21. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 1. 2008

Proč je světový obr ustrašený? Straší ho jeho vlastní politici

S odstupem několika týdnů uveřejnil sloupkař pan Dan Gardner v ottawských novinách The Ottawa Citizen svou úvahu na téma setkání amerických válečných lodí s 5 íránskými rychlými hlídkovými čluny v Hormuzském průlivu, tedy v místě, kde je Perský záliv nejužší. Hlídkové čluny připlouvaly rychle do vzdálenosti několika set metrů a američtí rádioví operátoři slyšeli něco jako vyhrůžky. Válečné lodě otáčely své masívní kulometné věže, ale íránské čluny opět rychle odpluly aniž Američani vypálili jedinou dávku. Proč také?

Byla to provokace? Ukázka toho, jak Írán střeží průliv? Nikoliv v amerických očích. V kanadské i v americké televizi jsme viděli, že Íránci honili své rychlé čluny po moři podobně jako někteří frajeři je zde honí po jezerech, aby ukázali, jak rychle jim to jede. Chtěli se tedy Íránci také vychloubat? Spojené státy Ameriky odsoudily tento incident. Neučinilo tak za ně diplomatickou nótou jejich ministerstvo zahraničních věcí nebo ministerstvo obrany, ani kabinetní tajemník. Rozhněvaná slova nepronesl nikdo menší než sám prezident, George W. Bush. České sdělovací prostředky - podle toho, jak je čtu - by použily výrazu, že 'americký prezident zuřil'. Ve světě diplomacie byla reakce samotného prezidenta ohodnocena podobně, jakoby starosta města uváděl do pohotovosti všechny policejní vozy proto, že někde ve městě došlo k pokusu o ukradení dámské kabelky. Diplomaté považovali Bushovu reakci za akci vypočítanou na efekt pro jeho následnou návštěvu Středního východu. Nikomu však neuniklo to, že byla americká politická elita k smrti vystrašena pěti hlídkovými čluny. Noviny New York Times přinesly dlouhý článek na téma, že setkání s íránskými čluny připomenulo neblahé námořní manévry v r. 2002. Při těchto amerických manévrech prý námořní generál nejmenované středovýchodní země z blízkosti Perského zálivu potopil 16 amerických válečných lodí tím, že je obklopil masou sebevražedných rychlých člunů podporovaných raketami odpálenými z pobřeží. "Tato taktika rojení se opakovala opět minulý týden", upozorňovaly Times, "ačkoliv v mnohem menším měřítku a nebyly při něm odpáleny žádné zbraně". Times už neuvedly, že i kdyby Írán nebo některá jiná země provedla skutečný útok, odpovědí by bylo bombardování, ve srovnání s nímž by bombardování nacistického Německa za 2. světové války vypadalo jako pouhý ohňostroj. Bohužel dnes nemá v USA místo rozumné uvažování. Jejich politice vévodí strach.

Soupeření o republikánského kandidáta na místo prezidenta se jeví jakožto skutečný festival strachu. Televizní reklama senátora McCaina používá za pozadí obrazu vybuchující ohnivé koule, lidí prchajících do úkrytů, explodujících aut, zdravotníků odnášejících mrtvoly a nakonec obrazy zamaskovaných záškodníků mávajících samopaly: "Volte McCaina a zásobte se konzervami a náboji".

Rudy Guiliani neustále připomíná datum 9/11. Demokratický senátor Joe Biden na to reagoval slovy, že v každé větě, kterou Guiliani pronáší, je podstatné jméno, sloveso a výraz 9/11. Mitt Romney udělal strach z ilegálních přistěhovalců zásadním tématem svých projevů, zatímco Tom Tancredo varoval ve svých plakátech, že "cizinci pašují drogy a unášejí děti". Na otázku, jak je tomu s nestabilitou v Pákistánu, spojil guvernér Mike Huckabee předešlé hrozby a přidal k nim varování, že by mohli proniknout pákistánští ozbrojenci s raketami vypalovanými přes rameno do Spojených států přes mexické hranice.

Ani Demokrati nepřinášejí důvěru v budoucnost. V diskusích, které předcházely primárkám v New Hampshire, se utratila třetina času něčím, co vypadalo jako soutěž o nejhroznější situaci, kterou by mohli způsobit nukleární teroristé.

Senátorka Hillary Clintonová přišla se skutečnou lahůdkou - připomínkou ztracených ruských kufrů s atomovými bombami z devadesátých let minulého století aniž dodala, že bez řádného pravidelného ošetřování dnes už nejsou nebezpečné. Barack Obama dvakrát poznamenal, že jeho největším zájmem je dát pod zámek volně plující atomové zbraně, jakoby se tucty ICBM volně houpaly na mořských vlnách. Podle guvernéra Billa Richardsona už ty zbraně šli chytat teroristé s rybářskými sítěmi. Řekl doslova: "Přibývá volných nukleárních zbraní, které jsou především v rukou teroristů".

Zvlášť zajímavý je pohled na americkou politickou kulturu, jak se ukázalo při jednom shromáždění pořádaném Obamou. Tehdy se někdo z posluchačů zeptal tohoto silně pozitivního senátora na republikánské strašení. Obama je prudce odsoudil a dokonce si dělal posměch z Rudyho Guilianiho slovy: "Rudy se probudí a pronese varování, že 'oni se vás snaží zabít'", ale okamžitě otočil a prohlásil, že existuje 30 až 40 tisíc pravověrných džihadistů, kteří si právě teď s radostí připevní na tělo bombu, přijdou sem a všechny nás roztrhají na kusy. Pan Gardner se domnívá, že první část Obamovy odpovědi ukazuje jeho skutečné cítění, kdežto druhé prohlášení je vypočítáno na efekt. Jestliže by se totiž kandidát nepřipojil k masové hysterii, mohl by být obviněn, že nebere situaci vážně. Takové řeči ovšem vedou americké občany k tomu, že se potom bojí podívat se pod svou vlastní postel (zdali tam nečíhá terorista).

Rozpor mezi americkým strachem a americkou mocí je neuvěřitelný. Spojené státy dávají na vojenský rozpočet více peněz než jsou spojené výdaje dalších 14 (čtrnácti) států, ale nikoliv na samotnou vojenskou moc. Spojené státy jsou dnes nejdynamičtější zemí na světě a možná nejdynamičtější zemí v dějinách světa. Jejích úžasně plodná kultura dává podněty světovému umění i myšlenkám. Jejich výzkum dodává skvělé vědecké a technické výsledky. Jejich hospodářství má dnes ale problémy, z největší míry vinou naprosto neschopného prezidenta, jehož funkční období se naštěstí rychle chýlí ke konci, ale stále je motorem, který pohání tuto planetu.

Spojené státy jsou neobyčejně odolnou zemí, jak jsme viděli v případě, který neustále inspiruje americkou noční můru: Útok 11. září udělal sice velkou díru v srdci amerického kapitalismu ale po pouhých 40 dnech se burza vrátila k původním hodnotám a podobně se zotavila ekonomika. (V tomto ohledu by se jistě dalo s panem Gardnerem polemizovat, protože útok nezničil žádnou životně důležitou továrnu, atomovou elektrárnu ani velkou přehradu s elektrárnou, která by dodávala elektřinu průmyslu, zemědělství a domácnostem, nýbrž administrativní středisko, s jehož výpadkem si tedy stát se 300 miliony obyvatel poměrně snadno poradil. Výraz o neobyčejně odolné zemi by tedy byl na místě, kdyby bylo došlo k dalekosáhlým škodám. Ty zatím přicházely a přicházejí do Spojených států ve formě přírodních katastrof.)

Dan Gardner pokračoval, že město New York se oprášilo a vykročilo na cestu ke světlým zítřkům. Co je ale s černými chmurami spojenými se středovýchodním státetm jménem Írán? Tato země má hospodářství srovnatelné s Finskem. Fareed Zakaria napsal v časopise Newsweek, že je íránský vojenský rozpočet v přepočtu kolem 4.8 miliardy amerických dolarů a že Írán nezaútočil na žádnou cizí zemi od konce 18. století. Spojené státy mají hrubý domácí produkt 68x větší a vojenský rozpočet je 110x větší. Izrael a všechny arabské státy s výjimkou Sýrie a Libanonu jsou tiše ale aktivně zapojeny do spolku namířeného proti Íránu. A přes to se do Američanů vtlouká představa, že v nejbližší době převrátí Teherán mezinárodní systém a nahradí jej islamo-fašistickým řádem. "Na jaké planetě to žijeme?" ptá se pan Fareed Zakaria.

Informace uvedené v předchozím odstavci byly uveřejněny v říjnu 2007, tedy v době, kdy ze Spojených států přicházely hysterické zprávy o íránských atomových ambicích. Údajné nebezpečí bylo později odmítnuto americkými zpravodajskými službami, takže nyní se přišlo se zprávami o strašném nebezpečí, které představují íránské hlídkové čluny.

Američani nemusí být tak ustrašeni, jak to vidíme. Je velkou ostudou jejich politických vedoucích, že to svým občanům nedovedou říct.

                 
Obsah vydání       21. 1. 2008
20. 1. 2008 Ošuntělá Česká republika Jan  Čulík
20. 1. 2008 Komunistické řeči, které jsme mladé generaci nevymlátili z palic
20. 1. 2008 Velmi kvalitní text Jan  Čulík
21. 1. 2008 Ošuntělá ČR, a bude hůř
21. 1. 2008 Kanada: Neustále se to zhoršuje Jiří  Jírovec
20. 1. 2008 Otázkou je jak zastavit vládní degradaci hodnoty člověka
21. 1. 2008 Ošuntělá ČR: Jev, který začal před několika lety Ivan  Sommer
21. 1. 2008 Ufňukanost slečny Náhlovské
21. 1. 2008 Proč schválně šíříte blbou náladu?
21. 1. 2008 Pravá demokratická metoda
21. 1. 2008 Kam se poděla duchovnost?
21. 1. 2008 ČR je standardní evropskou zemí
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
21. 1. 2008 Znovuzrození levice Milan  Valach
21. 1. 2008 Dvě třetiny pro veřejnou volbu prezidenta
21. 1. 2008 Vzdělání je důležité
21. 1. 2008 Politologický horor Lukáše Rázla Michael  Kroh
21. 1. 2008 Zdrojem primitivní agrese bývá nejistota Jaroslav  Polák
21. 1. 2008 Paní Tachecí, myslíte? Pavel  Drs
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 O ouplném tváře ztracení, nebo taky: o Britskejch listech, jak mi trhaj pytlík, dopis čtenářskej Ondra  Fuchsa
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
21. 1. 2008 Leden 2008: proč Klaus nebude zvolen Boris  Cvek
21. 1. 2008 Proč je světový obr ustrašený? Straší ho jeho vlastní politici Miloš  Kaláb
19. 1. 2008 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. -- 15. ledna 2008
21. 1. 2008 Klecová lůžka - ano, či ne? Jiří  Šimůnek
21. 1. 2008 Jsou klecová lůžka horší než psychofarmaka? Jan  Tuláček
20. 1. 2008 Svět bez nukleárních zbraní? Daniel  Veselý
20. 1. 2008 Proč byl v Plzni zakázán tzv. pochod neonacistů František  Řezáč
21. 1. 2008 Plzeňský cirkus Jan  Smolák
21. 1. 2008 "Jaxi si to vlastně éé jako pamatuju"! Miloš  Dokulil
21. 1. 2008 Bude radar na vrchu zvaném Baštiny? František  Řezáč
21. 1. 2008 Tiskové prohlášení tak trochu vycucané z prstu aneb když statistika usvědčí aktivisty ze lži Jan  Hlinák
21. 1. 2008 Oprátky jsem použil oprávněně Milan  Kohout
20. 1. 2008 Zuřivost, vzhledem k tomu, že energetická chudoba dosáhla desetiletého rekordu
21. 1. 2008 Slepá ulička feminizmu a nové chápanie verejnosti Peter  Nedoroščík
20. 1. 2008 Slušný řidič Ivo  Antušek
21. 1. 2008 Muslimové, ombudsman a RRTV Lukáš  Lhoťan
21. 1. 2008 Teror Lhotka s.r.o. Jan  Jiroušek
19. 1. 2008 Jsme svobodní, už nemusíme myslet
21. 1. 2008 Disidenti, samozvanci, emigranti, ztroskotanci František  Řezáč
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
19. 1. 2008 Coyle hat angegeben, dass die amerikanischen Raketen in Poland auch Atomgefechtsköpfe tragen können Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Coyle a admis que les fusées américaines en Pologne sont capables de porter aussi des missiles nucléaires
18. 1. 2008 Former US Deputy Defence Secretary admits that US missiles in Poland will be capable of carrying nuclear warheads
30. 11. 2007 Jací jsme
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007