební doprovod pro "cestu ze tmy ke světlu". Dosahuje svého hrozivého vrcholu uprostřed noci a pak slábne, jak se slunce objevuje nad horizontem. "Tohle v mainstreamu neuslyšíte nikdy," říká Darragh.

Jestli byl acid house rebelií proti nudě osmdesátých let, to, co se děje dnes, je reakcí proti stejně banální podnikatelské kultuře řetězců hostinců s jejich bezpečáky, mainstreamovou hudbou a opileckým násilím. Levné francouzské pivo a alcopops si od prodejců z automobilů nekupuje na raves skoro nikdo. Lidi konzumují množství tablet extáze a největší fronta je u obřího tanku s kysličníkem dusným (rajským plynem, způsobujícím záchvaty štěstí a smíchu) a to za 1 až 2 libry (40 -- 80 Kč) za jeden balónek. Dosud není trestným činem vdechovat zubařský uspávací plyn, který byl kdysi popsán jako "vzduch nebe". Pokud existuje nějaká nová droga, která doprovází tuto novou kapitolu hnutí raves, je to tento plyn.

Kompletní článek v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       28. 8. 2006
28. 8. 2006 Antikomunismus jako (jediný) program Stanislav  Křeček
28. 8. 2006 Nechci komunismus Britských listů!
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích
28. 8. 2006 200 policistů zasáhlo proti ilegální rave party
28. 8. 2006 Protiraketová obrana USA: XBR a SBX radary Stanislav  Kaucký
28. 8. 2006 Když Bůh dělal čas Pavel  Kopecký
28. 8. 2006 Michael  Marčák
28. 8. 2006 Co kdyby bývalo opravdu došlo k útoku na letadla, letící do Ameriky...?
28. 8. 2006 Ratzinger chce přijmout "teorii inteligentního designu"
28. 8. 2006 Telefon do nebe Stanislav  Heczko
28. 8. 2006 Pravicové prozření britských labouristů
28. 8. 2006 Keith Richards z Rolling Stones vyšetřován, že si zapálil na jevišti
28. 8. 2006 Svatební list
28. 8. 2006 Pragmatismus Miroslava Kalouska Luboš  Zálom
28. 8. 2006 Ideologická neústupnost za každou cenu? Jan  Čulík
28. 8. 2006 Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytuje zahraničním investorům miliardové investiční pobídky, aniž se zabývá hodnocením jejich ekonomické návratnosti
28. 8. 2006 V britském zdravotnictví umírají v důsledku chyb lékařů ročně tisíce osob
27. 8. 2006 Vynalezla irská technologická firma energetické perpetuum mobile?
28. 8. 2006 Jiný svět je možný Jan  Čulík
28. 8. 2006 Czechtek British style?
28. 8. 2006 Kámen není v Zimbabwe tradiční materiál Bohumil  Kartous
28. 8. 2006 Půl století od zákazu Komunistické strany Německa Richard  Seemann
26. 8. 2006 Inspirující salto mortale Lubomír  Novotný
28. 8. 2006 Nizozemské memento. Omezujme imigraci Ondřej  Šlechta
28. 8. 2006 Nasrallah lituje rozsahu nedávné války v Libanonu
27. 8. 2006 David Cameron: Mandelu jsme za teroristu označovat neměli
28. 8. 2006 Michael  Marčák
27. 8. 2006 Test logického myšlení Bohumil  Kartous
28. 8. 2006 Michael  Marčák
28. 8. 2006 Pane prezidente, umožněte jim to! Ondřej  Slačálek
28. 8. 2006 Americká vojenská přítomnost v Evropě Zdeněk  Brousil
28. 8. 2006 Pandemie ošklivosti Sandra  Wain
28. 8. 2006 Lži PR a zuřícího Štěpánka Štěpán  Kotrba
28. 8. 2006 Je jedna bílá a černá - mezi nimi je ale nekonečné množství barev Jaromír  Sembdner
25. 8. 2006 Osoba blízká, aneb arogantní nedůvěra Zdeněk  Bárta
25. 8. 2006 Plán digitalizace? Možná koncem roku Filip  Rožánek
25. 8. 2006 Opravdu může za všechny problémy v ČT David Borek? Jan  Richter
28. 8. 2006 V Česku se nerozhoduje jen o základnách, ale o roli naší země v celosvětových procesech Alois  Matuška
25. 8. 2006 Potravinářská rýže v USA nelegálně kontaminovaná GMO Miroslav  Šuta
26. 8. 2006 Jak Miroslav Kalousek chtěl zničit KDU-ČSL atd. Boris  Cvek
26. 8. 2006 Letecká společnost Ryanair žaluje britskou vládu o 3,3 miliony liber za "bezpečnostní opatření"
26. 8. 2006 Americký podnikatel obžalován za šíření televize organizace Hizbullah v New Yorku
25. 8. 2006 Mohou evropská vojska stabilizovat Blízký východ? Josef  Brož
25. 8. 2006 Takže: ČSSD pohřbí vládu, která ještě není? Miloš  Dokulil
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2006 Czechtek British style?   
28. 8. 2006 200 policistů zasáhlo proti ilegální rave party   
2. 8. 2006 Free tekno cola Ladislav  Žák
31. 7. 2006 Cztk Revue?   
31. 7. 2006 c23chtek Doupov 2oo6 - armádní cvičení v pohodičce Štěpán  Kotrba
23. 7. 2006 CzechTek 06 location   
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen