4. 11. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 11. 2005

V městech po celé Franici podpalovali mladicí ozbrojení benzínovými bombami desítky automobilů, dětských školek a dalších cílů. Policie uvedla, že bylo podpáleno 1295 vozidel, více než polovina z nich mimo Paříž. Bylo zatčeno 312 osob. Násilí v afrických a arabských komunitách se rozšířilo do Štrasburku, Toulouse a do Nante.

Sloupek
Vítězslav Nezval

Až budeš staříčká až budeš nedoslýchat
Až budeš tiše příst v svých pilných rukou stín
Až celé ustydnou až budu na ně dýchat
Až jednou zestárne tvůj skotačivý syn

Až tíže obláčku tě jednoho dne zlomí
Až zlomím nad sebou i já svou pyšnou hůl
Až jednou usednem jak usedají chromí
Na starý otoman před rodinný náš stůl

Až budem schýleni oba dva k téže zemi
Kde (odkud se tu vzal?) zazáří náhle klíč
Snad potom přestanem být oba hluchoněmí
Snad potom odložím svůj stud svůj stud svůj bič

Snad potom řeknu ti stařenko bez vnoučátek
Co šeptaly by ti kdybych ti je byl dal
Řekni kam ukryješ své rozpaky svůj zmatek
Kam ukryješ svůj stud jehož jsem se vždy bál

Což jsem tě nehledal v ženách jež patřily mně
Den týden měsíc rok ty prvá po otci
Což jsem tě nehledal když sedávalas při mně
Za vleklých horeček za dlouhých nemocí?

Slova jsou vražedná vražednější než city
A jejich ozvěna se strašně rozléhá
Jsem stejně zakuklen v svá slova jako jsi ty
Řeko mých cév a žil ve mně už bezbřehá

Až budeš stařenkou až budeš nedoslýchat
Až budeš tiše příst v svých pilných rukou stín
Až celé ustydnou až budu na ně dýchat
S tvou krví ustydne v nich syn tvůj vlastní syn

Vítězslav Nezval, Matka naděje (1938)

6. 11. 2005

Je absolutně symptomatické, že násilníci, kteří dosud byli zatčeni, jsou většinou syny nebo vnuky přistěhovalců. Jejich životní příběhy jsou smutnou kronikou špatných výsledků ve škole, společenského selhávání, nezaměstnanosti a drobné zločinnosti.

Imigrace ale nemusí znamenat vyloučení ze společnosti. Většina lidí, kteří se stěhují z chudých zemí to bohatých zemí, to dělá s nejlepšími úmysly: chtějí tvrdě pracovat a zlepšit život pro sebe i pro své děti. Píšu toto ze Spojených států, ze země, která vznikla z přistěhovalectví.

Čemu byste dali přednost ve svém hlavním městě: násilným útokům v metru a v autobuse, při nichž zahynulo přes padesát lidí, anebo vypalování aut na předměstích, při němž dosud - kromě mladíků, jejichž smrt při náhodném neštěstí vyvoalal tyto nepokoje - nezahynul nikdo? Co se týče poškozování majetku - francouzské pojišťovny si na to už dávno zvykly - vypalování aut se ve Francii už dávno stalo oblíbenou zábavou tamějších primitivů. Holt bude příští rok vyšší pojistné, mes amis. Avšak příčinou těchto nepokojů je to, že se přistěhovalci do Francie neintegrovali. Problémem není imigrace, ale neintegrace, píše konzervativní oxfordský historik Niall Ferguson, který nyní učí na Harvardu, v konzervativním týdeníku Sunday Telegraph.

fotbalista Diego Maradona
5. 11. 2005

USA:

George Bush terčem demonstrací v Argentině

Poprvé za prezidentské funkční období George W. Bushe má nyní většina Američanů pochybnosti o jeho integritě a o jeho schopnosti vést stát. Američané ho hodnotí záporně ohledně ekonomiky, Iráku a dokonce i války proti terorismu. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, který provedl list Washington Post spolu s televizí ABC News.

5. 11. 2005

DC Confidential:

Sir Christopher Meyer, významný britský diplomat a důvěrník vysokých amerických Republikánů i vlády Tonyho Blaira, byl britským velvyslancem ve Washingtonu od roku 1997 do února 2003. Meyer původně podporoval útok na Irák. Právě on původně představil tehdy opatrného Tonyho Blaira Georgi Bushovi. Právě Meyer spřátelil Blairovu Labouristickou stranu s americkou pravicí, což nakonec vedlo k tomu, že se Británie účastnila útoku na Irák. Otevřeně hovoří o své klíčové pozici v britsko-amerických vztazích ve své nové knize DC Confidential. Je nespokojen s tím, že na rozdíl od někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové Blair se nikdy řádně nezajímal o podrobnosti politiky. Dává také do kontrastu Blairovu "poslušnost" vůči Bílému domu s energičností Margaret Thatcherové:

"Thatcherová nikdy neváhala telefonicky, anebo osobně vtrhnout do Oválné pracovny a jasně a hlasitě říct Reaganovi, že dělá nějakou blbost. A udělala to mnohokrát a někdy to bylo nesmírně efektivní a myslím, že to vůbec americko-britské vztahy nepoškodilo. Tony Blair a Downing Street takto vystupovat nechtěli," uvádí Meyer.

5. 11. 2005

Čtyřiadevadesátilená Ada Darwinová svědčí v sobotním listu Guardian, jaké to bylo při poslední chřipkové pandemii v roce 1918-1919. Svou maminku naposledy viděla dne 19. listopadu 1918. Bylo jí tehdy sedm a s pěti sourozenci žila se svými rodiči v anglickém Manchesteru. "Vzpomínám si, jak se na mě maminka dívala, když jsem se oblékala a měla jsem jít k tetě Annie," říká Ada. "Vypadala moc smutně. Uvědomuju si, že asi věděla, že mě už neuvidí."

Adina matka, Jane Berryová, zemřela následujícího dne, obličej měla pokrytý modročernými skvrnami cyanózy, způsobené virem, který vede k zaplavení plic tekutinou. O tři dny později zemřel její čtyřletý bratr Noel a 25. listopadu pak její otec Frederick. V prvním týdnu listopadu 1918 zemřelo v Manchesteru na chřipkovou pandemii 7740 osob.

5. 11. 2005

Kapitalismus: Čeká to i Českou republiku?

Počet osob, které udělaly v Británii osobní bankrot, stoupl za poslední rok o padesát procent na rekordní úroveň. Britští spotřebitelé se jen s potížemi vyrovnávají s vysokou mírou dluhů, nashromážděných za posledních několik let.

Citizens Advice Bureau, vládní Úřady pro pomoc občanům, konstatovaly, že mají více než milion případů vážné zadluženosti po deseti letech, během nichž měli britští občané možnost získávat levné úvěry, čímž si financovali své konzumní utrácení.

Odhalení
5. 11. 2005

V pondělí 7. 11. v 9:00 začíná v pražské ZOO přípitkem šampaňským slavnostní zahájení projektu, o kterém ani jeho partneři dlouho nevěděli, nejen jak se jmenuje, ale ani jak bude koncipován.

Dozvěděli se to i oni, stejně jako ředitel rádia a ředitel televize - až ze zprávy ČTK. Takový byl stupeň utajení, aby u komerční konkurence nemohli přijmout odvetná opatření... V osm ráno soutěžící vstávají. Tým programátorů a techniků už čeká. Šestnáct plnoformátových televizních kamer, některé i s nočním viděním, režie, střižny, přenosové trasy, záznamové servery. Digitální kvalita. Broadbandové přenosy. Špičkové záznamové technologie. Digitální fotografie, digitální zvuky, digitální video. Digitální informace. Digitální zábava. 24 hodin denně. Televizní štáb. Rozhlasová produkce. Dva "létající" reportážní týmy s HDTV kamerami. Nakažlivá radost z práce. "Trochu jiná" reality show s názvem Odhalení začíná.

Český rozhlasHlavními soutěžícími "ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů" nebudou Vladko, Regina či jiní lidští exhibicionisté, ale jen zdánlivě klidná rodina lidoopů - goril nížinných. "Samec" Richard, "milující matka" Kijivu, "tloustnoucí tetička" Shinda budou soutěžit o vaši přízeň v první řadě vysílání, které potrvá až do 15. ledna. "Nezletilá" Moja, o které se ještě neví, jestli je holčička, nebo chlapeček, zůstává ale mimo soutěž. Co kdyby si na její účinkování nějaká poslankyně také stěžovala... Provázet opičí reality show vás budou Petr Rajchert a Jana Infeldová, kteří se už učí i gorilsky. Lze navázat komunikaci mezi druhy? Richard prý má inteligenci téměř srovnatelnou s některými diváky...

gorilla recordigDVB-TDívejte se, sledujte nepřetržitý přenos dvou televizních programů z pavilónu goril pražské ZOO. Spí Richard na břiše nebo na zádech? Jak naordinovat Shindě hubnutí - zamykat ledničku? Možná zjistíte, čím se od goril ti vyvolení a jejich bratři tak liší. Možná jen tím, že při výměně manželek si gorily počínají poněkud přirozeněji... Neříkají tomu nevěra, nedělají "to" pod peřinou a v noci, ale ve dne a před diváky. ČT 24Říkají "tomu" touha. Možná také zjistíte, že první program gorilí televize není více bulvární než ten druhý. Že ten druhý není až tak "arte". Česká televize už to objevila. Odhalení bude poprvé vysílat v Dobrém ránu i na ČT 24 v digitálním multiplexu A DVB-T. Odhalení je prozatím i na nejnovějším televizním formátu DMB v experimentálním multiplexu DAB na kanále 10A ze strahovského vysílače. Odhalení je. Je tady. Rozhlas se mění.

dabAutor článku netvrdí ani na chvíli, že je v tuto chvíli objektivní a vyvážený, neboť se do gorilí televize v rozhlase zamiloval... Konečně začíná mít ta "digitální" mediální legislativa smysl. Ukazuje v praxi podobu teorie, jak se budoucnost stane přítomností. Ukazuje nové hranice pro všechna média. A my novináři pomalu vylézáme na stromy...

Knowledge society - znalostní společnost TÉMA BL

Veřejnoprávní média - média veřejné služby TÉMA BL
Strašidlo mediální digitalizace TÉMA BL

Odhalení

4. 11. 2005

ZPOVĚĎ ŠIKANOVANÉHO POLICISTY A STÁLE JEŠTĚ NEZODPOVĚZENÉ OTÁZKY

Po přečtení článku "Výkon státní moci jako zločin" od Aleše Uhlíře se mi vrátily v plné síle i vzpomínky na můj poslední rok u Policie České republiky. Podobně se tam manipulovalo s řízením, které mělo být podle procesních pravidel, a bývalý policejní prezident vydával prohlášení, které bylo úsměvné a svědčilo o právní nedostatečnosti špiček policejního sboru.

Francis Fukuyama
4. 11. 2005

Přesně před rokem usmrtil Mohame Bouyeri, muslim narozený v Holandsku, mluvící plynně holandsky, holandského filmaře Thea van Gogha tím, že mu rituálně prořízl hrdlo. Tato událost vedla k radikální proměně holandské politiky: téměř úplně bylo zastaveno nové přistěhovalectví do Holandska. Tato událost by měla také dramaticky pozměnit náš názor na podstatu hrozby od radikálního islámu, píše Francis Fukuyama.

3. 11. 2005

Český ministr vnitra František Bublan řekl, že Česká republika a dalších 10 nejmenovaných zemí odmítly žádost USA, aby tyto země převzaly vězně, zadržované na základně v zálivu Guantánamo.

čtvrtek 23.00: Evropská unie konstatovala, že bude vyšetřovat zprávy, že americká CIA provozuje v postkomunistických zemích východní Evropy věznice, v nichž zadržuje osoby podezřelé z terorismu.

Americký list Washington Post napsal, že takové věznice existují v osmi zemích světa a že některé z nich jsou ve východní Evropě. Human Rights Watch, americká organizace na obranu lidských práv konstatovala, že jde pravděpodobně o Rumunsko a o Polsko, ale obě země to popřely.

4. 11. 2005

Hnus: Jak Mladá fronta Dnes zkresluje informace:

Podobně jako většina českého tisku jsme ve čtvrtečním vydání informovali o zjištění amerického deníku Washington Post, že americká CIA zadržuje osoby ve věznicích na území bývalé východní Evropy. Mladá fronta Dnes si to intepretovala vlastním způsobem, vlezdoprdelistickým vůči USA.

Washington Post píše právem, a velmi opatrně, o osobách, podezřívaných z terorismu. To Daniel Anýž, "s přispěním Jaroslava Kmenty" zcela ignorují. Podle zvyklostí ze socialismu, kdy se očekávalo, že novináři polezou vládnoucí mocnosti kamsi, zmanipulovali informaci tak, aby to bylo papežštější než papež. Pro Anýže a Kmenta je zjevně důležitější propaganda než férovost, slušnost a fakta. Ve svém článku ze zadržovaných osob rovnou udělali teroristy!

Doufáme, že posléze propuštěné, možná nevinně vězněné osoby, budou Mladou frontu Dnes žalovat a vysoudí vysoké odškodné. Rádi jim předáme Anýžův a Kmentův článek. Jak bylo mnohokrát dokázáno, to, že se americké úřady rozhodly někoho uvěznit, zdaleka neznamená, že je to nutně terorista, ať se Anýž a Kmenta ve svém uctivém předklonu vůči USA snaží české společnosti sugerovat cokoliv. Zde jsou citace z jejich článku:

3. 11. 2005

Americký list Washington Post na žádost americké vlády nezveřejnil jména východoevropských zemí, které se podílejí na tomto tajném vězeňském programu CIA.

V americké výzvědné agentuře sílí debata o legálnosti a morálce věznění osob v zahraničí, píše list Washington Post.

CIA zadržuje a vyslýchá některé ze svých nejdůležitějších vězňů, údajných příslušníků Al Kajdy, ve vězení ze sovětské éry ve východní Evropě, potvrdili americkému deníku Washington Post američtí i zahraniční činitelé, kteří jsou seznámeni s touto praxí.

4. 11. 2005

Viz blog Filipa Rožánka ZDE

4. 11. 2005

V českých médiích se projevuje jeden významný rys běžný tak pro zakomplexované společnosti -- uctívání vymyšlených, vybájených autorit. A podráždění v době, kdy se o nich někdo vyjadřuje s despektem - běda tomu, kdo znevažuje svaté krávy.

Bylo radostí sledovat v médiích ten ohromný konsensus nad tím, kterak nevhodné bylo vyjadřování pana Ratha na adresu pana Klause. Naprosté odmítnutí přecházející skrz politováníhodnost v až velkorysou shovívavost s takovým nemožným chováním, které se přece na honoraci obecního významu nehodí...

4. 11. 2005

Akademický senát Fakulty elektrotechnické ČVUT vyhlašuje volby kandidáta na děkana

Bližší informace naleznete ZDE

4. 11. 2005

V nedávné diskusi na téma pokuty, úplatní policisté a neukáznění řidiči zazněly podle mne tři hlavní myšlenky.

- Jediný "lék" na úplatné policisty je "kontrolní nákup" (Stanislav Huml)

- Není to výše pokuty, ale důslednost kontrol, která odradí řidiče od porušování předpisů (Petr Novotný)

- Výše pokuty by se měla odvíjet od výše příjmu viníka (Josef Vít)

Všichni tři autoři mají svým způsobem pravdu, i když pan Novotný pouze částečně. V další textu se pokusím s použitím jednoduché mikroekonomické teorie lidského chování vysvětlit proč.

4. 11. 2005

Za celou profesní praxi jsem nezažil tak neuvěřitelně manipulativní kampaň jako momentálně probíhá ohledně chřipky (ptačí). Ukazuje v plné nahotě jak nebezpečná a zneužitelná jsou media. Jsou břitvou v rukou nezkušených. A ještě mnohem ostřejší v rukou zkušených.....

Chřipka se stala symbolem něčeho, čeho se obávají lékaři, když hovoří o nevhodnosti reklamy na léky, či léčebné postupy anebo veřejným uchopením velmi odborného zdravotnického tématu mass medii. I když nejsem epidemiolog, a také jsem dlouho čekal, že se některý ozve, cítím i po neustálých dotazech v ambulanci, potřebu něco k věci napsat.

4. 11. 2005

Doufali jsme, že doba nomenklaturních privilegií, kdy se protiatomové bunkry stavěly především pro vládní činitele a hovězí svíčková byla nejdříve pro Hrad a teprve pak pro lid sprostý, je již více jak 15 let za námi. Redaktorka ČT1 nás však v Událostech z 31.10, v minireportáži o vyprodaných vakcínách proti chřipce, vyvedla z omylu: "Česká republika už v rámci pandemického plánu zřizuje zásoby Tamiflu", praví ve svém vstupu. Lék je však podle ní "určen hlavně pro osoby, které mají zajistit chod státu, to jsou například zdravotníci, vojáci, policisté a členové vlády..".

K tomu: Británie: Ochranu proti smrtelné "ptačí chřipce" dostanou jen "příslušníci elit"

4. 11. 2005

Monitor Jana Paula:

Ještě nám neuschly plavky a supermarkety už mají vánoční výzdobu. S posledním čokoládovým santa klausem se potom objeví perníkové valentýnské srdce a na startovní čáře už bude připraven velikonoční zajíc. Život kvapí a děti rostou rychle a čím rychleji si na to zvyknou, tím rychleji půjdou peníze z kapes jejich rodičům a potom zase z jejich kapes. Děti už brzo nebudou mít čas prožít si v klidu své dětství, nevadí, za to se dožijí dlouhého, předlouhého věku, protože, jak slibuje De Grey - člověk, který chce zavraždit smrt, nesmrtelnost je před námi. A za námi ptačí chřipka, chce se říci cynicky.

4. 11. 2005

Jako skupina specialistů na evropské záležitosti a komunikaci jsme se formou otevřeného dopisu vyslovujeme proti zrušení českého vysílání BBC World Service.

Otevřený dopis jsme zaslali 1.11.2005 řediteli BBC World Service Nigelu Chapmanovi, píše Petr Machalík ze společnosti Interel European Public Affairs and Corporate Communication, s.r.o.. K dopisu je možné se připojit na adrese www.interel.cz/dopisBBC nebo na recepci K-Centra, Senovážné náměstí 23, 110 00 Praha 1. Do této chvíle se připojilo a nabídlo měsíční příspěvek 100 Kč na zachování vysílání víc než 60 lidí.

Otevřený dopis zveřejňujeme zde:

4. 11. 2005

20. října 2005 zemřela ve věku 65 let surrealistka Eva Švankmajerová. Britský deník Independent uveřejnil k jejímu úmrtí delší nekrolog, z něhož vyjímáme:

4. 11. 2005

Přítel mi jednou řekl tento vtip, píše Wang Shu Hai v listě China Daily:

Absolvent univerzitního studia v oboru filozofie marně hledal zaměstnání. Nakonec spolkl svou pýchu a přijal zaměstnání., v jehož rámci měl v zoologické zahradě dělat v medvědí kůži medvěda. Byl umístěn do klece a tam měl napodobovat různé medvědí pohyby k pobavení návštěvníků. K jeho hrůze se v kleci objevil jiný medvěd a začal se k němu přibližovat. Náš hrdina zpanikařil a byl na hranici omdlení, když mu ten druhý medvěd řekl: "Neboj se. Já jsem také absolvent filozofie."

4. 11. 2005

Týden trvající nepokoje v pařížských předměstích otřásly francouzskou veřejností. Staly se dějištěm nejen vysokého nasazení pořádkových sil, ale také první vážnou krizí, jíž prochází kandidát na prezidenta a ministr vnitra Nicolas Sarkozy.

4. 11. 2005

Tento jazykový jev zmizí pod tlakem angličtiny

K diskusi o zájmenu "svůj" ZDE ZDE bych chtěl dodat, že jde o hromadný jev, který se netýká jen České televize, ale celé dnešní mluvené češtiny, slovenštiny (vím to od svých slovenských přátel) a zřejmě i dalších slovanských jazyků, kde tato forma zájmene existuje. Jde o vliv angličtiny a západních jazyků a jejich (ať profesionálních či amatérských - běžných mluvčích) překladatelů do slovanských jazyků, kteří se už v drtivé většině neobtěžují překládat do naší specifické zvratné formy, kterou západní jazyky nemají. Tito překladatelé překládají mechanicky jako počítač.

3. 11. 2005

Jak se za patnáct let změnil vkus dospělých i dětí, zjišťuje nyní Česká televize. Její dramaturgové objevují, co mají děti rády tak, že se ptají (nejspíš dnes už dospělých) uživatelů internetu, kteří zabloudí na www stránky České televize. A protože jeden starý, archivní český večerníček je dodnes krásnější a kultivovanější než deset nových, odněkud dovezených "pohádek" o kačeru Donaldovi, zelených želvách či modrých Šmoulech, přimlouváme se i my za váš hlas - pro kterýkoliv z nabízených. Třeba pak i v České televizi pochopí, že podporovat českou animátorskou školu je investice, která se médiu veřejné služby nemůže nevyplatit. I po čtyřiceti letech. Banner, který přidáváme k této glose, není placený. Stejně jako večerníčkovo autíčko, i on k vám přichází zdarma a nečekaně. Chce vás potěšit. Dobré myšlenky se musí podporovat, hýčkat a oprašovat. Třeba pod nimi objevíte své dětství. Klikněte...

(Drobný problém: V ČT už neumějí česky. Říká se totiž: "Hlasujte pro svou oblíbenou pohádku", ne vaši. Potud veřejnoprávní televize. Pozn. JČ)

3. 11. 2005

Reaguji na výtku "hlasujte pro vaši pohádku" - nevím, zda o těchhle zájmenech existuje nějaká syntetická práce, ale už v renesanční češtině (byť pozdní, 1619) se tenhle jev vyskytuje: ve astronomickém spise, který přepisuji, to není nic výjimečného:

"Nebo kdy obrátíme oči naše na všecky částky okrlšku tohoto/ k východu neb k západu/ k poledni aneb k půl noci/ nic jiného nenajdeme/ nežli hřích, nedbánlivost, marnost, a nečistotu."

"Ale když příklady jiných před oči tuto sobě stavíme/ a hněv Boží proti přestupníkům přikázání svatých připomínáme/ sluší opravdově nám nyní do ňáder naších vlastních nahlédnouti/..."

Pozn. JČ.Jakub Žytek ovšem poznamenává, že renesanční čeština výše uvedeného citátu mohla být ovlivněna latinou, a dále zdůrazňuje, že má jen jediný příklad tohoto jevu. - Obávám se, že v případě úzu, jaký používá ČT to spíš bude vliv angličtiny a razantní, angličtinou ovlivněné reklamy: "Kupte si nový program pro váš počítač!" Reklama potřebuje zdůrazňovat osobní angažmá spotřebitele. Podle české gramatiky však je správné pouze "svůj".

3. 11. 2005
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Loutkové ministerstvo vnitra přiznalo, že ozbrojení muži unesli nedaleko bagdádského Madínat as-Sadr bratra tzv. ministra vnitra, vracejícího se z Bagdádu domů. Policie nalezla jeho doklady, naznačující, že byl unesen. K únosu došlo po zahájení americké ofenzívy proti Qá'imu a podle TV al-Džazíra byl "jasným důkazem špatných bezpečnostních opatření iráckého režimu". Zprávu o únosu přinesl také sionistický list Maariv, upozorňující, že ministr vnitra Baján Džabr Súlagh je zodpovědný za irácké bezpečnostní síly a že jen o několik hodin dříve byl v bagdádském předměstí Tádží unesen syn zaměstnance ministerstva vnitra.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
3. 11. 2005

Ve středu zažil britský premiér Tony Blair dosud snad nejnepříznivější den za dobu, kdy zastává svůj premiérský úřad. K rezignaci byl donucen ministr pro práci a důchody David Blunkett, kterého Blair podpořil ještě v úterý večer, a ve středu večer byla v Dolní sněmovně donucena britská vláda ke kompromisu ohledně nejkontroverznějších rysů nově navrhovaného zákonu proti terorismu.

Volksgenosse, tritt Du ein, soll Dein Gruss  Heil  Hitler sein !
2. 11. 2005

Senátoři by si ušetřili mnoho práce s přípravou projevů, kdyby studovali archivy své vlastní instituce...

Někteří lide dodnes nedokáží pochopit zdánlivě samozřejmou pravdu, že demokracii nelze "zachránit" jejím faktickým zrušením.

25. 10. 1933 byl vydán zákon č. 201/1933 o zastavování činnosti a o rozpouštění politických stran. Na jeho základě byly rozpuštěny otevřeně iredentistické strany Deutsche nationalsozialistische Arbeiterpartei (DNSAP) a Deutsche Nationalpartei (DNP), jejichž činnost byla vládním nařízením zakázána již o tři týdny dříve. Zákon však měl umožnit též likvidaci KSČ.

Na základě předmětného zákona mohla vláda rozhodnout o rozpuštění libovolné "nedemokratické" strany bez možnosti soudního odvolání.

3. 11. 2005

"Pozemkový fond umožnil spekulantům získat pozemky v okolí Prahy, na nichž obchodníci mohou vydělat přes dvě miliardy", oznamuje suše ČTK. O tyto pozemky přitom měly zájem obce, na jejichž území pozemky leží. Miliardové ohňostroje jsou už tak běžné, že statistickou veřejnost -- jinou ani neznáme -- to možná trošku vydráždí k malému vychýlení procentuelní homeostázy preferencí, ale za nějaký ten týden se ty dvě miliardy odepíší a bude se hledat způsob, jak takové peníze získat jinde. Nejjednodušší je probrat "přebujelé" zdroje ve sociální oblasti, zdravotnictví, školství, kultuře...

3. 11. 2005

Anebo odebírá stát občanovi právo na zdravé prostředí?

Vladimír Burda žije v Ostravě - Radvanicích. Při jihozápadním větru je tato obec zamořena kouřem z aglomerace nedaleké koksovny a hutě. Povolené imisní limity jsou překračovány krátkodobě až 10 x, dlouhodobě 3 x (polétavý prach, benzol a pyrén je překračován stabilně 10 x nad povolený limit). Tomu odpovídá také velmi vysoký výskyt rakoviny.

Rádi bychom dům prodali a odstěhovali se jinam, ale nikdo nemá o dům v takové lokalitě zájem, píše Vladimír Burda a kritizuje poslance, kteří se snaží !zjednodušit" ekologické zákonodárství: "Vy se snažíte prosadit zákon, který nám má znemožnit účastnit se správních řízení a prosazovat zlepšení životního prostředí."

Štěpán Kotrba naproti tomu argumentuje:

"Třeba případ firmy NEMAK je toho krásným důkazem. Jeden sedlák tam s ekologickými právníky v zádech blokoval výstavbu fabriky, která dá práci půlce okresu. Stát nemůže takto válčit o každý kus země. Buď je na stavbě veřejný zájem, nebo není. Na dálnici veřejný zájem je. Přistavět dva pruhy po celé délce je práce na deset let jen pro právníky. Každý dotčený touto stavbou se může samostatně soudit, odvolávat, soudit, odvolávat a tak pořád dokola."

Kdo má pravdu? Nebyl by rozumný kompromis? Zveřejňujeme korespondenci Vladimíra Burdy s poslancem za ČSSD Vlastimilem Aubrechtem, který chce občanským organizacím odebrat právo mluvit do schvalovacího řízení pro stavby:

Vladimír Burda, "Poslanci chtějí zrušit ochranu krajinného rázu" ZDE

3. 11. 2005

Nedávno byl v českých médiích líčen případ samozvaného rozhodčího soudu (tedy soudu, jehož legitimita nebyla založena na dohodě stran sporu), který vyhotovoval rozhodnutí -- rozhodčí nálezy, na jejichž základě byly dokonce následně prováděny četné soudní exekuce. Toto pochybení není případem pro odborný právnický tisk. Nejde totiž o problematiku výkladu a aplikace práva, nýbrž o případ, kdy instituce, jimž zákony svěřují výkon určitých pravomocí, ignorují zákonný rámec těchto pravomocí a vykonávají státem svěřené činnosti a státní moc zločinným způsobem. Pitaval, známý francouzský autor sbírky starých kriminálních případů, popisuje takové vybočení v případu "zločinného prokurátora". V české justici však úporně přežívá názor, podle něhož zcela vše, co příslušný orgán učiní, spadá výlučně pod nápravu formou opravných prostředků (odvolání, stížnosti apod.). Státní orgán (soud, správní orgán) se tak žádným rozhodnutím zločinu nedopouští, nýbrž se pouze v rámci své právní úvahy "mýlí" a je na dotčených subjektech, aby využili další instance. Rozhodnutí státního orgánu nebo jeho činnost, překračující rámec pravomocí, jsou obecně považovány za výsledek nezávislého postupu, který lze napravovat pouze opravnými prostředky. Ve Spojených státech jsou ročně desítky soudců odsouzeny za zločiny spáchané při výkonu své funkce. V ČR se "úlety" soudců tak přísně neposuzují. U nás přece rozhoduje nestranný a nezávislý orgán. Bohužel v našem pojetí pod tuto nezávislost spadá i nezávislost na zákonu, která by v normálních poměrech měla být posuzována jako kriminální činnost (zneužívání postavení veřejného činitele, poškozování cizích práv aj.).

Ze své praxe uvedu dva případy, kdy rozhodující orgán beztrestně vykonával státní moc zločinným způsobem.

3. 11. 2005
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Je zvláštní, jak málo pozornosti věnují české sdělovací prostředky duševnímu vývoji dětské populace, přestože je zřejmé, že dnešní děti vyrůstají v jiných společenských podmínkách než jejich rodiče. Děti jsou nanejvýš cílovou skupinou pro reklamní agentury a tématem zpráv a rozborů se stávají zpravidla jen tehdy, stanou-li se oběťmi psychopatů, nebo spáchají-li naopak samy trestný čin, tedy jen v extrémních případech. Představitelé nové demokracie a nové kultury zřejmě dosud nenašli způsob, jak by nahradili ideologickou masáž, kterou pro dorost připravovali představitelé předchozího režimu, a tak ponechávají děti napospas nové skutečnosti, která ovšem nemusí mít vždy výchovné parametry. Proč by se ostatně dětmi zabývali, když jsou politicky i ekonomicky bezvýznamné -- nevydělávají, nehlasují a nevol?

1. 11. 2005

Onehdy četl jsem si zase knihu Tichý život a jiné prózy od pana Františka Gellnera, vydané v Odeonu nadějného roku 1967. Optimisté sice tvrdí, že nic se neopakuje, ale opak je pravda. Ke knize jsem usedl toho večera, když vrátil jsem se domů poněkud rozladěn -- neboť debata v kritickém salonu se vlekla a východiska nikde v dohledu. Stále lkáme, kritizujeme a přitom jednoduchá a geniální řešení sami neznáme. Přesto se zarputilostí bojových psích plemen hryzneme, posléze držíme a nepustíme. Ke všemu nás údajně ovládají silné politické klany -- neříkejme raději strany. Ty nám určují cestu ke konečnému řešení za tklivého hudebního doprovodu a nervy drásajících slovíček profesionálních obřadníků -- jen ne do země, přátelé.

4. 11. 2005

V říjnu 2005 přispělo celkem 105 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 376 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 885.28 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
31. 10. 2005 Dopady kapitalismu: bezdomovectví Eduarda  Heczková
31. 10. 2005 Bezdomovectví z hlediska bytové politiky -- příčiny, důsledky, možnosti politických řešení Jan  Kelbich
31. 10. 2005 Bezdomovectví - pár slov   
31. 10. 2005 Marxovo myšlenkové dědictví nezastaralo Michael  Kroh
27. 10. 2005 Příběh Josefa K. aneb Grand Slam Alex  Koenigsmark
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
27. 10. 2005 Člověk, který chce zavraždit smrt   
26. 10. 2005 Je ukazatel "průměrná míra neefektivity", použitý ve výzkumu Transparency International, transparentní? Karel  Dolejší
26. 10. 2005 Pozor na inzeráty v Annonci a na Čechy či Slováky, kteří nabízejí práci v Británii!   
25. 10. 2005 New York Times: Jak se major Zeman stal agentem CIA   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 "Já vám předkládám kvalitní médium a vy to, holoto, čtete zadarmo"   
7. 6. 2005 BL jsou špatné, ale jsou tím nejlepším, co máme   
7. 6. 2005 Slova plná zloby   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc
19. 9. 2005 Několik otázek k problému zahnívajícího rasismu Ondřej  Fér
19. 9. 2005 Prodaná černoška Filip  Sklenář
19. 9. 2005 O rasismu v médiích a ve společnosti Jan  Čulík
19. 9. 2005 Je rozumné používat pojem "rasa"?   
16. 9. 2005 Kdyby nebylo důležité, jak lidé vypadají, vypadali by všichni stejně Štefan  Švec
16. 9. 2005 Ironizuji přehánění Alex  Koenigsmark
16. 9. 2005 Vy to vážně necítíte? Jan  Čulík
16. 9. 2005 Pěkná potměšilost, Barva trenýrek, Zasmrádlé rasistické teplíčko Zdeněk  Wognar

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
4. 11. 2005 * * * Vítězslav  Nezval
1. 11. 2005 Noc v lese Jaroslav  Kvapil
31. 10. 2005 Tibetem tam a zpátky -- II. Vít  Kremlička
27. 10. 2005 * * * Luboš  Majzlík
26. 10. 2005 Osvícení Milan  Ohnisko
25. 10. 2005 Podzimní F. X. Svoboda
24. 10. 2005 Nahé duše Vladimír  Skalla
20. 10. 2005 Zahrada Ivan  Wernisch
19. 10. 2005 To jsou ony Tomáš  Koloc
17. 10. 2005 Letter Max  Park

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   
23. 10. 2005 Newyorská konference o ropném zlomu Jindřich  Kalous
14. 10. 2005 Pocit marnosti Jindřich  Kalous
29. 9. 2005 Minimální cena benzinu -- utopie, nebo schůdné řešení? Jan  Hošek
29. 9. 2005 Amerika by měla vrátit nakradené létající talíře Jiří  Míka
20. 9. 2005 Co nebylo řečeno o termojaderné fúzi Michal  Ruman
15. 9. 2005 Francie kompenzuje drahou ropu Simone  Radačičová
15. 9. 2005 Jak čelí chudý Jih růstu ceny ropy? Simone  Radačičová

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek
17. 10. 2005 Jak se ubránit před ptačí chřipkou   
17. 10. 2005 Řecko potvrdilo ptačí chřipku   
15. 10. 2005 V Rumunsku "je ptačí chřipka"   
13. 10. 2005 V Rumunsku zřejmě není ptačí chřipka   

Volby rektora na VŠUP, říjen 2005 RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
9. 5. 2005 Capitalist lapses, Communist lures Jan  Čulík
25. 4. 2005 Secretive politicians vanquish a media foe Jan  Čulík
4. 4. 2005 The democratic deficit in Czech politics Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník

Český sen - dílo nebo podvod? RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Český sen trvá Bohumil  Kartous
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík
12. 9. 2005 Vít Klusák: Čulík je neseriozní novinář   
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
14. 7. 2004 Český sen žaluje ODS a supermarket Julius Meinl za porušení autorských práv   
9. 7. 2004 Český sen je úžasný projekt...   
8. 7. 2004 Český sen: zábavný průvodce zemí, kde se neřežou hlavy Ondřej  Čapek
7. 7. 2004 Film Český sen: zklamání Jan  Čulík
12. 2. 2004 Český sen: Kultura hypermarketů   
23. 7. 2003 Invitation: "The Czech Dream" project in London   

Zelení RSS 2.0      Historie >
6. 10. 2005 Dotaz pro antifašisty a nahnědlé rojení kolem Patočkových Zelených Pavel  Pečínka
30. 9. 2005 Zelení zvolení a VyVolení Milan  Daniel
6. 9. 2005 Smělé řeči osamělého předsedy Milan  Daniel
2. 9. 2005 Soubor veřejných urážek Jana Beránka by vydal na mnoho stran Václav  Drbohlav
12. 8. 2005 Pražští Zelení za Pražskou výzvou nestojí Petr  Uhl
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Ti, kteří zaručeně znásilňují a vraždí   
30. 9. 2005 Američané se musejí zbavit své posedlosti armádou   
18. 9. 2005 Američtí konzervativci útočí na Bushe   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
16. 9. 2005 Lidé umírali a budou umírat Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
13. 9. 2005 Chaos je blízko a musíme s ním počítat Michal  Spáčil
9. 9. 2005 Bush vyhlásil den modliteb za oběti Katriny   
9. 9. 2005 Šok: Amerika není všemocná   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   
2. 9. 2005 Co je opravdu podstatou uměleckého díla? Pavel  Šmerk

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2005 CIA zadržuje osoby podezřelé z terorismu v tajných věznicích ve východní Evropě   
28. 10. 2005 Cheneyho poradce rezignoval a bylo proti němu zahájeno trestní stíhání   
19. 10. 2005 Dny USA a EU -- že by konspirátoři nebyli mimo mísu? Martin J. Kadrman
19. 10. 2005 Saddam Husajn odmítl uznat soud   
29. 9. 2005 Labouristická strana se omluvila za to, že vyhodila dvaaosmdesátiletého "výtržníka"   
22. 9. 2005 Je načase stáhnout západní vojáky z Iráku?   
14. 9. 2005 Více než 100 osob usmrceno při bombovém atentátu v Bagdádu   
12. 9. 2005 Konec moderního světa   
12. 9. 2005 Otazníky kolem 11. září   
12. 9. 2005 11. září 2001 - jeden velký otazník Petr  Schnur

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
23. 9. 2005 INVITATION   
15. 9. 2005 15 let Českého dialogu a Libri prohibiti   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
6. 9. 2005 Dnešním časopisům pro děti něco chybí... Štefan  Švec, Jan Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda
6. 9. 2005 Post-moderní reforma školství v ČESKU jako příležitost pro (všeho)schopné Ivo V. Fencl
30. 8. 2005 Kluci hrajou počítačové hry, holky dělají domácí úkoly   
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba
4. 11. 2005 Petice proti zrušení českého vysílání BBC   
2. 11. 2005 Britská vláda: Evropa nás už nezajímá   
28. 10. 2005 Česká televize šíří neodůvodněně strach a xenofobii vůči muslimům   
27. 10. 2005 Orloj z Kavčích Hor Michal  Vimmer
25. 10. 2005 BBC zlikviduje rozhlasové vysílání v 10 jazycích   
24. 10. 2005 Štvanice Štěpán  Kotrba
21. 10. 2005 Český rozhlas zahajuje digitální vysílání   
18. 10. 2005 Český rozhlas nebude prozatím vybírat za počítače připojené k internetu   
18. 10. 2005 Nesouhlasím se zákonem o rozhlasových a televizních poplatcích   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Štvanice Štěpán  Kotrba
18. 10. 2005 Být homosexuál je jako obskočit kandelábr Irena  Ryšánková
10. 10. 2005 Uznání homosexuálních sňatků nelze není srovnatelné s uznáním mnohoženství   
7. 10. 2005 O homosexuálech ve Španělsku   
6. 10. 2005 Nezapomínejme, že lidská práva gayů a lesbiček uznalo Španělsko   
5. 10. 2005 Proč by měli mít homosexuálové stejná práva jako ostatní lidé? Fabiano  Golgo
5. 10. 2005 Mea culpa Fabiano  Golgo
4. 10. 2005 Homosexuálové jsou v ČR diskriminovaní Filip  Sklenář
2. 10. 2005 Vladko dělá pro gaye v ČR víc než Jiří Hromada Fabiano  Golgo
29. 9. 2005 Zášť katolické církve vůči homosexuálům volá do nebe Romana  Radová