20. 1. 2008
Svět bez nukleárních zbraní?
15.ledna tohoto roku byl ve Wall Street Journal publikován komentář, v němž se bývalí američtí političtí představitelé jako např. George P. Shultz, William J.Perry, Henry Kissinger a další vyslovili pro svět bez nukleárních zbraní.Tato výzva jen oprašuje rok staré prohlášení se stejným apelem. |
V době, kdy Bushova administrativa poskytuje téměř 10 miliard ročně na vývoj sofistikovanějšího a účinnějšího jaderného arzenálu a chystá rozšíření ofenzivního aparátu v Polsku a Česku ale i jinde, se objevily hlasy bývalých jestřábů zdánlivě nečekaně.
Zdroj: ZDE
Autoři komentáře tvrdí, že: "čelíme reálné hrozbě, že jaderné zbraně mohou skončit v nebezpečných rukách." Apel se dočkal i mezinárodního ohlasu, kdy jej podpořil i bývalý sovětský lídr Michail Gorbačov, zatímco český tisk, pokud vím, tuto skutečnost doslova zazdil. Ve Spojených státech se k manifestu dodatečně připojili další političtí činitelé, již mají rozsáhlé zkušenosti v obranné, bezpečnostní a zahraniční sféře: Madelaine Albright, James A. Baker III., Zbigniew Brzezinski, Warren Christopher, Robert McNamara a Colin Powell. Co je zarážející - mezi těmito i výše zmíněnými představiteli se vyskytují individua, která v minulosti opakovaně volala po užití jaderných zbraní, například během války v Indočíně nebo války v Zálivu. Historická paměť pohřbila studie tzv. revizionistů, jejichž poznatky vyvracejí nutnost použití jaderných pum v Japonsku na konci 2.sv. války.Oficiální stanovisko hovoří o nutnosti nukleárního řešení, jinak by invaze do Japonska stála životy milionu amerických vojáků. Historik T. Hasegawa byl jediným badatelem, který ovládal angličtinu, japonštinu a ruštinu a bylo mu dáno studovat archiválie týkající se zákulisí diplomatických vyjednávání a použití jaderných bomb. Své poznatky publikoval v knize Racing the Enemy, kde se snažil vyvrátit oficiální mýtus. Několik týdnů před svržením bomb hledalo Japonsko cestu ke kapitulaci, neboť vidělo největší hrozbu v chystané ofenzívě Sovětského svazu, nikoliv v existenci amerických jaderných zbraní. Trumanova administrativa také několik měsíců před svržením bomb ignorovala požadavky japonského umírněného křídla ohledně kapitulace, jež si vymiňovalo dvě podmínky - beztrestnost pro císaře a zachování monarchie.Pravým důvodem k použití jaderných pum bylo gesto Sovětskému svazu, které mělo signalizovat kdože tu je pánem. K podobným závěrům dospěli badatelé Gar Alperovitz, Peter Kuznick a Barton Bernstein.
Zdroj:ZDE
USA nyní vlastní téměř 50% světového nukleárního potencionálu, a tudíž na jejich bedrech leží primární zodpovědnost přistoupit na požadavek, jenž je mimo americkou politickou elitu podporován většinou jejich obyvatel.
|