21. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 1. 2008

< Křest knihy Jana Čulíka Jací jsme v pražském Luxoru. Zprava Jan Čulík, Jan Švankmajer, Jiří Svoboda, Jaromír Kallista, Petr Koliha. Foto Petr Stříbrný.

Normálně jezdím do České republiky skoro každý měsíc či dva; poslední dobou jsem dokončoval v Glasgow práce na své knížce o českém filmu, takže jsem tentokrát do ČR přijel po dost delší době, poprvé až po čtyřech měsících, od loňského září.

Zaujalo mě, že po tak dlouhém období nepřítomnosti je možné si povšimnout jinak zřejmě neznatelných změn. Připadá mi, že je po čtyřech měsících Česká republika o dost ošuntělejší a chudší, než jak vypadala dříve. Je to vidět v ulicích - lidé jsou hůř oblékaní než předtím. Zejména se to týká starších lidí a důchodců: ti jsou podle toho, jak se oblékají, zřejmě buď na hranici chudoby anebo hluboko pod ní. Pobavilo to Irenu Válovou, která se dostavila na křest knihy Jací jsme minulý čtvrtek v podvečer do pražského Luxoru:

"Naprostá pecka ovšem přišla v úvodu, když jste hovořil o filmech reflektujících rok 1989, na nichž se objevují ztrhaní a ošuntělí lidé. Rozhlédla jsem se kolem na Vaše obecenstvo a uviděla skupinu drbanů z roku 1985. Snad jen jeden pán se vymykal, k obleku měl na nohou nikoli botasky, nýbrž pumy.

Vy jste, pane Čulíku, v obleku gentlemana s bílou kravatou a ve vyleštěných černých polobotkách působil v této naší divácké společnosti, s prominutím, jako cvok."

20. 1. 2008

Mě už trochu nuděj tyhlety komunistický řeči, který jsme, jak se zdá, ani mladý generaci nevymlátili za těch 18 let z palic. Copak slečnu Náhlovskou někdo nutí, aby studovala? Pokud se jí to nelíbí, nebo to nestíhá, ať odejde, tak je to fér.

A můžu vždycky nejvíc vyletět, když slyším řeči o tom, jak obtížně vyjdou dnes studenti s penězi. Kromě rodin úplnejch socek dnes není pro normální českou rodinu problém udržet dítě na vejšce. A u těch socek je to jedno, protože děti z těch rodin jsou stejně obvykle blbý. A kdo má hluboko do kapsy, tak ať si tatík odřekne lahváče denně a matka Ženu a život a celá rodina slečny Náhlovské Haló noviny (jejich četba soudě podle názorů) a hned bude na školu, míní čtenář, který se podepsal jako Pavel Svoboda.

20. 1. 2008

"Komunistické řeči, které jsme mladé generaci nevymlátili z palic" je jeden z mála kvalitních příspěvků. Ta Náhlovská musí být nebetyčná kravka! píše čtenář, který si říká Richard Hujer.

Pozn. JČ: Ano, pokud to není parodie (pak je dokonalá) je to vynikající text, protože v mistrné zkratce zahrnuje všechny hlavní stereotypy fašistického myšlení, které ničí Českou republiku. Je to velmi cenný materiál.

21. 1. 2008

Ano, a bude hůř, píše Dagmar Zrucká.

Vedoucí prodejny Drogerie, v městě 23 tis. obyvatel, má hmotnou odpovědnost za zboží a přitom plat 9 500 Kč HRUBÉHO. Tedy asi 8 tis. čistého. Nevěříte? Také jsem nevěřila svým uším, když mi to řekla. Drogerie patří firmě, která silně inzeruje a slabě platí své zaměstnance.

Náklady za bydlení za dvoupokojový byt v osobním vlastnictví v tomtéž městě jsou 4,5 tis. Kč. Náklady za bydlení v nájmu přesně nevím.

Takže, jak nemají být lidé ošuntělí. A to se ta naše republika ještě dělí na Prahu a zbytek. A jestliže v Praze, kde platy jsou v průměru vyšší než ve zbytku republiky, vidíte ošuntělost na ulicích, tak jak to může vypadat jinde.

Stále se jen divím, co všechno si naši lidé nechají líbit.

21. 1. 2008

Jan Čulík ve svém komentáři k článku Komunistické řeči, které jsme mladé generaci nevymlátili z palic " naznačuje možnost, že jde o dokonalou parodii určitého způsobu myšlení. Parodie ovšem naplňuje svůj účel pouze tehdy, je-li alespoň častečně identifikovatelná.

Obávám se ale, že onen článek byl míněn vážně, protože jeho obsah a slovník se nikterak neodlišuje od projevů, které lze vídat na českých internetových fórech. Svým způsobem jde o novou formu třídní nenávisti. Možná dokonce trestně postižitelnou.

20. 1. 2008

Čtu Britské listy asi rok jako jediné noviny (byť virtuální), jiné nečtu již několik let. Dnes jsem se konečně rozhodl napsat redakci, ač nepíšu skoro nikam a nic, pokud nemusím. Poslední dobou však cítím potřebu podpořit každého, kdo ještě za A/ nezblbnul, nebo se za B/ nedal do služeb některé většinové politické strany. To první je medicinský jev, to druhé jsem schopen pochopit, neboť nežijeme v demokratickém a právním státě a leckdo z existenčních důvodů podlehne. Pravda ale v každém případě je, že tak nebo tak - obojí je špatně, píše Michal Heger.

21. 1. 2008

Propadáme se do chudoby

Všiml jste si jevu, který jsem si uvědomil již před několika lety. Jako senior si dokonce dovolím tvrdit, i když Vám to připadne možná provokativní, že se značná část zejména těch nemajetných starších lidí obléká hůře než za minulého režimu, což by bylo ovšem na dlouhou diskusi, píše Ivan Sommer. Československo bývalo totiž textilní a obuvní velmocí, nyní žijeme na asijské produkci. Postiženy jsou i vyšší vrstvy.

21. 1. 2008

Reaguji na příspěvek Kateřiny Náhlovské "Jsem v šoku" a na navazující reakci Pavla Svobody "Komunistické řeči, které jsme mladé generaci nevymlátili z palic", který vzbudil na Britských listech doslova záplavu odsuzujících reakcí.

Souhlasím s tím, že primitivní forma článku pana Svobody, stejně jako určité jeho kvazi-fašizující rysy, skutečně typické pro určitou část české politické scény, jsou jistě hodny odsouzení.

Musím však říct, že pateticky ufňukaný tón příspěvku slečny Náhlovské, který je skutečně jako vystřižený z Haló novin, mi připadá snad ještě více iritující než přímočará primitivnost příspěvku pana Svobody, píše Ondrej Rezák

21. 1. 2008

Kryptokomunistická zapšklost:

Dobrý den, prosím, vysvětlete mi, proč schválně v ČR šíříte blbou náladu a malujete věci na černo, ptá se čtenář, který se nepodepsal. Vaše kryptokomunistická zapšklost bude asi výsledkem kornatění tepen nebo co. Je mi z vás fakt na blití. Tak nám, vážený Jane Čulíku, poraďte, jakou skvělou levičáckou politiku bys tady zase zaved. Nešetřete detailama a Paroubek tě pochválí.

21. 1. 2008

Zarazil mě článek, v němž pan Svoboda reaguje na povzdech nějaké studentky. Neudržel jsem se, a musím vám napsat. Nevím, jestli zveřejňujete vše, co vám kdo pošle, nebo jestli publikujete jen to, co je vám blízké. Ale něco tak ubohého, jako Svobodovu reakci jsem už dlouho nečetl,*) píše Martin Pobucký

Názory je třeba vymlacovat palicí! To je ta pravá demokratická metoda! Je to přece pro jejich dobro, tak to udělejme, i proti jejich vůli.

21. 1. 2008

Ad "Velmi kvalitní text":

"Kde se v tradičně vzdělané, humanitní a snášenlivé české společnosti vzal tento hodnotový systém a proč se udržuje v existenci s takto úpornou silou?"

- A jakto, že pravda a láska dosud nezvítězila?! Kam se poděla sametová duchovnost a proč jsme tak nadšeně přistoupili na materialický světonázor a ochotně ho praktikujeme ve stále brutálnějších formách? Kdo poručil a kdo, čím, jak a za co nás očaroval?? Kdo prosazuje magická hesla typu "máme svobodu a demokracii", "politická pluralita a demokratické volby", "vládne nám neviditelná ruka trhu", "trh práce vše vyřeší", "růst HDP a spotřeby", "lukrativní nabídka", "finančně zajímavé", "až BUDEME v EU, budeme se smět volně pohybovat", "užívejte si bez omezení", "až PŘEJDEME na euro", "proti globalizaci nic nenaděláme", "každý extrémismus je nežádoucí" atd. atd. Ptejme se dál (třeba i na to, proč "Bůh" či jen "duchovní" je mediálně téměř vulgární slovo, a mezi lidem horší než sprosté slovo) - a nepřestávejme, prosím... píše jeden čtenář...

21. 1. 2008

Rozhodně nemohu souhlasit s článkem Jana Čulíka "Ošuntělá Česká republika" píše Kryštof Kreisinger. Nejsem příznivec zdražování, zvětšování sociálních rozdílů, ani současné vlády (názory některých pisatelů ohledně vymlacování komunismu z hlav studentům snad nestojí ani za to, aby se s nimi někdo zabýval), ale rozhodně odmítám to, že by Česká republika připomínala ekonomicky (či politicky) nějakou rozvojovou zemi.

21. 1. 2008

Občas se objeví i optimistické signály, například samotný fenomén Britských listů (opravte mne, považuji-li jej za jedinečný pouze z neznalosti), nebo když do nich ministr zahraničí osobně přispěje velmi věcnou a akceptovatelnou odpovědí na čtenářský dotaz. Takový veřejný prostor je odpovědí na problém nedostatku nebo nemožnosti vzájemné komunikace jak o tom píše Michael Hauser. Ministr Schwarzenberg vysvětluje, že zpráva amerických zpravodajských služeb se týká jen některých aspektů íránského jaderného vojenského programu a ujišťuje, že „MZV ČR využívá informací z různých zdrojů, které pak samo vyhodnocuje a na jejichž základě přijímá vlastní stanoviska“.

Bylo by povzbudivé, kdyby MZV ČR měla k dispozici spolehlivější zdroje, než zpravodajské služby USA a kdyby si utvářela svá vlastní nezávislá stanoviska. Schwarzenbergova odpověď tomu ale příliš nenasvědčuje, samostatný úsudek vypadá jinak.

21. 1. 2008

Okouzlení kapitalismem vyprchalo. Osmnáct let po listopadu 1989 narůstá znechucení veřejnosti. Zisky firem a platy vrcholových manažerů rostou, životní náklady prostých občanů rovněž. Roste i počet dolarových milionářů ve světě i u nás.

iHNed: Zisky firem šplhají k rekordům ZDE

Novinky: Manazeri ČEZu vydělají miliony na prodeji akcií ZDE
Finanční noviny: ČR - 9. nejrychlejší růst dolarových milionářů na světě ZDE
Finweb: V Česku je téměř 15 tisíc dolarových milionářů ZDE

Politický a právní systém je zneužíván mocenskými elitami k uspokojování jejich sobeckých skupinových a osobních zájmů. Kdo však nepatří mezi ně, ten má jen velmi malou naději, jestli vůbec nějakou, že se dovolá práva, a zcela jistě nemá žádnou, že jeho zájmy budou v tomto zkorumpovaném politickém prostředí vůbec vyslyšeny.

21. 1. 2008

Více než dvě třetiny Čechů by chtěly vědět, pro kterého prezidentského kandidáta jejich zástupci v Parlamentu hlasovali.

Exkluzivní průzkum, který pro Aktuálně.cz zpracovali odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci ukázal, že veřejnou volbu poslanců a senátorů si přeje 68,67 % dotázaných, pro tajnou volbu se vyslovilo 21,52 % lidí, 9,81 % se nebylo schopna rozhodnout. Výzkum probíhal od úterý do čtvrtka v Praze, Brně a Bruntále a zúčastnilo se ho 1050 respondentů.

Aktuálně: Volte prezidenta veřejně, žádá většina lidí ZDE

BL 11. 1. 2008, Anna Čurdová: Veřejná volba prezidenta je veřejnou odpovědností poslance voličům ZDE
21. 1. 2008

Hned v úvodu článku by nám "mladým" chtěl pan autor vymlátit z palic část názorů. No jistě, ti "staří" čí "starší" si tzv. "komunistické řeči" dovolují i dnes. Možná už ne v barvě rudé, ale prozměnu v barvě modro-červeno-bíle ve formě hvězdiček a pruhů (tj. usa). Vyjde to na stejno. Východ nebo západ, obojí je to vlastně stejné, akorát se to navenek tváří jinak, píše Petr Hamal.

21. 1. 2008

Článků pana Lukáše Rázla jsem četl na stránkách Britských listů několik. Nemohu říci, že jsem s ním ve všem souhlasil, ale nepopírám, že měly hlavu a patu. Tentokrát však jeho exkurse do oblasti politologie dopadla hůře. Autor nám představil jakési politologické sci-fi o zhoubném dopadu přímé demokracie. Přímá demokracie -- toť totalita v podstatě samé, ve které je naprostým suverénem, chcete-li, diktátorem, lid -- v pojetí autora šílený dav, který ničí, zabíjí, znásilňuje bez jakékoli zábrany a kontroly. Je to, jak je napsáno v záhlaví, smrt demokracie.

21. 1. 2008

Agresí elit proti neúspěšným a chudým, se česká intelektuální elita (převážně "pravicově" orientovaná) prakticky nezabývá.

Také jsem byl překvapen mírou primitivismu v reakci pana Pavla Svobody, píše Jaroslav Polák.

21. 1. 2008

Paní Tachecí, kdo poslouchal o víkendu Radiožurnál, nestačil se divit. Často říkáte, že chcete o vysílání slyšet fakta. Nuže...

V pořadu "Děti vám to řeknou" se "redaktorka" Pavlína Wolfová ptala dvou děvčátek ve věku 12 a 14 let, zda by se jim líbilo vydávat se jako Barbora Škrlová za někoho jiného. Jedna z dotazovaných pak odpověděla, že sice neví kdo je Barbora Škrlová, ale že by chtěla jako Paris Hilton chodit celý den po obchodech a nakupovat.

Barbora Tachecí - foto Český rozhlas
21. 1. 2008

Máte možnost číst, co jiní musejí poslouchat:

doslovný přepis dialogu ředitelky Českého rozhalsu 1 Radiožurnálu Barbory Tachecí s posluchači této stanice, 19. 1. 2008 v pořadu Víkendový Radiožurnál, nazvaném Českým rozhlasem "Volejte ředitelce, volejte Barboře Tachecí"
Barbora Tachecí - foto Český rozhlas

ŠOK│ Doslovné přepisy mluveného projevu jsou podkladem nejen pro větný rozbor a a ukázkou schopnosti vyjadřování se ve spisovném jazyce. To by pro každého rozhlasového pracovníka, mluvčího i novináře měl být základ jeho profese. Přepisy jsou dobré ale i pro analýzu logického uvažování a frekvenční analýzu užitého slovníku. Je to krutá deduktivní metoda, počítající s tím, že soustředěnost na obsah sdělení uvolní bariéry myšlení hovořícího více, než by si sám přál. Například se dá dle množství přivlastňovacích součástí věty zjistit, do jaké míry se cítí mluvčí součástí týmu - tím kolikrát řekne v rozhovoru slova "my, naše" a kolikrát slova "já, moje". Jak často dá slovo "já" na začátek věty a použije formulaci zesilující ono JÁ ("Já si myslím" namísto "Myslím si" nebo pouze "Myslím") . Do jaké míry o sobě a svých činech pochybuje, do jaké míry reflektuje názory a připomínky druhých a je ochoten je akceptovat. Připouští vůbec, že by někdo jiný mohl mít pravdu? Do jaké míry vůbec zná spisovný jazyk a do jaké míry používá nářečí, slang nebo dokonce argot. To vše o nás všech prozradí řeč. Barbora Tachecí hovořila tak dlouho, že víc snad už ani nemusí říkat. Měla by možná nadále nechat mluvit jen svého mluvčího... Profesionálního mluvčího. Neměl by jím být ale moderátor Žmolík, který je schopen ze sebe vyžmolit větu "Ředitelka Radiožurnálu, Barbora Tachecí je v tomto okamžiku TEĎ A TADY" a pak začít vysvětlovat, co tím vlastně myslel...

Máte možnost číst, co jiní musejí poslouchat: ředitelku Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu Barboru Tachecí.

Štěpán Kotrba: 21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" ZDE

Kodex Českého rozhlasu ZDE

Radiobulvár aneb Radiožurnál podle Tachecí TÉMA BL

21. 1. 2008

Zařazením mimořádného pořadu "Volejte ředitelce, volejte Barboře Tachecí", jako variantu na pořad "Host Radiožurnálu", který navíc 19. ledna od 11 do 12 hodin moderoval její podřízený Václav Žmolík, Barbora Tachecí porušila závažným způsobem Kodex Českého rozhlasu. Pořad byl zjevně nevyvážený a Tachecí si v něm monopolně a z vlastní mocenské pozice uzurpovala vysílací čas. Stejného prohřešku se dopustil moderátor, jehož role v pořadu má být dle profesních standardů ČRo jiná. Tachecí tak navázala na neslavnou tradici televizních vzbouřenců z roku 2000-2001, kteří taktéž nevyváženým a neobjektivním způsobem prezentovali okupaci budovy zpravodajství a stávku zaměstnanců ve svých "zpravodajských" příspěvcích, dělali rozhovory se sebou navzájem, aniž by dali korektně prostor druhé straně k vyjádření. Nejhorší je, když se novinář stane objektem zpráv. Tachecí se to přihodilo, sotva zahájila svou kariéru ředitelky ČRo 1.

Plný text stížnosti Radě Českého rozhlasu ZDE

21. 1. 2008
Karel Šolín

Paní Tachecí neznám příliš. Svého času sem ji velice obdivoval jako neohroženou, kurážnou a až ďábelsky chytrou redaktorku a moderátorku v ČT a málokomu tamtéž jsem tolik fandil.

V dobách, kdy jsem se těšil na její další "pokračování" a vývoj a na to, že by se podle jejího vzoru mohlo objevit více takových moderátorů v tomto médiu mi však někam zmizela. Nepátral jsem kam, prostě mi zmizel někdo, kdo naší - lidské společnosti velice užitečně sloužil, byla to tehdy škoda.

21. 1. 2008

Bejvalo tak zle, že se psávalo už jenom po zdech: Johne, jsme s tebou! Mysleli spíš Lennona, protože o Janu Čulíkovi tenkrát nikdo nevěděl ni zbla. Kdyby věděli, modlili by se určitě k němu a von by jim milostivě vopravoval chybky, ke každý modlitbičce poznámečka. To bylo, když knížky, televize a rádio přetýkaly hroznýma bludama, ale já už tu dobu nezažil. Ale přetejká to i dneska, každýmu vobčas, a mně samotnýmu právě teď. Takže promiňte, když napíšu pár svejch dojmů, který vidim jako čiročirou pravdupravdoucí, ne že bysem chtěl někomu ublížit, ale že bych k nápravě obecných zlořádův taky malounko přispěti chtěl.

19. 1. 2008

"Čulíkova kniha o českém filmu je nelegitimní, protože neužil oficiálních zdrojů"

Motto:

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

"Kniha působí grafomanským a poměrně diletantským dojmem. Pohled emigranta pokládám sice v principu za osvěživý, způsob zpracování knihy ovšem za tristní.

Kamil Fila, Cinepur 55

Knihu, která rozčílila české filmové teoretiky, si můžete objednat ZDE

Ve čtvrtek a v pátek se v Praze a v Brně konal "křest" mé knihy o českém filmu za posledních osmnáct let Jací jsme. Akce byla podstatně vydařenější v Brně, kde se konala v nádherné prostoře Domu pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici, než v Praze, kde byla zahlcena letkou profesionálních sběratelů autogramů (sbírajících je nikoliv do vydané knihy, o niž neprojevili zájem, ale na podivné zvláštní kartičky :), a to nejen od autora knihy, ale i od přítomných režisérů, Petra Kolihy, Jana Švankmajera a Jiřího Svobody, kteří se o knížce vyjadřovali lichotivě.

Avšak podstatně zajímavější byla akce v Brně.

21. 1. 2008

Vždycky se mi líbí vystupování ministra kultury Jehličky v televizních debatách -- a včerejší Otázky nejsou výjimkou. Podaří-li se mu, za podpory poslance Jandáka a všech rozumných lidí, konečně vyřešit církevní restituce a odloučit církve od státu, bude to důležitý bod obratu od postnormalizace ke skutečně svobodné společnosti. Souvisí to s reflexí celé minulosti od roku 1948, kdy v této zemi došlo nikoli jen k mnoha zločinům, nýbrž především k deformaci myšlení, postojů a názorů -- třeba tím směrem, že církve si žádný majetek nezaslouží. Přece se čtyřicet let říkalo, jak jsou nebezpečné pokroku, jak jsou fašistické a revanšistické a jak chtějí podvodně týt z pracujících bez práce. A všechno v minulosti prý ukradly, a proto jim to už ti naši hrdinní husité mohli právem vzít.

21. 1. 2008

S odstupem několika týdnů uveřejnil sloupkař pan Dan Gardner v ottawských novinách The Ottawa Citizen svou úvahu na téma setkání amerických válečných lodí s 5 íránskými rychlými hlídkovými čluny v Hormuzském průlivu, tedy v místě, kde je Perský záliv nejužší. Hlídkové čluny připlouvaly rychle do vzdálenosti několika set metrů a američtí rádioví operátoři slyšeli něco jako vyhrůžky. Válečné lodě otáčely své masívní kulometné věže, ale íránské čluny opět rychle odpluly aniž Američani vypálili jedinou dávku. Proč také?

19. 1. 2008
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Pod americkým "bezpečnostním deštníkem" zahynulo v loňském roce 16 tisíc iráckých civilistů Podle oficiální statistiky iráckého tzv. ministerstva zdravotnictví dosáhl počet civilistů, kteří se během loňského roku stal oběťmi bombových útoků a různých dalších forem násilí, čísla 16 232. Jen za prosinec bylo ohlášeno 481 mrtvých, za listopad dokonce 2 000.

Sebevražedný útočník se odpálil mezi účastníky pohřebního obřadu za oběť exploze bomby, k níž v Bagdádu došlo před třemi dny. Výsledkem jeho útoku bylo 30 mrtvých a 38 zraněných. Při vzpomínkové slavnosti na paměť staršího bratra dvou agentů pracujících pro zpravodajské služby loutkového režimu byli v okrsku Zujuna zabiti dva zpravodajští důstojníci a několik vedoucích činitelů těchto služeb, kteří se vzpomínky účastnili spolu s rodinami.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
21. 1. 2008

NÁZOR LÉKAŘE:

Jiří Šimůnek

Dovoluji si předpokládat, že jako absolvent medicíny mám asi poněkud vyšší kvalifikaci pro vyjádření se ke klecovým lůžkům než třeba spisovatelka románů o čarodějnickém učni. Zároveň nemám žádný zvláštní vztah k psychiatrii (mimo to, že jsem z ní kdysi dělal zkoušku, a že jsem její základy svého času přednášel studentům učitelských oborů).

21. 1. 2008

Co myslíte, je lepší otevřené lůžko s vysokými postranicemi, kde vás personál vidí a vy vidíte kolem sebe, navíc nejste naládován chemií, anebo uzavřená kobka bez oken, kde se o vás dlouhou dobu nikdo nezajímá a pokud trpíte klaustrofobií, můžete se tam udusit bez pomoci? Anebo obrovská dávka psychofarmak, která vám vymývají mozek? Co je lidštější?

V létě se vypravím do Anglie a přesně po vzoru reportérů z BBC se budu vydávat za charitativního pracovníka. To bude reportáž!

20. 1. 2008

15.ledna tohoto roku byl ve Wall Street Journal publikován komentář, v němž se bývalí američtí političtí představitelé jako např. George P. Shultz, William J.Perry, Henry Kissinger a další vyslovili pro svět bez nukleárních zbraní.Tato výzva jen oprašuje rok staré prohlášení se stejným apelem.

20. 1. 2008

Zdali protizákonně, ponechme soudům. My zůstaňme střízliví, věcní a prozíraví, tak jako plzeňský primátor. Nenechme si namluvit, že v Plzni náhle došlo k jakési "jednotě demokratických sil", dokonce včetně KSČM! Tomu snad ani sám pan Náhlík nemůže věřit. A dokonce, že by to mělo platit do budoucnosti! Povídali, že mu hráli.

21. 1. 2008

Plzeň, sobota odpoledne. Těžkooděnci neprodyšně uzavřené centrum, nezbytný monitoring za pomoci vrtulníku a zvýšená aktivita policie na území celého města. U plzeňské synagogy vyjadřuje odpor vůči neonacismu několik set lidí v jejichž těsné blízkosti probíhají grandiózní policejní manévry. Jedinou větší skupinu lidí na náměstí Emila Škody tvoří novináři! Zdá se být naprosto jasné, že česká ( částečně uměle vytvářená ) neonacistická scéna, jenž si nevidí ani na špičku svého rozbitého nosu, posloužila mocenským zájmům skutečných uzurpátorů občanských svobod.

21. 1. 2008

Nepoučitelná jistota mluveného média

Nejen v rozhlase a v televizi se to hemží výrazy z cizích jazyků, zvláště vlastních jmen je "pohustu". Pokud jde o křestní jména, která zdomácněla také u nás, je kupodivu, že zvláště po roce 1989 se je snažíme vyslovovat především anglicky, i když jméno patří třeba Francouzovi. Psané "Charles" pak zazní jako "čárls" (i když anglicky by to mělo být slyšet spíše jako "čá-lz"); přitom ač Francouz píše toto jméno stejně, vyslovuje je zcela jinak ("šárl"). Což vesměs hlasatelům a "spíkrům", komentátorům i dalším mluvčím nejednou uniká. 17. 1. 2008 se objevilo -- ne poprvé! -- ve zprávách na ČT1 jméno "Robert Gates". Bylo opakovaně z různých úst to křestní jméno čteno "roubrt"!

21. 1. 2008

V zajímavé Encyklopedii českých klášterů (Vlček, Sommer, Foltýn - Praha, Libri, 1997) se dočítáme následující:

"KOLVÍN -TESLÍN (Příbram) - Zaniklé proboštství ostrovských benediktinů s kostelem Sv. Jana Křtitele. Proboštství doložené od 50. let 14. století je střídavě označováno jako baštinské či teslínské. V papežském potvrzení... z roku 1310... není cella uvedena. Zhruba ve stejné době však daroval Protiva z Rožmitálu... benediktinům vrch zvaný Baštiny."

21. 1. 2008

Tiskové prohlášení sdružení Auto*Mat mě svou arogancí a ignorací zcela základních práv platných ve společnosti vyrazilo dech. Prohlášení je nejen lehce zavádějící, ale spíše nepravdivé. Často jezdím autem mimo Prahu, ještě častěji dokonce přes křižovatku zmiňovanou Auto*Matem. Právě na této křižovatce jsem nejednou stál na červené, zatímco cyklista, neosvětlený, bez přilby a jakýchkoliv odrazek, v klidu pokračoval v jízdě a odbočoval mezi protijedoucími vozidly doleva, stejně jak pan Bouchal. Jedině z této křižovatky mám dva zážitky, po kterých se mi ještě doma klepaly ruce a kolena, oba z noci, kdy jakýsi cyklistický hlupák přejížděl napříč přechodem, bez povinných odrazek v drátech či na pláštích, bez osvětlení atd. Naštěstí jsem se mu v obou případech dokázal vyhnout. Pokud bych to nedokázal, zřejmě by mě hnutí Auto*Mat utratilo na místě.

21. 1. 2008

Pane Jírovče, já jsem se domníval že chytráci jako vy lépe pochopí performanci jednoho bostonského hlupáka.

Ano, oprátka je v Americe také symbolem lynčování Afroameričanů, a proto jsem ji záměrně použil. Jestli o tom nevíte, tak slizké taktiky bankovních domů při nabízení půjček právě této menšině vedly k největší ztrátě majetku Afroameričanů v historii celé Ameriky, a to v odhadované výši 213 miliard dolarů.

20. 1. 2008

BRITÁNIE:

Každá šestá britská domácnost žije v energetické chudobě. Je to nejvyšší počet za téměř deset let, podle nových statistik, které ohrožují cíl britské vlády zlikvidovat energetickou chudobu v Anglii do konce desetiletí, píše týdeník Observer. Kdo se takovými skutečnostmi zabývá v ČR?

Energetická chudoba je definována tak, že domácnost vydává více než desetinu svých příjmů na poplatky z domácnosti (energie, atd.) Spotřebitelská organizace Energywatch konstatovala, že v Británii nyní existují 4,4 miliony takovýchto domácností.

21. 1. 2008

Nancy Fraser: Rozvíjení radikální imaginace. Globální přerozdelování, uznání a reprezentace. (ed.) Marek Hrubec. FILOSOFIA, Praha 2007, edice filosofie a sociální vědy. ISBN: 978-80-7007-251-6, EAN: 9788070072516

Môže nám skúmanie problémov, do ktorých sa dostal feminizmus, objasniť širšie spoločenské súvislosti? Zaiste. Feminizmus je jedným z radu tzv. nových sociálnych hnutí a naráža na rovnaké skutočnosti, ako iné spoločenské skupiny. Zmeny, ktoré priniesla globalizácia -- nech si pod týmto pojmom predstavíte čokoľvek -- obnažili a zvýraznili problémy teritoriálnych štátov i medzinárodnej politiky. To, čo fungovalo včera, dnes už neplatí. Rovnako bezprizorná ako politika minulých desaťročí zostala aj spoločenská veda.

20. 1. 2008

Kdo to vlastně je?

Slušný řidič je dobrý řidič.

Slušný řidič chápe, že zákon stanoví obecná pravidla, která mají chránit jeho i druhé lidi. Že zákon zajišťuje jeho bezpečí a nemá smysl o něm planě diskutovat.

21. 1. 2008

V nejbližších dnech by se měl veřejný ochránce lidských práv vyjádřit k dva roky staré kauze kontroverzního pořadu České televize "Infiltrace - Já, muslim". Podnět k prošetření případu ze strany veřejného ochránce práv se stala stížnost Islámské nadace v Brně z počátku tohoto roku. Následně se k stížnosti připojila i Islámská nadace v Praze a další jednotlivci.

Rada pro rozhlasové a televizní vysíláni v oficiálním tiskovém prohlášení konstatovala, že:

21. 1. 2008

Asi všichni jsme to všichni zaznamenali, po sametové revoluci se počet aut víc než zdvojnásobil, a to přesto, že cena benzínu je již téměř čtyřnásobná. Také u tabákových výrobků vzrostla s cenou obliba. Je neoddiskutovatelnou chybou minulého režimu, že nezanechal statistiky oblíbenosti jaderných elektráren. Určitě bychom se podivili, jak i zde s jejich privatizací a růstem ceny elektřiny roste spotřeba v domácnosti a podpora energetiky u veřejnosti.

Stanou-li se teroristé obyčejnými zaměstnanci, pozbudou nádechu čehosi výjimečného.

19. 1. 2008
Reakce na článek Lukáše Rázla "Smrt demokracie"

Autor v celém článku přešlapuje kolem rozdílu přímé a nepřímé demokracie aby v konci článku položil klíčovou otázku - "Kdo by pak místo nich skutečně vládl a řídil stát? V prvé řadě majitelé médií (pokud by je lid ihned nevyvlastnil)". Já si dovolím tuto otázku nepříliš modifikovat - "Kdo skutečně vládne a řídí stát? V prvé řadě majitelé médií (a tajné služby s přístupem k informacím)", píše Pavel Krajtl.

Otázka demokracie nestojí na její přímosti či nepřímosti. Stojí a padá s kompetencí voličů, s jejich schopností orientovat se v otázkách, které má rozhodovat. Takovou otázkou je v nepřímé demokracii volba zastupitele, v té přímé každá otázka v referendu. Naše média, tak jak se vyvíjela od zvonění klíčů až dodnes, měla - zhruba řečeno - dvě cesty, jak na své konzumenty působit. Přirovnám ty dvě cesty k známému čínskému přísloví "Chceš-li někoho nasytit, nedávej mu rybu, ale nauč jej, jak ryby chytat". Mám pocit že dnes jsou nám servírovány "ryby" přímo talíři.

21. 1. 2008

V české společnosti není něco v pořádku. Při čtení o knize Jana Čulíka "Jací jsme", mi znovu přišla na mysl slova o Šaldovi v knize pamětí Václava Černého Křik koruny české:

"U nás se (na rozdíl od Francie, pozn. F.Ř.) trvání světové úrovně naší kulturní kritiky rovnalo délce jediného lidského života, stačilo se zříci Šaldových přísných požadavků a mravně kritického étosu, ztratit jeho rozhled, slevit z jeho odvahy a přímosti, propůjčit kritiku, kterou ustavil jako tvořivou a nutnou funkci společného národního života, nějakému zájmu strany, sekty, umělecké nebo politické církvičky nebo osobnímu prospěchu - a byl konec rázem, jeho dílo vyznělo do prázdna, Šalda jakoby naším českým světem neprošel! (V. Černý: Pláč koruny české, Atlantis 1992, str. 16).

Nechtělo se mi věřit, že prezident republiky, byť jen v náznaku, mohl dát najevo, že považuje exilový status Jana Švejnara za hendikep, i když jsem měl být poučenější. V roce 1990 jsem zažil v tehdejší ČSSD smršť malosti, intrik a švindlů, když byl namísto místního favorita zvolen předsedou obnovené strany - emigrant!

18. 1. 2008

ANALÝZA TECHNICKY MOŽNÉHO SCÉNÁŘE

Bývalý náměstek ministra obrany USA v Praze: "MDA o tom ale neuvažuje"

Před naplněným sálem v Poslanecké sněmovně hovořil včera odpoledne Philip E. Coyle, který přijel do Česka na pozvání Greenpeace. Přítomni byli z poslaneckého klubu ČSSD - stejně jako v případě jeho přednášky pro Zelené den předtím - jen "pozorovatelé", neboť pro poslance stejnou přednášku přednesl už v úterý speciálně pro členy klubu. Poslanec Zaorálek uvedl veřejnosti Coyleho slovy, že se jeho návštěva nedá srovnat s návštěvou Oberinga, neboť ten přijel se zástupci zbrojařských firem lobbovat kšefty s poslanci a zástupci českého průmyslu. Coyle ale vrací dle Zaorálka správně politickou diskuzi na politickou půdu.

Coyle v průběhu diskuze na veřejně pronesenou, přímou a dvakrát opakovanou otázku Britských listů byl nucen připustit informace BL z roku 2006, že americké rakety, které USA plánují umístit v Polsku, jsou technicky schopné nést namísto EKV (exoatmospheric kill vehicle) hlavic jaderné hlavice. Bránil ale USA tím, že "MDA o tom ale neuvažuje". Směšný, i když pochopitelný argument loajálního, nicméně poctivého amerického státního úředníka. Přítomný pracovník ruského velvyslanectví nevěřil vlastním uším a byl nejspíše jedním z mála hostů, který ze slovní přestřelky mezi Coylem a Britskými listy pochopil dosah toho, co v tu chvíli bývalý náměstek ministra obrany USA a zbrojní expert Pentagonu řekl. Coyle také znovu potvrdil, že nespolehlivost systému protiraketové obrany MDA v dosavadních testech vylučuje její operační nasazení jako "hlídacího" systému, což je doposud jediný důvod, který USA deklarují.

powerpointová přednáška Philipa E. Coyla - v češtině ZDE

Philip E. Coyle III., BL 16. 1. 2008: Překážky pro plánované budování systémů protiraketové obrany v Evropě ZDE
19. 1. 2008

ANALYSE EINES TECHNISCH MÖGLICHEN SZENARIOS

Philip E. Coyle, der ehemalige Stellvertreter des amerikanischen Verteidigungsministers, der auf Einladung der Greenpeace nach Prag gekommen ist, hat gestern nachmittags vor einem vollen Saal der Abgeordnetenversammlung des Tschechischen Parlamentes seine Vorlesung gehalten. Der Abgeordnete Zaorálek hat den Gast eingeführt mit den Worte, dass sein Besuch mit dem des Generals Obering (Chef der amerikanischen Missile Defence Agency, MDA, der gleichzeitig in Prag zu Besuch war) nicht verglichen werden kann, da Obering mit Vertretern der Rüstungsindustrie gekommen ist, um mit den Abgeordneten und Vertretern der tschechischen Industrie zu treffen und lobbyistische Bemühungen und Geschäfte zu fördern. Coyle jedoch soll die politische Diskussion wieder zurück auf politischen Boden bringen, wohin sie gehört.

Coyle war gezwungen, auf eine öffentlich ausgesprochene, direkte und zweimal wiederholte Frage von Britské listy (BL) während der Diskussion anzugeben, dass die BL-Information vom 2006 richtig war, nämlich dass die amerikanische Raketen, die die Vereinigten Staaten in Poland zu stazionieren beabsichtigen, technisch in der Lage sind, anstelle von EKV (exoatmospheric kill vehicle) Gefechtsköpfe Atomgefechtsköpfe zu tragen.

21. 1. 2008

L'ancien vice-ministre de défense des Etats Unis: "MDA, cependant, ne l'envisage pas"

Hier Philip E. Coyle, l'ancien vice-ministre de défense des Etats Unis, parlait devant la salle comble de la Chambre des députés. Il est venu en République Tchèque sur l'invitation de Greenpeace. Le député Zaorálek a présenté Monsieur Coyle au public en disant que sa visite ne pouvais pas être comparée avec la visite de général Obering (chef de MDA), puisque celui-la était venu avec les représentants des entreprises d'armement pour lober les bizness avec les députés est les représentants de l'industrie tchèque. D'après Zaorálek, Coyle donc remet la discussion politique correctement sur le terrain politique.

Lors de la discussion, en réponse à la question directe prononcée en public et répétée deux fois, Coyle a été contraint d'admettre les informations de Britské listy (BL) de l'année 2006, que les fusées américaines, prévues par les Etats Unies d'être placées en Pologne, sont techniquement capables de porter des missiles nucléaires à la place de l'EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle).

18. 1. 2008

"But the US is not contemplating that version of events"

During discussion in Czech Parliament, on Thursday 17th January, Philip E. Coyle, former US deputy Defense Secretary, admitted when responding to a question from Britské listy that the US missiles to be deployed in Poland can be fitted with nuclear warheads, thus confirming a Britské listy report about this from as early as 2006. Coyle neverheless added that the United States are not planning to deploy nuclear missiles in Poland.

Coyle also confirmed that the US anti-missile system is unreliable and hence cannot be used as a defence system. This follows from the tests that have been carried out to date.

Further information in Czech HERE

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner
7. 1. 2008 Topolánkova ČR: Mám platit nemocnici, nebo činži?   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
17. 1. 2008 Janeček: nevidím důvod, aby Burian nemohl naplnit své záměry Jiří  Janeček
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Kotrbův citlivý sluch Petr  Žantovský
11. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár před půlnocí: Nediskutuje se pouze o tom, co je dobré Štěpán  Kotrba
10. 1. 2008 Rozhovor s Jaklovou v České televizi dělal Žantovský - moderátor Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Coyle přednášel Zeleným o radaru - přišla jen exministryně Kuchtová Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Radar: vláda stále lže Milan  Hlobil
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl
10. 12. 2007 Máme skutečně ropy dost?   
3. 12. 2007 Silnější Putin a slabá Evropa   
29. 11. 2007 Další kolo sporu o ceny plynu Rusko - Ukrajina   
29. 11. 2007 Čína a Střední Asie - aneb jak to udělat, aby na Čínu zbyl alespoň nějaký plyn   
28. 11. 2007 Abiotická teorie neodpovídá na základní otázky a výzvy zlomu Michal  Brož

Čína RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2008 ■ ■ ■ Ladislav  Puršl
14. 1. 2008 Smutná neděle Milan  Děžinský
11. 1. 2008 ■ ■ ■ Miloš  Doležal
10. 1. 2008 Šepot Pavel  Švanda
9. 1. 2008 ■ ■ ■ Jiří  Gold
7. 1. 2008 Ranní procházka František  Nechvátal
3. 1. 2008 Spiaca rodina Lubomír  Feldek
2. 1. 2008 Františkovy lázně Antonín  Brousek
31. 12. 2007 Konec je začátek Petr  Koubský
27. 12. 2007 Zátiší Antonín  Brousek

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2008 FBI požaduje přímý přístup k datům o totožnosti britských občanů   
31. 12. 2007 USA, Británie, Rusko, Čína, Singapur a Malajsko nejvíce porušují soukromí občanů   
5. 12. 2007 Máme se bát Velkého bratra?   
8. 11. 2007 Američané žalují poskytovatele internetových služeb, že předávají soukromá data americké vládě   
29. 7. 2007 Magistrát ustoupil tlaku ochránců soukromí   
26. 7. 2007 Evropská unie bude poskytovat osobní data občanů Spojeným státům Fabiano  Golgo
26. 7. 2007 EU will give personal data to US Fabiano  Golgo
11. 6. 2007 Univerzální karta Pražana představuje riziko pro soukromí   
15. 1. 2007 Policie v Evropě bude mít přístup k dababázi DNA evropských občanů   
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Český film RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Vyjednávání v Afghánistánu je jedinou cestou vpřed   
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
20. 12. 2007 V iráckém pekle prý zamrzají ledy Daniel  Veselý

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný
8. 10. 2007 Stane se školné spásou českého školství? Jiří  Beránek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král
30. 10. 2007 Nové Dějiny české literatury v angličtině, poprvé po víc než třiceti letech   
4. 10. 2007 Topolánkova vláda ruší Divadelní ústav a chce zrušit Památník národního písemnictví