5. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 2. 2008

Britská vláda plánovala vybudovat v jižním Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor pro 2000 bojovníků. Bylo to součástí přísně tajné dohody, v jejímž rámci měli tito bojovníci přejít na druhou stranu. Informuje o tom v úterý britský deník Independent.

Tyto plány našla v prosinci 2007 afghánská tajná policie na počítačové flešce. Afghánská vláda tvrdí, že to dokazuje, že britští agenti vyjednávali s Talibanem bez svolení afghánského prezidenta Hamida Karzaie, navzdory příslibu Gordona Browna, že Británie s ním vyjednávat nebude.

Smrt Bénazír Bhuttové, krach britské špionáže v Afghánistánu a další souvislosti TÉMA BL

Sloupek
Antonín Brousek

Památce Jana Karafiáta

V eldorádu decibelů
víří deska nenová.
Vidím leda starou belu,
zadní světla brzdová.

Pac a pusu. Spěte broučci.
Na jaře se ukáže,
kdo přežil ledovec skvoucí,
šmirgl jíní, koláže,

urputně lepené mrazem
do okenních rámečků.
Z moderny vzlínají saze,
hejno vzpupných blbečků,

pačesáčů, kterýn sněží
mastné lupy na záda.
Na římsách holubí peří.
A na rampách armáda.

Brémy, 7.6.1984

ze sbírky Nouzový východ, Jiří Buchal -- BB/art 2003. Mezi svých Deset básní vybral Petr Štengl.

5. 2. 2008

Vévoda z Yorku, britský princ Andrew kritizuje dnes ve velmi otevřeném interview v americkém listě International Herald Tribune Bushovu vládu za to, že odmítla naslouchat Británii a jejím doporučením, jaká má být poinvazní taktika v Iráku.

5. 2. 2008

UPOZORNĚNÍ BRITSKÉ VLÁDY PRO ČECHY A SLOVÁKY V BRITÁNII:

Naléháme na lidi ze středovýchodní Evropy, kteří pracují ve Velké Británii, aby se přesvědčili, že dostávají plný plat, na nějž mají právo - konkrétně celostátní minimální mzdu ve výši 5,52 liber na hodinu (cca 193 Kč na hodinu). Britská vláda se rozhodla v novém roce zvýšit povědomí především u příslušníků slovenské komunity v Británii, kteří možná nejsou seznámeni s platnými zákony, a proto jsou zranitelní a mohou se stát terčem vykořisťování.

V současnosti je v Británii celostátní minimální mzda pro všechny zaměstnance 5,52 liber na hodinu pro pracovníky starší 22 let, 4,60 libry na hodinu pro osoby ve věku od 18-21 let a 3,40 liber na hodinu pro osoby ve věku 16-17 let. V říjnu 2007 se zvýšilo právo na minimální roční dovolenou z 20 dní na 24 dní pro všechny zaměstnance na plný úvazek (pro zaměstnance na částečný úvazek to platí proporcionálně). Další prodloužení statutární dovolené na 28 dní vejde v platnost od 1. dubna 2008.

Ministr pro zaměstnanecké vztahy, Pat McFadden, konstatoval: "Státní minimální mzda zlepšuje pracovní podmínky a zvyšuje životní úroveň pro nejzranitelnější osoby mezi zaměstnanci. Prodloužení oficiální roční dovolené podstatou měrou zlepšuje životní podmínky pro pracovníky po celé Británii. Umožňuje jim to totiž, aby strávili více času s rodinami a ve svých komunitách."

Pro lidi, kteří se domnívají, že jim není vyplácena státní minimální mzda, anebo pro osoby, které potřebují poradit, je k dispozici pomoc. Důvěrná pomocná telefonní linka na čísle 0845 6000 678 pomůže zaměstnancům zpětně získat, co jim zaměstnavatelé dluží, a poradenství je k dispozici v rodném jazyce žadatele. Za poslední rok pomohla tato telefonní linka 14 000 zaměstnancům získat zpět od zaměstnavatelů plat v celkové výši více než 3 miliony liber. Zaměstnavatelé, kteří neplatí státní minimální mzdu, budou muset ji zaměstnancům zpětně vyplatit a také mohou čelit trestnímu stíhání a neomezené pokutě.

Další informace o státní minimální mzdě a právu na dovolenou - ve slovenštině ZDE

Informace v angličtině ZDE
5. 2. 2008

Přední americký výrobce radarů, firma Lockheed Martin, vyvinula kvalitativně novou technologii tzv. digitálního tvarování svazku, která dává radarům s plošnou fázovanou anténou zcela nové schopnosti v procesu vyhodnocování raketové hrozby. Údajně dokáže ve shluku bojových hlavic mnohem přesněji a spolehlivěji rozpoznat skutečné bojové hlavice od klamných. Zajisté není třeba zdůrazňovat, jaký význam může tato unikátní technologie znamenat za situace hromadného útoku několika balistických raket, ze kterých se oddělí až několik desítek hlavic - klamných i pravých. Specialistům obranného protiraketového systému vytváří předpoklady k tomu, aby obranná opatření byla mnohem efektivnější, resp. aby antirakety byly naváděny jen na reálné bojové hlavice.

5. 2. 2008

Svého času jsem se pozastavoval nad tažením proti reformám tehdejšího ministra zdravotnictví, pana doktora Ratha. Považoval jsem za pobuřující fakt, že v každé ordinaci, v každé lékárně a čekárně vidím politicky zaměřenou propagandu; čili věc, která snad nemá v těchto zařízeních co dělat.

Někdo si dal hodně záležet, aby vysvětlil pacientům, proč je přístup pana doktora Ratha poškozuje a čím na něm prodělají.

Nyní, i když pan doktor Julínek provádí svou dobře známou reformu zdravotnictví, podle mého mnohem podstatnějším způsobem poškozující pacienty, nevidím nikde nic.

5. 2. 2008

Ani církevní restituce nejsou zadarmo

Církve jsou v religiózních společnostech nejbližším funkčním ekvivalentem politických struktur. Česká společnost je ovšem nábožensky spíše vlažná. Podle demografických výzkumů je praktikujících katolíků v Česku kolem patnácti procent, věřících, kteří se hlásí k jiným náboženstvím, ještě méně. Odhad, že míra religiozity v českých zemích se pohybuje kolem dvaceti procent, tedy nebude daleko od pravdy. České církve proto mohou jen závistivě pokukovat po dění v katolickém Polsku i Německu. A už vůbec nemohou srovnávat svůj vliv s tím, jak dalece se uplatňuje v americké společnosti.

(Ve středu vychází v týdeníku A 2 ve zkrácené verzi.)

5. 2. 2008

PODNIKATELSKÁ HYSTERIE

Albatros vyzývá Tesco k okamžitému zastavení prodeje knihy v jeho prodejnách

Tisková zpráva nakladatelství Albatros

ALBATROS nakladatelství, a.s. podalo v úterý 5. února 2008 trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s předpokládanou nelegální výrobou a distribucí české verze knihy Harry Potter a relikvie smrti.

5. 2. 2008

Velmi záslužný pravidelný pětačtyřicetiminutový pořad rozhlasu BBC Inside Stories, který zkoumá ze zpětného pohledu, jak se novináři vypořádali s velkými a kontroverzními tématy z nedávné minulosti, analyzoval v úterý dopoledne, jak novináři informovali o nebezpečí ptačí chřipky.

5. 2. 2008

S Janem Švejnarem hovořil v Ostravě krátce Jan Mech. Zde je transkript rozhovoru, nepříliš kvalitní videozáznam je ZDE

5. 2. 2008

SKANDÁL V BRITÁNII

Britský poslanec Sadiq Khan

Britský tisk přinesl informaci, že rozhovor labouristického poslance Sadiqa Khana s občanem Babarem Ahmadem z jeho volebního okrsku, toho času ve vězení, odposlouchávali policisté z protiteroristického oddělení.

Konzervativní stínový ministr vnitra David Davis poukázal na to, že v této věci poslal už v prosinci loňského roku důvěrnou stížnost premiéru Gordonu Brownovi, ten však nereagoval. Gordon Brown se nyní brání, že o žádném dopise nevěděl. Britská vláda zahájila v této věci oficiální vyšetřování.

M.S.Gorbačov
5. 2. 2008

Expertka na americké tajné služby:

JU│ Ruské Izvestije publikovaly zajímavý rozhovor s Catherine Durandin o zákulisí vývoje v osmdesátých letech a o tzv. sametových revolucích. Paní Durandin je profesorkou pařížského Institutu mezinárodních a strategických studií a dlouhodobě se zabývá americkými tajnými službami. Z překladu tohoto rozhovoru vyjímáme jen část, neboť v originále se zabývá i některými dalšími otázkami, které nesouvisejí s vývojem ve východní Evropě, ale politikou prezidenta G.W. Bushe .

Ano, je to skutečně tak, že vše zorganizovali Američané. Financování ze zámoří šlo převážně na studentské hnutí a demonstrace.

5. 2. 2008

Život v okupované Gaze nikdy nebyl pro zdejší obyvatele snadný. Poté, co minulý týden zaplavily Egypt statisíce zoufalých Gazanů a užily chvíle svobody, se vězení spolu s drtivou většinou z nich opět neprodyšně uzavřelo. Po zvolení Hamasu v palestinských volbách počátkem předminulého roku bylo Pásmo za tento přečin ostrakizováno izraelskými sankcemi se spoluvinou Spojených států a EU. 1.5 milionu lidí, z čehož plnou polovinu tvoří děti a mladiství do 18 let věku, se ocitlo v pasti. Smyčka byla však nadále pomalu utahována.

Michael Marčák: Totalitní systémy, dámy a pánové, bude náš ústav zkoumat zejména proto, abychom věděli, jak na to !
5. 2. 2008

Nicolas Sarkozy
5. 2. 2008

Pýcha předchází pád. V případě Nicolase Sarkozyho, nynějšího francouzského prezidenta, se jedná doslova o pád volný. V posledním měsíčním výzkumu popularity TNS Sofres pro Figaro-Magazine ztratil rekordních 8 procent: 41% oproti 49%. Výzkum byl proveden ve dnech 23. a 24. ledna 2008 na reprezentativním vzorku 1 000 osob populace starších 18 let, kteří byli osloveni "tváří v tvář" ve svém bydlišti metodou kvót (pohlaví, věk, profese) a stratifikací podle regionu a aglomerace. Detailní ukazatele, včetně všech otázek, které byly kladeny, najdete na serveru agentury TNS-Sofres. To by nemuselo být až tak tragické, Sarkozyho křivka ale padá závratně již od léta, kdy jeho popularita dosahovala neuvěřitelných 65 procent. Nejvíce ztratil paradoxně tam, kde si myslel, že získá nejvíce: v médiích. O některých si dokonce muž, jemuž se přezdívá familiérně Sarko, donedávna myslet, že jsou spřátelená...

5. 2. 2008

Národní urážku krásy a žen máme za sebou. Nyní už zbývá jen národní urážka mužů a mnohého jiného. Při sobotní volbě Miss ČR 2008 došlo však i na urážku nevinných zvířat, hadů a ptáků. Jistě, komu se to nelíbí, nemusí se na nabubřelou show dívat. Ne, nemíním se nijak pohoršovat nad oplzlostí, nahotou, zneužíváním naivních žen a zotročených zvířat. Spíše chci vzdát hold kráse.

5. 2. 2008

Ještě že my máme svůj český "super pátek", že?

Samozřejmě, že budeme v ČR v úterý všelijak si rozebírat a hodnotit vystoupení V. Klause z pondělka večer na ČT1 . Bude možné to porovnávat s podobným sólem J. Švejnara minulý víkend. Dokonce můžeme znovu vážit, kdo byl z obou kandidátů na český prezidentský stolec lepší, a proč. Ne že by to nemělo význam. Kupodivu nám přitom ale dost uniká, jak zatím probíhá předvolební boj ve Spojených státech. Nezvažujeme dostatečně, že a jak listopadová volba prezidenta USA celkově závažně ovlivní také klima světové politiky; o vztahu k problémům české a středoevropské politiky nemluvě.

5. 2. 2008

NÁRODNÍ HRDOST:

Pan Špíka zlámal hůl nad českým národem, pro který nenastal tolik očekávaný a naprostý blahobyt po pádu komunismu. Dokonce jej neuspokojivé poměry dovedly ke studiu českých dějin. To je nepochybně dobře, neboť každý by měl znát historii svého národa, ale jak se zdá autor šel poněkud po povrchu a u významu několika vybraných událostí našich dějin pouze obrátil znaménko. Navíc se spoléhá na informace z denního tisku.

Projděme si postupně několik událostí které pan Špíka vyzdvihl, i když jde o složitou problematiku jejíž úplné vysvětlení by vyžadovalo mnohem zkušenějšího odborníka, než jsem já.

5. 2. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ :

Zatímco křesťanští kreacionisté si ještě pořád myslí, že je teorie biologické evoluce vědecký omyl, někteří po příčinách společenských změn pátrající sociologové přišli na to, že prý existuje něco jako společenská, nebo sociální evoluce, a to někdy s předpokladem neexistence boha.

Biologická evoluce je vědecká teorie, která spočívá na náhodné a neúčelové mutaci a na přirozené selekci, závislé na okolí. A protože se při vědeckém popisu takových mutací diskuse zříká myšlenek kreacionismu a inteligentního designu, vědomé jednání při tom hraje jen druhořadou roli, například při hledání nejvhodnějšího partnera pro rozmnožování. Biologická evoluce však začíná náhodnou mutací.

5. 2. 2008

Tisíceré díky za současný "amatérský statut" Britských listů, který, třeba i se svými dílčími nedostatky, představuje naprosto jedinečnou AGORU suplující závažné nedostatky, skoro by se chtělo napsat, až absenci reálné demokracie u nás, píše Jindřich Bešák. Jistě je možné si představit BL jako plně profesionální médium. To ovšem znamená, že by je musel někdo platit a ten by za to nutně něco chtěl.

Současná situace, kdy redakce i přispěvatelé pracují zadarmo, se zcela zásadně vymyká všemu, co determinuje dnešní dobu, tj. zisk všude a ve všem, ona probíhající kolonizace veřejného prostoru imperativem zisku a soukromým sektorem. Možná že ani ten tzv. zisk by nebyl původcem všeho zla, ale spíše možná způsoby jeho nabývání, jak můžeme sledovat v ČR. BL se svým pojetím velice vymykají tomuto hlavnímu globálnímu proudu a to se mnohým nemusí líbit. Zkuste to ještě nějakou dobu takto udržet, třeba ke kultivaci ve smyslu poměrů ve Velké Británii také nějak dospějeme. Že to nebude s touto vládou a že to nebude ani za 10 let je nabíledni.

Pozn. JČ: Pan Bešák nemá tak úplně pravdu. Na světě je nesčíslné množství příkladů, kdy projekty či firmy fungují profesionálně, a přesto nejsou zkorumpované vyděláváním či zaprodané jedinému účelu - manipulativně vydělávat zisky.

5. 2. 2008

Obecně články pana Golga moc nečtu, nesedí mi jeho styl, někdy mi připadá jednostranný. No jeho článek "Kdy se naučí Britské listy přijímat kritiku?" jsem si přečetl rád. Pro mě zajímavý, otevřený, ale místy taky kontroverzní článek. Proto nemohu nevidět některé sporné a klišovité body jeho kritiky. A minimálně jeden zásadní Golgův protimluv. Zaměřím se proto na tyto, dle mého názoru, sporné body, které mě inspirovaly k několika obecnějším postřehům, typickým pro naše současné postkomunistické prostředí.

5. 2. 2008

Fabiano Golgo řekl něco v tom smyslu, že BL byly nebo začaly jako kolektivní blog, ale že by se měly vyvinout. Domnívám se, že BL by naopak měly zůstat kolektivní blog. To je poloha, kde nejlépe fungují. V okamžiku kdy si Jan Čulík začne hrát na vydavatele novin-deníku, se vším co to sebou nese (hon na čtenáře, "profesionální novináři" atd.) veškeré jeho snažení začne být absurdní. A to je vyjádřeno slušně.

Na kolektivním blogu můžete ignorovat nebo dokonce ocenit emocionálně-grafomanskou rétoriku Štěpána Kotrby (a la Rudé právo 1953), můžete i odpustit faktické, pravopisné a logické chyby, kterých se v různém rozsahu všichni dopouštíme, ale v dobrých novinách to odpustit nelze.

Pokud Jan Čulík bude zveřejňovat odlišné názory, včetně kritiky sebe sama a BL, můžeme mu i odpustit, že je naprosto dogmatický a manipulativní v otázkách, které se ho osobně dotýkají... Jako např. kouření.

5. 2. 2008

ČLÁNEK, KTERÝ ODMÍTLY HALÓ NOVINY

J.Heller, F.Neužil a kol.: Bojíte se socialismu?, nakladatelství Periskop Příbram 2007, 196 str., ISBN 978-80-87077-01-6

V říjnu roku 2007 vyšla publikace skupiny levicově orientovaných autorů pod názvem "Bojíte se socialismu?", jejímž dosti ambiciózním cílem je nejen přispět k diskusi o minulosti i budoucnosti socialistického konceptu obecně i v z hlediska lokálních českých a československých zkušeností, ale i tuto diskusi posunout a zformulovat ucelenější a teoreticky propracovanější paradigma, které by jednak umožnilo uchopit a pochopit minulost socialismu včetně jeho (dočasné) porážky a zadruhé vydefinovat základní kontury a podmínky jeho revitalizace v budoucnosti. Už z tohoto hlediska nepochybně stojí tato publikace za povšimnutí, neboť se snaží o tématickou komplexnost a určitou teoretickou sevřenost a provázanost a nezůstává na úrovni povrchních a oddělených sdělení o jednotlivých aspektech problematiky.

5. 2. 2008

RUDÝ HADR NA KOMUNISTICKÉ JEŠTĚRY

Josef Heller, František Neužil

Na počátku této publikace bylo slovo. Tímto slovem byla příslušná pasáž usnesení VI. sjezdu KSČM, ve které je formulován úkol "připravit na VII. sjezd KSČM model socialistické společnosti jako strategického cíle KSČM a cesty k jejímu utváření".1 Garantem naplňování tohoto úkolu se stalo Teoreticko-analytické pracoviště ÚV KSČM, k jehož spolupracovníkům patříme. Kolem tohoto pracoviště se brzy začaly formovat řešitelské týmy, které se zaměřily na ty okruhy problémů, na které reagují i jednotlivé kapitoly naší publikace. Celá práce nad úkolem sjezdu měla jeden významný výchozí bod. Byla jím následující obsáhlá charakteristika socialismu obsažená v programu Naděje pro Českou republiku přijatém VI. sjezdem KSČM, kterou vyvrcholila předchozí programová tvorba KSČM od roku 1990 a která reprezentativně vyjádřila dosažený stupeň poznání a konsensu v rámci strany.

5. 2. 2008

1. kapitola I. části (Minulost) knihy Bojíte se socialismu? autorů Josefa Hellera a Františka Neužila. Autorem této části je Josef Heller.

V počátečních "krvavých" stalinských dobách se pouze nastartovávala atmosféra a mechanismy klíčové úlohy centra (reprezentovaného případně jednou velkou osobností), které držely složky aparátu v určitých rámcích, a to i politickými hrozbami, čistkami a procesy. Ve vyhrocených porevolučních dobách, bohužel, bývají podobné mechanismy obvyklé -- jen si vzpomeňme na známou frázi o revolucích, které "požírají své děti". Pravou příčinou nedemokratičnosti v politice celého protosocialistického systému ale bylo (a to se vyjevilo v letech určitého uvolnění po kritice kultu Stalina), že si řídící aparát, vlastně nemohl demokratičnost ve vztahu k širokým vrstvám dovolit. Jeho ekonomicko-vlastnická suverenita byla totiž natolik omezená, že ji musel neustále kombinovat a posilovat suverenitou politickou, která pochopitelně zase vyžadovala hierarchickou monolitnost a určité autokratické ideologické ospravedlnění. Propojení ekonomicko-vlastnických, politicko-mocenských a ideologických funkcí řídícího aparátu bylo výrazným znakem systému, postupně se prohlubovalo a způsobovalo stavy, kdy např. ideologické otřesy se okamžitě promítaly do rozkladu ekonomicky jednotících mechanismů a ohrožovaly podstatné základy celého systému.

plný text knihy Bojíte se socialismu? │1,5 MB PDF

5. 2. 2008
Fidel Castro Ruz
Jediný způsob, jak se připravit na to nejlepší, je být připraven na nejhorší.

Kabelogramy to ohlašovaly předem. 6. ledna se vědělo, že jakmile ukončí svůj křesťanský vánoční odpočinek, pojede Bush na Střední východ. Měl jet do muslimských zemí s kulturou a náboženstvím, jimž Evropané obrácení na křesťanství vyhlásili v 21. století našeho letopočtu válku jako kacířům. I křesťané se zabíjeli navzájem, ať z náboženských důvodů nebo pro národní zájmy. Zdálo se však, že historie to vše již překonala. Zůstaly náboženské víry, které měly být respektovány, a jejich legendy a tradice, ať křesťanské či nikoli. Na této straně Atlantiku, stejně jako v mnoha jiných částech světa, se děti vždy těšily na 6. leden a sbíraly dostatek sena pro velbloudy tří Králů. V prvních letech života jsem se sám tohoto těšení účastnil a prosil bohaté Krále o všechno možné i nemožné se stejnými iluzemi, jako někteří spoluobčané očekávají zázraky od naší nesmlouvavé a důstojné revoluce.

Poznámka ŠOK: Ač je Fidel Castro monarchistickým diktátorem, mnozí jej naopak považují za poslední velkou ikonu neautoritářského, autentického komunistického hnutí 20. století. jeho eseje, které vycházejí v řadě magazínů ve světě - v angličtině, španělštině, italštině ... i češtině, Haló noviny také netisknou. Bojí se jich. Bojí se toho, jak Castro na sklonku svého života neurvale zachází s mnoha komunistickými dogmaty, se senilními frázemi apologetů stalinismu. Jak je pro něj idea revoluce stále živá, inspirující - prostředím pro vlastní úporné hledání odpovědí na otázky zítřka, nikoliv jen alibi nezodpovězených otázek včerejška. Jak demaskuje pozadí mnoha mýtů, jejichž byl sám součástí. Jak poukazuje na tvořivost a nedogmatičnost v posuzování dnešní globální reality . Haló noviny jako "skoro oficiální" tisk KSČM (dnes už s mizerným nákladem páru tisíc kusů a pouze dvěma tisíci předplatitelů) mají z Castra strach. Jejich čtenáři dnešní Fidelovy názory nesmí znát. Jako všichni, pro které byla komunistická idea jen výtahem k moci a nebo přilepšením k důchodu. A nebo alibi vlastní neschopnosti měnit svět k lepšímu. Mohli by přijít o iluze.

5. 2. 2008

Čtu vás rád, ale teď jste otiskli neskutečný blábol od Fidela Castra a anoncujete ho jako něco výjimečného. Ten člověk už evidentně není schopen udržet chod svých myšlenek. Haló noviny to netisknou, protože i pro ně je to evidentně pod jejich (už tak nízkou) úroveň. A Britské listy si klidně uříznou ostudu? píše Stanislav Bláha.

Reakce Jana Čulíka: Pane Bláho, ačkoliv osobně nesouhlasím s vyvyšováním Fidela Castra na světce, a Štěpánovi jsem příslušnou pasáž v tomto smyslu opravil, protože se nemůžeme dopouštět věcných chyb (jako že je Castro "prý" považován za diktátora) nevidím důvodu, proč by jeho argumentace neměla být zveřejňována. Bát se něco vydat, to je dvacet let po pádu totality docela směšné, ne? Pokud považujete Castrovu argumentaci za blábol, dokažte věcně, proč je to blábol - rádi vám váš příspěvek zveřejníme. Kritiku musíte podložit věcnými argumenty. Děkujeme.

5. 2. 2008

TRESTNÍ OZNÁMENÍ

Trestný čin nepravdivého znaleckého posudku může spáchat jen znalec a to, pokud je nám známo, není nikdo z nich a trestný čin křivé výpovědi může spáchat jen svědek, vypovídající před soudem či policejním orgánem. Takže výše uvedení autoři mohou libovolně lhát bez hrozby následků.

Občanské sdružení Servis Nezákladnám podalo dne 30. 1. 2008 na Obvodním zastupitelství pro Prahu 1 trestní oznámení, neboť existuje důvodné podezření, že došlo ke spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele (maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti) a trestného činu obecného ohrožení. Měli jsme v úmyslu podat další trestní oznámení na autory „Předběžného posouzení vlivu radiolokační stanice EBR (European Based Radar) na zdravotní stav populace v okolí vojenského újezdu Brdy“ a „Hodnotící zprávy měření radiolokační stanice EBR (European Based Radar) na atolu Kwajalein dne 3.října 2007“ .

5. 2. 2008

Co se tedy může stát po prezidentských volbách, pokud v nich zvítězí demokratický kandidát? "Myslím, že americká (demokratická) vláda by protiraketovou obranu podporovala, i když možná ne tolik jako ta současná," řekla Respektu Victoria Samsonová, analytička amerického Centra pro obranné informace, nezávislé neziskové organizace zaměřené na bezpečnostní a vojenskostrategické otázky. "Existuje několik kontroverzních programů, které zřejmě dostanou méně peněz. Jedním z nich jsou systémy ve střední Evropě," upozorňuje Samsonová.

Martin Uhlíř, Respekt 4 / 2008: Radar bez raket? ZDE

5. 2. 2008

Přečetl jsem si, že Britské listy často vydávají články, které mají vady na kvalitě formy, nebo, že 50 až 70 % článků je tak špatných, že ....

A pan J. Čulík připomíná, že až budou mít Britské listy k dispozici dostatečné finanční prostředky, budou vydávat pouze články vlastních, profesionálních novinářů, kteří budou znát žurnalistický standard a budou ho přísně dodržovat. Do té doby, než se to stane, budou bohužel i nadále BL podléhat určité anarchistické chaotičnosti.

Já na to říkám, že Britské listy jsou dobré. Když dávám číst mnou vybrané články těm pár známým, kteří nemají přístup na internet, dočkal jsem se poprvé údivu nad tím, že něco takového (tak úžasně překvapivého) v dnešní době vůbec existuje, a posléze i povzdechnutí, že to patří k tomu málu, co se dá dnes ještě číst.

Články, o nichž si myslím, že nejsou pro mne zajímavé nebo jimiž trpí můj "jemnocit", si prostě neokopíruji, píše J. Škarban.

5. 2. 2008

Konečně jsem se dostala k ukázce z knihy Jací jsme. Je mi trochu smutno, píše Soňa Hromátková.

Neřekla bych, že jde o"mýtus", ale o skutečný obraz dnešní domácí společnosti.*) U některých příběhů je jasné, kterými "aférami" byl inspirován autor scénáře. V r. 1989 jsem fascinovaně hltala televizi a říkala si - konečně! a zároveň - je to průšvihové v tom, že lidé nebudou umět se svobodou zacházet.

Neuměli...A tak je tu svoboda jen pro některé. Alespoň ta neomezená. Někdy mám bohužel pocit, že ostatním lidem dnes už zase neschází...

4. 2. 2008

Relativně často v masových mediích citovaný server Aktuálně.cz oproti citačně zamlčovanému deníku Britské listy uveřejnil kritiku obsáhlé monografie o českém filmu od šéfredaktora BL Jana Čulíka z  klávesnice paní Hejdové. Říká se tomu asymetrická soutěž a asymetrická informace. Něco, co narušuje demokratické principy v politice a férovost trhu v ekonomice. A zároveň něco, co lze jen s obtížemi (právně) postihnout. A když už by k tomu mělo dojít, tak se postihu této nekalé „soutěže“ a odsudku veřejného mínění zabrání a veřejnost zpacifikuje poukazem na vyšší zájmy. Dříve to byl boj proti heretikům a nyní boj s (krypto)komunisty. Jak říkal Josef Švejk Naši vlast vovinuly těžký mraky, či politruk z Černých baronů Vona mežinárodní šituace není dobrá, vona je špatná. A nyní k tomuto neokostnickému koncilu pražských mainstreamistů z Melodie, či ze seriálů Jak se máte Vondrovi... se přiřadila i recenzentka Hejdová na serveru Aktuálně.cz.

4. 2. 2008

Paní Hejdová nemusela dělat se mnou interview, stačilo by, kdyby knihu zhodnotila věcně, férově a inteligentně. Nebo spíše, kdyby tu recenzi napsal někdo, kdo to umí.

Myslím, že je naprosto nesmyslné dělat z knihy Jací jsme politikum. Je to prostě soubor empirického materiálu. Analýza narativních motivů, obsažených v českém filmu za posledních osmnáct let a - velmi věcná - interpretace toho, jakou mytologii film šíří o dnešní české společnosti.

Každý má samozřejmě právo napsat zdrcující recenzi, neměla by ale být hloupá.

Vulgárních výrazů může používat pan premiér, ale Britské listy by měly fungovat s noblesou. Štěpán Kotrba ví, že nemá používat vulgárních výrazů ani v mailech čtenářům, ani v textu svých článků, natož v titulcích. Ví také, že pokud se vulgárnosti vyskytnou, budou se nemilosrdně odstraňovat. Noblesu! Je jistě obtížné nepropadat kanálnímu způsobu vyjadřování, který je často běžný v českém prostoru, ale jsem přesvědčen, že je to možné.

Poznámky Fabiana Golga k nedostatkům Britských listů jsou cenné. Lidi by měli vědět, že nemá smyslu argumentovat osobně či stereotypními kontrasty "oni versus my".

5. 2. 2008

Opět se cituje ze Švejka, a to špatně (V. Černík: "Od Hejdové ke Golgovi aneb nejen o jedné recenzi knihy Jana Čulíka"). A při hledání na internetu je těch citátů stejného místa více a jsou vesměs také chybné.

4. 2. 2008

četl jsem článek, kde pan Golgo kritizoval úroveň BL a pan Čulík odpověděl, že čtenáři posílají články zadarmo a že ne každý splňuje novinářský standart. Já právě nemám novinářské vlohy ani dostatečný nadhled, ale narazil jsem na zajímavý námět. Totiž na předvolební debatu 1.6.2006. Myslím by za to stála kritická analýza té debaty. Pro zajímavost jsem přepsal závěrečný projev současného pana premiéra, píše Jaromír Eybl:

"Vážení spoluobčané, z české politiky se vytratila slušnost a také osobní zodpovědnost za dané sliby. Volební a předvolební sliby se porušují a neplnění se svaluje na všechny kolem. My chceme lidem a Vám vrátit důvěru v politiku, v instituce, v politické strany, v politický systém. Osobně garantujeme náš program, který jsme dlouhodobě připravovali s odborníky nejenom z této země. Dlouhodobě Vás přesvědčujeme o prospěšnosti těch návrhů, které Vám již několik let nabízíme prostřednictvým Modré šance a dalších dokumentů. Stále více se ale ukazuje Ty volby nebudou jenom o programu, že budou také o stylu vládnutí. Svoboda a demokracie nejsou jenom slova, nedají se naplnit nějakou smlouvou, nedědí se. Jsou to květinky, které je třeba zalévat a já si myslím, že jsou dnes ohroženy, že je třeba za ně bojovat. Nedejme šanci dalšímu omezování svobod: občanských, individuálních, podnikatelských. Zastavme společně nástup komunistů, který dnes hrozí. Zastavme korupci, která je dnes prolezlá administrativou, policií a všemi orgány státní správy. Sociální demokracie vládne 8 let, my jsme přesvědčeni, že nastal čas pro změnu. Pojďme a udělejme ji. Děkuji Vám."

Link na celou debatu ZDE

"Až nyní jsem si poslechl celou předvolební debatu z roku 2006. Velmi mì zaujala. Bylo by pro budoucnost záslužné, kdyby ji TV Nova vysílala pravidelně v hlavním vysílacím čase alespoň jednou měsíčně," poznamenává k tomu A. Kubačák.

4. 2. 2008

Dávno hlásám potřebu vymanit veřejný diskurs z "tlachání v kruhu" na mentální úrovni Hýty a Batula: "Já ci videt tocit tolecta". Třeba dosahovat rezultativnosti, tj. dotahovat výměny názorů do dále nezpochybňovaných závěrů. Teprve ty (a nikoliv rozostřené a zamlžené bláboly) mohou sloužit za východiska pro kroky vpřed či do větší hloubky, v teorii i praxi.

4. 2. 2008

REPORTÁŽ O NOVÉ SPODINĚ

„My jsme tady jedna rodina a držíme při sobě,“ říká dvaadvacetiletý Andreas s čírem na hlavě a objímá kolem ramen o tři roky mladšího Svena. Jeden poslouchá hip hop a druhý ultrapravicovou hudbu. U altánu S-Born v lesíku na okraji saského Oberlandu je to jedno. Všichni jsou si rovni. I na basu piv z blízkého supermarketu se složí. Spojuje je to, že jsou mladí, válčí s místní přesilou seniorů a patří k takzvané nové spodině.

Rozhodnutí podniknout cestu do Ebersbachu, pod který Oberland patří, nepadlo náhodou. Městečko na česko-německých hranicích je ukázkovým příkladem toho, jak negativní sociální jevy postihují země bývalého východního Německa.

4. 2. 2008

Ráda bych řekla něco bližšího o nizozemském "kraamzorgu", aby si člověk mohl utvořit alespoň trochu ucelenější obraz o jejich novorozencké péči, než jen z pár bodů a kusých zpráv. Niméně začít bych měla už péčí prenatální.

V Nizozemsku ženy nechodí na pravidelné gynekologické kontroly. Gynekolog je pouze specialista v nemocnici, ke kterému se dostanete až na doporučení praktického lékaře. Ovšem nepočítejte s tím, že by vám praktický lékař napsal jakékoli doporučení okamžitě. Nejprve se vás bude pokoušet léčit sám a pouze v případě, že už nebude zbytí vám doporučenku napíše a vy se do nemocnice objedáte. Pokud nejste zrovna akutní případ čekací lhůty na prohlídky do nemocnic bývají zpravidla 3 měsíce.

4. 2. 2008

Navzdory zprávám o vyvražďování obyvatel Východního Timoru, které přinášel Červený kříž, křesťanské církve, Amnesty International a další, Spojené státy pokračovaly v zásobování Suhartova režimu zbraněmi a bojovými letouny. V dobách největších bojů dodávky zbraní dokonce zdvojnásobily. Navíc zablokovaly postup Rady bezpečnosti, která se chtěla zasadit o dodržení dvou rezolucí volajících po okamžitém stažení indonéských vojsk z Východního Timoru. Ve svých pamětech o tom píše Daniel Patrick Moynihan, bývalý americký velvyslanec při OSN.

Šaháb 3B
4. 2. 2008

ANALÝZA

Írán dnes vypustil testovací raketu Šaháb 3B (inovace rakety Šaháb 3A s doletem 1600-1300 km, dolet 2500-1700 km dle dostupných odhadů) z nového odpalovacího polygonu a jeho prezident Ahmadínežád slavnostně otevřel vesmírné kontrolní středisko. Podle záběrů íránské televize, což je jediný vizuální zdroj informace, se ještě nejedná o "novou raketu" se schopností vynést dostatečně velký satelit na nízkou orbitu, jak informovala většina světových agentur. Tímto orbitálním nosičem bude až raketa s názvem "Iris". Mimo doletu se oba nosiče liší hlavně velikostí posledního, nákladového stupně, ve kterém Iris má nést satelity a Šaháb v něm nese pouze bojový kontejner s výbušninou nebo malou sadu přístrojů ke zkoumání horních vrstev atmosféry. První satelit s názvem Omid (Naděje) by měl být podle íránské televize vynesen do vesmíru během příštího íránského roku, který začíná 21. března. Írán dnes neprovedl zkoušku definitivního nosiče, ale pouze provozní test navigačních a řídících systémů namontovaných na dostupný, několik let starý nosič. Čili současná íránská prohlášení je nutno brát stále ještě s rezervou stejně, jako zdroje Global Security a FAS.

ATM 12/2007, BL 28. 11. 2007, Lukáš Visingr, Štěpán Kotrba: Šaháb: Rakety tisíce a jedné noci ZDE

ČTK 4. 2. 2008: Írán provedl zkoušku raketového nosiče pro vlastní satelit ZDE
4. 2. 2008

Aneb "Mirku, mysli na budoucnost"

Premiér České republiky potvrdil, že je, jaký je, a označil protikandidáta ODS na úřad prezidenta za člověka, kolem kterého se soustřeďuje "korupční potenciál". To je výrok, na který by mělo být pamatováno při vynalézání politických vtipů.

Je škoda, že pan premiér blíže nedefinoval, co to vlastně korupční potenciál je. Svým nepříliš selským rozumem se to snažím pochopit a docházím k následujícímu:

Korupční potenciál je, když se nějaký člověk ocitne v postavení, v němž může být korumpován, a zároveň je zasazen do prostředí a styků, které jsou korupčně potentní, jak řekl pan ministerský předseda.

4. 2. 2008

Továrnička na fakta

Když se nedaří o něčem veřejnost přesvědčit, je nutné přesvědčit ji o tom, že už je přesvědčena. Veselý průzkum k otázce radarové základny v USA, který vypracoval STEM a jehož záměrem bylo co nejvíce vyjít vstříc klientovi (zadavateli průzkumu), obsahuje v sobě kromě jiného ještě jednu zajímavou a do očí bijící manipulaci, která se ocitá přímo v tom, co otázka staví před respondenta jako nezpochybnitelný fakt, od nějž se může odrazit. V otázce se tvrdí a předpokládá, že v případě radarové základny se jedná o "součást americké protiraketové obrany chránící USA i velkou část Evropy". Jak ukazují spory ohledně radarové základny, které pocházejí přímo z USA, tento předpoklad je nepotvrzenou tezí zastánců tohoto projektu, kterým se podařilo přesvědčit českou vládu natolik, že chtěla o tomto obecném blahu informovat veřejnost pomocí party techniků specializujících se na seřizování neklapajícího veřejného mínění.

Jak je možné, že v USA, zemi, které má radarová základna sloužit především a hlavně (možná pouze), se vede diskuse o účinnosti tohoto systému, a Česká republika, která má být tímto technickým a politickým nadělením podarována, aniž by mohla potvrdit výhody a vyvrátit nevýhody této spolupráce, zastává stále oficiální stanovisko o naprosté prospěšnosti a naprosté neškodnosti tohoto systému?

Bitva o Stalingrad
3. 2. 2008
Motto: Z Vůdcova hlavního stanu, 3. února 1943. Vrchní velitelství branné moci oznamuje: Boj o Stalingrad skončil. Věrna své přísaze do posledního dechu, podlehla armáda pod příkladným vedením generála polního maršála Pauluse převaze nepřítele a nepříznivým podmínkám.

Při příležitosti 65. výročí bitvy u Stalingradu proběhla v tomto městě o víkendu za účasti 1500 hostů z ruských regionů, veteránů a zahraničních delegací z USA, Francie, Srbska, Česka, Velké Británie, Itálie a Německa vzpomínková slavnost. Současně se konala vědecká mezinárodní konference "Bitva o Stalingrad 65 let poté", zabývající se touto historickou událostí.

Na stejné téma byla uspořádána v německo-ruském muzeu v Berlíně-Karlshorstu výstava. Šedesát snímků válečných korespondentů ze zimních měsíců 1942 až 43 je vystaveno nedaleko místa, kde byla 8. května 1945 podepsána bezpodmínečná kapitulace nacistického Německa. Připomíná současné generaci, která se již ve valné většině narodila v druhé polovině XX. století, katastrofu, do které vtáhli tehdejší vládci Německa nejen svůj vlastní národ, ale i evropský kontinent.

FOTOGALERIE BL

Stalingrad během blokády - očima klasika ruské dokumentární fotografie, Georgije Anatoljevjana Zelmy 12345
Rusko během 2. světové války 123

Stalingrad -- nedobytná pevnosť na Volge ZDE

Naomi Klein
4. 2. 2008
Naomi Klein

Pred istým časom, keď som listovala vo svojich novinových článkoch, objavila som v nich ustavične sa vracajúci motív - plot. Tento obraz sa objavoval zas a znova. Bariéry, ktoré oddelili ľudí od kedysi verejných zdrojov, od vody a pôdy. Zábrany, ktoré obmedzili ich schopnosť prekračovať hranice a dokonca zabránili, aby sa politika vykonávala v mene voličov.

Niektoré z týchto plotov sa len sotva dajú spozorovať, napriek tomu však existujú. Jeden takýto virtuálny plot sa vztýčil v Zambii, keď sa na radu Svetovej banky zvýšili „školské poplatky pre užívateľa“, takže školské triedy sa vzdialili z dosahu miliónov ľudí.

Ďalší plot sa vystaval okolo rodinných fariem v Kanade, keď vládna politika premenila malé poľnohospodárske prevádzky na luxusné objekty, ktoré v časoch klesajúcich cien produktov a veľkých farmárskych podnikov nemožno zaplatiť.

4. 2. 2008

Prezidentská kampaň z pohledu jednoho prezidentova "rádce"

...Proto se z naznačených obav dnes pozastavuji nad právem faktického cizince být volen hlavou českého státu. Neboť toto právo není vázáno ústavní pojistkou -- aby se takový subjekt alespoň před přijetím kandidatury vzdal cizího občanství a tím i závazků k cizí moci...

Předesílám, že podlézavost nesnáším zrovna tak, jako asi každý. A podobně se mi příčí být objektem manipulace. Zejména mediální. S blížící se volbou prezidenta pozoruji, že nemalá část redakcí opět demonstruje svůj nekontrolovatelný vliv. Tak jako před posledními parlamentními volbami. Když během několika týdnů pozvedla „zelené“ z politické bezvýznamnosti na výsluní mocenské šachovnice. Václav Klaus se jako prezident permanentně těšil nejvyšší popularitě mezi ústavními činiteli a orgány. K jejich zděšení, závisti, zášti a odporu. A umocněné ve chvílích, kdy na něj prostřednictvím médií útočili zejména ze zahraničí. Za jeho zapšklé „národovectví“.

4. 2. 2008

Velmi se mi nelíbí, když Britské listy propadají manipulativním populistickým hrám, jako když poukazují na chabou úroveň diskusí na fórech serveru aktualne.cz. Byla úroveň diskuse na někdejším fóru Britských listů snad lepší? Cožpak není na každém otevřeném fóru na světě, včetně Británie, taková diskuse plná zoufalců, paranoiků, frustrovaných jedinců?

4. 2. 2008
Několik poznámek k polemice Fabiana Golga

1. Má kritika paní Hejdové je zcela věcná. Je založena na konkrétním způsobu jak píše. Vychází z konkrétních citací z jejího článku. Považuje-li Fabiano Golgo tento způsob psaní za vzdělaný, nemám skutečně co dodat. Považuje-li Fabiano Golgo paní Hejdovou za intelektuálku, pak já jsem klobouk.

4. 2. 2008

Britské listy často vydávají články, které mají tón a textovou kvalitu Neviditelného psa či MFD. Tím mám na mysli příliš osobní přístup, nepříliš dobře vypracovanou argumentační linii, článek je plný populistických omylů a využívá kontrastu "my" versus "oni", způsobem, který západní média už dávno přestala používat, píše Fabiano Golgo.

Reakce JČ: To je pravda, je to důsledkem "amatérského statutu" Britských listů, do nichž píší autoři i čtenáři zadarmo. Samozřejmě, že se v nich projevuje étos komunity, kterou oslovují.

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 2. 2008 Král Králů Jaroslav  Kuba
2. 2. 2008 Lidé se ptali Švejnara na radar, KSČM i vzdělání Andrea  Cerqueirová
31. 1. 2008 Vidím, co vidím František  Řezáč
30. 1. 2008 Klaus versus Švejnar: profesionál proti amatérovi Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Otázky, které Klausovi ani Švejarovi nikdo nepoložil Štěpán  Kotrba
29. 1. 2008 Existují kritéria pro prezidentskou volbu? Miloš  Dokulil
29. 1. 2008 Paroubek Klausovi: Neměňte své křeslo za 300 miliard Jiří  Paroubek
29. 1. 2008 Proč by měl mít i pokladač věnců své předpoklady Bohumil  Kartous
29. 1. 2008 Schnur se měl zeptat i Klause, senátoři se snad zeptají obou Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Klaus, Švejnar, minulé bláto a budoucí louže Milan  Daniel

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   
16. 1. 2008 Radiožurnál, aneb sex v ponožkách Stanislav  Křeček

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2008 Výhledy a rizika e-governmentu a t-governmentu v ČR Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Ocenění pro ředitele Českého rozhlasu Leonardo   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
17. 1. 2008 Janeček: nevidím důvod, aby Burian nemohl naplnit své záměry Jiří  Janeček
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Kotrbův citlivý sluch Petr  Žantovský

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Rusko vypustilo naráz další tři navigační satelity   
21. 12. 2007 Jaké jsou možnosti ruské protiraketové obrany a rizika amerického štítu   
11. 12. 2007 Rodina S-300 a S-400: geopolitické nástroje ruské obrany Lukáš  Visingr
7. 12. 2007 Ruská flotila vyplouvá na světové oceány   
7. 12. 2007 Strategické lety strategických bombardérů   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Čína RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Chce Bůh radar a rakety? Milan  Daniel
25. 1. 2008 V čem je navrhované majetkové vypořádání s církvemi prospěšné pro stát či daňového poplatníka? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Radar - zodpovědnost nejen velkých hráčů - USA, Ruska, ale i nás samotných Vladimír  Remek
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
29. 1. 2008 Kanada zrušila svůj obranný radar po jediné stížnosti Miloš  Kaláb
28. 1. 2008 Pavel Baroch, jeho 2000 vysavačů a jedna lokomotiva Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
25. 1. 2008 Pacner jako senilnějící legenda Štěpán  Kotrba
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král