22. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 7. 2008

Československo i Česká republika byly opakovaně postiženy špatným složením lidí ve vládě. Slabí jedinci tak kvůli své nekompetenci, vydíratelnosti či přání spolupracovat s nepřítelem působili proti zájmům a elementární bezpečnosti občanů.

Podivná argumentace představitelů Ministerstva obrany ZDE ZDE možná pokračuje v této linii. Narazil jsem náhodou na citát Hitlerova monologu z roku 1942, který je znepokojivě aktuální: ZDE

Říšské kancléřství 30. 1. 1942 v poledne,

hosté: dr. Ley, Heydrich, dr. Weber, von Arent

"Háchu musíme prezentovat jako jednoho z největších mužů světa, pokud Čechům zanechá závěť, která bude znamenat jejich konec. Jeho jméno musí být vyslovováno jedním dechem se jménem krále Václava, aby se na něho v budoucnosti mohl odvolávat každý zbabělec. Jeho následník? Jen žádný chlap! Budeme vždycky vycházet líp se zbabělci než se statečnými muži. Čechy nejlíp vyřídíme tak, že na ně budeme prostřednictvím takových osob působit nepřetržitě a v dlouhém časovém období."

22. 7. 2008

Jejich uplatňování však ohrožují americké plány na protiraketovou základnu v Evropě

KD│ Írán má opravdu dlouhou tradici přehánění schopností vlastních raket. S pomocí tří zemí -- KLDR, Ruska a Číny -- se mu podařilo vyvinout nepříliš spolehlivé rakety středního doletu Šaháb 3, píše v paperu pro British American Security Information Council (BASIC) Bharath Gopalaswamy z Cornell University.

22. 7. 2008

ANALÝZA MOŽNÉ ASYMETRICKÉ ODPOVĚDI NA RADAR V BRDECH

"Kontrolní" lety strategických bombardérů Tu-160 a Tu-95MS kolem planety, které sovětské letectvo provádělo během studené války, byl jedním z prvních kroků Vladimira Putina, kterým dával vojenským stratégům v různých zemích světa na vědomost, že Rusko se nenechává jako velmoc odepsat. Pak následovaly další vojensko-technologické kroky strategického zbrojení, provázející likvidaci sítě ropných oligarchů a převzetí kontroly nad ruským strategickým průmyslem. Dnes nikdo nepochybuje, že potenciál Ruska bude postaven na hliníku nutném pro letecký průmysl, oceli nutné pro pozemní vozidla, ropě, plynu a dalších nerostných surovinách, těžených už opět Rusy pro Rusko. Nikoliv Rusy pro zisk podivných velkopodnikatelů se státními koncesemi, kteří svůj majetek odváděli do britských bank. Mezitím se v Rusku i ve světě mnoho věcí změnilo, včetně diskuzí se zeměmi NATO o celé řadě odzbrojovacích smluv, tvořících rámec studené války i pozdějších konceptů bezpečnosti. USA zpochybnily pokračování dohod o odzbrojení, eskalovaly zbrojení do kosmu, Rusko neváhalo a odpovědělo. Stejně i Čína.

Nyní přichází další krok této psychologické přetlačované. Vrací se karibská krize. Stačil článek v ruském deníku Izvestia, podepsaný pseudonymy, citující "nejmenovaný, vysoce postavený zdroj", tvrdící, že "naše strategické bombardéry již přistávají na Kubě". Další stejně nejmenovaný zdroj - prý ze štábu ruského vojenského letectva - potvrdil, že takový dialog Rusko s Kubou vede. Třetí, také nejmenovaný zdroj potvrdil pro ruskou agenturu Interfax, že ruští specialisti již kubánská letiště obhlédli a posoudili jejich technickou způsobilost.... "V případě přijetí příslušného politického rozhodnutí, bombardéry Tu-160 a Tu-95MS můžou natankovat na jednom z kubánských letišť." K psychologické válce potřebujete málo. Dokonce ani ty bombardéry ne.

Deník: Izvestia: Ruské bombardéry by mohly tankovat na Kubě ZDE

22. 7. 2008

JU│ Nezavisimaja Gazeta se vrací k problému dodávek ruské ropy do České republiky. Píše, že na zasedání předsednictva vlády vysvětloval vicepremiér Sečin, co stalo s těmito dodávkami. Podle něho se dodávky ropy se uskutečňují na základě smluv mezi ruskými firmami a českými odběrateli za pomoci zprostředkovatelů, což jsou firmy registrované v off shorech (tj. daňových rájích). Naprostá většina ruských firem nemá přímé dlouhodobé smlouvy s českými odběrateli, prohlásil. S odvoláním na data ministerstva energetiky a Tatněfti uvedl, že pro dopravu do ČR bylo ohlášeno v červenci 260 tisíc tun, i když Transněftť (operátor ropovodu) měl rezervovánu kapacitu 442 tisíc tun. Jinak řečeno, dodávka téměř 200 tisíc tun nebyla potvrzena.

22. 7. 2008

Andrej Čírtek
mluvčí Ministerstva obrany ČR

Vážený pane magistře,

chtěl bych Vás poprosit o vyjádření, zda byly odpovědi paní ministryně v rozhovoru s Jiřím Kubíkem pro MF DNES zveřejněny v autentické podobě.

Zejména prosím o ověření této části odpovědí paní ministryně:

"...co se s touto zemí stalo v nedávné minulosti, že se to může kdykoliv opakovat. Ale když tady bude jedna velmi malá americká základna, tak naše pojistka svobody a suverenity bude velmi silná."

Je výrok autentický?

Pokud ano, chtěl bych Vás poprosit o vysvětlení, jak se stala "pojistkou svobody a suverenity" americká základna Guantánamo na Kubě. Mohl byste mi, prosím, sdělit, zda a jak tato základna fungující na základě kubánsko-americké smlouvy z roku 1903 zabránila nástupu komunistického totalitního režimu na Kubě, pádu Kuby do sovětské sféry vlivu a sovětské vojenské přítomnosti na ostrově?

S pozdravem

Petr Nachtmann

22. 7. 2008

Od: Andrej Čírtek
Předmět: RE: Prosba o ověření
Datum: 22.7.2008 17:17:32
----------------------------------------

Dobrý den,

dotazy k vlivu základny Guantánamo na politické uspořádání Kuby Vám bohužel nedokážu zodpovědět, Doporučuji obrátit se spíše na historika nebo politologa.

S pozdravem
Andrej Čírtek, tiskový mluvčí MO
22. 7. 2008

"KOMUNISMUS" V BRITÁNII

Myslím, že je jasné, že nemůže existovat sociální smír a sociální soudržnost tam, kde vládne nerovnost.
Parlament nám dal prostý mandát: Máme vyvíjet takový tlak, aby se oddělily šance občanů od okolností, do nichž se narodili.
Chceme poskytnout rovnosti v naší společnosti stejný ústavní základ, jaký poskytujeme jiným hodnotám.
Všechny britské politické strany podporují myšlenku, že nesmíte být znevýhodněni situací, do níž jste se narodili.

Britská Komise pro rovnost a lidská práva (její stránky ZDE) požaduje nové pravomoci pro boj za odstranění třídních bariér v Británii. V analýze, která je součástí konzultačního procesu před schválením nového Zákona o rovnosti, komise zdůrazňuje, že je zapotřebí podstatného posílení jejích pravomocí, aby mohla bojovat proti sociální nerovnosti. Informoval o tom podrobně v pondělí v poledne publicistický pořad rozhlasu BBC The World at One.

Komise pro rovnost a lidská práva požaduje zásadní změnu v britské společnosti, to, co její předseda Trevor Phlilips charakterizuje jako "New Deal spravedlivého zacházení". Nová analýza, kterou komise vypracovala, požaduje vypracování nového Zákona o rovnosti, který by odstraňoval nejen horizontální nerovnost, tj. nerovnost genderovou, nerovnost, jíž jsou postiženi invalidé, příslušníci různých ras či lidé různého stáří, ale také vertikální nerovnost, totiž nerovnost mezi nejchudšími a nejbohatšími občany ve společnosti. Předseda komise Trevor Phlilips chce, aby se vláda zaměřila na dopad příslušnosti k určité třídě na život chudších rodin. Musí vzniknout nová smlouva s veřejností, aby občané dostali do rukou moc, uvádí se ve zprávě. Je to morální a sociální otázka, uzavírá zpráva.

22. 7. 2008

Je to předvolební téma k rozhodování o kvalitě (věrohodnosti?) kandidáta na příštího prezidenta USA?

Kdekdo víme, že Barack Obama je kandidátem Demokratické strany na úřad prezidenta USA. Také nám asi neuniklo, že ještě během kampaně "kdo z koho" přímo v samotné Demokratické straně poměrně brzy prosákly na veřejnost zprávy, že mezi příslušníky tzv. Trojiční sjednocené Kristovy církve v Chicagu patří také B. Obama. Právě v rámci této církve (mající četné pobočky a převážně černošsky nacionalistické věřící) byl Obama údajně asi před 20 lety pokřtěn. A zrovna přední kazatel této chicagské modlitebny, reverend Jeremiah A. Wright, ml., proslul svými nenávistnými výroky na účet Ameriky, které se po řadu týdnů ozývaly v kabelové televizi na jaře 2008. Obama se od těchto výroků během své kampaně rychle distancoval. Při nedávném průzkumu týdeníku NEWSWEEK polovina respondentů měla za to, že Obama sdílí s Wrightem přinejmenším aspoň některé názory. Ve zmíněném průzkumu třetina respondentů tvrdila, že právě ty vazby na Wrighta by mohly znemožnit, aby volili demokratického kandidáta za prezidenta. Jenže v americké společnosti jsou stále kromě problematických Obamových vazeb na Wrighta také mnohé další otázky na Obamovu adresu bez uspokojivé odpovědi.

22. 7. 2008

Když jsem ve svém článku "Ústavní pořádek v podání ministerstva zdravotnictví, aneb Úřednický příkaz nad zákon" (Britské listy 17. 5. 2007) líčil praktiky ministerstva zdravotnictví při udělování specializované způsobilosti k výkonu soukromé lékařské praxe, netušil jsem, do jak morbidních rozměrů tento případ naroste. Můj článek týkající se svérázné aplikace zákona č. 95/2004 Sb. ministerstvem zdravotnictví se tehdy mimo jiné dostal na oficiální stránky České advokátní komory a obdržel jsem také souhlasný dopis s obsahem článku od České lékařské komory.

22. 7. 2008

Díky návrhu paní senátorky se opět začíná diskutovat na téma euthanasie. Někdy poněkud podivně. Pan Nešpor na Aktuálně mluví o něčem jiném, pan Pačes tamtéž se v mnoha ohledech mýlí.

Lékaři nemohou nejednat. V naší právní úpravě se musí snažit zachovat zdraví a život všemi prostředky, a to i ve zcela beznadějných případech. To, že se tak někdy neděje a lékaři provádějí "euthanasii", jak praví paní senátorka, je prostá pravda. Ale lékaři nemají, ač by ho podle mého názoru měli mít, právo nečinit všechno co umí a mohou....

22. 7. 2008

V článku "Proč máme armádu" jsem se dočetl, že armádu si platíme na "zahraniční bojové mise", "aby honila nějaké chudáky v afghánských horách".

Je zajímavé, že podobnou funkci konala česká armáda již za nacistické okupace. Na území Protektorátu místo regulérní armády fungovalo "Vládní vojsko" o síle 6000 mužů.

V roce 1944 bylo pak protektorátní "Vládní vojsko" nasazeno v Itálii proti partyzánům, plnilo ovšen jen pomocné úkoly, jako je strážní služba ZDE ZDE.

22. 7. 2008

Se zájmem jsem si přečetl články Fabiana Golga z 9.6. o českých učitelích angličtiny, jakož i Jana Čulíka z téhož data o "vypráskání učitelů", které vyprovokovaly řadu reakcí (včetně mojí z 16.6.). Jedna z publikovaných čtenářských reakcí byla i ta od Jiřího Šípa (mého kolegy ze studií) z 10.6. s patrně redakčním názvem "Učitelé jsou špatní, protože jsou chudí". Šíp argumentoval, že kdyby se pan Golgo sešel s učitelem/učitelkou AJ -- absolventem/absolventkou pedagogické fakulty v tomto oboru, jeho zkušenost by nebyla tak tristní.

Jako člověk, který toto studium také absolvoval, bych mu v tomto dal za pravdu. Ale nikoliv z toho důvodu, že by prostředí fakulty bylo dobré k získaní dovedností v praktické AJ. Spíše naopak -- pokud tuto dovednost člověk získá předtím (např. pobytem v anglicky mluvících zemích) a jinde ji nevyužívá, pak má co dělat, aby se jí na škole nezbavil.

21. 7. 2008

Ministerstvo zdravotnictví ČR se od nástupu ministra Julínka rádo chlubí, jak šetří peníze na nákladnou léčbu. Výsledkem je mimo jiné více než 30 miliard korun na účtech zdravotních pojišťoven, zavedení 5000 Kč limitu na ceny léků a jiná opatření, která opticky a mediálně nevypadají vůbec špatně.

Bohužel, podstata těchto opatření je poněkud jiná. Je nutno si totiž uvědomit, že výchozí situací bylo univerzální krytí zdravotní péče pomocí veřejného zdravotního pojištění. Jakkoli tedy existovali pacienti, kteří např. na léky dopláceli větší částky a tato praxe jistě zasluhuje systémové řešení, jakkoli byly deficity zdravotních pojišťoven v minulosti problémem a jistě by zasluhovaly také systémové řešení, problém spočívá v tom, že tato potřeba systémového řešení nespočívá v praxi v nástrojích, které zavedl ministr Julínek.

22. 7. 2008

Pan ministr Julínek se v článku v Hospodářských novinách vyjadřuje k přebytkům pojišťoven.

Důvod je zjevný 32 miliard přebytku na jejich účtech je poněkud podivných. I média pravicově naladěná si začínají tohoto faktu všímat.

Nevyhovující LDN, velké doplatky na léky, poplatky pacientů tam či onde a přebytky v řádu desítek miliard na účtech pojišťoven. Jakpak to asi jde dohromady?

22. 7. 2008

Česká vláda se ve věci amerického radaru dostala argumentačně do naprosto slepé uličky. Tolikrát již změnila svoje předchozí neobhajitelná tvrzení do úplného opaku, že vládní rétoriku již ani většina pravicových voličů nebere vážně. Ještě před pár měsíci vláda například tvrdila, že radar u nás má smysl pouze ve spojení s raketami v Polsku. Nebudou-li v Polsku rakety, nepřijme česká vláda radar. Dnes však vláda tvrdí, že radar má smysl i jen sám o sobě, bez ohledu na raketovou základnu v Polsku. Stejně tak vláda krmila celé měsíce veřejnost tím, že má utajovaná data, která dokazují, že je radar zdraví naprosto neškodný. Před několika dny ministr Bursík přiznal, že vláda zatím data potřebná k posouzení nemá vůbec k dispozici.

19. 7. 2008

V týdnu od 21. 7. se v Ženevě, sídle Světové obchodní organizace, sejdou ministři členských států k jednáním, jejichž cílem je prolomit současnou neuspokojivou situaci a odstranit rozpory v mezinárodních jednáních o další liberalizaci světového obchodu a o posílení pravidel mnohostranného obchodního systému. Pokud k průlomu dojde, ovlivní to - po implementaci do ekonomických politik členů WTO - světové podnikatelské prostředí a konkurenceschopnost na dlouhá léta dopředu. V Ženevě bude přítomen také ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který se bude podílet na vytvoření pozice Evropských společenství. I na ČR tedy záleží, zda a v jaké podobě členské státy WTO schválí způsob a rozsah liberalizace obchodu a jak toto uvolnění bude prospěšné českým podnikatelským subjektům a české ekonomice vůbec.

22. 7. 2008

Radovan Karadžič, bosenský Srb podezřívaný z válečných zločinů, jeden z nejhledanějších mužů světa, byl po více než deseti letech zatčen v Srbsku. Byl pohnán před bělehradský soud pro válečné zločiny, ve spolupráci s haagským tribunálem, uvedl srbský prezidentský úřad. Karadžič, vedoucí politický představitel bosenských Srbů, zmizel r. 1996. Je obžalován tribunálem OSN z válečných zločinů a genocidy v souvislostí s masakrem ve Srebrenici, k němuž došlo r. 1995.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22. 7. 2008

V pátek 27.6.2008 jsem měl jedinečnou příležitost zhlédnout představení souboru Nadpozemská krása národní hudby, kterému propůjčila své jeviště Státní opera Praha. Spolu s ostatními diváky jsem tak měl možnost stát se svědkem velkolepého multimediálního spektáklu, zahrnujícího hudbu, tanec a videoprojekce, k jakému v našich končinách v jistém smyslu těžko hledat obdobu.

Večer uvedl šéf Sichuanského souboru písní a tanců mimo jiné slovy, že -- parafrázuji --skupina chce poděkovat obyvatelům ČR za podporu po nedávném zemětřesení právě svou hudbou jakožto médiem, které spojuje lidi na celém světě, neboť překonává jazykové hranice. Tato v zásadě o nevinná, dobře míněná rétorická figura je ve skutečnosti založená na rozšířeném naivním předpokladu, že hudba je univerzální jazyk.

22. 7. 2008

Především musím předeslat, že jsou jisté potíže s tím, kdo vůbec mezi takové milionáře spadá. Počítá se to pořád jen v amerických dolarech. Takže když hodnota US dolaru stále teď vůči jiným měnám klesá, moc se pouhý ciferně vyjádřený milion dolarů z roku 2007 nemůže srovnávat s minulými léty. (A už nějaký čas se do toho nezapočítává hodnota vlastního obydlí takového kandidáta na zařazení do této skupiny obyvatel naší planety.) Koneckonců, jaképak s tím cavyky, když takových adeptů na začlenění nejsou ani dvě desetiny procenta (0,2 %)!

22. 7. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Jaderná energie byla a je už dlouho předmětem vědeckých i politických úvah. A v dnešních diskusích jde na jedné straně o bomby v rukou států, které by je neměly mít, a na druhé straně o ekologickou výrobu elektrického proudu. Příznačné v druhém případě je, že se hodně mluví a píše o čistším vzduchu, který se prý dá získat relativně levně a bezproblematicky. Jen málo, pokud vůbec , se v poslední době hovoří o radioaktivním odpadu. Aspoň v Německu se vůbec neví, kam ho ukládat...

21. 7. 2008

Kontroverzní film britské televize Channel Four o globálním oteplování porušil předpisy britského úřadu pro vysílání Ofcom (Office for Communications), konstatovala v pondělí tato instituce. Film The Great Global Warming Swindle (Velký podvod s globálním oteplováním), který v ČR propagoval a uváděl Václav Klaus, je podle Ofcomu neetický. Tuto informaci přinesla v pondělí v Británii všechna média v pravidelném každohodinovém zpravodajství.

V dlouho očekávaném verdiktu konstatoval v pondělí Ofcom, že Channel Four nesplnil povinnosti být nestranný a odrážet celou řadu názorů na kontroverzní otázky. Ofcom zdůraznil, že stížnosti proti filmu, které vznesli bývalý hlavní vědecký poradce britské vlády Sir David King a Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) byly oprávněné.

21. 7. 2008

V komunitě aktivistů ropného zlomu je dobře známo jméno Kurta Cobba a jeho blog "The Resource Insights". Autor se zamýšlí nad hlubšími souvislostmi vyčerpání fosilních paliv a možnými důsledky pro další vývoj průmyslové společnosti. V Britských listech jsme vám v roce 2005 přinesli překlad jeho článku "Can Democracy Survive Without Fossil Fuels?" (¨"Může demokracie přežít bez fosilních paliv?").

Následující text je souhrnem dvou článků ("Which future should we prepare for, industrial or agrarian?"' "Na jakou budoucnost se máme připravit, průmyslovou nebo zemědělskou?", zveřejněno 5. července t. r., a "Could sustainability lead to an authoritarian future?" "Mohla by udržitelnost vést k autoritářské budoucnosti?", zveřejněno 13. července t. r., v nichž Kurt Cobb připomíná knihu Harrisona Browna Výzva budoucnosti člověka (The Challenge of Man's Future, ISBN 978-0813300337) z roku 1954. Pozoruhodné je, že Harrison Brown (1917-1986), jaderný fyzik, který se podílel na přípravě plutonia pro výrobu prvních amerických jaderných pum, ve své knize předpověděl těžkosti, do kterých se dostáváme dnes, už před více než 50 lety.

21. 7. 2008

Přejmenujme ministerstvo obrany na ministerstvo zachování bezpečnosti severoatlantického prostoru

Pan Wagner se veřejně ptal, k čemu vlastně má Česká republika armádu. Taky si kladu stejnou otázku, ale k tomu, abych si na ni odpověděl, musím napřed vyřešit určitý předpoklad: jak si vlastně otázku položit?

Možná si řada lidí, vzhledem ke skutečně velké reformě (spíše restrukturalizaci), kterou armáda za posledních patnáct let prošla, říká, jak by to vlastně vypadalo, kdyby byla Česká republika napadena a dostala se tak do konvenční války. Odkud by vyjely tanky, kde by se formovala nějaká pěchota, kde by se vlastně taková armáda vzala? Jenže na tuto otázku se odpovídá dost špatně. Představa konvenční války (nebo také řečeno prostě a jednoduše "války, kterýžto pojem doposud masově zastupuje právě zcela konkrétní podobu války, tedy války konvenční) je určitý typ atavismu a v podstatě neporozumění současné geopolitické skutečnosti. Proto je třeba ptát se potom, komu vlastně armáda slouží? Kdo pochopil její užitečnost?

21. 7. 2008

Server iDnes položil (20. července 2008 6:38) paní ministryni Parkanové několik otázek. Zaujala mě jedna z nich:

21. 7. 2008

Reakce na článek čtenáře Pavla Bergmana "Protiizraelská zaujatost a nepřesnosti v Britských listech".

Pan Bergmann ve svém elaborátu upozorňuje čtenářskou obec BL na "hystericky protiizraelský text...plný nenávisti" Štěpána Kotrby a článek pana Martina Janíčka, týkající se rovněž izraelsko-palestinské otázky. Nejvíce výtek měl však proti mé osobě a mým článkům na toto téma. Rád bych tedy se pokusil na tyto většinou liché výtky reagovat.

21. 7. 2008

Irové zvrátili oprávněně lisabonskou smlouvu -- zbavila by je svéprávnosti, i když v nejlepším úmyslu

Burkhard Hirsch

Sueddeutsche Zeitung, jak víte, jeden z nejserióznějších (a nejčtenějších) německých deníků, uveřejnil v sobotu 12. července úvahu Burkharda Hirsche k problému Lisabonské smlouvy. Považuji článek za pozoruhodný pro jeho věcnost a střízlivý úsudek, píše Štěpán Steiger, který ji pro nás přeložil, a pokračuje:

Hirsch (ročník 1930) je známý politik, patří k levému křídlu Svobodných demokratů (FDP), je právník a obhájce lidských práv. Zastával v minulosti významné funkce (ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska 1975-80, viceprezident Spolkového sněmu 1994-98). Jeho stanovisko myslím zapadá do diskuse v naší zemi - diskuse, která se sice sotva koná, ale měla by probíhat. Překlad vydáváme s laskavým souhlasem www.sz-content.de .

21. 7. 2008

Jen každý pátý Rakušan má soucit s pádem spolkového kancléře Alfreda Gusenbauera a vlády jím vedené velké koalice sociálních demokratů a lidovců. Rakouská poslanecká sněmovna - Národní rada - hlasy všech poslanců, velké koalice i opozice se usnesla ukončit předčasně 23. volební období a vyhlásila na neděli 28. září parlamentní volby. Rakouský spolkový prezident Heinz Fischer v televizní "Tiskové hodině" vyslovil pochopení pro ukončení velké koalice sociálních demokratů a lidovců. Ukázalo se, že nebyla schopna splnit jemu daný velikonoční slib, že bude konstruktivně spolupracovat. Především však u veřejnosti vznikla velká nespokojenost a netrpělivost s její činností, takže má nyní proti svým původním představám pochopení pro "nový start".

21. 7. 2008

Britská vláda nesmí spoléhat na ujišťování Spojených států, že nepoužívají mučení, konstatuje zpráva britského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy. Výbor zdůrazňuje, že se Británie a Spojené státy liší v definici toho, co je mučení, a naléhá, aby britská vláda samostatně kontrolovala americká tvrzení.

20. 7. 2008

O americkou vojenskou a radarovou základnu je mezi domorodým obyvatelstvem Čečenské (nebo České?) republiky kdesi v Evropě pramalý zájem. Aby se zvýšila poptávka po zboží, jež stále ne a ne jít na odbyt, byla před rokem spuštěna ne zrovna povedená marketingová kampaň "proti raketám" . Její autoři se ale nepoučili z dosavadních chyb a v nejnovější propagační akci s názvem "test systému protiraketové obrany" angažovali neúspěšnou zpěvačku, jež se podivuhodným řízením osudu stala v roce 2007 ministryní obrany.

19. 7. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 170 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V červnu 2008 přispělo celkem 173 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 40 954.45 Kč, příjem z reklamy byl v červnu 2008 400 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.6. 2008 částku 256 552.30 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,337.78 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Euthanásie Petr  Wagner
21. 7. 2008 Úspory ministerstva zdravotnictví Jan  Mertl
10. 7. 2008 Klystýr, nebo kůrovec? Hynek  Hlavenka
4. 7. 2008 Obchod ve zdravotnictví a autentická solidarita Tomáš  Munzi
4. 7. 2008 Jak je to s tou "falešnou solidaritou?"   
4. 7. 2008 Nejde o konflikt mezi falešnou a skutečnou solidaritou, ale o konflikt mezi lékařskou etikou a neoliberální ekonomickou ideologií Vladimír  Línek
3. 7. 2008 Další fundamentalista, který chce české zdravotnictví zničit Petr  Wagner
1. 7. 2008 Horký konec června? Ondřej  Slačálek
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík
26. 4. 2007 Prohlášení k hrozící změně zákona o pobytu cizinců a zákona o azylu   

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Evropa šéfů Burkhard  Hirsch
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   

Čína RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Pozemská bída národní hudby Jan  Chmelarčík
16. 7. 2008 Nedostatek žen povede v Číně k občanskému násilí   
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   
10. 7. 2008 Bursíka odvolejte, ve vládě zůstaňte Václav  Hála
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Film, který v ČR propaguje Klaus, "porušil předpisy"   
19. 7. 2008 Channel Four čelí oficiální kritice za film, který miluje Václav Klaus   
4. 6. 2008 To bude nějakej cvok... Robert  Bartoš
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík
9. 7. 2008 Zrození politika je smrtí šaška Bohumil  Kartous
4. 7. 2008 Teorie informačního pole (část 1) Michal  Rusek
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Druhá karibská krize anebo PSYOPS? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2008 Mnoho řečí, ale otázka "Proč radar?" stále nezodpovězena Lubomír  Peške
14. 7. 2008 Bude odpovědí Ruska na radar v Česku rozvinutí systémů Iskander u Kaliningradu?   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
9. 7. 2008 Missile defense deal Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Opakuji, že jste lhář, pane Topolánku, a ohrožujete občany -- a tady je další důkaz Jan  Neoral
7. 7. 2008 Kvůli radaru 20 hektarů lesa padne, 85 hektarů prořídne, přiznal Bursík Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 KSČM: Budeme hlasovat proti smlouvě o umístění amerického radaru v Brdech Vojtěch  Filip
28. 6. 2008 Paroubek: Nepronesený projev k radaru na jednání parlamentu Jiří  Paroubek
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Druhá karibská krize anebo PSYOPS? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2008 Bude odpovědí Ruska na radar v Česku rozvinutí systémů Iskander u Kaliningradu?   
23. 5. 2008 První kroky ruského prezidenta Medvědova v zahraniční politice   
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
25. 2. 2008 „Medvědi“ na obloze po šesti měsících Jaroslav  Kuba
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Jak si poradíme bez fosilních paliv?   
30. 6. 2008 Ropná krize jako příležitost Jan  Sova
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2008 Spojené státy se rozhodly odstranit Severní Koreu ze seznamu darebáckých států   
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 I to je blues   holger
9. 7. 2008 Když kvetly hlohy Petr  Hrbáč
8. 7. 2008 Srpnové pozdravení Petr  Hrbáč
7. 7. 2008 Letní motiv Petr  Hrbáč
4. 7. 2008 ve vesnici zapalují ohně Petra  Placáková
3. 7. 2008 Kalikrů kalikým Vladimír  Pospíšil
2. 7. 2008 Inspirál karbec Vladimír  Pospíšil
1. 7. 2008 Nálada podvečerní Vladimír  Pospíšil
27. 6. 2008 (osamocená) Jan  Borna
26. 6. 2008 Jan  Borna

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Historie se opakuje Petr  Nachtmann
15. 7. 2008 BBC: Spojené státy utrpěly v Afghánistánu těžké ztráty   
15. 7. 2008 Bush plánuje urychlit stahování amerických vojsk z Iráku, aby pomohl Johnu McCainovi vyhrát volby   
14. 7. 2008 Americké volby: Obama plánuje poslat dalších 10 000 vojáků do Afghánistánu   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Památce dejvických MacGyverů Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Naivní představy o minulosti Štěpán  Kotrba
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Výuka angličtiny na VŠ jako kladivo na čarodějnice Jiří  Beránek
4. 7. 2008 Demokracie ve školství, neboli Kvalita není jen nutná, mělo by ji také být možné prosadit Uwe  Ladwig
3. 7. 2008 Liška: Za poslední ročník mateřské školky povinně plaťte, aneb jak zezelenat zděšením Anna  Čurdová
2. 7. 2008 Národ Gátorů: Jak vypadá americký model "univerzity-firmy" Greg  Evans
30. 6. 2008 Inteligenci do škol Ondřej  Hausenblas
26. 6. 2008 Škola žádá kreativitu Michal  Giboda
26. 6. 2008 O "lopatách" a o vzdělání Ivan Odilo Štampach
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Jistě, paní ministryně: argumentační agónie Vlasty Parkanové Radek  Batelka
22. 7. 2008 BASIC: Osud íránského raketového programu závisí na mezinárodních kontrolních režimech   
22. 7. 2008 Mluvčí MO ČR: Nedokážu odpovědět   
20. 7. 2008 Test protiraketové obrany: Šaškárna pro české publikum Jakub  Rolčík
18. 7. 2008 USA, Rusko. Proč pořád "s někým"? Ondřej  Šlechta
18. 7. 2008 Zůstal věren své smečce... Jan  Neoral
16. 7. 2008 Ruský prezident Medvěděv obnovil napětí s USA ohledně raketové obrany   
15. 7. 2008 Co by mělo Rusko dělat proti americké raketové obraně v Evropě   
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík
11. 7. 2008 "Jsme otevřeni konstruktivní debatě, ale v případě vybudování základny v ČR zajistíme vlastní bezpečnost vojenskými prostředky"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek
9. 7. 2008 Jdi a otevři dveře...aspoň průvan bude   
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc