4. 11. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 11. 2005

ZPOVĚĎ ŠIKANOVANÉHO POLICISTY A STÁLE JEŠTĚ NEZODPOVĚZENÉ OTÁZKY

Mohou být i procesní chyby zločinem?

Po přečtení článku "Výkon státní moci jako zločin" od Aleše Uhlíře se mi vrátily v plné síle i vzpomínky na můj poslední rok u Policie České republiky. Podobně se tam manipulovalo s řízením, které mělo být podle procesních pravidel, a bývalý policejní prezident vydával prohlášení, které bylo úsměvné a svědčilo o právní nedostatečnosti špiček policejního sboru.

Na začátku byla věta policisty Petra Šlechty v přímém výkonu služby, pronesená před novinářem a znějící: "Kožené sedačky Mondea nejsou příliš vhodné, pouzdrem na pistole je brzo poškodíme". Následovala řada trestů.

Policistovi, který ji pronesl, snížil ředitel správy plat, jeho nejbližšímu nadřízenému Miloslavu Černému nadělil důtku za to, že vůbec připustil kontakt policisty a novináře. Byl jsem nadřízeným těch dvou a do spisu, který byl podkladem k jejich potrestání, jsem si dovolil vložit své stanovisko. Bylo přesně v souladu s pozdějším výrokem soudu. I vyfasoval jsem trest, který se dává ve výjimečných případech -- degradace.

Následovalo samozřejmě řádné odvolání, rozhodoval policejní prezident. Podle svých slov spis jen podepsal. To ale prohlásil až v době, kdy soud a ministr vnitra všechna jeho rozhodnutí zrušil. Byla v rozporu s Listinou základní práv a svobod, byla demagogická, zákeřná a mstivá, ta rozhodnutí. On se za ně asi i styděl. Tak prohlásil, že co mu poradní orgán navrhne, to jen podepíše. Jen podepíše. Strašné. To znamená, že ani nečte. Je dobře, že už má policie jiného policejního prezidenta.

Čas, než soudy kauzu projednají, je neuvěřitelně dlouhý. Zejména, když pracujete pod šéfem, který si přeje vás za každou cenu dostat. Děly se neuvěřitelné věci. Kontrola za kontrolou. Když se nic nenašlo (a nenašli nic), trpěli i vyslaní kontroloři. Demagogicky se překrucovaly výroky i skutky. Léta jsem jako policista vystupoval v dopravním zpravodajství. Myslím, že ku prospěchu policie, ale teď to byl zločin. Zákaz přišel velmi brzy. Následovaly pokusy trestat za věty pronesené ve zpravodajství. Byla hra kočky a myši. Dostal jsem od novinářů dotaz, co si myslím o nebezpečnosti starých lidí za volantem. V civilu a po pracovní době jsem na kameru odpověděl: "Ať je člověk starý nebo mladý, má-li malou praxi a jezdí-li jen občas, pak je stejně nebezpečný." Ráno bylo zahájeno kázeňské řízení a byl jsem vyslýchán. A tak to šlo opakovaně několikrát. Pracovníci, kteří se mají zabývat vyšetřováním stížností na policisty a kontrolovat jejich činnost, byli opakovaně zneužíváni k prověřování činnosti ryze soukromé a u které bylo předem jasné, že do jejich kompetence vůbec nepatří. Přesto museli plnit pokyn svého nadřízeného, který je úkoloval, trávit hodiny nad zbytečnými spisy a mrhat státní peníze za papír a provoz počítačů. I jejich mzda tenkrát byla vyplácena z kapes nás všech nadarmo.

Nadřízené, jmenovitě policejního prezidenta a ministra vnitra, jsem na tyto okolnosti upozorňoval. Marně. Proběhl psychologický audit. Úkon, který nemá vůbec právní zakotvení. Policisté dálničního oddělení byli "anonymně" dotazováni na činnost v odborové organizaci. Podali jsme i trestní oznámení. Ve sboru, kde existují vztahy na bázi přísné hierarchie, je šikana a zneužití podřízených pod ochranou trestního zákona. Všechno bylo odloženo.

Nutno přiznat, že i téměř všechna chybná kázeňská rozhodnutí, konaná v rámci řízení zákona o služebním poměru vůči mně a mým podřízeným. Jen jsme se museli prokousat až k rozhodnutí Městského soudu a pak se odhodlal k akci i ministr vnitra a zrušil některá rozhodnutí i on -- ale až když bylo jasné, že nemají naději na úspěch uspět u soudu, kam jsme se obrátili.

A v čem je podobný můj příběh s článkem Aleše Uhlíře? Policejní prezident v závěru celé kauzy prohlásil, že nechápe, proč se pohoršujeme a stydíme za své nadřízené, tedy i za něj. Vždyť on podepsal stovky rozhodnutí a jde jen o jiný právní názor.

Ve finále jsem byl služebním hodnocením stále stejných nadřízených vyhodnocen jako vedoucí, který na svou práci nestačí. I kauzy, které jsem u soudu, ministra nebo ke konci i policejního prezidenta dlouhým právním bojem vyhrál, mi byly přičteny k tíži v tomto pseudoposudku. I do něj jsem se odvolal. Odvolání mělo tři body:

  • velmi podrobné rozebrání nesmyslů v hodnocení uvedených (PP již se jménem Husák jej zrušil)
  • žádost o přeložení mimo dosah ředitele, který porušuje své pravomoci
  • nebude-li vyhoveno v bodě 2, žádost o uvolnění do civilu.

Ač jsem nikdy nepodal žádost na předepsaném tiskopise, byl jsem k 31. 7. 2005 uvolněn i když jsem byl v té době mimo území ČR. Ředitel středočeské policie, o kterém kdykoliv prohlásím, že nezná právo, ač je absolventem Vysoké školy SNB (žalujte mě, pane Ladislave Ladovský), slouží vesele dál, rozhoduje o jiných a vede policii k lepším zítřkům.

A to jsem zcela vynechal část, která je také podstatná, ale je to na jiný příběh. Ač jsme se kolektivně ptali, dodnes neznáme odpověď na otázky o okolnostech nákupu Fordů Mondeí. Jak proběhlo výběrové řízení a zda vůbec. Jak je financován servis. Jak je možné, že auta jsou nakupována od člověka, který dluží státu mnoho peněz, a podle zákona o veřejných zakázkách je obchod v případě dluhu ke státu mezi takovým podnikatelem a státem vyloučen.

Poznámka ŠOK: Policisté byli potrestáni v době, kdy úřad ministra vnitra zastával Stanislav Gross, který je sám ze Středočeského kraje. Pozdější ministr vnitra František Bublan zrušil trest veliteli středočeské dopravní policie Stanislavu Humlovi i dalšímu příslušníkovi středočeské policie, který kritizoval výbavu služebních vozů Ford Mondeo ST220 . Třetí policista už mezitím stačil v dubnu 2005 vyhrát soud, který rozhodl o neoprávněnosti jeho trestu. Huml přesto od policie odešel. Nedivím se.

                 
Obsah vydání       4. 11. 2005
6. 11. 2005 Násilí ve Francii přerostlo v celostátní krizi
6. 11. 2005 Násilí ve Francii: Evropské společnosti musejí přistěhovalce integrovat
5. 11. 2005 Bushova popularita poprvé dosáhla záporných hodnot
5. 11. 2005 Bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu: "Útok na Irák byl motivován politicky a vymstilo se nám to"
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii
5. 11. 2005 Rekordní počty osobních bankrotů v Británii
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba
4. 11. 2005 Mohou být i procesní chyby zločinem? Stanislav  Huml
4. 11. 2005 Fukuyama: Islámský extremismus pochází z Evropy
3. 11. 2005 EU bude vyšetřovat "tajná americká vězení ve východní Evropě"
4. 11. 2005 Koho se Američané rozhodnou uvěznit, ten je podle MFD rovnou terorista Jan  Čulík
3. 11. 2005 CIA zadržuje osoby podezřelé z terorismu v tajných věznicích ve východní Evropě
4. 11. 2005 Stránky yDnes: Gates by bydlel v Nuslých
4. 11. 2005 Slušnost je pro česká média důležitější než podstata věci Bohumil  Kartous
4. 11. 2005 * * * Vítězslav  Nezval
4. 11. 2005
4. 11. 2005 Neukáznění řidiči, pokuty a úplatky: Úvod do mikroekonomie Jan  Hošek
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Doufám, že všichni jednou zemřeme, aneb podušičkové zamyšlení Jan  Paul
4. 11. 2005 Petice proti zrušení českého vysílání BBC
4. 11. 2005 Zemřela Eva Švankmajerová
4. 11. 2005 Čína: Společnost potřebuje filozofy!
4. 11. 2005 Sarko cirkus čili Neklidné noci v Clichy-sous-Bois a jinde Josef  Brož
4. 11. 2005 Slované pozbývají "svůj" ("jejich") jazykový cit hromadně Tomáš  Koloc
3. 11. 2005 Pomozte dramaturgům vybrat Večerníček... Štěpán  Kotrba
3. 11. 2005 Česká televize používá renesanční češtinu! Jakub  Žytek
3. 11. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. - 15. října 2005
3. 11. 2005 Dvě porážky pro Tonyho Blaira
2. 11. 2005 Dějiny se opakují dvakrát: poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška Petr  Gočev
3. 11. 2005 Stát jako pašík Bohumil  Kartous
3. 11. 2005 Je ekologické zákonodárství v ČR příliš restriktivní?
3. 11. 2005 Výkon státní moci jako zločin Aleš  Uhlíř
3. 11. 2005 Dětský svět Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
1. 11. 2005 Dobrá zpráva -- můžeme číst Václav  Dušek
4. 11. 2005 Hospodaření OSBL za říjen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce