12. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 5. 2006

Případ Cibulka a Přenosilová

Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený

Česká republika má další skandál, týkající se ohledávání hranic svobody slova. Vedení stanice se rozhodlo odvolat Aleše Cibulku, moderátora pořadu Host do domu, vysílaného na stanici Praha, protože nekorigoval "neuctivé" výroky Yvonny Přenosilové o premiéru Paroubkovi, jehož přirovnala k Mussolinimu, a o straně Zelených. Argumentuje, že šlo o porušení Kodexu ČRo. Podle něho si moderátor živého vysílání musí udržet přehled nad situací a být připraven reagovat na neplánované skutečnosti. Pokud se v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že Český rozhlas nemůže dostát povinnostem uloženým zákonem nebo Kodexem, je moderátor živého vysílání oprávněn takovou osobu přerušit, respektive jí odebrat slovo. Jestliže chování nebo projev takové osoby vážně překročí únosnou míru, je povinností průvodce se od chování či výroků takové osoby jménem Českého rozhlasu distancovat. Tolik kodex, který kopíruje v těchto ustanoveních guidelines BBC.

"Pravicový" český tisk (MFD) křičí, že jde o útok na svobodu projevu. "Nejmenovaní novináři" v ČRo se obávají, že budou z rádia vyhozeni, když si dovolí říct "cokoliv".

Je tomu opravdu tak? Jak to vlastně s celou věcí je?

přepis inkriminované části rozhovoru mezi Alešem Cibulkou a Yvonne Přenosilovou ZDE

Rozhlasová a televizní satira by samozřejmě měla existovat. V tomto smyslu nepovažuji výrok v rozhlase, že má nějaký český politik "gesta Mussoliniho", za zvlášť urážlivý. Např. v Británii by to bylo naprosto přijatelné. Jak známo, a jak na to opakovaně poukazují evropské zákony o novinářské práci, politikové musejí snášet ostrou míru i neférové kritiky, daleko vyšší než řadoví občané. Je to součástí jejich práce. Pokud to Kodex Českého rozhlasu neumožňuje, měl by být změněn.

Důležité ovšem je, o jaký žánr pořadu jde. Satirický či humorný pořad je něco jiného, než seriózní publicistický pořad.

Rozdíl je v tomto: Pokud by šlo o komickou či satirickou scénku, kde by si dělali legraci z Paroubka dva komici Cibulka/Přenosilová, bylo by to naprosto v pořádku. Potíž je, že by si v následující scénce ale museli titíž komici - nebo jiní komici - dělat legraci i z představitele druhé nejsilnější české politické strany - ODS. To v Cibulkově pořadu Host do domu chybělo. Zmínka o tom, že Topolánek, "chlap jak hora" někde před budovou OSN zametá, protože prohrál sázku, není zdaleka tak sžíravá, jako útok na Paroubka a na Zelené. Cibulkův rozhovor s Přenosilovou působí proto jako PR pro ODS, a je zcela legitimní, že mnozí kritizují jeho nevyváženost, zvlášť před volbami. Je také fakt, že např. v Británii by se asi těsně před volbami nevysílaly v médiích sžíravé satirické scénky proti politikům.

I v satirickém pořadu pak nastupuje otázka soudnosti. Je skutečně "dobrou satirou", označíme-li komunisty (nebo jakoukoliv libovolnou stranu) v rozhlase za "prasata"? Rada ČRo by v takovém případě měla řešit nikoliv "urážku" nějaké politické strany, ale zda se veřejnoprávní médium nestává pod rouškou satiry poněkud kanálem. (Např. Ondřeji Férovi v deníku Metro to v pátek 12. 5. nevadí, píše "Komunisté ani vedení rozhlasu zřejmě nemá [sic, chtěl napsat "nemají"] smysl pro humor.") Pokud nešlo o satirický pořad a o komické scénky, je zcela zjevné, že moderátor měl povinnost Přenosilové v jejích výrocích oponovat. Moderátor nemůže ve svém křesle jen tak sedět - jeho úkolem je vždycky vyjadřovat opačný názor. A to nejen, když interviewovaná osoba útočí na premiéra, ale i kdyby třeba tvrdila, že Paroubek je anděl. I v tom případě by přece Cibulka musel říct: "To snad nemyslíte vážně."

Pořad (viz přepis inkriminovaných pasáží níže) je ukázkou hrubé neprofesionality. Pokřik pravicových českých médií o tom, jak jde o "cenzuru" a o "potlačování svobody projevu" je nesmyslný a neseriózní. Českým komentátorům pořád unikají jemnosti, jako je povinnost profesionálního moderátora vždy kontrovat interviewované osobě z opačného úhlu pohledu. Proč jim to pořád nejde?

Deprimující ukázkou špatné novinářské práce je mj. například "analýza" Ondřeje Féra v pátečním deníku Metro. Fér tam taky nepřemýšlivě "bojuje za svobodu projevu", nemá k dispozici věcná fakta a znovu opakuje některé nesmysly ohledně "revoluce" v České televizi. Není například pravda - a bylo to stokrát dokázáno - že jmenování Jiřího Hodače do funkce generálního ředitele České televize bylo učiněno pod politických tlakem ODS - Klaus zezelenal, když zjistil v polovině prosince 2000 z televize, že byl šéfem ČT jmenován právě Hodač; věděl, že bude z BBC neúplatný; není pravda, že Hodač "odvolával moderátory kvůli politickým tlakům", atd. Není pravda, jak dál píše Fér, že "tehdejší silně zpolitizovaná Rada České televize dosadila na ředitelské místo George Hodače, který nedokázal veřejnoprávní zpravodajce a odboráře přesvědčit ani o svých manažerských schopnostech, ani o své autoritě". (Přesněji, o "manažerských schopnostech ani o své autoritě nedokázal "odboráře z ČT" tehdy přesvědčit nikdo, kdo nebyl součástí tehdejší interní českotelevizní mafie - ani např. Američan Andrew Stroehlein, který mimochodem od vyhození z České televize v létě 1998 zastává čelné místo - ředitele pro sdělovací prostředky - v prestižní mezinárodní organizaci Crisis Group, ani například Ivan Kytka, který po vyhození z ČT na jaře 1998 prokázal své novinářské schopnosti i svou autoritu dlouholetou prací pro společnost BBC). Mýty se prostě v českých médiích opakují do zblbnutí.

Je deprimující, když člověk píšící do novin (neodvážil bych se Féra nazvat "novinářem") opakuje, nezaostřené, nepodložené drby, aniž by si ověřil fakta.

"Rozhovor" Aleš Cibulka - Yvonne Přenosilová

pozor, transkript zveřejněný v deníku Metro je nepřesný!

začátek 13:05 min.

AC: Český rozhlas 2 - Praha, to je stanice, kterou právě posloucháte, v pátečním Hostovi do domu "Jak to vidí Yvonne Přenosilová". Opravdu jsem říkal - myslel jsem to vážně - něco vtipnějšího, předvolební kampaň. Volby se blíží, no a politikové jsou teď tak štědří, tak milí, tak štědří... pořád něco rozdávají. Tady mám teď dva články, které mě pobavily. Sociální demokracie ve středu obsadila halu pražského Masarykova nádraží, kde v rámci předvolební kampaně rozdávala kolemjdoucím bochníky chleba s nápisem "ČSSD", oranžové růže a plyšové lvíčky. Volební lídr ČSSD Jiří Paroubek se během akce soustředil především na varování občanů před vládou ODS, která by, podle něj, přinesla jen zdražování a chudobu. To je hezké, já myslím, že by mohli rozdávat tímhletím způsobem pecny chleba nejenom před volbama.

YP: No já si myslím, že kdyby pan premiér Paroubek šel na Hlavní nádraží, tak ... by ho tam asi ty bezdomovci utloukli tím chlebem.

AC: Je pravda, že mě taky překvapilo, že šel právě na Masarykovo nádraží...

YP: Protože je menší. (smích) Tam je těch bezdomovců asi méně. Ale... pravdou je, že já nemám ráda takový "když nejsi se mnou, tak jsi proti mně". Každá partaj by měla mít svoje ... nějaké krédo a mělo by se to dodržovat a hlavně by si neměly jít tak po krku, protože... to voliče naprosto znejistí. Když pan Paroubek řekne, že tohleto je blbec, nebo že ... jo? On trošičku má i tu gestikulaci pana duceho, Mussoliniho, ale... nechci mu říkat, jak skončil pan Mussolini. Ale... pravda je, že dneska už tyto doby nevládnou, ale pan Paroubek může přijít velice... rychle o svůj post. Však jsme to viděli u jeho předchůdce, který se údajně zase vrací na půdu ČSSD. Nicméně... rozdávat někde chléb, to už dneska vopravdu nikoho nebere.

AC: No, ale tak asi je zřejmě zjištěno, že leckterý volič, který není rozhodnutý... Pojďme dál, samozřejmě, abychom nemluvili jenom o jedné straně. Dnes bude hodně veselo u nás v Praze 9, přijďte se podívat, předseda ODS Mirek Topolánek bere předvolební boj s humorem - to už opět cituji z novin - V pátek, tedy dnes, bude zametat u stanice pražského metra Vysočanská. Prohrál totiž sázku, kterou udělal, když tam byl před několika dny na návštěvě a no... musí právě dnes na pražském náměstí OSN dnes uklízet. Veřejně prospěšné práce...

YP:Už je tam?

AC: Já nevím, jestli uklízí.

YP: Že bychom se šli mrknout.

AC: Já nevím, jestli uklízí. Ráno jsem šel kolem a ještě nebylo uklizeno. Ale já jsem šel hodně brzo, tak možná...

YP: (směje se) Já myslím, že bude uklízet tak od devíti, až my dva tady skončíme. Ale... možná, že by to stálo za pohled, protože to je hora chlapa, a... když tam s tím smetákem... - teď je otázka, jaký smeták bude mít... Když tam trochu pouklidí, tak jistě to je docela dobrý. Když prohraju sázku, tak tu dodržím... a když prohraju volby, tak se skryju a čekám a počítám s tím, že moje kampaň asi asi nebyla ta pravá. Uvidíme.

AC: Mě na tom právě zajímá to, co všechno je politik před volbami ochoten udělat. Tak samozřejmě to, že se účastní předvolebních debat, že nějakým způsobem zpřístupňuje volební program té které strany, tak s tím se asi počítá. Ale jde mi o to, jestli jsou třeba nějaké týmy odborníků, které řeknou: "Ty jsi takový nepřístupný, tak vyraž do ulic a začni tam rozdávat nafukovací balonky a propisky, to maj lidi rádi, ti ti dají hlas." Víte, jestli v těch volbách se někdy nerozhodujeme podle toho "dostal jsem ten pecen chleba, tak jim tam ten lístek dám".

YP: Tak mu tomu Paroubkovi dám ten papír...

AC: Ale tak asi k té předvolební kampani to patří, mnohem větší show je volba amerického prezidenta, tam už to k tomu patří, že jo. Jde o to, jestli vůbec známe ty volební programy, jestli vůbec víme, co ta která strana plánuje...

YP: Je to větší show. Jak jsem se dočetla, tak pan prezident byl u Arnolda Schwarzeneggera. To by mě docela zajímalo, kdybych byla malá muška na okně, o čem ty dva si povídali. Umíte si to představit?

AC: No,tak já nevím, třeba probírali jeho filmy...třeba se ptal pan prezident...

YP:Anebo že by pan prezident chodil do posilovny? (směje se)

AC: Třeba. Třeba. Jak vy vnímáte předvolební boj? Vy jste řekla, že přiostřuje, kritici často říkají, že ta předvolební kampaň, která probíhá, je hodně ostrá. Já už se, upřímně řečeno, teda neorientuju vůbec v těch billboardech, já už nevím, který ten billboard ta strana zaplatila a který ji propaguje a který je ten zesměšňující, který zaplatila ta jiná strana. Jo, teď ty šipky - jednou nahoru, jednou dolu, jednou doleva, jednou doprava.

YP: Já si myslím, že většina z nás má jasno. Čili... Teď se do těch zajetých partají dostala Strana zelených, kde nesmírně charismatický mladý pán vypráví o tom, jak zvelebí tuto zem. Já myslím, že on má k těm zelenejm asi takovej vztah jako já k těm svým kytkám - já jsem dosud zahubila všechny, který jsem měla... Ale ne tím, že bych se o ně nestarala... já prostě se vo ně starám asi blbě. Ale pravda je, že mám jedinou květinu, která dnes pude do popelnice. Nicméně já nemám ráda, když někdo utvoří nějakou novou stranu, kde byla prostě díra, tam to ještě nebylo. Znám Stranu zelených, kam se uchýlili všichni revolucionáři němečtí z roku šedesát osm, který mlátili policajty flaškama po hlavě. Mimochodem i bývalý ministr zahraničí byl dokonce vyfocen v té době a mmm... prošlo to tiskem a... jako kdyby se nestalo. A najednou je Strana zelených. A jim je ta příroda, nechci říct všem, ale jim je ta příroda zrovna tak ukradená jako nějakému vorvaňovi. Jemu je to jedno, když má svůj prostor, tak se tam cítí dobře ale Strana zelených to je taková, smím-li použít v tuhle ranní hodinu, impotentní partaj. Oni mají taková hesla, která jsou samozřejmě všeobjímající, každý má rád stromečky, každý má rád přírodu, ale na tom nelze stavět politickou kariéru.

AC: Čím, nechci se ptát, čím si vás politik dokáže získat, ale čím vás dokáže naprosto znechutit, byť byste byla jeho příznivkyní? Co prostě politik nemůže udělat, protože si ztratí přízeň vás jako voličky, a neptám se teď na konkrétní jména politiků...

YP: Když podpásově napadá kolegy z jiných stran.

AC: Byť by to byl kdokoli. A co u vás rozhoduje, jestli půjdete k volbám, koho budete volit...

YP: Já vždycky chodím k volbám, to musím přiznat a moje orientace je myslím dost jasná. Ale ne nadarmo jsem byla jednadvacet let v emigraci... Ale... pravda je, že... Dneska se rozhodovat je poněkud obtížnější. Protože český národ chce mít vůdce. A... vůdce není ani v jedné straně ... takový ten rasantní. Pan Paroubek, jak říkám, si trošku hraje na Mussoliniho, ale to mu, myslím, spíše uškodilo, než aby mu to přidalo. Jsou tací, kteří ho budou volit za to, že se s nikým nehrabe, že si s nikým nehraje, že nazývá věci správnými slovy, ale to jsou ty hospodský kecy ... a pak když se jde k volbám, tak voni jedou na chatu.

AC: Dokážete tohle pochopit, nebo argument člověka, který řekne, že už je politikou tak znechucen, že k volbám nepůjde a že stejně je to k ničemu?

YP: Všichni jsou znechuceni, ano. Mně se moc líbila Paroubkova výpověď, že všichni jednohlasně - a to už mě zčalo mrazit - jednohlasně odsouhlasili odchod tří svých členů. A ..potom... odsoudil zase ty - vyhazovem, kteří, v jistém kraji, ne jednohlasně odsoudili odchod... jednoho z těch politiků, opět nebudu jmenovat. Nicméně to "jednohlasné", to mě tak připomíná doby minulé, že je z tomu, je z toho člověku až zle.

AC: Každopádně dneska až dopovídáme, jestli na mě počkáte do dvanácté hodiny polední, až skončí Host do domu, můžeme se ject podívat na Prahu 9...

YP: ...jestli zametá.

AC: Tak. A můžem to vzít přes Masarykovo nádraží, jestli tam nezbyly nějaké pecny. Český rozhlas 2 - Praha, to je stanice, kterou právě posloucháte, jak vidí volební kampaň kolem sebe Yvonne Přenosilová. Šest minutek po půl deváté. Stále posloucháte Hosta do domu - jak to vidí Yvonne Přenosilová. Jak bývá naším zvykem, tak do našeho společného povídání vždycky vybíráme nějaké takové zajímavosti, které kolem mě prošly, abychom se nezabývali jen těmi vážnými tématy. Víte, ta předvolební kampaň využívá opravdu všech možných způsobů, rozhlas, televize, billboardy, plakáty, ale... u nás jsou zcela nevyužité ovce.

YP: Jakže?

Ovce.

YP: Jako národ?

AC: Ne - až takovou metaforu bych si nedovolil. Ovce, jako opravdu zvířátka, jako ovce. Nejmenovaná britská charitativní organizace využívala pro svou reklamu v Nizozemsku ovce. Proti kampani, jejímž prostřednictvím si charita opatřovala finance, se však postavil starosta v tom městě, kde ty ovečky se pásly. Kampaň tak museli zastavit.

- konec této části 23:23 min. - pokračování...

28.04.2006 08:10 Jak to vidí ... ČRo 2 - Praha
Aleš Cibulka & Yvonne Přenosilová
DOWNLOADSTREAM

                 
Obsah vydání       12. 5. 2006
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Paroubek "je skutečně jak Mussolini"
12. 5. 2006 Přesná analýza situace
12. 5. 2006 Vědecký pokrok povede velmi brzo k prodloužení života
15. 5. 2006 Vysílání předvolebních spotů na obrazovce ČT
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"
12. 5. 2006 Pod maskou levicové fráze Pavel  Pečínka
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
12. 5. 2006 Tatínku nebojte se, však se uzdravíte! Aneb o smrti až po volbách, pokud vůbec Jan  Paul
12. 5. 2006 O matce Milan  Libiger
12. 5. 2006 Oběti "krásy"
12. 5. 2006 Platit kartou, neplatit kartou... Patrik  Nacher
12. 5. 2006 ODS se důrazně ohrazuje
12. 5. 2006 Taškáři nebo neschopní břídilové? Jan  Polívka
11. 5. 2006 Vliv tématu marihuany na mozek novinářův Vladimír  Línek
12. 5. 2006 Marihuana, mozek novinářův a mozek neurologův Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Je možné, že manipulace mozku slovem je nebezpečnější než kouření marihuany Vladimír  Línek
8. 5. 2006 Kouření konopí zřejmě zvyšuje pravděpodobnost duševních chorob Jan  Čulík
10. 5. 2006 Bayrou: Jsem ten, kdo šlechtí dostihové koně francouzské politiky Štěpán  Kotrba
11. 5. 2006 Přiznávám se. Podepsal jsem. Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Upřesnění k Černobylu Vladimír  Wagner
12. 5. 2006 Tabák způsobuje rakovinu Darina  Martykánová
12. 5. 2006 Nesouhlasím s feminismem Dariny Martykánové
11. 5. 2006 Jak nám státní byrokracie zničila podnik Eduard  Vitásek
11. 5. 2006 Budyšín poprvé tváří v tvář neonacistům Radek  Mikula
10. 5. 2006 Jak řešit problémy ve zdravotnictví Petr  Wagner
11. 5. 2006 Nový česko-anglický slovník Josefa Fronka Jan  Čulík
11. 5. 2006 Promiňte, pane, císař nese komunistickou vlajku... Ema  Čulík
11. 5. 2006 Jacques: Paroubkova hra Milan  Daniel
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
11. 5. 2006 If I were a rich man... Alex  Koenigsmark
11. 5. 2006 Feminismus jako islám Štefan  Švec
10. 5. 2006 Skutečné problémy českého zdravotnictví - z hlediska soukromých lékařů Bohumil  Kartous
22. 11. 2003 Adresy redakce
6. 5. 2006 Hospodaření OSBL za duben 2006

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba
4. 5. 2006 ČT1: Události, komentáře policejního prezidenta Husáka Štěpán  Kotrba
3. 5. 2006 Jak souvisí Matrix s intelektuály a politikou? Michal  Rusek
30. 4. 2006 České noviny cenzurují zpravodajství Associated Press? Karel  Dolejší
30. 4. 2006 Stranické preference, volbní prognózy - jaký je v tom rozdíl? Štěpán  Kotrba
26. 4. 2006 Straní Česká televize -- nebo jde spíše o pouhý šlendrián? Michal  Rusek
25. 4. 2006 ČT zavádějící divadýlko nezruší, protože by to vypadalo, jako že ustupuje Paroubkovi Jan  Čulík
21. 4. 2006 Česká televize vědomě manipuluje veřejným míněním Michal  Rusek
21. 4. 2006 František Lambert "Finančním ředitelem roku 2005"   
18. 4. 2006 ČRo 6: Otázky jsou důležitější, než odpovědi Štěpán  Kotrba
14. 4. 2006 V ČRo7 si myslí, že stát peníze pumpuje Štěpán  Kotrba
2. 4. 2006 Uhl skončil v Právu. Skončí i v ČT? Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 BBC chce internetem vydělávat   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Paroubek "je skutečně jak Mussolini"   
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba