28. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 6. 2006

Rada Evropy:

Evropská organizace pro lidská práva požaduje, aby byla přijata opatření, která by zajistila, že osoby, podezřívané z terorismu už nikdy znovu "nezmizí z povrchu světa" z evropského území.

Rada Evropy obvinila evropské státy že se spikly s CIA při organizaci tajných letů, v jejichž rámci byly převáženy osoby do třetích zemí k mučení. Vyzvala jednotlivé vlády a parlamenty, aby tuto záležitost ve svých zemích vyšetřily.

Spojené státy přiznávají, že posílají podezřelé osoby letecky do zahraničí, ale popírají, že jsou tyto osoby v zahraničí mučeny.

"Nesmí být dovoleno, aby lidé zmizeli z povrchu země, bez ohledu na to, z jakých zločinů jsou obviňováni," konstatoval generální tajemník Rady Evropy Terry Davis. "Máme-li žít v bezpečí, musíme se chovat spravedlivě. Jedinými efektivními metodami proti terorismu jsou takové metody, které dokáží neutralizovat více teroristů, než kolik jich v důsledku těchto metod vznikne."

Sloupek
Jan Nedvěd

Prdele v letních šortkách
znervózňují mne v horkách.

Též kozy pod tenkou látkou
narušují mou vratkou

a těžce zkoušenou psýchu.
Sám sobě jsem často k smíchu,

když vstávaje, sedaje, lehna
vidím dvě nádherná stehna.

Mám vážnou obavu, že to
zle skončí, až jedno léto

se s křivým, leč vztyčeným ptákem
poženu Václavákem.

ze sbírky Žiju život naruby, Torst, Praha 2005 vybral Štefan Švec

28. 6. 2006

Zdůrazňovat, že internet se stal fenoménem shromažďujícím neuvěřitelné množství informací je zjevné nošení dříví do lesa, o sovách a Athénách nemluvě. Internet je největším shromaždištěm lidského poznání. Velmi bychom si jej měli vážit neboť pro zvídavé jedince není nad tento zdroj duševní potravy. Mnozí se k němu však chovají s podivným přístupem, který by se dal charakterizovat slovy, že "Pro les nevidí stromy." Po měsíci, kdy pro volby nebylo času na témata, která byla v předvolební kampani nechtěná, se jako bumerang vrátila otázka možnosti vybudování raketové vojenské základny USA v České republice.

Téma na obšírnou diskusi, která se stále jaksi nekoná, jako by o nic nešlo.

28. 6. 2006

Lidé jsou proti americké základně v ČR, MFD tvrdí opak

Vážení,

doporučuji uvést na BL další krásný příklad manipulace MF Dnes, píše jeden čtenář . Anketa "Chtěli byste v Česku americkou raketovou základnu?" byla původně na idnes uvedena přímo u článků na toto téma, kde se v podstatě tvrdí, že Češi nejsou proti. Protože však většina lidí je proti (v tuto chvíli cca 60% hlasujících) tuto anketu v MFD stáhli (zaměnili u článku za jinou) a je k nalezení pouze když se jí cíleně doklikáte v seznamu všech anket ... ZDE

27. 6. 2006
Rovněž NENÍ PRAVDA tvrzení MF Dnes, že s celou tou raketovou záležitostí přišla první. Dost dlouho před volbami o tom psaly Britské listy. Lež jako věž tedy.

Britské listy o plánech na raketovou základnu ve střední Evropě poprvé informovaly 9. července 2004, kdy je v této věci citoval britský deník Guardian, pozn. red. BL.

Dostal jsem se náhodou k článku pana Jocha "Test IQ: chcete americkou základnu?" a dost mě z něj zamrazilo. Otištěn v rubrice Hydepark v pondělní (26.6.) MF Dnes a online je na stránkách Občanského institutu. Zvláštní, že MF Dnes uveřejní tak nenávistný a uječený článek, zatímco spousta jiných názorů nenajde sluchu. Není to náhodou taky v rozporu s trestním zákoníkem - podněcování rasové a národnostní nesnášenlivosti?

Podobné "názory" se uveřejňovaly za nacismu ve státních tiskovinách, jen ty výrazy byly trochu jiné, např. jako "zběsilá ruská soldateska", "židobolševická po krvi lačnící lůza" apod. Doporučuji návštěvu archivu, píše Jan Čihák.

9. 7. 2004 Spojené státy tajně jednají o výstavbě raketové základny v České republice ZDE

Americká strategie národní bezpečnosti TÉMA BL

Budoucnost NATO a OSN TÉMA BL
Zneužitelné technologie TÉMA BL
Americká protiraketová základna v České republice TÉMA BL
28. 6. 2006

Vážená redakce,

dovoluji si Vám doporučit projednat umístění amerických raket na našem území s panem Kocábem zejména v duchu jeho prohlášení, že na území suverenního státu nesmí být cizí vojska! Bylo to tehdy když zahájil akci za účelem odsunu sovětských vojsk z našeho území! píše čtenář Jan Mahďák.

28. 6. 2006

Izraelské jednotky zaujaly postavení v jižní části pásma Gazy poté, co tam pronikly v noci z úterý na středu při akci, jejímž cílem bylo osvobodit jednoho izraelského vojáka, zajatého palestinskými militanty.

Izraelské jednotky dospěly až na úroveň nepoužívaného mezinárodního letiště, aniž by se setkaly s odporem. Předtím zaútočila izraelská armáda letecky na mosty a na jednu elektrárnu.

Je to první výraznější proniknutí izraelské armády do pásma Gazy od doby, kdy loni izraelská armáda z Gazy odešla.

Palestinští extremisté uvádějí, že zajatý izraelský voják je zadržován tam, kde ho izraelská armáda nemůže osvobodit a zveřejnili podmínky pro jeho propuštění. Izraelští armádní činitelé konstatovali, že operace zůstane "omezená a chirurgická" a má jediný cíl -- osvobodit izraelského vojáka kapitána Gilada Shalita.

Podrobnosti v angličtině ZDE

28. 6. 2006

Z dosavadního výzkumu vyplývá, že čím více starších bratrů má chlapec, tím pravděpodobněji bude homosexuálem, ale důvod pro tuto skutečnost byl neznámý.

Nová kanadská studie zjistila, že příčina je daleko pravěpodobněji biologická a nikoliv společenská.

28. 6. 2006

Spočítal už někdo, kolik ulic a škol nese jméno T. G. Masaryka a Milady Horákové? Odhadem stovky. Ulici Záviše Kalandry nám vyhledavač najde jedinou -- ve Vsetíně. Bývalý komunista Kalandra byl přitom popraven v jednom z nejznámějších procesů s Horákovou a spol. před 56 lety, 27. června 1950. Mnohé dnešní odvážné komunistobijce vzor 2006, kteří rozeseti po institucích a radnicích o názvech rozhodují, by možná překvapilo, že marxista Kalandra za svůj život vykonal při demaskování stalinismu zevnitř víc práce než někteří tehdejší demokraté. Ti za moskevských procesů třicátých let - vedeni touhou po klidu, respektu k uzavřeným smlouvám a geopolitickému postavení Československa s Hitlerem za humny -- nechtěli dráždit Rusko šťouráním do jeho vnitřních záležitostí. Existovala dokonce jakási realistická interpretace procesů s bývalými bolševiky: Stalin tak údajně po svém likviduje horké hlavy vlastní strany a přibližuje Rusko civilizované Evropě. Pravda, počíná si trochu jako asijský kruťas, ale to už je součástí ruské kultury.

Kalandra s několika dalšími bývalými komunisty se naopak dal do tepání poměrů v SSSR i v KSČ, aniž by si nechal namluvit, že tím vlastně oslabuje levici.

28. 6. 2006

Hořká zkušenost dvacátého století nás vybízí k antidogmatismu

Projev na shromáždění k uctění památky Záviše Kalandry, odsouzeného v procesu s Miladou Horákovou a popraveného 27. června 1950.

28. 6. 2006

VŠUP:

Tisková zpráva Akademického senátu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze k současné situaci na VŠUP

Dne 15.5. 2006 schválil Akademický senát VŠUP návrh na odvolání prof. Borise Jirků z funkce rektora VŠUP. Hlavním důvodem bylo, že od svého nástupu do funkce provedl řadu nestandardních organizačních kroků, kterými vážně porušoval vnitřní předpisy školy a vysokoškolský zákon a ohrozil stabilitu a vnitřní chod školy (obsadil 17 nových pedagogických míst bez konkursu, jmenoval prorektory bez vyjádření akademického senátu, dal kvestorce nezákonně okamžitou výpověď, opírající se o tzv. vnitřní audit -- účelově sestavenou kompilaci zkreslující reálná fakta, aj).

28. 6. 2006

Věřím, že průhledné hospodaření školy není utopie

Vyjádření rektora VŠUP

Na vysoké škole umělecko průmyslové (VŠUP) se dějí věci. Odhalil jsem nepravosti v hospodaření školy, mám-li to napsat velmi jemně, a Akademický senát ani ne měsíc poté navrhl moje odvolání. Náhoda. Nikoliv. Pokud by tento návrh prezident podepsal, stalo by se tak poprvé po roce 1989.

28. 6. 2006

Poštovní obálka (foto: Stock Exchange, www.sxc.hu)

Psal se rok 1928, blížil se červenec a v rakouském Grazu experimentoval inženýr Friedrich Schmiedl s výbušninami. Narozdíl od mnoha svých předchůdců však nezkoumal, jak je nejlépe nastražit pro vojenské účely. Schmiedl chtěl jenom něco vyhodit do vzduchu. Tou věcí byly dopisy.

Schmiedl si totiž usmyslel, že využije podomácku sestavené rakety k doručování pošty do sousedních obcí. Zkoumal proto, kolik je potřeba paliva, nebo jak uchytit balón, který po oddělení raket ponese dopisy dál. První pokus 28. června 1928 se nezdařil, protože obě použité rakety vyhasly příliš brzy, nicméně Schmiedlovi přinesl několik cenných poznatků.

28. 6. 2006

Ještě k tématu diplomové práce Štěpána Tesaře

Chtěl si Štěpán Kotrba udělat reklamu "odstřelením" Štěpána Tesaře jenom proto, že sám je absolvent bývalé VŠUP oboru design, avšak světe div se, svůj obor vůbec nevykonává a zabývá se vším možným, jenom ne uměleckou tvorbou? Píše, že umělecký průmysl je v dlouholeté krizi, raději ale číhá za bukem s bičíkem, kterým kolem sebe šlehali hlava nehlava bývalí kulturtrégři.

V jeho textu cítím zlověstný totalitní tón, účelovou paušalizaci a pro seriozní názor nebezpečnou podpásovou invektivu : VŠUP nemá za úkol léčit psychicky labilní jedince! Přitom naopak Kotrbův text vykazuje značnou psychickou labilitu, totiž silnou dávku hysterie a neschopnost hlubší soustředěné orientace, projevující se nepozorností k oběma textům, ale i k dějinám umění a struktuře výuky na VŠUP.

Nuže věcně.

documenta 8, 1987 - skupina REPUBLIK.COM
28. 6. 2006

aneb neopakovatelné činy uměleckoprůmyslového školství kdysi a dnes

◄ documenta 8, 1987 - skupina REPUBLIK.COM

reakce na obhajobu diplomové práce Štěpána Tesaře z pera Jana Paula pod názvem Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin, které předcházela má kritika teoretického zdůvodnění Tesařovy diplomové práce s titulkem Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu

Jádrem sporu o jednu diplomovou práci je sama struktura a charakter výuky "volných" výtvarných disciplín na škole, jež si do vínku a jako epiteton ornans vložila kdysi dávno dvě slova - umění a průmysl. Dvě slova, která utvářela modernitu dvacátého století, tvořila páteř úspěchů české ekonomiky už před druhou světovou válkou a přinášela komparativní výhodu pro průmysl v době poté.

Dvě slova, která měla ve svém spojení zakomponován genius loci všeho, čím se mohlo kdy mladé Československo pyšnit.

28. 6. 2006

Francie: Konec spekulacím o změně vlády

Francouzský prezident Jacques Chirac v pondělí večer vystoupil v televizi a podpořil premiéra Dominique de Villepina. Jeho vystoupení se tak odehrálo o pár týdnů předčasně, protože obvykle se Chirac obrací na občany u příležitosti svátku 14.července.

28. 6. 2006

tisková zpráva Ministerstva životního prostředí ČR

Na úterním jednání Rady EU pro životní prostředí se České republice podařilo získat další spojence, kteří podpořili její výhrady k nové Tematické strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci. Ty by se měly promítnout do podoby nové rámcové směrnice o odpadech, o které nyní probíhá diskuse mezi členskými státy.

28. 6. 2006

Návrh Komise by ohrozil recyklaci a usnadnil export odpadů

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a STUŽ - regionální pobočky Plzeň

Brusel/Praha - 27. června 2006 - Evropské nevládní ekologické organizace (1) podporují Českou republiku i další středoevropské země v odporu proti předefinování spaloven komunálního odpadu. Kritizují ministry životního prostředí členských států EU, kteří dnes na Radě EU v Lucemburku ignorovali nebezpečí skryté v návrhu nové evropské odpadové legislativy přeloženém Evropskou komisí. Plánovaná změna definice spaloven jako zařízení pro "využití odpadů" by usnadnila export odpadů z bohatších částí EU do chudších regionů, což by mělo vážné negativní důsledky pro Českou republiku. Schválení návrhu by také vedlo k přesměrování peněz evropských fondů do výstavby nových spaloven místo projektů pro prevenci vzniku a recyklaci odpadů.

28. 6. 2006

Poněkud mě zaskočila sprostá a nenávistná kampaň proti panu Murínovi. Spolu s Vlastou Leporskou jej ve vašem titulku nazýváte pitomcem. Skoro by jeden nevěřil, že připomenutí ženské sexuální turistiky vyvolá tolik hněvu, aby mu lála i Lenka Vyskočilová. Ve víru genderového boje dokonce odsoudila samotný gender, neboť zachráněné ženy z Titaniku byly prý "dámy". Nejsem dost dobře srozuměn s tím, jak nízká má být úroveň ženy, aby nebyla "dáma" a byla tedy genderově plnohodnotnou ženou hodnou, vlastně nehodnou, přednostního zachránění, míní Jaromír Kopeček.

28. 6. 2006

Pani Lenka Vytlačilová sa dobrovoľne označila za "obeť feminizmu". Toto obetavé gesto je sympaticky úprimné, ale žiaľ veľmi pripomína výrok toho čínskeho šampióna v stolnom tenise, ktorý novinárom tvrdil, že sa mu tak skvelo ping-ponguje len vďaka dôkladnému štúdiu spisov súdruha Maa. Tiež to myslel úprimne. Myslím, že (na rozdiel od neho) stojí za to, aby sme si určité veci ujasnili. Verím, že to pomôže definovať veci, o ktorých tu diskutujeme.

28. 6. 2006

Pokud pan Murín tvrdí jeden den, že "patriarchát je v základoch marxistického učenia a je otázne, či ako celé marxistické učenie nejde o účelovú konštrukciu" (mimochodem jím citovaný Engels znal také matriarchát, že?) a naopak druhý den, že pani Phillipsová "uvádza ako veľmi šikovnú zásterku na rozbitie tradičnej rodiny a hlavnej úlohy muža v nej" "rodovou rovnost", není třeba vyvracet jeho argumenty. Vyvrací je sám.

Co je třeba uvést na pravou míru, je jeho vyprávěnka o anglické policistce, "ktorá dala pozatvárať väčšinu mužského obyvateľstva vzdialeného pacifického ostrova, pretože súložili s (pre nás!) neprimerane mladými dievčatami. Obávam sa, že takéto šírenie dobra na silu (akokoľvek by sa nám takýto zásah zdal logický) obvykle napácha viac škody, než úžitku".

Co se tedy vlastně stalo?

28. 6. 2006

Nechci zahlcovat reakcemi na reakce a dovysvětlováním již jednou (nebo dokonce vícekrát) řečeného, přesto bych rád reagoval na článek p. Gustava Murína "Vykázaní z rozumu", už z důvodu, že se alespoň částečně týká věcí faktických, konkrétně jím kritizovaného zákona o ochraně před domácím násilím.

Co se týče veřejné diskuse, považuji setkávání odborníků mj. z oblasti práva, psychologie, kriminologie a sociální práce, spojenou s medializací tématu v tisku za veřejnou diskusi, jíž se mohl (a jistě účastnil) i pan Murín.

Výsledek legislativních snah nepovažuji za paskvil, ani nemám pocit, že po pádu komunismu byla moc v našem státě uchvácena feministkami a jejich posluhovači a cenzory. Pro zákon bylo 122 poslanců (a poslankyň), proti 2, bez námitek jej podepsal prezident (jinak osoba vyhraněných názorů), pro zákon hlasovali i konzervativci z KDU-ČSL (u nichž sympatie k feminismu nelze čekat).

27. 6. 2006

Kdesi jsem se dočetl, že než Henry Ford pronikl mezi průmyslovou elitu světa, dříve než se stal symbolem dravého kapitalismu Spojených států amerických, pětkrát zkrachoval. A jako fénix opět povstal. Miliardář, proslavený pásovou produkcí lidových vozů, odporem k finančníkům Wall Streetu, antisemitismem, ale i sympatiemi k rasové politice Velkoněmecké říše, jež do dějin vstoupila též "továrnami na smrt", patří mezi postavy tzv. kontroverzní.

27. 6. 2006
Když si mladý člověk bude muset vzít půjčku na své studium, tak si sakramentsky rozmyslí, do jaké školy půjde, aby mu pak zaměstnání (kde využije své vzdělání) umožnilo splatit dluh!

Reakce na článek Jana Čulíka "Čtyři důvody, proč nemít školné"

Mám v živé paměti prohlášení kamaráda, který se rozčiloval, že jízdné, které dostává jako příspěvek na dopravu z domu do školy (VŠE) nepokryje skutečné náklady. Při vší úctě k mému kamarádovi a jeho snaze studovat - mně, jako daňovému poplatníkovi, je srdečně jedno, jestli on má na dopravu nebo nemá. Ale na základě jakého "práva" mu jí mám platit já? ptá se čtenář Jiří Beránek a pokračuje:

28. 6. 2006

Reakce na článek M. Dubského "Potřeba učit se a vzpomínat"

Musím přiznat, že se mi článek Milana Dubského velmi opravdu líbil. Stručně bez emocí shrnul současnou světovou situaci.

Osobně mám strach, že "kapitalismus by měl zůstat jako jediný a vítězný až na věky". "Četnými kritiky, ekonomy, filosofy, umělci, politiky" cloumají obavy, aby dny naší civilizace již nebyly navždy sečteny. Ostatně nebylo by to poprvé, kdy třeba zemské otřesy pohřbily celé rozvinuté civilizace, po kterých nám zbylo pouze pár šutrů a dohady.

Docela rád bych se autora zeptal, kde přesně jsou ty "domorodé kmeny v Africe a ještě eventuelně jinde na světě". Ale vlastně raději ne. Asi by se tam náš milý západní systém okamžitě vrhnul a zlikvidovali by je.

28. 6. 2006

Přátelé a nepřátelé v bipolárně rozděleném světě kdysi a dnes

Podle názoru vulgárních antikomunistů jsme všichni občané někdejšího Československa mužského pohlaví, kteří plnili svoji vojenskou povinnost, byli v podstatě spolupracovníky totalitních struktur, když jsme podepsali nejdůležitější vázací akt: vojenskou přísahu. Jí jsme se zavázali na svoji čest hájit socialistickou vlast a pracující lid.

Už jsem si zvykli, že součástí našich demokratických svobod je špiclování našich telefonů (a kdoví čeho ještě), že i ty nejtajnější informace z jakéhokoliv státního úřadu se stávají předmětem manipulací svobodných (a investigativních) médií, které se nezastaví před ničím. Že vyšetřované kauzy se stávají předmětem mediálních hrátek a cosi jako presumpce neviny je považováno za přežitek totalitní minulosti.

27. 6. 2006

Řadu let nám novináři omlacují o hlavu, jak farmaceutické firmy uplácejí lékaře. Myslím, po přečtení článků těchto dvou dam, že to bude trochu jiná profese, která je v ohnisku jejich zájmů.

Paní Havlingerová v iHNed se opět pokouší o PR pro farmaceutické firmy. Tentokrát si nevzala jako paní Bendová z iDNES na mušku leukémii, ale osteoporózu. Ta si jinak léčí u mužů, jinak u žen a zejména, je-li zvýšená aktivita buněk, co kost bourají, nebo těch, které jí stavějí.

Léků na její léčbu je ve všech případech k dispozici dostatek a nevím o kterém konkrétně léku paní redaktorka hovoří a straší, že není dostupný.

Rovněž k Evropě a nedostupnosti...

Počet registrovaných léků v ČR je výrazně vyšší než jinde v Evropě. A že jsme hluboce v jakémsi hodnocení za Německem? Tak proč potom němečtí pacienti jezdí do našich lékáren pro léky?

27. 6. 2006

Čína uvažuje o tom, že bude až do výše 10 000 dolarů pokutovat sdělovací prostředky , které budou informovat veřejnost o katastrofách bez předchozího souhlasu vlády. Není jasné, kdy tento předpis má začít platit a není ani jasné, zda se bude týkat i zahraničních sdělovacích prostředků. Za posledních několik měsíců byla zatčena a uvězněna řada novinářů, kteří poukazovali na korupci mezi vládními činiteli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 6. 2006

K perspektivám dialogu mezi Topolánkem a Paroubkem

V první řadě program? Ale také "až na první místě" mocenské pozice, že? V proměnlivé dynamice možné voličské přízně nelze přehlédnout viditelné sympatie pro "koaliční" program. Při jednáních o personálních otázkách nemusí ztratit "tvář" ani koalice v čele s ODS, ani ČSSD. Mnohé funkční vazby nyní hrozí zablokováním, bude-li chybět oboustranně dobrá vůle. Přitom mnohem složitější a dramatičtější problémy naší doby tímto naším aktuálním jednáním řešeny nebudou (a ani nemohou být).

Patriot PAC-3
26. 6. 2006

pondělí 13:13 - Předseda ODS a kandidát na premiéra Mirek Topolánek v pondělí podpořil vznik protiraketové základny na českém území.

pondělí 17:50 - Ministr zahraničí Cyril Svoboda potvrdil České tiskové kanceláři informace o tom, že Česká republika by do podzimu měla rozhodnout o případném umístění protiraketové základny na svém území.

Pondělní "veřejnoprávní" zpravodajství vypustilo tak trochu příliš nenápadně dvě zprávy, teritoriálně a obsahově zdánlivě nesouvisející. ČTK převzala v pondělí zprávu, zdrojovanou prý z japonského deníku Jomiuri Shimbun o tom, že Američané "půjčí" Japonsku poslední generaci raket Patriot PAC-3 na obranu proti novým severokorejským raketám Tepodong-2.

Hloupost.

26. 6. 2006
David Rath
Odpověď ministra zdravotnictví redaktorům Mladé fronty Dnes Janě Blažkové, Olze Málkové, Robertu Čásenskému

Vážené paní redaktorky, pane redaktore, je skutečně s podivem, s jakou lehkostí kladete na papír různé smyšlenky, polopravdy či zjevné nepravdy a nemáte ani náznak snahy zjistit objektivní stav věcí. Nedělám si žádné iluze, že budete "ztrácet" čas čtením materiálů v příloze, ale přesto Vám je poskytuji, co kdyby se třeba v některém z Vás pohnulo svědomí. Panu Robertu Čásenskému chci vzkázat, že jsem použil stejnou metodu, jakou MF Dnes použila vůči mně, tedy metodu otázky. V titulku jste se ptali: Ví Rath, kde je 13,7 milionu? Na tiskové konferenci jsem se také zeptal a zdůraznil jsem i otazník.

27. 6. 2006

Péče státu o zdraví občanů je vskutku až dojemná. Někteří z nás si jí však neváží a nezaslouží. Potkal jsem jednoho známého, také držitele řidičského oprávnění. Vím, že je podivín, ale tentokrát mne nadmíru překvapil.

"Ještě, že jsem si nikdy nekoupil vlastní auto." Sdělil mi a mne to udivilo, neboť je mu asi 54 let a bez auta se přece dnes vůbec žít nedá.

27. 6. 2006
František Hrdlička, Zdena Bratršovská

V rozhovoru, který vyšel o Vánocích 2004 v příloze Lidových novin, srovnává Petr Fejk, ředitel Pražské zoologické zahrady, úroveň středoevropských zahrad se zahraničními a shledává, že ty v našem okolí jsou vůči zvířatům mnohem ohleduplnější. Zahrady v arabském světě, jak je poznal, jsou zanedbané, čínské a japonské jsou sice prostranné a upravené, ale zvířatům jsou vyhrazeny jen těsné, nevyhovující klece, a německé odrazují svým vědeckým, chladným přístupem. Petr Fejk připouští, že zoo je civilizační produkt, který nikdy nebude ideálním řešením pro prezentaci zvířat, a předvídá, že o postupné zlepšování podmínek se přičiní přísnější normy, které stanoví velikost výběhu, výběr stravy, druh veterinární péče atd.

27. 6. 2006

Mnozí přemýšliví lidé se shodují na tom, že myšlení je neustálý, nikdy nekončící proces. Závěry, ke kterým se dospělo včera, je nutno dnes konfrontovat s dnešní skutečností a s dnešními znalostmi. Pokud s nimi nejsou v souladu, je nutno provést analýzu fakt a formulovat závěry nové, jakkoli je možné, že již zítra skutečnost opět popisovat nebudou. Motorem takového postupu je neustálá pochybnost -- pochybnost o tom, co se nám jeví jako skutečnost; pochybnost o tom, co z ní vyvozujeme; pochybnost o tom, zda své závěry formulujeme dostatečně přesně a správně; jak mluvíme. A, konec konců, i pochybnost o tom, jak myslíme.

V Britských listech jsem několikrát kritizoval nízkou úroveň českých novinářů obecně a těch z deníku Mladá fronta Dnes zvláště. Ale nevyhnul jsem se, přirozeně, ani pochybnostem: Nejsem snad příliš příkrý ve svých odsudcích? Nemýlím se náhodou, tvrdím-li, že jde o diletanty a manipulátory? Nevyplývá mé negativní hodnocení především ze skutečnosti, že jsem se k němu dobral v době vypjaté předvolební atmosféry?

Sobotní vydání MF Dnes (23. června 2006) mne přesvědčilo, že mé pochybnosti jsou zbytečné.

26. 6. 2006

Poslanec Dimitrov s titulem nepodvádí, VŠE se mu omluvila

Jediný absolutní princip: všechno je relativní
August Comte

Nově zvolený poslanec ČSSD Kosta Dimitrov nepodvádí, když užívá titul inženýr. Uvedla to dnes pražská Vysoká škola ekonomická. Dodala, že Dimitrov při zaměstnání absolvoval jednu z jejích fakult. Česká televize (ČT) přitom v neděli právě s odvoláním na informace školy uvedla, že Dimitrov sice používá titul inženýr z VŠE, ale nevystudoval ji.

"Vedení VŠE v Praze se tímto omlouvá ing. Kostovi Dimitrovovi za uvedení mylné informace," uvedla dnes prorektorka VŠE Hana Machková, jejíž prohlášení má ČTK k dispozici. Dimitrov ČTK řekl, že nelhal a jeho osvědčení o vzdělání jsou v pořádku.

Miroslav Karlíček, tiskový mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze v reportáži Jakuba Knězů pro Události 25. 6. 2006 v 19:15 sdělil informaci, ze které ovšem Jakub Knězů i Iveta Toušlová vyvodili lživý závěr. Je už načase, aby za tato selhání jak v České televizi, tak v České tiskové kanceláři začal nést někdo následky. Česká televize sice zveřejnila omluvu a vysvětlení VŠE v hlavním večerní zpravodajství 26. 6. , avšak k pochybení vlastní redakce se nehlásí. Ve zpravodajství ČT o roli redakce zpravodajství a publicistiky nepadlo ani slovo.

26. 6. 2006
reakce na umělecko-(ne)kritickou oponenturu diplomové práce Štěpána Tesaře, sepsané malířem Janem Paulem do podoby rádoby zobecňující pod názvem Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha

Nevím, zda mi absolutorium v atelieru designu VŠUP dává ještě dnes, po osmnácti letech, pouvoir vyjadřovat se k tomu, co je umění. Co je ještě užité umění a co filosoficko-esteticko-nábožensko-psychoterapeutický koncept, který na umělecko-průmyslovém učilišti nemá co dělat. Po přečtení "teoretické" části diplomové práce oboru sochařství Štěpána Tesaře o "modelu prostoru k hlubinné introspekci" jsem na vážkách, jestli jsem nestudoval jinou školu než autor. Autor sice "používá spirály k demonstraci svého životního pohybu, který v poslední době vnímá velmi intenzivně", ale o sochařství v jeho případě vůbec nejde. Autor (soudě podle fotografie, kterou zveřejnil jeho oponent, malíř Paul) vytvořil něco, co nenese ani znaky autorského díla (neopakovatelnost), ale je spíše extrapolací autorova psychického stavu, jakousi artterapií.

27. 6. 2006

Zdánlivě složitá výchozí situace se postupem času zjednodušuje. Obsazení postu předsedy Sněmovny napovídá, že dveře ODS do Strakovky může otevřít pouze dohoda s ČSSD.

Povolební radikální výroky představitelů hlavních politických stran pomalu zavál čas. Postupně si jak oni, tak i zástupy jejich věrných, zvykají na novou situaci. Ta i nadále zůstává nepřehledná, ovšem zdaleka ne tak, jako před dvěma či třemi týdny. Jakékoli rozhodnutí všech těch, kdo se účastní povolebních jednání a půtek, nepřehlednou povolební situaci zjednodušuje. Kouzlo každého kroku spočívá v tom, že zmenšuje množství variant, jimiž se může vývoj dál ubírat. Podpis koaliční dohody ODS, KDU-ČSL a SZ je takovým krokem vpřed.

Plynovod na Ukrajině
27. 6. 2006

Když po téměř třech měsících po volbách skončily mezi Blokem Julie Tymošenkové, Naší Ukrajinou a Socialistickou stranou Ukrajiny hádky o vliv a křesla, oznámila J. Tymošenková jako jeden z prvních kroků v přisouzeném postu budoucí předsedkyně vlády revizi dohod z počátku roku o dodávkách ruského plynu. Takováto jednání však nemusí mít případné dopady jenom na Ukrajinu.

Do nejistoty a ohrožení se mohou dostat i další země Evropy, neboť Ukrajina je dosud strategickou tranzitní zemí, přes jejíž území proudí významná část evropské spotřeby plynu dodávaného Gazpromem. Této cestě plynu zatím nekonkurují plynovod mezi Ruskem a Německem na dně Baltického moře, jehož význam právě v souvislosti s nejistou Ukrajinou v posledních dnech opět potvrdil bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, ani "jižní obchvat", který plánuje Gazprom s maďarským MOLem.

26. 6. 2006

KUBICEHO AFÉRA

Svědectví komunistických poslanců, členů branně bezpečnostního výboru, zejména tvrzení na jednání přítomného poslance Maršíčka, ukazuje na něco daleko horšího, než všichni doposud tušili. Ukazuje opak toho, co se poslanci domnívají. Kubiceho zpráva nebyla ofotografována novináři na zasedání branně bezpečnostního výboru díky Langerově pochybení, tak jak se domníval redaktor Moravec v ČT i mluvčí ČT Martin Krafl ve sporu s poslancem Langerem či nyní komunisté. Kubiceho zpráva v té podobě, jak byla zveřejněna na serveru Radiožurnálu 29. 5. 2006 18:00, totiž nebyla vůbec ofotografována fotoaparátem .

Informační únik byl předem připravený, cílený a promyšlený. Langerův odchod na záchod "v tu pravou chvíli" byl pak už jen zastíracím manévrem.

26. 6. 2006

Když se před volbami vrátil kamarád z Ameriky a užasl nad atmosférou, jakou zde našel. Podle všech makroekonomických ukazatelů i na první Američanův pohled se nám totiž vede dobře, možná nejlépe, jak se nám kdy vedlo, ale atmosféra mezi lidmi v něm vyvolala obavu, jestli Češi pro změnu nechystají ve středu Evropy občanskou válku.

Noviny, televize, ze všeho nejvíc internetové diskuse, kde našinci, skryti v anonymitě, občas neskrývaně vyhrožují jinak smýšlejícím, to všechno v něm vyvolávalo úzkost. Zdroj té nenávisti a zloby neuměl najít a zvláště ho nechápal, když viděl, jak země vzkvétá.

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2006 Koaliční smlouva, aneb "Kdo si přeje víc?" Miloš  Dokulil
26. 6. 2006 Parties search for some post-election consensus Irena  Ryšánková
23. 6. 2006 Vynesl Topolánek nečekaně novou kartu? Miloš  Dokulil
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
8. 6. 2006 Jediným řešením je kompromis Jan  Čulík

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2006 Pečínka z Kotrby, nebo kotrba z Pečínky Karel  Dolejší
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
28. 6. 2006 Letní trable Jan  Nedvěd
27. 6. 2006 Jablka Jaroslav  Bílek
26. 6. 2006 ■ ■ ■ Daniel  Hradecký
22. 6. 2006 Ztrácení se nabýváním Šárka  Smazalová
20. 6. 2006 Jsem tvůj vězeň Štěpán  Kotrba
19. 6. 2006 Matějská Tomáš  Toula
16. 6. 2006 V poušti Stephen  Crane
15. 6. 2006 Geneze Jiří  Filip
14. 6. 2006 ■ ■ ■ Martin  Švanda
13. 6. 2006 ■ ■ ■ Ivan Martin Jirous

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek