18. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 7. 2008

Protiizraelská zaujatost a nepřesnosti v Britských listech

Pobývám teď už jistou dobu v Izraeli a proto nemám tolik příležitost sledovat česká média. Na Britské listy mě upozornil jeden kamarád z Prahy tím, že mi přeposlal hystericky protiizraelský text Štěpána Kotrby. Nejen že byl plný nenávisti, ale obsahoval nespočet věcných chyb. Autor sice dodatečně doplnil, že šlo o nadsázku, ale myslím, že jsem v životě načetl dost české literatury, abych mohl říct, co je nadsázka a co není. Je celkem jedno, co ho donutilo k tomu dodatečnému ústupku, ale přinejmenším to byl pokus o nějakou reflexi, míní čtenář Pavel Bergman.

Od té doby čtu BL dosti pravidelně. Dívám se na vše, ale domácí témata jako například radar neznám tak dobře, abych se k nim mohl vyjadřovat. Snad jen to, že většina autorů vůbec neví, o čem mluví, když se vyjadřují o terorismu. Pečlivě však sleduju vše, co BL napíšou o Blízkém východě. Dokonce jsem si našel některé články v archivu. Nemám tolik srovnání, ale mohu říct, že to je asi nejvíce protiizraelsky zaměřené české médium (snad kromě nějakých spojených s nacionalistickými skupinami). Nejhorší na tom pak je to, že v oněch textech je nekonečně mnoho věcných nesmyslů a že není nikdo, kdo by na ně upozornil...

A tak asi jen BL mohly uveřejnit k šedesátému výročí Izraele článek od oficiálního historika či spíše hagiografa vládnoucí asádovské kliky v Damašku a představit ho přitom jako odborníka na Blízký východ (Patrick Seale: "Izraeli je šedesát"). Stačilo nahlédnout do internetu a podívat se, co ten člověk publikuje, a že minimálně část jeho příjmů pochází ze země, s níž je Izrael ve válečném stavu. To je tedy opravdu důvěryhodný zdroj.

V jiném textu si doktorand (Martin Janíčko: Izraelská přitomnost ....")) vymýšlí texty rezolucí Rady bezpečnosti. A to bez toho, aby na to někdo upozornil. Reakce, která na jeho text přišla, se týkala jiných věcí. Většina autorů jsou však spíše jednorázové případy. Naprosto nejhorší je Daniel Veselý, který se do naší oblasti plete systematicky a nemá vůbec žádné zábrany.

Ve svém posledním textu na toto téma "Írán: Odpočítávání již začalo") například tvrdí, že Hilary Clintonová řekla: "bude-li Írán dál ohrožovat Izrael (sic!), budou Spojené státy připraveny ho vyhladit (obliterate)".

Na internetu lze najít nespočet zdrojů, které citují přesně: "I want the Iranians to know that if I'm the president, we will attack Iran," ("Chci, aby Íránci věděli, že pokud se stanu prezidentkou, zaútočíme na Írán.") ..."In the next 10 years, during which they might foolishly consider launching an attack on Israel, we would be able to totally obliterate them." ("V následujících deseti letech, během nichž se Íránci možná pošetile pokusí zaútočit na Izrael, bychom byli schopni je totálně vyhladit.") Později pak při jiné příležitosti upřesnila, že mluvila o případu, kdyby Írán napadl Izrael nukleárními zbraněmi. Určitě tedy ne Veselého "ohrožování Izraele".

O kousek dále uvádí: "Barack Obama se také nedá zahanbit. V průběhu svého vystoupení před vlivnou izraelskou lobby (AIPAC) před pár týdny zdůraznil, že Jeruzalém zůstane nedělitelným městem. A to navzdory rezoluci č. 242 RB OSN, jež jako jeden ze základních pilířů blízkovýchodního mírového uspořádání požaduje, aby Jeruzalém zůstal otevřeným městem a jeho východní část připadla potencionálnímu palestinskému státu coby jeho politické, kulturní a ekonomické centrum." češtinu Nepoužívám teď češtinu tak často, ale pořád vím, že slovo potencionální znamená něco jiného a že tu DV chtěl asi říci potenciální. Vedle gramatiky mu také uniklo, že hned druhý den jeden z Obamových spolupracovníků upřesnil, že kandidát i nadále uvažuje o východním Jeruzalému jako o potenciálním palestinském hlavním městě. Hlavně však se zcela nesmyslně odvolává na rezoluci RB, kterou zřejmě nikdy nečetl ačkoli se dá snadno najít na internetu.

Zde je její celý text:

The Security Council,

Expressing its continuing concern with the grave situation in the Middle East, Emphasizing the inadmissibility of the acquisition of territory by war and the need to work for a just and lasting peace in which every State in the area can live in security, Emphasizing further that all Member States in their acceptance of the Charter of the United Nations have undertaken a commitment to act in accordance with Article 2 of the Charter, Affirms that the fulfillment of Charter principles requires the establishment of a just and lasting peace in the Middle East which should include the application of both the following principles:

Withdrawal of Israeli armed forces from territories occupied in the recent conflict; Termination of all claims or states of belligerency and respect for and acknowledgement of the sovereignty, territorial integrity and political independence of every State in the area and their right to live in peace within secure and recognized boundaries free from threats or acts of force;

Affirms further the necessity

For guaranteeing freedom of navigation through international waterways in the area;

For achieving a just settlement of the refugee problem;

For guaranteeing the territorial inviolability and political independence of every State in the area, through measures including the establishment of demilitarized zones; Requests the Secretary General to designate a Special Representative to proceed to the Middle East to establish and maintain contacts with the States concerned in order to promote agreement and assist efforts to achieve a peaceful and accepted settlement in accordance with the provisions and principles in this resolution;

Requests the Secretary-General to report to the Security Council on the progress of the efforts of the Special Representative as soon as possible.

Kde tam Veselý našel zmínku o Jeruzalému, zůstává záhadou.

O Johnu McCainovi napsal: "Jindy zase na dotaz, týkající se řešení krize kolem Íránu, začal prozpěvovat: "Bomb, bomb, bomb."" Každý si může najít tu scénku na síti a uvidí, že to byl jednoznačný vtip (můžeme se třeba bavit o jeho vkusu) a že potom začal vážně rozebírat dotyčný problém. A každý, kdo se zajímá trochu o Ameriku, ví, že každý kandidát musí prošpikovávat své projevy vtipy.

Jen "drobným" nesmyslem je tvrzení že Michael Oren je "Američan s izraelskými kořeny". Je to izraelský občan, který se narodil v Americe a v současnosti napůl učí v Americe a napůl je pracuje v Šalem centru v Jeruzalémě.

Takto by se dalo rozebrat každý jeden z Veselého článků. Nikdo to však nedělá. Takže abych trochu pozměnil jeho úvodní větu: žijeme v příšerném světě, kde existuje tolik nezodpovědných elektronických médií, že každý mladý nevzdělaný blb si může najít prostor nereflektovaného působení a vytvářet si tak pocit neomezené vševědoucnosti. Jestli takoví lidé mají být budoucností tohoto světa ....

                 
Obsah vydání       18. 7. 2008
20. 7. 2008 Test protiraketové obrany: Šaškárna pro české publikum Jakub  Rolčík
19. 7. 2008 Evropa to nebude mít zadarmo
19. 7. 2008 Papež se omluvil za sexuální zločiny katolického duchovenstva
19. 7. 2008 Channel Four čelí oficiální kritice za film, který miluje Václav Klaus
18. 7. 2008 Na občanskoprávní spor nemá trestní oznámení vliv Otakar  Motejl
19. 7. 2008 WTO: známý scénář, nebo skutečně (a konečně!) průlom v jednáních? Ludmila  Štěrbová
18. 7. 2008 Čtvrtý odboj Miloslav  Štěrba
18. 7. 2008 Zůstal věren své smečce... Jan  Neoral
18. 7. 2008 Americká protiraketová obrana hrozí znovu rozdělit Evropu
18. 7. 2008 USA, Rusko. Proč pořád "s někým"? Ondřej  Šlechta
18. 7. 2008 Proč máme armádu Petr  Wagner
18. 7. 2008 Šafr a Reflex: "dává to smysl?" Otto  Drexler
18. 7. 2008 Kongresman Kucinich oficiálně požaduje odvolání prezidenta Bushe kvůli jeho "velezradě"
17. 7. 2008 Lidský rozvoj: Spojené státy jsou v délce průměrného života na 42. místě
18. 7. 2008 Britské odbory předložily Gordonu Brownovi 130 požadavků
18. 7. 2008 Kalousek: Intelektuálně ne-mocný Čunek
17. 7. 2008 Výrazné snížení odbornosti pražské Botanické zahrady porušuje Úmluvu o biologické rozmanitosti
17. 7. 2008 Jak vznikla krize na finančních trzích
18. 7. 2008 Už přestaňte intrikovat, pane Bursíku... Jan  Neoral
18. 7. 2008 Protiizraelská zaujatost a nepřesnosti v Britských listech
18. 7. 2008 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. -- 15. července 2008
18. 7. 2008 Veřejná výzva: Ukradené boty a demokracie Wenzel  Lischka
16. 7. 2008 Sežehne Čunka pekelný Plamen? Štěpán  Kotrba
17. 7. 2008 The Economist: Bude prezident Bush po odchodu z funkce postaven za své zločiny před soud?
17. 7. 2008 O potřebnosti ruské ropy
17. 7. 2008 Performanci v Plzni přerušila městská policie Milan  Kohout
17. 7. 2008 Zpráva o stavu světa: pokrok trvá, společnost se očišťuje, nepřátelé zůstávají Bohumil  Kartous
17. 7. 2008 České švitoření o radaru z pohledu Vilfreda Pareta Petr  Woff
17. 7. 2008 Spojené státy čelí globální kapitálové krizi, varuje finanční firma Merrill Lynch
17. 7. 2008 Návod k legálnímu kradení, aneb Šikovní právníci Jan  Kadubec
16. 7. 2008 Trapnosti nekončí Zdeněk  Jemelík
16. 7. 2008 BBC: Videozáznam výslechu z Guantánama je ve veřejné doméně
16. 7. 2008 Římský mír Fidel Castro Ruz
16. 7. 2008 Nedostatek žen povede v Číně k občanskému násilí
15. 7. 2008 Co by mělo Rusko dělat proti americké raketové obraně v Evropě
16. 7. 2008 Ruský prezident Medvěděv obnovil napětí s USA ohledně raketové obrany
15. 7. 2008 Proč takhle (objektivně) nepíší čeští novináři !?
19. 7. 2008 Hospodaření OSBL za červen 2008

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2008 Protiizraelská zaujatost a nepřesnosti v Britských listech   
1. 7. 2008 Gaza: Příměří snad zmírní strádání   
9. 6. 2008 Izrael se pokusil zpochybnit výrok svého ministra o nutnosti vojenského úderu proti Íránu   
6. 6. 2008 Izrael očima Jefima Fištejna Daniel  Veselý
30. 5. 2008 Kolektivní vina, jak ji uplatňuje Izrael Štěpán  Steiger
27. 5. 2008 Jimmy Carter: Izrael má 150 jaderných zbraní   
20. 5. 2008 Připomněli jsme Brňanům, že Palestinci jsou lidé Lukáš  Lhoťan
14. 5. 2008 ČR si nepřipomíná 60. výročí arabské tragédie "Nakba" Daniel  Veselý
14. 5. 2008 Vigilie   
7. 5. 2008 Izraeli je šedesát Patrick  Seale
25. 3. 2008 Kořeny terorismu -- psychologický aspekt Oskar  Krejčí
13. 3. 2008 Patří skutečně Palestina Palestincům? Pavel  Mareš
13. 3. 2008 Staré a otřepané argumenty   
11. 3. 2008 Izraelská přítomnost v Palestině z pohledu vybraných pramenů mezinárodního práva Martin  Janíčko
5. 3. 2008 Kterak USA rozpoutaly v Palestině občanskou válku