22. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 4. 2008

a odhad jejich budoucího vývoje

Bohorovný klid (možná jen předstíraný), že dostatečná a cenově dostupná nabídka potravin v ČR je zajištěna, se mi jeví jako nezodpovědný.

Česká republika se zatím chová, jako by riziko nedostatku potravin, dalšího růstu jejich cen a možných vážných důsledků těchto jevů v oblasti sociální a v národním hospodářství neexistovalo. Domácí zemědělství dlouhodobě chřadne, stavy hospodářských zvířat klesají, orná půda i té nejlepší bonity je zastavována luxusními domy a bazény, zabírá se pro průmyslové zony, parkoviště, letiště, dálnice.

Nevšímáme si toho, že v řadě vyspělých zemí se vrací téma zvyšování potravinové soběstačnosti, akcentuje se ochrana zemědělských půd, přechází se na kolejovou dopravu, která je výrazně šetrnější v nárocích na půdu a životní prostředí. Stále věříme v oslnivé perspektivy rozvoje automobilového průmyslu. Obávám se, že toto přehlížení možných rizik je nezodpovědné a diskuse na téma dlouhodobé koncepce domácího zemědělsko-potravinářského sektoru a jeho pozice v národním hospodářství je žádoucí.

Autor je agronom, řadu let se zabývá problematikou světové produkce potravin, mezinárodního agrárního obchodu a problematikou hlavních agrárních komodit.

Sloupek
François Rabelais

Briszmarg dalgotbric nubstzne zos
Isquebfz prusg: alborlz crinqs zacbac.
Misbe dilbarlkz morp nipp stancz bos.
Strombtz, Panrge walmap quost grufz bac.

z knihy Gargantua a Pantagruel, verše přeložil Miroslav Haller. Mezi svých druhých Deset básní vybral Jan Kadubec.

Strategie 17/2008
22. 4. 2008

Do Sněmovny míří na úterý 22. 4. 2008 senátní pozměňovací návrh (sněmovní tisk 289/5) Sněmovnou už jednou schválené novely autorského zákona (sněmovní tisk 289/4), vzešlý z iniciativy senátorů ODS a podnikatelských lobbyistů, s dalším pozměněním i zákona o poplatcích. Předloha, která v senátní podobě zásadním a s odbornou veřejností nekonzultovaným způsobem zhoršuje podnikatelské prostředí v oblasti kultury, výroby a vysílání elektronických médií a ohrožuje digitalizaci. Porušuje i principy právní jistoty.

22. 4. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V posledních letech v Německu neustále rostl počet bohatých lidí, a to nejen těch, kteří se z daňových důvodů stěhují jinam. S tím se splnil příslib výhod privatizace, ale možná jinak, než si většina německého obyvatelstva myslela. Ví se totiž, že se tím taky daleko vice otevřely tzv. sociální nůžky a část středních vrstech někdy už nemůže spát, jaký má strach z pádu. Že se ale taky vyplnilo to, před čím varovali někteří ekonomové, na to poukázal Spiegel online, když psal o rostoucím významu nízkých platů v Německu, kde už brzo v této věci dosáhneme americké poměry a brzo je i předstihneme.

22. 4. 2008

Dlouhodobá míra reprodukce obyvatel ČR činí necelých 60 %

Jakmile početně velmi silně zastoupená generace ze 70. let zestárne - ukončí své reprodukční období, což nastane již během pouhých pěti let, a do aktivního reprodukčního věku přijde další generace, která je však početná výrazně menší, zákonitě zaznamenáme nejen relativní, ale i absolutní velmi prudký pokles porodnosti. Dnes můžeme jen odhadovat, jak bude křivka přirozeného přírůstku obyvatel vypadat.

22. 4. 2008

Spojené státy severoamerické zřejmě propadly psychóze strachu. Zatímco vytrvale mluví o budování protiraketového štítu proti hypotetickým raketám ze Severní Koreje a Íránu, začaly rozvíjet další program pro hlídání družic na nízkých drahách. Pro příští jaro připravují start deseti specializovaných družic v systému SBSS (Space Based Space Surveillance). Mají startovat na nosiči Minotaurus ze základny Vandenberg v Kalifornii.

21. 4. 2008

V úterý 22. dubna v 16 hodin se v Přednáškovém sále Kotěrova secesního Muzea východních Čech budou poosmé rozdávat Škrabáci - proběhne tu Vyhlášení výsledků 8. ročníku regionální literární soutěže pro mládež od deseti do dvaadvaceti let O Cenu Hradeckého Škrabáka. Pro vítěze, účastníky soutěže a všechny spřízněné duše je připraven program, který bude provázen mimo jiné písničkami a slovy básníka, písničkáře, dokumentaristy a předsedy Českého PEN klubu Jiřího Dědečka.

Zákrok policisty Čermáka proti Kateřině Jacques na 1. máje 2006 - foto Michal Vlk, BL
22. 4. 2008
◄ Zákrok policisty Čermáka proti Kateřině Jacques na 1. máje 2006 - foto Michal Vlk, BL

Policista Tomáš Čermák, který zbil 1. máje 2006 tehdejší kandidátku do Paralmentu a vedoucí vládní sekce pro lidská práva Kateřinu Jacques (SZ), když demonstrovala proti neonacistickému Národnímu odporu, byl odvolacím soudem zproštěn obžaloby. Bývalý policista chce nyní omluvu nejen od politiků, kteří prohlásili bezprostředně po medializovaném útoku Čermáka, že se policista musel zbláznit, ale přivítal by omluvu i od samotné Jacques. Policista bude po bývalém premiéru Paroubkovi a bývalém ministru vnitra Bublanovi požadovat "přinejmenším omluvu". Řekl to v pořadu Partie televize Prima. "Byl jsem obětní beránek," řekl Čermák, a chce se znovu vrátit do služby - "do odpovědné funkce". Po policii bude požadovat náhradu ušlé mzdy. Čermák podle svých slov postupoval proti Jacques v souladu se zákonem a zákrok nebyl tak hrubý, jak se mohlo zdát.

Policejní násilí na Prvního máje TÉMA BL

22. 4. 2008

Komu ku prospěchu? Štepán Kotrba má ve svém článku nemálo pravdy. Přesto mě při jeho čtení napadlo čapkovské "pozor na pravdy, kterých je jenom trochu".

Soud rozhodl a já jsem dalek toho, plést si právo a spravedlnost. Nicméně podívejme se na situaci s odstupem a následky.

Z neznámé úřednice je jedna z nejznámějších političek, prakticky nezastavitelná při jakékoliv verbální konfrontaci.

21. 4. 2008
reakce na rozhovor v deníku právo pod titulkem "My, diplomati, si stejně jako lehké děvy partnery nevybíráme "

...než nevybíravý pseudodiplomat. K čerstvě uveřejněnému rozhovoru Alexandra Kramera v Právu, 19. 4. 2008 s jakýmsi prozatímním ministrem zahraničí České republiky alespoň pár slov. Předem bych chtěl zdůraznit, že se nijak nepokouším zmíněného pana knížete - pardon, již od dob TGM je u nás používání šlechtických titulů zakázáno – tedy pana Karla Schwarzenberga zesměšnit, nebo dotknout. Mé úvahy a závěry pouze přirozeně vyplývají z toho, jak sám na otázky novináře deníku Právo odpověděl. Ze zmíněného rozhovoru je patrné, že se pan S. v zájmu českého státu (a tedy jeho občanů – většina sem, většina tam) prostituuje rád.

22. 4. 2008

Bílá vrána mezi křesťanskými publicisty a religionisty, bývalý dominikán, nyní odpadlík a nově starokatolík (stále ještě - doufám) a veskrze slušný člověk Ivana Odilo Štampach se pustil do boje s třídním nepřítelem. Potud v pořádku a stejně jako jsem jej přemlouval před dvanácti lety, aby psal pro měsíčník Pražský demokrat, budu i dnes rád, když bude psát dnes pro Britské listy - stejně jako evangelický farář a bývalý senátor Bárta. Stejně jako byl před dvanácti lety jeho tolerantní a mezináboženský přístup hlasem volajícího na poušti, i po dvanácti letech jím zůstal. Za ten jeden hlas si ho vážím. Jestli je to dobře nebo špatně, nevím. Nicméně vím, že jeden dogmatik v křesle hlavy katolické církve od té doby byl vystřídán druhým. Vím, že boj o zákaz "smrti nenarozených dětí", boj proti přirozenému sexuálnímu chování cestou "zkřížených nohou" a boj s AIDS odmítáním kondomů postavil křesťany na úroveň středověkých tmářů.

22. 4. 2008
tisková zpráva Britských listů

Podle internetového výzkumu iAudit International stoupla v březnu 2008 doposud rekordní návštěvnost a čtenost Britských listů. Britské listy dosáhly několika rekordů v celé své historii: Počet unikátních návštěvníků dosáhl prozatím nejvyšší hodnoty 197 340 UIP (únor 2008 - 186 151 , březen 2007 - 154 725, březen 2006 - 142 754, březen 2005 - 95 045 ), počet návštěv serveru dosáhl rekordních 545 626 (únor 2008 - 529 051 , březen 2007 - 431 070, březen 2006 - 358 536, březen 2005 - 250 669 ), počet stažených stran byl také rekordní - 1 393 701 (únor 2008 - 1 323 300 , březen 2007 - 1 073 923, březen 2006 - 860 753, březen 2005 - 608 358 ). Jeden milión přesáhl poprvé v lednu 2007. Reach - podíl na trhu - mezi internetovými uživateli serverů na doméně .cz v březnu 2007 posílil na úroveň 4,36 % všech unikátních návštěvníků českého internetu v měsíčním průměru, což je meziměsíční nárůst o tři desetiny procenta, meziroční nárůst o 1,11%.

Týdenní návštěvnost Britských listů za poslední březnový týden byla 59 175 unikátních návštěvníků, 121 436 návštěv a 311 390 zhlédnutých stran. Denní návštěvnost v poslední březnový pracovní den 31. 3. pak byla 15 222 unikátních návštěvníků s 20 423 návštěvami a 52 899 zhlédnutými stranami. Průměr se pohybuje okolo 15 tisíc unikátních návštěvníků a 20 tisíc návštěv už prakticky od února a má kontinuálně stoupající tendenci ve všech ukazatelech s výjimkou "prázdninových" měsíců. Britské listy sledují návštěvnost prostřednictvím výzkumů iAudit kontinuálně už od října 2004.

podrobnosti na stránce iAudit ZDE

17. 4. 2008

ADVERTISEMENT

The University of Glasgow is advertising a new permanent position of Lecturer in Czech Studies. The successful candidate will have native or near-native knowledge of Czech, will be fluent in English, will have a postgraduate qualification, will be a charismatic teacher, and as a research scholar, he/she will have proven ability to attract outside research funding.

The salary will be on the Research and Teaching grade, level 7, £30,013 - £33,780 per annum.

Further particulars HERE

22. 4. 2008

Toto není jen další z mnoha internetových výzev a peticí ale i zkouška, zda je reálné v průběhu 6 měsíců sesbírat podpisy od 1 - 2% voličů. Tak, jak to předpokládají různé návrhy zákona o obecném referendu a zákona I a R. Proto přibyla i možnost podpisu pomocí SMS pro ty, kdo nemají připojení k Internetu. Pokud tedy cítíte vnitropolitickou situcaci v naší zemi podobně, jako je naznačeno v následujících odstavcích, zúčastněte se a informujte všechny své kamarády a známé.

Ukažme, že Češi nejsou jen stádem ovcí...

Vůbec bych se nebál srovnání současného stavu společnosti s normalizací. Ano, s normalizací. Více než 70 procent obyvatelstva si nepřeje radar, a přesto současná moc ani nedovolí, aby zástupci tohoto většinového názoru seděli ve veřejnoprávní (= placené námi všemi) televizi u kulatého stolu a rovně zde prezentovali svůj názor a své argumenty pro něj. Pak tedy nejde o demokracii nýbrž o diktaturu, kde politruci přebírají názory a třídí je na vhodné a nevhodné.

22. 4. 2008

Bývalý katolický biskup Fernando Lugo, právě zvolený prezident v Paraguayi se připojil k Venezuelanovi Hugo Chavezovi, Brazilci Lulovi da Silva, Peruánci Evo Morales, Ekvádorci Rafaelu Correovi, Uruguajci Tabaré Vázquezovi a do určité míry i Argentince Cristine Kirchnerové jako nejnovější na rostoucím seznamu levicových vedoucích politiků v Jižní Americe. Nakonec ve volbách zlikvidoval šedesát let dlouhou hegemonii zkorumpované a elitářské strany Colorado.

22. 4. 2008

Naše země možná žízní po nové straně středu!

Už ty dvě konejšivé barvy za hlavami předsednického stolu nebylo možno přehlédnout. Jedna barva jako jen mírně útočná (ta oranžová, šilhající k ČSSD), ta druhá spíše uklidňující, ne-li přece jen poněkud studená (ta modrá, šilhající k ODS). Takže barvy jsou rozhozeny. Jenže program, nemá-li být pouhou vzdálenou ideologií, není dán především volbou nějakých barev. Na ideologii lze sice přísahat, ale nutně se jí nic nestaví; ať už se přitom chceme odvolat na minulost, anebo na budoucnost.

22. 4. 2008

Bude již u "demokratů" rozhodnuto?

Naposled bylo v těch primárkách a "caucusech" poněkud rušno 11. března (po velmi "rušném" úterku 4. března). 22. dubna 2008 bude další závažné testování síly obou kandidátů Demokratické strany. (Následně pak od 6. května každý týden budou ještě dílčí pokusy o revizi těchto ukazatelů voličské obliby převážně mezi demokraty až do 3. června.) Půjde tu opět o velmi významnou zkoušku nejen přízně mezi voliči, ale také dalších vyhlídek na kandidaturu pro prezidentské volby za Demokratickou stranu. Už teď se totiž ví, že vzhledem ke stávajícímu průběhu tohoto klání žádný z obou nyní perspektivních kandidátů nemá šanci zvítězit jen s těmi "vázanými hlasy" z primárek (což jsou hlasy přímo připadající "na jméno"). Přes osm set hlasů přitom takto vázaných není, a ty by mohly posléze rozhodnout, pokud jeden z kandidátů sám z nějakých důvodů nevyklidí pole.

22. 4. 2008

Pán Cvek má nepochybne pravdu, keď tvrdí, že všetko je inak ako to vyzerá. Politici sú dávno už iba bábkami a je úplne jedno či sa jedná o politikov českých, britských, slovenských, či amerických. Sú iba vykonávateľmi vôle finančných gigantov. Peniaze nepoznajú hranice a nerozlišujú národnosti. Čo ma zaráža je neochvejné presvedčenie pána Cveka o tom, že USA sú "reálnou zárukou západní civilizace".

Som Slovák, Európan a nepoznám jediný objektívny dôvod, prečo by sa napríklad moja krajina mala stať rukojemníkom mocenských a finančných záujmov USA a spoločností ako Halliburton, Lockheed a podobne (je to iba príklad, nemám čas ani chuť podrobne zisťovať kto, koľko a akým spôsobom zarába na zbrojení a vojenských konfliktoch), píše Daniel Stančík.

Michael Marčák: Tak mě napadá, že tenkrát, v době holocaustu, leželi Ždé nám demokratům na srdci stejně málo, jako nyní kosovští Srbové...
16. 4. 2008

22. 4. 2008

Na stránkách Britských listů se poslední dobou objevují výtahy z různých článků, obviňující volný trh a "neoliberalismus" za současné problémy nejen v USA. Nevím, jestli je míchání správných faktů s nesmysly záměrem autorů nebo pouhou neznalostí, ale nechápu, že se lidé, kteří tyto články pro Britské listy shrnují, nad tím nepozastaví, diví se Ondřej Palkovský.

Konkrétně v tomto článku například autor vyvolává dojem, že neoliberalismus, reagonomika a monetarismus jsou prakticky totéž. Zmatení asi vzniklo podle starého úsloví "kdo lže, ten krade", protože ekonomové, kteří prosazovali jedno, často prosazovali druhé a souhlasili s třetím.

22. 4. 2008

Mimo jiné a možná hlavně proto, že o věci rozhodují lidé na nejvyšších místech české politiky s rozhledem a názory pana Cveka.

(B.Cvek, "Proč jsem pro radar".) Prosím čtenáře BL, aby text pana Cveka četli pozorně a několikrát, potom ho zkopírovali a dali číst svým přátelům, zejména těm, kteří "jsou pro radar". Pak mohou o textu diskutovat při vínu či pivu. To pivo je textu bližší.

Jak už poznamenal čtenář Stančík, také já "nemám čas ani chuť " klást argumenty proti argumentům, jež jimi nejsou. Ale až se v pátek sejdeme v hospůdce v našem kroužku dopisovatelů Britských listů v Plzni, jistě si dobře pokecáme, nejen o radaru. Nedosáhneme sice takové úrovně strategického uvažování, jako pan Cvek, poručík Dub a kadet Biegler, či Vlasta Parkanová a Schwarzenberg.

Ostatně, neměli jsme možnost o tom hovořit s naším panem okresním, pardon, krajským hejtmanem, který je pro radar také. Slibuji, že se pak s výsledky naší debaty nikam vnucovat nebudeme! Ještě bychom to mohli schytat od hejtmana Ságnera...

22. 4. 2008

Říkáte, pane Cveku, že "agresorem může být nakonec kdokoli". Ano, i vaše maminka vás může přijít zardousit do vaší postýlky. Zdálo by se, že takovou paranoidní vizi jste nejspíš bezelstně nakoupil v probushovských agitkách, jimiž se tu noviny průběžně hemží. Ptal bych se pak asi proč ho ksakru Cveka úplně normálně nezajímá, kdo už právě agresorem JE? ptá se Jan Komrska..

22. 4. 2008

Článek Borise Cveka, v němž popisuje proč podporuje stavbu amerického radaru v Čechách, je pozoruhodný tím, jak v něm slova ztrácejí původní význam a historický kontext. I tak ale jde o důkaz - nechtěný ovšem - že lidská blbost a její doplněk zvaný devotnost poddaných jsou nezničitelné.

22. 4. 2008

Se zaujetím jsem si přečetl článek pana Moliče o antikomunismu, který je v české společnosti. Dovolím si trochu oponovat některým jeho tvrzením, píše čtenář Šimon Macháček.

22. 4. 2008

Osmého dubna jsem se v Ekocentru Podorlicko, ležícím v legendární české železniční metropoli, zúčastnil recitálu českotřebovské folkové písničkářky Lenky Karlíčkové. V klubové atmosféře, v níž se koncert konal, připomínal padesátihlavý tísnící se dav do posledného místa zaplněnou Lucernu.

21. 4. 2008

POZVÁNKA

Hosty pravidelného publicistického pořadu ČRo 4 – Radia Wave „Rentgen“ budou ve středu 23. dubna od 17 hodin radní Milan Richter (ODS), Marta Smolíková z grantové komise a ředitel Divadla v Celetné Jakub Špalek.

Kulturní politika Hlavního města Prahy je tentokrát jediným tématem tohoto publicistického pořadu. Kromě diskuse s pozvanými hosty uslyší posluchači celkem tři reportáže.

21. 4. 2008

Výměnou za až nemravný nadbytek spotřebního zboží se Američané vzdali většiny své politické moci.

Rádi bychom aspoň skromným dílem přispěli k úvahám na téma, co je vlastně Amerika, jaké jsou americké ideály a do jaké míry se dnešní politická praxe v USA vzdálila myšlenkám zakladatelů Unie, proč a za co bychom měli či neměli být Americe jako Češi vděčni (a zda vůbec tu vděčnost vyjadřovat) a co na současném stupni vývoje USA naopak ohrožuje nejen samotné Američany, ale i celý svět.

Autorem rozsáhlého eseje, jehož souhrn zde dnes předkládáme, je Joe Costello, americký mediální a energetický poradce, dlouholetý politický aktivista, mj. manažer a poradce v neúspěšných presidentských kampaních demokratů Jerryho Browna (1992) a Howarda Deana (2004). Zamýšlí se nad politickou historií USA posledních 30 let a nad dalším směřováním Spojených států. Měřeno americkými reáliemi lze jeho názory nazvat radikálně levicovými, především tam, kde se zabývá samosprávou nebo vztahem politiky a ekonomiky.

20. 4. 2008

Policii byla 11. dubna 2008 nahlášena krádež 327 bronzových destiček se jmény zemřelých z žulových náhrobků na Národním hřbitově v Terezíně u Malé pevnosti.

Přesto, že by se dalo předpokládat, že policie bude nejenom šetřit v souvislosti s možným spácháním trestného činu, ale bude se zajímat i o situaci kolem zabezpečení Národního hřbitova v Terezíně, "došlo v období od 11. do 17. dubna 2008 k odcizení dalších zhruba 700 bronzových destiček", uvedla litoměřická policejní mluvčí Alena Romová. Cožeee?!

21. 4. 2008

V Britských listech z 20. dubna se objevila reakce na pozdravný projev předsedy ČSSD na křesťansko-demkokratickém programovém sjezdu pod názvem "Buduje si Paroubek v ČSSD křesťanskou kamarillu na svou podporu?" Jeho autor Štěpán Kotrba, jako ve všech svých příspěvcích, předvedl černobílé vidění světa. Čekali bychom, že jako výtvarný umělec bude mít smysl pro odstíny i v životní filosofii a politice. Jeho politická logika se však řídí heslem všechno, nebo nic. Nenaskýtá-li se dost faktických protivníků, je nutné podle této politické strategie vyrobit nepřátele z přátel.

21. 4. 2008

Mé důvody pro radar? Předně nejsem pacifista a mám, abych tak řekl, churchillovský názor na svět (bez silné vojenské moci se nelze bránit agresorovi a agresorem může být nakonec kdokoli). Dále jsem proamerický a považuji USA, i se všemi chybami, za reálnou záruku západní civilizace - věřím Američanům, že to ("hvězdné války"), co dělají už od dob Reaganových, je správné. Věřím jim víc než českým nebo evropským politikům. NATO, to je ostatně totéž co USA - z vlivných států NATO je Německo poraženou zemí bez silné armády (zemí, která je tím, čím je, čili vyspělým západním státem se silnou demokracii), jen díky USA - Američané třeba okupovali Bavorsko po dlouhou dobu po válce a nezdá se, že by americká přítomnost Bavorsku byla ke škodě - jako přítomnost Rusů nám po roce 1968. Dále Francie je mimo vojenské struktury NATO - a Británie je vždy na straně USA. Ostatní země NATO jsou de facto bezvýznamné a jediné, co NATO pro ně znamená, je ochrana, poskytována zejména ze strany USA, které jsou asi jediný opravdu vojenský akceschopný stát na světě.

21. 4. 2008

Firma Raytheon Integrated Defense Systems z města Woburn ve státě Massachusetts obdržela otevřený kontrakt v maximální hodnotě 400 milionů dolarů (v němž není určeno, do kdy přesně bude objednaná technologie zkonstruována, a kolik bude přístrojů) na vývoj, konstrukci a aktivaci radaru pro střední pásmo, které má být použito pro balistickou raketovou obranu, upozorňuje Karel Dolejší. Práce se budou vykonávat přímo ve fitrmě Raytheon ve Woburnu a v Evropě a očekává se, že budou dokončeny v únoru 2013. Je to jediný kontrakt, který americký Úřad pro raketovou obranu v Huntsvillu vydal. Odkaz je (HQ0147-08-D-0001).

Práce budou realizovány prostřednictvím jednotlivých mezníků, každý z nich bude mít lhůtu dokončení a cenu. Umístění radarů dosud není určeno, i když probíhá vyjednávání s Polskem a s Českou republikou. Váže se to na kontrakt v hodnotě 80 milionů dolarů, udělený v červenci 2007 firmě Boeing pro vybudování komplexu raketové obrany.

Prvotní úkol, definovaný dne 15. dubna 2008, bude financován částkou 5,3 milionu dolarů a omezí se na zeměměřičství, na studie, analýzy, plánování, design a obdobné činnosti, které konkrétně povolil americký Zákon schvalující národní obrany (226 d). Dodatečnou činnost, potřebnou pro tento úkol, budou realizovat americké armádní technické jednotky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

18. 4. 2008

Hospodářskou krizi pomiňte. Věnujme se na okamžik naléhavější hrozbě - velké potravinové recesi, která se světem šíří rychleji než úvěrová krize. Pravděpodobně jste si povšimli, že za posledního roku stoupla cena rýže o tři čtvrtiny, cena pšenice o 130 procent. Ve 37 zemích světa zuří potravinová krize. Podle Světové banky se asi sto milion lidí stane v důsledku vysokých cen potravin obětí intenzivnější chudoby, píše George Monbiot v deníku Guardian.

21. 3. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V únoru 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 236.86 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 29.2.2008 částku 288 237.81Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Čína RSS 2.0      Historie >
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů   
11. 4. 2008 Olympiáda v Číně Beno  Trávníček
10. 4. 2008 Zvěrstva v Číně a sinoromantismus   
10. 4. 2008 Spolupráce Evropy a Číny: desetiměsíční výukové programy pro manažery   
10. 4. 2008 V Číně jsem nebyl, ale je to tam hrozné Aleš  Uhlíř
10. 4. 2008 K Číně   
10. 4. 2008 Romantismus nenávisti a gradual transition Štěpán  Kotrba

Tibet RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak   

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím vlády udělat z fakultních nemocnic "nevýdělečné" akciové společnosti   
11. 4. 2008 Ondřej Neff mluví už i do zdravotnictví Petr  Wagner
9. 4. 2008 Příklad práce České televize, jak se novinářství dělat nemá Petr  Wagner
9. 4. 2008 Budeme obětí obchodu s vlastním zdravím? František  Řezáč
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2008 Senát: Utržení psi na lovu Štěpán  Kotrba
19. 4. 2008 Ještě větší blbec, než jsme doufali Petr  Štěpánek
17. 4. 2008 Rada Českého rozhlasu: Kterak zveřejnění Kubiceho zprávy bylo vlastně činností, na kterou se zákon a Kodex nevztahuje   
17. 4. 2008 Štěpánek možná není členem Rady ČTÚ Štěpán  Kotrba
12. 4. 2008 K dementi pana Veselovského:   
9. 4. 2008 Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas Petr  Nachtmann
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský, Jiří G. Růžička
16. 3. 2008 Proč není k dispozici pořádné zpravodajství? Monika  Binke

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2008 Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak? Andrea  Cerqueirová
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý
14. 10. 2006 Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti Severní Koreji   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
16. 4. 2008 Jak rozdělit zásoby plynu v Turkemistánu?   
15. 4. 2008 Těžba ropy v Rusku klesá   
8. 4. 2008 Kosovo v geopolitických hrách o energie, aneb ropovod do Evropy, nebo do USA?   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Írán vyměnil petrodolary za eura a přesvědčuje k tomu i OPEC   
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
10. 3. 2008 Válka s mloky Lovelocky Karel  Dolejší
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2008 Proč jsem pro radar Boris  Cvek
21. 4. 2008 Konečně důkaz: Radar pro Brdy bude teprve vyvíjen!   
19. 4. 2008 Neoral: Zdrojem moci jsou občané a žádný Topolánek se vztyčeným prostředníkem Jan  Neoral
17. 4. 2008 BBC: Americká protiraketová obrana "nebude fungovat"   
16. 4. 2008 Theodore Postol: Znepokojující otázky o raketové obraně   
15. 4. 2008 Povídání o ničem Jan  Neoral
15. 4. 2008 ČT zrušila pořad o americkém radaru   
14. 4. 2008 Globálna neonormalizácia Eduard  Chmelár
9. 4. 2008 Můžeme si dělat, co chceme, ale politici to neposlouchají   
8. 4. 2008 Ruské antény u estonských hranic, aneb problém   

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík