25. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 3. 2008

Tibet -- konečně vyvážený přístup

Tibet je opět na prvých stranách tisku a ostatních médií. Není proto třeba popisovat co se stalo. Kupodivu tentokráte opravdu ne. Poprvé jsme všichni viděli jak "duchovně" cvičení výrostkové ve svých charakteristických hábitech jsou spíše zdatní svými fysickými výkony při ničení majetku. Později se sice z našich médií díky jejich shovívavosti a tradičnímu pseudoideologickému zaměření začaly tyto snímky vytrácet. Viděli jsme jiné bojůvky, které nebylo možno tak snadno identifikovat. Pravda však konečně byla venku. Protesty byly krajně násilné, organizované a bez jakékoliv tolerance vůči všemu netibetskému.

Budeme-li hledat za této situace osobní přístup, máme tentokráte na vybranou. Můžeme se připojit k našemu exprezidentu, který čím dále tím více se stává známým ve světě jako autor výzvy k "humanitárnímu bombardování" či raději humanitárnímu zabíjení a protestovat před čínským velvyslanectvím, anebo zvážit celou historii a fakta a možnou reálnou perspektivu dalšího vývoje. K tomu nám dnes napovídá i dalajlama, kterému se jeho "hoši" jaksi vymkli z rukou a ostře je proto vyzval k uklidnění a při tom dokonce dal na váhu i své vlastní postavení. Bylo to závažné rozhodnutí, nenechávající nikoho na pochybách, kde byla iniciativa. Na druhé straně jednání pořádkových sil bylo dosti bezradné, neakční a daleko za způsoby na které je naše "západní" civilizace běžně při demonstracích zvyklá.

Tibet je však v ČR vnímán jako politický pojem a tím je vlastně od samotného Tibetu a jeho reálné situace oddělen a nastupuje náš osobní vztah, který se snaží ovlivňovat media se svým proti čínským nábojem. Vše se děje pod praporem lidských práv. Ty mají a měly by mít váhu z univerzálního a globálního pohledu. Pokud náš přístup je v tomto ohledu místně či jinak omezen jedná se již ne o humanitární, ale o politické zaměření a to je velmi snadno zneužitelné. Porušování lidských práv má však vždy konkrétní podobu.

Tibet -- historická srovnání

S Tibetem je však spojena další otázka. Snažíme se ji dosud důsledně vyhýbat. Veškeré naše uvažování mělo by mít srovnávací hodnotu v celkovém historickém kontextu. To určuje vývoj i objektivní přístup hodnocení. Kupodivu srovnávací fakta v případě Tibetu jsou dosti jednoznačná a to právě z lidsko-právního hlediska.

Jaká byla politická, společenská a sociální situace v zemi před příchodem "okupačních" jednotek? Tibet byl ještě v dvacátém století jediným uzavřeným správním územím s absolutním o t r o k á ř s k ý m systémem. Teprve 13.dalajlama (dnešní má číslo 14) zrušil fyzické tresty v pravomoci místních náboženských hodnostářů ( vypichování očí, uřezávání uší, nosů, usekávání rukou a trhání nohou, či příkaz nosit na hlavě kamenný klobouk). Země byla z 97 % negramotná. Zdravotní systém neexistoval (vše bylo v rukou božích). O postavení žen ve společnosti nelze vůbec hovořit a pojem majetkových vztahů byl zcela neznámý. Je to nyní nevratná historie ještě minulého dvacátého století.

Politika ČLR, zvláště v některých obdobích (kulturní revoluce) je rovněž neobhajitelná a to nejen ve vztahu k Tibetu, ale i k celospolečenskému vývoji v zemi. Dnes je to již také dávná historie dvacátého století bez možnosti návratu. Ekonomický růst země 10-12% v dlouhodobém horizontu (Tibet 14%) má své globalizační negativa a navíc i komerční prvky zásahu do charakteru celé země. Jsou však spíše západní či americké provenience.

Tibet je nezpochybnitelnou součástí ČLR. Je to ne převládající, ale jediný přístup, a to i dalajlamy. Naše radniční výkřiky o svobodě pro Tibet nemají s touto provincií nic společného. Plní jinou funkci. Pro mnohé představitele radnic možnost "správného politického zařazení se", a pro "čecháčky", udržení atmosféry nedůvěry a jejich nové "třídní" nenávisti. Doba uvědomění si "Daně z blbosti" (Jiří Ruml) u nich ještě nenastala, ale jejich období bezvýznamnosti se právě dostavilo.

ČLR má významné respektované postavení z celosvětového pohledu. USA i Rusko tento stav nezpochybňuje. Je stabilizačním faktorem v oblasti (Šanghajská organizace spolupráce). Tato stabilizace je podložena nejenom mimořádným ekonomickým rozmachem za spoluúčasti nadnárodních společností, ale je zárukou dalšího politického vývoje v společenském, chcete-li demokratizačním rozměru, a to včetně Tibetu. Nechápat tento zákonitý vývoj, či se mu příčit, není nadále problémem Číny ani Tibetu. Autonomní kulturní vazby a postavení Tibetu je otázka jednání, které s větší či menší intenzitou probíhá již léta. Dokonce i pod vedením dalajlámova staršího bratra Gyalo Thondupa v Pekinu. Myslím, že to dnes již nemusí být naše starost.

Tibet jako český problém

Dosavadní naše převažující publikace a mediální pokrytí problematiky Tibetu měly jednoznačně funkční zaměření. V podstatě nešlo a nejde o Tibet. Mnozí si svým "zásadním" postojem chtěli vylepšit svoji dříve pošramocenou politickou pověst. To byl převažující motiv našich městských zástupců "vlajka za Tibet" s líbivým, ale nepatřičným heslem dokonce "svobody a samostatnosti". Jako metoda se používají lidská práva, ne jako univerzální zásada, ale výlučně jako selektivně manipulovatelný argument. Jinak bychom se (radnice) musili předně starat o tisíce politických vězňů na př. v Egyptě, oběti agresí, třeba proti Jugoslávii, našeho spojence v obdobích pro nás nejtěžších, či proti bezpráví na Guantánamo praktikovaném naším vojenským spojencem, a to právě proto, že je naším spojencem, či raději poukázat na problémy ve vlastní zemi. Známe je dobře a nejsou to jen Romové.

Proč na univerzalitu lidských práv rezignoval Václav Havel a jeho dřívější poradci Schwarzenberg, Vondra, kteří jsou dnes stále ve vysokých exekutivních funkcích. Zde nejde jen o individuelní přístup a osobní zájem. Myslím, že pochopili, že jako v dobách kolonializmu, kdy Evropa šířila svoji moc pod praporem civilizace (jaké to vznešení slovo), tak se nyní "mocní" snaží zneužít a zakrýt svůj mocenský zájem ochranou lidských práv a jejich univerzalitu nahradit dokonce suverenitou jednotlivce za kterého a jeho "svobodu" se mohou provádět i válečné agresivní akce. Vždyť je to, jak tvrdí, výlučně v zájmu šíření demokracie. Tento přístup není jenom pokryteckým, ale jedná se o manipulativní způsob jak se snaží podřídit jiné, ale i sebe, zájmu zainteresovaných států.

Přestože bipolární období světa skončilo, lze tímto způsobem hledat nové nepřátele a tak stanovit hranici mezi dobrem a zlem v podstatě bez přemýšlení i argumentu. Prostě raději se mýlit s Bushem než mít pravdu s Putinem. Tak pregnantně a výmluvně nám líčí stav současného světa naše media prostřednictvím "svých" expertů. Nejde však o Bushe ani o Putina. Jedná se o zjednodušený a tím velmi nebezpečný pohled na svět. Proto máme Tibet, Kubu a zítra kohokoliv jiného, na kterého "velký bratr" ukáže. Protože potřebuje dnes energii, zítra třeba i vodu, ale v každém případě oddaného spojence -- sluhu. Nejraději i jeho území.

Poslední události, které měly komplikovat či alespoň ztížit atmosféru v předolympijské Číně, mají opačný efekt. Na jedné straně jsou zoufalým výkřikem našich početně i názorově omezených propagátorů a na druhé straně se poprvé přece jenom podařilo umístit do médií v ČR objektivní pohled nejenom na minulé události v Tibetu, ale i na celkovou situaci v ČLR obecně. Nepochybný pozitivní vývoj v mnoha směrech společenského života přináší i své negativní stránky. Tomu ale dobře rozumíme. Je to i náš problém.

                 
Obsah vydání       25. 3. 2008
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
25. 3. 2008 Mise dosud nedokončená: New York Times a svoboda českého tisku Mojmír  Babáček
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
25. 3. 2008 Lidé v ČR jsou otupělí chudobou
25. 3. 2008 Volání po státní pomoci, neboli Když bankéři už nevědí, co dělat Uwe  Ladwig
25. 3. 2008 Prohlášení českých občanských sdružení k situaci v Tibetu
25. 3. 2008 M.O.S.T.: Nemyslíme si, že je naše prohlášení o Tibetu věcně špatně
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich
25. 3. 2008 Koordinace tibetských protestů proti olympiádě Štěpán  Kotrba
24. 3. 2008 Od malička předpokládám, že v Americe žijí muži i ženy Hana  Tomšů
25. 3. 2008 Kořeny terorismu -- psychologický aspekt Oskar  Krejčí
25. 3. 2008 Ptákoviny jako fundament civilizace
25. 3. 2008 Že si lidé neumějí něco posvátného vysvětlit, neznamená, že to neexistuje
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Exprezident Havel se opravdu zbláznil Petr  Wagner
25. 3. 2008 Dosah radaru Jince Boris  Valníček
25. 3. 2008 Lidová
25. 3. 2008 Evropou s Markem Twainem Irena  Zítková
22. 3. 2008 Topolánkův trapas ve Vietnamu
23. 3. 2008 S kým se (ne)baví Topolánek Milan  Daniel
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Sudoměř - 25. března 1420 Petr  Kužvart
25. 3. 2008 Nepálske královstvo: Policajti tvrdo zasiahli proti tibetským demonštrantom
21. 3. 2008 Tibet: Jak zdemolovali Pekingskou třídu
23. 3. 2008 Postscriptum velikonoční Karel  Dolejší
22. 3. 2008 "Zákaz" Komunistického svazu mládeže neznamená, že ti lidé přestanou existovat Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Hyeny v bielych lekárskych plášťoch Milan  Šupa
23. 3. 2008 Amerika vydírala své spojence
25. 3. 2008 Landsmanšaft chce dnes omluvu? Za co? Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Podstata medzinárodnoprávnych výhrad voči nezávislému Kosovu Daniel  Šmihula
25. 3. 2008 Schwarzenberg chce uznat Kosovo 2. dubna Rajko  Doleček
25. 3. 2008 Blu-Ray ochrana BD+ byla prolomena
25. 3. 2008 Sestaví Fico po příštích volbách většinovou vládu?
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak
25. 3. 2008 Německo: vatikánská Velkopáteční modlitba vyvolala protesty Richard  Seemann
25. 3. 2008 Ani deset tisíc městských soudů Karel  Košťál
24. 3. 2008 Srbsko ako štát NATO
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Lisabonská smlouva v Parlamentu - upřesnění
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Hospodaření OSBL za únor 2008

Čína RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich
20. 3. 2008 Čína a budoucnost našeho světa Dominika  Švecová
20. 3. 2008 Čínský premiér: Čína je ochotna zahájit dialog o Tibetu   
19. 3. 2008 Očitý svědek z Tibetu Zdeněk  Jehlička
21. 2. 2008 Čína obvinila Spojené státy, že používají dvojí metr   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský

Tibet RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak   
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich
21. 3. 2008 Tibet: Jak zdemolovali Pekingskou třídu   
21. 3. 2008 Olympiáda pro tělesně postižené Jiří  Drašnar
21. 3. 2008 Tibet - Vytrženo ze souvislostí Petr  Ďásek
20. 3. 2008 Čínský premiér: Čína je ochotna zahájit dialog o Tibetu   
20. 3. 2008 Novinářský skvost Jiří  Drašnar
20. 3. 2008 Už se diskuse k něčemu dobrala? Jan  Čulík, Karel Dolejší
20. 3. 2008 Kdo zapálí svíčky za oběti tibetského násilí Štěpán  Kotrba
20. 3. 2008 Je argumentem dřívější tisícileté porobení pro následné udržení nadvlády nad dříve samostatnou zemí? Miloš  Dokulil
19. 3. 2008 Podpořte svobodu Tibetu   
19. 3. 2008 Očitý svědek z Tibetu Zdeněk  Jehlička
19. 3. 2008 Euroatlantickým "demokratům" nevyšel převrat v Tibetu, i dalajlama troubí k ústupu