11. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Lula da Silva a Václav Klaus
13. 4. 2008

„Už jsem docela zkušený politik, ale myslím si, že ještě nikdy jsme při prezidentské návštěvě nemluvili o takových podrobnostech, jako dnes s prezidentem Lulou,“ uvedl po sobotním setkání s hlavou státu Brazílie Luizem Ináciem Lulou da Silvou český prezident Václav Klaus. Za přítomnosti médií byla podepsána rámcová dohoda o hospodářské a průmyslové spolupráci mezi vládami obou zemí. Dokument podepsali ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Celso Amorim.

Dohoda je novou verzí té, která byla mezi Českem a Brazílií uzavřena v roce 1994, kdy největší zemi Latinské Ameriky ve funkci předsedy české vlády navštívil shodou okolností právě Klaus. „Brazílie, kterou tehdy poznal, byla Brazílií úplně jinou, než je nyní,“ uvedl po sobotním setkání Lula. Poslední návštěvou na vysoké úrovni byla oficiální cesta premiéra ČSSD Jiřího Paroubka do Brazílie v březnu 2006.

Sloupek
Hana Tomšů

Kolena od sebe,
není to těžké, ale ani hezké.
Myslí na sousedku,
má to, chudák, ještě horší.
Jí se ten její
už ani nedotkne.

13. 4. 2008

Ve svých příspěvcích „Voda vroucí, možná živá“ a „Na správné straně“ jsem se před časem dotýkal postojů pana Karla Schwarzenberga k pokusům Jiřího Čunka vrátit se do vlády. Úmyslně píši pana , protože jsem Schwarzenbergův postoj pokládal za prvek elementární lidské sebeúcty a nikoliv politické nebo státnické taktiky či strategie. Chtěl jsem před jeho postojem smeknout, za což jsem si vysloužil velkou kritiku čtenářů, kamarádů i přátel.

13. 4. 2008
poznámka k článku Andrey Cerquierové a Štěpána Kotrby "Předložili Zelení referendum už před rokem? A kam tedy zmizelo?"

Snad se neprohřeším proti stranickým předpisům, když Vám zkopíruji dvě věty z "Analýzy plnění programu Strany zelených, koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády", který 26. 3. 2008 rozesílal Matěj Stropnický jako podklad pro jednání Republikové rady , píše čtenář Miroslav Mach.

"Zákon o obecném referendu je velkou výzvou pro zelené, kteří mají zájem na zkvalitňování a prohlubování demokracie. Zelení pracují na návrhu zákona o obecném referendu, který chtějí v první polovině roku 2008 předložit k jednání na půdě Sněmovny."

zdroj: zahraniční sekce SZ: Analýza plnění programu Strany zelených, koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády ZDEMIRROR

Máte pravdu, je to ostuda. Víc k tomu nevím.

12. 4. 2008

ČRo 6 vysílá příspěvky lháře a politického aktivisty a vydává ho za "nezávislého komentátora"

5. dubna 2008 zveřejnil Český rozhlas 6 další komentář "nezávislého" komentátora Rudolfa Kučery a zdá se, že opět neinformovali posluchače o střetu zájmů ani o dalších kontroverzích kolem autora.

Konexe a činnosti aktivisty Sudetoněmeckého landsmanšaftu Rudolfa Kučery jsou opravdu zajímavé. Nejen, že jako "nezávislý" politolog lobbuje za zájmy politické organizace, jejímž je spoluvlastníkem, on zájmy landsmanšaftu hájí na stránkách kontroverzního krajně pravicového časopisu a nakonec to vykazuje na Fakultě sociálních věd UK jako publikační činnost...

Považoval jsem německý časopis Junge Freiheit za jednu z mnoha politizujících tiskovin, podle názvu nejspíše za tiskový orgán dorostu politické strany FDP. Zdá se však, že se jedná o pěkně kontroverzní titul, má sloužit jako most mezi německými konzervativci a pravicovými extremisty. Junge Freiheit se ovšem snaží etablovat jako mainstreamový časopis a když Úřad pro ochranu ústavy ve spolkové zemi Porýní-Vestfálsko poprvé zařadil v roce 1995 titul Junge Freiheit mezi extremistické a ultrapravicové tiskoviny, vydavatelství se s ním soudilo.

K tomu: Petr Nachtmann, "Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas" ZDE

12. 4. 2008

STÍŽNOST RADĚ ČESKÉHO ROZHLASU

pokračování seriálu o panevropském politologovi pod pláštíkem akademických institucí a zděšeného mlčení

Připomeňme si, že "politolog", který používá v zahraničí neoprávněně titulu "profesor" , je Doc. PhDr. Rudolf Kučera, CSc. z katedry politologie a Institutu politických studií Univerzity Karlovy, vyučující studenty teorii současné demokracie. Kučera nereaguje na vznesená obvinění a prozatím mlčí nebo mlží i odpovědné osoby v Českém rozhlasu.

11. 4. 2008

V článku „Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak?“ stojí, že Strana zelených doposud nepředložila návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Autorka vycházela z toho, že žádný takový návrh nebyl doposud mediálně prezentován a žádný návrh nebyl předložen Parlamentu k projednání. Návrh ale prý předložen byl. Vládě. Do připomínkového řízení. Již téměř před rokem. Prý.

11. 4. 2008

Francouzská mládež opět vyšla do ulic. Včera demonstrovalo v Paříži nejméně 30 000 lyceistů, 5000 v Grenoblu, dále několik tisíc v Lyonu, v Toulouse... Pařížská demonstrace vyšla „symbolicky“ z Lucemburské zahrady, před Senátem Francouzské republiky, z míst, kde kdysi d’Artagnan masakroval své odpůrce. Středoškolští studenti protestují proti Sarkozyho další „darebácké reformě“ (réforme voyou), která předvídá na podzim další škrty na Ministerstvu školství, mimo jiné zrušení několika tisíců profesorských míst.

11. 4. 2008

Londýnské koncertní centrum Barbican bylo donuceno zrušit koncert ruského klavíristy Grigorije Sokolova, protože Británie svévolně změnila své vízové předpisy a požaduje nyní od osob, které nemají občanství EU, aby poskytovaly pro žádost o vízum otisky prstů.

11. 4. 2008

Prohlášení Univerzity Karlovy

tisková zpráva Akademického senátu UK a rektora UK

Univerzita Karlova vzala na vědomí informaci, že vláda schválila věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích a univerzitních zdravotnických pracovištích ve znění, které předpokládá transformaci stávajících fakultních nemocnic na "nevýdělečné" akciové společnosti.

11. 4. 2008

Pan Neff se ve svém úvodníku "Vyžeňte ty ničemy" zcela manipulativně "mýlí". Uvádí, že dle jeho zkušeností a rozhovorů s lékaři poklesly návštěvy nemocných v ordinaci o cca 40 procent.

11. 4. 2008

Právě skončený summit NATO opět prokázal naléhavost samostatné evropské obranné politiky. Jeho výsledky jsou, diplomaticky řečeno, hodně rozpačité. Summitu dominovaly spíše vzájemné licitace okolo strategického dialogu USA-RF přes hlavy aliančních členů než otevřená debata o dalším směřování organizace. Interpretace závěrů ohledně protiraketové obrany NATO je různá, ale stále jde jen o kompromis nebo spíše oddalování definitivního rozhodnutí. Pozvání ke členství v NATO obdržela Albánie a nikoli Makedonie, což může být pro bezpečnost Balkánu a Evropy zcela fatální.

Aliance není schopna sebekriticky zhodnotit své účinkování a zejména svou efektivitu pro skutečné bezpečnostní zájmy Evropy. Summit se zásadním strategickým a koncepčním otázkám zcela vyhnul, a to téměř deset let od přijetí posledního strategického konceptu, kdy mezitím proběhly události 11.9. 2001 a následný vývoj v oblasti bezpečnosti.

11. 4. 2008

VÁŽENÍ OBČANÉ!

žádnému ministrovi zdravotnictví na celém světě by bez trestu neprošlo předat všechny nejlepší nemocnice a pojišťovny veřejného zdravotnictví i s Vašimi penězi do soukromých rukou a způsobit tak zdražení zdravotní péče nejdříve o dvacet procent (návrh možného zisku pro majitele) to je na každého, i novorozence, pět tisíc ročně a potom stále více, a někteří nemocní nebudou potřebně léčeni.

11. 4. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Specialisté se nějak nemohou shodnout, jestli v Německu žije dost nebo málo lékařů. Na jedné straně je prý ve velkých městech lékařů víc než dost a zájem o přebírání ordinací je větší než jejich počet, na druhé straně je na malých městech a na venkově dost ordinací, které dlouho zůstávají prázdné.

11. 4. 2008

Otázkám nedostatku a nebývalého růstu cen potravin se věnuje i španělský deník El País ve dnech 4. 4. a 6. 4. 2008. Soustředí se na růst ceny rýže, jeho příčiny a souvislosti. Cena rýže během dvou týdnů vzrostla o 50%, přičemž jen v jednom dni vzrostla o 10%. Něco podobného se nestalo ani v dobách velkých válek. Protože je rýže základní denní potravou pro 3 miliardy lidí, jeví se problémy na finančních trzích, s nemovitostmi a hypotékami jako méně závažné. Přinejmenším pro ony tři miliardy obyvatel.

11. 4. 2008

Příspěvek přednesený na konferenci o letech 1948 a 1968 na Glasgow University

Období od roku 1989 vytvořilo prostor pro nové perspektivy ohledně československého vývoje v prvních letech po druhé světové válce, která vyvrcholila komunistickým převzetím moci v únoru 1948. Cílem tohoto článku je analyzovat nový český výzkum historie tohoto období, a zjistit, do jaké míry vedl k hlubšímu porozumění tomuto období a ke srovnání s politickými tlaky doby po roce 1989.

K tomu: Václav Žák, "O pocitu ponížení a nezamýšleném účinku" ZDE

11. 4. 2008

Píši Vám zčerstva, právě v pořadu Události a komentáře na Čt jsem zhlédl reportáž o Františku Kriegerovi osobnosti Pražského jara, píše Čestmír Kopecký. (Ten člověk, odvážný politik, který jediný odmítl podepsat v Moskvě v srpnu 1968 sovětské ultimátum, a Rusové si ho tam chtěli nechat, se jmenoval František Kriegel, pozn. JČ.)

Hned z kraje hezká fotografie a titulek u obličeje František Krieger a pak známí historici, kteří natočeni na záznam už omyl Čt napravit nedokázali. Redaktor Martin Veselovský , kterému to ještě dost dlouho trvalo, než ho živí hosté (zřejmě) opravili. Pak už jméno vyslovoval v pořádku....

Zajímavá hra s pamětníky u obrazovek a hlavně jak má moderátor napravit chybu nějakého řadového pracovníka, když by to spíš měl vědět sám.

PS: Chvilku před tím soudružka Helenka Fibingerová místopředsedkyně Rady Čt, doporučovala nekazit sportovcům jejich plodná období...zbytečnými protesty v Číně. " ona také byla potrestána za zbytečný americký bojkot olympiády v Moskvě...

11. 4. 2008

Čestmír Kopecký píše něco o tom, že jsem špatně vyslovoval jméno Františka Kriegela, Vy jste se přidal pohotovým vysvětlením, jak že se to FK skutečně píše.

Pokud by pan Kopecký zkrotil prvotní vášeň a pokud by Vám stalo za to podívat se na záznam včerejších UK, zjistil byste následující - slovo Krieger se objevilo na 2 vteřiny na podkresovém materiálu na stole studia, já jsem od začátku vyslovoval Kriegel a nikdo z hostů mne neopravoval.

Přiznávám chybu, jednomu z grafiků to uteklo a my ostatní z týmu UK jsme byli v tu chvíli nedostatečně pozorní. Rozhodně se ale nic takového neobjevilo v titulku, v reportáží ani v debatě, upozorňuje Martin Veselovský.

12. 4. 2008

Prosím Vás, podívejte se k čemu nás pan Veselovský vybízí, píše Čestmír Kopecký:

"Pokud by Vám stalo za to podívat se na záznam včerejších UK, zjistil byste následující - slovo Krieger se objevilo na 2 vteřiny na podkresovém materiálu na stole studia".

Nebylo to na podkresovém materiálu na stole studia! Ale bylo to na obrazovce za panem Veselovským. Hlava pana Kriegla byla větší než hlava pana Veselovského a titulek byl dominantní záběru.

Netrvalo to 2 vteřiny, ale souvislých 17 vteřin, tedy po celou dobu.

Pravdomluvnost komentátora České televize se tedy dá skutečně dokázat na webu Čt.

Vážený pane Čulíku, paradoxně si myslím, že pan Veselovský k těm lepším a možná nejlepším na ČRo a v ČT.

Je mi líto, ale neměl by se zastávat takhle hloupě takové chyby. Myslím, že mu to režie měla říci během pořadu a měl to omluvit (času, kdy nebyl v záběru a zvuku bylo habaděj).

Děkuji. Myslím si že foto a skutečnost, že šlo o 17 vteřin, mluví za vše.

11. 4. 2008

Příspěvek přednesený na konferenci o letech 1948 a 1968 na Glasgow University. Připraven na základě příslušných pasáží z knihy Jana Čulíka o současném českém hraném filmu Jací jsme (Host, Brno, 2007)

Je nesmírně zajímavé analyzovat, jak jsou dějinné události Pražského jara 1968 vnímány v současné české společnosti. V tomto smyslu je užitečné zkoumat, jak jsou události roku 1968 interpretovány v postkomunistickém českém filmu. Od pádu komunismu vzniklo v České republice téměř 300 hraných filmů. Konstruují značně ucelený hodnotový systém a tuto mytologii šíří v české společnosti. V tomto stručném příspěvku se budu zabývat dvěma hranými filmy, které se zabývají událostmi roku 1968 z postkomunistické perspektivy.

11. 4. 2008

< Rebelové (Rebels)

A lecture, given at the Glasgow University 1948 and 1968 conference .

It is extremely interesting to analyze how the momentous events of the Prague Spring of 1968 are seen in contemporary Czech society. In this sense, it is useful to have a look at how the events of 1968 are presented in post-communist Czech cinema. Some three hundred feature films have been made in the Czech Republic since the fall of communism. They transmit a fairly consistent value system to Czech society. In this brief talk, I will look at two of these feature films which are dealing with the events of 1968 from the postcommunist perspective.

11. 4. 2008

DOKUMENT

Stanovisko KSČM k 40. výročí přijetí Akčního programu KSČ

V těchto dnech uplynulo 40 let od přijetí Akčního programu KSČ. Vývoj v roce 1968 byl velmi složitým společenským procesem, který byl negativně ovlivňován zejména faktory plynoucími z blokového rozdělení světa i snahami kapitalistického bloku využít problémů budování první formy socialismu k její destrukci. Podstatou tohoto vývoje ale byla snaha všech poctivých lidí v KSČ i ve společnosti řešit nahromaděné problémy způsobem, který by přispěl k dalšímu rozvoji socialismu směrem k demokratizaci a humanizaci společnosti.

Michael Marčák: Ano, korunní svědkyni jsme také omylem vydali panu Čunkovi, ale v tomto případě jsme si téměř jisti, že ji neskartoval.
11. 4. 2008

11. 4. 2008

Pojmu megalopat užil pan Karel Dolejší ve svém textu "Politické školení mužstva a pánbu v troubě", vyvěšeném v BL dne 2. 4. 2008, a přisoudil jej jednoznačně třídě (jak sám říká) vládnoucích politiků. O nich pak vyslovuje dvě teze, podle mne pak spíše dokonce tři, které se zde pokusím zopakovat. Pan Dolejší:

11. 4. 2008

Já mám jasno, ale přece jen se mi chce položit na stůl otázku k demokratickému pocupování -- člověk potřebuje zpětné vazby -- všeho druhu.

11. 4. 2008

L`IMMIGRATION DU QUEBEC

Kapitola 9 -- Dopady světového dění na náš život

Tak jsem si po náročném dni zapnula počítač a s vidinou příjemné relaxace otevřela české stránky. Jen zběžně jsem přelétla očima titulky posledních zpráv. Ani jeden pozitivní. Tak na to fakt už dnes nemám náladu. Ani sílu. A vlastně co jiného bych měla čekat? Vždyť nejen novináře živí všechny ty politické tahanice, vraždy, skandály, živelné pohromy, osobní tragédie... Kolik žurnalistů by mohla asi tak zaměstnávat redakce, pokud by přinášené zprávy měly titulky: Dnes nikde žádný výbuch. Nikde se neválčí. Lidé jsou k sobě stále milí a navzájem si pomáhají. Každá nemoc je vyléčitelná. Nedostatek potravin nebo vody je minulostí. Globální oteplování zastaveno. To už by přece nebylo zpravodajství. Spíše kapitoly nějaké sci-fi knihy.

Předchozí kapitoly 87654321

11. 4. 2008

Novinári, respektíve majitelia médií, sa príliš venujú boju s vládou (či proti nej) namiesto toho, aby bojovali o priazeň svojich čitateľov a divákov. Jedným z argumentov je aj tvrdenie, že novinári nechcú robiť noviny, ktoré sa nebudú čitateľom páčiť. Avšak januárové čísla predajnosti ukazujú, že noviny aj bez nového tlačového zákona čitateľov strácajú a podobne je na tom najnovšie aj televízne spravodajstvo.

Januárové výsledky predajnosti denníkov i týždenníkov potvrdili trend poklesu, s ktorým tlačené médiá bojujú už dlhší čas.

11. 4. 2008

Hoci novinári pri ohrození svojich záujmov radi vyhľadávajú ad hoc politických spojencov, neuvedomujú si, že svojho strategického spojenca – čitateľa – už dávno stratili. Predstava, že médiá bojujú odmietaním práva na odpoveď za slobodu prejavu, a nie za zachovanie svojich skupinových privilégií, je skrz-naskrz falošná. Práve naopak. Vydavatelia a novinári sa v celej kauze správajú ako leniví štátni úradníci, ktorí pred niekoľkými rokmi hľadali výhovorky, prečo nie je možné prijať zákon o slobodnom prístupe k informáciám, a ponúkali hrôzostrašné príklady, čo prinesie jeho uplatňovanie v praxi.

10. 4. 2008

Právo žen vyměnit za reformy zdravotnictví, to je obchod, který si nejspíše představují lidovečtí poslanci jako klíčový prvek svých programových priorit. Obchod, který hodlají uzavřít. A tak kšeftují.

10. 4. 2008

SKANDÁL V BRITÁNII:

Britský Nejvyšší soud rozhodl, že Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (Serious Fraud Office) jednal protizákonně, když na příkaz vlády Tonyho Blaira zastavil vyšetřování korupce, která byla součástí britského zbrojního kontraktu v hodnotě 43 miliard liber, uzavřeného se Saúdskou Arábiív osmdesátých letech za vlády Margaret Thatcherové.

10. 4. 2008

BRITÁNIE:

Studenti na britských univerzitách se obávají, že úsilí britské vlády umožnit studium na vysokých školách celé polovině mladé populace způsobí, že univerzitní diplomy budou při získávání práce po absolutoriu zcela bezcenné. Po zavedení univerzitního školného nyní studenti britských univerzit končí své studium s průměrným dluhem 21 500 liber (cca 688 000 Kč). Většina z nich se obává, že se budou muset dál zadlužit a platit horentní částky za postgraduální studium (za něž se platí v současnosti roční školné ve výši nejméně 3600 liber; tj. 115 000 Kč), mají-li získat výhodu na pracovním trhu.

Znepokojující výsledky přicházejí z projektu britského ministerstva školství, v jehož rámci se britská vláda dotazovala na názory studentů pěti studentských skupin po celé Británii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 4. 2008

Hlavní čtvrteční zprávou britských médií je informace, že britská libra dál výrazně klesá vůči euru - spadla až na 80.27 pencí vůči euru (za lepších časů bývalo euro kolem 60 pencí). Britská média zaznamenávají, že libra klesla vůči euru od loňského února o 17 procent. Libra klesá především v důsledku vazby britské měny na americký dolar a v důsledku vážné americké krize na hypotéčním trhu realit, zatímco hodnota eura stoupá v důsledku síly evropské ekonomiky. Ekonomové spekulují, že síla eura zřejmě povede k tomu, že se euro stane do roku 2015 hlavní mezinárodní měnou a zlikviduje tak světovou nadvládu dolaru, která trvala skoro po celé století.

10. 4. 2008

Zrovna takto to -- i když bez otazníku -- formuloval časopis TIME ve svém předposledním březnovém čísle. Jako předznamenání k těm deseti tématům bylo uvedeno, že právě ideje hýbají tímto naším světem víc než třeba peníze nebo politika. Především ty tzv. národní zájmy dnes prý musí ustoupit před naléhavostí globálních problémů. Mezi ně pochopitelně patří nutnost adresně čelit škodlivým emisím do ovzduší, činit účinná opatření v potírání nemocí (včetně AIDS, znovu tuberkulózy, a stále také malárie), také alespoň s dosavadní pozorností zabývat se nadále snižováním chudoby, a setrvale hledat cesty ke stabilizaci počtu obyvatel planety.

9. 4. 2008

Reforma zpravodajských služeb:

Ve středu 9. 4. 2008 dopoledne zasedal v Poslanecké sněmovně Výbor pro bezpečnost. Na program jednání byl mimořádně zařazen zvláštní bod: Věcný záměr zákona nového zákona o zpravodajských službách a o kontrole zpravodajských služeb. Návrh přišel poslancům představit sám premiér Mirek Topolánek (ODS). Sekundovali mu ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) a ministr vnitra a informatiky Ivan Langr (ODS). Při jednání výboru poskytlo zúčastněným "zajímavý" pohled do psychologie některých vrcholných politiků.

21. 3. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V únoru 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 236.86 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 29.2.2008 částku 288 237.81Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Čína RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Olympiáda v Číně Beno  Trávníček
10. 4. 2008 Zvěrstva v Číně a sinoromantismus   
10. 4. 2008 Spolupráce Evropy a Číny: desetiměsíční výukové programy pro manažery   
10. 4. 2008 V Číně jsem nebyl, ale je to tam hrozné Aleš  Uhlíř
10. 4. 2008 K Číně   
10. 4. 2008 Romantismus nenávisti a gradual transition Štěpán  Kotrba
10. 4. 2008 O zkušenostech z Číny   
10. 4. 2008 Debata o Číně je mimoběžná   
9. 4. 2008 Čína, jak ji neznáte   
9. 4. 2008 Ignorujete čínská zvěrstva   

Tibet RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak   
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2008 Proč omezovat omezující prostředky ve zdravotnictví a proč Britské listy dávají prostor pro vytváření virtuální reality? David  Zahumenský
2. 4. 2008 LN: Vládě se nelíbí svěrací kazajky aneb lepší časy české psychiatrie Ivan  David
11. 1. 2008 Ústavní soud odmítl schematickou praxi českých soudů   
31. 7. 2007 Je správné, pokud práva občanů omezují moc lékařů David  Zahumenský
30. 7. 2007 Tvrzení o znepokojivém stavu lidských práv v psychiatrických ústavech se neopírá o pravdivé údaje Ivan  David
30. 7. 2007 Záhumenský to ví   
27. 7. 2007 Nejvýznamnější orgán pro lidská práva s celosvětovou působností po druhé kriticky posoudil situaci v Česku   
24. 7. 2007 Rowlingová je nána... Martina  Dostálová
16. 7. 2007 Žádní zdraví v psychiatrických léčebnách nejsou Ivan  David
13. 7. 2007 CPT: Zdraví lidé jsou nuceni zůstávat v psychiatrických léčebnách   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím vlády udělat z fakultních nemocnic "nevýdělečné" akciové společnosti   
11. 4. 2008 Ondřej Neff mluví už i do zdravotnictví Petr  Wagner
9. 4. 2008 Příklad práce České televize, jak se novinářství dělat nemá Petr  Wagner
9. 4. 2008 Budeme obětí obchodu s vlastním zdravím? František  Řezáč
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2008 K dementi pana Veselovského:   
9. 4. 2008 Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas Petr  Nachtmann
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský, Jiří G. Růžička
16. 3. 2008 Proč není k dispozici pořádné zpravodajství? Monika  Binke
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
29. 2. 2008 Kubiceho zpráva: Stížnost proti odfláklému stanovisku Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Sněmovně přibude návrh na odvolání Ladislava Jíši z Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2008 Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak? Andrea  Cerqueirová
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Kosovo v geopolitických hrách o energie, aneb ropovod do Evropy, nebo do USA?   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Írán vyměnil petrodolary za eura a přesvědčuje k tomu i OPEC   
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
10. 3. 2008 Válka s mloky Lovelocky Karel  Dolejší
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2008 Můžeme si dělat, co chceme, ale politici to neposlouchají   
8. 4. 2008 Ruské antény u estonských hranic, aneb problém   
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
7. 4. 2008 Citát dne (včerejšího) o sebevraždě vlády   
7. 4. 2008 Americká základna v Čechách : Merci, Monsieur Sarkozy Karel  Košťál
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
5. 4. 2008 Greenpeace: Otázky, jimž se Bursík vyhýbá   
4. 4. 2008 Raketový systém kratšího doletu Temp-S v Československu Wieslaw  Strzondala, Vladimír Panuška
4. 4. 2008 Americký radar v České republice. Proč? Pavel  Urban

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu