5. 4. 2008
Greenpeace: Otázky, jimž se Bursík vyhýbáDopis Martinu Bursíkovitisková zpráva
Vážený pane předsedo,
právě proběhl ostře sledovaný summit NATO v Bukurešti, na kterém se členové aliance vyjádřili k americkému protiraketovému štítu v České republice a Polsku: |
"Považujeme umístění prvků americké protiraketové obrany v Evropě za významný přínos k ochraně spojenců před balistickými raketami dlouhého doletu. Zkoumáme způsoby, kterými je možné tuto americkou schopnost zapojit do současného aliančního úsilí tak, aby vznikla jednotná budoucí protiraketová obrana pro celé NATO."
Strana zelených si na svém loňském sjezdu stanovila podmínky, jejichž splněním podmiňuje svůj případný souhlas s umístěním radarové základny v ČR. Dovolte nám alespoň některé z nich připomenout:
Zároveň žádáme členy vlády za Stranu zelených, aby:
a) prosazovali ve vládě ČR požadavek, aby vláda projednala vybudování tohoto obranného systému v Radě NATO a v Radě Evropské unie a usilovala o společné stanovisko v této otázce. b) prosazovali ve vládě ČR návrh vyjednávací pozice vlády ČR, která bude usilovat o závaznou garanci vlády Spojených států, že radarový obranný systém bude začleněn do řízení a velení NATO.
Chápeme, že splnění podmínek sjezdu Strany zelených bude ještě předmětem jednání stranických orgánů, nicméně z Vašich dosavadních prohlášení usuzujeme, že výsledky summitu NATO v Bukurešti považujete již dnes za dostatečné pro to, aby Strana zelených mohla ve vládě a parlamentu bilaterální smlouvu se Spojenými státy podpořit. Myslíme si, že nejen nás, ale i širokou veřejnost, by v této souvislosti zajímala Vaše odpověď na několik otázek:
1) Není-li dosud jasně stanoveno a smluvně potvrzeno, že radarová základna v ČR bude pod řízením a velením NATO (tedy vojenských složek podléhajících kolektivním orgánům NATO), jak to žádá sjezdové usnesení SZ, kde můžeme podle Vás hledat záruky, že se tak stane někdy v budoucnu?
2) Nebude-li velení a řízení radarového systému podřízeno NATO, jehož je ČR členem, ale pouze Spojeným státům, kde vidíte záruku pro Českou republiku, že se nestane kvůli radaru na svém území rukojmím v konfliktu, s jehož jednostranným vyvoláním by případně nesouhlasila?
3) Iniciovali skutečně ministři za Stranu zelených aktivně jednání o americkém protiraketovém systému na půdě Rady EU? Zasazovali se o společné stanovisko s našimi partnery v EU? Z dostupných informací se domníváme, že nikoliv.
4) Hodláte brát v úvahu stanovisko evropských zelených (EGP), kteří s budováním amerického protiraketového systému v Evropě nesouhlasí?
5) Prohlásil jste, že poslanci Strany zelených se nakonec rozhodnou na základě svého svědomí. Budete skutečně pro základnu hlasovat s čistým svědomím, ačkoliv je známo, že drtivá většina občanů si americkou základnu na našem území nepřeje a Vy sám jste se ani trochu nezasadil o to, aby svoji vůli mohli projevit v referendu?
6) Ať již je diplomatický jazyk jakýkoli, faktickým důsledkem budování takovýchto strategicky dalekosáhlých zbrojních systémů je otevřený nebo skrytý vývoj zbraní (jaderných) k jejich překonání. V důsledku toho bude narůstat vzájemná nedůvěra mezi zeměmi či bloky zemí a obava z energetické závislosti. Pod záminkou energetické bezpečnosti začnou země EU překotně rozhodovat o budování nových uhelných a jaderných zdrojů. To bude mít negativní dopad na další vývoj klimatu a zvýší tlak na nedemokratické rozhodování o jaderné energetice s nedořešenou konečnou fází -- nakládání s vyhořelým palivem, které obyvatelé Evropy na svém území nechtějí. Jaký je Váš osobní postoj k těmto velmi pravděpodobným důsledkům (o kterých koneckonců svědčí i Národní bezpečnostní strategie Polska), které jsou v rozporu s programem vaší strany?
7) Domníváte se, že budování systémů proti balistickým střelám je správnou cestou k odzbrojení a odpovědí na výzvy a hrozby 21.století?
Vážený pane předsedo, je nám velmi líto, že musíme tyto otázky klást právě Vám. Nicméně Váš dosavadní nejasný postoj k radarové základně v ČR, který je značné části veřejnosti nesrozumitelný, nám nedává jinou možnost, než se Vás ptát takto otevřeně. Věříme, že naše otázky nenecháte bez odpovědi.
S pozdravem,
Ing. Jiří Tutter výkonný ředitel Greenpeace ČR |