4. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 2. 2008

Od Hejdové ke Golgovi aneb nejen o jedné recenzi knihy Jana Čulíka

Relativně často v masových mediích citovaný server Aktuálně.cz oproti citačně zamlčovanému deníku Britské listy uveřejnil kritiku obsáhlé monografie o českém filmu od šéfredaktora BL Jana Čulíka z  klávesnice paní Hejdové. Říká se tomu asymetrická soutěž a asymetrická informace. Něco, co narušuje demokratické principy v politice a férovost trhu v ekonomice. A zároveň něco, co lze jen s obtížemi (právně) postihnout. A když už by k tomu mělo dojít, tak se postihu této nekalé „soutěže“ a odsudku veřejného mínění zabrání a veřejnost zpacifikuje poukazem na vyšší zájmy. Dříve to byl boj proti heretikům a nyní boj s (krypto)komunisty. Jak říkal Josef Švejk Naši vlast vovinuly těžký mraky, či politruk z Černých baronů Vona mežinárodní šituace není dobrá, vona je špatná. A nyní k tomuto neokostnickému koncilu pražských mainstreamistů z Melodie, či ze seriálů Jak se máte Vondrovi... se přiřadila i recenzentka Hejdová na serveru Aktuálně.cz.

Nic proti tomu psát recenze a kritiku literárních děl. Jenže napíšu-li kritiku na obsáhlou monografii, kterou jen malý počet čtenářů Aktuálně.cz přečetl, požívám nemalou informační výhodu. A přidá-li se k tomu, fakt že řada občanů a konzumentů „mainstreamových“ masmedií o Britských listech slyšela v podstatě jen, že něco takového existuje, ale nikdo z tištěných novin, televize, politiků či celebrit je ani necituje, i když přinášejí informace jako první, pak již se nejedná o nepolitickou a vyargumentovanou recenzi, ale (nechtěný ?) pokus o manipulaci s veřejným míněním.

Když se o tom nemluví, tak to asi ani za řeč nestojí.

Dyk ten Čulík, coby šéfredaktor nerozumí ani tomu, co jako univerzitní učitel přednáší!

A tady se už ani nemusí napovídat: no a jak to může pak teprve vypadat s tématy, která ani nevystudoval. Citujte z lepších zdrojů!, jak pravil svého času s poukazem na Britské listy premiér Topolánek. Pravdu měly Britské listy. Takto otevřeně a přímočaře jako premiér, který „zkoumá“ svůj národ jak se podělává či nepodělává, na to paní Hejdová nejde. Ona tak trošku podprahově.

Běžný a korektní postup při oné informační asymetrii by od paní Hejdové měl být, udělat interview s Janem Čulíkem o pasážích z jeho knihy, které ona považuje za sporné a teprve pak přiložit svou recenzi a stanovisko Čulíka k ní. I dost vytížený vysokoškolský pedagog, jakým Jan Čulík bezpochyby je, by si čas pro něj nalezl. A čtenáři Aktuálně.cz by získali materii nejen vyváženější, ale i informačně bohatší. Prostor na to na Aktuálně.cz je. Jisté vysvětlení poskytl Fabiano Golgo :

Britské listy jsou důležité, protože je čtou i ti, kteří je nemají rádi. Britské listy jsou jedním z nejdůležitějších hráčů v zázemí českých médií, protože je čtou novináři, kteří určují v zemi agendu, stejně jako je čtou politikové a tvůrci veřejného mínění. Britské listy jsou vlivné, navzdory svým slabostem i jejich nevyváženosti.

Čili jinak řečeno, jde také o to, aby Britské listy nečetli ne-novinaři, ne-politici a ne-tvůrci veřejného mínění. Jisté riziko, že by přitom přemýšleli komplexněji a spíše vlastní hlavou než hlavou svého šéfa či „svého“ poslance totiž pořád hrozí.

Krátce nato Fabiano Golgo opět promluvil ke stylu BL, a výsledkem bylo, to že Britské listy se vrátily ve svém vydání z 4. 2. do dob viktoriánské Anglie, kdy české prostředí má „zkulturňovat“ noblesní postarší guvernantka:

Pepíčku, otoč se a zacpi si uši, víš, že přece teď pan premiér opět mluví ke svému národu. A co je to h...o? To je takový ovád, takový ošklivý brouček, kouše lidičky i dobyteček. Ale my již půjdem si číst básničky. A v těch novinkách by měly být tečinky a ne ty „řvavé“ vykřičníčky...

Jeden článek Štěpána Kotrby, kde v titulku bylo hovado, vypadl zásluhou šéfredaktora z vydání, a premiér už může být rád, že jeho lidé už mohou čerpat z trošku „lepších“ zdrojů a premiér může dál „frei“ svoje ústa mít, ehmm, hezky proříznutá. Přece ho přitom ( tj. při „veřejném“ projevu, nikoliv někde v „uzavřené místnůstce“ !) nemůžeme nahrávat a lidu obecnému pak pro připomenutí pouštět. Že má sedmá velmoc nastavovat zrcadlo, to snad tak platilo jen při bourání totality? Premiér si může říkat co chce, bez namáčení, a Štěpán Kotrba ho může citovat až teprve (podle televizní reklamy či čeho?) po vanishování:

Vanish - skvrn a špíny se zbavíš.

A tak nevím, zda až jednou budou mít Britské listy dost prostředků a články do nich budou psát pouze vlastní profesionální reportéři, jak se budou lišit od tiskařské šedi, ve které je stejná třeba MF Dnes a Právo? Řekl bych záhlavím... Snad závěrem jen Fabianu Golgovi mohu říci, co jsem slyšel na besedě zástupce šéfredaktora německého Spiegelu:

Hledáme nové tváře v bulváru, když dovede člověk psát dobře, průrazně i expresivně pro bulvár, pak tím lépe v tom může pokračovat v solidním deníku.

A ganzes tschechisches Volk si zaslouží, aby realita byla popisována věrně. Jinak může jít o internetovou latinskoamerické telenovely popisující v desítkách dílů jak Chozé ještě nepřišel, či už odešel, popř. klon jistého deníku zvaného Metro. Není-liž pravda, pane Golgo?

A o čem příště pane Golgo? Opět o Kubě, nebo opět o českých levičácích, které ovládli BL?

To my se Štěpánem známe, všelijaká ta druhá centra, jak ve stranách totalitních, tak i posttotalitních a zdánlivě demokratických. Ale i společenská teorie od dob fabiánské společnosti poněkud pokročila .

Pokročily i metody neocons. Dnes už nemusí premiér coby předseda největší politické strany vyhlašovat prověrky, dnes stačí jen poupravit Zákoníky práce a Etické kodexy, zpřísnit podporu v nezaměstnanosti, prostě takovéto evropské Světlé stezky, není hned nutná jihoamerická kultura ručnic a mačet, že? Antropolog Golgo metodou průzkum bojem testuje společenskou prestiž a stabilitu "kontroverzního" média a sebejistotu redakce . Takový malý antropologický průzkum českých indiánů v mediálním pralese...

Toleruje vůbec pan Golgo otazníky?

                 
Obsah vydání       4. 2. 2008
4. 2. 2008 Američané mají o radaru pochyby, Češi nikoliv Bohumil  Kartous
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
4. 2. 2008 Všechny dobré potenciály pana Topolánka Bohumil  Kartous
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám
4. 2. 2008 Média nepřinášejí Pravdu, pouze informace
4. 2. 2008 Bludy Martina Bursíka Zdeněk  Jemelík
4. 2. 2008 Ombudsmanův názor: Klaus a justice? Otřesná bilance!
4. 2. 2008 O slušnosti v české politice
4. 2. 2008 Ještě pár důležitých poznámek k stylu Britských listů Jan  Čulík, Fabiano  Golgo
4. 2. 2008 Od Hejdové ke Golgovi aneb nejen o jedné recenzi knihy Jana Čulíka Vladislav  Černík
4. 2. 2008 Nesouhlasím s panem Černíkem Jan  Čulík
4. 2. 2008 Před Suhartem vládl v Indonésii Sukarno
4. 2. 2008 Bill Clinton: "Nebyli jsme vůči utrpení obyvatel Východního Timoru dostatečně citliví." Jana  Ridvanová
4. 2. 2008 Michael  Marčák
4. 2. 2008 Největší nebezpečí pro Václava Klause? Beno  Trávníček
4. 2. 2008 Král Králů Jaroslav  Kuba
4. 2. 2008 Nechceme byť obohnaní plotmi Naomi  Klein
4. 2. 2008 Nemecko a die Linke: Úspech vo volebnej generálke Matúš  Holý
3. 2. 2008 Britští konzervativci chtějí zavést zdravotní sestry pro novorozence
4. 2. 2008 Nizozemská péče o rodičky je špatná Lucie  Bottaro
4. 2. 2008 Děti ze stanice S-Born Tomáš  Havlín
3. 2. 2008 Bitva o Stalingrad - 65 let poté Richard  Seemann
4. 2. 2008 Ortel Ernst  Jandl
4. 2. 2008 Volby tajné či veřejné. Politika špinavá? Miloš  Štěpánek
3. 2. 2008 Současná česká politika vůči Kubě Zdeněk  Jemelík
4. 2. 2008 Seberealizace v době racionalizace, neboli Peníze na šéfův koníček jsou přece jen k dispozici Uwe  Ladwig
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen
2. 2. 2008 Zarputilost
3. 2. 2008 Jsem zarputilý vůči lhářům a kariéristům František  Řezáč
4. 2. 2008 DNES: Jan Švejnar v Ostravě
4. 2. 2008 Vojáci proti válce: Svět musí respektovat legitimní nároky Republiky Srbsko
2. 2. 2008 Aktualne.cz: "Sekýrující divák Čulík píše o tom, jací jsme"
4. 2. 2008 50 - 70 procent článků v BL je špatných
4. 2. 2008 Kdy se naučí Britské listy přijímat kritiku? Fabiano  Golgo
4. 2. 2008 Díky Fabianovi za chválu Jan  Čulík
4. 2. 2008 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. -- 31. ledna 2008
4. 2. 2008 Superčistá mzda Václav  Votava
4. 2. 2008 V jednom pytli s Topolánkem Václav  Votava
2. 2. 2008 Náruživí čtenáři Milan  Kohout
2. 2. 2008 Lidé se ptali Švejnara na radar, KSČM i vzdělání Andrea  Cerqueirová
1. 2. 2008 Kdo vyhrál debatu Klaus versus Švejnar? Petr  Frish
30. 11. 2007 Jací jsme
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007