4. 11. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 11. 2005

Sarko cirkus čili Neklidné noci v Clichy-sous-Bois a jinde

Týden trvající nepokoje v pařížských předměstích otřásly francouzskou veřejností. Staly se dějištěm nejen vysokého nasazení pořádkových sil, ale také první vážnou krizí, jíž prochází kandidát na prezidenta a ministr vnitra Nicolas Sarkozy.

Vzduchem létají silná slova. Říká se tomu třeba "nová intifáda", nebo "občanská válka". Může za ni chátra, kterou je třeba vyčistit Kärcherem. Vzduchem ale létají hlavně gumové projektily a slzný plyn - jeden granát dokonce vletěl v neděli do mešity Bilal. Na ulicích pařížské aglomerace hoří auta, obchody a popelnice. Některé místa se proměnila v dějiště velmi spektakulárních pouličních šarvátek, jež jako první přinesla minulý pátek soukromá televize TF1. Hněv a bouře, které zachvátily pařížská předměstí trvala bez ustání celý týden.

Pro upřesnění: Termíny "antifáda" a "občanská válka" používá francouzský tisk, termín "chátra" nebo také "spodina" (francouzsky "racaille") a "vyčistit Kärcherem" (Kärcher je značka německých čistících strojů) zas pro změnu ve svém slovníku používá ministr vnitra a kandidát na prezidentský úřad Nicolas Sarkozy. Současný prezident Jacques Chirac vyzývá ke klidu: "Je zapotřebí, aby se hlavy uklidnily. Je nutné, aby zákony byly aplikovány pevně a v duchu dialogu a respektu."

Co se vlastně stalo? Všechno to začalo minulý čtvrtek v noci z 27. na 28. října při pouliční honičce policistů na několik výrostků v Clichy-sous-Bois. Policie nejprve uvedla, že pronásledovala skupinu zlodějů. Výsledek? Dva mrtví: Zaid (17 let), tuniského původu a Banou (15 let), malijského původu. Zemřeli, když přelézali zeď u trafostanice vysokého napětí v ulici Dubois � dostali ránu elektrickým proudem. Třetí mladík (21 let) tureckého původu, který s nimi zeď přelézal, byl vážně zraněn. Incident nebyl dosud detailně prošetřen.

Noci vzpoury a hněvu

Stalo se v Clichy-sous-Bois, departmentu Seine-Saint-Denis, jedné z velmi problematických obytných zón, které Francouzi eufemisticky říkají quartier difficile (obtížná čtvrť), jež jako prstenec obepínají pařížskou metropoli. Mezi obyvateli převažují chudí přistěhovalci, ale i velká část muslimské komunity třetí generace. Zpráva, která zasáhla komunitu uprostřed ramadánu, přišla jako blesk z čistého nebe. Odpovědí na smrt dvou mladíků byla překavpivá svou silou - do ulice vyrazily stovky mladíků, kteří po cestě ničily a zapálily celkem 23 zaparkovaných aut.

Ministerstvo vnitra později popřelo, že by mrtví mladíci byli policií pronásledováni. Podle agentury AFP byla policií původně předvolána skupina šesti mladíků, kteří byli podezřelí z krádeže v sousedním městě Livry-Gargan. Tři z nich se měli dát na útěk. Ministr Sarkozy minulý pátek na tiskové konferenci řekl: �Během pokusu o loupež se ve chvíli, kdy přijela policie, dali mladíci na útěk. Tři z nich, kteří nebyli pronásledováni, přelezli zeď elektrického transformátoru vysokou tři metry. Dva nezletilí byli usmrceni elektrickým proudem, třetí byl vážně zraněn.� Výbuch hněvu vyvolala paradoxně záchranná aktivita hasičů, kteří byli vpodvečer zavoláni na místo smrtelného incidentu. Přivítáni byli sprškou kamení, popsal situaci pro agenturu AP druhého dne kapitán Laurent Vibert. Hasiči vyhlásili stav ohrožení a k potlačení výtržností byl povolány pořádkové síly. Celá šarvátka, která následovala po smrtelné nehodě si té noci nevyžádala žádné další zraněné.

Výtržnosti pokračovaly ovšem další noc. Celkem na 400 mladých lidí bojuje dvě hodiny s 300 policisty a četníky v Clichy-sous-Bois a sousedním městě Montfermeil. Ozývá se střelba � dokonce ostrá. Policie zveřejnila, že proti jejich nákladnímu autu vyšel ostrý projektil. Té noci bylo zraněno 23 policistů, 13 osob bylo vzato do vazby, zničeno bylo celkem 29 automobilů.

Starosta města Claude Dilain požádal oficiálně ministra vnitra o prošetření celé události. "Jsme tím povinováni rodinám pozůstalých, ale také všem obyvatelům Clichy, kterým musíme vysvětlit události, jež vyvolaly takový hněv," řekl. Na památku mrtvých šel starosta v sobotu 29. října v čele mlčenlivého průvodu 300 lidí společně se zástupci muslimské komunity, ZDE.

Téhož večera propukají další incidenty. Jsou o poznání slabší, k přímým střetům nedochází vůbec. Policie hlásí 20 zapálených aut a 9 zadržených osob. Stále se děje převážně v Clichy-sous-Bois.

Další večer z noci 30. na 31. října. Srážky jsou hlášeny ve čtvrti Forestière na hranici mezi Clichy-sous-Bois a Montfermeil. Výsledek? Šest zraněných policistů, 11 interpelací, 8 zapálených aut. Pořádkové síly udělaly poprvé závažnou chybu � granát se slzným plynem vletěl přímo do mešity Bilal. �Kdyby se to stalo v synagoze, copak by se asi říkalo?� rozhořčuje se den poté jeden z obyvatelů Clichy-sous-Bois pro večerník Le Monde. "Všichni by křičeli: skandál!" říká čtyřicátník, který sympatizuje se vzbouřenci. "Říkáte nám, abychom to rozchodili, ale to je k ničemu. Máme papíry už po několik generací, ale stále nejsme Francouzi jako ostatní," vysvětluje.

Začala také diplomacie. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy přijímá na prefektuře v Bobigny blízké přátele zesnulých mladíků, rodina se s ním ale odmítá setkat. Do hry se vůči stále více kritizovanému Sarkozymu zapojuje jeho úhlavní konkurent v bitvě o prezidentský úřad, současný premiér Dominique de Villepin. Přijímá v Matignonském paláci rodiče mrtvých teenagerů. Doprovází je sice oficiálně Sarkozy, ale boduje de Villepin, když slibuje rodičům, že "osvětlí vše o souvislostech tohoto neštěstí".

Ministr Azouz Begag, zodpovědný ve vládě za rovnost šancí činí vůči Sarkozymu ostrý výpad: napadá Sarkozyho "nepřesnou válečnou sémantiku". Azouz Begag, který vyrostl jako dítě v jednom z takových předměstí jako je Clichy-sous-Bois otevřeně s ministrem Sarkozym polemizuje, a nevynechá jediné příležitosti, aby ironizoval jako silácké výrazy. "Není nutné říkat mladým, že jsou chátra, netřeba jim říkat, že na ně skočíte a pošlete na ně policii. Musíte mít vůli je uchlácholit," říká. A vyčistit Kärcherem? "Termín 'vyčistit' bych uvedl například ve chvíli, kdy bych mluvil o čištění bot nebo auta. Ale ne o čištění ve čtvrtích," replikuje.

Úterní vydání listu Le Monde přináší karikaturu kreslíře Plantu, který vidí ministra vnitra, trůnícím na svém tanku mezi plameny, který tak trochu připomíná atmosféru v Čečensku, jak říká: "Tak dobrý. Tak teď uděláme kvalitativní analýzu."

Padají první tresty. Tři mladíci, zadržení během výtržností, dostávají trest odnětí svobody na osm měsíců, z toho dva "natvrdo" za útoky proti policii.

Oko za oko, zub za zub. Šestá noc se vrací jako bumerang, násilí je opět v ulicích. Nové srážky mezi pořádkovými silami a výrostky vypukají tentokrát nejen v departmentu Seine-Saint-Denis (62 zapálených aut), ale i v sousedním Seine-et-Marne, a to v Yvelines a ve Val d'Oise, kde bylo předvoláno celkem 34 osob. Další černé body na mapě zaznamenala policie v Bondy, Aulnay-sous-Bois, Sevran, Le Blanc-Mesnil a v Neuilly-sur-Marne. Policie se tváří, že jí to nevyvádí z míry. "Jde o evidentní syndrom mimetismu," komentují události s ledovým cynismem v hlavním sídle policie. Po šesti dnech násilností se francouzský tisk ptá: Vypukla na předměstích občanská válka?

Zdaleka ne, neboť Francie, která se zmítá v sociálních křečích již dlouho, zažívá pouze další ze seismických otřesů. Politika tzv. integrace neselhala včera, předměstí jsou ghetta již od 80. let, jakkoliv se používají různé nástroje a departmenty hledají prostředky, jak takovou situaci oslabit.

Noc sedmá, zatím poslední: v Aulnay-sous-Bois (stále department Seine-Saint-Denis) výrostci zaútočili na policejní stanici. Shořelo ale také 177 automobilů, 4 policisté, 2 hasiči a další 2 civilní osoby byly zraněny. Vzduchem létaly i Molotovovy koktejly, policejní statistika uvádí 4 ostré projektily. V celém departmentu bylo zaznamenáno 9 incidentů, celková škoda se nejvíce podepsala na automobilech: 40 jich shořelo.

Sarko cirkus?

Socialistický poslanec Arnaud Montenbourg připomíná, že díl viny nese samotná politika ministra, o níž mluví jako o �Sarko cirkusu�. Od roku 2002, kdy se stal Nicolas Sarkozy poprvé ministrem vnitra, dokázal z této své pozice vytěžit maximum. Na schopnosti být efektivní a silně komunikativní založil svůj nástup do čele pravicového Svazu lidového hnutí (UMP), ale i naději mnoho z těch, kteří mají již dost "chiracismus", symbolu korupce a klientelismu. Tón ministra Sarkozyho ale v mnoha směrech vyvolává napětí a zlé duchy minulosti - připomeňme například smrt lyonského studenta Khaleda Kelkala, alžírského původu, podezřelého z teroristických atentátů v Paříži, který byl zastřelen policií v Lyonu před deseti lety.

Pro snadná řešení a tvrdá bezpečnostní opatření tu už byl kdysi byl Charles Pasqua, blahé paměti, v tomto ohledu Nicolas Sarkozy pouze využívá jen něco málo ze slovníku pravicového populismu. "Ministr vnitra věří v existenci přesného dělení mezi 'jimi' a 'námi'. 'Oni', ti delikventi, zloději, chátra; a potom 'my', za něž považujeme čestné občany. Kati proti obětem, plevy proti zrnu...," napsal deník Le Monde. �Republikánský stát neustoupí. Pořádek a zákonnost naší země budou mít poslední slovo,� oznámil ve čtvrtek v Senátu první ministr Dominique de Villepin. Podpořil tím, ale na veřejnosti, svého ministra a konkurenta. Na jak dlouho?

                 
Obsah vydání       4. 11. 2005
6. 11. 2005 Násilí ve Francii přerostlo v celostátní krizi
6. 11. 2005 Násilí ve Francii: Evropské společnosti musejí přistěhovalce integrovat
5. 11. 2005 Bushova popularita poprvé dosáhla záporných hodnot
5. 11. 2005 Bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu: "Útok na Irák byl motivován politicky a vymstilo se nám to"
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii
5. 11. 2005 Rekordní počty osobních bankrotů v Británii
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba
4. 11. 2005 Mohou být i procesní chyby zločinem? Stanislav  Huml
4. 11. 2005 Fukuyama: Islámský extremismus pochází z Evropy
3. 11. 2005 EU bude vyšetřovat "tajná americká vězení ve východní Evropě"
4. 11. 2005 Koho se Američané rozhodnou uvěznit, ten je podle MFD rovnou terorista Jan  Čulík
3. 11. 2005 CIA zadržuje osoby podezřelé z terorismu v tajných věznicích ve východní Evropě
4. 11. 2005 Stránky yDnes: Gates by bydlel v Nuslých
4. 11. 2005 Slušnost je pro česká média důležitější než podstata věci Bohumil  Kartous
4. 11. 2005 * * * Vítězslav  Nezval
4. 11. 2005
4. 11. 2005 Neukáznění řidiči, pokuty a úplatky: Úvod do mikroekonomie Jan  Hošek
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Doufám, že všichni jednou zemřeme, aneb podušičkové zamyšlení Jan  Paul
4. 11. 2005 Petice proti zrušení českého vysílání BBC
4. 11. 2005 Zemřela Eva Švankmajerová
4. 11. 2005 Čína: Společnost potřebuje filozofy!
4. 11. 2005 Sarko cirkus čili Neklidné noci v Clichy-sous-Bois a jinde Josef  Brož
4. 11. 2005 Slované pozbývají "svůj" ("jejich") jazykový cit hromadně Tomáš  Koloc
3. 11. 2005 Pomozte dramaturgům vybrat Večerníček... Štěpán  Kotrba
3. 11. 2005 Česká televize používá renesanční češtinu! Jakub  Žytek
3. 11. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. - 15. října 2005
3. 11. 2005 Dvě porážky pro Tonyho Blaira
2. 11. 2005 Dějiny se opakují dvakrát: poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška Petr  Gočev
3. 11. 2005 Stát jako pašík Bohumil  Kartous
3. 11. 2005 Je ekologické zákonodárství v ČR příliš restriktivní?
3. 11. 2005 Výkon státní moci jako zločin Aleš  Uhlíř
3. 11. 2005 Dětský svět Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
1. 11. 2005 Dobrá zpráva -- můžeme číst Václav  Dušek
4. 11. 2005 Hospodaření OSBL za říjen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

Francie RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2005 Násilí ve Francii přerostlo v celostátní krizi   
6. 11. 2005 Násilí ve Francii: Evropské společnosti musejí přistěhovalce integrovat   
4. 11. 2005 Sarko cirkus čili Neklidné noci v Clichy-sous-Bois a jinde Josef  Brož
31. 10. 2005 Francií otřásá skandál "Ropa za potraviny" Simone  Radačičová
11. 10. 2005 Francii se nevede dobře Lucie  Doleželová
3. 10. 2005 Je lepší výstavbu mešit podpořit, než jí bránit. Ale co odluka státu od církví? Lucie  Doleželová
29. 9. 2005 Hrozí Francii násilný útok? Simone  Radačičová
23. 9. 2005 Francie testuje geneticky upravenou révu Simone  Radačičová
15. 9. 2005 Francie kompenzuje drahou ropu Simone  Radačičová
13. 9. 2005 Villepin: příští francouzský prezident? Simone  Radačičová
5. 8. 2005 Skandál v pařížské márnici mrtvých andělů Josef  Brož
4. 8. 2005 Veřejnost v šoku: V pařížské nemocnici objeveno 351 mrtvých zárodků! Josef  Brož
14. 6. 2005 Novinářka Florence Aubenas na svobodě   
27. 5. 2005 Jaký signál vyšle Francie v neděli Evropě? Josef  Brož
2. 5. 2005 Francie: "Ano" euroústavě vede Simone  Radačičová